» »

Home Assistant SolarEdge

Home Assistant SolarEdge

«
1
2

brbr21 ::

Je kdo integriral SolarEdge inverter v HomeAssitant preko modbus povezave?

Delam salte pa nikakor ne uspem. Modbus je na SE aktiviran (port 1502), na ping se odziva, net je poln primerov ko deluje preko WiFija, vendar ko naredim v HA integracijo (HACS - SE modbus) ne dobi nobenih podatkov.

Kakšna ideja?

DamijanD ::

A imaš preko wifija ali preko kabla? Drugače meni dela bp in kolegu tudi. (oba preko kabla)

Če se ne motim so modbus preko wifija omogočili v nekih zadnjih verzijah firmware-a

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: DamijanD ()

d4vid ::

Direkt iz HA strani:
Recent firmware updates have disabled the local API on many inverters. Please enter the IP address of your inverter in a browser before attempting to use this integration. If the local API is enabled, you'll see a web page with the SolarEdge logo and a "Commissioning" menu. See this issue and this issue for additional details.

If your inverter does not support the local API, you can use the cloud based version


Vem, da sem se nazadnje precej zajbaval s tem modbusom na solaredgu, ko sem hotel spulit podatke iz njega za obdelavo na 123solar platformi.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

brbr21 ::

Šibam preko WiFi. Precej se piše da so težave, je pa tudi veliko svežih postov po forumih z delujočimi WiFi povezavami. Predno kupim Ethernet modul bi se vseeno prepričal da WiFi res ne gre oz. še glede naslednjega izziva - monitoring samo preko njihovega oblaka.

@d4vid: tole me vse bolj skrbi. Res ne želim vsega furat preko oblaka, ker gre skozi precej malo podatkov in predvsem je problem zamik. Želja je vzpostaviti avtomatizacijo porabnikov ko je proizvodnja elektrike največja. Zmogljivost elektrarne je občutno večja, kot je dovoljen odjem elektra in v delavnici .

Si uspel, ali obupal? Na koncu ostane še telovadba preko ES485 (baje ni zaklenjen) oz. inštalacija metrov direkt na kable (ni prav natančno).

OmegaBlue ::

Meni dela normalno preko kabla, na wifi nisem probal.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

brbr21 ::

Si tolk prijazen in napišeš model inverterja ter firmware verzijo?

OmegaBlue ::

Sure, samo da doma splezam do inverterja in porinem setup knof. Žal kakor vidim ni exposed v HA.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

mrgapo ::

Imam svojo aplikacijo spisano v pythonu in dela super. Priklapljam se na modbus preko ethernet kabla, vendar bi moral Wifi isto delovat.
Je pa potrebno pazit da se samo en client gor priklaplja drugače ne dela. In pa osveževanje pod 1s tudi zna štekat.

sirotka ::

We have seen several issues in the past, where the Integration was not able to connect to the inverter on Wifi-based setups.
Back then, it seems that SolarEdge has changed something in their firmware and was later fixed in a specific firmware version.
According to the feedback of some other users, it seems, that SolarEdge is going to remove the ability to establish a Wifi Connection to the Modbus interface completely in some future firmware versions.

If you cannot switch to an Ethernet based connection, running a Modbus-Proxy could be a possible workaround for you.
A documentation on how to setup the Modbus Proxy can be found in the Discussion section of this repository (#119).
Basically, setup the Modbus Proxy on a small computer such as an rPI - connect it to your Inverter via Ethernet, and then use the Wifi Connection to connect to your rPI rather than to the inverter itself.



Kateri FW imaš gor? Na 4.15.119 naj ne bi delalo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sirotka ()

DamijanD ::

Kakšen ethernet modul za dokupit? A nima to že vgrajeno?

brbr21 ::

Rešil. Dela preko Ethernet porta. Zajeb na routerju, ločen VLAN za IoT zato tudi pinga na kablu ni bilo (sem mislil, da je Eth čisto blokiran) :|. WiFi pa no go oz. se mi ne da več.
Ja, narobe sem napisal. Mislil sem RS485 to USB.

@mrgapo: to z enim klientom sem zasledil, refresh pa bo tja do 10s čisto dovolj za prikaz in avtomatizacijo.

Hvala vsem za prispevke :)

d4vid ::

Super, samo da je rešeno.

Sedajle, ko razmišljam. Ubistvu pojma nimam, kako je inverter, iz katerega sem vlekel podatke, priklopljen na net. Dobil sem samo IP inverterja in port ter dostop do raspberryja. Vse sem nastavil remote, skripte so kombinacija basha, pythona in phpja. Nisem programer, zato je nametano vse skupaj zelo grdo, zato ne mislim delit kode. Ampak po parih bug-fixih, zadeva deluje stabilno zadnje leto.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Daniel ::

Meni en čas ni delalo preko Wifi, nato so nekaj remote posodabljali in sem enkrat pozneje opazil, da je začelo delati. Nato so bile neke težave na DC kablih, pride tehnik, aplikacija najprej nadgradi razsmernik in sedaj seveda spet ne dela preko Wifi. Ne vem kaj to vklapljajo in izklapljajo za brezveze. Na kabl ga pa ne bom dal zaradi dolgega LAN kabla in razelektritev od poletnih neviht (včasih komu odleti komunikacijski del razsmernika).

d4vid ::

Mogoče neumna ideja - wifi repeater v client mode, povezan s solaredgom preko kabla?
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

DamijanD ::

Jaz mam na kablu in vmes zaščito (Ubiquiti Ethernet Surge Protector) in upam na najbolše...

Daniel ::

d4vid je izjavil:

Mogoče neumna ideja - wifi repeater v client mode, povezan s solaredgom preko kabla?



Ni neumna ideja, imam eno Mikrotik antenco mastavljeno v pseudo-bridge, ki bi moral delovati enako, ampak še nisem priklapljal, ker zraven nimam nobene 220V vtičnice in bi moral vleči kabel. Pa tudi nobenega projekta se še nisem lotil, ki bi pobiral te podatke, mogoče pa bom kdaj kaj čaral s HA. Zaenkrat sem samo testiral s SolarMON aplikacijo na telefonu.

DamijanD je izjavil:

Jaz mam na kablu in vmes zaščito (Ubiquiti Ethernet Surge Protector) in upam na najbolše...


Saj jaz jo imam tudi na daljših kablih, je pa res, da je povsem navaden Cat6 kabel in ne oklopljen, torej vprašanje koliko ima to efekta. Od takrat mi sicer ni skurilo še nobenega porta na vmesnem stikalu, prej pa 2 komada.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

abazuu ::

Kaj pa je prednost modbusa naprom HA SolarEdge integraciji? Pri fotru sem HA povezal preko SolarEdge integracije in deluje čist ok :)

DamijanD ::

Če imaš integracijo preko modbusa, potem to deluje povsem lokalno. Torej tudi, če si brez interneta, vse deluje in to v realnem času. Mislim, da je tudi nabor podatkov bistveno večji (a imaš ti temp. razsmernika npr.?).

roki11 ::

Ja, preko modbusa je v realnem času (in v poljudnem intervalu...sekunde), preko SE strežnika v Izraelu pa v 15min intervalih.
Priročno predvsem takrat, ko rabiš podatek o porabi, proizvodnji v realnem času.

Daniel ::

Od kje potem podatke pobira aplikacija mySolaredge glede na to, da prikazuje porabo hiše v realnem času?

MadMax ::

Njihov API dovoljuje le 300 request/day, kar je 4.8 minutni interval.
Sicer če uspeš prepričat svoje programje da se predstavi kot uradni solaredge app lahko nekaj časa gledaš realtime kot to počne app, ampak tudi app po nekem času "zamrzne" in ga treba refreshat.
Iz tega torej ne bo šlo naredit avtomatiko za nek nadzor po novih tarifah.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

xgeorgex ::

Lahko kdo poda link do navodil po katerih ste uredili povezavo HomeAssistant-SolarEdge?

DamijanD ::

https://github.com/WillCodeForCats/sola...

Navodila so kar na sami integraciji, ki jo uporabljam

joez7 ::

Mi lahko gdo pomaga, nastavit interval (sedaj 15min) na 5min - Delujem preko APIja SolarAEdge.
Sem nob v nastavitvah HA. Hvala
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

temni_princ ::

Močno priporočam, da integriras preko Modbus over TCP. Rabis kabel do inverterja. Potem dobivas podatke vsakih nekaj sekund in še neodvisen si od SolarEdge API.

joez7 ::

Bom probal z WiFi pretvornikom na Lan. Mi je moj monter, lepo svetoval brez kabla, majo letno nekaj skurjenih bordov zaradi prebojev - preko Lan kabla. Pa ni kriv udarec v router, ampak v streho - panele. Kaj se pol dogaja, pa je zanimivo.
Ma gdo izkušnje z Iskro P550 in P1 portom?
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

feryz ::

Zamenjaš ploščo in je.
Probleme iščete tam, kjer jih ni.

Trailingarm ::

Modbus deluje tudi preko wifi.
Preko HACS inštaliraj SolarEdge Modbus Multi: https://github.com/WillCodeForCats/sola...

joez7 ::

feryz je izjavil:

Zamenjaš ploščo in je.
Probleme iščete tam, kjer jih ni.


Ja pa zastonj je :)
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

joez7 ::

Še vedno iščem nastavitev za uradni plug.
Datoteka Const.py
variabla scan_interval = (minutes=15) (=96x/24h)
to bi rad spremenil na 10 (=144x/24h) ali 6(=240x/24h)
Bo popolnoma dovolj za moj namen.
Delam si varovanje pred konico.

Vidim da ma HA, nastavljeno na 15min, OpenHAB pa na 10min.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

joez7 ::

Trailingarm je izjavil:

Modbus deluje tudi preko wifi.
Preko HACS inštaliraj SolarEdge Modbus Multi: https://github.com/WillCodeForCats/sola...


Trenutno se mi zatakne že pri HACS. Ga inštaliram, zaženem, pa se mi ne pokaže na levi strani.
Pač Nob v HA.
File Editor, pa mi deluje.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

feryz ::

joez7 je izjavil:

feryz je izjavil:

Zamenjaš ploščo in je.
Probleme iščete tam, kjer jih ni.


Ja pa zastonj je :)
Ja, je. Al zakaj plačuješ zavarovanje?
In kar je še najbolj zanimivo, pri vseh nezgodah pri hiši, res jih ni bilo dosti, ampak vseeno, sem zelo konkretno zaslužil. Zavarovalnice imajo pač svojo računico, za cele razrede preveliko.

joez7 ::

feryz je izjavil:

joez7 je izjavil:

feryz je izjavil:

Zamenjaš ploščo in je.
Probleme iščete tam, kjer jih ni.


Ja pa zastonj je :)
Ja, je. Al zakaj plačuješ zavarovanje?
In kar je še najbolj zanimivo, pri vseh nezgodah pri hiši, res jih ni bilo dosti, ampak vseeno, sem zelo konkretno zaslužil. Zavarovalnice imajo pač svojo računico, za cele razrede preveliko.


Trenutno mi kabel čist nič ne pomaga.
Se zaplezam že z HACS in Solar Edge Local Apom.
Pač iščem rešitev v mojem dosegu.
Mi pa lepo delujejo vtičnice. TP-LINK TAPO P110. Jih je samo našlo, potrebno je bilo samo geslo za prijavo.
Delno mam zadevo (preobremenitev) rešeno z seštevanjem porabe vtičnic, in podatkom od SE(15min) pa mi to ni dovolj, ker nimam vseh porabnikov na vtičnicah. Tako, da za dokončno rešitev rabim dovolj ažurno stanje importa.
Vem, da je možnost z Shelyem, pa se mi zdi nepotrebna komplikacija.
Iščem tudi rešitev za števec AM550 (iskra) P1 port. Open HAB pa še ne poznam dovolj.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

feryz ::

Jaz imam šelija za to in dela dovolj dobro. Lahko bi vkomponiral še SE, ampak ni potrebe. Čez dan se avto itak ne fila, ostalega ni dosti.
Cilj imam itak 6kW v prvem in drugem bloku in to je z lahkoto dosegljivo.

Kakšna komplikacije pa so s šelijem? Otročje enostavno.
Tudi toplotna ni neki faktor, čeprav po novem drajsa non stop.



To je pa od razsmernika. Bolj za firbec, niti preurediti se mi ne da.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

Daniel ::

Trailingarm je izjavil:

Modbus deluje tudi preko wifi.
Preko HACS inštaliraj SolarEdge Modbus Multi: https://github.com/WillCodeForCats/sola...


Meni več ne. Je odpovedal z zadnjo posodobitvijo.

Daniel ::

joez7 je izjavil:

Trailingarm je izjavil:

Modbus deluje tudi preko wifi.
Preko HACS inštaliraj SolarEdge Modbus Multi: https://github.com/WillCodeForCats/sola...


Trenutno se mi zatakne že pri HACS. Ga inštaliram, zaženem, pa se mi ne pokaže na levi strani.
Pač Nob v HA.
File Editor, pa mi deluje.


Potem bo potrebno preveriti, zakaj se ti ne pokaže HACS. Solaredge Modbus je res izjemno uporabna zadeva, sploh če imaš na razsmernik priklopljen še merilec porabe. Sam trenutno podatke preko Modbusa pobiram na 5 sekund. Deluje tudi nastavljanje izvoza v omrežje preko HA.

Če kdo rabi še Self consumption v HA Solaredge modbus se ga da dodati preko Template. Mogoče bo potrebno prilagoditi imena virov podatkov (sam sem moral, ker nimam i1 v imenu):

- platform: template
sensors:
power_difference:
value_template: "{{ states('sensor.solaredge_i1_ac_power')|float - states('sensor.solaredge_m1_ac_power')|float }}"
unit_of_measurement: "W"
friendly_name: "Self consumption"

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

joez7 ::

Mislil sem , HW nepotrebno. Mam Solar Edge razsmernik in njihov INmeter.
Zato se mi ne da montirat Shelya. Poskušam usposobit obstoječe.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

sejalecx ::

Ko smo že pri HA in SolarEdge, danes sem povezal HA s SE prek njihovega API (nimam modbusa) in naredil še integracijo med HA in API od mojelektro.

Oboje se mi zdi zelo neuporabno. Mojelektro ima praktično 1 dan zamika. Se je kdo igral s tem?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sejalecx ()

Daniel ::

joez7 je izjavil:

Mislil sem , HW nepotrebno. Mam Solar Edge razsmernik in njihov INmeter.
Zato se mi ne da montirat Shelya. Poskušam usposobit obstoječe.


Če imaš njihov meter mora HA iz njega ravno tako pobrati podatke. Samo integracijo moraš usposobiti v HA.

joez7 ::

Saj mi HA preko API pobere, sam poling interval je 15min. Rabil bi vsaj 10min ali 6min.
Prek mod busa mi trenutno ne uspe. Zataknem se že na uporabi HACS.
Mi ga inštalira, pa nepravilno zažene ali ?? mam mogoče konflikt med zadnjo verzijo HA in HACS?
Men je ta API (za SolarEdge) kar uporaben - sam malo pospešit ga je treba.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

temni_princ ::

sejalecx je izjavil:


Oboje se mi zdi zelo neuporabno. Mojelektro ima praktično 1 dan zamika. Se je kdo igral s tem?


Ja, MojElektro API zamika podatke za en dan. Pojma nimam zakaj to delajo. Še večji problem je, da Home Assistant ne zna delati s časovno zamaknjenimi podatki. Zato izgleda, kot da je meritev iz tega trenutka, v resnici pa je od prejšnega dne ob istem času.

Dost useless, res ne stekam zakaj ni real time.

Daniel ::

joez7 je izjavil:

Saj mi HA preko API pobere, sam poling interval je 15min. Rabil bi vsaj 10min ali 6min.
Prek mod busa mi trenutno ne uspe. Zataknem se že na uporabi HACS.
Mi ga inštalira, pa nepravilno zažene ali ?? mam mogoče konflikt med zadnjo verzijo HA in HACS?
Men je ta API (za SolarEdge) kar uporaben - sam malo pospešit ga je treba.


API ima omejitev 300 klicev na dan, premalo, da bi lahko na podlagi tega izklapljal porabnike.

Kaj pravi dnevnik ob namestitvi HACS?

joez7 ::

Namestitev gre skozi. Sumim, da ne aktivira, ker nimam acounta GitHub.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: joez7 ()

Daniel ::

In zakaj ga ne ustvariš? Brez GitHuba ne dela.

feryz ::

Najbrž zato, ker je to v nasprotju z logiko HA.

Daniel ::

Kaj je v nasprotju z logiko HA, to, da si datoteke za namestitev dodatka potegneš iz Githuba?

Nič od Solaredge ne dela brez nekih zunanjih servisov in dodatkov, če bi sledili tej logiki potem precej stvari na HA ne bo delovalo. Dodatek sicer potem ne rabi več githuba, da dela, vse je lokalno.

Sam recimo podatkov iz vremenske postaje ne morem dobiti direktno ampak moram iti preko Accuweather integracije. Če bi plačal za vremensko postajo 3x toliko, bi pa najbrž šlo, ampak ni logike dokler lahko zadevo uredim tako.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

sejalecx ::

Vprasnaje glede modbusa:
Inverter imam v garazi, glavna omarica je v hisi, iz karere gre kabel do omarice v garazi. Glavna omarica v hisi je potem vezana naprej na zunanjo elekto omaro.

Verjetno to pomeni, da moram modbus namestit v glavni omarici (da bo lahko spremljal porabo) in potem vlect se kabel za povezavo na inverter v garazo?

Ce ga namestim v garazi verjetno ne bom mogel spremljati dejanske porabe ampak samo tisto v garazi?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sejalecx ()

Daniel ::

Bo kar držalo. Komunikacija med metrom in inverterjem mora biti, če želiš spremljati preko inverterja. Še en kabel rabiš za povezavo inverterja na LAN. Razen, če bi uporabil Shelly 3EM.

sejalecx ::

Ok, to mi kar zakomplicira zadeve. Bo treba potegnit LAN do glavne omare pa še enkrat it s kablom do garaže. Razmišljam, da bi bilo najbolj pametno, ce imeli real-time podatke iz elektro stevcev, potem potrebe po lastnih metrih v bistvu ne bi bilo? Ali se motim?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sejalecx ()

joez7 ::

Daniel je izjavil:

Bo kar držalo. Komunikacija med metrom in inverterjem mora biti, če želiš spremljati preko inverterja. Še en kabel rabiš za povezavo inverterja na LAN. Razen, če bi uporabil Shelly 3EM.


Ja, je pa lahko žična ali brezžićna. InMeter ma vrajeno 866MHz Rx/Tx, razsmernika pa ne vsi. Potrebno je preverit, na primer moj ma samo 2,4G, za 866M pa je potrebno dokupit (~50€). 866M SolarEdge uporablja za svoj Mesh. (smart plug, pametni modulator ogrevanja (SMRT-HOT-WTR-30-S1). Zanimivo pa je, da polnilnica za avto uporablja 2.4G. Komunikacija z baterijo pa po ??

Za povezavo HA na modbus (razsmernika) lahko uporabiš tudi range extender, ki ga pravilno konfiguriraš.
Jaz sem uporabil RE200. Razsmernik misli, da je priklopljen na LAN. (dejansko ma 1m kabla :).)
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar (strani: 1 2 3 4345 346 347 348 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
173912184576 (367) nekikr
»

Zakaj gorijo sončne elektrarne (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11615118 (1894) Gregor P
»

Hibridni razmsernik za sonco elektarno. (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
504661 (1406) Lado 1
»

Izraelski SolarEdge predstavil domačo baterijo pod lastno znamko

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
169372 (5096) c3p0
»

sončni paneli

Oddelek: Loža
264173 (3227) starfotr

Več podobnih tem