» »

Dr. Enigma Hacking Demo v Računalniškem muzeju (četrtek, 25. maja ob 18h)

Dr. Enigma Hacking Demo v Računalniškem muzeju (četrtek, 25. maja ob 18h)

Enigma I (foto: Alessandro Nassiri, CC BY-SA 4.0) in Mehano Barbie pisalni stroj

vir: Računalniški muzej
Računalniški muzej -

Navdušujoče ilustrirano predavanje o razbijanju Enigminih šifer z demonstracijo izvirnega, ikoničnega šifrirnega stroja Enigma, ki je krojil usodo 2. Svetovne vojne. ... in manj znan nedolžen otroški pisalni stroj znamke Barbie, izdelan v Sloveniji. Poleg številnih funkcij za oblikovanje besedila, kot so razmik med črkami in podčrtavanje, je bila ta otroška igrača zmožna kodiranja in dekodiranja tajnih sporočil z uporabo vgrajenega načina šifriranja.

Enourno predavanje o Enigmi nas bo popeljalo skozi njeno zanimivo zgodovino, tehnično razlago in človeško zgodbo za enim najpomembnejših razdiranj šifer na svetu. Sledi pol ure dolga demonstracija dr. Baldwinovega osebnega stroja Enigma, kjer si ga bo občinstvo lahko ogledalo, ga fotografiralo, in se ga dejansko dotaknilo, preizkusilo resnično, pristno Enigmo ter zastavilo dodatna vprašanja.

Dr. Mark Baldwin (znan tudi kot dr. Enigma) je svetovni strokovnjak za Enigmo in profesionalni govorec z 20-letnimi izkušnjami. Skupaj s svojim pristnim strojem Enigma je izvedel več kot 700 predstavitev in demonstracij za več kot 60.000 ljudi po vsem svetu, vključno z nekaterimi največjimi imeni v tehnološkem sektorju (Facebook, PayPal, Dropbox, CNET itd.).

Marko Štamcar, Vodja laboratorija Računalniškega muzeja, izkušen demonstrator tehnologije in predavatelj, bo za nas oživil in na preizkus postavil nenavadno igračo iz zbirke Računalniškega muzeja ter načel premislek o tem, kako zelo nedolžna je res bila, glede na svoj čas in kontekst v katerem so tržili ta šifriranja zmožni igralni pisalni stroj. Kontrast med predstavljenima napravama pa bo spodbudil k premisleku o vlogi kriptografije v vsakodnevnem življenju, v svetu, kjer je življenje posameznika informacijsko bolj izpostavljeno kot kadarkoli prej.

Cena vstopnice, ki jo lahko kupite prek spleta, je 10 EUR. Dogodek bo potekal v angleškem jeziku.

9 komentarjev

dreta ::

100 in 1 dokumentarec na to temo.

Gagatronix ::

Samo da ne bo tako kot event v Sputniku pred par leti, ko je gospod prav tako imel predavanje, vendar sta pred tem dva bedaka 1 uro shillala nek crypto crap.

RacMuzMarko ::

dreta je izjavil:

100 in 1 dokumentarec na to temo.

Vsekakor, ampak možnost videti mašino v živo in se je dotakniti, pa ni vsak dan :)

Samo da ne bo tako kot event v Sputniku pred par leti, ko je gospod prav tako imel predavanje, vendar sta pred tem dva bedaka 1 uro shillala nek crypto crap.

Vsekakor ne!

Gagatronix ::

Sem pa gospoda kar impresioniral, ko sem omenil, da sem pred leti spisal simulator Enigme, ki je popolnoma kompatibilen z dejanskimi stroji. :) Ampak boh ve, kje je zdaj tista izvorna koda.

dexterboy ::

Če si je objavil enkrat nekje na netu... veš, kaj pravijo o teh stvareh ;)
Razmišljam, da bi šel. Pa še na Dan mladosti. Po predavanju pa itak paše pivo ali dva ;)
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Gagatronix ::

Ne, zadeve nisem nikdar na net dal, ravno v tem je finta. Najbrz je nekje na kakem od starih backupov.

sbawe64 ::

Gagatronix je izjavil:

Sem pa gospoda kar impresioniral, ko sem omenil, da sem pred leti spisal simulator Enigme, ki je popolnoma kompatibilen z dejanskimi stroji. :) Ampak boh ve, kje je zdaj tista izvorna koda.

Tukaj je za 13 verzij Enigm, za katero si napisal ?
https://cryptii.com/pipes/enigma-machine


Turbo Pascal ?
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

Gagatronix ::

M3 in M4, VB6. :)

WhiteAngel ::

Sem kupil karto, a nisem uspel priti. Je slučajno kak posnetek na voljo?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dogodek: Hekanje nacistične Enigme in digitalna varnost z blockchainom

Oddelek: Novice / Obvestila
447052 (4834) jype
»

Enigma

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
122692 (2280) vostok_1
»

Razstava Goto 1982, zadnja priložnost

Oddelek: Novice / Kiberpipa
216754 (4849) BaToCarx
»

Članek NSA o reševanju Enigme

Oddelek: Novice / Zasebnost
214974 (3369) poweroff
»

Akustična kriptoanaliza

Oddelek: Novice / Zasebnost
153045 (3045) poweroff

Več podobnih tem