» »

Enigma

Enigma

dronyx ::

Sem si pogledal film The Imitation Game o Alanu Turingu, ki je delal med drugo svetovno vojno na področju kriptografije oz. razbijanja nemških šifriranih sporočil (Enigma).

Nemci bi dešifriranje lahko po moje bistveno otežili, če bi Enigma poleg klasičnega šifriranja sporočila uporabljala tudi "frequency-hopping spread spectrum" tehniko oddajanja, čeprav nisem čisto prepričan, kaj je tehnologija v tistem času sploh omogočala. Namreč pri šifriranih sporočilih s pomočjo Enigme je lahko očitno kdorkoli z ustreznim radijskim sprejemnikom sporočila prestregel, potem pa jih poskušal dešifrirati. Če pa bi se poleg šifriranja samega sporočila uporabljala tudi tehnika, da bi frekvenca oddajanja preskakovala "naključno" oz. v skladu z vnaprej nastavljeno kodo (nekakšna Enigma na strani radijskega oddajnika), potem bi imeli velike težave že šifrirano sporočilo v celoti prestreči.

mitja73 ::

Takrat še ni bilo tega, SV je hopping naprave dobla šele ~ 1996. ;-)

dronyx ::

mitja73 je izjavil:

Takrat še ni bilo tega, SV je hopping naprave dobla šele ~ 1996. ;-)

Kot rečeno ne vem, kakšne so bile takrat tehnične možnosti. Predvidevam pa, da če so lahko z gumbom spreminjali frekvenco sprejemnika oz. oddajnika (za komunikacijo s podmornicami na površju so verjetno uporabljali kratki val oz. frekvence do 30 MHz), se bi dalo to tudi nekako elektro mehansko upravljati, da se doseže efekt preskakovanja frekvenc.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

mitja73, SV oz. TO so radijske postaje s frequency hoppingom pritihotapila v Slo že pred osamosvojitvijo. To so bili RACAL-ovi Jaguraji:



Sam sem bil vojak TO (v SV s(m)o se primenovali kasneje) in sem eno od teh nosil na hrbtu in se šel radiooperaterja.

Drugače je izumitljev te tehnologije več. Zanimivo je, da je patent za frequency-hopping spread-spectrum leta 1942 dobila filmska igralka Heddy Lamarr (skupaj s komponistom Georgeom Antheil-om)

Hedy Lamarr @ Wikipedia

P.S. Glavna težava pri frequency hoppingu je sinhronizacija preklopov med frekvencami in pa to, da morajo v komunikaciji sodelujoče postaje preklopiti na isto frekvenco. zaradi zaščite pa je želeno, da so te frekvence čim bolj naključno porazedljene....

LP

Jože

Zgodovina sprememb…

telexdell ::

Saj Enigme ne bi nikoli razbili, če ne bi dobili ključe šifer na neki podmornici. Potem so lahko prestrezali pomorska sporočila. Če se ne motim, sporočil pehote in letalstva niso nikoli dešifrirali.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

pegasus ::

Motiš se. Že precej pred vojno so jo pogruntali poljaki, angleži so samo avtomatizirali / mehanizirali postopek in ga nadgradili, ko so nemci uvedli dodatna kolesa.

prix ::

Enigma je imela bistveno pomankljivost v tem, da se črka, ki jo širfiraš nikoli ne preslika v samo sebe. Če tako prestrežeš šifrirano sporočilo in vsaj v nekem delu poznaš izvirno sporočilo, lahko ugotoviš nastavitve Enigme (šifrirni koluti in žice) in razbiješ kodo.
Seveda so kasneje sestavili stroj, ki je to delal vsak dan, saj so se nastavitve Enigme menjevale dnevno.

Zanimivo je tudi, da potem ko so sporočila dešifrirali niso uporabili vseh informacij, saj bi tako Nemci vedeli, da jim prisluškujejo. Tako so nekateri vseeno bili kanonfuter, čeprav so vedeli kam in v kaj jih pošiljajo.

Dekodirane informacije so tako služile predvsem ključnim operacijam...
-------------------------------------------------
Errare humanum est, in errore perservare stultum.
-------------------------------------------------

dronyx ::

telexdell je izjavil:

Saj Enigme ne bi nikoli razbili, če ne bi dobili ključe šifer na neki podmornici. Potem so lahko prestrezali pomorska sporočila. Če se ne motim, sporočil pehote in letalstva niso nikoli dešifrirali.

Tule piše, da so zavezniki že 1941 prišli do enigme in šifer na eni od nemških podmornic, kar pa so potem zamenjali in teh sporočil se ni dalo več dešifrirati na tak preprost način. Torej samo tehnično delovanje Enigme ni bila skrivnost za zaveznike, težava je bila samo da je imel sistem ne vem koliko milijonov možnih kombinacij nastavitev za "brute force attack". Saj v kriptografiji načeloma sistem kriptiranja naj ne bi bil neka skrivnost. Tajni so samo ključi oz. pri enigmi "dnevne nastavitve".

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Evo Vam Enigme:

http://startpad.googlecode.com/hg/labs/...

Veselo šifrirajte....


LP

Jože

pegasus ::

dronyx je izjavil:

Sem si pogledal film The Imitation Game
Sem si ga iz firbca pogledal še jaz. Sicer ne morem trdit, da sem nek expert za Bletchley park, a iz materiala, ki sem ga prežvečil o Turingu in Enigmi, sem si zadevo predstavljal rahlo drugače. Film mi deluje kot klon onega "A Beautiful Mind" o Nahsu, samo v drugi obleki. Malo preveč ljudski ... kar je za filme nujno zlo, saj so konec koncu komercialne narave. Heck, tudi Enigma je začela svojo pot kot biznis mašina ;)

Brane22 ::

dronyx je izjavil:

Sem si pogledal film The Imitation Game o Alanu Turingu, ki je delal med drugo svetovno vojno na področju kriptografije oz. razbijanja nemških šifriranih sporočil (Enigma).

Nemci bi dešifriranje lahko po moje bistveno otežili, če bi Enigma poleg klasičnega šifriranja sporočila uporabljala tudi "frequency-hopping spread spectrum" tehniko oddajanja, čeprav nisem čisto prepričan, kaj je tehnologija v tistem času sploh omogočala. Namreč pri šifriranih sporočilih s pomočjo Enigme je lahko očitno kdorkoli z ustreznim radijskim sprejemnikom sporočila prestregel, potem pa jih poskušal dešifrirati. Če pa bi se poleg šifriranja samega sporočila uporabljala tudi tehnika, da bi frekvenca oddajanja preskakovala "naključno" oz. v skladu z vnaprej nastavljeno kodo (nekakšna Enigma na strani radijskega oddajnika), potem bi imeli velike težave že šifrirano sporočilo v celoti prestreči.


Pajade. Un na sprejemni strani bi pač samo uporabil širokopasovni sprejemnik in bi pač ujel naslednji paket, kjerkoli že je. In ta bi zaradi takratnih filtrov itd moral biti v nekem omejenem obsegu in ker ni bilo na voljo DSP tehnik in filtrov, FPGA ali ASIC z lampami bi bil v noči viden s sosednega planeta, je bil tudi spekter oddanega signala vedno zelo širok glede na pretok vsebine.

TOrej bi bilo prostora za skrivanje bolj malo, transparentnost pa velika.

Brane22 ::

Poleg tega je spread-spectrum na ta način bolj uporaben v otežitvi jamminga kot za kriptogafski dodatek.

Če frekvenca (tebi) nepredvidljivo skače, težko motiš prenos podatkov oziroma za to rabiš veliko večjo moč kto bi jo sicer, da pokriješ pač celoten frekvenčni pas.

vostok_1 ::

Frequency hopping ni bil problem enigme.

Enigmo je primarno zjebalo ponavljanje vzorcev, kar je običajno pri teh polialfabetičnih enkripcijah švoh točka.
Že pred enigmo so poznali boljšo enkripcijo, sam zgleda, da so bili nemci preveč prepričani sami vase. Čeprav kljub enigmi bi vseeno bili poraženi. Ko so razbili enigmo, so že stiskali obroč okol reicha.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Drugi kandidat za resničnega Satoshija Nakamota

Oddelek: Novice / Kriptovalute
714565 (12421) BitMiljonar
»

Razstava Goto 1982, zadnja priložnost

Oddelek: Novice / Kiberpipa
216745 (4840) BaToCarx
»

enigma

Oddelek: Problemi človeštva
262227 (2006) Ramon dekers
»

Končali izdelavo replike tunnyja

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
185713 (4070) Sn0wMaN
»

Članek NSA o reševanju Enigme

Oddelek: Novice / Zasebnost
214970 (3365) poweroff

Več podobnih tem