» »

Evtanazija da ali ne?!

Evtanazija da ali ne?!

«
1
2 3

tomlin ::

Osebno delim mnenje s Komisijo RS za medicinsko etiko:

..KME še meni, da zdravniki proti svoji vesti in v nasprotju s poslanstvom svojega poklica niso dolžni prekinjati življenja bolnikov.
Ob današnjih možnostih blažilnih ukrepanj v okviru paliativne oskrbe to tudi ni potrebno in KME zato odgovorne vladne in zdravstvene oblasti ponovno opozarja na potrebo po omogočanju dostopne terminalne paliativne oskrbe vsem, ki jo potrebujejo. Tudi takrat, ko se poslavljamo, naj bo cilj slovenskega zdravstva kakovostna in čuteča oskrba ob pravem času in na pravem mestu.


https://www.gov.si/assets/ministrstva/M...
Svoboda in enakost ni isto kot svoboda.
M. Friedman

borut_p ::

Evtanazija da

feryz ::

Ok, samo ubijalce moraš izbrati.
Jaz to ne bi delal, ne glede na vse.

borut_p ::

Lahko imas evtanazijo s pomocjo - torej das moznost, da vsak zakljuci po svoje. Ali da zakljucijo svojci
Bistvo je, da se zadevo uzakoni.

Sicer pa na tvoj komentar - marsikomu na smrtni postelji pomeni smrt odresitev in ta tvoj 'ubijalec' ni enak kot ubijalec

Tudi za krematorij ni vsak ... pa se vedno so

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: borut_p ()

blink ::

Ljudje se sami evtanazirajo s samomorom (ceneje in hitreje). Si predstavljas, da se uzakoni evtanazija in recejo pacientu, da je cakalna doba 3 leta, ZZZS more pa more placati se nekaj tisoc eur za izvedbo storitve? Enkrat sem gledal dokumentarec na to tematiko in v Svici je pacient iz tujine placal okoli 9000 eur, zadeva sploh ni poceni.

Lowink ::

Pogojno da:
Nova storitev, skeniranje zdravih zavestnih možganov zavoljo opredelitev DA-NE. Če skenirana oseba pade za opazovalcoa v komo in je v resnici zavestna in nepokretna, lahko na podlagi predhodnega skeniranja ugotovijo kako pa kaj. Če je odklop 100%, se izvede manever takoj ko zadnja bližnja oseba obupa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Lowink ()

borut_p ::

blink je izjavil:

Ljudje se sami evtanazirajo s samomorom (ceneje in hitreje). Si predstavljas, da se uzakoni evtanazija in recejo pacientu, da je cakalna doba 3 leta, ZZZS more pa more placati se nekaj tisoc eur za izvedbo storitve? Enkrat sem gledal dokumentarec na to tematiko in v Svici je pacient iz tujine placal okoli 9000 eur, zadeva sploh ni poceni.


Kaj pa tisti, ki hoce naredit samomor pa je rahlo neuspesen in ostane v komi? Smo ga dolzni na aparatih imeti 20/30 let se?

Opkow ::

Sem za.
Seveda z ustreznimi varovalkami pred možnostjo zlorab ...

Ko doživiš umiranje bližnjega, ki je zadnje tedne pred smrtjo umiral v težkih mukah, da ni pomagala niti protibolečinska inekcija. Na koncu je bil od agonije neprepoznaven, da smo vsi potihem želeli, da gre čimprej v večni mir, čeprav nam je bil zelo blizu.

Če ste drugačnega mnenja, ni nič narobe s tem. Pač ne boste dali nekoga ali šli na evtanazijo. Vendar nikar ne omejujte želje drugih ljudi. Stvari niso črnobele ...

tikitoki ::

Mnogo stvari v zdravstvu je pri nas dostopnih zgolj na papirju.

tomlin ::

feryz je izjavil:

Ok, samo ubijalce moraš izbrati.
Jaz to ne bi delal, ne glede na vse.


Ravno v tem je, med drugim, keč. Znanci zdravniki pravijo s študijem in usposabljanjem sem porabil 10+ let za status zdravnika, ki naj zdravi. Zdaj naj pa zdravnik izvaja evtanazijo, za katero ni potrebno nobenega znanja. Pa naj to delo opravlja nekdo s šnel kurzom, podobno kot se pripravlja tečaje za »varuhe živali«, ki bodo hodili po hlevih namesto veterinarjev.
Svoboda in enakost ni isto kot svoboda.
M. Friedman

yayo ::

ajde, deset let že skrbim za mamo, ki boleha za frontotemporalno demenco. Zadnja leta je nepokretna, ne govori več, komaj, da požira, stalno se borimo proti preležaninam, kontrakture v rokah in nogah zaradi katerih drži sklepe skrčene in udov ne more stegniti. Ko bo postalo kmalu vroče bo veselo, ker ji nikakor ne bomo mogli dajati dovolj tekočine, da se nadomesti zguba zaradi znojenja. posledično dehidracija, uroinfekti in vse mogoče zlo. Ne, ne želim je evtanazirati ampak razmišljam o svoji bodočnosti. Obstaja 50% možnosti, da bom (verjetno nekje po 65. letu) tudi sam zmagal na loteriji in dobil to bolezen, ki je (lahko) dedna. Jaz njene kalvarije ne želim dati skozi, tole pravim s čisto mirno dušo. Neka pomoč človeku, ki želi končati svojo avanturo na tem svetu mora biti, da ne bomo potencialni samomorilci improvizirali in naredili polovično delo. :))

Badwolff ::

Da, ob ustrezni ureditvi.
Ampak kdo bo pa to delal?

Lowink ::

Neozdravljiv morilec bo z veseljem "prtisnu knof".

borut_p ::

Lowink je izjavil:

Neozdravljiv morilec bo z veseljem "prtisnu knof".


Bodo imeli vsaj kaj za pocet

blink ::

borut_p je izjavil:

blink je izjavil:

Ljudje se sami evtanazirajo s samomorom (ceneje in hitreje). Si predstavljas, da se uzakoni evtanazija in recejo pacientu, da je cakalna doba 3 leta, ZZZS more pa more placati se nekaj tisoc eur za izvedbo storitve? Enkrat sem gledal dokumentarec na to tematiko in v Svici je pacient iz tujine placal okoli 9000 eur, zadeva sploh ni poceni.


Kaj pa tisti, ki hoce naredit samomor pa je rahlo neuspesen in ostane v komi? Smo ga dolzni na aparatih imeti 20/30 let se?


Ce je v komi, tudi privoljenja za evtanazijo ne bos dobil od te osebe.

borut_p ::

Zato sem pa zapisal, da se lahko odlocijo tudi svojci.
Lahko imas 'izkaznico' kot za darovalca etc.

Resitev je lahko mnogo, dokler se zadeva uzakoni.

Gregor P ::

A to se je odprla tema zaradi mesije Ruparja?>:D
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

tomlin ::

yayo je izjavil:

ajde, deset let že skrbim za mamo, ki boleha za frontotemporalno demenco. Zadnja leta je nepokretna, ne govori več, komaj, da požira, stalno se borimo proti preležaninam, kontrakture v rokah in nogah zaradi katerih drži sklepe skrčene in udov ne more stegniti. Ko bo postalo kmalu vroče bo veselo, ker ji nikakor ne bomo mogli dajati dovolj tekočine, da se nadomesti zguba zaradi znojenja. posledično dehidracija, uroinfekti in vse mogoče zlo. Ne, ne želim je evtanazirati ampak razmišljam o svoji bodočnosti. Obstaja 50% možnosti, da bom (verjetno nekje po 65. letu) tudi sam zmagal na loteriji in dobil to bolezen, ki je (lahko) dedna. Jaz njene kalvarije ne želim dati skozi, tole pravim s čisto mirno dušo. Neka pomoč človeku, ki želi končati svojo avanturo na tem svetu mora biti, da ne bomo potencialni samomorilci improvizirali in naredili polovično delo. :))


Tudi jaz sem imel mamo, ki je celo leto v postelji umirala. Pa noben od nas domačih ni niti pomislil na nasilno prekinitev njenega življenja, bila je vsaj med nami in četudi je trpela je do zadnjega želela biti v naši sredini.
Svoboda in enakost ni isto kot svoboda.
M. Friedman

kuglvinkl ::

tomlin je izjavil:

yayo je izjavil:

ajde, deset let že skrbim za mamo, ki boleha za frontotemporalno demenco. Zadnja leta je nepokretna, ne govori več, komaj, da požira, stalno se borimo proti preležaninam, kontrakture v rokah in nogah zaradi katerih drži sklepe skrčene in udov ne more stegniti. Ko bo postalo kmalu vroče bo veselo, ker ji nikakor ne bomo mogli dajati dovolj tekočine, da se nadomesti zguba zaradi znojenja. posledično dehidracija, uroinfekti in vse mogoče zlo. Ne, ne želim je evtanazirati ampak razmišljam o svoji bodočnosti. Obstaja 50% možnosti, da bom (verjetno nekje po 65. letu) tudi sam zmagal na loteriji in dobil to bolezen, ki je (lahko) dedna. Jaz njene kalvarije ne želim dati skozi, tole pravim s čisto mirno dušo. Neka pomoč človeku, ki želi končati svojo avanturo na tem svetu mora biti, da ne bomo potencialni samomorilci improvizirali in naredili polovično delo. :))


Tudi jaz sem imel mamo, ki je celo leto v postelji umirala. Pa noben od nas domačih ni niti pomislil na nasilno prekinitev njenega življenja, bila je vsaj med nami in četudi je trpela je do zadnjega želela biti v naši sredini.


Pa sej noben ne pravi tega. Ne gre za to, da ti ne bi več trpel (pretty much who cares), pač pa da bolni ne bi več trpel.
Your focus determines your reallity

Twomf!Twemf ::

borut_p je izjavil:

Evtanazija da

Jaz grem še dlje, prisilna evtanazija da. Mato je prvi na vrsti, da odreši svet svojega trpljenja in sle po pobijanju invalidov in upokojencev.

Gregor P je izjavil:

A to se je odprla tema zaradi mesije Ruparja?>:D

Itak, saj je jasno, da razni influencerji zlorabljajo slo-tech za svoje agende.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: GregiB ()

tomlin ::

Bedarija, kaj ima Rupar z evtanazijo. Odzval sem se na pismo Komisije za medicinsko etiko.

Bojazen komisije, da bo prihajalo do zlorab, je več kot upravičena.

komisija dvomi, da se bodo bolniki za prekinitev življenja, četudi na videz svobodno, vselej odločali brez zunanjih vplivov ali pritiskov. Izsiljene želje po smrti se bodo končale z umori bolnikov, ki jih ne bo mogoče obravnavati kot prostovoljno končanje njihovih življenj," so poudarili.
Bojazen komisije, da bo prihajalo do zlorab, je več kot upravičena.

https://siol.net/novice/slovenija/komis...
Svoboda in enakost ni isto kot svoboda.
M. Friedman

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tomlin ()

yayo ::

tomlin je izjavil:



Tudi jaz sem imel mamo, ki je celo leto v postelji umirala. Pa noben od nas domačih ni niti pomislil na nasilno prekinitev njenega življenja, bila je vsaj med nami in četudi je trpela je do zadnjega želela biti v naši sredini.

se strinjam, saj zato je nismo dali v dom kjer bi odšla v pol leta ampak jo imamo doma. Če si prebral cel moj post govorim o sebi in o svoji upamdane bodočnosti.

mailer ::

Opkow je izjavil:

Sem za.
Seveda z ustreznimi varovalkami pred možnostjo zlorab ...

Ko doživiš umiranje bližnjega, ki je zadnje tedne pred smrtjo umiral v težkih mukah, da ni pomagala niti protibolečinska inekcija. Na koncu je bil od agonije neprepoznaven, da smo vsi potihem želeli, da gre čimprej v večni mir, čeprav nam je bil zelo blizu.

Če ste drugačnega mnenja, ni nič narobe s tem. Pač ne boste dali nekoga ali šli na evtanazijo. Vendar nikar ne omejujte želje drugih ljudi. Stvari niso črnobele ...

Podpiram, tudi yayo-v primer je zelo podoben. Podobno smo imeli doma, babica je večkrat izjavila, da si želi it. Na koncu je umrla v bolnišnici, ker v dso-ju ni več jedla in je v bistvu umrla zaradi podhranjenosti in z kroničnimi bolečinami. Sam si tega ne želim izkusit pa tudi drugim želim, da imajo prosto izbiro, ko so v hudih mukah.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

Lowink ::

Bolečinomer in strokovno mnenje narave bolečine. To bi lako dalo učinkovito "mimovrste".

Badwolff ::

Pravica do evtanazije ne pomeni, da se moraš evtanazirat, ampak da se lahko, če hočeš.

Tako da vaši primeri, kako se niste odločili za to in bili zadovoljni, nimajo dosti veze s tem.

Podobno kot pravica do splava ne pomeni, da te bo kdo silil splaviti. In pravica do izobraževanja ne pomeni, da te bo nekdo silil na faks.

tikitoki ::

Badwolff je izjavil:

Da, ob ustrezni ureditvi.
Ampak kdo bo pa to delal?


V cem je problem? Imas zelo ucinkovite spojine, ki omogocijo izredno zanesljivo in mirno smrt. So pa posameznikom tezko dosegljive, ker sodijo med strogo nadzorovane substance.

Badwolff ::

Ne v spojinah, v končni fazi imamo kalij :D. Problem je v tem, da bi nekdo moral n biti pripravljen to aplicirati ali direktno pomagat pri tem. Pac etika, morala...

tikitoki ::

Aplikacija je problem zgolj v primeru, da oseba spojine ne more zauziti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tikitoki ()

ripmork ::

Absolutno ZA. Pomagati končat mučenje nekomu, ki izrazi željo po tem ter živi v konstantni bolečini - oziroma je zaradi bolezni in/ali starosti možnost izboljšanja stanja zanj nična (kvalitetna življenja posledično tudi), je edino humano.

tomlin ::

tikitoki je izjavil:

Badwolff je izjavil:

Da, ob ustrezni ureditvi.
Ampak kdo bo pa to delal?


V cem je problem? Imas zelo ucinkovite spojine, ki omogocijo izredno zanesljivo in mirno smrt. So pa posameznikom tezko dosegljive, ker sodijo med strogo nadzorovane substance.


Pa je problem, že drugič ponavljam. Problem je kdo bo izvedel evtanazijo. Zdravniki, ki jih osebno poznam, so mi zagotovili, da oni usmrtitve oziroma evtanazije ne bodo izvajali pod nobenim pogojem.
Svoboda in enakost ni isto kot svoboda.
M. Friedman

borut_p ::

Pa glej ... tega je verjetno zeloo mali odstotek. V slo se bo ze kdo nasel, vec kot enega/dva ne rabimo

tomlin ::

borut_p je izjavil:

Pa glej ... tega je verjetno zeloo mali odstotek. V slo se bo ze kdo nasel, vec kot enega/dva ne rabimo

Bravo, čestitke za cinizem
Svoboda in enakost ni isto kot svoboda.
M. Friedman

k4vz0024 ::

Najprej naj uredijo paliativno oskrbo in proti bolečinske ambulante. Marsikdo zanje sploh ne ve. Vprašanje je tudi kako zmanjšati socialni pritisk na starostnike.

tomlin ::

Najprej naj uredijo paliativno oskrbo in proti bolečinske ambulante. Marsikdo zanje sploh ne ve.

Se absolutno strinjam!
Svoboda in enakost ni isto kot svoboda.
M. Friedman

Moe_Lester ::

Pa je problem, že drugič ponavljam. Problem je kdo bo izvedel evtanazijo. Zdravniki, ki jih osebno poznam, so mi zagotovili, da oni usmrtitve oziroma evtanazije ne bodo izvajali pod nobenim pogojem.


V Sloveniji imamo nekih 10.000 ljudi, ki so šolani za to, da pobijajo druge proti njihovi volji, če je treba. Mislim, da se bo našel tudi kdo, ki bo ljudem pomagal prekiniti trpljenje z njihovim privoljenjem.

tikitoki ::

tomlin je izjavil:

tikitoki je izjavil:

Badwolff je izjavil:

Da, ob ustrezni ureditvi.
Ampak kdo bo pa to delal?


V cem je problem? Imas zelo ucinkovite spojine, ki omogocijo izredno zanesljivo in mirno smrt. So pa posameznikom tezko dosegljive, ker sodijo med strogo nadzorovane substance.


Pa je problem, že drugič ponavljam. Problem je kdo bo izvedel evtanazijo. Zdravniki, ki jih osebno poznam, so mi zagotovili, da oni usmrtitve oziroma evtanazije ne bodo izvajali pod nobenim pogojem.


Pa kdo jih sploh rabi? Jaz lahko sam popije raztopino pentobarbitala.

tomlin ::

Se predam. V Sloveniji je neka dva miiljona takih, ki morijo druge.
Svoboda in enakost ni isto kot svoboda.
M. Friedman

Jerry000 ::

Evtanazija 150% DA

Meiniken ::

blink je izjavil:

Ljudje se sami evtanazirajo s samomorom (ceneje in hitreje). Si predstavljas, da se uzakoni evtanazija in recejo pacientu, da je cakalna doba 3 leta, ZZZS more pa more placati se nekaj tisoc eur za izvedbo storitve? Enkrat sem gledal dokumentarec na to tematiko in v Svici je pacient iz tujine placal okoli 9000 eur, zadeva sploh ni poceni.

Ja sej. Ko bo dobu čakalno dobo 3 leta se bo prej že sam ubil, ker bolečine ne bo uspel prenašati.
Če sistem dopušča, da se ga zlorablja bo ta tudi zlorabljen. Brez izjeme.

PrihajaNodi ::

blink je izjavil:

Ljudje se sami evtanazirajo s samomorom (ceneje in hitreje). Si predstavljas, da se uzakoni evtanazija in recejo pacientu, da je cakalna doba 3 leta, ZZZS more pa more placati se nekaj tisoc eur za izvedbo storitve? Enkrat sem gledal dokumentarec na to tematiko in v Svici je pacient iz tujine placal okoli 9000 eur, zadeva sploh ni poceni.


Nor komentar. Samo za samomor moras izvest zadevo pravilno drugac isto pristanes v ukcju kot riba v akvariju
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

Glugy ::

Evtanazija samo pod pogojem da bolnik sam zaprosi za to in je v hudih bolečinah. Nikar nisem za to da kdorkoli drug odloča o tem.
Humano tako kot pri živalih. Torej ko upanja res ni več in je samo še trpljenje.

Zdravnik pa lahko zavrne evtanazijo. Prekinjanje življenja drugemu ne sme biti vsiljeno početje.

deadbeef ::

Predlagam, da zravn Žal v Ljubljani zgradijo celice za usmrtitve in se začne masovno pobijanje bolnih in depresivnih ljudi, ki jih sponzorirajo davko plačevalci.

DAB PLUS ::

Da.

AtaŠtumf ::

Da, samo pod strogo pravno regulacijo.

Kot prvo pa za terminalno bolne ljudi, ki so v hudih bolečinah in so 100% sami zaprosili/zaželeli postopek za končanje svojega življenja.

To, da lahko tujec, sorodnik, zdravnik, socialni delavec, ... odloča, mora biti pa pod strogim nadzorom!
#SlovenijaPrva #SLOVEenianLivesMatter #SlavaGasilcem

Zgodovina sprememb…

Magic1 ::

tomlin je izjavil:

yayo je izjavil:

ajde, deset let že skrbim za mamo, ki boleha za frontotemporalno demenco. Zadnja leta je nepokretna, ne govori več, komaj, da požira, stalno se borimo proti preležaninam, kontrakture v rokah in nogah zaradi katerih drži sklepe skrčene in udov ne more stegniti. Ko bo postalo kmalu vroče bo veselo, ker ji nikakor ne bomo mogli dajati dovolj tekočine, da se nadomesti zguba zaradi znojenja. posledično dehidracija, uroinfekti in vse mogoče zlo. Ne, ne želim je evtanazirati ampak razmišljam o svoji bodočnosti. Obstaja 50% možnosti, da bom (verjetno nekje po 65. letu) tudi sam zmagal na loteriji in dobil to bolezen, ki je (lahko) dedna. Jaz njene kalvarije ne želim dati skozi, tole pravim s čisto mirno dušo. Neka pomoč človeku, ki želi končati svojo avanturo na tem svetu mora biti, da ne bomo potencialni samomorilci improvizirali in naredili polovično delo. :))


Tudi jaz sem imel mamo, ki je celo leto v postelji umirala. Pa noben od nas domačih ni niti pomislil na nasilno prekinitev njenega življenja, bila je vsaj med nami in četudi je trpela je do zadnjega želela biti v naši sredini.

Seveda, saj ni nobeden od domačih trpel bolečin. Če je pri sebi, lahko le ona pove kakšno je trplenje in če je vztrajanje na svetu še človeško. Bolečine so lahko enormne in to 24/7/365. V primeru, da je bolnik mentalno pri sebi, seveda ni na svojcih da bi odločili za avtanazijo. V vsakem primeru mora prvo zdravstvena stroka povedat, če je kandidat primeren. Problem je ker se trenutno ne da, četudi je bolnik v neznosnih bolečinah, ali rožica.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

Bl4ckSw4n ::

Za.

energetik ::

Absolutno ZA. Ne vem pa, zakaj že zdaj ni možna uporaba umetne kome, ko protibolečinske ne primejo več. Kva je fora? To bi bil lahko neke vrste kompromis, umetna koma, osebo se zbudi npr. vsake 2 tedna, preveri ali je slučajno kaj izboljšanja, nato nazaj. Po X ponovitvah zbujanja, če ni nobene možnosti več za izboljšanje ali ozdravitev, možnost evtanazije.
Problem vidim tam, kjer trpeči ne more dati privolitve (popolna paraliza, nezmožnost odgovora), hkrati pa neznosno trpi. Zagotoviti predhodno soglasje, kjer se določi časovni rok za izvedbo? Ker ni nujno, da so le bolečine, lahko je ujetnik v svojem telesu, brez možnosti izboljšanja. To zame ni življenje, je še hujše ker je lahko dolgotrajno, in upam, da nikoli ne doživim kaj takega, če pa že, da me odklopijo po hitrem postopku.
vires in numeris

energetik ::

tikitoki je izjavil:

V cem je problem? Imas zelo ucinkovite spojine, ki omogocijo izredno zanesljivo in mirno smrt. So pa posameznikom tezko dosegljive, ker sodijo med strogo nadzorovane substance.
Imamo tako snov ves čas okoli nas, skoraj 80%. Dušik, N2. Hitro, mirno in učinkovito. Problem je samo, ker take osebe tega same fizično ne zmorejo. To mora biti nadzorovano in asistirano. Npr. zgolj navadna maska za kisik, le da se administrira 100% dušik. Zaspiš v do 10 sekundah brez nelagodja.
vires in numeris

donvito ::

Badwolff je izjavil:

Da, ob ustrezni ureditvi.
Ampak kdo bo pa to delal?

Mato989 bi bil več kot primeren, on bi to delal brezplačno. >:D

Miki N ::

donvito je izjavil:

Badwolff je izjavil:

Da, ob ustrezni ureditvi.
Ampak kdo bo pa to delal?

Mato989 bi bil več kot primeren, on bi to delal brezplačno. >:D


(slika je simbolična)
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Evtanazija (strani: 1 2 3 412 13 14 15 )

Oddelek: Problemi človeštva
74384547 (671) nejc_nejc
»

Lepa smrt (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9718531 (15431) ejresnevem
»

Evtanazija

Oddelek: Problemi človeštva
161812 (1485) MIHAc27
»

Evtanazija - zakaj tabu? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Problemi človeštva
31556215 (51578) jype
»

zakaj ne evtanaziramo prizadetih otrok? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Loža
401103634 (96432) Pyr0Beast

Več podobnih tem