» »

Vezava NEO Box na obstoječe omrežje

Vezava NEO Box na obstoječe omrežje

worteleven ::

Doma bi rad priklopil 3 NEO Boxe, vendar imam nekaj vprašanj glede vezave.
 Network

Network



Vezava 1: Ta vezava je verjetno najbolj "optimalna?"
Vezava 2: Ali bi ta vezava sploh delovala? V tem primeru bi imel najmanj težav pri polaganju optičnega kabla, saj bi modem bil direktno na "vstopu" v hišo, switch pa v razdelilni omarici, od koder bi se naprej povezoval na NEO Boxe, Router in AP. Predvsem me zanima ali je mogoče, da se modem in switch poveže z 1 UTP kablom, potem pa grejo 3 UTP kabli v 3 NEO sprejemnike.
Vezava 3: Enako vprašanje kot zgoraj, kar se tiče UTP povezave med switchem in modemom. V tem primeru bi Router prestavil v isto sobo kot switch. Ta opcija me zanima predvsem, ker se mi ne da ubadati z VLANi za priklop NEO boxov direktno na router.

Vsakega nadaljnega komentarja/predloga bom vesel.

Invictus ::

Prva vezava bo čisto O.K., Telekomov router ima 4 porte za interno mrežo.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

starfotr ::

Vse vezave ti bodo delale.

Če se znebiš switcha, je to ena naprava manj, ki ti lahko crkne (in žre elektriko). Poskusi stremet k vezavi 1, če gre.

worteleven ::

Hvala obema za odgovor. Pri vezavi 1 je edino tako, da bi moral optični kabel povleči do osrednjega prostora, ker je tam razdelilna omarica, čez katero bi potem napeljal kable naprej do ostalih NEO boxov.
Vezava 3, npr. mi to težavo reši, ker imam modem lahko v dnevni sobi, kjer optični kabel vstopi v hišo, od tam en UTP kabel do switcha ki je v razdelilni omarici v osrednjem prostoru, od tam naprej pa posamezne UTP kable do NEO Boxov.

EDIT: tekst

Zgodovina sprememb…

ToniT ::

Pri switchu pazi, da bo "neumen", ker moraš drugače nastaviti VLAN.

starfotr ::

Optični kabel te bo stal toliko kot switch. Zato kupi raje optiko.

worteleven ::

Sem zvezal v vezavo 1. A bi me kdo znal usmeriti v vezavo z vmesnim routerjem in nastavitvijo VLANa, da bi NEO box delal? Imam Asus RT-AX86U povezan v router, ki deluje kot AP (Asus RT-AX68U), katerega bi potem povezal v NEO Box.

Daniel ::

Z Asusi bo težka. Boljša izbira so dumb switchi ali soliden Mikrotik, kjer lahko delaš z VLANi kar ti srce poželi.

Invictus ::

worteleven je izjavil:

Sem zvezal v vezavo 1. A bi me kdo znal usmeriti v vezavo z vmesnim routerjem in nastavitvijo VLANa, da bi NEO box delal? Imam Asus RT-AX86U povezan v router, ki deluje kot AP (Asus RT-AX68U), katerega bi potem povezal v NEO Box.

Saj imaš dovolj portov za vse TVje na Siolovem routerju.-..
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

worteleven ::

To je že res da jih je dovolj, vendar me druge stvari skrbijo. Torej NEO Boxe imam sedaj priklopljene na modem, za WIFI pa bi rad uporabljal svoj router + AP.
Predvidevam da moram Modem postaviti v bridge mode, PPPoE sejo vzpostaviti na routerju, za DHCP server nastaviti router, DHCP pa na modemu izklopiti? Ali bo potem na TV-jih, do katerih pripeljem NEO Box deloval internet (torej youtube app na samem TVju npr). Sem bolj laik, vem pa da bi rad imel za domačo wifi mrežo svoje routerje, ker so veliko bolj zmogljivi.

ToniT ::

Če te to skrbi, uporabi router kot access point in ne spreminjaj ničesar.

worteleven ::

Sem uredil tako kot si predlagal, modem vrnil v default mode, iz njega potegnil 2 kabla za 2 Asus routerja, ki po novem funkcionirata kot AP. Vse Neote imam priklopljene direktno na AP in zadeva deluje. Me pa zanima zdaj sledeče: ali obstaja tukaj kakšna logika, da Neo box ni dobival "signala" če je bil povezan na router, zdaj, ko je pa povezan fizično na isto škatlo, ki deluje kot AP, pa dela?? (Mogoče res butasto vprašanje, ampak sem precej laik na tem področju)

Daniel ::

Ko je router v AP načinu se obnaša kot butast switch in prepušča tudi VLANe. Sicer to ni 100% za vse ampak načeloma je tako. Ko pa dela kot router pa mora imeti podporo za nastavljanje VLANov, da dosežeš enako.

worteleven ::

Torej če na ta način kot imam zdaj priklopljeno deluje, potem pustim tako? Sem na telekomovem modemu ugasnil oddajanje 2.4/5Ghz, in vklopil wifi samo na obeh access pointih.

Včeraj sem sicer preverjal malo delovanje NEO-ta in vmes je kdaj slika za kakšno sekundo zaštekala, potem je normalno predvajalo naprej. Nevem a je to pogojeno s tem, da je neo box priklopljen na AP, ali je kakšna druga težava. Ali bi mogoce rešil težavo, če bi med Neo box in AP postavil še en dumb switch, iz njega pa potem kabel v Box.

Daniel ::

Varianta s switchem bi bila najbrž boljša ampak dokler ne boš preveril ne boš vedel. Jaz zadevo peljem čez Mikrotike v Router načinu in konfiguriranimi VLANi in dela brez problema. Na novejših Mikrotikih z dovolj RAMa se da pognati tudi Container z UDPXY, tako, da se da potem gledati tv tudi kot unicast stream na računalniku in drugih napravah.

worteleven ::

Preveril bom delovanje tako, da bom postavil še switch pred Neo box, pa bo šel en kabel v Neo, drugi pa v AP. Pa da vidimo, če je kaj razlike. A imaš kakšen specifičen switch, ki ga priporočaš?

ToniT ::



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

NEO Telekoma Slovenije (strani: 1 2 3 431 32 33 34 )

Oddelek: Omrežja in internet
1691368254 (1775) Patagero
»

IPTV - Nastavitev router, na katerega je povezan TV

Oddelek: Omrežja in internet
142132 (922) Daniel
»

Telekom Neo in Asus router (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
7619823 (8179) Ghost007
»

Telekom NEO/BOX priklop težave

Oddelek: Pomoč in nasveti
166099 (5830) Klemzz
»

Kako nastavit Modem - router

Oddelek: Omrežja in internet
111981 (1572) Terminathor

Več podobnih tem