» »

DURS dividende davek

DURS dividende davek

Jozeff ::

Leta 2022 sem nekje dobil izplačano ~70€ iz dividend na Etoro, katere delnice so iz USA.

Ali to bi naj prijavil DURS-u ali je znesek premajhen?

Hvala za vašo informacijo.

urosz ::

Moras porocati ne glede na visino.

BuDi79 ::

Jozeff je izjavil:

Ali to bi naj prijavil DURS-u ali je znesek premajhen?
Ne obstaja "premajhen znesek"

wajdouc ::

Moraš poročati, do določenega zneska pa nisi obdavčen.

Thomxy ::

wajdouc je izjavil:

Moraš poročati, do določenega zneska pa nisi obdavčen.

Ne bo držalo... Bodo kar kasirali.

Apple ::

Dividende tujih delnic moraš sam prijaviti na FURS, dividende slovenskih delnic so pa itak že obdavčene on the fly in jih ni potrebno prijaviti na FURS.

Vsaj tako je bilo cca 3 leta nazaj :)
LP, Apple

Machete ::

Malo je zoprno, sam meni so kul dividende in dokupujem pozicije, da je potem čim manj drobiža treba oddajat in da je nek znesek, da rečeš, mah saj je kul :)
Ko si organiziraš in imaš podatke od prejšnjih let se tudi kar hitro spiše.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Mato989 ::

davek na dividende do 500EUR/osebi bi morali skenslat... ker samo ustvarja delo... še bolje davka od dividend sploh ne bi smelo bit, saj itak porabiš to pol v štacuni ali za nov PC kjer je 22% davka... samo delo maš s tem reportanjem... jaz sem lani dobil 33EUR, zdaj moram pa to prijavljat da mi bodo vsekali gor 8EUR davka al nekje tu... waste of time.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

user4683 ::

Mato989 je izjavil:

še bolje davka od dividend sploh ne bi smelo bit, saj itak porabiš to pol v štacuni

Se strinjam, da si izplacam 100k dobicka in ne rabim placat 25k davka :))

Mato989 ::

user4683 je izjavil:

Mato989 je izjavil:

še bolje davka od dividend sploh ne bi smelo bit, saj itak porabiš to pol v štacuni

Se strinjam, da si izplacam 100k dobicka in ne rabim placat 25k davka :))


Seveda ne, zakaj pa bi moral... če bi izgubil teh 100k ker bi šle firme v stečaj ti FURS kupnine ne bi vrnil >:D
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

wajdouc ::

Thomxy je izjavil:

wajdouc je izjavil:

Moraš poročati, do določenega zneska pa nisi obdavčen.

Ne bo držalo... Bodo kar kasirali.

Lani sem poslal in sem dobil nazaj dopis, da do x (10€?) zneska ni obdavčeno. Prilepim sliko, če dobim dokument.

user4683 ::

Tako je, mislim da do 20eur ce me spomin ne vara.

metalc ::

Prijaviti je treba vse dividende, kjer še ni bil v celoti odtegnjen slovenski davek, tudi če je samo 1 cent. FURS ti bo vse to lepo seštel, odmeril 25% davek, morda (odvisno od države izvora in kakovosti priložene dokumentacije) tudi do določene višine odštel že drugod odtegnjene davke, in poslal položnico z razliko do teh 25%. Če je ta razlika manj od 10€, bodo v odločbo zapisali, da ti zaradi poenostavljanja ni treba plačati (kar pa ni isto kot, da je neobdavčeno).

user4683 ::

Ah ja, res je.. prebral povrsno ko je napisal da ni obdavceno. Obdavceno je, ampak ne rabis placat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: user4683 ()

otago ::

Kako bi reševali, nemški broker Degiro, poljska borza, delnice Krka, slovenski rezident? Po izpisku Degira, se davek od dividende ni odvedel.

E-davki so z nekaj opozorili sprejeli vlogo. Diši po težavah.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: otago ()

wajdouc ::

metalc je izjavil:

Prijaviti je treba vse dividende, kjer še ni bil v celoti odtegnjen slovenski davek, tudi če je samo 1 cent. FURS ti bo vse to lepo seštel, odmeril 25% davek, morda (odvisno od države izvora in kakovosti priložene dokumentacije) tudi do določene višine odštel že drugod odtegnjene davke, in poslal položnico z razliko do teh 25%. Če je ta razlika manj od 10€, bodo v odločbo zapisali, da ti zaradi poenostavljanja ni treba plačati (kar pa ni isto kot, da je neobdavčeno).

Hvala za pojasnilo.

CrniPanter ::

Jaz imam ze nekaj casa ene par "dividendih" delnic na Revolutu, in opazim da se mi pri izplacilu dividend avtomatsko odbije 30% ameriski withholding tax.

Kako se v tem primeru izognem dvojni obdavcitvi? Res ne zelim zdaj še 25% placati FURS-u.

Apple ::

Jaz sem pri posredniku izpolnil še en obrazec, tako da nisem bil 2x obdavčen.
LP, Apple

redtech ::

W8 BEN obrazec moraš izpolniti in boš za naprej imel 15%.

Pri FURSU pa samo navedi št. mednarodne pogodbe in boš plačal 10%.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: redtech ()

deco16 ::

Lahko kdo več pove kako je izpolnil če je imel na revoluti. Da mi ni potrebno iskat št mednarodne pogodbe itd.

gagaga ::

Meni pa ni jasno, če trguješ z IFI, ETF in CFD-ji. Povsod na netu berem, da če prodaš pred enim letom, da potem plačaš 40% davek na dobiček.
Na fursu so mi pa rekli, da šele ko si nakažaš denar na TRR, da potem plačaš davek na dobiček. Če potem trguješ vsakodnevno in to več kot eno leto in si nič ne izplačuješ, potem pa po enem letu narediš delni dvig, nekaj pa še pustiš za trgovanje, da potem plačaš davka 27,5%. Ne vem ali je razumljivo napisano.
A je dobil tudi kdo tako info. ali sem kaj narobe razumela?

Thomxy ::

Dogodek, ki sproži izračun davka na dobiček, je odtujitev oziroma prodaja. Pri vsaki prodaji ti je denar nakazan na TRR (ker če ne to ne bi bila prodaja). Ta tvoj TRR ni nujno, da je slovenski bančni račun na Delavski Hranilnici. To je tvoj TRR pri brokerju.
Torej vsakič, ko kaj prodaš, moraš oddati napoved na Furs, kjer v tabeli prikažeš kdaj in za koliko si kaj kupila, ter kdaj in za koliko prodala.

xanis ::

Pozdravljeni.

Mene pa zanima naslednje. Lani sem kupil določeno število ETFjev in prejel dividende za njih. Zdaj me pa zanima ko se prijavi na FURS, a se pod podatke kje piše izplačevalec vpiše brokerja(Degiro) ali kdo je izplačal ETF(npr Vanguard, iShares etc) oz podjetje ki je izplačalo? Sem sicer klical na FURS in mi tam povedala da naj kar brokerja vpišem, kar pa se mi zdi tak malo, saj če imam več različnih izplačevalcev a vse pa vpišem brokerja?

Hvala za odgovor.

BuDi79 ::

xanis je izjavil:

Pozdravljeni.

Mene pa zanima naslednje. Lani sem kupil določeno število ETFjev in prejel dividende za njih. Zdaj me pa zanima ko se prijavi na FURS, a se pod podatke kje piše izplačevalec vpiše brokerja(Degiro) ali kdo je izplačal ETF(npr Vanguard, iShares etc) oz podjetje ki je izplačalo? Sem sicer klical na FURS in mi tam povedala da naj kar brokerja vpišem, kar pa se mi zdi tak malo, saj če imam več različnih izplačevalcev a vse pa vpišem brokerja?

Hvala za odgovor.
1.) za pol stvari je vseeno kaj vpišeš, na internetu imaš kup različno izpolnjenih napovedi za dividende na FURSu, pa so bile na koncu vse "prav". V bistvu gre za kup balasta, ki je večinoma sam sebi namen. Ljudje pišejo za iste ETFje pod izplačevalce vse mogoče, pod države vse mogoče, pod identifikacijske številke vse mogoče - in to učijo druge naprej (pa delajo programe, ki generirajo povsem različna- tudi napačna poročila za uvoz v edavke)... pa niti en ni dobil komentarja oz. ugovora fursa ne glede na to kaj je vpisal. - Edino če vpišeš kakšen tuji davek potem te včasih kontaktirajo če lahko poveš kaj več o tem.
2.) v resnici izplačevalec ni broker, ker ti ni on nič izplačal, še posebej če si denar vložil nazaj. Izplačevalec je Vanguard za Vanguard oz. Blackrock za iShares.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BuDi79 ()

Sparkxl ::

Dobro povedano. Večinoma se jim ne sanja o biločem, kar diši po tujini. Ne vem pa če ti brokerji njim poročajo direktno? Ker če ja, potem je tak od tam razvidno kaj si dobil izplačano

user4683 ::

Vsekakor poročajo in ko dobijo poročilo, je najbolj važno, da se pod črto številke ujemajo, vse ostalo je, kot je rekel BuDi79 - balast.

Kawhi ::

Dejansko niti ne moreš prav izpolniti, ti obrazec ne pusti: če imaš slovensko delnico, ki kotira zunaj Slovenije in želiš vpisati že plačan davek, ti ne pusti. Moraš vpisati da si dobil dividendo od brokerja.

Sparkxl ::

user4683 je izjavil:

Vsekakor poročajo in ko dobijo poročilo, je najbolj važno, da se pod črto številke ujemajo, vse ostalo je, kot je rekel BuDi79 - balast.


Če oni res to vse dobijo črno na belem, za koga boga se moramo potem mi s tem yebat? Ali je kdo kdaj doživel da so mu rekli: opa, vaša napoved pa se ne ujema s prejetim od brokerja?

Kawhi ::

Jaz, po treh letih. Interpretacija kaj je dividenda pri usa preferred delnicah...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Kawhi ()

user4683 ::

Tudi jaz, cca 2-3 leta po tem, ko sem (dejansko) pozabil prijaviti za 50eur dividend iz tujine. So me prijanzno spomnili, da se moja napoved ne ujema z njihovo evidenco in da naj podam samoprijavo in dopolnem.

Sparkxl ::

Je kdo poskušal sebi olajšati življenje in neizpolnjevati vsega balasta ... sedež podjetja, njihova davčna in podobne kozlarije in jim je poslal zraven izpisek od brokerja, kjer vse številke štimajo?

Thomxy ::

Jaz sem vnesel podatke o brokerju, ni bilo težav, zdaj pa le vsako leto uporabljam iste in je hitro opravljeno.

Sparkxl ::

Hitro opravljeno je relativno...imam za 30 podjetij za izpolnit :( Naslovov jim ne mislim pisati noter in nekih blesavih identifikacijskih številk podjetij...wtf? Ostalo mi je uspelo skupaj spravit

Thomxy ::

Saj to pravim; vnesi le podatke od brokerja, povsod isto.

Sparkxl ::

Ok hvala. Kaj pa si vnesel v polje "uveljavljam oprostitev po mednarodni pogodbi" za pozicije, za katere je že bil trgan davek? Samo "DA"?

Mato989 ::

Kaj to kar sem na trading 212 dobil gratis delnico mora dat zraven v CSV reportu ali?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Mato989 ::

To izpolnjevanje glupih papirjev FURSu je itak še 1 dokaz zakaj folk raje investira v cigle...

FURSu bi preprosto morali poslat zgodovino transakcij od 1.1.2022 do 31.12.2022 ob tradinga ali IBKR ali whatever in bi moral FURS izračunat davek... ne pa izpolnjevanje vseh teh obrazcov... pa me naj kličejo kaj še rabijo, jaz jim bom excel csv poslal tradov v 2022 in izpolnil podatke zgoraj pa ajde.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Thomxy ::

Sparkxl je izjavil:

Ok hvala. Kaj pa si vnesel v polje "uveljavljam oprostitev po mednarodni pogodbi" za pozicije, za katere je že bil trgan davek? Samo "DA"?


Ne... Pod "Tuji davek" vpišem davek. Nobene oprostitve nisem uveljavljal.

matjaz_76 ::

Ima kdo idejo zakaj mi ne pusti naložit csv datoteke?

Napaka je: Datoteka ni pravilne oblike .. pa sem shranil kot csv

hvala

Thomxy ::

Dve možnosti sta za nalaganje transakcij; csv ali xml. Kakšen mora biti ta csv (kateri podatki v katerem zaporedju) nisem našel, zato sem se osebno osredotočil na xml.
Za sebe sem si naredil Google Sheet datoteko, ki ustvari xml za dividende in prodaje delnic. Sem tudi objavil tu na slo-tech nekaj časa nazaj, če zanima.
Je pa treba biti pozoren, ker se xml datoteka in csv datoteka nalagata na različnih povezavah (ni isti link).

Sparkxl ::

matjaz_76 je izjavil:

Ima kdo idejo zakaj mi ne pusti naložit csv datoteke?

Napaka je: Datoteka ni pravilne oblike .. pa sem shranil kot csv

hvala


Ti je uspelo rešit problem? Meni ni. Vseskupaj sem spakiral v kuverto in jim poslal, naj se oni zajebavajo s tem. Jaz se več ne mislim

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Sparkxl ()

FireSnake ::

Sparkxl je izjavil:

matjaz_76 je izjavil:

Ima kdo idejo zakaj mi ne pusti naložit csv datoteke?

Napaka je: Datoteka ni pravilne oblike .. pa sem shranil kot csv

hvala


Ti je uspelo rešit problem? Meni ni. Vseskupaj sem spakiral v kuverto in jim poslal, naj se oni zajebavajo s tem. Jaz se več ne mislim


:D

Je zanimivo tole, ja (lahko gre veliko živcev).
Ko sem jaz zvedel kaki report je treba narediti sem se zgrozil (sploh ob številu transakcij, ki sem jih imel). Da bi raje kazen plačal kot, da bi vse tiste podatke v red spravil.
No, na koncu smo si naredili program, ki je export iz Degiro-ta preoblikoval v željeno obliko.
Šele potem sem si oddahnil.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Trading212 (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21142435 (1334) gansta
»

Etoro in Edavki (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
23784793 (2576) wajdouc
»

Degiro online broker (in alternative) - ima kdo izkušnje? (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Loža
547144610 (9313) Thomxy
»

Davek na akumulirane ETF-je (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5513643 (9495) zelenizmaj

Več podobnih tem