» »

Kredit poplačat? Iz spremenljive OM v fiksno OM.

Kredit poplačat? Iz spremenljive OM v fiksno OM.

Ghost7 ::

Kakšno je vaše mnenje

Fiksna OM je trenutno nekje 3.8 v popvrečju pri bankah.

Sklenjen imam kredit z spremneljivo EURIBOR6M + 1.5%, za takrat 100.000 (in 15 let).

Zdaj bi poplačal in vzel 10 let in 60.000€ (tolk je ostalo) s fiksno pri najugodnejši banki.

Strošek cenitve (za hipoteko) in notarja je slabega jurja.

Torej kaj naj, vlak z 1.5 na fiksno sem žal nespametno zamudil. Jebiga, rešujem kar se da.

Pustim ali grem v akcijo? Vem, da nihče ni jasnoviden, ampak sploh ne vem kakšen bo obrok če gre euribor na 5% (strašijo). Ali kdo ve kaj več, pozna trende?
https://www.bitstamp.net/ref/OM6lA9mwoeRO5Rba/

l0g1t3ch ::

https://www.zps.si/index.php/component/...

Tle si poračunaj.

Mislim da se ti ne splača menjat pri 60k kredita. Če imaš možnost raje prihrani kak € in poplačaj dodatno del glavnice.

johanblond ::

Preveri, kje so meje višine kredita za hipotekarno zavarovanje.

Pri moji banki je meja 50 000 €, se pravi vzameš kredit do 50 000 € in nimaš stroška cenitve (za hipoteko) in notarja, kar precej spremeni ekonomičnost spremembe.
Sam veš ali lahko nekako, pokriješ 10 k razlike.

Utk ::

Če nimaš cenitve in notarja, imaš pa strošek zavarovanja, ki je približno enak, lahko tudi višji.

Invictus ::

Naredi izračun, če ti OM naraste na 10%, koliko več boš plačal.

Da ne boš na koncu dal več za stroške novega kredita, kot bi več plačal obresti.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Lonsarg ::

Za poplačat ni dileme, to narediš takoj, ne glede na to ali reprogramiraš ali ne to je menda jasno. Tudi sproti naslednja leta če se ekstra nabere.

Za 10 let 60k pa spletni kalkuklator da hitre odgovore za koliko obresti (v oklepaju razloženo kako bi se moral euribor gibat da se tako povprečje zgodi):
- fiksna 3.8%: 12214
- OPTIMISTIČNI: sprejemljiva ki bo v povprečju 2.8% (euribor še malenkost narašča in nato začne počasi padat): 8861
- NAJVERJETNEJŠI: sprejemljiva ki bo v povprečju 3.8% (euribor še malenkost narašča in nato stagnira, pade ne): 12214
- PESIMISTIČNI: sprejemljiva ki bo v povprečju 4.8% (euribor še naprej narašča in ostane visok): 15665
- ULTRA PESIMISTIČNI: sprejemljiva ki bo v povprečju 5.8% (euribor še naprej konkretno narašča in ostane visok): 19214

Meni sta sicer najbolj realna prva dva scenarija sprejemljive obrestne (po enem si 3.5k na boljšem z variabilno, po drugem si pa na istem kot z fiksno), ampak tudi dva pesimistična scenarija sta mogoča, sploh tisti kjer si 3.5k na slabšem je precej mogoč.

Ampak če te reprogramiranje pride 1k potem tvegaš dejansko samo 2.5k za pesemistični scenarij oziroma 6k za ultra pesimistični scenarij (ki je sicer mogoč ampak po mojem mnenju ultra nizka verjetnost). Tak da mislim da ni vredno birokracije reprogramiranja v tvojem primeru. Samo čimveč sproti poplačaj in je.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

fikus_ ::

Lonsarg ti je dobro napisal.
Poskusi malo stisniti pri financah, prišparati nekaj denarja in predčasno odplačati nekaj glavnice. Mislim da (ne me držat za besedo) lahko na leto odplačaš do 10 000 € glavnice brez dodatnih stroškov, pozanimaj se na banki.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Invictus ::

fikus_ je izjavil:

Mislim da (ne me držat za besedo) lahko na leto odplačaš do 10 000 € glavnice brez dodatnih stroškov, pozanimaj se na banki.

To velja za kredit s fiksno OM.

Če imaš variabilno, lahko odplačaš vse brez stroškov.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Utk ::

Jaz bi bil previden s predčasnim vračanjem. Samo če res nimaš kam z denarjem. Da ne boš čez 3 leta pa jemal drugo posojilo, ki bo sigurno dražje od tega, ki ga imaš.

Ghost7 ::

l0g1t3ch je izjavil:

https://www.zps.si/index.php/component/...

Tle si poračunaj.

Mislim da se ti ne splača menjat pri 60k kredita. Če imaš možnost raje prihrani kak € in poplačaj dodatno del glavnice.


Ne? Nimam možnosti poplačat, vsaj zdajle ne...

Utk je izjavil:

Jaz bi bil previden s predčasnim vračanjem. Samo če res nimaš kam z denarjem. Da ne boš čez 3 leta pa jemal drugo posojilo, ki bo sigurno dražje od tega, ki ga imaš.

Četudi je z spremenljivo OM? Po 6mes EURIBOR?

fikus_ je izjavil:

Lonsarg ti je dobro napisal.
Poskusi malo stisniti pri financah, prišparati nekaj denarja in predčasno odplačati nekaj glavnice. Mislim da (ne me držat za besedo) lahko na leto odplačaš do 10 000 € glavnice brez dodatnih stroškov, pozanimaj se na banki.


Je res, vendar te možnosti še nekaj časa ne bo.

Lonsarg je izjavil:

Za poplačat ni dileme, to narediš takoj, ne glede na to ali reprogramiraš ali ne to je menda jasno. Tudi sproti naslednja leta če se ekstra nabere.

Za 10 let 60k pa spletni kalkuklator da hitre odgovore za koliko obresti (v oklepaju razloženo kako bi se moral euribor gibat da se tako povprečje zgodi):
- fiksna 3.8%: 12214
- OPTIMISTIČNI: sprejemljiva ki bo v povprečju 2.8% (euribor še malenkost narašča in nato začne počasi padat): 8861
- NAJVERJETNEJŠI: sprejemljiva ki bo v povprečju 3.8% (euribor še malenkost narašča in nato stagnira, pade ne): 12214
- PESIMISTIČNI: sprejemljiva ki bo v povprečju 4.8% (euribor še naprej narašča in ostane visok): 15665
- ULTRA PESIMISTIČNI: sprejemljiva ki bo v povprečju 5.8% (euribor še naprej konkretno narašča in ostane visok): 19214

Meni sta sicer najbolj realna prva dva scenarija sprejemljive obrestne (po enem si 3.5k na boljšem z variabilno, po drugem si pa na istem kot z fiksno), ampak tudi dva pesimistična scenarija sta mogoča, sploh tisti kjer si 3.5k na slabšem je precej mogoč.

Ampak če te reprogramiranje pride 1k potem tvegaš dejansko samo 2.5k za pesemistični scenarij oziroma 6k za ultra pesimistični scenarij (ki je sicer mogoč ampak po mojem mnenju ultra nizka verjetnost). Tak da mislim da ni vredno birokracije reprogramiranja v tvojem primeru. Samo čimveč sproti poplačaj in je.


Hvala za "THE answer", preučim, seveda se še od koga za podobnega priporočam.
https://www.bitstamp.net/ref/OM6lA9mwoeRO5Rba/

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ghost7 ()

l0g1t3ch ::

Sodelavec ima za soseda človeka ki je v upravi ene od bank. Po njegovo bo euribor počasi rastel in bo tekom dveh do treh let dosegel manj kot 2%, ker bi sicr zjebali gospodarstvo. To je bila napoved izpred enega leta :))

Ekonomisti so najboljši pri razlagi, zakaj se nekaj ni zgodilo kot so napovedovali v preteklosti :D Za prihodnost pa ponavadi zadenejo nekje tam kot šlogarice.

starfotr ::

fikus_ je izjavil:

Lonsarg ti je dobro napisal.
Poskusi malo stisniti pri financah, prišparati nekaj denarja in predčasno odplačati nekaj glavnice. Mislim da (ne me držat za besedo) lahko na leto odplačaš do 10 000 € glavnice brez dodatnih stroškov, pozanimaj se na banki.


Tudi če plačaš več kot npr. 10k, je to navadno še vedno ceneje, kot plačilo obresti. Tako, da se splača poplačat predčasno čim več.

Ghost7 ::

starfotr je izjavil:

fikus_ je izjavil:

Lonsarg ti je dobro napisal.
Poskusi malo stisniti pri financah, prišparati nekaj denarja in predčasno odplačati nekaj glavnice. Mislim da (ne me držat za besedo) lahko na leto odplačaš do 10 000 EUR glavnice brez dodatnih stroškov, pozanimaj se na banki.


Tudi če plačaš več kot npr. 10k, je to navadno še vedno ceneje, kot plačilo obresti. Tako, da se splača poplačat predčasno čim več.


Na banki na katero bi šel, če bi šel, je vplačilo v enem letu do 10k brez penalov.

Če odplačam v kosu je 1%, seveda še vedno je pa to precej bolje.

l0g1t3ch je izjavil:

Sodelavec ima za soseda človeka ki je v upravi ene od bank. Po njegovo bo euribor počasi rastel in bo tekom dveh do treh let dosegel manj kot 2%, ker bi sicr zjebali gospodarstvo. To je bila napoved izpred enega leta :))

Ekonomisti so najboljši pri razlagi, zakaj se nekaj ni zgodilo kot so napovedovali v preteklosti :D Za prihodnost pa ponavadi zadenejo nekje tam kot šlogarice.



Sej ker verjameš tem ekonomistom pa potem zahebeš in spiš. Plus ne smejo zganjat prevelike panike (sploh, če je nek vpliven, na položaju).
https://www.bitstamp.net/ref/OM6lA9mwoeRO5Rba/

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ghost7 ()

user4683 ::

Ghost7 je izjavil:


Na banki na katero bi šel, če bi šel, je vplačilo v enem letu do 10k brez penalov.

Če odplačam v kosu je 1%, seveda še vedno je pa to precej bolje.

Predčasno poplačilo kredita s spremenljivo obrestno mero je vedno brez penalov, ne glede na to koliko ga poplačaš.

Ghost7 ::

user4683 je izjavil:

Ghost7 je izjavil:


Na banki na katero bi šel, če bi šel, je vplačilo v enem letu do 10k brez penalov.

Če odplačam v kosu je 1%, seveda še vedno je pa to precej bolje.

Predčasno poplačilo kredita s spremenljivo obrestno mero je vedno brez penalov, ne glede na to koliko ga poplačaš.


Tudi to drži. Nisi pa prebral vsega. Če grem na drugo banko, grem zaradi fiksne obrestne mere, ker trenutno sem na EURIBORju.

Naslov teme je, ali iti ali ne, ne kako ga poplačat. Če bi imel, da bi ga lahko poplačal, ga sploh ne bi jemal.
https://www.bitstamp.net/ref/OM6lA9mwoeRO5Rba/

Utk ::

Četudi je z spremenljivo OM? Po 6mes EURIBOR?

Kaj če boš čez 2 leti rabil posojilo?
- Če bo euribor isti, si na izgubi, ker boš imel strošek posojila, ki ga ne bi rabil, če ne bi ekstra plačeval za stari kredit.
- Če bo euribor večji, boš enako na izgubi.
- Če bo euribor manjši, brez veze da predčasno odplačuješ stari kredit, ker se bo itak zmanjšal obrok.

Predčasno ga odplačuješ samo, če si ziher da tega denarja res ne boš nikoli potreboval. Vse drugo je čista zguba.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Invictus ::

Utk je izjavil:


Predčasno ga odplačuješ samo, če si ziher da tega denarja res ne boš nikoli potreboval. Vse drugo je čista zguba.

Kako je izguba, če s predčasnim odplačilom nehaš plačevati obresti, in spet postaneš kreditno sposben za novo investicijo...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Stanovanjski kredit (strani: 1 2 3 449 50 51 52 )

Oddelek: Loža
2596445894 (1597) trojnis252
»

Vaša obrestna mera za stanovanjski kredit? (strani: 1 2 3 421 22 23 24 )

Oddelek: Loža
1167211392 (33518) celje
»

Vzeti stanovanjski kredit s fiksno ali spremenljivo obrestno mero? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
29471873 (18221) Lonsarg
»

Stanovanjski kredit in katero obresto mero? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6021376 (13039) gansta
»

euribor kredit

Oddelek: Loža
428185 (6767) Lonsarg

Več podobnih tem