» »

Pravni nasvet - Fasada na meji parcele

Pravni nasvet - Fasada na meji parcele

«
1
2 3
...
5

kar_tko_ane ::

Živjo,
upam da je kdo tukajle geodet ali pa odvetnik za nepremicnine in bi lahko prosim na hitro pomagal (seveda bomo tudi hitro stopili v kontakt z odvetnikom, vendar me zanima če je kdo tukaj, ki bi hitro znal povedati kaj pa kako...)

Mi smo 20+ let nazaj kupili stanovanje v hiši, ki ima zraven garažo. Ta garaža stoji čisto ob meji, in smo mi že 5+ let nazaj naredili fasado, ki je očitno šla čez mejo, pravtako smo obnovili streho, ki je tudi šla malenkost čez mejo - recimo par centimetrov po celi dolžini. Ta meja je bila urejena s prejšnimi lastniki (imamo pisni sporazum), vendar nismo nikoli šli na geodetsko upravo in zrihtali to, kot bi morali (naša napaka, bi morali takoj zrihtati in se ne bi rabili zajebavati s tem zdaj...).

Sosedova parcela je zapuščena že tudi skoraj da 15 let (ena džungla je ratala, smo morali večkrat prositi banko in sedaj tega investitorja, da pridejo spucat), sedaj pa je prišel investitor, ki želi zgraditi zraven hišo, vendar jo želi zgraditi manj kot 4m stran od naše meje, za kar rabi soglasje.

Ker mi seveda tega ne želimo dati, je začel groziti z odstranitvijo našega "ilegalnega objekta", ter za odškodnino za "uzurpacijo posestva" (na kateri nič stoji in nihče ni uporabljal 15+ let). Ta grožnja se meni osebno zdi en velik bullshit, ker objekt stoji na parceli že 50+ let, mi smo le fasado naredili in obnovili streho.

Sklepam, da del strehe bi morali odstrant, vendar bi morali tudi fasado?

Kaj pravite?

Dimnik ::

Hja, tako je.....ti bi imel na njihovem, a njim pa nebi pustil gradit bližje meji kot 4m, seveda te ne bodo pustili na miru. Kar je bilo prej, je bilo, ampak se je spremenilo kot vidiš.

bbbbbb2015 ::

kar_tko_ane je izjavil:

Živjo,
upam da je kdo tukajle geodet ali pa odvetnik za nepremicnine in bi lahko prosim na hitro pomagal (seveda bomo tudi hitro stopili v kontakt z odvetnikom, vendar me zanima če je kdo tukaj, ki bi hitro znal povedati kaj pa kako...)

Mi smo 20+ let nazaj kupili stanovanje v hiši, ki ima zraven garažo. Ta garaža stoji čisto ob meji, in smo mi že 5+ let nazaj naredili fasado, ki je očitno šla čez mejo, pravtako smo obnovili streho, ki je tudi šla malenkost čez mejo - recimo par centimetrov po celi dolžini. Ta meja je bila urejena s prejšnimi lastniki (imamo pisni sporazum), vendar nismo nikoli šli na geodetsko upravo in zrihtali to, kot bi morali (naša napaka, bi morali takoj zrihtati in se ne bi rabili zajebavati s tem zdaj...).

Sosedova parcela je zapuščena že tudi skoraj da 15 let (ena džungla je ratala, smo morali večkrat prositi banko in sedaj tega investitorja, da pridejo spucat), sedaj pa je prišel investitor, ki želi zgraditi zraven hišo, vendar jo želi zgraditi manj kot 4m stran od naše meje, za kar rabi soglasje.

Ker mi seveda tega ne želimo dati, je začel groziti z odstranitvijo našega "ilegalnega objekta", ter za odškodnino za "uzurpacijo posestva" (na kateri nič stoji in nihče ni uporabljal 15+ let). Ta grožnja se meni osebno zdi en velik bullshit, ker objekt stoji na parceli že 50+ let, mi smo le fasado naredili in obnovili streho.

Sklepam, da del strehe bi morali odstrant, vendar bi morali tudi fasado?

Kaj pravite?


Več stvari si naštel.
Najprej garaža. Pogledati je treba, če je bila garaža zgrajena na priglasitev del ali recimo na gradbeno dovoljenje.
Če je, potem je največji problem mimo.
Če ni, imaš hud problem. Sosed ti pokliče gradbeno inšpekcijo in ker si gradil preko meje, praktično nimaš možnosti legalizacije. Na to situacijo ti UE ne bo dala ne gradbenega, ne priglasitve.
Končalo se bo s sklepom o odstranitvi objekta in boš moral objekt podreti.

Kako dolgo objekt stoji je diskutabilno, če nimaš trdnih papirjev, kdaj in kdo je zgradil to garažo, to skoraj ne igra veze.

Karkoli ste nameravali narediti z mejo - je sedaj prepozno. To niti sedaj ne igra vloge. Tudi če je to bil nek dogovor s prejšnjim lastnikom, bo ta lastnik rekel, da za to ne ve, ali pa ta dogovor razdira in ga ne priznava.

Okrog soglasja, ki ga morate dati vi, to je pač tako, lahko mu ga sicer ne date. Vendar se pa morate zavedati, da lahko sproži nepravdni postopek, ter priloži mnenje arhitekta,da lega hiše ne bo povzročala vam pretiranih čezmejnih vplivov - in bo lahko gradil. Ni sicer v redu, da se je začela gradnja s sodnijo, samo nimate tako močnih kart, kot si mislite.

On pa lahko, ne glede na vse, sproži tožbo zaradi motenja lastninske pravice in zahteva najmanj, da se pospravite čez mejo - lahko pa zdravilo, ki ga velikodušno ponujaš njemu - da piti tudi tebi - zatrjeval bo čezmejni vpliv in bo zahteval, da se pospravite 1m, 2m ali 4m čez mejo. Ne na mejo - čez mejo.

Treba je vedeti, da lahko lastnik *VEDNO* sproži motenje lastninske pravice, še posebej, ko ti je dal na znanje, da mu ni všeč, da je objekt zlezel čez mejo.

Kako to rešiti - prepuščam tebi. Idealno nekako tako, da narediš menjalno pogodbo z njim, kjer on temu da neke kvadrate parcele, da bo tvoj objekt recimo za mejo, ti pa njemu prepustiš del svoje parcele njemu, pač na nekem drugem oglu, kjer zate ni tako važno.

Potem ti objekt legaliziraš, idealno tako, da ni potrebno soglasje soseda.

Ti pa pač njemu dovoliš gradnjo, pač tako, da bo on srečen, tebi pa ne popadajo vse plombe iz zob od škrtanja.

Recimo.

Zgodovina sprememb…

bauci ::

Dogovori se za izravnavo mejo, da si ti urediš mejo tako, da boš imel svoje objekte na svojem, v zameno pa dej soglasje za gradnjo. Vse ostalo bo verjetno pot na sodišče in če je res, da je del tvojega objekta na njegovi parceli, boš izgubil.

kar_tko_ane ::

@bbbbbb2015

Malce konteksta da dam zraven. Garaza je legalna, zgrajena ob istem casu kot hisa v 60ih letih - tam je vse vredu. Le fasada, ki smo jo naredili, gleda par cm cez mejo, in pa streha (to smo naredili 5+ let nazaj).

Problem je, ker ta njihova gradnja je na tako majhnem delu parcele, da od drugih sosedov niso dobili dovoljenja da bi gradili znotraj teh 4m, in sedaj zelijo od nas dovoljenje, da zgradijo nekaj, kar je prakticno meter in pol stran od nase parcele in računajo na to, da ker imamo mi fasado čez njihovo mejo, da bomo dali dovoljenje za grajenje hiše s teraso, ki bo gledala direkt dol na našo parcelo.

Scaramouche3 ::

kar_tko_ane je izjavil:

@bbbbbb2015

Malce konteksta da dam zraven. Garaza je legalna, zgrajena ob istem casu kot hisa v 60ih letih - tam je vse vredu. Le fasada, ki smo jo naredili, gleda par cm cez mejo, in pa streha (to smo naredili 5+ let nazaj).

Problem je, ker ta njihova gradnja je na tako majhnem delu parcele, da od drugih sosedov niso dobili dovoljenja da bi gradili znotraj teh 4m, in sedaj zelijo od nas dovoljenje, da zgradijo nekaj, kar je prakticno meter in pol stran od nase parcele in računajo na to, da ker imamo mi fasado čez njihovo mejo, da bomo dali dovoljenje za grajenje hiše s teraso, ki bo gledala direkt dol na našo parcelo.


Dej posliki!

kar_tko_ane ::

bauci je izjavil:

Dogovori se za izravnavo mejo, da si ti urediš mejo tako, da boš imel svoje objekte na svojem, v zameno pa dej soglasje za gradnjo. Vse ostalo bo verjetno pot na sodišče in če je res, da je del tvojega objekta na njegovi parceli, boš izgubil.


Mi smo popolnoma pripravljeni odstranit fasado in del strehe na garaži, ki gleda čez. Oni prosijo za dovoljenje gradnje hiše s teraso, ki je 1.5m stran od parcele, kar pomeni da kdorkoli gor stoji, gleda direkt dol na našo posest, zaradi tega ne želimo dati soglasja... Brez terase bi najbrž dali, tko pa je poseg v zasebnost kar velika....

bbbbbb2015 ::

kar_tko_ane je izjavil:

@bbbbbb2015

Malce konteksta da dam zraven. Garaza je legalna, zgrajena ob istem casu kot hisa v 60ih letih - tam je vse vredu. Le fasada, ki smo jo naredili, gleda par cm cez mejo, in pa streha (to smo naredili 5+ let nazaj).

Problem je, ker ta njihova gradnja je na tako majhnem delu parcele, da od drugih sosedov niso dobili dovoljenja da bi gradili znotraj teh 4m, in sedaj zelijo od nas dovoljenje, da zgradijo nekaj, kar je prakticno meter in pol stran od nase parcele in računajo na to, da ker imamo mi fasado čez njihovo mejo, da bomo dali dovoljenje za grajenje hiše s teraso, ki bo gledala direkt dol na našo parcelo.


Če je garaža legalno zgrajena, potem lahko zahteva odstranitev fasade in strehe. Spremeni zadevo v toliko, da se bo končalo z odstranitvijo fasade in strehe, vsaj v delu, ki sega čez.

Pač kaj jaz vem. Če bi ti imel čiste papirje, oz. situacijo, bi zazehal, ODKIMAL in šel nazaj TV gledat.

Plan B pa je, da prostovoljno odstraniš fasado, predrugačiš streho. Pač jebiga. Zberi si vojno, ki jo moraš izboriti. Potem imaš tudi ti čisto situacijo, soseda odpikaš, mu ne daš dovoljenja in zazehaš in greš gledat TV.

bauci ::

Po tvojem opisu stanja sedaj razmem tvojo dilemo. Jaz bi tudi raje odstranil kar je treba, da mi sosed ne gleda v krožnik.
Obisk odvetnika za kakšen nasvet ne bi škodoval.

bbbbbb2015 ::

kar_tko_ane je izjavil:

bauci je izjavil:

Dogovori se za izravnavo mejo, da si ti urediš mejo tako, da boš imel svoje objekte na svojem, v zameno pa dej soglasje za gradnjo. Vse ostalo bo verjetno pot na sodišče in če je res, da je del tvojega objekta na njegovi parceli, boš izgubil.


Mi smo popolnoma pripravljeni odstranit fasado in del strehe na garaži, ki gleda čez. Oni prosijo za dovoljenje gradnje hiše s teraso, ki je 1.5m stran od parcele, kar pomeni da kdorkoli gor stoji, gleda direkt dol na našo posest, zaradi tega ne želimo dati soglasja... Brez terase bi najbrž dali, tko pa je poseg v zasebnost kar velika....


To je brezveze. Pretiravaš. Mi imamo hišo na hiši - hiši se STIKATA. Hišo sem kupil. Mi imamo teraso, oni pa neko garažo tik na meji. Njihov žleb je mislim da na našem. Ne mislim, sigurno je.

Da ga jaz zdajle zijam preko. Ponavadi imamo piknik poleti skupaj na našem.

Pač soseda ko prinese solato moji ženi, ji kar na teraso da, da ne hodi naprej zvonit. Ne vem od kod si. Morda pa bi moral proti pehotne mine nastaviti na mejo, ali? Neki čudni ljudje ste to.

Raste pa naša breskev preko meje. Včasih smo breskve natrgali in jih odnesli sosedom. Zdajle pa je drevo nekam bolno, to bomo zgleda morali podreti in zasaditi nekaj drugega. Najbolj je žal moji sosedi, ne meni.

Zgodovina sprememb…

bauci ::

Iz izkušenj ti povem, da so lahko sosedje zelo čudni ljudje, sploh pa tisti, ki imajo denarja kot pečka in so vsi ostali manj vredni in jih obravnavajo kot nebodi ga treba.

scythe ::

Moj predlog, naredita izravnano meje in ti mu podpiši soglasje na 3m, za vse ostalo opcije bodo problemi in veliki stroški.

V najslabšem primeru, odstraniti fasado in streho narediti na mejo, ampak tukaj se lahko pojavi problem, karkoli je bližje od 50cm od meje(to je za nove objekte, ne vem kako gre pri obnovi starih objektov), potem rabiš spet soglasje od soseda.

Sosed je imel podoben primer(kupil takšen objekt), stena 20cm od mene in streha 15cm čez mejo. Na srečo se je drugi sosed strinjal z izravnano in potem sta to uredila, seveda je kril vse stroške prvi sosed.
X670F | 7700X | 2x16Gb | 6000Mhz/CL30 | RTX3090FTW3 | HP X27i | Phanteks NV7|

Invictus ::

Lahko te tozi za marsikaj, ampak soglasja se vedno ne bo dobil, in tudi ne gradbenega dovoljenja.

Ampak ne razumem tega fetisa, da zidas nekaj sosedu direktno na mejo...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

kar_tko_ane ::

bbbbbb2015 je izjavil:

kar_tko_ane je izjavil:

bauci je izjavil:

Dogovori se za izravnavo mejo, da si ti urediš mejo tako, da boš imel svoje objekte na svojem, v zameno pa dej soglasje za gradnjo. Vse ostalo bo verjetno pot na sodišče in če je res, da je del tvojega objekta na njegovi parceli, boš izgubil.


Mi smo popolnoma pripravljeni odstranit fasado in del strehe na garaži, ki gleda čez. Oni prosijo za dovoljenje gradnje hiše s teraso, ki je 1.5m stran od parcele, kar pomeni da kdorkoli gor stoji, gleda direkt dol na našo posest, zaradi tega ne želimo dati soglasja... Brez terase bi najbrž dali, tko pa je poseg v zasebnost kar velika....


To je brezveze. Pretiravaš. Mi imamo hišo na hiši - hiši se STIKATA. Hišo sem kupil. Mi imamo teraso, oni pa neko garažo tik na meji. Njihov žleb je mislim da na našem. Ne mislim, sigurno je.

Da ga jaz zdajle zijam preko. Ponavadi imamo piknik poleti skupaj na našem.

Pač soseda ko prinese solato moji ženi, ji kar na teraso da, da ne hodi naprej zvonit. Ne vem od kod si. Morda pa bi moral proti pehotne mine nastaviti na mejo, ali? Neki čudni ljudje ste to.




Sem iz kraja, kjer ljudje nekih sosedskih odnosov nimajo na žalost, hkrati pa je zelo težko imeti dober sosedski odnos z nekim investitorjem, ki tam ne bo nikoli živel, in nas izsiljuje za soglasje.
Nevem no, mogoče smo čudni, ampak 3D načrt objekta s teraso je zares grozen, ker kdorkoli gor na terasi stoji lahko gleda direkt na nas vrt, kjer imamo piknike, in nobene ciprese ob meji ne bi pomagale...

darksamurai ::

kar_tko_ane je izjavil:


Malce konteksta da dam zraven. Garaza je legalna, zgrajena ob istem casu kot hisa v 60ih letih - tam je vse vredu. Le fasada, ki smo jo naredili, gleda par cm cez mejo, in pa streha (to smo naredili 5+ let nazaj).


V jugi se nihče ni držal načrtov. Ali si res prepričan, da je vse po papirjih? Ravno zaradi tega razloga imamo sedaj uporabno dovoljenje. Vaša fasada in streha sta preko meje, garaža pa ni za meji ampak dobesedno na meji. Zelo verjetno bo preko sodišča dobil dovoljenje za gradnjo. Nekdo lahko ima preko meje, drugi pa še na svoji parceli ne bi smel graditi?

starfotr ::

Zmeni se, da daš soglasje za manj kot 4 m, zahtevaj, da zrihtate mejo in to je to. Drugače boš še desetletja obiskoval sodišča.

bbbbbb2015 ::

kar_tko_ane je izjavil:

Sem iz kraja, kjer ljudje nekih sosedskih odnosov nimajo na žalost, hkrati pa je zelo težko imeti dober sosedski odnos z nekim investitorjem, ki tam ne bo nikoli živel, in nas izsiljuje za soglasje.
Nevem no, mogoče smo čudni, ampak 3D načrt objekta s teraso je zares grozen, ker kdorkoli gor na terasi stoji lahko gleda direkt na nas vrt, kjer imamo piknike, in nobene ciprese ob meji ne bi pomagale...


Odloči se za svojo vojno. Imaš ta luksuz, da se lahko odločiš. Potem naredi, kot ti misliš, da je najbolj prav zate. Pač odstraniš to usrano fasado in del strehe. To je to. Potem si na čistem in to je to.

On pa naj gradi, kot pač misli. Z dovoljenjem in vsem.

Zgodovina sprememb…

nejcek74 ::

1. odmik je namenjen tudi vzdrževanju objekta, saj verjetno ti je jasno, da ce boš želel karkoli popravit na garaži, boš moral iti na sosedovo parcelo. Ti mu nisi uzurpiral par cm, ampak par cm plus pas za vzdrževanje!
2. na vrt ti lahko gleda tudi z okna, da je terasa tak problem je kr bulšit.
3. če nočeš met vojne, se zmeni kot so ti že predlagali, npr. dogovor o nekem odmiku in nekaj zasajenega zelenja vmes. Ja, če se bo ful trudu ti bo vidu kaj pečeš na žaru, ampak tega itak NE MOREŠ preprečit

kar_tko_ane ::

darksamurai je izjavil:

kar_tko_ane je izjavil:


Malce konteksta da dam zraven. Garaza je legalna, zgrajena ob istem casu kot hisa v 60ih letih - tam je vse vredu. Le fasada, ki smo jo naredili, gleda par cm cez mejo, in pa streha (to smo naredili 5+ let nazaj).


V jugi se nihče ni držal načrtov. Ali si res prepričan, da je vse po papirjih? Ravno zaradi tega razloga imamo sedaj uporabno dovoljenje. Vaša fasada in streha sta preko meje, garaža pa ni za meji ampak dobesedno na meji. Zelo verjetno bo preko sodišča dobil dovoljenje za gradnjo. Nekdo lahko ima preko meje, drugi pa še na svoji parceli ne bi smel graditi?


Da, z garažo imamo vse papirje urejeno in stoji tam že 50+ let. Edino fasada ter streha sta na sosedovi parceli. Te smo pripraljeni urediti tako, da ne bo nič na njihovi parceli.
Nevem, koliko je legitimna ta grožnja, da bi oni kar celotno garažo lahko zrušili...

bbbbbb2015 ::

nejcek74 je izjavil:

1. odmik je namenjen tudi vzdrževanju objekta, saj verjetno ti je jasno, da ce boš želel karkoli popravit na garaži, boš moral iti na sosedovo parcelo. Ti mu nisi uzurpiral par cm, ampak par cm plus pas za vzdrževanje!


Ne gre za uzurpacijo. Zakon vedno dovoljuje, da lahko stopiš na sosedovo, da vzdržuješ svojo nepremičnino, če je to edino mogoče ali iz drugih vidikov praktično. Ni pa to uzurpacija.

kar_tko_ane je izjavil:

Da, z garažo imamo vse papirje urejeno in stoji tam že 50+ let. Edino fasada ter streha sta na sosedovi parceli. Te smo pripraljeni urediti tako, da ne bo nič na njihovi parceli.
Nevem, koliko je legitimna ta grožnja, da bi oni kar celotno garažo lahko zrušili...


Verjetno računa, da je garažo tako na črno naflikal nekdo zraven. Kaj pa vem. Pač naredi, kot misliš, da je zate prav.

Tudi ni nič narobe, če odstraniš fasado in streho.

Dom je en sam in se pač moraš v redu počutiti.

Zgodovina sprememb…

SambaShare ::

bbbbbb2015 je izjavil:


Ne gre za uzurpacijo. Zakon vedno dovoljuje, da lahko stopiš na sosedovo, da vzdržuješ svojo nepremičnino, če je to edino mogoče ali iz drugih vidikov praktično. Ni pa to uzurpacija.



Je pa to legitimen razlog, da nekomu ne daš soglasja. Ker potem ko bo stalo, bo pa konstantno lazil po tvojem.

kar_tko_ane ::

nejcek74 je izjavil:

1. odmik je namenjen tudi vzdrževanju objekta, saj verjetno ti je jasno, da ce boš želel karkoli popravit na garaži, boš moral iti na sosedovo parcelo. Ti mu nisi uzurpiral par cm, ampak par cm plus pas za vzdrževanje!
2. na vrt ti lahko gleda tudi z okna, da je terasa tak problem je kr bulšit.
3. če nočeš met vojne, se zmeni kot so ti že predlagali, npr. dogovor o nekem odmiku in nekaj zasajenega zelenja vmes. Ja, če se bo ful trudu ti bo vidu kaj pečeš na žaru, ampak tega itak NE MOREŠ preprečit


Ja, s fasado smo uzurpiral verjetno nekaj cm po dolžini, vendar to je bilo nevem koliko let nazaj, vem le da je bilo preden je on prišel, tkoda nevem kako legitimna je grožnja za odškodnino zaradi uzurpiranja (namreč prejšni lastniki so umrli 15+ let nazaj in je parcela bila prazna do danes še zmeraj prazna, 2 leti nazaj pa jo je investitor kupil...)

Kar se tiče tega, da se lahko gleda tudi iz okna itak, ampak zadeva je toliko blizu in nekaj metrov nad našim vrtom, da je načrt že sam na pogled izjemno nelagoden, ker si ne morem predstavljati, da imam meter in pol stran in par metrov nad seboj nekoga, ki vsakič ko vstane vidi dol... Mogoče sem čuden no ampak ja...

Verjetno bomo res dali samo odstranit fasado in del strehe in enostavni pozabili na vse skupaj kot je nekdo že predlagal....

otago ::

kar_tko_ane

Povedal nisi kako imate urejene nepremičnino. Kakšni so podatki? So meje urejene (torej izdana odločba po letu 2004, oz. sodne pred 2004). Podatki katastra lahko odstopajo, da je vaše poseganje čez mejo s fasado v okviru natančnosti katastra.

Glede natančnosti točk katastra, če obstajajo postopki, meje "urejene":
- po 2004, s TM koordinatami, predvidena natančnost do 4cm. Problematično ker zamiki po Sloveniji tudi do 10mm/na leto.
- pred 2004, GK, podatek je da odstopajo GK/TM koordinate za 25cm. Obstajajo primeri tudi do nekaj metrov odstopanja
- po 2022, s TM koordinatami, predvidena natančnost do 10cm.

Če meja še ni urejena, 10cm ne pomeni nič. Če imate pa ovoj 20-25cm fasade, zelo dobre numerične podatke zadaj, ki omogočajo enostaven preračun, pa potrebujete izravnavo.

So stavbe katastrsko vpisane? Zdaj se gleda (maksimalen) tloris stavbe. Torej, če streha posega čez mejo. Ne ozko zemljišče pod stavbo (presek sten). Pomembno če bi radi kdaj prodali!

Starši so s sosedom imeli težave. Sodna določitev meje. Po 15/20 letih je isti sosed rabil bližino manj kot 4m. Dali smo mu 2. Zdaj sta tam 2m skalovja, vedno prazno, zlati mir. Na drugi strani parcele ima dovoz. Z istim razlogom so starši dobili odmik 1.5/2m od drugega soseda, sosed ni želel dovozne poti pred vhodom.

In ne pozabi. Investitor lahko prične z prašičjo farmo, kaj tretjega in poskuša izsiliti dovoljenje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: otago ()

bbbbbb2015 ::

SambaShare je izjavil:

bbbbbb2015 je izjavil:


Ne gre za uzurpacijo. Zakon vedno dovoljuje, da lahko stopiš na sosedovo, da vzdržuješ svojo nepremičnino, če je to edino mogoče ali iz drugih vidikov praktično. Ni pa to uzurpacija.



Je pa to legitimen razlog, da nekomu ne daš soglasja. Ker potem ko bo stalo, bo pa konstantno lazil po tvojem.


Ne. Edini tak realen razlog je pretiran čezmejni vpliv. Ali to imajo pravniki poseben izraz, morda sem napačen izraz uporabil.

Ampak pretiran. Ponavadi ima folk problem, ker zunanjo enoto toplotne recimo nažokajo sosedu na faco. Potem se pa tožijo in ugotovijo, da je hrup manj kot nekih 50 decibelov. In vpliv ni pretiran. Unemu pa pozimi brni non-stop. Rrrrrrrrrrrr.

Pa take. Menim, da bi sosed gladko dobil na sodišču, da gradi bližje od pač ne vem 4m.

Utk ::

Nevem no, mogoče smo čudni, ampak 3D načrt objekta s teraso je zares grozen, ker kdorkoli gor na terasi stoji lahko gleda direkt na nas vrt, kjer imamo piknike, in nobene ciprese ob meji ne bi pomagale...

Da, čudni ste. Sami delate na črno, sosedu pa ne dovolite niti legalno. Drugo je pa to, da jaz iz svoje terase vidim vse vrtove 5 hiš naprej, ne vem kaj bi to tista 2 metra spremenila, če bi imel sosed malo večjo parcelo. Če bi rad zasebnost, se preseli v kočevski gozd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

kar_tko_ane ::

Utk je izjavil:

Nevem no, mogoče smo čudni, ampak 3D načrt objekta s teraso je zares grozen, ker kdorkoli gor na terasi stoji lahko gleda direkt na nas vrt, kjer imamo piknike, in nobene ciprese ob meji ne bi pomagale...

Da, čudni ste. Sami delate na črno, sosedu pa ne dovolite niti legalno. Drugo je pa to, da jaz iz svoje terase vidim vse vrtove 5 hiš naprej, ne vem kaj bi to tista 2 metra spremenila, če bi imel sosed malo večjo parcelo. Če bi rad zasebnost, se preseli v kočevski gozd.



Gradnjo popolnoma dovolimo, celo podpiramo, vendar zahteva od nas prevelik poseg v zasebnost. Če praviš da ni razlike imeti nekoga 2m stran in 30m stran, si pa pač edinstven in je tebi to kul, večini ljudem verjamem da ni, zato obstaja teh 4m, za katerga rabiš soglasje soseda, če želiš graditi bližje...

darksamurai ::

kar_tko_ane je izjavil:

darksamurai je izjavil:

kar_tko_ane je izjavil:


Malce konteksta da dam zraven. Garaza je legalna, zgrajena ob istem casu kot hisa v 60ih letih - tam je vse vredu. Le fasada, ki smo jo naredili, gleda par cm cez mejo, in pa streha (to smo naredili 5+ let nazaj).


V jugi se nihče ni držal načrtov. Ali si res prepričan, da je vse po papirjih? Ravno zaradi tega razloga imamo sedaj uporabno dovoljenje. Vaša fasada in streha sta preko meje, garaža pa ni za meji ampak dobesedno na meji. Zelo verjetno bo preko sodišča dobil dovoljenje za gradnjo. Nekdo lahko ima preko meje, drugi pa še na svoji parceli ne bi smel graditi?


Da, z garažo imamo vse papirje urejeno in stoji tam že 50+ let. Edino fasada ter streha sta na sosedovi parceli. Te smo pripraljeni urediti tako, da ne bo nič na njihovi parceli.
Nevem, koliko je legitimna ta grožnja, da bi oni kar celotno garažo lahko zrušili...

Urejeni papirji so uporabno dovoljenje. Vse ostalo je nekaj napol. Poleg tega boste morali za vzdrževanje hoditi po sosedovi zemlji. Za odstranitev fasade boste prav tako morali hoditi po sosedovi zemlji. Če si sosed želi zgraditi 300m2 veliko vilo na sodišču ne bo nič dosegel. Za 100m2 malo hiško pa bo. V najslabšem primeru bo dovolil služnost ob meji in dobil dovoljenje za hišo.

bbbbbb2015 ::

kar_tko_ane je izjavil:

Utk je izjavil:

Nevem no, mogoče smo čudni, ampak 3D načrt objekta s teraso je zares grozen, ker kdorkoli gor na terasi stoji lahko gleda direkt na nas vrt, kjer imamo piknike, in nobene ciprese ob meji ne bi pomagale...

Da, čudni ste. Sami delate na črno, sosedu pa ne dovolite niti legalno. Drugo je pa to, da jaz iz svoje terase vidim vse vrtove 5 hiš naprej, ne vem kaj bi to tista 2 metra spremenila, če bi imel sosed malo večjo parcelo. Če bi rad zasebnost, se preseli v kočevski gozd.



Gradnjo popolnoma dovolimo, celo podpiramo, vendar zahteva od nas prevelik poseg v zasebnost. Če praviš da ni razlike imeti nekoga 2m stran in 30m stran, si pa pač edinstven in je tebi to kul, večini ljudem verjamem da ni, zato obstaja teh 4m, za katerga rabiš soglasje soseda, če želiš graditi bližje...


Teh 4m je zaradi pretiranega čezmejnega vpliva, kar se običajno šteje senca pa še to recimo če bi bil sosed na čistem V. Ne da tebi v krožnik gleda. To ti lahko.

kar_tko_ane ::

otago je izjavil:

kar_tko_ane

Povedal nisi kako imate urejene nepremičnino. Kakšni so podatki? So meje urejene (torej izdana odločba po letu 2004, oz. sodne pred 2004). Podatki katastra lahko odstopajo, da je vaše poseganje čez mejo s fasado v okviru natančnosti katastra.

Glede natančnosti točk katastra, če obstajajo postopki, meje "urejene":
- po 2004, s TM koordinatami, predvidena natančnost do 4cm. Problematično ker zamiki po Sloveniji tudi do 10mm/na leto.
- pred 2004, GK, podatek je da odstopajo GK/TM koordinate za 25cm. Obstajajo primeri tudi do nekaj metrov odstopanja
- po 2022, s TM koordinatami, predvidena natančnost do 10cm.

Če meja še ni urejena, 10cm ne pomeni nič. Če imate pa ovoj 20-25cm fasade, zelo dobre numerične podatke zadaj, ki omogočajo enostaven preračun, pa potrebujete izravnavo.

So stavbe katastrsko vpisane? Zdaj se gleda (maksimalen) tloris stavbe. Torej, če streha posega čez mejo. Ne ozko zemljišče pod stavbo (presek sten). Pomembno če bi radi kdaj prodali!

Starši so s sosedom imeli težave. Sodna določitev meje. Po 15/20 letih je isti sosed rabil bližino manj kot 4m. Dali smo mu 2. Zdaj sta tam 2m skalovja, vedno prazno, zlati mir. Na drugi strani parcele ima dovoz. Z istim razlogom so starši dobili odmik 1.5/2m od drugega soseda, sosed ni želel dovozne poti pred vhodom.

In ne pozabi. Investitor lahko prične z prašičjo farmo, kaj tretjega in poskuša izsiliti dovoljenje.



Ja, moram malce bolj podrobno pogledati, vendar garaza je vpisana v kataster, nevem pa katero leto točno smo uredili mejo. Trenutno nimam vseh papirjev, tkoda ne morem iti v takšne podrobnosti.

Izsiliti pa dovoljenje že sedaj želi, vprašanje kaj drugega bo še poskusil.... bomo videli.

darksamurai ::

bbbbbb2015 je izjavil:

kar_tko_ane je izjavil:

Utk je izjavil:

Nevem no, mogoče smo čudni, ampak 3D načrt objekta s teraso je zares grozen, ker kdorkoli gor na terasi stoji lahko gleda direkt na nas vrt, kjer imamo piknike, in nobene ciprese ob meji ne bi pomagale...

Da, čudni ste. Sami delate na črno, sosedu pa ne dovolite niti legalno. Drugo je pa to, da jaz iz svoje terase vidim vse vrtove 5 hiš naprej, ne vem kaj bi to tista 2 metra spremenila, če bi imel sosed malo večjo parcelo. Če bi rad zasebnost, se preseli v kočevski gozd.


Gradnjo popolnoma dovolimo, celo podpiramo, vendar zahteva od nas prevelik poseg v zasebnost. Če praviš da ni razlike imeti nekoga 2m stran in 30m stran, si pa pač edinstven in je tebi to kul, večini ljudem verjamem da ni, zato obstaja teh 4m, za katerga rabiš soglasje soseda, če želiš graditi bližje...


Teh 4m je zaradi pretiranega čezmejnega vpliva, kar se običajno šteje senca pa še to recimo če bi bil sosed na čistem V. Ne da tebi v krožnik gleda. To ti lahko.
Ja, ampak OP ima čez mejo, sosed pa še na svojem ne bi smel. Je velika razlika med čezejo/na meji ali pa 1.5m od meje.

Zgodovina sprememb…

Furbo ::

kar_tko_ane je izjavil:


Nevem no, mogoče smo čudni, ampak 3D načrt objekta s teraso je zares grozen, ker kdorkoli gor na terasi stoji lahko gleda direkt na nas vrt, kjer imamo piknike, in nobene ciprese ob meji ne bi pomagale...

Ja in? Piknike ali orgije?

Skratka že zdavnaj ste šli tečno zidati direkt do meje, tečnarili, da naj kosijo po parceli, ker očitno zijate tja, rinili čez mejo..
..zdaj pa ne morete biti toliko fer, da bi jim dovolili zidati, ker imate poleti 3 piknike?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

kar_tko_ane ::

Furbo je izjavil:

kar_tko_ane je izjavil:


Nevem no, mogoče smo čudni, ampak 3D načrt objekta s teraso je zares grozen, ker kdorkoli gor na terasi stoji lahko gleda direkt na nas vrt, kjer imamo piknike, in nobene ciprese ob meji ne bi pomagale...

Ja in? Piknike ali orgije?

Skratka že zdavnaj ste šli tečno zidati direkt do meje, tečnarili, da naj kosijo po parceli, ker očitno zijate tja, rinili čez mejo..
..zdaj pa ne morete biti toliko fer, da bi jim dovolili zidati, ker imate poleti 3 piknike?



Dali smo fasado delat ja, za kosenje smo prosili skupaj z ostalimi sosedi, ker je tam bila dzungla in smo vsi imeli probleme s podganami in mismi.... Smo fer in bomo odstranili fasado tako da ne bo nic na njihovi meji, ostali sosedje pa niso dali njihovega soglasja da gradi znotraj teh 4m, mi bi pa morali, da smo fer? Mah...

Utk ::

kar_tko_ane je izjavil:

Utk je izjavil:

Nevem no, mogoče smo čudni, ampak 3D načrt objekta s teraso je zares grozen, ker kdorkoli gor na terasi stoji lahko gleda direkt na nas vrt, kjer imamo piknike, in nobene ciprese ob meji ne bi pomagale...

Da, čudni ste. Sami delate na črno, sosedu pa ne dovolite niti legalno. Drugo je pa to, da jaz iz svoje terase vidim vse vrtove 5 hiš naprej, ne vem kaj bi to tista 2 metra spremenila, če bi imel sosed malo večjo parcelo. Če bi rad zasebnost, se preseli v kočevski gozd.



Gradnjo popolnoma dovolimo, celo podpiramo, vendar zahteva od nas prevelik poseg v zasebnost. Če praviš da ni razlike imeti nekoga 2m stran in 30m stran, si pa pač edinstven in je tebi to kul, večini ljudem verjamem da ni, zato obstaja teh 4m, za katerga rabiš soglasje soseda, če želiš graditi bližje...

Ampak vi niste kupili parcele, ki bi imela 30 metrov prostora naokoli, ampak takšno, ki nima niti cm, pa še čez na sosedovo gleda. Kupite si parcelo, ki ima 30 metrov na vse strani, pa je stvar rešena. 4m ali 2 ni nobene razlike glede tega. Rad bi zasebnost, širiš se pa na sosedovo. To nima nobene logike.

Smo fer in bomo odstranili fasado

Niste fer, ampak bedaki. Ostali boste brez fasade, sosed bo pa vseeno gradil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

kar_tko_ane ::

Utk je izjavil:

kar_tko_ane je izjavil:

Utk je izjavil:

Nevem no, mogoče smo čudni, ampak 3D načrt objekta s teraso je zares grozen, ker kdorkoli gor na terasi stoji lahko gleda direkt na nas vrt, kjer imamo piknike, in nobene ciprese ob meji ne bi pomagale...

Da, čudni ste. Sami delate na črno, sosedu pa ne dovolite niti legalno. Drugo je pa to, da jaz iz svoje terase vidim vse vrtove 5 hiš naprej, ne vem kaj bi to tista 2 metra spremenila, če bi imel sosed malo večjo parcelo. Če bi rad zasebnost, se preseli v kočevski gozd.



Gradnjo popolnoma dovolimo, celo podpiramo, vendar zahteva od nas prevelik poseg v zasebnost. Če praviš da ni razlike imeti nekoga 2m stran in 30m stran, si pa pač edinstven in je tebi to kul, večini ljudem verjamem da ni, zato obstaja teh 4m, za katerga rabiš soglasje soseda, če želiš graditi bližje...

Ampak vi niste kupili parcele, ki bi imela 30 metrov prostora naokoli, ampak takšno, ki nima niti cm, pa še čez na sosedovo gleda. Kupite si parcelo, ki ima 30 metrov na vse strani, pa je stvar rešena. 4m ali 2 ni nobene razlike glede tega. Rad bi zasebnost, širiš se pa na sosedovo. To nima nobene logike.

Smo fer in bomo odstranili fasado

Niste fer, ampak bedaki. Ostali boste brez fasade, sosed bo pa vseeno gradil.


Ja lej, brez fasade na garazi lahko zivimo, sosed pa naj potem gradi znotraj zakona, kjer bomo bolj zadovoljni s 4m metri kot pa z tistim 1.5m...
Verjamem, da bi velika vecina naredila isto, ce bi videla nacrt gradnje...

Utk ::

Kaj te kurac briga sosedov načrt gradnje?
Zakaj si tako slovencelj? Mu moraš bit fauš? Sigurno nekje na gorenjskem...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

kar_tko_ane ::

Utk je izjavil:

Kaj te kurac briga sosedov načrt gradnje?



Si zabit? Nacrt smo dobili, ker je zelel soglasje in smo zeleli videti kaj bo zraven, tako kot ostali sosedje.
In ne, nismo faus, in nismo na gorenjskem.

Zgodovina sprememb…

Utk ::

Če ste ga dobili še ne pomeni, da se moraš vtaknit vanj. Če ne dovoliš preblizu z dobrim razlogom, tako ni problema, kaj te briga načrt, če te moti da bo terasa metala senco na garažo, bo pa sosed vseeno gradil. Z istim ali podobnim načrtom.

Sosed se tako lahko približa meji na 4 metre, kot mu dovoljujejo občinski predpisi.. Če se bo sosed želel približati manj kot to, bo moral priložiti svoji zahtevi za izdajo gradbenega dovoljenja strokovno študijo ali mnenje, da s tem ne bo osenčil sosednjega objekta.



V tem primeru bi vas upravna enota povabila kot stranskega udeleženca v postopek. Če bi hoteli izpodbijati sosedovo namero, bi potrebovali podobno strokovno študijo s strani pooblaščene inštitucije, ki bi dokazovala nasprotno.


On bo dal jurja za to študijo in stvar rešena...ti boš pa imel par jurjev stroška s podiranjem fasade in strehe, nazadnje boš dal še jurja za isto kontra študijo, in nazadnje se še tožil. Zarad 2 metrov, ki sploh niso tvoji. Če to ni definicija čudnosti, potem ne vem kaj je.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

bbbbbb2015 ::

Utk je izjavil:

Kaj te kurac briga sosedov načrt gradnje?
Zakaj si tako slovencelj? Mu moraš bit fauš? Sigurno nekje na gorenjskem...


Ni to tako čudno. Pri poslovni stavbi je sosed tudi gradil dolgo zaraščeno parcelo. Prišel je z načrti in prosil za soglasje, ki smo mu ga dali. Pokazal nam je načrt, ki smo si ga z zanimanjem ogledali in mu zaželeli vse najboljše.

Utk ::

Niste zavrnili, ker vam ni bil všeč načrt? Ste pa res čudni...

bbbbbb2015 ::

Utk je izjavil:


Smo fer in bomo odstranili fasado

Niste fer, ampak bedaki. Ostali boste brez fasade, sosed bo pa vseeno gradil.


Ni to tako hudo. V realnosti se bo sosed verjetno odločil za gradnjo znotraj 4m. Argument proti gradnji na robu je, da je sosed kupil parcelo znanih gabaritov in je vedel v kaj se spušča.

Tudi, če priloži študijo, ni zagotovila, da bo dobil dovoljenje za gradnjo od sodišča. Pa nasploh je še dosti drugih reči. Recimo, ima napeljavo za elektriko in telekomunikacije? Če ne, bo rabil zopet kakšno služnost od koga.

Res rabiš neko minimalno soglasje sosedov. Če se že na začetku zalomi. Je pa res, da je OP tako občutljiv. Pri nas bi se sigurno režali. Mi smo do vseh sosedov zelo dobri in sosedje so zelo prijazni do nas. Da bi zdaj soseda najedal, da ima žleb garaže na naše, to si ne predstavljam. Soseda nam prinese v sezoni vsak dan solato, je v penziji in goji zelenjavo.

Če moje žene ni na terasi, sicer nič ne reče, včasih pa pokliče ženo po telefonu, kje da je, da je nič ne vidi. Pa pač ali kaj delamo ali je že nekaj. Pa pride malo soseda preko in poklepeta.

Jaz čisto ne razumem, če se vi s sulicami zbadate preko meje ali kaj.

Utk ::

Jaz tudi ne. Ve se kje je meja, čez te nič ne briga, če je zapuščeno imaš itak pravico pokosit tist meter v njegovo, da ne vpliva na tvoje, in to je to. Če imaš premajhno parcelo, da te sosed moti, si kupi večjo. On je enako daleč od tebe kot ti od njega.

Netrunner ::

Moj predlog:
- Za vsako ceno se izogibaj karkoli delat po sodni poti
- Dobi se z tistim investitorjem in mu daj vedet da se ne bojiš sodne poti, vendar da si pripravljen na pogajanja.
- Poskusi se zmenit z nasprotnim sosedom, da bi skupaj odstopila oba enaki delež vsak na svoji strani, tako da bi lahko ta investitor vtaknil vmes tisto bajto in ne bi bil preblizu ne enemu ne drugemu.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

darksamurai ::

Netrunner je izjavil:

Moj predlog:
- Za vsako ceno se izogibaj karkoli delat po sodni poti
- Dobi se z tistim investitorjem in mu daj vedet da se ne bojiš sodne poti, vendar da si pripravljen na pogajanja.
- Poskusi se zmenit z nasprotnim sosedom, da bi skupaj odstopila oba enaki delež vsak na svoji strani, tako da bi lahko ta investitor vtaknil vmes tisto bajto in ne bi bil preblizu ne enemu ne drugemu.

OP je preko meje oziroma po sanaciji bo na meji. To se lahko po ponovni odmeri parcele izkaže, da je preko meje in sedaj ga moti da bi sosed gradil preblizu meje? Sosed ne bo rabil dobrega odvetnika, da bi dobil spor. Če bi OP bil 5m stran od meje bi na sodišču dosegel svoje. Sedaj pa ko je preko/na meji pa no-go.

kar_tko_ane ::

darksamurai je izjavil:

Netrunner je izjavil:

Moj predlog:
- Za vsako ceno se izogibaj karkoli delat po sodni poti
- Dobi se z tistim investitorjem in mu daj vedet da se ne bojiš sodne poti, vendar da si pripravljen na pogajanja.
- Poskusi se zmenit z nasprotnim sosedom, da bi skupaj odstopila oba enaki delež vsak na svoji strani, tako da bi lahko ta investitor vtaknil vmes tisto bajto in ne bi bil preblizu ne enemu ne drugemu.

OP je preko meje oziroma po sanaciji bo na meji. To se lahko po ponovni odmeri parcele izkaže, da je preko meje in sedaj ga moti da bi sosed gradil preblizu meje? Sosed ne bo rabil dobrega odvetnika, da bi dobil spor. Če bi OP bil 5m stran od meje bi na sodišču dosegel svoje. Sedaj pa ko je preko/na meji pa no-go.


Po odstranitvi bomo pred mejo, se enkrat - objekt je popolnoma legalen in imamo vse papirje, kar je sporno je na eni strani le del fasade in nadstreska. Dobili smo tudi odgovor odvetnice, ki nam je podala sledeci zakon.

Gradnja čez mejo nepremičnine
47. člen

Po sodni poti nocemo iti, vendar ce bomo zares sli, se bomo sklicevali na ta zakon, kjer je vpozstavitev prvotnega stanja v nesorazmerju s skodo, ki jo je zaradi gradnje utrpel investitor, in bomo pac placali odskodnino do tistega dela ozemlja - spet, govorimo o vse skupaj 2-3 kvadratnih metrih na posesti, ki je bila 15+ let zapuscena in kjer ni nic postavljen in noben ne zivi pravtako tam ze 15+ let, tako da skode tam ni.

O tej odskodnini smo pravtako govorili z investitorjem ze prej, vendar se je odlocil ignorirati, saj zares zeli postaviti zraven meje novo zgradbo, drugace mora ustvariti nove nacrte, kjer bo manjsa kvadratura objekta...

Hvala za odgovore vsem in srecno!

darksamurai ::

kar_tko_ane je izjavil:

darksamurai je izjavil:

Netrunner je izjavil:

Moj predlog:
- Za vsako ceno se izogibaj karkoli delat po sodni poti
- Dobi se z tistim investitorjem in mu daj vedet da se ne bojiš sodne poti, vendar da si pripravljen na pogajanja.
- Poskusi se zmenit z nasprotnim sosedom, da bi skupaj odstopila oba enaki delež vsak na svoji strani, tako da bi lahko ta investitor vtaknil vmes tisto bajto in ne bi bil preblizu ne enemu ne drugemu.

OP je preko meje oziroma po sanaciji bo na meji. To se lahko po ponovni odmeri parcele izkaže, da je preko meje in sedaj ga moti da bi sosed gradil preblizu meje? Sosed ne bo rabil dobrega odvetnika, da bi dobil spor. Če bi OP bil 5m stran od meje bi na sodišču dosegel svoje. Sedaj pa ko je preko/na meji pa no-go.


Po odstranitvi bomo pred mejo, se enkrat - objekt je popolnoma legalen in imamo vse papirje, kar je sporno je na eni strani le del fasade in nadstreska. Dobili smo tudi odgovor odvetnice, ki nam je podala sledeci zakon.

Gradnja čez mejo nepremičnine
47. člen

Po sodni poti nocemo iti, vendar ce bomo zares sli, se bomo sklicevali na ta zakon, kjer je vpozstavitev prvotnega stanja v nesorazmerju s skodo, ki jo je zaradi gradnje utrpel investitor, in bomo pac placali odskodnino do tistega dela ozemlja - spet, govorimo o vse skupaj 2-3 kvadratnih metrih na posesti, ki je bila 15+ let zapuscena in kjer ni nic postavljen in noben ne zivi pravtako tam ze 15+ let, tako da skode tam ni.

O tej odskodnini smo pravtako govorili z investitorjem ze prej, vendar se je odlocil ignorirati, saj zares zeli postaviti zraven meje novo zgradbo, drugace mora ustvariti nove nacrte, kjer bo manjsa kvadratura objekta...

Hvala za odgovore vsem in srecno!

Ali imaš uporabno dovoljenje? Sem 100% da ne in to pomeni, da nimaš VSEH papirjev. V jugi ste gradili po svoje in šli na/preko meje. Kaj boš naredil, če sosed zahteva ponovno odmero parcele in se izkaže, da je "prava" meja 20cm v vašo?
Na sodišču bo "sorazmerno" zahteval, da bo on gradil na svoji zemlji 1m od meje (še bližje kot sedaj), vam pa "sorazmerno" prepustil tisti košček zemlje, ki ste preko. Lahko pa bo zahteval odškodnino, vi kot stranka, ki ste izgubili pa boste morali plačati odškodnino + sodne stroške. On pa se bo odločil, da bo gradil manjšo hišo in ne bo rabil ostalih papirjev.

Ni pogojev, da dobiš na sodišču. Vprašanje je koliko boš izgubil. Pa še probleme boš imel, ko boš moral karkoli sanirati, ker boš moral hoditi po njegovi zemlji. Če bo sosed enako nesramen bo tam nasadil kakšen bonsai. Ti pa boš moral pri sanaciji lastne garaže še drago plačati odškodnino, ker boš mogel odstraniti bonsai in ne boš mogel povrniti v prvotno stanje.

Tidule ::

bbbbbb2015 je izjavil:

SambaShare je izjavil:

bbbbbb2015 je izjavil:


Ne gre za uzurpacijo. Zakon vedno dovoljuje, da lahko stopiš na sosedovo, da vzdržuješ svojo nepremičnino, če je to edino mogoče ali iz drugih vidikov praktično. Ni pa to uzurpacija.



Je pa to legitimen razlog, da nekomu ne daš soglasja. Ker potem ko bo stalo, bo pa konstantno lazil po tvojem.


Ne. Edini tak realen razlog je pretiran čezmejni vpliv. Ali to imajo pravniki poseben izraz, morda sem napačen izraz uporabil.

Ampak pretiran. Ponavadi ima folk problem, ker zunanjo enoto toplotne recimo nažokajo sosedu na faco. Potem se pa tožijo in ugotovijo, da je hrup manj kot nekih 50 decibelov. In vpliv ni pretiran. Unemu pa pozimi brni non-stop. Rrrrrrrrrrrr.

Pa take. Menim, da bi sosed gladko dobil na sodišču, da gradi bližje od pač ne vem 4m.


Od kje si privlekel to neumnost, da lahko sodišče enostransko dovoli gradnjo bližje kot 4 metre?

darksamurai ::

Tidule je izjavil:

bbbbbb2015 je izjavil:

SambaShare je izjavil:

bbbbbb2015 je izjavil:


Ne gre za uzurpacijo. Zakon vedno dovoljuje, da lahko stopiš na sosedovo, da vzdržuješ svojo nepremičnino, če je to edino mogoče ali iz drugih vidikov praktično. Ni pa to uzurpacija.



Je pa to legitimen razlog, da nekomu ne daš soglasja. Ker potem ko bo stalo, bo pa konstantno lazil po tvojem.


Ne. Edini tak realen razlog je pretiran čezmejni vpliv. Ali to imajo pravniki poseben izraz, morda sem napačen izraz uporabil.

Ampak pretiran. Ponavadi ima folk problem, ker zunanjo enoto toplotne recimo nažokajo sosedu na faco. Potem se pa tožijo in ugotovijo, da je hrup manj kot nekih 50 decibelov. In vpliv ni pretiran. Unemu pa pozimi brni non-stop. Rrrrrrrrrrrr.

Pa take. Menim, da bi sosed gladko dobil na sodišču, da gradi bližje od pač ne vem 4m.


Od kje si privlekel to neumnost, da lahko sodišče enostransko dovoli gradnjo bližje kot 4 metre?

Veliko hiš je bližje kot 4m. Op je pa na/preko meje. Načelo sorazmernosti je, da je lahko OP premo meje, sosed pa ne sme graditi na svoji zemlji?

M-XXXX ::

Veliko hiš je bližje kot 4m. Op je pa na/preko meje. Načelo sorazmernosti je, da je lahko OP premo meje, sosed pa ne sme graditi na svoji zemlji?

Gre se za dva popolnoma različna dogodka in ne vplivata eden na drugega.
Prvi ne sme graditi bližje kot 4m od meje (razen pod določenimi pogoji).
Drugi pa če je zahtevano bo odbil unih 20cm.

Res ne vem kaj se tukaj brezveze užigate.

kar_tko_ane ::

darksamurai je izjavil:

kar_tko_ane je izjavil:

darksamurai je izjavil:

Netrunner je izjavil:

Moj predlog:
- Za vsako ceno se izogibaj karkoli delat po sodni poti
- Dobi se z tistim investitorjem in mu daj vedet da se ne bojiš sodne poti, vendar da si pripravljen na pogajanja.
- Poskusi se zmenit z nasprotnim sosedom, da bi skupaj odstopila oba enaki delež vsak na svoji strani, tako da bi lahko ta investitor vtaknil vmes tisto bajto in ne bi bil preblizu ne enemu ne drugemu.

OP je preko meje oziroma po sanaciji bo na meji. To se lahko po ponovni odmeri parcele izkaže, da je preko meje in sedaj ga moti da bi sosed gradil preblizu meje? Sosed ne bo rabil dobrega odvetnika, da bi dobil spor. Če bi OP bil 5m stran od meje bi na sodišču dosegel svoje. Sedaj pa ko je preko/na meji pa no-go.


Po odstranitvi bomo pred mejo, se enkrat - objekt je popolnoma legalen in imamo vse papirje, kar je sporno je na eni strani le del fasade in nadstreska. Dobili smo tudi odgovor odvetnice, ki nam je podala sledeci zakon.

Gradnja čez mejo nepremičnine
47. člen

Po sodni poti nocemo iti, vendar ce bomo zares sli, se bomo sklicevali na ta zakon, kjer je vpozstavitev prvotnega stanja v nesorazmerju s skodo, ki jo je zaradi gradnje utrpel investitor, in bomo pac placali odskodnino do tistega dela ozemlja - spet, govorimo o vse skupaj 2-3 kvadratnih metrih na posesti, ki je bila 15+ let zapuscena in kjer ni nic postavljen in noben ne zivi pravtako tam ze 15+ let, tako da skode tam ni.

O tej odskodnini smo pravtako govorili z investitorjem ze prej, vendar se je odlocil ignorirati, saj zares zeli postaviti zraven meje novo zgradbo, drugace mora ustvariti nove nacrte, kjer bo manjsa kvadratura objekta...

Hvala za odgovore vsem in srecno!

Ali imaš uporabno dovoljenje? Sem 100% da ne in to pomeni, da nimaš VSEH papirjev. V jugi ste gradili po svoje in šli na/preko meje. Kaj boš naredil, če sosed zahteva ponovno odmero parcele in se izkaže, da je "prava" meja 20cm v vašo?
Na sodišču bo "sorazmerno" zahteval, da bo on gradil na svoji zemlji 1m od meje (še bližje kot sedaj), vam pa "sorazmerno" prepustil tisti košček zemlje, ki ste preko. Lahko pa bo zahteval odškodnino, vi kot stranka, ki ste izgubili pa boste morali plačati odškodnino + sodne stroške. On pa se bo odločil, da bo gradil manjšo hišo in ne bo rabil ostalih papirjev.

Ni pogojev, da dobiš na sodišču. Vprašanje je koliko boš izgubil. Pa še probleme boš imel, ko boš moral karkoli sanirati, ker boš moral hoditi po njegovi zemlji. Če bo sosed enako nesramen bo tam nasadil kakšen bonsai. Ti pa boš moral pri sanaciji lastne garaže še drago plačati odškodnino, ker boš mogel odstraniti bonsai in ne boš mogel povrniti v prvotno stanje.



A si ti slucajno ta investitor al kako da me poskusas tukajle gaslightat?????
Imamo vse papirje, v jugi nismo mi nic gradili sami, zadeva stoji ze 50+ let poleg hise in ima vsa dovoljenja in je vpisana v kataster. Geodeta smo ze imeli na parceli in z mejo je vse vredu. Edini problem je spet fasada in nadstresek - vsega skup 2-3 kvadratne metre.

Tidule ::

spet, govorimo o vse skupaj 2-3 kvadratnih metrih na posesti, ki je bila 15+ let zapuscena in kjer ni nic postavljen in noben ne zivi pravtako tam ze 15+ let, tako da skode tam ni.

mešaš dve stvari. Eno je dejanska škoda, ki je nastala v preteklosti zaradi vašega posega in ja, ta je precej nizka, če je bila parcela zapuščena. Povsem druga kategorija škode, pa je pa je trajna izguba zemljišča zaradi gradnje čez mejo. Še posebej ker mu to neposredno posega ne samo v parcelo ampak tudi v sam objekt. Namreč s tem izgublja dodatne centimetre, ker bo moral še dlje od meje.

darksamurai je izjavil:

Tidule je izjavil:

bbbbbb2015 je izjavil:

SambaShare je izjavil:

bbbbbb2015 je izjavil:


Ne gre za uzurpacijo. Zakon vedno dovoljuje, da lahko stopiš na sosedovo, da vzdržuješ svojo nepremičnino, če je to edino mogoče ali iz drugih vidikov praktično. Ni pa to uzurpacija.



Je pa to legitimen razlog, da nekomu ne daš soglasja. Ker potem ko bo stalo, bo pa konstantno lazil po tvojem.


Ne. Edini tak realen razlog je pretiran čezmejni vpliv. Ali to imajo pravniki poseben izraz, morda sem napačen izraz uporabil.

Ampak pretiran. Ponavadi ima folk problem, ker zunanjo enoto toplotne recimo nažokajo sosedu na faco. Potem se pa tožijo in ugotovijo, da je hrup manj kot nekih 50 decibelov. In vpliv ni pretiran. Unemu pa pozimi brni non-stop. Rrrrrrrrrrrr.

Pa take. Menim, da bi sosed gladko dobil na sodišču, da gradi bližje od pač ne vem 4m.


Od kje si privlekel to neumnost, da lahko sodišče enostransko dovoli gradnjo bližje kot 4 metre?

Veliko hiš je bližje kot 4m. Op je pa na/preko meje. Načelo sorazmernosti je, da je lahko OP premo meje, sosed pa ne sme graditi na svoji zemlji?


O kaki sorazmernosti blodiš? To, da OP posega v lastnino soseda, popolnoma nič ne vpliva na pogoje za pridobitev gradbenega dovoljenja.

kar_tko_ane je izjavil:

darksamurai je izjavil:

kar_tko_ane je izjavil:

darksamurai je izjavil:

Netrunner je izjavil:

Moj predlog:
- Za vsako ceno se izogibaj karkoli delat po sodni poti
- Dobi se z tistim investitorjem in mu daj vedet da se ne bojiš sodne poti, vendar da si pripravljen na pogajanja.
- Poskusi se zmenit z nasprotnim sosedom, da bi skupaj odstopila oba enaki delež vsak na svoji strani, tako da bi lahko ta investitor vtaknil vmes tisto bajto in ne bi bil preblizu ne enemu ne drugemu.

OP je preko meje oziroma po sanaciji bo na meji. To se lahko po ponovni odmeri parcele izkaže, da je preko meje in sedaj ga moti da bi sosed gradil preblizu meje? Sosed ne bo rabil dobrega odvetnika, da bi dobil spor. Če bi OP bil 5m stran od meje bi na sodišču dosegel svoje. Sedaj pa ko je preko/na meji pa no-go.


Po odstranitvi bomo pred mejo, se enkrat - objekt je popolnoma legalen in imamo vse papirje, kar je sporno je na eni strani le del fasade in nadstreska. Dobili smo tudi odgovor odvetnice, ki nam je podala sledeci zakon.

Gradnja čez mejo nepremičnine
47. člen

Po sodni poti nocemo iti, vendar ce bomo zares sli, se bomo sklicevali na ta zakon, kjer je vpozstavitev prvotnega stanja v nesorazmerju s skodo, ki jo je zaradi gradnje utrpel investitor, in bomo pac placali odskodnino do tistega dela ozemlja - spet, govorimo o vse skupaj 2-3 kvadratnih metrih na posesti, ki je bila 15+ let zapuscena in kjer ni nic postavljen in noben ne zivi pravtako tam ze 15+ let, tako da skode tam ni.

O tej odskodnini smo pravtako govorili z investitorjem ze prej, vendar se je odlocil ignorirati, saj zares zeli postaviti zraven meje novo zgradbo, drugace mora ustvariti nove nacrte, kjer bo manjsa kvadratura objekta...

Hvala za odgovore vsem in srecno!

Ali imaš uporabno dovoljenje? Sem 100% da ne in to pomeni, da nimaš VSEH papirjev. V jugi ste gradili po svoje in šli na/preko meje. Kaj boš naredil, če sosed zahteva ponovno odmero parcele in se izkaže, da je "prava" meja 20cm v vašo?
Na sodišču bo "sorazmerno" zahteval, da bo on gradil na svoji zemlji 1m od meje (še bližje kot sedaj), vam pa "sorazmerno" prepustil tisti košček zemlje, ki ste preko. Lahko pa bo zahteval odškodnino, vi kot stranka, ki ste izgubili pa boste morali plačati odškodnino + sodne stroške. On pa se bo odločil, da bo gradil manjšo hišo in ne bo rabil ostalih papirjev.

Ni pogojev, da dobiš na sodišču. Vprašanje je koliko boš izgubil. Pa še probleme boš imel, ko boš moral karkoli sanirati, ker boš moral hoditi po njegovi zemlji. Če bo sosed enako nesramen bo tam nasadil kakšen bonsai. Ti pa boš moral pri sanaciji lastne garaže še drago plačati odškodnino, ker boš mogel odstraniti bonsai in ne boš mogel povrniti v prvotno stanje.



A si ti slucajno ta investitor al kako da me poskusas tukajle gaslightat?????
Imamo vse papirje, v jugi nismo mi nic gradili sami, zadeva stoji ze 50+ let poleg hise in ima vsa dovoljenja in je vpisana v kataster. Geodeta smo ze imeli na parceli in z mejo je vse vredu. Edini problem je spet fasada in nadstresek - vsega skup 2-3 kvadratne metre.


Kaj in kako imate urejene paprije lahko tukaj samo ugibamo. To boste razščičevali na sodišču, če bo prišla zadeva tako daleč. Dejatvo pa je, da je tisti del ki posega v ozemlje soseda protizakonit in da bo sosed na koncu (ko boš tudi plačal vse sodne stroške) lahko dosegel, da boste zadevo morali umaknit. Še posebej ker z vašo gradnjo neposredno omejujete njegovo, pa četudi gre samo za 2 - 3 m2.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()
«
1
2 3
...
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Urejena parcela: NE (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6611855 (8336) eventyrer
»

Gradnja med finančno krizo

Oddelek: Loža
395116 (3487) nejcek74
»

Nakup hiše (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
27153333 (28598) Matejjjjj
»

Gradnja hiše - ravna streha (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7316991 (5671) Machete

Več podobnih tem