» »

Kako popolnoma spremenit kariero pri 39?

Kako popolnoma spremenit kariero pri 39?

1
2
»

kuall ::

saj lahko v parih dneh ugotoviš, ali te zanima programiranje. zdownloadaš free visual studio in sprogramiraš en C# programček. ali pa niti to ni treba, odpri excel in začni programirat kake formule ali makrote. če se ti ne da/ti je brezveze pol nisi za programerja. ali pa niti to ni treba, pejt sem:
https://www.cssdesignawards.com/blog/20...
in iz teh demotov skupaj vrzi eno cool home stranico, ki uporablja vse te css animacije. za začetnike je videt rezultate takoj še najbolje, da ne zgubijo motivacije.

kuall ::

večini programerjev so bile igrice zanimive in smo hoteli biti gaim programerji, tudi jaz sem začel s tem, razne cool animacije v C-ju so bile jako zanimive. začni s tem, priporočam da. no je pa res, da sem bil tkrat str 15 let, 15 letniku so igrice malo bolj zanimive kot 40 letniku.

mr_chai ::

Kayzon je izjavil:

Mike_Rotch je izjavil:

programiranja se sicer lahko naučiš, ampak glede na to, da si totalni začetnik je vprašanje če ti bo kdo dal 1500 neto.


Imam sodelavca, ki je delal v komerciali cca. 10 let po srednji šoli. Želel je menjati kariero in se je vpisal na 3 mesečni tečaj (https://makers.tech/ - tole je v UK, onsite ampak imaš precej podobnih zadev tudi online).

Sicer pravi, da je vse skupaj trajalo 9 mesecev, do prve zaposlitve. Ampak danes, cca. 4 leta po tem zasluži 70k bruto kot front end developer v 100% remote firmi.

Če te poklic zanima in imaš voljo vztrajati se IMHO splača.


Tocno to! ITja se drzi hud gatekeeping,tko da ne poslusajte raznih nepdridpravov da ste prestaari,ce si zelis spremeniti vlozi delo v ucenje in to je to. Na internetu imas mnogo zastonjsih platform ali takih kjer placas mesecno 10-30€in se lahko marsikej naucis.



https://www.freecodecamp.org/news/stori...


Ja sj, kodo za takimi pa morjo pol uni k "gatekeepajo" prevzemat in popravljati špagetarijo.

lemur233 ::

zobnik je izjavil:

Moka je izjavil:

.

Zdaj pa zaradi določenih zdravstvenih problemov bom izgleda izgubil izpit za avto :( (Nepotrjena epilepsija)


Problem je da ne morem prej zaspat, nočna apneja, ker se zbudim za 15 min.


Hočeš reči insomnia ? Apneja pomeni, da se dušiš med spanjem in se zato zbujaš. Če misliš apnejo, zakaj si ne pomagaš? Jaz nisem čakal na slovensko zdravstvo. Za spalno študijo nardit na Golniku je bolana čakalna doba, čakaš več let.

Jaz sem odpru njuskalo.hr, pa mal poiskal za CPAP mašinami, pa sem najdu enga, ki je prodajal skoraj novo Lowenstein mašino za 400 eur, zraven je bila še maska. Maska mi sicer ni najbolje ustrezala, ampak je bilo dovolj za sprobat. Ko sem se navadil, sem si kupil drugo masko za v nos. Sedaj končno spet sanjam. Prej verjetno nikol nisem dosegu REM spanja..

zasavc83 ::

Nisem bral vseh postov ali ti je že kdo predlagal. Vse več je potrebe po inštalaterjih klima naprav, toplotnih črpalk, rekuperatorjev itd., ni glih rocket science in načeloma bi se vsak lahko priučil. To še ne pomeni, da je enostavno, stranke znajo biti precej zoprne, ker se jim praši, radi bi imeli nevidno napeljavo, itd., ampak katera služba pa nima svojih slabih lastnosti. Drugo kar je in tudi sam opažam, enostavno ne dobiš več majstra za polaganje keramike. Sosed je iskal toliko časa, da je obupal in se naučil sam. Če ti vozniška ostane vsaj za osebni avtomobil, imaš potem lepo enega starega kanguja, berlingota in si sam svoj mojster...

Surstromming ::

Kayzon je izjavil:

Tocno to! ITja se drzi hud gatekeeping,tko da ne poslusajte raznih nepdridpravov da ste prestaari,ce si zelis spremeniti vlozi delo v ucenje in to je to. Na internetu imas mnogo zastonjsih platform ali takih kjer placas mesecno 10-30€in se lahko marsikej naucis.

https://www.freecodecamp.org/news/stori...


Praksa kolega, praksa. Informacije niso dovolj.
Pojdite volit drugi krog volitev. Prepricujejo vas, da se ne
splaca, zato, da bi SDS (Logar) sploh imel moznost zmagati.
In v kolikor bo, bo to zato, ker se niste udelezili volitev.

feryz ::

Fantički, pri 43 letih sem delal pogodbeno v računalništvu, prodaja, servis, bla, bla.
Potem mi je en dan kapo splezal na vrh k..., mrtvo hladno sem ga tja tudi poslal, se obrnil, odkorakal in nikoli več vrnil.
Star bik, z nedokončano bajto in dvemi majhnimi froci.
Par mesecev sem potem vedril doma, kasneje vzel puf, kupil firmo v popolnoma drugi branži.
Kar je v prvi fazi izgledalo kot ena največjih napak v mojem življenju, se je kasneje pokazalo kot ena najboljših stvari v mojem življenju.
V par letih sem firmo dvignil iz dreka na prestol, dokončal bajto, z levo roko naredil še eno, kupil še stanovanje, na kupe pleha, s katerim se vozi vsak, ki me vsaj od daleč pozna, denar leži dobesedno vse naokrog.

Pod črto, pri 39 letih človek ni star, ni prepozno za karkoli. Rabiš vizijo, učenje in par let trdega ter zajebanega dela. Kasneje samo še žanješ rezultate.
Predvsem pa poštenje in fer odnos. Brez tega ni nič.

Stikalo ::

Kdo je tukaj nor?

Kako bo nekdo, ki od 19 leta vozi kombi pri 39 letih šel na nekaj spletnih tečajev in znal toliko programirat, da mu bo nekdo dal 1500€ neto? Pa to bi bilo divje noro, ni šans da gre to tako. Sam že precej dolgo časa programiram, pa mi je programiranje zelo težko. Sploh ko pride do kompleksnih problemov v backendu, neke avtorizacije, threadi, taski, asinhorne te in one zadeve. Že preden vzpostaviš vso razvojno okolje, git, razne xy knjižnjice, lint-e serverje, baze mine par dni! Meni se še javascript zdi znanstvena fantastika. Da ti veš kako dela React, kako to dejansko osvežuje, da ti vse strukturirano narediš, pa da poznaš te middleware, router, pa da to res lepo špila je noro.

Pomojem, če kombi vozi lahko presedla v kakšno orodjarno ali pa proizvodnjo kakšnih ulitkov, kovinskih izdelkov. To ni slabo plačano in rabi se jih. Kaj vem, programiranje? Pa dajte no.

Koraaz ::

Vsi govorite v kaj naj se prekvalificira, jaz se pa sprašujem kako je možno, da bo OP čez noč izgubil vozniško dovoljenje?

Zanima me, ker si ne predstavljam. Lahko jutri postanem zdravstveno nezmožen za vozit, ampak vozniško imam še zmeraj pri sebi in mi le ta pripada in ima veljavnost do upokojitve (z vmesnim podaljševanjem na vsakih 10 let).
Nihče mi je ne more vzeti, ker nihče ne ve, da sem zdravstveno nezmožen.

- Se pravi ali je imel OP zdravniški pregled, ki ti ga dodelijo, ko si že starejši in je pogoj, da ti sploh podaljšajo vozniško. To odpade, ker je OP še mlad pri 39 letih.
- Ali pa je imel zdravniški pregled v okviru svoje službe in je nekdo od inštitucij (zdravnik ali delodajalec) bil snitch in javil, da mu morajo vozniško takoj "prerezati".

Drugega scenarija ne vidim.

V vsakem primeru mu mora delodajalec priskrbeti novo delovno mesto primerno zanj, če pa to ni možno pa pripada odpravnina in nadomestilo v tem času pa poskusi najti kaj novega.

Drugače pa na pošti ves čas iščejo. Dobiš takoj, zagotovljena varna služba, vsega se tam priučiš, se pravi ne zapravljaš časa za izobraževanje doma, ker te tam uvajajo. Edino plača ne bo 1500 neto, bo malenkost manj, odvisno od delovnega mesta, pa kok dodatkovv dobiš zraven.

Veliko uspehov, pa da se čimprej pozdraviš :D

Surstromming ::

feryz je izjavil:

Kar je v prvi fazi izgledalo kot ena največjih napak v mojem življenju, se je kasneje pokazalo kot ena najboljših stvari v mojem življenju.
V par letih sem firmo dvignil iz dreka na prestol, dokončal bajto, z levo roko naredil še eno, kupil še stanovanje, na kupe pleha, s katerim se vozi vsak, ki me vsaj od daleč pozna, denar leži dobesedno vse naokrog.


Kakor vzames, iz mojega stalisca si vrgel zivljenje v smeti. Mogoce si bil ze prej v smetnjaku, ampak nisi zdaj nic na boljsem, produkt potrosniske (ne)kulture.
Pojdite volit drugi krog volitev. Prepricujejo vas, da se ne
splaca, zato, da bi SDS (Logar) sploh imel moznost zmagati.
In v kolikor bo, bo to zato, ker se niste udelezili volitev.

todman74 ::

sdafsda je izjavil:

Drgač po fabrikah iščejo folka kokr češ. Sam je tko. Začneš na minimalcu, k skup s prevozom in malco sploh ni tok slabš k zdj. Poj pa delaš in če se ti da, napreduješ. Plus je, da maš stabiln job, deu je ponavad u easy in popoldne se lah ukvarjaš sam s sabo in s svojim zdravjem. Pa počas odplačuješ bajto.

Pomoje ni realno, da boš pr 40ih, brez šole in delovne dobe ter epilepsijo začel furat ne vem kako kariero. Pa še kriza je.


Za katero proizvodnjo se gre, da je tako super...me res zanima. Ko sem jaz še pred kakim letom delal v proizvodnji v Savinjski, sem hodil domov crknjen, še par let, pa bi bil zagotovo invalid. In to za 1200 z vožnjo, malico in nočnimi...

c3p0 ::

Ko človek zadovolji materialne potrebe, lahko gre še globlje v materializem (boljši avti, fancy dopusti s preseravanjem, jahta, helikopter, bognedaj droge, ipd.), ali pa išče kaj bolj smiselnega. Mnogo se jih ujame na prvo, sreče na dolgi rok žal ne najde. Precej manj se jih najde v slednjem.

Utk ::

Stikalo je izjavil:

Kdo je tukaj nor?

Kako bo nekdo, ki od 19 leta vozi kombi pri 39 letih šel na nekaj spletnih tečajev in znal toliko programirat, da mu bo nekdo dal 1500EUR neto? Pa to bi bilo divje noro, ni šans da gre to tako. Sam že precej dolgo časa programiram, pa mi je programiranje zelo težko. Sploh ko pride do kompleksnih problemov v backendu, neke avtorizacije, threadi, taski, asinhorne te in one zadeve. Že preden vzpostaviš vso razvojno okolje, git, razne xy knjižnjice, lint-e serverje, baze mine par dni! Meni se še javascript zdi znanstvena fantastika. Da ti veš kako dela React, kako to dejansko osvežuje, da ti vse strukturirano narediš, pa da poznaš te middleware, router, pa da to res lepo špila je noro.

Pomojem, če kombi vozi lahko presedla v kakšno orodjarno ali pa proizvodnjo kakšnih ulitkov, kovinskih izdelkov. To ni slabo plačano in rabi se jih. Kaj vem, programiranje? Pa dajte no.

Se strinjam. Nekateri preveč fantazirajo, gledajo filme, jemljejo droge ali ne vem kaj, ker nihče normalen ne more nekomu pri 39 s končano OŠ predlagat, da gre v to. Če ne drugo, bi v NAJBOLJŠEM primeru trajalo vsaj 5 let, da pride do prve plače, kaj šele 1500 plače. Če bi teh 5 let delal kaj drugega, in se učil "popoldan", bi pa to trajalo kvečjemu 10 let. Tudi otrok ne more kar ignorirat 5 let.
Polaganje knaufa, beljenje itd., ok, to se naučiš v par mesecih, ne more it pa zdaj kar za zdravnika, pravnika, itd., dejte bi malo realni.
Ne vem zakaj ne bi šel potem za učitelja kitajščine, tudi ni slab biznis, baje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

feryz ::

Surstromming je izjavil:

Kakor vzames, iz mojega stalisca si vrgel zivljenje v smeti. Mogoce si bil ze prej v smetnjaku, ampak nisi zdaj nic na boljsem, produkt potrosniske (ne)kulture.
Ti že veš. Če bi me poznal, bi mislil krepko drugače.
Če odmislim avto, ki ga dejansko rabim, potrošim 95% denarja za druge. Zase si kupim čike (kot recimo luksuz) in to je to.
Cunje si nisem kupil niti ene že 3 leta (ker je to stran vržen denar), ostalega tudi ne rabim. Pojem pa vsake kvatre nekaj malega.

Včasih zalaufam v kak btc (lahko tudi v tujini, kjer so neprimerno večji) in si mislim, da bom nalašč pognal enih 10 jurjev za gušt. Ker lahko.
Na koncu se konča pri popiti kavici. Ker pri več 100 štacunah nimaš popolnoma nič pametnega za kupit.

c3p0 ::

Cene obrtniških del bodo šle samo še gor, majstra že zdaj težko dobiš. Dodatno so še nezanesljivi in površni, ker je dela pač preveč. Manjše posege pravzaprav zavračajo. Tako da v tej smeri se splača. Če nisi nikoli "šraufa zategno" v življenju, imaš pač problem.

Magic1 ::

Folk zanemarja koliko znanja lahko človek pridobi tekom življenja. Gledate se samo, kako enostavno je nekaj osvojit, seveda postavljeno na kupu predznanja. Če gledamo hipotetično primer OPja po njegovih besedah. Ima osnovno šolo, dve levi roki in nič ne zna... vozil je kombi celo živlenje verjetno 70h na teden. Tukaj je malo kakršnegakoli predznaja. Kje je tukaj Angleščina?!? Definitivno bi tak človek lahko šel v kakšno obrt. Samo je spet omejen. Leve roke, brez avta in brez znanja. Torej minimalc za kar nekaj časa. V obrti je dober denar, če imaš svoj biznis, ne če delaš za koga drugega s zdravstevnimi problemi.
Magic

Vball ::

Ma kakšno programiranje, pejd za malarja, keramičarja al pa vodovodarja. Nauči se od mojstrov za minimalca in ko dovolj znaš, odpreš svojo firmo.

OnlyFans ::

Težava z razumevanjem programiranja oz. IT branžo nasploh je v tem, da večina govori zgodbe o nekom, ki je svež s faksa, pa že dela za 1500 EUR neto, brez enega leta delovne dobe.

Pozablja pa se, da ima ta "začetnik":
- za sabo 17 let šolanja z verjetno nadpovprečnimi ocenami iz matematike in podobnih predmetov,
- za sabo vsaj toliko let bolj ali manj resne uporabe računalnika in je digitalno nadpovprečno pismen,
- tekoče bere, piše in govori angleško,
- pogosto na tisoče ur napredne uporabe računalniških tehnologij,
- pogosto nadpovprečen IQ.

Proti tem začetnikom si iz druge branže pri 40. žal nekonkurenčen in zgodbe kako boš z enim opravljenim tečajem prišel na isti trg delovne sile so nerealne. V ZDA imajo obširne programe IT usposabljanja za težje zaposljive ljudi, manjšine, starejše. In imajo tudi na tisoče nezaposljivih "administratorjev baz", "podatkovnih strokovnjakov", "poslovnih analitikov" z raznoraznimi certifikati a brez pravih življenjskih izkušenj, inteligence in strasti. O teh ljudeh se na tem svetlečem IT trgu žal ne ve veliko.

-------------

V resnici je veliko lažja in veliko hitrejša pot do denarja, če se usmeriš v vodovodarstvo, električarja, keramičarja. Če boš priden si lahko v enem letu na svojem z nadpovprečnim neto dohodkom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OnlyFans ()

c3p0 ::

Pozablja se tudi, da obrtnik vseeno rabi avto oz. izpit, razen če ga bo žena vozila okoli?

TheBlueOne ::

c3p0 je izjavil:

Cene obrtniških del bodo šle samo še gor, majstra že zdaj težko dobiš. Dodatno so še nezanesljivi in površni, ker je dela pač preveč. Manjše posege pravzaprav zavračajo. Tako da v tej smeri se splača. Če nisi nikoli "šraufa zategno" v življenju, imaš pač problem.


Mi ni jasno zakaj se vam zdijo obrtniska dela tako zelo mikavna.

Koliko pa po tvoje letno zasluzi tak obrtnik in koliko, koliko ur na teden dela in koliko ima letnega dopusta?

Pa tudi ne pozabit, da letos je morda najbolj noro leto desetletij. Drugo leto bo cisto kaj drugega.

Zgodovina sprememb…

kuall ::

OnlyFans je izjavil:

vsaj toliko let bolj ali manj resne uporabe računalnika in je digitalno nadpovprečno pismen

predvsem tole. eni so tako računalniško nepismeni, da glava boli. nobenega občutka. pol pa gre to bolj v fine detajle. tudi med računalniško pismenimi se ločijo ljudje po tem, koliko imajo intuicije za dobro iskanje po guglu ali za porazne veščine tu.
okoli mene je polno ljudi, ki bi jim prav prišla moja programerska plača ampak ni šanse, da se naučijo programirat, ni volje če pa že bi bila jim ne bi šlo, ker niso pismeni predvsem. zato je mladost tu prednost, ker so mladi odraščali z računalniki v zibelki. po moje ne bi smel bit problem s pomanjkanjem programerjev v prihodnost, lahko pa da se motim in je stvar čist kje drugje, predvsem v lenobi, ker programiranje je tako delo, dokaj labor intensive, pa čeprav ne fizično ampak za možgane in prste, ki tipkajo in oči, ki morajo pregledat x vrstic preden najdejo rešitev.

Utk ::


Mi ni jasno zakaj se vam zdijo obrtniska dela tako zelo mikavna.

Kaj bi pa ti predlagal nekomu staremu 40 s končano osnovno šolo? Pravo?

Surstromming ::

kuall je izjavil:

zato je mladost tu prednost, ker so mladi odraščali z računalniki v zibelki. po moje ne bi smel bit problem s pomanjkanjem programerjev v prihodnost


Se ti zdi? Tole preberi: https://www.theverge.com/22684730/stude...

Se ze zdaj kaze, da milenijci ne znajo niti vzdrzevati tega kar je bilo prej spisano in zato ves cas izumljajo nove resitve, ki pocnejo enako na precej bolj kompleksen in bolj potraten z resourci nacin.

Ves kaj se bo dejansko zgodilo? Zalivali bojo njive z Brawndom. Coz it has electrolytes.
Pojdite volit drugi krog volitev. Prepricujejo vas, da se ne
splaca, zato, da bi SDS (Logar) sploh imel moznost zmagati.
In v kolikor bo, bo to zato, ker se niste udelezili volitev.

Zgodovina sprememb…

Surstromming ::

OnlyFans je izjavil:

Pozablja pa se, da ima ta "začetnik":
- za sabo 17 let šolanja z verjetno nadpovprečnimi ocenami iz matematike in podobnih predmetov,
- za sabo vsaj toliko let bolj ali manj resne uporabe računalnika in je digitalno nadpovprečno pismen,
- tekoče bere, piše in govori angleško,
- pogosto na tisoče ur napredne uporabe računalniških tehnologij,
- pogosto nadpovprečen IQ.


No ja, ocitno se nisi s sistemskimi administratorji iz prestiznih ameriskih faksov, ki delajo v prestiznih firmah govoril. ;) Ko bos, bos tole malo obrusil, sicer ustrezajo vsem tvojim tockam... :))
Pojdite volit drugi krog volitev. Prepricujejo vas, da se ne
splaca, zato, da bi SDS (Logar) sploh imel moznost zmagati.
In v kolikor bo, bo to zato, ker se niste udelezili volitev.

Zgodovina sprememb…

TheBlueOne ::

Sam se nisem srecal koga, ki bi se pri 40ih prekvalificiral na programerski nivo in nima osnove v tehniki. Morda se uspe kaksnega mojstra, ki pozna od tehnologije do kako jo uporabljati, da ga uvedes v razumevanje koda in majhnih sprememb.

Glede na to koliko se to prekvalifikacijo priporoca je hudo malo takih v realnosti.

OnlyFans ::

Surstromming je izjavil:

OnlyFans je izjavil:

Pozablja pa se, da ima ta "začetnik":
- za sabo 17 let šolanja z verjetno nadpovprečnimi ocenami iz matematike in podobnih predmetov,
- za sabo vsaj toliko let bolj ali manj resne uporabe računalnika in je digitalno nadpovprečno pismen,
- tekoče bere, piše in govori angleško,
- pogosto na tisoče ur napredne uporabe računalniških tehnologij,
- pogosto nadpovprečen IQ.


No ja, ocitno se nisi s sistemskimi administratorji iz prestiznih ameriskih faksov, ki delajo v prestiznih firmah govoril. ;) Ko bos, bos tole malo obrusil, sicer ustrezajo vsem tvojim tockam... :))


Ravno v tem je bistvo. Pozabljamo, da so kadri, ki se znotraj IT branže tretirajo kot "slabi", "podpovprečni", "predobro plačani", "začetniki", "sveži s faksa" v generalni populaciji še vedno nadpovprečni.

c3p0 ::

TheBlueOne je izjavil:

c3p0 je izjavil:

Cene obrtniških del bodo šle samo še gor, majstra že zdaj težko dobiš. Dodatno so še nezanesljivi in površni, ker je dela pač preveč. Manjše posege pravzaprav zavračajo. Tako da v tej smeri se splača. Če nisi nikoli "šraufa zategno" v življenju, imaš pač problem.


Mi ni jasno zakaj se vam zdijo obrtniska dela tako zelo mikavna.

Koliko pa po tvoje letno zasluzi tak obrtnik in koliko, koliko ur na teden dela in koliko ima letnega dopusta?

Pa tudi ne pozabit, da letos je morda najbolj noro leto desetletij. Drugo leto bo cisto kaj drugega.


Če primerjaš med fikusom in obrtnikom (recimo, da še dela sam). Obrtnik definitivno dela več, pa tudi precej več zasluži, če je vsaj delno sposoben kaj zaključit. Imaš tudi take s par delovišči v razsulu, ker jim pač manjka znanja in/ali v glavi.

Dopust si organizira sam, če si ga, enako delovni čas. Imet mora živce, ker telefon zvoni v eno, pa tudi mora znat delat s strankami.

Osebno ne bi šel v to, ker zaslužim boljše s "sedenjem na stolu", ampak če bi bil ex-šofer brez nekih znanj, no brainer...

Cene obrtniških storitev pri nas so pravzaprav še zelo poceni, glede na manjko kadra. Tudi to se bo počasi izenačevalo s tujino.

Surstromming je izjavil:


Se ze zdaj kaze, da milenijci ne znajo niti vzdrzevati tega kar je bilo prej spisano in zato ves cas izumljajo nove resitve, ki pocnejo enako na precej bolj kompleksen in bolj potraten z resourci nacin.

Ves kaj se bo dejansko zgodilo? Zalivali bojo njive z Brawndom. Coz it has electrolytes.


Ne znajo. Kolega iz ene precej znane SLO rač. firme mi je že pred leti rekel: "ja, res je naša baza daleč od normalizirane, ampak cena strežniške CPU moči pada hitreje, kot bi nas stala optimizacija, tako da tega ne bomo nikoli popravljali, niti nimamo nikogar ki bi to še znal". Enostavno se meče več CPU in problem se "reši" tudi brez investicije v znanje. Dokler pač se.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: c3p0 ()

Surstromming ::

OnlyFans je izjavil:

Surstromming je izjavil:

OnlyFans je izjavil:

Pozablja pa se, da ima ta "začetnik":
- za sabo 17 let šolanja z verjetno nadpovprečnimi ocenami iz matematike in podobnih predmetov,
- za sabo vsaj toliko let bolj ali manj resne uporabe računalnika in je digitalno nadpovprečno pismen,
- tekoče bere, piše in govori angleško,
- pogosto na tisoče ur napredne uporabe računalniških tehnologij,
- pogosto nadpovprečen IQ.


No ja, ocitno se nisi s sistemskimi administratorji iz prestiznih ameriskih faksov, ki delajo v prestiznih firmah govoril. ;) Ko bos, bos tole malo obrusil, sicer ustrezajo vsem tvojim tockam... :))


Ravno v tem je bistvo. Pozabljamo, da so kadri, ki se znotraj IT branže tretirajo kot "slabi", "podpovprečni", "predobro plačani", "začetniki", "sveži s faksa" v generalni populaciji še vedno nadpovprečni.


Ah sorry, zgresil sem point. Imas prav.
Pojdite volit drugi krog volitev. Prepricujejo vas, da se ne
splaca, zato, da bi SDS (Logar) sploh imel moznost zmagati.
In v kolikor bo, bo to zato, ker se niste udelezili volitev.

TheBlueOne ::

c3p0 je izjavil:


Če primerjaš med fikusom in obrtnikom (recimo, da še dela sam). Obrtnik definitivno dela več, pa tudi precej več zasluži, če je vsaj delno sposoben kaj zaključit. Imaš tudi take s par delovišči v razsulu, ker jim pač manjka znanja in/ali v glavi.

Dopust si organizira sam, če si ga, enako delovni čas. Imet mora živce, ker telefon zvoni v eno, pa tudi mora znat delat s strankami.

Osebno ne bi šel v to, ker zaslužim boljše s "sedenjem na stolu", ampak če bi bil ex-šofer brez nekih znanj, no brainer...

Cene obrtniških storitev pri nas so pravzaprav še zelo poceni, glede na manjko kadra. Tudi to se bo počasi izenačevalo s tujino.


Ce nekoga definiras kot fikus verjetno ne dela dosti niti v JS niti v gospodarstvu. Ampak kaj to pove o tem kar trdim jaz in sicer, da obrtniske dejavnosti praviloma niso ne vem kako lukrativne, ce upostevas klasicen delovnih, torej 40h/teden - bolniske - dopusti itn.

kamiKaZaA ::

Magic1 je izjavil:

Prvotni post mi skoraj sliči na trolanje. 1500€ neto za furanje kombija? Zelo dobro to plačujejo, če ne delaš vsaj 70h na teden.

Dobiš, če voziš kruh in narediš kakšno naduro. Začneš pa vedno ob 2h zjutraj ;(( in ne delaš fiksno 8ur ampak tudi kakšno več.

Jnou ::

Na veliko iščejo disponente, glede na prejšnji poklic verjetno že marsikaj poznaš, dovolj je če znaš angleško. Je pa stresno delo in mislim, da povsod delovnik 8-17 kar mene odbija.

LukiYo ::

Kayzon je izjavil:


Tocno to! ITja se drzi hud gatekeeping,tko da ne poslusajte raznih nepdridpravov da ste prestaari,ce si zelis spremeniti vlozi delo v ucenje in to je to. Na internetu imas mnogo zastonjsih platform ali takih kjer placas mesecno 10-30€in se lahko marsikej naucis.


Za IT ne vem, ker je presplošen pojem. Podobno, kot delat v zdravstvu. Programiranja pa se drži napačno razumevanje, predvsem tistih, ki to niso. Začne se s top shop izjavami "programer si lahk v par mescih na 0 podlage" in "sej nč ne delaš, sam za računalnikom visiš" do "moj 10. letnik mi v urci sprogramira server za uporabo pralnega stroja, vi pa tle pacate 1 teden".
In to prihaja od razgledanih ljudi, ki pač (iz meni neznanega razloga) ne razumejo, da gre za inženirski poklic, podoben ostalim in kot tak terja enako veliko časa, resursov in odrekanja.

Webmojster ::

onlyfans

blink ::

"OP has left chatroom."

Kayzon ::

LukiYo je izjavil:

Kayzon je izjavil:


Tocno to! ITja se drzi hud gatekeeping,tko da ne poslusajte raznih nepdridpravov da ste prestaari,ce si zelis spremeniti vlozi delo v ucenje in to je to. Na internetu imas mnogo zastonjsih platform ali takih kjer placas mesecno 10-30€in se lahko marsikej naucis.


Za IT ne vem, ker je presplošen pojem. Podobno, kot delat v zdravstvu. Programiranja pa se drži napačno razumevanje, predvsem tistih, ki to niso. Začne se s top shop izjavami "programer si lahk v par mescih na 0 podlage" in "sej nč ne delaš, sam za računalnikom visiš" do "moj 10. letnik mi v urci sprogramira server za uporabo pralnega stroja, vi pa tle pacate 1 teden".
In to prihaja od razgledanih ljudi, ki pač (iz meni neznanega razloga) ne razumejo, da gre za inženirski poklic, podoben ostalim in kot tak terja enako veliko časa, resursov in odrekanja.



Pa dobro logicno da ne bo postal v enem letu dober programer,se pa lahko nauci toliko kolikor rabi,da se ga zaposli in dodeli mentorja.
Imam bivsega sodelavca ki je sel iz varovanja v firmo,zacel s placo 950€ neto in zdej konec leta bo napredoval na 1500-1600neto,kar je kar spodobno za nekoga ki se je zacel uciti programirati sele sredino junija to leto.

Nisem pa opazil da ima OP zgolj osnovno solo,lahko bi se vpisal v opravljanje splosne gimnazije. To lahko naredi vsaka oseba ki napolni 21 let. Ce vzames predavanja zraven za vseh pet predmetov + placat moras pet predmetov ki jih bos opravljal ter nekaj malega gre RIC-u,te pride pol tam nekje 1300 skupaj .
Recimo da naredis v dveh letih splosno maturo,in imas zdej peto stopnjo ter koncano gimnazijo. Gres lahko npr na visjo solo za informatika,kar ni najboljse sam tud poznam osebno primer kolega,ki je opravljal SC PET visjo solo in se zaposlil za tam nekje 1700neto na telekomu kot omrezni tehnik. Tako da so opcije,sam odvisno je kolikor se ti da pri teh letih poceti reci.

c3p0 ::

TheBlueOne je izjavil:


Ce nekoga definiras kot fikus verjetno ne dela dosti niti v JS niti v gospodarstvu. Ampak kaj to pove o tem kar trdim jaz in sicer, da obrtniske dejavnosti praviloma niso ne vem kako lukrativne, ce upostevas klasicen delovnih, torej 40h/teden - bolniske - dopusti itn.


Da se zaslužit po 500/dan in več + material, malar sicer težje kot vodovodar.

karafeka ::

Priučit se je definitivno lažje programiranja, ker je bolj kot ne odvisno samo od tebe, na internetu pa lahko zastonj najdeš vse kar rabiš. Če kaj napačno sprogramiraš, nima kakih posledic.
Kako bi se pa naučil nekega obrtniškega poklica? Drugače kot vajenec ne gre. Kdo pa te bo vzel? Če nimaš znancev ali žlahte, te bo bolj težko kdo gledal in pazil nate. Tu še starost igra precej večjo vlogo. Pa niti vadit ne moreš kje. Lahko sicer komu kaj zastonj narediš, anpak brez izkušenj, bo več problemov kot koristi. In če kaj napačno narediš, se lahko komu še hiša podre. Če pa je dal to kdo skozi, pa naj le napiše kake nasvete.

Dane0 ::

Stikalo je izjavil:

Kdo je tukaj nor?

Kako bo nekdo, ki od 19 leta vozi kombi pri 39 letih šel na nekaj spletnih tečajev in znal toliko programirat, da mu bo nekdo dal 1500€ neto? Pa to bi bilo divje noro, ni šans da gre to tako. Sam že precej dolgo časa programiram, pa mi je programiranje zelo težko. Sploh ko pride do kompleksnih problemov v backendu, neke avtorizacije, threadi, taski, asinhorne te in one zadeve. Že preden vzpostaviš vso razvojno okolje, git, razne xy knjižnjice, lint-e serverje, baze mine par dni! Meni se še javascript zdi znanstvena fantastika. Da ti veš kako dela React, kako to dejansko osvežuje, da ti vse strukturirano narediš, pa da poznaš te middleware, router, pa da to res lepo špila je noro.

Pomojem, če kombi vozi lahko presedla v kakšno orodjarno ali pa proizvodnjo kakšnih ulitkov, kovinskih izdelkov. To ni slabo plačano in rabi se jih. Kaj vem, programiranje? Pa dajte no.


1500€ neto dobiš v marsikateri proizvodnji, v marsikateri še bistveno več.

tony1 ::

Stikalo: sprva bo pac code monkey, ki bo delal enostavne stvari. Ze teh grozno primanjkuje.

Dober bo sele z deset leti izkusnjami, in tudi tebi bo takrat to delo lazje.

dexterboy ::

Surstromming je izjavil:

kuall je izjavil:

zato je mladost tu prednost, ker so mladi odraščali z računalniki v zibelki. po moje ne bi smel bit problem s pomanjkanjem programerjev v prihodnost
Se ti zdi? Tole preberi: https://www.theverge.com/22684730/stude...
Se ze zdaj kaze, da milenijci ne znajo niti vzdrzevati tega kar je bilo prej spisano in zato ves cas izumljajo nove resitve, ki pocnejo enako na precej bolj kompleksen in bolj potraten z resourci nacin. Ves kaj se bo dejansko zgodilo? Zalivali bojo njive z Brawndom. Coz it has electrolytes.
Ouč, tole pa boli ;)
BTW; OP je naredil samo en post, pa nobenega več. Še ena "troll" tema, ki je prerasla v debato med IT starinami?
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

sbawe64 ::

tony1 je izjavil:

Stikalo: sprva bo pac code monkey, ki bo delal enostavne stvari. Ze teh grozno primanjkuje.

Dober bo sele z deset leti izkusnjami, in tudi tebi bo takrat to delo lazje.

How Can There Be a Job Shortage *and* It Be So Hard to Get a Tech Job?
https://codefol.io/posts/how-can-there-...
2020 is new 1984
Corona World order

Robocop1 ::

Zamenjat kariero pri 39 ni problem, če:
- si pripravljen na nižjo plačo, dokler ne napreduješ (nihče te za take denarce ne bo šel učit),
- te lahko firmi nekdo priporoči (firmam so zanimivi tisti, ki jih pripeljejo zaposleni).

Ali lahko nekdo pri 40+ postane poklicni programer? Lahko, ampak to vprašanje se sliši nekako takole: Ali se lahko naučim igrati harmoniko/trobento in se pridružim Avsenikom?

tony1 ::

Ah, daj no. Ko so v 70ih Avseniki igrali isti vikend v Berlinu kot Rolling Stonesi, je na Stonese prišlo za drobiž manj ljudi. Vsaj tako pravi legenda.

Čisto povprečnih programerjev, ki so celo vesolje oddaljeni od česa takega, se pa povsod ogromno rabi. 40-letnik s koncem tehnične izobrazbe (seveda pa je koristno, da ima afiniteto do učenja in da ni neumnež... računalniška pismenost je menda samoumevna) rabi do tja leto ali dve.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

zobnik ::

V temi manjkajo samo še tisti komentarji, pojdi kam zidat tesart itd tam se da zaslužit. Noben pa ne ve kako je dejansko, kolk moraš garat in kak riziko je tako tiste dni ki delaš na višini kot kasneje po 60 letih. Poznam nekaj mladih, ki so padli pri delu in se je tragično končal. Eni pa so nehal delat taka dela za redno, ampak samo še občasno. Plača seveda ni slaba, 10ur/dan se je dalo zaslužit več kot diplomirana medicinska sestra.
Gozdar ima tudi dobro plačo, riziko pa veliko, veliko preveč. Sem že dožiel doma z izkušenim gozdarjem, smreka vse pravilno zažagano potem pa se obrnila in padla kontra. V večini pri smrekah gre vse prav....Seveda ne smeš it od debla stran oz. vsaj 40m stran, da ne omenjam kako frčijo vej ob podiranju dreves, ti tud čelada ne pomaga če ti veja udar v rebra in polom, da ne omenjam bukve, kako to leti ko požagaš veje, te če nisi previden potegne po bregu dol....zaard tega je pa blo še veliko nesreč..itd

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zobnik ()
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Postati programer pri 40?

Oddelek: Loža
436039 (1737) Karen
»

Full-stack programer v 9ih mesecih?

Oddelek: Programiranje
495074 (3015) XetroMobil
»

zacetek

Oddelek: Programiranje
242690 (1675) Kayzon
»

Ali so v Sloveniji sploh še kakšni developerji? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Problemi človeštva
28057938 (27535) LeQuack
»

Future proof: fakulteta ali samoizobrazevanje? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13625956 (23173) AndrejO

Več podobnih tem