» »

Japonska javna uprava se želi končno odreči disketam

Japonska javna uprava se želi končno odreči disketam

Bloomberg - Kot smo nazadnje spoznali ob lanskem fiasku z izgubljenimi disketami, je na Japonskem pomemben del poslovanja v elektronski obliki obtičal na disketah, zgoščenkah in podobnih medijih. Ni redko, da morajo podjetja oddajati zahtevano dokumentacijo na fizičnih nosilcih, kar pa želi ministrstvo za digitalne zadeve naposled spremeniti. Japonska ima namreč skoraj dva tisoč obrazcev, ki jih je treba oddati na fizičnih nosilcih. Šele sedaj so napovedali spremembe.

Precej zanimanja je zato požela izjava japonskega ministra za digitalizacijo. Fumio Kishida je razglasil vojno disketam, ki bodo s prenovo zakonodaje končne romale, kamor sodijo - v muzeje. Ob tem je dodal, da dandanes disket skorajda ni možno več kupiti, zato je čas, da se jim odrečemo. Sony je na primer ukinil proizvodnjo disket pred enajstimi leti. Težave to pot niso tehnične, temveč pravne, saj morajo Japonci spremeniti zakonodajo, da bodo lahko podatke posredovali in hranili v oblaku. Zato so napovedali pregled predpisov in ustrezne spremembe, ki jih bodo predstavili do konca leta.

Ob tem moramo pošteno povedati, da Japonci niso nikakršne izjeme. Ameriško obrambno ministrstvo je šele leta 2019 popolnoma prenehalo uporabljati diskete v nadzornih sistemih svojega jedrskega arzenala. Diskete, kot smo jih 3,5-palčnem formatu poznali na koncu njihove zgodovine, je Sony izumil leta 1983 in so v običajni obliki shranile 1,44 MB podatkov. Fizično večje in manj prostorne oblike disket pa so bistveno starejše in segajo v 60. leta.

19 komentarjev

Glugy ::

"Fizično večje in manj prostorne oblike disket pa so bistveno starejše in segajo v 60. leta."
Tiste so šele res fascinantne.

HotBurek ::

Se pravi, diskete in CD-ji ne predstavljajo tehnične težave, zato bodo namenoma spremenili zakonodajo, da bo do težave le prišlo, katero pa bodo rešili tako, da bodo podatke shranjevali na računalniku nekoga drugega (oz. kot se temu reče "cloud"), po možnosti v drugi državi.

Well done.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: HotBurek ()

kow ::

burek, v oblaku se podatke arhivira na bolj napredne magnetne nosilce. Pogooglaj LTO-8 ali LTO-9.
Glede samega vlaganja dokumentov, pa so se medtem razvili standardi za kriptirano komunikacijo itd.
Diskete danes res nimajo nobenega smisla vec.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

pegasus ::

kow je izjavil:

burek, v oblaku se podatke arhivira na bolj napredne magnetne nosilce. Pogooglaj LTO-8 ali LTO-9.
Z dvigom cene energije bodo diski postali še bolj nezanimivi, magnetni trakovi pa spet vedno bolj aktualni. Pri nas že testirajo object storage on tapes rešitev za en 200PB data lake :)

blay44 ::

Če bi imeli tako usrano kitajsko robo
kot jo imamo mi, bi bilo vse drugače.
Njbrž.
Če popravljaš kaj resnično "made in japan"
Kr en cajt gledaš in občuduješ.

cias ::

blay44 je izjavil:

Če bi imeli tako usrano kitajsko robo
kot jo imamo mi, bi bilo vse drugače.
Njbrž.
Če popravljaš kaj resnično "made in japan"
Kr en cajt gledaš in občuduješ.


Po proizvodnjah so Japonski roboti na disketah.

blay44 ::

:D
Ne. Vse novejše je daleč pred ostalim vzhodom.

dronyx ::

Velika prednost diskete je bila v tem, da če si jo izgubil, nisi mogel izgubiti prav veliko podatkov. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

fikus_ ::

In še ta prednost, če jo zgubiš danes, je malo ljudi sposobnih prebrat podatke z diskete. :)
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Gagatronix ::

blay44 je izjavil:

Če bi imeli tako usrano kitajsko robo
kot jo imamo mi, bi bilo vse drugače.
Njbrž.
Če popravljaš kaj resnično "made in japan"
Kr en cajt gledaš in občuduješ.


Pa ni bilo vedno tako. Japonska je cudna mesanica tehnoloskega dinozavra in istocasno (v dolocenih spektrih) dolocene mere tehnolosko napredne drzave--v podjetju, kjer sem jaz delal pred leti, se je za komuniciranje uporabljal ekskluzivno samo faks. In japonci imajo birokracijo tako, da te srat prime--nemci so amaterji proti njim. Smo se jebali 4 mesece za najem stanovanja. Ta papir, ono dovoljenje, tisto potrdilo, miljon papirjev.

p0f ::

Gagatronix je izjavil:

blay44 je izjavil:

Če bi imeli tako usrano kitajsko robo
kot jo imamo mi, bi bilo vse drugače.
Njbrž.
Če popravljaš kaj resnično "made in japan"
Kr en cajt gledaš in občuduješ.


Pa ni bilo vedno tako. Japonska je cudna mesanica tehnoloskega dinozavra in istocasno (v dolocenih spektrih) dolocene mere tehnolosko napredne drzave--v podjetju, kjer sem jaz delal pred leti, se je za komuniciranje uporabljal ekskluzivno samo faks. In japonci imajo birokracijo tako, da te srat prime--nemci so amaterji proti njim. Smo se jebali 4 mesece za najem stanovanja. Ta papir, ono dovoljenje, tisto potrdilo, miljon papirjev.


To imajo samo za gaijine.

Gagatronix ::

Nah, japonci so obsedeni s papirologijo in njihova birokracija je obupna--se pritozujejo tako domacini kot tudi tujci.

Markoff ::

HotBurek je izjavil:

Se pravi, diskete in CD-ji ne predstavljajo tehnične težave, zato bodo namenoma spremenili zakonodajo, da bo do težave le prišlo, katero pa bodo rešili tako, da bodo podatke shranjevali na računalniku nekoga drugega (oz. kot se temu reče "cloud"), po možnosti v drugi državi.
Well done.

Kje pa si uspel prebrati, da bodo lahko subjekti uporabljali katerikoli cloud in ne takšnega, ki zagotavlja hrambo izključno na JP?
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

dexterboy ::

Tisti, ki imajo že malo "boljši EMŠO", se zagotovo spomnijo MD kaset ;)
Vedno sem se spraševal, zakaj jih niso nikoli vključili v PC industrijo. Je Sony RES imel tako veliko licenčnino?
Sej v sliki je tudi MD napisan, ampak se ne spomnim nobenih takšnih pogonov, da bi bili v prodaji. Ali pa me že daje spomin :)

pegasus je izjavil:

kow je izjavil:

burek, v oblaku se podatke arhivira na bolj napredne magnetne nosilce. Pogooglaj LTO-8 ali LTO-9.
Z dvigom cene energije bodo diski postali še bolj nezanimivi, magnetni trakovi pa spet vedno bolj aktualni. Pri nas že testirajo object storage on tapes rešitev za en 200PB data lake :)
Imaš blokado na "leak" informacij ali pa lahko prosim napišeš kaj več?
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

dexterboy je izjavil:

Tisti, ki imajo že malo "boljši EMŠO", se zagotovo spomnijo MD kaset ;)
Vedno sem se spraševal, zakaj jih niso nikoli vključili v PC industrijo. Je Sony RES imel tako veliko licenčnino?
Sej v sliki je tudi MD napisan, ampak se ne spomnim nobenih takšnih pogonov, da bi bili v prodaji. Ali pa me že daje spomin :)

Preprosto so bili prepozni. CDji so bili že prepoceni, pa se ni prijelo.

Saj takih nosilcev je malo morje, ki niso uspeli.

Tehnilogija dobra, samo prepozno in predrago ali pa preveč specifično...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

sbawe64 ::

Gagatronix je izjavil:

Nah, japonci so obsedeni s papirologijo in njihova birokracija je obupna--se pritozujejo tako domacini kot tudi tujci.

Edino v Somalilandu imajo vitko birokracijo.
2020 is new 1984
Corona World order

pegasus ::

dexterboy je izjavil:

Imaš blokado na "leak" informacij ali pa lahko prosim napišeš kaj več?
https://www.embl.org/about/programme/re... ... V naslednjih nekaj letih boš videl ladje in kamione, kako se bodo vozili po celem svetu in vzorčili vse, kar se vzorčit da. To se bo potem zložilo v eno bazo in analiziralo po več dimenzijah ...

mertseger ::

Mani je prejšnji teden en prinesel CD da mu nekaj presnamem :)):)). Na oddelku smo potem uspeli še najti en računalnik ki je bil tega sposoben.

Gagatronix ::

dexterboy je izjavil:

Tisti, ki imajo že malo "boljši EMŠO", se zagotovo spomnijo MD kaset ;)
Vedno sem se spraševal, zakaj jih niso nikoli vključili v PC industrijo. Je Sony RES imel tako veliko licenčnino?
Sej v sliki je tudi MD napisan, ampak se ne spomnim nobenih takšnih pogonov, da bi bili v prodaji. Ali pa me že daje spomin :)

pegasus je izjavil:

kow je izjavil:

burek, v oblaku se podatke arhivira na bolj napredne magnetne nosilce. Pogooglaj LTO-8 ali LTO-9.
Z dvigom cene energije bodo diski postali še bolj nezanimivi, magnetni trakovi pa spet vedno bolj aktualni. Pri nas že testirajo object storage on tapes rešitev za en 200PB data lake :)
Imaš blokado na "leak" informacij ali pa lahko prosim napišeš kaj več?


MD se je konkretno prijel samo na Japonskem, v Evropi in ZDA pa je bil predvsem drag flop.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Japonska javna uprava se želi končno odreči disketam

Oddelek: Novice / Diski
193464 (2093) Gagatronix
»

Japonska policija izgubila disketi z osebnimi podatki

Oddelek: Novice / Zasebnost
487860 (4018) Gagatronix
»

Znani prvi podatki o prihodnjem Playstationu (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Konzole
5114865 (11075) Invictus
»

Hollywood v korak s časom: filmi na internetu

Oddelek: Novice / --Nerazporejeno--
448414 (6642) Bistri007
»

Prvi HD in Blu-ray filmski naslovi so tu

Oddelek: Novice / Optične enote / mediji
214591 (3614) CaqKa

Več podobnih tem