» »

solarni paneli na balkon

solarni paneli na balkon

««
«
1 / 6
»»

ideep ::

Pozdravljeni,

Prosila bi Vas, če mi lahko nekdo razloži kako lahko namestim solarni panel na balkon? Kako se to priklopi, kako deluje (v stanovanju imam dva električna bojlerja, hladilnik, pečico in štedilnik in modem). Kakšen solarni panel potrebujem (plug&play). In ali se lahko zaprosi za subvencijo?

Drugo, pa prosim na koga naj se obrnem za SE za mamino hišo 196 m2, da je ugodna. In ali je možna izvedba da se ne priklopimo na državno omrežje? Ali je to sploh možno, da smo popolnoma samooskrbni živeti off-grid, brez državnih pijavk?

Hvala

nejclp ::

Tole, oz. Malce prebrskaj opcije
https://www.akumulator.si/izdelek/S2%20...
Na vrtu sem naredil ribnik s slapom, z dvema 12 v črpalkama in 100ah akumulator, kar poganjata dva solarna panela, laufa celo poletje, inverter na 220v, za krajše vklope električne žage etc, polnenje telefona, priklopljen imam odganjalec miši in piskače proti voluharjem in občasno razsvetljavo, deluje bp.

ideep ::

Ali je mogoče zvezati s komponentami preko amazona v lastni režiji? Kaj bi zvezal, če bi? Kateri paneli, inverter itn?

Jaz bi rada zadevo kupila (če obstaja v kitu super), če ne bi poskusila tudi sama sestaviti?

Najprej koliko watne panele sploh potrebujem, kakšno baterijo, ali res potrebujem trilinijsko vtičnico? A kdo to dela v prostem času in bi mi pomagal?

Balkon gleda na zahodno stran.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ideep ()

UkrFTW! ::

Koliko moči potrebuješ in kako velik je balkon?
Če bi rada gnala pečico (2 kw) na solarni panel, potrebuješ sredi poletja od oka 10m2 panelov.
Sredi poletja je moč sonca na m2 1000 W od oka, izkoristek panelov pa od oka 20%. Torej 200 W na m2 sredi poletja.
Za predstavo, da bi baterija gnala pečico 15 minut na 2kW, bi torej morala imeti kapaciteto 2kW*0,25ure=500Wh.
Ta vse, kar si naštela,rabiš komplet ferštekerijo na strehi...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: UkrFTW! ()

nejclp ::

Valjda kupiš, kjer je ceneje, en tak otok pa takole zgleda. https://www.akumulator.si/izdelek/S2%20...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nejclp ()

FoxKnox ::

ideep je izjavil:

Pozdravljeni,

Prosila bi Vas, če mi lahko nekdo razloži kako lahko namestim solarni panel na balkon? Kako se to priklopi, kako deluje (v stanovanju imam dva električna bojlerja, hladilnik, pečico in štedilnik in modem). Kakšen solarni panel potrebujem (plug&play). In ali se lahko zaprosi za subvencijo?

Drugo, pa prosim na koga naj se obrnem za SE za mamino hišo 196 m2, da je ugodna. In ali je možna izvedba da se ne priklopimo na državno omrežje? Ali je to sploh možno, da smo popolnoma samooskrbni živeti off-grid, brez državnih pijavk?

Hvala

Evo, na takih kapitalizem stoji in vlada.

ideep ::

UkrFTW! je izjavil:

Koliko moči potrebuješ in kako velik je balkon?
Če bi rada gnala pečico (2 kw) na solarni panel, potrebuješ sredi poletja od oka 10m2 panelov.
Sredi poletja je moč sonca na m2 1000 W od oka, izkoristek panelov pa od oka 20%. Torej 200 W na m2 sredi poletja.
Za predstavo, da bi baterija gnala pečico 15 minut na 2kW, bi torej morala imeti kapaciteto 2kW*0,25ure=500Wh.
Ta vse, kar si naštela,rabiš komplet ferštekerijo na strehi...

Balkon je velik 3.38m2. Dobro, če smo vsaj malo oskrbni, in zmanjšamo cene položnic. Ali je potrebno ob postavittvi tega še zmeraj plačevati raznorazne dodatke na položnici celjskega elektra? Kot vidite sem zelo slabo poučena o vsem tem, in se mi niti malo ne sanja.

https://www.amazon.de/-/en/Portable-Sta...

ali tole https://we.do.solar?r=RM25R

hvala za pomoč. :)

ales85 ::

FoxKnox je izjavil:

ideep je izjavil:

Pozdravljeni,

Prosila bi Vas, če mi lahko nekdo razloži kako lahko namestim solarni panel na balkon? Kako se to priklopi, kako deluje (v stanovanju imam dva električna bojlerja, hladilnik, pečico in štedilnik in modem). Kakšen solarni panel potrebujem (plug&play). In ali se lahko zaprosi za subvencijo?

Drugo, pa prosim na koga naj se obrnem za SE za mamino hišo 196 m2, da je ugodna. In ali je možna izvedba da se ne priklopimo na državno omrežje? Ali je to sploh možno, da smo popolnoma samooskrbni živeti off-grid, brez državnih pijavk?

Hvala

Evo, na takih kapitalizem stoji in vlada.

Še "prave" sončne elektrarne niso samozadostne, kaj šele 3m2 balkona... niti malo.

Tidule ::

ideep je izjavil:


Balkon je velik 3.38m2. Dobro, če smo vsaj malo oskrbni, in zmanjšamo cene položnic. Ali je potrebno ob postavittvi tega še zmeraj plačevati raznorazne dodatke na položnici celjskega elektra? Kot vidite sem zelo slabo poučena o vsem tem, in se mi niti malo ne sanja.


hvala za pomoč. :)


Položnice je treba povsem enako plačevat za porabo, ki jo imaš iz omrežja. Z 4m2 balkonom ne pokriješ niti 10% porabe stanovanja tako, da pozabi na samooskrbo. Tudi priklapljat tole v omrežje bo dražje kot se bo kadarkoli povrnilo. Lahko si edino filaš par akumulatorjev in na njih polniš telefone. V 300 letih ni vrag da se investicija povrne.

miro2x ::

So ti že predhodniki povedali z eno besedo:pozabi.

kow ::

Se strinjam, pozabi.

fikus_ ::

Ideep, očitno si ne predstavljaš, kaj rabiš za tvojo idejo. Nič narobe. So ti zgoraj že predočili številke in ne kažejo dobro.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

ideep ::

Dobro, potem pa gremo raje na drugo točko. Torej iščem rešitev za mamino hišo, v kateri je zdaj inštaliran plin.. zadnji računi so bolani. 400 Eur itn.. (gen-i)

Kvadratura hiše je 192 m2. Razmišljamo o zamenjavi energenta (plina) na nekaj bolj varčnega. Zdaj mama je predlagala ogrevanje na klimo, jaz predlagam toplotno črpalko. Imeli bi takšne sončne celice, da omogoča tako za ogrevanje (ogrevanje sob in vode??) kot za elektriko.
Pri komu se to izplača delat? Spadamo pod Šentjur, nekaj sem slišala da Celje ne odobri izdelav SE. Mama je ostala sama po smrti očeta, in bi ji želela pomagati s temi sončnimi celicami, ampak se težko znajdem. Ne bi si želela, da nas okol prinašajo. Na kaj moram biti pozorna?

Ima radiatorje in v kopalnici talno gretje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ideep ()

fikus_ ::

Za TČ je potrebno najprej narediti energijsko bilanco ogrevanja hiše (izolacija, verjetno radiatorsko ogrevanje, . . .) in se potem odločit za tip ogrevanja.
TČ je super stvar za dobro izolirane hiše, za stare in slabo izolirane pa ne.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

murrieta ::

ideep je izjavil:

Zdaj mama je predlagala ogrevanje na klimo, jaz predlagam toplotno črpalko.


Vedeti moras, da si predlagal desetkratni znesk vlozka. Mogoce se je najprej za vprasati, ali ne bo klima dovolj, tega EU sranja z drkanjem Rusije bo slej ko prej konec.

ideep ::

fikus_ je izjavil:

Za TČ je potrebno najprej narediti energijsko bilanco ogrevanja hiše (izolacija, verjetno radiatorsko ogrevanje, . . .) in se potem odločit za tip ogrevanja.
TČ je super stvar za dobro izolirane hiše, za stare in slabo izolirane pa ne.

Hiša je zgrajena 1950, vendar jo je mama obnovila. Fasada in okna so iz leta 2004. Gledam iz prostor.gov

Velikost stavbe je 100m2 in ne 196m2 (tisto je parcela).

murrieta je izjavil:

ideep je izjavil:

Zdaj mama je predlagala ogrevanje na klimo, jaz predlagam toplotno črpalko.


Vedeti moras, da si predlagal desetkratni znesk vlozka. Mogoce se je najprej za vprasati, ali ne bo klima dovolj, tega EU sranja z drkanjem Rusije bo slej ko prej konec.

No ali bo, jaz se ne spoznam? Zanima me kaj bi vi naredili v tem primeru?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ideep ()

fikus_ ::

"Hiša je zgrajena 1950, vendar jo je mama obnovila. Fasada in okna so iz leta 2004."
In tedaj se je dalo gor xx cm izolacije?! Radiatorsko ogrevanje je pa verjetno ostalo, tako da je verjetno potrebna (ugibam) visokotemperaturna TČ moči yy kW.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

murrieta ::

ideep je izjavil:

fikus_ je izjavil:

Za TČ je potrebno najprej narediti energijsko bilanco ogrevanja hiše (izolacija, verjetno radiatorsko ogrevanje, . . .) in se potem odločit za tip ogrevanja.
TČ je super stvar za dobro izolirane hiše, za stare in slabo izolirane pa ne.

Hiša je zgrajena 1950, vendar jo je mama obnovila. Fasada in okna so iz leta 2004. Gledam iz prostor.gov

Velikost stavbe je 100m2 in ne 196m2 (tisto je parcela).

murrieta je izjavil:

ideep je izjavil:

Zdaj mama je predlagala ogrevanje na klimo, jaz predlagam toplotno črpalko.


Vedeti moras, da si predlagal desetkratni znesk vlozka. Mogoce se je najprej za vprasati, ali ne bo klima dovolj, tega EU sranja z drkanjem Rusije bo slej ko prej konec.

No ali bo, jaz se ne spoznam? Zanima me kaj bi vi naredili v tem primeru?


Odvisno od denarnih zmoznosti, ce si sposoben placati 10.000 eurov za toplotno crpalko, potem jo nabavi (s tem, da moras vedeti, da so vsi dvignili cene, ker jim je jasno, da se bo folk probal znebiti plina). Ce ne, potem nabavi klimo.

Tidule ::

to, da je bilo 2004 obnovljeno ne pomeni nič, ker pojma nimamo kaj je bilo narejeno. Na podatke iz prostor.gov.si se ni za zanašat, ker tam so pač samo vprašali lastnika pri popisu, če je kaj obnavljal. Za hišo od naših tudi piše, da je fasada obnovljena leta 2018, ker je to izjavil naš foter, ki je dal takrat hišo prebarvat. Če govorimo o 100m2 in 400 EUR plina potem je nekaj zelo zelo narobe. Ali z tvojo matematiko ali z izolacijo hiše, ali pa mama želi imet 35C v hiši. Konkreten primer za vrstno hišo, 120m2 bivalnih površin, letnik 1993, menjana okna 2015, je slabih 100 EUR plina na mesec (ogrevanje in topla voda) za 4 člansko družino.

Tako, da preden se karkoli resno loteva je treba kot prvo naredit energetsko bilanco hiše, potem pogledat kaj je optimalno ogrevanje oziroma kaj bi bilo potrebno obnovit (ugibam da vsaj okna in dodaten sloj izolacije na fasado). Potem izračunat koliko bo takšna investcija stala in preverit ali se ROI sploh poide, ali bo gospa že trikrat pokojna do tam.

miro2x ::

Za ogrevanje 100m2 velike izolirane hiše boš potrebovala s toplotno črpalko, cca 3000kwh elektricne energije. Prištej še letno porabo elektrike in dobiš potrebno velikost elektrarne. Torej cca 7kw elektrarna te pride med 8000 in 9000€. Toplotna pa še cca 10000€.
Sedaj pa računaj in pridobi ponudbe.

fikus_ ::

Najprej se obrni sem:
https://ekosklad.si/prebivalstvo/ensvet

Potem pa naprej razmišljati in ne na silo nekaj delat.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

nirburu ::

@OP

Resnica je, da nimaš razčiščenih niti osnov, zato je težko dajat kakršnekoli natančne nasvete.

Druga resnica je, da paneli še zdaleč niso to kar laičen folk misli, da so.
To ni, da daš nekaj na streho in pol lahko pozabiš na plačevanje položnic, doživljensko.

Za off-grid varjanto je to prekleto resen in drag projekt.
Za cucat subvencije lahko vprašaš koga tu, ki jih je montiral kakih 5 let nazaj.
Za investicijo na brezmožganski način pa je bolje dat profesionalcu delo in počakat, da ti reče, kateri gumb je potrebno pritisnit in kdaj.
Za vse ostalo pa imaš zgolj kake manjše kite, ki ti bodo poganjali ribnike, pa še to zgolj poleti.

Sončni paneli so zaenkrat smiselni zgolj in samo za mikro off-grid sisteme, kot so javna semaforizacija, ribniki, hladilniki na odročnih vikendih itd.
Ter net-metering, dokler kitajci nam prodajajo poceni panele, dokler država je še pripravljena tolerirati motnjo frekvence omrežja in subvencionirati faux-eko 1970+ generacijo s svojimi blesavimi 2-mi Teslami na tročlansko družino.

Upam, da sem ti kaj bolj razjasnil situacijo.

FoxKnox ::

Grem stavit, da vsaj 50 % investitorjev v SE razmišlja na način OP te teme.
Pojma nimam ampak pravijo, da je ql in oh in sploh pa probajmo , saj mamo dnar.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FoxKnox ()

OK.d ::

Word:)
LPOK.d

Ecoo ::

Za plug&play rabiš majhno pečico ali velik balkon + enofazno inštalacijo in števec, ki ti ne bo zaračunal lastnega viška. Če kaj od tega nimaš se zakomplicira, na samo oskrbo pozabi razen če ni druge opcije.

Alfa Dog ::

Ali pa ubereš direktno pot - nabaviš pečico na sončno energijo:
https://www.amazon.co.uk/QILIN-Electric...

ales85 ::

Alfa Dog je izjavil:

Ali pa ubereš direktno pot - nabaviš pečico na sončno energijo:
https://www.amazon.co.uk/QILIN-Electric...

Tukaj se šele skrivajo prihranki :))

FoxKnox ::

ales85 je izjavil:

Alfa Dog je izjavil:

Ali pa ubereš direktno pot - nabaviš pečico na sončno energijo:
https://www.amazon.co.uk/QILIN-Electric...

Tukaj se šele skrivajo prihranki :))

V teh dnevih je pečica na sončno energijo tudi cel zasteklen balkon , če je na sončni strani

Ecoo ::

Po dodatnem razmisleku: Če se pojavi plug&play za mase, se bo pojavil tudi zakon, ki to preprečuje. "Balkon" pristop enostavno ne more skoz berz prisotnosti poznavalca.

Srakopir ::

ideep je izjavil:

fikus_ je izjavil:

Za TČ je potrebno najprej narediti energijsko bilanco ogrevanja hiše (izolacija, verjetno radiatorsko ogrevanje, . . .) in se potem odločit za tip ogrevanja.
TČ je super stvar za dobro izolirane hiše, za stare in slabo izolirane pa ne.

Hiša je zgrajena 1950, vendar jo je mama obnovila. Fasada in okna so iz leta 2004. Gledam iz prostor.gov

Velikost stavbe je 100m2 in ne 196m2 (tisto je parcela).

murrieta je izjavil:

ideep je izjavil:

Zdaj mama je predlagala ogrevanje na klimo, jaz predlagam toplotno črpalko.


Vedeti moras, da si predlagal desetkratni znesk vlozka. Mogoce se je najprej za vprasati, ali ne bo klima dovolj, tega EU sranja z drkanjem Rusije bo slej ko prej konec.

No ali bo, jaz se ne spoznam? Zanima me kaj bi vi naredili v tem primeru?


TČ zihr ogreje hišo brez problema. Kontaktiraj par ponudnikov in izberi najboljšo glede na višino €, ki si jih pripravljen vložiti.

Horas ::

ideep je izjavil:

Dobro, potem pa gremo raje na drugo točko. Torej iščem rešitev za mamino hišo, v kateri je zdaj inštaliran plin.. zadnji računi so bolani. 400 Eur itn.. (gen-i)

Kvadratura hiše je 192 m2. Razmišljamo o zamenjavi energenta (plina) na nekaj bolj varčnega. Zdaj mama je predlagala ogrevanje na klimo, jaz predlagam toplotno črpalko. Imeli bi takšne sončne celice, da omogoča tako za ogrevanje (ogrevanje sob in vode??) kot za elektriko.
Pri komu se to izplača delat? Spadamo pod Šentjur, nekaj sem slišala da Celje ne odobri izdelav SE. Mama je ostala sama po smrti očeta, in bi ji želela pomagati s temi sončnimi celicami, ampak se težko znajdem. Ne bi si želela, da nas okol prinašajo. Na kaj moram biti pozorna?

Ima radiatorje in v kopalnici talno gretje.


tule je bolj vprašanje koliko jih živi v tako veliki hiši, samo mama? mama z atijem? potem oddat v najem pol bajte ali prodat. ne pa iskat rešitve kjer sploh ne bo prihranka.
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

hbgqzR ::

Saj ogrevalne klime so (manjše) TČ, imajo omejen domet, jih rabiš več in tudi ne grejejo sanitarne vode. Namenska TČ pa je moč odvisna od medija, talno ali radiatorji ali klima pihalci, in sv zalogovnik. To naj pride kak pravi mojster svetovat in res čimprej, ker je že norišnica. Strosek ogrevanja je itak odvisen od izolacije in želene temperature. Za alternativo z IR paneli pa ne vem, menda tudi dobro dela? V vsakem primeru gre za občutno investicijo, ki se pa (vedno hitreje??) povrne. Čimprej!

Colt1911 ::

Obujam temo zaradi novih informacij.

Nova zakonodaja dopušča priklop atestiranih kompletov balkonske SE do moči 800W direktno v vtičnico skoraj brez birokracije , razen prijave distributerju.
https://www.zurnal24.si/pod-streho/varc...
izgleda približno tako

cena pa
https://www.akumulator.si/izdelek/S2%20...
To bi se pa že splačalo, mogoče celo manjša 375W.
Vaše mnenje?

kuglvinkl ::

OK, kaj je use case? Kako to sploh porabim? A kar porabljam, je elektrika proizvedena s tem panelom?
Your focus determines your reallity

Colt1911 ::

Tako nekako , da kar panel proizvede sproti porabiš.

redtech ::

lol šparjte na lizingu ne pa na štromu (70w) iz panela ob top pogojih, wokiji kaj vam je? :)

feryz ::

Težka je, s temi balkonarji.
Hudič je, da takrat, ko sonce sije, ponavadi ni nobenega doma. Torej gre gratis v omrežje.
Če pa je kdo doma, je zato, ker je slabo vreme in elektrarna ne dela.
Ni glih rentabilno.
Lahko pa babo nahecaš, da se po novem ne pere več ponoči, ampak takrat ko sonce sije.
Seveda moraš tudi fazo zadeti glih tapravo.

Je pa res, da je na obroke zgolj za par kofetov mesečno. Drobiž.

Colt1911 ::

700w , ne 70W.

Večina nas ima že pralni stroj , ki mu je vseeno kdaj pere . Baba pa ima tako ponoči boljše delo.;)

kuglvinkl ::

Mislm, a bi vsaj poganjal klimo potem zastonj?
Your focus determines your reallity

Colt1911 ::

750w napol zastonj. Boljše kot nič.

redtech ::

Solar panels are tested at Standard Test Conditions to assess their efficiency (STC). The temperature of 25°C and irradiance of 1,000 W/m2 are specified by STC. This is the equivalent of a sunny day with incident light striking a 37°-tilted surface facing the sun. A solar panel efficiency of 15% with a 1 m2 surface area would produce 150 Watts under these test conditions.

3 kvadrate na balkonu ob idealnem, da ven 450w.
Poganjaš lahko tist radio k je imel 4x cd izmenjevalnik pa 2x200w zvočnika :D

Edino smiselna uporaba tega je na offgrid objektih:

VRBA, KMEČKA LOPA Z NASADOM OREHOV
... na strehi pa sta vgrajeni dve solarni celici, ki dovajata elektriko za osvetlitev prostorov v večernih/nočnih urah.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: redtech ()

bf4ed ::

So kaki kompleti z 800W inverterjem v sloveniji?

Tisti link na akumulator.si ima samo 600W inverter v kompletu.

starfotr ::

Lowink ::

Katere države pa imajo 600W oz 750W?

Baja ::

700e. a se to sploh kdaj pokrije?

Lowink ::

Creator in leader je nekaj drugega danes:

m0LN4r ::

Racunaj kolkokrat lahko napolnis vse tablice, telefone, prenosnike. Pa to dobesedno obogatis.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Colt1911 ::

Baja je izjavil:

700e. a se to sploh kdaj pokrije?

Poglej video!

bf4ed ::

starfotr je izjavil:

https://www.akumulator.si/izdelek/S2%20...

750 W ni dovolj?

750W so celice, inverter je samo 600W, to je pa že razlika do 800W kar je dovoljeno.
Bom pač posebej kupil. Sem mislil da zna kdo kako stran ko imajo komplete.

Colt1911 ::

Kaj pa vem. Piše do 2 panela po 380W.
https://www.akumulator.si/izdelek/N6%20...
««
«
1 / 6
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Fotovoltaika je udarila ob zid - Od 1. marca ne priklapljajo novih fotovoltaik (strani: 1 2 3 429 30 31 32 )

Oddelek: Loža
1587143083 (28807) gaoZjQP

Sončna elektrarna? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
27858703 (29093) BigWhale
»

Tesla Powerwall v Sloveniji (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
9521383 (14541) hruske
»

Tesla predstavila baterije za napajanje hiše (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
13543193 (29259) Spajky

Več podobnih tem