» »

Sanitarna voda s fotovoltaiko ali vodnimi kolektorji

Sanitarna voda s fotovoltaiko ali vodnimi kolektorji

Go-ahead ::

Za ogrevanja 300l bojlerja se nagibam k fotovoltaičnemu sistemu, pa nekateri pravijo, da bi imel bistveno manjši izkoristek na enaki površini panelov.

Vaša mnenja?

2x'=2 ::

To se mi res zdi dodatno kompliciranje. Izkoristek kolektorjev je večji.

Go-ahead ::

Tudi črpalka nekaj požre.

Aston_11 ::

Črpalka, ki ima 20-40W, ni noben resen faktor. Večji faktor je investicija, zaradi katere bi, če bi namesto nje plačeval elektriko, precej dolgo ogreval 80 litrski bojler. Lahko tudi računamo, tale precej dolgo. Če že, STČ.

fikus_ ::

Matematiko na plano in preračunaj stroške postavitve ter vzdrževanja ene in druge variante!
Takole čez prst bi rekel, da so kolektorji za direktno gretje vode cenejši. Vprašanje je, kakšne temperature bi dosegal z enim ali drugim sistemom, ob kakšnem vremenu bo delovalo, . . .

Toplotna črpalka bi utegnila biti dobra varianta, še posebej ob oblačnem vremenu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()

konspirator ::

Imaš dovolj sončnih dni (spomin na letošnji januar khmm) za take štose ?
Sonca je dovolj samo poleti, ko zadostuje da črn bojler obesiš nekam na sonce im imaš čez par ur toplo vodo (+40C).

Amortizacija za v naslovu omenjeni rešitvi se povrne dan po Sv. nikoli.

Raje uporabi el. bojler (čeprav 200/300 l še nisem videl, 100l je okoli 300 eur https://www.mimovrste.com/elektricni-gr... ) in sanitarno TČ (od 1800 eur) ali pravo TČ, kjer greješ objekt in sanitarno vodo.

S TČ
Eco model dela do -7C vstopenga zraka
http://kronoterm.com/eco
--

Zgodovina sprememb…

Highlag ::

Preprost izračun.
Če upoštevaš standardno energijo, ki jo sonce odda na površini recimo 1000W/m2 boš z dobrimi celicami dobil maksimalno 330W elektrike, ker imajo izkoristek do 33%, pri kolektorjih je izkoristek 50% ali več, kar pomeni, da boš vodo segrel hitreje, oziroma pri slabših pogojih lahko segrel vodo na višjo temperaturo. Če ciljaš še na gretje med zimo, si lahko pomagaš z vakuumskimi celicami.

Paneli za pridobivanje elektrike pridejo prav le v primeru, da hočeš pridobiti elektriko za manj požrešne porabnike. Sicer lahko greješ tudi 3M3 vode, samo boš rabil precejšnjo površino, ki je odvisna precej od lokacije in namestitve celic.
Never trust a computer you can't throw out a window

konspirator ::

Ne sanjaj pozimi v Slo o 1000W/m2.
In še dnevi so kratki.
--

fpbs ::

Highlag je izjavil:

Preprost izračun.
Če upoštevaš standardno energijo, ki jo sonce odda na površini recimo 1000W/m2 boš z dobrimi celicami dobil maksimalno 330W elektrike, ker imajo izkoristek do 33%, pri kolektorjih je izkoristek 50% ali več, kar pomeni, da boš vodo segrel hitreje, oziroma pri slabših pogojih lahko segrel vodo na višjo temperaturo. Če ciljaš še na gretje med zimo, si lahko pomagaš z vakuumskimi celicami.

Bolj realen izračun: poleti 1000W/m2, pozimi 300W/m2, izkoristek celic cca 22%, izkoristek kolektorji cca 60%.

Go-ahead ::

Kakšne so pa cene za fotovoltaične panele?

bigruno ::

Da ne odpiram nove teme.

Ali obstaja kaj podobnega za nižjo ceno?
https://www.akumulator.si/izdelek/S12%2...

Znamka podobna Easun, ki bi prodajala podobne/preprostejše inverterje

Hvala

starfotr ::

Kupi si raje TČ za sanitarno vodo.

Oziroma kupi raje TČ za gretje objekta in sanitarne vode.

Assass1n ::

Žal ni rentabilno, če imaš bojler s grelcem že montiran se ti nikoli ne bo povrnilo.
Tudi, če imaš kot sem imel jaz bojler 300L s 2kW grelcem zmontiran, sem zamenjal, ker mi je sosed podaril 300l toplotno črpalko. Sem za premontažo dal 360€, to se mi bo povrnilo v 6 letih :D

Srečno
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Bojler z el.grelcem + kolektor

Oddelek: Loža
4610401 (366) bigruno
»

Ogrevanje sanitarne vode (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9029166 (15876) energetik
»

Solarni vs fotovoltaični kolektorji

Oddelek: Znanost in tehnologija
294821 (3898) vmalhar
»

Toplotna črpalka za vodo (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
7318893 (16670) mn
»

Ogrevanje:razmerje porabljene energije (UNP)

Oddelek: Znanost in tehnologija
266253 (5070) sidd

Več podobnih tem