» »

Članek "Včasih smo Slovenci Kitajce učili računalništva" v časopisu DELo

Članek "Včasih smo Slovenci Kitajce učili računalništva" v časopisu DELo

1 2 3
4
5

poweroff ::

Problem je, da imamo v Sloveniji nizko stopnjo inovativnosti in dodane vrednosti. Kar je pa posledica naših pičlih vlaganj v razvoj in inovacije ter obrtniške miselnosti "podjetnikov".
sudo poweroff

WizzardOfOZ ::

poweroff je izjavil:

Problem je, da imamo v Sloveniji nizko stopnjo inovativnosti in dodane vrednosti. Kar je pa posledica naših pičlih vlaganj v razvoj in inovacije ter obrtniške miselnosti "podjetnikov".


No to ravno ni res. Slovenci imamo izredno veliko inovativnosti, ampak ker se tega pri nas ne da prodati, hodimo v tujino to prodajat.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

XetroMobil ::

@Matthai
Mama hotel lol :D A si ti kaj spremljal nepremicinski trg zadnjih 20 let.
Dej izvedi eno kalkulacijo pa primerjaj cene in place s casi ko so nasi fotri na crno gradili hise s placami iz fabrike :)) ne me jebat

Ostalega ne bom komentiral, ker je bilo potrditev tega kar sem napisal. Ja super za 1 osebo, ki gre delat v tujino, za zaposlovat ljudi v sloveniji in s tem dvigat dodano vrednost...not so much.

Again, a smo milenijci v maternici pisali zakone, volili politike, odlocevali o solskem programu?
Ne jamram, za sebe in svoje blizje sem dobro posrkbel brez skrbi :) Odzivam se na jamranje penzionistov ki lajajo v oblake, kako so vsi ostali krivi za trenutno situacijo.

krempelj ::

XetroMobil je izjavil:

@Matthai
Mama hotel lol :D A si ti kaj spremljal nepremicinski trg zadnjih 20 let.
Dej izvedi eno kalkulacijo pa primerjaj cene in place s casi ko so nasi fotri na crno gradili hise s placami iz fabrike :)) ne me jebat

Ostalega ne bom komentiral, ker je bilo potrditev tega kar sem napisal. Ja super za 1 osebo, ki gre delat v tujino, za zaposlovat ljudi v sloveniji in s tem dvigat dodano vrednost...not so much.

Again, a smo milenijci v maternici pisali zakone, volili politike, odlocevali o solskem programu?
Ne jamram, za sebe in svoje blizje sem dobro posrkbel brez skrbi :) Odzivam se na jamranje penzionistov ki lajajo v oblake, kako so vsi ostali krivi za trenutno situacijo.


Absolutno ste milenijski primitivci krivi za sedanjo situacijo. Na vseh nivojih.

20 let nazaj je software prosperiral, potem pa ste razni kreteni zaceli riniti v inferiorne tehnologije, od weba do jave, ker preprosto niste bili dovolj pametni, da bi premostili gap starejsih generacij, ki so postavile celoten sistem, ki je deloval (in to zelo dobro) do takrat. Danes, 20 let kasneje, SE VEDNO nismo na nivoju softwara, ki smo ga ze imeli 20 let nazaj. Tako, da - ja, milenijski narcisi ste krivi za 20 let nazadovanja v razvoju ITja.

Ce se ne strinjas, kar izvoli primerjat karkoli danasnjega java/online z Word 97 (sem ti dal se ful "fore"). Izvoli.

Pac ste milenijci, zafurana generacija (in vse nadaljne), ki se najbolj spada v film Idiocracy. Saj ste glasni, ampak to je pa tudi edino kar znate - reciklirati stare tehnologije, na novih platformah, zato ker niste bili sposobni razumeti ze obstojecih. Ste preneumni, pa niti primerjati ne morete, ker spet ne veste nicesar o tem kar je ze obstajalo. Cloud? Ne me smejat. Complex solution for simple non-problem.

Se fucking windows mobile so bili dalec bolj napredni od vsega kar imate danes v androidu. Samo - moras nekaj vedeti, da ves, da nic ne ves.
Praskam...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: krempelj ()

poweroff ::

XetroMobil je izjavil:


Again, a smo milenijci v maternici pisali zakone, volili politike, odlocevali o solskem programu?
Ne jamram, za sebe in svoje blizje sem dobro posrkbel brez skrbi :) Odzivam se na jamranje penzionistov ki lajajo v oblake, kako so vsi ostali krivi za trenutno situacijo.

Ne, zakone mladim vedno piše nekdo drug. Samo, ko je treba pa na volitve pa mladih to "ne zanima". Jebiga, potem pa naj drugi odločajo namesto vas.

So pa za nastalo situacijo seveda v glavnem krivi penziči. Jasno.

Ampak a ti pričakuješ da bodo oni popravili svoje napake? Ne, napake stare generacije bo morala popravljati nova generacija. Vedno je bilo tako. Tako da bo treba prevzeti odgovornost pa nehat valit krivdo na druge. Ja, so krivi. Ampak drek boš moral vseeno spucat ti. ;)

Tvoje napake bodo pa pač popravljali tvoji vnuki.
sudo poweroff

marjan_h ::

blay44 je izjavil:





Kje si lahko dobil Z80 v 80' v SFRJ?

Sicer pa so bile te sheme javne? Tega ni danes. Mogoče kdo razume tole zgornjo shemo? Me zanima zakaj je toliko kondenzatorjev tam (niti kapacitivnost ni navedena)?

WizzardOfOZ ::

marjan_h je izjavil:

blay44 je izjavil:





Kje si lahko dobil Z80 v 80' v SFRJ?

Sicer pa so bile te sheme javne? Tega ni danes. Mogoče kdo razume tole zgornjo shemo? Me zanima zakaj je toliko kondenzatorjev tam (niti kapacitivnost ni navedena)?


Ne vem kje se ga je dalo dobiti.


V soboto bo pa 41 let od sinclairjevega ZX81 z Z80 procesorjem. Tega sem pa dobil za 10 rojstni dan. Ga je fotr prešvercal iz avstrije.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Zgodovina sprememb…

donvito ::

Da ne odpiram nove teme, je mogoče kdo naročen na Delo, namreč, rabil bi sobotno izdajo za 30.7.2022.
Če mi lahko pošlje v pdf-u, lahko tudi na ZS. Hvala.

blay44 ::

marjan_h je izjavil:


Kje si lahko dobil Z80 v 80' v SFRJ?
Sicer pa so bile te sheme javne? Tega ni danes. Mogoče kdo razume tole zgornjo shemo? Me zanima zakaj je toliko kondenzatorjev tam (niti kapacitivnost ni navedena)?


Spregledal sem tole.
Tisti kondenzatorji so na tiskanini položeni zraven napajalnih pinov čipov.
Epromi 2xxxx, rami6xxx, ostalo je tll logika.
Posebnost je bila "programska" grafika v stilu ncurses, ki je stvar naredila cenovno ugodno.
Bojda so po material hodili v Trst. Neka radio Kalika, Electronic shop, itd.
Cinque milioni di lire, e, arrivederci.
Pravjo, da jih več dni ni bilo nazaj.

tony1 ::

Zimonem je izjavil:

jan_g je izjavil:

Manjše države res težko konkurirajo, ko se gre za kompleksne produkte, bazične tehnologije, ipd. Ampak je možno - za primerjavo, nizozemski ASML je bil ustanovljen leta 1984. Danes je eden največjih proizvajalcev orodij/strojev za potopno litografijo in če se ne motim celo edini proizvajalec za t.i. ekstremno ultravijolično litografijo.

Tudi jaz mislim, da je bilo v jugi dovolj tehničnega znanja za kakšnega samoroga te vrste, ampak ja, ni vse samo tehnika. Politika, denar/investitorji, znanje za prodor na tuje trge (tudi take trge, ki so bistveno bolj razviti od tvojega), in tako naprej.

Tudi priblizno ne. Še tista fabrika Čopova vvstegnah je bila uvožena. Asml je pa pogojen tako z Nemčijo,japonsko in predvsem Ameriko od koder prihaja luč za euv naprave.

Jugoslavija je bila takrat na črnem seznamu. To se gre sedaj kitajska , da vsaj v osnovi postavi svoj stack za polprevodnike. Ampak 10 let+ .


Tole je zelo zanimivo, lahko napišeš kaj več o tej uvoženi fabriki v Stegnah? Verjetno gre za Deltino fabriko v Stegnah, kjer je danes delno Telekomov NOC, delno pa nekaj deset malih firmic... So tam dejansko delali kaj več kot sestavljali računalnike in morda delali ohišja in pogojno napajalnike? (Kaj ima Čopova ulica zraven?)

marjan_h ::

blay44 je izjavil:

marjan_h je izjavil:


Kje si lahko dobil Z80 v 80' v SFRJ?
Sicer pa so bile te sheme javne? Tega ni danes. Mogoče kdo razume tole zgornjo shemo? Me zanima zakaj je toliko kondenzatorjev tam (niti kapacitivnost ni navedena)?


Spregledal sem tole.
Tisti kondenzatorji so na tiskanini položeni zraven napajalnih pinov čipov.
Epromi 2xxxx, rami6xxx, ostalo je tll logika.
Posebnost je bila "programska" grafika v stilu ncurses, ki je stvar naredila cenovno ugodno.
Bojda so po material hodili v Trst. Neka radio Kalika, Electronic shop, itd.
Cinque milioni di lire, e, arrivederci.
Pravjo, da jih več dni ni bilo nazaj.


Te kondenzatorji so bili različnih kapacitivnostih (uF, mF, nF...), in so omogočili da je napajanje (tok ki teče) stabilen?

Matija82 ::

Se film da že vidit na kakšnih streaming servisih (plačljive njive ali zastonjski travniki, doesn't matter)?

HotBurek ::

Iskre v času, svetovni računalniški podvig, celovečerni dokumentarni film

https://365.rtvslo.si/arhiv/dokumentarn...
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

gruntfürmich ::

se mi zdi da je tole bolj na nivoju 'huston we have a problem' jugonostlagije in večvrednostne halucinacije...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Invictus ::

Saj Iskra Delta ni bila slaba. Razvoj je kar lepo tekel... Pa tudi škatle so bile vsaj hardversko zmogljive. Software je pa pač druga stvar... Uporabnost tistih hibridov z več CPU tudi...

Potem pa še balkanski karakter in pomanjkanje vizije...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

kow ::

Nihce ne pravi, da je bila slaba. Saj tudi Talking Tom, ni bil slab. Pa iz tega ne delamo famo - vsaj zaenkrat. Bomo videli, ce bodo cez 40 let dokumentarci, lol.

Tale dokumentarec ima mocan "houston we have a problem" vibe. Se sicer strinjam, da je potrebno ceniti lastne uspehe in jih poudarjati, ampak imo so sli malo predalec v samohvali. Kaze na pomanjkanje samozavesti.

Dokumentarec je tudi slabo posnet, poskusa ustvarjati dramo z nekimi omembami CIA in "zlovesco" muziko itd. Izpade mal smesno - no, vsaj meni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

fikus_ ::

Ustvarjalci ali pa vsaj nekdo iz ekipe ima nostalgične spomine in izdelek to odraža.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Invictus ::

Dokumentarec je pač narejen v tipičnem slovenskem stilu jamranja.

Saj so vsi slovenski dokumentarci taki...

Najbrž res zahodne velesile niso pustile, da bi prišlo več te tehnologije v Sovjetsko zvezo, ali pa so imeli že napeljane svoje kanale s provizijami, in niso rabili konkurence. Naši pa, kot se spodobi za tipičnega Slovenca, naivno pošteni in začudeni kot goveda, ki jih peljejo na zakol.

Finci so, recimo, čisto B.P. prodajali računalnike v bivšo Sovjetsko zvezo.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

fikus_ ::

Dokler so se šli butično preprodajo, to ni bila težava za amerikance, ko so pa to speljali na večji obseg, so pa amerikanci štopali dobavo. Če bi amerikanci to sami delali, sami služili, bi verjetno bilo drugače.

Za Fince pa prvič slišim.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Invictus ::

Kolega mi je povedal, ko je delal z nekimi starejšimi.

Čisto lepo so šopali čez mejo IBM mainframe, brez problemov.

Tako ali tako je bila Finska včasih Rusija >:D, da malo zdražim rusofobe...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

solatko ::

gruntfürmich - Za tiste, ki nasedajo nakladanjem desnih, bivših kariernih komunistov, je bilo v yugi vse slabo, kar pa ni res, saj je bil razvoj v yugo podjetjih na zelo visokem nivoju, vendar so bile ovire zahodnih držav še toliko večje, ker je šlo za "komunistični" vzhodni blok. Že samo gibanje neuvrščenih je zahodu povzročalo sive lase, da ne govorimo o tehnoloških dosežkih takrat. Samo nekaj patentov, ki jih yuga ni znala zaščitit, ter jih je raje prodala zahodu - avdio kaseta (EI Niš), največkrat kopirani telefon (Iskra), hidravlična noga za sedeže v kamionih (TAM uradni lastnik patenta MAN), je omogočila to, da se hrbtenice voznikov tovornih vozil niso več deformirale in so bile voznikom ukinjene benificirane dobe, turbin za hidroelektrarne v Evropi ni delalo ravno veliko tovaren, v yugi so bile take 3 - Rade Končar, Metalna Maribor in Litostroj, ladijski motorji Litostroj,....
Problem yuge je bil ravno v tem, da smo morali čisto vse kompleksne tehnične rešitve izdelati sami, ker je bil dostop do visoke tehnologije, precej oviran, po drugi strani pa je ravno to pospeševalo razvoj. Največja slabost yuge je bila tako kot danes, podcenjevanje lastne pameti in praktično zastonj izdelava visoko tehnološko zahtevnih izdelkov za zahodni trg.

Iz praktično kmetijske, porušene države je od leta 1945-1991 yuga postala 4.-ta vojaška sila v Evropi, tako kot Rusija 2. ali celo prva sila na svetu iz bedne carske, med vojno skoraj uničene Rusije. To so dosežki, ki jih nobena zahodna država nebi bila sposobna brez vsega kar so naropali v kolonijah in praktično neomejene pomoči ZDA. Yuga je štartala leta 1945, praktično brez vsega, s polpismenim prebivalstvom in ogromno revščino.
To so dosežki, katerim se je klanjal in ob Titovem pogrebu tudi priznal cel svet.
Sedanji politiki in priskledniki v 32 letih nismo ustvarili praktično nič, večino gospodarstva iz yuge smo načrtno uničili, ustvarili pa peščico malih firm, ki delajo za zahodne gospodarje. Povprečne plače tako delavcev, kot tistih, ki v JU in JS delajo s prebivalstvom in v realnem sektorju skoraj suženjsko služijo novodobnim turbo kapitalistom, na minimalki, oziroma nekaj drobiža čez. Sramota, glede na to, da smo yugo zapustili kot najbolj razvita vzhodna pokrajina.
In desni ste ponosni na to in še upate pljuvat po bivši državi, ki je vsaj za delovne ljudi pomenila varnost, delo, možnost pridobitve stanovanja, šolanja brez omejitev, zdravstva na zelo visokem nivoju in možnosti državljanov, da so večino svetovnih držav lahko obiskovali brez vize.
Delo krepa človeka

tony1 ::

"možnost pridobitve stanovanja"

Čakaj, da ti razložijo, da se to pa danes ne da. Nemogoče je. Lejte, un direktor Stanovanjskega sklada je zidal stanovanja v centru Ljubljane, pa so ga tolk dobr zje6al, da je 10 let po sodiščih hodu. Ne gre to tko.

solatko ::

tony1 - Govorim o najemniških stanovanjih za mlade, zaposlene. Skoraj vsaka firma v yugi je vsako leto podelila nekaj stanovanj ali pa so bili ugodni krediti za nakup (fiksna obrestna mera), če pa si imel zemljo si zidal, kaj od tega je danes možno, na ponudbo stanovanjskega sklada se za 20 stanovanj javi 2000 ljudi, kreditov ni, ker so enostavno plače prenizke, prekarno delovno razmerje,...
Skratka, velik napredek napram yugi, bravo.
Delo krepa človeka

tony1 ::

Seveda se strinjam. Mnogo bolj bogata drzava smo kot nekoc, pa se bo zagotovo naslo pet sitnezev, ki se mimo ustave rs niso sprehodili mimo niti v knjiznici...

gruntfürmich ::

in znova solatko v svoji jugonostalgični maniri hiti razlagat, kako je bilo v jugi fino in fajn.

po mojem ti še nisi bil nikoli na podeželju v srbiji ali makedoniji, ko bi videl da še DANES ljudje živijo kot pred 100 leti, so enako zarukani, in starejši večinoma NEPISMENI.

ti si imel ta privilegij, da si živel v sloveniji in se šel kurčit v italijo in avstrijo in švercat zadeve.

zaradi izredno nizkega IQ-ja pa ne razumeš, da to ni bilo življenje 20 miljonov jugoslovanov, ampak samo 1 miljona slovencev!
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Okapi ::

Solatko je znan pravljičar. Upam, da ni tu koga, ki bi verjel njegovim zgodbicam o tam, da so v Nišu izumili kasete, in kar je še podobnih zadev.

Tudi s svojo jugonostalgijo močno pretirava, kar se tiče gospodarske uspešnosti Juge. Deloma ima prav samo glede tega, kakšen političen ugled je imel Tito in s tem cela država. Sicer pretežno samo med neuvrščenimi državami, za zahodno Evropo smo bili vseeno samo Balkanci.

solatko ::

gruntfürmich - Tebi ni jasno, da je šlo celo področje bivše države 50 let nazaj, kar se tiče večine prebivalstva, v vseh pokrajinah so se postavile elite, kot v kraljevini in vse to b.k. za ruralna naselja in njihove prebivalce. Seveda smo imeli srečo tisti v Sloveniji, vendar smo z letom 1991 zopet padli v tako opevano politikantstvo, zapufali državo 4x bolj, kot je bila celotna yuga, iz tega pa v glavnem financirali 10%-ov politično,gospodarske elite. Politiki so nas razdelili na pol in na to so ponosni. Osnova bogatstva prebivalcev je razvito gospodarstvo s perspektivnimi zaposlitvami in kaj je bilo v 32.-ih letih postavljeno na novo? Koliko novih perspektivnih firm s tisoč in več zaposlenimi, ki prejemajo lepe plače in prispevajo v skupno blaginjo? Koliko firm na novo postavljenih ima lasten razvoj in veliko kooperacije za razvoj malega podjetništva. Če se Renault odloči, da prenese proizvodnjo v neko državo s še cenjšo delovno silo, imamo morda kakšno alternativo ali bo šlo pol dolenjske na boben? Kaj se pod Kitajci dogaja z Gorenjem? Kaj je ostalo v SLO perspektivnega, ki bo naši mladini možnost normalnega življenja in razvoja? Imamo najmanj 7 letnih proračunov v davčnih oazah na privatnih računih pa niti ne moremo pogledat, kdo so lastniki. Zadolžujemo se za sprotno porabo in večanje števila "bogatih" priviligirancev. Delo je razvrednoteno, vrednota je samo še denar, ne glede na to, kako si prišel do njega, saj so zakonodajo naredili tako, da se barabe lahko sprehajajo po državnih financah in jih trpajo, nekaznovano, v lastne žepe.

Okapi - Zakaj se oglašaš, če nimaš niti malo pojma, kaj se je v preteklosti počelo v yugi na gospodarskem in razvojnem področju? Obstojajo arhivi, tako pri nas, kot v tujini, samo pobrskat je potrebno malo. 80%-ov porabe elektrike na svetu, so merili analogni števci ISKRA Kranj. Kaj je razen športnikov prepoznavnega v svetu danes s strani Slovenije, morda še Melanija Trump, pol se pa neha. Misliš da je Twitko komercialna postavka in v svetu kaj pomeni. Najbližje temu sta Loginova. Vse ostalo je tema.
Delo krepa človeka

Okapi ::

Mirno lahko pobrskaš po arhivih in daš kakšen link ali citat sem, v podkrepitev svojih trditev. Dokler tega ne narediš, si pa pač samo dežurni slo-techovski pravljičar.

Iskrini števci so značilen primer tvojega pravljičarstva. Ja, naredili so jih veliko, bili so pomemben svetoni proizvajalec. Ampak tebi se očitno ne sanja, kaj pomeni 80% svetovnega tržišča. Ker če bi se ti, ne bi pisal takih bedarij.

Invictus ::

Iskra Števci je naredila tudi enega prvih digitalnih števcev. Imel za sodelavca enega iz razvoja tam.

Ampak jim jih niso pustili prodajati po Evropi, mislim, da jim je zagnojil Siemens, v zameno so jim pa praktično dali monopol pri analognih števcih. Seveda, jih nihče ni več kupoval. Jasno, če je boljša tehnologija na vidiku.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

gruntfürmich ::

solatko je izjavil:

...vendar smo z letom 1991 zopet padli v tako opevano politikantstvo, zapufali državo 4x bolj, kot je bila celotna yuga, iz tega pa v glavnem financirali 10%-ov politično,gospodarske elite. Politiki so nas razdelili na pol in na to so ponosni. Osnova bogatstva prebivalcev je razvito gospodarstvo s perspektivnimi zaposlitvami in kaj je bilo v 32.-ih letih postavljeno na novo? Koliko novih perspektivnih firm s tisoč in več zaposlenimi, ki prejemajo lepe plače in prispevajo v skupno blaginjo?

glej solatko, po 1991 letu nismo nikamor politično 'padli', ampak smo lepo nadaljevali z vladavino tistih ki so nam vladali v jugi. izven slovenije so odnesli 200 miljard, s katerimi sedaj gospodarsko obvladujejo slovenijo.
vi troti jugonostalgični pa še vedno na volitvah obkrožate te ljudi, da nam vladajo še naprej.
zato se politično in gospodarsko ne moremo nikamo prestaviti.

ampak to še ni tolikšen problem. problem je, da ti ne vidiš koliko bolje gre sedaj ljudem, ko imajo vsaj malo proste roke pri gospodarstvu.
vidiš samo neke stare neučinkovite konglomerate, za katere ni bilo važno če kaj proizvajajo z dobičkom, ampak je bilo važno da se dalavčke tam zamoti, da dobivajo mizerijo od plače, ter da se glavni mastijo. zato pa takšne firme propadajo že od 1991 leta, ker so neučinkovite in še danes služijo za odlagališče nesposobnih in pravih kadrov. kateri kadri pa so to, pa je razvidno iz mojega prvega odstavka.

kratka v jugi ni bilo tako z rožicami postlano, kot nam želite lagati jugonostalgiki, in v samostojni sloveniji ni tako slabo kot želite lagati jugonostalgiki. ker ste samo starčki s slabim selekcijskim spominom in izredno nizke pameti.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

solatko ::

Okapi - Zakaj bi ti podpiral lenobo?

gruntfürmich - Zanimivo razmišljanje, volilci na levi strani podprejo nova imena, ki morda pomenijo kakšno drugačno politiko, desni volite preizkušene trdoroke komuniste, ki so bili tudi to, samo zaradi karier. Kaj bi lahko volili, da bi se stvari začele korenito spreminjati, žal Tito ne kandidira. Tisti, ki so dobivali nizko plačo in po tvoje, nič delali, so si kupili stanovanja (ne mislim Jazbinškova), so si zgradili hiše, vikende,.. vse iz teh majhnih plač. Torej suma sumarum, te plače niti niso bile nizke. Danes na kaj takega lahko pozabiš in ni kakšne svetlejše točke za naslednjih 50 let.
Res ni bilo z rožicami postlano, je pa bilo vsaj z listi, danes, oziroma od leta 1991 naprej pa je vedno več kaktusov in spi na njih, če nisi fakir. Se strinjam, večina zakrknjenih yugonostalgikov je kratke pameti, saj volijo SDS in puklavca.
Delo krepa človeka

darkolord ::

Slovenija je bila včasih prva v drugi ligi, sedaj smo zadnji v prvi ligi.

Včasih smo se primerjali s Hrvaško, Srbijo, BIH, Črno goro, Makedonijo, sedaj pa z Nemčijo, Avstrijo, Švico ... Nihče ne reče "glej, kako smo bolj razviti od Črnogorcev", ker je to kar samoumevno.

Vseeno pa preteklih dosežkov podjetij tipa Iskra ne gre podcenjevati, so bili res na svetovnem nivoju. Vprašanje, če je sicer zadevo sploh bilo mogoče rešiti, v kakšnem paralelnem vesolju bi današanja Iskra gladko konkurirala Siemensu, Boschu in podobnim. Konglomerati so manj učinkoviti, a tudi bolj robustni oz. odporni na večje zunanje spremembe.

Invictus ::

Problem večine slovenske industrije so kar Slovenmci sami.

Znamo razviti produkt, ki je trenutno v vrhu. ne znamo pa:

- Se iti marketinga
- Prodaje. Tukaj je večina problema v dejstvu, da se Slovencu ne ljubi potovat. Še pol ure v službo mu je popolnoma odveč.
- Nimamo pojma, kako se dela posel v tujini. Kaj šele, da bi tam odprli firmo in poslali koga tja.
- Nimamo koninuitete. Izdelka ne znamo pravilno vzdrževati, ohranjati zanesljivost, funkcionalnost. vedno se tlači npoter neke nove, nepreizkušene zadeve, ki sesujejo še tisti, star, zanesljiv del.

Je par uspešnih firm. AMpak čisto premalo za neko blagostanje. Slovencu je pač pomembnejše, da gre zvečer s kolegi na pir, in k mamici na govejo župco. Tam pa lahko jamra, kako se slabo zasluži.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

lynxslo5 ::

Iskrini elektronski izdelki so bili boljši edino od ostalih jugoslovanskih(RIZ, Čajevec, Ei NiŠ...). Smo imeli Iskrino barvno televizijo, pa se je vsake tri mesece pokvarila, nato pa smo prešaltali na japonsko Hitachi televizijo, ki je brezhibno delala deset let.

Okapi ::

lynxslo5 je izjavil:

Iskrini elektronski izdelki so bili boljši edino od ostalih jugoslovanskih(RIZ, Čajevec, Ei NiŠ...). Smo imeli Iskrino barvno televizijo, pa se je vsake tri mesece pokvarila, nato pa smo prešaltali na japonsko Hitachi televizijo, ki je brezhibno delala deset let.

Ja, to je res pravi dokaz.:|

Mimogrede, najboljše (in prve) barvne televizorje v Jugi so delali v Gorenju (narejene v sodelovanju z nemškim Koertingom). Pri nas je brezhibno delal več kot deset let.

lynxslo5 ::

Okapi je izjavil:

lynxslo5 je izjavil:

Iskrini elektronski izdelki so bili boljši edino od ostalih jugoslovanskih(RIZ, Čajevec, Ei NiŠ...). Smo imeli Iskrino barvno televizijo, pa se je vsake tri mesece pokvarila, nato pa smo prešaltali na japonsko Hitachi televizijo, ki je brezhibno delala deset let.

Ja, to je res pravi dokaz.:|

Mimogrede, najboljše (in prve) barvne televizorje v Jugi so delali v Gorenju (narejene v sodelovanju z nemškim Koertingom). Pri nas je brezhibno delal več kot deset let.


Gorenje je delalo kvalitetnejše televizorje od Iskre, tudi dizajn od Gorenja je bil lepši kakor Iskra. Se pa Gorenje vseeno ni moglo primerjati s Hitachijem in ostalimi japonskimi izdelki. Vsi, ki smo takrat živeli v Jugi, vemo, da si je takrat vsak želel imeti doma Sony, Hitachi, Toshiba, Panasonic, JVC.... Mi smo imeli doma Hitachi televizor, Toshiba VHS in Sony Hi-fi stolp, eden prvih, ki je imel CD player. Ko smo ekrat prešaltali na japonsko kakovost, ni bilo šans, da bi sploh pomislili, da bi se vračali na jugo izdelke.

kow ::

Dobro, o primerjavi jugo in japonske kvalitete menda res ne bomo debatirali. Saj nismo v norisnici.

Utk ::

Ja, gorenje tvji so zdržali en čas, problem samo da so bili narjeni po že itak ne ravno sodobni licenci, in to so vlekli še debelo čez original, takrat so vsi šli že naprej. Isto je bilo s katrco, ki se je delala še leta 93, medtem ko je cel zahod pozabil na take avte vsaj 10 let prej.
Sem pa enkrat naletel na original nemški tv, katerga je kopiral oz licenciral gorenje. Nemški daljinec je lovil iz kjerkoli, za gorenjevega si pa moral bit snajperist, če ni bil točno v liniji, ni blo šanse da bi prijel. Sej potem novejši gorenjevi tvji, v 90ih, niso bli slabi, 70 ekran, PIP, itd, čist ok, in vseeno malo cenejši kot neki philipsi in sony.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Okapi ::

Barvni Gorenje so bili na začetku (1972, se mi zdi, so prišli v trgovine prvi) narejeni zelo sodobno, bolje od vsakega "japonca". V tistih časih so imeli Nemci najsodobnejšo tehnologijo in Gorenje je sodeloval z Nemci. Japonci so jih šele nekaj kasneje dohiteli (in potem tudi prehiteli).

Je pa res, da so v Gorenju dolgo časa ostali pri nemški tehnologiji iz konca '60 oziroma začetka '70ih in zato v '80ih niso bili več konkurenčni.

Kot zanimivost, TV Koper je prvi oddajal v barvah, pred RAI recimo.

Televizija Koper/Capodistria je začela oddajati ... 8. maja 1971, ko je bil prvič na sporedu Notiziario, televizijski dnevnik v italijanskem jeziku, ki je bil namenjen italijanski manjšini. Tedaj je bil že velik del programa v barvah, in to pred takratno TV Ljubljana, to pa je bila novost tudi za gledalce v Italiji (tam so zaradi spora, ali prevzeti francoski oziroma nemški sistem, uvedli barvno tehniko šele nekaj let pozneje).

lynxslo5 ::

Okapi je izjavil:


Kot zanimivost, TV Koper je prvi oddajal v barvah, pred RAI recimo.

Televizija Koper/Capodistria je začela oddajati ... 8. maja 1971, ko je bil prvič na sporedu Notiziario, televizijski dnevnik v italijanskem jeziku, ki je bil namenjen italijanski manjšini. Tedaj je bil že velik del programa v barvah, in to pred takratno TV Ljubljana, to pa je bila novost tudi za gledalce v Italiji (tam so zaradi spora, ali prevzeti francoski oziroma nemški sistem, uvedli barvno tehniko šele nekaj let pozneje).


Na dokončno odločitev Italije kateri standard za barvno televizijo bodo imeli je veliko vplivala oddaja Videomix, ki jo je na TV Koper vodil Dario Diviachi. Če so hoteli v Italiji gledati to oddajo, so morali imeti televizor v nemškem PAL standardu, ki ga je imela Jugoslavija. Takrat je Italija dokončno opustila francoski SECAM standard in uvedla nemški PAL standard.

solatko ::

darkolord - Zdaj še v tretji nismo.

Okapi - Tudi ta tvoj podatek ni pravilen, prvi barvni TV je naredila Iskra, Gorenje jih je začel delati malo pozneje, potem pa se je odločil kupiti Koerting, prve so dajali na 6 mesecev poizkusno pa ga ni noben vrnil (fotr ga je vzel na ta način), takrat smo v yugi tudi prvič dobili solidne HI-FI stolpe,... Med drugim pa je Iskra elektrooptika proizvajala optične merilne naprave za izraelsko vojsko, poleg drugih optičnih naprav,....

lynxslo5 - Na evropskih tleh je takrat kraljevala nemška zabavna elektronika in nekaj poizkusov Nordmende, sicer pa Grunding, Philips, Loeveopta,.. Japonski so bili veliko pozneje, korejski pa še pozneje, ko si je Samsung začel utirati pot v Evropo, so bili njihovi televizorji daleč najboljši in celo cenejši kot Gorenje in Iskra. Tudi Hyundai Pony je bil pod ceno 101-ke. Je bilo pa tudi znano, da so Japonci takrat na veliko kradli ameriškim in evropskim firmam patente. Industrijska špionaža je bila takrat na daljnem vzhodu glavna gospodarska panoga. Na sejme so hodili s podobnimi proizvodi kot ostali, vendar cenejšimi, ker niso toliko porabili za razvoj.
Delo krepa človeka

darkolord ::

solatko - po praktično vseh kriterijih razvitosti smo med prvih 20-30 držav na svetu. Lahko se na trepalnice postaviš in cepetaš z nogami, da tako ne že more biti ker so uni gor tako grdi, ampak to je dejstvo.

Zadnje poročilo OZN o razvitosti (Human Development Index) z upoštevanjem neenakosti nas razvršča na DEVETO mesto na svetu.

Zgodovina sprememb…

solatko ::

darkolord - Odlično, a zato ima več kot 60%-ov zaposlenih minimalne plače?
Delo krepa človeka

Okapi ::

solatko je izjavil:


Okapi - Tudi ta tvoj podatek ni pravilen, prvi barvni TV je naredila Iskra, Gorenje jih je začel delati malo pozneje, potem pa se je odločil kupiti Koerting,

Daj prosim, ne se smešit s svojimi pravljicami.

darkolord ::

solatko je izjavil:

darkolord - Odlično, a zato ima več kot 60%-ov zaposlenih minimalne plače?
Ne, nima je.

Mediana je bila 2021 približno 1800 bruto, kar je precej več od minimalne plače.

Minimalna plača pa se je v zadnjih desetih letih kljub temu dvignila skoraj za 60%.

Poleg tega pa vse te statistične plače ne vsebujejo nobenih dodatkov, ki so drugod večinoma že del plače.

In ne glede na vse to, tudi če bi držal tvoj podatek (pa je ali čista laž ali ignoranca), to ne bi imelo bistvenega vpliva na razvitost, kot si ti to predstavljaš.

Zgodovina sprememb…

Utk ::

To da ima veliko ljudi minimalno plačo je zelo lahko rešljiv problem, če je to sploh problem. Minimalno plačo postavimo na 350 evrov, pa je ne bo imel več nihče.

Mato989 ::

Utk je izjavil:

To da ima veliko ljudi minimalno plačo je zelo lahko rešljiv problem, če je to sploh problem. Minimalno plačo postavimo na 350 evrov, pa je ne bo imel več nihče.



Greva stavit da bi jo najmanj 1 imel? =) Ostalo pa na roke! >:D
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

gruntfürmich ::

kow je izjavil:

Dobro, o primerjavi jugo in japonske kvalitete menda res ne bomo debatirali. Saj nismo v norisnici.

počakaj da ti solatko vse obrazloži, kako so na srbskem podeželju (btw, tam še dandanes vsakodnevno vidiš konjske vprege) izdelovali najnaprednejše polprevodnike.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

solatko ::

gruntfürmich - Zakaj gledaš Srbijo in ostale bivše republike, pogovarjamo se o Sloveniji. Ve se, da so srbi investirali v Beograd, ostalo pa tak, tak. Vseeno je večina srbskih kmetov živela veliko bolje, kot v kraljevini.
Slovenija je bila ob odhodu iz yuge, daleč najbolj razvita dežela vzhodne Evrope pa je bil interes Argentincev, da nas vrnejo v leto 1941 in jim je skoraj uspelo, razen pri stanovanjskem področju, kjer so ljudje zgrajeno v obdobju socializma, obdržali. Novega pa ni prav veliko, vsaj pri populaciji, ki ustvarja BDP.
Delo krepa človeka

darkolord ::

Aha, in katera država vzhodne Evrope je sedaj razvitejša od nas?
1 2 3
4
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Iskra Delta ter računalniška industrija v Jugoslaviji

Oddelek: Loža
235889 (351) 2dark

Novodobno suženjstvo (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Problemi človeštva
21921013 (12976) 2dark
»

Kitajska vlaga 40 milijard evrov v lastno polprevodniško industrijo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
6223981 (20728) joze67
»

Kaj ima Slovenija boljšega od Jugoslavije? (strani: 1 2 3 411 12 13 14 )

Oddelek: Problemi človeštva
68096859 (82541) Karaya 52
»

V Severni Koreji precej razširjeno kopiranje zahodnih vsebin (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / NWO
6226414 (23426) BigWhale

Več podobnih tem