» »

Iskra Delta ter računalniška industrija v Jugoslaviji

Iskra Delta ter računalniška industrija v Jugoslaviji

Mavrik ::

Fork zanimive stranske debate o YU računalnikih iz Janković zmagal? [uradna tema rezultati volitev v DZ 2011]
The truth is rarely pure and never simple.
  • spremenil: Mavrik ()

Matako ::

Brane2 je izjavil:


In vemo tudi zakaj. Takrat smo še ščitili proizvajalce, kot je Iskra Delta, katere ponudba se je KOMOT primerjala s komerkoli drugim.


Jaz poznam samo IskraDelta Partner...
.. v osnovi neposrečeno kopiran design(mislim, da Ferguson BigBoard Z80 sistem) plus direkt piratska kopija Digital Research CP/M (same slovenske firme, a?) s pohekanim copyright nizom :D. Vse skupaj v nekvalitetnem ohišju in za astronomsko ceno. Samo primer, ki ga poznam - dvomim, da je bilo ostalo bolje. Pa itak je bila glavna fora IskraDelte preprodajanje komponent v Sovjetsko zvezo - vse ostalo je bilo bolj za šov. Ko je SZ razpadla ji je Iskra Delta kmalu sledila.

Veliko stvari je bilo zelo v redu v soc. Sloveniji.

Računalniška industrija ni bila ena od njih.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Brane2 ::

Matako je izjavil:


Jaz poznam samo IskraDelta Partner...
.. v osnovi neposrečeno kopiran design(mislim, da Ferguson BigBoard Z80 sistem) plus direkt piratska kopija Digital Research CP/M (same slovenske firme, a?) s pohekanim copyright nizom :D.


Stari, CP/M je bil takrat standard. Kaj naj bi naredili ? Napisali svojega, ki bi bil popolna kopija originala ( saj to je trg hotel ) ?

Ti mogoče pišeš svoje winse ali ti jih piše nek lokalni mojster ?

kar se Partnerja tiče, je bil mišljen kot potrošna roba. Ravn tako kot je danes potrošna roba na veliko kopirana.

Triglav in njegovi terminali so bili vsaj zame delo umetnika. Še danes imam v kleti par terminalov. Že grafični terminali so bili strupena zadeva, da o pravem triglavu ne govorim.

Na razprodaji sem našel mini triglav- poseben projekt z nekakšnim microtowerjem, ki je hostal malo VME vodilo za pomanjšano kopijo triglava.
Ravno tako nationalov NS32081. Za tiste čase strupen FPU v 28-pinskem ohišju a'la EPROM. In temu ustrezno poceni.

V času, ko folk niti ni vedel, kaj 16-bitni procesor je in ko so "znalci" tupili o 286ki in 68k, so teli delali na strupenih zadevah.



Vse skupaj v nekvalitetnem ohišju in za astronomsko ceno. Samo primer, ki ga poznam - dvomim, da je bilo ostalo bolje. Pa itak je bila glavna fora IskraDelte preprodajanje komponent v Sovjetsko zvezo - vse ostalo je bilo bolj za šov. Ko je SZ razpadla ji je Iskra Delta kmalu sledila.


Fajn. Če bi danes imeli ta kanal, bi se kdo sekiral da gre pač za "ušivo SZ" ali pa bi na to gledali kot na tržno nišo in zdrav kapitalizem in prodajali ko nori, dokler gre ?

Kar se astronomske cene tiče, nisem ziher. Mnogo ljudi je bilo tam zaposlenih, mnogo posla se je ustvarjalo za te ljudi in mnogo davkov.

A znaš ti danes na količino naredit ceneje od kitajca ? In če kupuješ vse kitajsko, iz česa misliš generirat davke ?

Z Delto je blo tako kto sedaj z NLB. Vsi pljuvajo po njej a nihče se ne ustavi in dojame, da banka MORA početi to, kar ji ukaže lastnik- to pa je država.

Snemi Delti breme zaposlovanja in generiranja družbene koristi in to bi postala čisto drugačna organizacija.
Kar koneckoncev je. PO njenem razbitju so premnogi mojstri odprli svoje firme in našli na trgu kotiček zase.

In kar se razpada Delte tiče, ni bil ključen propad SZ ampak domači napori,d a jo razkosajo za ukinejo zaradi kojekakvih privatizacij in plenjenj.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Matako ::

Brane2 je izjavil:

Matako je izjavil:


Jaz poznam samo IskraDelta Partner...
.. v osnovi neposrečeno kopiran design(mislim, da Ferguson BigBoard Z80 sistem) plus direkt piratska kopija Digital Research CP/M (same slovenske firme, a?) s pohekanim copyright nizom :D.


Stari, CP/M je bil takrat standard. Kaj naj bi naredili ? Napisali svojega, ki bi bil popolna kopija originala ( saj to je trg hotel ) ?


Eeeeehm.... plačali licenco??? Mislim, drag je bil dovolj (ne da bi ga kdo kupil za osebno rabo, seveda). Ampak ti ljudje so kvečjemu PROTIargument - drugje bi uspevali bolje.

Drugače pa verjel ali ne - pri Gorenju so za svoj Dialog celo res napisali lasten CP/M "kompatibilen" sistem. Srednja žalost (najbolj znani programi so delali). Plus HW so bila še večja jetra od Partnerja. Me zmrazi, samo če se spomnim ... res šit. Ajd partner je saj izgledal nekako.

Pod črto... Glej slovenska računalniška industrija je bila v 80s slaba šala.
Vsakemu smrkavcu je bilo takrat jasno, da cela Juga skupaj ne spravi skupaj soliden PC klon (lastna izdelva, ne samo lepljenje nalepk), kaj šele kaj res originalnega tipa Commodore Amiga ali saj klinčev BBC Micro. ZF. Nikoli. Ne z več denarja, ne z več časa ampak ni-ko-li. Pika. Če ne veš zakaj, ti žal ne morem razložiti. Samo takrat je bilo vsakemu kristalno jasno, da enostavno ni bilo tega tipa razmišljanja, ki bi lahko privedlo do takih izdelkov. ZATO je Delta propadla.

EDIT: še najbližje so prišli seveda... zasebniki. Osamljeni jezdeci tipa avtor Galaksije ipd. Samo niso prišli daleč. Ampak ti ljudje so kvečjemu PROTI argument za takratni gospodarski sistem.

Sploh pa.. kje je Zoki v tem?
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Brane2 ::

Dobro, kako so potem skup spravili Triglav ?

Kopija česa je bil ta ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Matako ::

Brane2 je izjavil:

Dobro, kako so potem skup spravili Triglav ?

Kopija česa je bil ta ?


Marsičesa. Poleg tega slabo dizajniran sistem (teoretično 3-v-1, v resnici pa stvar sploh ni dobro delovala v nobeni vlogi - ta "tri" ni bil tisto, kar si misliš).

Glej, prenehaj me držati za jajca - stvari poznam!
Triglav je točno demonstracija tega, kar sem pisal zgoraj.

Ohišje je bilo pa lepo... to pa.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Brane2 ::

Dobro, kaj je bilo tako napačnega v Triglavu- zakaj je "slabo deloval v vseh treh vlogah" ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

USS Liberty ::

Iskra Delta Triglav je znal celo prihodnost napovedovati.... v Poletju v školjki
http://en.wikipedia.org/wiki/USS_Liberty_%28AGTR-5%29

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Matako ::

Ok Brane. Predam se. Dobil si me - šimfam ga, ker sem bil fovš. Triglav je bil najboljši. Morali bi zavzeti svet!


Zdaj pa nazaj k Zokiju. Ali pa odpremo novo temo?
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Brane2 ::

Točno to. In komot bi ga dali v takratni Star Trek recimo.

Vsa ostala šara bi bila v primerjavi z njim videti patetično.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Matako ::

USS Liberty je izjavil:

Iskra Delta Triglav je znal celo prihodnost napovedovati.... v Poletju v školjki


In tisto faking počasno izrisovanje je bilo kar max, kar je ven spravil. Napisat špil za Triglav bi bilo mazohistično početje...
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Tarzan ::

Iskra bi bila sposobna skupaj sklanfat povsem spodobne mikroprocesorje, če ne bi vse šlo v franže, ko se je začelo grabiti na veliko vse kar ni bilo pribito. Včasih je bil sistem šolstva precej, precej bolje zasnovan, sodelovanje univerze z gospodarstvom neprimerljivo bolj tesno in nasploh, bili smo konkurenčnejši, kot smo danes.

V Sloveniji bi morali odžagati 2/3 družboslovcev in jih že v prvi fazi navdušiti za naravoslovje. Dodana vrednost my arse, samo poglejmo, kam nas je dodana vrednost pripeljala. Slovenci kot narod smo precej inovativni (pogojeno s tem da smo v osnovi relativno len narod :))) in bi morali to lastnost poskušati zbuditi tudi v izobraževalnem sistemu.

Ne vidim pa velike povezave tukaj z Jankovićem. ;)

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Brane2 ::

Matako je izjavil:

Ok Brane. Predam se. Dobil si me - šimfam ga, ker sem bil fovš. Triglav je bil najboljši. Morali bi zavzeti svet!


Zdaj pa nazaj k Zokiju. Ali pa odpremo novo temo?


To mi ni bil cilj SPLOH. Hotel sem samo zvedeti kaj novega o Triglavu. Če imaš info, na dan z njim, prosim.

Tu ali drugje, vseeno.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Matako ::

Brane2 je izjavil:

Matako je izjavil:

Ok Brane. Predam se. Dobil si me - šimfam ga, ker sem bil fovš. Triglav je bil najboljši. Morali bi zavzeti svet!


Zdaj pa nazaj k Zokiju. Ali pa odpremo novo temo?


To mi ni bil cilj SPLOH. Hotel sem samo zvedeti kaj novega o Triglavu. Če imaš info, na dan z njim, prosim.

Tu ali drugje, vseeno.


Brane, daj pustimo Triglav tam kamor spada. Sicer pa... imaš ga v Kiberpipi. Prosi jih, da ga zalaufajo. ;)

http://racunalniski-muzej.si/en/?page_i...

EDIT: Aha ok, spomin me jebe... nikoli ni obstajala verzija na preklaplanje procesorjev. To je bila le proizvodna opcija. Tako da... v čem je bila sploh fora.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Isotropic ::

ja, iskra delta je vecinoma kopirala tuje zadeve. ni bila taka uspesnica, kot so jo nekateri prikazovali (tehnicno, poslovno so imeli kar ene par uspehov).

zee ::

Doma imam nekje maticno plosco mojega prvega racunalnika 286, ki ni imel matematicnega koprocesorja, na kateremu je vsaj en cip "Made in Yugoslavia". :)
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Okapi ::

Sorry za off-topic, pred časom sem to na slo-techu že spraševal, pa ni bilo nobenega odziva, in bom na hitro izkoristil priliko in vprašal še enkrat:-)

A kdo kaj ve o klubu ljubiteljev mikroračunalnikov (ali nekaj v tem smislu) iz okoli leta 1979/80? Prostore so vsaj nekaj časa imeli na Poljanski gimnaziji, kjer so vodili tudi računalniški krožek oziroma tečaj (Osnove računalništva in AOP). Povezani so bili tudi z Iskro Delto (se mi zdi, da smo izpit delali tam nekje, kjer je sedaj hrvaška ambasada).

O.

s57bi ::

Na tej strani je precej slikovnega materiala na temo IDCja.
http://picasaweb.google.com/jozef.stepan

Lp, Jože.

dronyx ::

Kogar ta tematika zanima toplo priporočam intervju z naslovom V krempljih politike in tajnih služb s šefom tedanje Iskre Delte Janezom Škrubejem, ki je bil objavljen v Monitor Pro - pomlad 2011 .

terryww ::

informativno, tnx za pointer
It is the night. My body's weak.
I'm on the run. No time to sleep.

poweroff ::

sudo poweroff

bluefish ::

Heh, se mi je zdelo, da sem ob branju članka v prilogi naletel na tvoje ime. :)

Dober članek.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Alibaba snuje lastno tovarno procesorjev

Oddelek: Novice / Ostale najave
144546 (3193) poweroff
»

Kitajska vlaga 40 milijard evrov v lastno polprevodniško industrijo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
6222488 (19235) joze67
»

V Severni Koreji precej razširjeno kopiranje zahodnih vsebin (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / NWO
6225447 (22459) BigWhale
»

Nemci milijarde od koncesij vlagajo v optiko

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
327748 (6257) BlueRunner
»

Članek o zgodovini računalništva

Oddelek: Novice / --Nerazporejeno--
224816 (3826) pagat34

Več podobnih tem