» »

Pred 30 leti smo v Slovenijo dobili internet

1 2 3
4
»

tony1 ::

Zelo zanimivo, Kramberger takole izpade zelo sposoben (kar bi se dalo sklepati tudi po vzponu T-2, ki je stvari že iz ničle dobro zastavil), čeprav ga mediji (in študentarija) še dolgo po letu 2000 niti slučajno niso obrajtali (lepo rečeno), spomnim se npr. članka iz Monitorja, kjer so o Krambergerju pisali takole "obenem pa ima dovolj tehničnega znanja, da ga ne more žejnega čez vodo peljati kar vsak srednješolec" :|

Je pa res, da je bilo švercanje nekoč nacionalni šport. V bivši firmi sem tako poznal dva človeka (pardon, tri), ki so vsi zastonj imeli doma kabelsko...

poweroff ::

igorpec je izjavil:

poweroff je izjavil:

Pa še druga stvar... preden so prišli ven mobiteli, je imel Telekom nek sistem brezžične telefonije. Imeli so kar nekaj baznih postaj in s pravo opremo se je dalo ne samo poslušat klice serviserjev, pač pa tudi klicati ven. A lahko poveš kaj več o tem?


https://siol.net/digisvet/novice/leta-1...
Misliš NMT?


Jaz sem imel tega, oz. še zdej ga imam nekje v ropotarnici.

Ne, en drug sistem je bil, ki so ga samo oni uporabljali. Jaz sem takrat uspel shekati signalizacijo in sem potem lahko klical. NMT je imel čisto drugo signalizacijo.

Mimogrede, se še kdo spomni repetitorja od Unproforja na Krvavcu? >:D
sudo poweroff

Invictus ::

Ja, se spomnimo.

Smo poslušali cel kup neumnosti...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

bbbbbb2015 ::

igorpec je izjavil:

poweroff je izjavil:

Pa še druga stvar... preden so prišli ven mobiteli, je imel Telekom nek sistem brezžične telefonije. Imeli so kar nekaj baznih postaj in s pravo opremo se je dalo ne samo poslušat klice serviserjev, pač pa tudi klicati ven. A lahko poveš kaj več o tem?


Temu so rekli MGW:
http://www.airlinx.com/products.cfm/pro...

Zdaj ne vem, kdo je to prodal Telekomu, verjetno uni Remškar, ker ta bi prodal pa še gnojilo za umetne jelke. Ni imel prav nobene zaščite, razen frequency hoppinga na CDMA. To je bilo tako za strašit male otroke. Imel sem sodelavca, ki je bil tak orng radioamater, postavljal je repetitorje pa nabavli so si une Motorole 300, ter to vse sami programirali. On je brez da bi mu kdo karkoli sploh dal dokumentacijo, ugotovil frekvenco in je ugotovil da gre za frequency hopping. On si je sam sprogramiral neko svojo opremo in je brez problema poslušal pogovoru. Trdil je sicer, da bi lahko tudi oddajal, to si ni upal ali pa vsaj ni povedal.

To so naredili neki Izraelci in to je bilo v redu za une cigane tam v Palestini, vse ravno, nobene infrastrukture.

Ta sistem je bil posledica dejstva, da so dvojček ukinili s cenika in pač ljudem je bilo treba dati telefon. Ponekod to ni šlo niti pod razno, ker je bilo premalo paric in premalo multiplekserjev na paricah. Tam niti denar ni pomagal, ker recimo v Piranu pa kar je bilo teh kamnitih mest, niso dovolili prekopavanja, grdih omaric pa sploh ne. Omarice so sploh dobile 0 točk za umetniški vtis.

Folk bi pa mel telefon pa Internet.
Nato so privlekli MGW in so na nek stolp instalirali MGW, ljudem pa praviloma na drogove/pod strešni napušč instalirali receiver, ter potem pač žica v hišo. ISDN ni delal po tem, analogni modem pa je.

Na žalost spomlad v Sloveniji ni želela sodelovati v projektu. Čim je spomladi pognalo listje na drevesih, je bil signal moten, je prekinjalo in sploh se je pokazalo, da sistem rabi line-of-sight.

Nekaj časa so se matrali, potem pa pač eksperiment ni uspel. Potem so folku instalirali mobitel postajo, z mobilno številko, a s fiksno tarifo. No, tudi ta franken-telefon ni bil priljubljen, ker Internet analogni modem je šel skozi 9600 ali 14400. Nikakor ne več.

Zgodovina sprememb…

bbbbbb2015 ::

tony1 je izjavil:

Zelo zanimivo, Kramberger takole izpade zelo sposoben (kar bi se dalo sklepati tudi po vzponu T-2, ki je stvari že iz ničle dobro zastavil), čeprav ga mediji (in študentarija) še dolgo po letu 2000 niti slučajno niso obrajtali (lepo rečeno), spomnim se npr. članka iz Monitorja, kjer so o Krambergerju pisali takole "obenem pa ima dovolj tehničnega znanja, da ga ne more žejnega čez vodo peljati kar vsak srednješolec" :|


Točno se ne spomnim, kako je to bilo, ampak vsako poslovodstvo Telekoma do prihoda Krambergerja je mencalo okrog svojih plač in nagrad. Zdaj firma je imela do takrat status državnega podjetja in vsi so nekaj mencal in se nekaj skrivali.
Krambi je bil prvi, ki je deloval po principu "Cash 'R' Us". Izposloval si je visoko plačo, visoke bonuse, bil je direktor SIOLa. Bonus na bonus, jebote. Za denar bi naredil vse. Po tej pohlepnosti bi se dalo potrkati s prstom. Tudi svoje najbližje sodelavce (tehničnega direktorja Siola) in njegov nevidni notranji krog je bogato nagradil.
Vsem ostalim pa... bi dal kozarec mrzle vode in ajd delat.

Mene je na firmi bogato nagradil nekdo drug, meni je bilo vseeno za Krambija. Zaradi mene bi lahko padel v odprt jašek naslednji dan.

Zgodovina sprememb…

bbbbbb2015 ::

poweroff je izjavil:

Hmm, dve vprašanji. Kaj je bilo pa s peeringom Siola preko Avstrije, zakaj se Siol na začetku ni vklopil v SIIX?


To pa nimam pojma. Vem samo na začetku, ko sem to delal jaz, je ARNES zavračal kakšno koli povezovanje. Uradno zato, ker so se menda bali, da bi se njihov vod "izkoriščal" s strani komecialnih ponudnikov, kar sploh ne more biti res, samo nisem se jaz cufal s tem. Mi smo naredili svoj vod.

Potem je vse vzel v roke Kramberger. Od tam naprej pa se je pogovarjal samo še s svojimi zaupniki. Med njimi je bil Turk. Če smo kaj zvedeli, je bilo iz reklame ali poslovne komunikacije. Vse ostalo so skrivali kot kača noge. Jaz sem šel naprej razvijat aplikacije, oni pa so pač šli po svoje.

dexterboy ::

bbbbbb2015 je izjavil:

l0g1t3ch je izjavil:

Jah, leta 99 smo bili še osnovnošolci, pa žal noben ni imel staršev pri IT koritu. Predvidevam, da si lahko število takih povezav takrat preštel na prste ene ali dveh rok ?
Kakšni starši pri koritu? Jaz sem vendar naredil korito. Lastnoročno. Pogovarjaš se s prvoborcem. Kapiš? Verjetno ene roke. Ruterje in požarne zidove smo skonfigurirali kar sami. Jaz sem bil eden prvih, ki sem končal šolanje za Ciscote pri g. Pepelnjaku. Takrat nas je bilo eno 8 na šolanju.

KAPO DOL! Resno! Mislim, da bi si moral Be-Be vzeti enkrat šolsko uro pa kaj več napisati na to temo, kar je enkdo že omenil... Ker prepogostokrat pozabljamo, da je zgodovina največja učiteljica. Pa pred leti sem imel nekje eno video predavanje "Radio ni žica" od enega Telekomovega inženirja, že na posnetku ni bil mlad. Videopredavanje pa poučno u tri krasne!
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

poweroff ::

Invictus je izjavil:

Ja, se spomnimo.

Smo poslušali cel kup neumnosti...

Tudi klicati se je dalo. :D

Samo potem je pa folk pričel klicati "komercialne" linije in so hitro ukinili.

bbbbbb2015 je izjavil:

On je brez da bi mu kdo karkoli sploh dal dokumentacijo, ugotovil frekvenco in je ugotovil da gre za frequency hopping. On si je sam sprogramiral neko svojo opremo in je brez problema poslušal pogovoru. Trdil je sicer, da bi lahko tudi oddajal, to si ni upal ali pa vsaj ni povedal.

O, ja se je dalo oddajati in tudi klicati ven in znotraj sistema. Samo si moral spustiti neke tone. Tape recorder to the rescue. >:D
sudo poweroff
1 2 3
4
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pred 30 leti smo v Slovenijo dobili internet (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
15718777 (12263) poweroff
»

Tonga še vedno brez interneta

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
85022 (2314) chort
»

Nerazumljivi in škodljivi posegi MJU v internet

Oddelek: Novice / NWO
196495 (4189) MrStein
»

Dvajset let slovenskega interneta (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5118232 (14005) MrStein
»

Mnenje: totalitarni vzgibi slovenskih oblasti pri odnosu do interneta (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Nova vsebina
29136251 (28373) driver_x

Več podobnih tem