» »

Sončna elektrarna

Sončna elektrarna

1
2
3

Daniel ::

Jaz porabim nekje 1,7 Mw mesečno, skozi celo leto, pa še počasi raste. Po moje se mi izplača. Pri 3x35 je mislim, da nekaj čez 40 eur mesečnega stroška na računu za elektriko.

;-) ::

dunda je izjavil:

SE me vleče že dolgo. Ampak nikakor ne vidim računice v tem. Lani sem prosil za nekaj ponudb, pa je bila doba vračanja investicije praktično 20 let. To se mi zdi odločno preveč. Sploh, ker ni čisto jasna prihodnost obračunavanja.
Mesečne položnice so med 55 in 80 evri (3x25A, dvotarifni, pet ljudi v hiši, < 4000 kWh/leto). Res se sprašujem, koliko nekateri plačate elektrike, da se vam SE izplača?
Res je, da elektrike (še) ne uporabljamo za ogrevanje, razen nekaj ur, ko se požene grelna klima v prehodnem obdobju. Prehod na TČ bi verjetno spremenil položnico :-) to pač drži. EV tudi, ko bo prišel. Ampak v tem trenutku ... enostavno ne vidim računice.


Jaz pri svojem izracunu ne zaznavam 20let vracanja investicije. Gledam s stalisca mojih odhodkov ne vseh fantazij kaj jih folk skupaj spravi. Položnice imam podobne 50€ poleti 100 pozimi. Vse grejemo, hladimo, kuhamo na elektriko.

IL_DIAVOLO ::

Ker ze imajo to vsi sosedi. Iz principa torej.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

Utk ::

Če ti elektrarna pokrije še ogrevanje, recimo 600 evrov na leto, in 700 evrov ostale elektrike, se ti težko ne splača.
Mene je prišla 12,5 kw nekaj pod 10 po subvenciji.

;-) ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Ker ze imajo to vsi sosedi. Iz principa torej.

Pri nas na vasi nima nihce se.

6bt9hmDwY ::

dunda je izjavil:

Prehod na TČ bi verjetno spremenil položnico :-) to pač drži. EV tudi, ko bo prišel. Ampak v tem trenutku ... enostavno ne vidim računice.

Vse na eleketriko nekaj let, pa skoz se posluša, da je 21C pač premalo toplo in to, je kar tlorisa in tega sranja. Nekje 10MWh (ali koliko) letno... Pa se mi več ne da poslušat tega. Zdaj imajo, da se v kopalkah skače okrog vse leto. Pa e-avto bo zdaj tu en, ker jebiga, potrebno zajesti subvencije in to, sicer jih bo pač kdo drug. No, pa jebena inflacija, energenti in to, sicer se bolj malo vozimo, samo zdaj bo treba skoz skakat na obalo in to, pa še stara dobra favšija in to. Saj se da, če se hoče.

Utk je izjavil:

Mene je prišla 12,5 kw nekaj pod 10 po subvenciji.

Kje si to zmagal? To si imel na ključ ali si kaj sam delal/kombiniral. Jaz na to z 10% šibkejšo ne pridem, je še ravno en prdec čez 10k.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 6bt9hmDwY ()

jabe ::

Tam kjer imajo že vsi sosedi, tenko piskajo. Ne pustijo več ali pa kake pre(male) moči.

Jaz sem bila že malo pozna. 800€/kW, se kaka pol leta prej so nekateri dejali, da so dali 700€/kW. Saj gre vse gor, samo da greš 2x spat, pa je že par % gor. Jaz sem hotela še nekaj zavlačevati, ker kaj naj s SE priklopljeno oktobra, me dražje pride kot če januarja. Ampak štrom je trenutno še na istih cenah, pa gre za par 10€. To ni nič pri eni SE. Tako da sem vse skupaj samo podpisala, dokler je cena še veljala, pa akcija...

6bt9hmDwY ::

Škoda, mi imamo pa ugodneje kot je bil (preložen zaradi situacije) predračun pred kakšnim letom za isto (ali sedanjo, malenkost boljšo) reč, so se nas usmilili, ker smo usmiljenja tudi vredni glede na vse skupaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 6bt9hmDwY ()

jabe ::

Kje si pa vzel. Da vidim, če imam od njih tudi kako ponudbo, pa za koliko. Nimam jih nekaj ful, enih 5 pa sigurno.

6bt9hmDwY ::

Nekaj od GenI, itak. Samo moraš izgledati zelo patetično, če upravičeno pričakuješ kakšno prilagojeno ponudbo.
:))

;-) ::

Zdaj vidim da je Petrol drazji 1000€ od ostalih, dogovoril sem se za ogled ki ga moraš plačati 30€ :))

WhiteAngel ::

;-) je izjavil:

Po eni strani ne razumem ljudi, zakaj ni več tega na strehah, kje je tisti keč ?


Pri meni konkretno sem že vesel, da sem zamenjal peč na kurilno olje za TČ in sem s tem prepolovil letne stroške za bajto. Ker nimam strehe proti jugu obrnjene, o SE ne razmišljam. Bi jo pa imel, da znižam stroške za elektriko in ne zaradi neke kvazi ekologije - da sta tista kemija na strehi in akumulator v kleti ekološka, ne kupim. Še sploh, če/ko se vžge.

ToniT ::

WhiteAngel je izjavil:

;-) je izjavil:

Po eni strani ne razumem ljudi, zakaj ni več tega na strehah, kje je tisti keč ?


Pri meni konkretno sem že vesel, da sem zamenjal peč na kurilno olje za TČ in sem s tem prepolovil letne stroške za bajto. Ker nimam strehe proti jugu obrnjene, o SE ne razmišljam. Bi jo pa imel, da znižam stroške za elektriko in ne zaradi neke kvazi ekologije - da sta tista kemija na strehi in akumulator v kleti ekološka, ne kupim. Še sploh, če/ko se vžge.

Se pa lepo čuje - sem ekološki :)

Na Gen-i so mi hoteli "uturiti" plačilo enega evra na mesec za zagotovilo, da uporabljam samo elektriko iz zelenih virov, moja sončna elektrarna pa proizvede več elektrike, kot je porabim. Potem bi moral jaz njim zaračunati 1 Eur :)

rebro ::

Nekateri ste v tej temi govorili o samogradnji SE. Zanima me, če kateri od vas pozna izvajalca, ali službo, katera bi bila pripravljena priskočiti na pomoč pri ureditvi vseh potrebnih dovoljenj za postavitev / priključitev net-metering SE na omrežje? Elektrarno bi si postavil/sestavil sam na tla, poleg hiše.

;-) ::

S tem nebo nihce sodeloval s tabo ce nebo postavljal. Ampak celo narediti nočejo. Petrol čakam že od odprtja teme. Ne zanimam jih ker nočem SE predimenzionirat

fikus_ ::

rebro je izjavil:

Nekateri ste v tej temi govorili o samogradnji SE. Zanima me, če kateri od vas pozna izvajalca, ali službo, katera bi bila pripravljena priskočiti na pomoč pri ureditvi vseh potrebnih dovoljenj za postavitev / priključitev net-metering SE na omrežje? Elektrarno bi si postavil/sestavil sam na tla, poleg hiše.


Poleg tega, da nimajo želje prevzeti odgovornosti za takšno gradnjo SE, te še cenovno drago pride. če bi že napisali papirje.
Tako da je najbolje, da vse uredi firma, od postavitve, do priklopa na omrežje ter papirologija.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

telexdell ::

Postavitev elektrarne na tla poleg hiše pomeni, da potrebuješ gradbeno dovoljenje. Pa tudi davek za takšno SE ni 9,5% ampak 22%.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

jabe ::

;-) je izjavil:

S tem nebo nihce sodeloval s tabo ce nebo postavljal. Ampak celo narediti nočejo. Petrol čakam že od odprtja teme. Ne zanimam jih ker nočem SE predimenzionirat


Čakaš na kaj? Prve informativne ponudbe so načeloma hitre. Ogledi pa... Geni je po več kot 2 mesecih klical, da bi prišli kaj naokoli.

;-) ::

Čakam ogled in resno po udbo od petrola.

Danes sem govoril z eno manjšo firmo, prva ponudba je 2500 nižja kot petrolova, o rok je manjši od moje povprečne položnice, s prispevkom vred pridem na enako cifro kot plačujem elektriko.

Baje da pridejo ta teden na ogled, SE pa bi lahko bila na strehi še ta mesec z vsemi dovoljenji in vsem.

6bt9hmDwY ::

Ja, za kakšno SE gre, koliko stane (tisto z zneskom položnice ni tako zanimivo, ker je odvisno tudi od števila položnic), kakšne moči in pri kom si naročaš? Lahko tudi ZS, če ti je nerodno :-)

Zgodovina sprememb…

;-) ::

Napisem potem cifre z predracunov, zdaj sm moker v LJ :)

Ponudnika nebom pisal, dokler je nimam na strehi.

rebro ::

Hvala za vaša mnenja. Pozabil sem napisati, da bi gradil elektrarno na tleh, poleg hiše. Eden od izvajalcev mi je omenil, da če je SE postavljena bližje hiše, kot pa je na tem mestu hiša visoka, ni potrebno gradbeno dovoljenje. Druga stvar: SE bi sestavil iz 4in1 mikrorazsmernikov, ki so zanesljivejši in pa navadno z daljšo garancijo in žd, kot pa centralni z optimizerji in (po mojih izračunih) cenejši in preprostejši za montažo in priklop...npr: Hoymiles, kjer je 1200W modul redna cena okoli 260€ in pa npr 350W moduli duo za 120€ kom, ob nakupu večih komadov pa dobiš še nekaj rabata. In to je še brez kakšnih subvencij. Tako, da gradnja v lastni režiji sigurno pride ceneje (če seveda odmisliš strošek lastnega dela, časa in volje), razen če ti nek izvajalec računa 3 jurje za ureditev papirjev in pa na koncu za strokoven pregled. Je pa res, priznam, da verjetno bom takega izvajalca (ali pa vsaj svetovalca) težko dobil. Po dosedanjih izkušnjah (imam že priklopljena 2 modula na 2in1 razsmernik, (seveda na DTU enoti nastavljen, da ne oddaja v omrežje) sta mi v preteklem letu (od 11.10 lani) nabrala za trenutno 1,05MWh energije. Je pa res, da smo na dobri sončni legi. Pa tudi sezona niti ni bila tako muhasta.

rebro ::

;-), prosim tudi meni na zs podatek o tem drugem ponudniku, če je možno. Hvala

jabe ::

;-) je izjavil:



Baje da pridejo ta teden na ogled, SE pa bi lahko bila na strehi še ta mesec z vsemi dovoljenji in vsem.


geni in petrol sta nesramno draga. povlečeta 15% provizije sigurno. To rečeno - izredno pogumno od ponudnika, da obljublja SE na strehi od še ne niti ogleda do priklopa v manj kot 1 mesecu. Lahko se zelo hitro obrnejo, ampak ni vse od njih odvisno. Mariborčani čakajo 6-8 mesecev na soglasje SODO-a. Pri meni gre vse s "svetlobno hitrostjo" v primerjavi s horror zgodbami nekaterih (8 mesecev čakanja na soglasje ipd), pa sem za enkrat v dobrem mesecu dejansko pridobila soglasja, podpisala vse pogodbe (elekro in distributer) ter plačala račune elektru, kar je v vezi s števcem. Zdaj morajo priti le še montirati, za kar imajo pa 40 dni po sogalsju po pogodbi, kar je v drugi polovici oktobra. Torej dober mesec in pol. pa še kaki teden za priklop pa smo skupaj na 2 mesecih. Hitreje že težko...

če vsaj malo veš, koliko je papirologije in da niste v tej zgodbi samo ti in izvajalec, potem ti izjave tipa "še ta mesec" lahko dvignejo alarme.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

driver_x ::

Ali so mogoče tudi takšne variante, da si SE postaviš na vikendu in potem elektriko koristiš doma (prenos preko omrežja)?

;-) ::

driver_x je izjavil:

Ali so mogoče tudi takšne variante, da si SE postaviš na vikendu in potem elektriko koristiš doma (prenos preko omrežja)?

Zaenkrat vsi pravijo da to negre. Razen geni mi ni dal tocnega odgovora.

jabe ::

preko suncontract. Obe merilni mesti morata biti tam in potem viške na enem lahko "šenkaš" drugemu.

kixs ::

Sem ze pred leti studiral o tem. Na zalost pa je streha hise napacno obrnjena in je potem vprasanje izkoristka. Tako sem soncno crtal iz plana. Sicer pa z letno porabo okoli 7MWh nismo zelo velik porabnik (celotna elektrika z ogrevanjem vred).

6bt9hmDwY ::

jabe je izjavil:

geni in petrol sta nesramno draga. povlečeta 15% provizije sigurno.

Pri kom imaš ti, kolikšno moč in pri kolikšni investiciji? Števce imamo mi že vse, za soglasje pa ne vem, koliko časa vzame, ne bi smelo biti problema še od prejšnjič. Če je razlika 10% ali več (ne, tokrat 10% ne znaša 5EUR), malo spremeni zadeve pri meni. Brez teh podatkov se nima smisla pogovarjati, lahko tudi na ZS.

Zgodovina sprememb…

jabe ::

Poglej moj prvi post v temi. Z 28.9.

6bt9hmDwY ::

Sem poslal 'request for quote', da vidimo, kaj izcimi, upam, da čimprej, se pa res precej mudi, ker bom odsoten nekaj časa.

Muzo ::

Če koga slučajno zanima še moja izkušnja, trenutno je elektrarna montirana na strehi, čaka na priklop. 9,48kW. Cena po odbiti subvenciji malo pod 11k. Paneli so 24x Jinko 395W Black Frame, nisem se pa nič zmišljeval, to so dali.

Ogled so mi delali TermoShop, Planet Solar in Gen-I. Na koncu sem se odločil za Gen-I čeprav so bili najdražji, so pa edini imeli obročno odplačilo in se mi ni dalo ukvarjati še s kreditom Ekosklada.

Časovnica je šla nekako takole:
27.5.2021 - ogled Gen-I
2.6.2021 - 1. ponudba
4.6.2021 - zadnja ponudba Gen-I, par 100EUR popusta so še dali, ni se dalo nič kaj pogajati..
29.6.2021 - potrditev ponudbe, izpolnitev neke vloge da so odobrili obročno odplačilo
15.7.2021 - poslana dokumentacija na Gen-I, vmes sem bil na dopustu tako da ne vem kdaj je prišlo
22.7.2021 - obvestilo Gen-I da so oddali vlogo za pridobitev soglasja
13.8.2021 - prejeto soglasje Elektra Ljubljana
20.9.2021 - datum montaža, dodatno so prišli nekaj urejati še 29.9. in 4.10. ker v prvo nekaj ni šlo (težave z predpripravljeno inštalacijo in z elektro omaro). Podizvajalec Hardstore.
22.9.2021 - oddana podpisana pogodba za priklop
5.10.2021 - prejeta vrnjena pogodba o priključitvi na distribucijski sistem.

Uglavnem čakamo še zagon.

lp vsem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Muzo ()

PrimoZ_ ::

Koliko je bilo pri ostalih ponudnikih?

Muzo ::

TermoShop je bil za 9.1kW 10k
Planet Solar pa za 8,76kW 8,6k. Vse cene po odbiti subvenciji, enkratno plačilo, ponudbe junij 2021. V obeh primerih je bil 9kW razsmernik, pri Gen-I 10kW.

Izbral sem tistega, ki mi je ponudil najmočnejšo elektrarno. Gen-I je edini dejansko izmeril streho, ostali so tko na palec rekli aha tukaj bi šlo tok in tok panelov, streha je pa sorazmerno majhna, zato sem želel izkoristiti čim bolj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Muzo ()

;-) ::

Drugi bi vrjetno naredili prej?

Apple ::

Geni sonce: oddano povpraševanje konec decembra 2016, poslali so račun za ogled v marcu, prišli so na ogled, do danes še nisem prejel niti ponudbe niti denarja. Barabe. Čakal sem jih do konca maja.

Petrol: oddano povpraševanje konec maja, na ogled so prišli v 7ih dneh, poslali ponudbo ter 3D slikce, kako bo vse izgledalo, čakal sem točno 1 mesec na soglasje od Elektra Ljubljane, nakar so na Petrolu naročili materijal. Avgusta so mi že zmontirali SE, priklop šele v začetku septembra, ker so spet imeli na Elektru čas 14 dni, da povejo datum, ko bo nekdo prišel odklenit omarco...

Petrol - profi in transparentna komunikacija ves čas.

Geni sonce - šalabajzeri. Denarja mi niso vrnili.
LP, Apple

6bt9hmDwY ::

Apple je izjavil:

Čakal sem jih do konca maja.

Hmm, jaz bi jih zelo verjetno klical prvi dan po dogovorjenem ali pričakovanem (1 teden?) času, kaj da mislijo...

Apple ::

Sem jih klical večkrat: "morate razumeti, zdaj so Velikonočni prazniki"... naslednjič: "morate razumeti, zdaj so prvomajski prazniki"... skoz je bilo nekaj, ponudbe ni bilo... Res so se mi zamerili s takim odnosom in nategovanjem... In ker so me toliko dolgo vlekli za nos, sem tisto leto izgubil sončne dneve in sem moral januarja naslednje leto plačati štrom, ker sem ga v zimskem času več pokuril, kolikor sem ga v 3 mesecih uspel pridelati...
LP, Apple

6bt9hmDwY ::

Razumem; sam sicer ne trzam na 'morate razumeti', bi kar vprašal, kdaj predlagajo, da pokličem ponovno, če ne bi oni mene prej. Če so res neprofesionalni, imaš sicer prav, da ne zapravljaš časa z njimi... Imam načeloma dobre izkušnje, so šli interno usklajevat za naš primer in bi tudi vso reč izpeljali, če ne bi mediji začeli privoščljivo mahati z nekimi spremembami net-meteringa, GenI in MZI pa niso upali nič konkretno (na)povedati. Nam so vse stroške odpisali - pri enih par jih potem niso, če niso hoteli izgube. Oprosti :-)

Apple ::

Še ena njihova cvetka: "ker bo SE na nadstrešku in to ni bivalni objekt, bo DDV 22 in ne 9,5%..."

Pa niso mi hotli dati malo večjo SE - gledali so letno porabo za prejšnja leta... Ne glede na to, da sem jim rekel, da imam namen nabavit e-avto...
LP, Apple

feryz ::

Ne štekam. A oni ti povejo, koliko ti rabiš in kaj sploh lahko dobiš?
Človek bi pričakoval, da ti naročiš, oni pa zmontirajo.

jabe ::

Apple je izjavil:

Še ena njihova cvetka: "ker bo SE na nadstrešku in to ni bivalni objekt, bo DDV 22 in ne 9,5%..."


Če je letnica zgoraj pravilno napisana, tj 2016, potem je takrat tudi bilo tako... POslušala sem to vse do letos, ko pa res velja in tudi napisano je v izjavi, ki jo podpišeš, da je lahko SE na pomočnem objketu, če je proizvedena elektrika namenjena bivalnemu objektu, ki mu pripada. To zdaj iz glave...
5 let nazaj pa je veljalo - na strehi hiše, kjer živiš in se bo napajala iz tega je ta mali davek, kjerkoli drugje ta veliki.

Apple ::

feryz je izjavil:

Ne štekam. A oni ti povejo, koliko ti rabiš in kaj sploh lahko dobiš?
Človek bi pričakoval, da ti naročiš, oni pa zmontirajo.


Gledali so povprečno letno porabo za cca 3 leta, izračunali, da imam povprečno porabo cca 8 MW/leto in so bili pripravljeni narediti cca 8kW elektrarno...

Petrol mi je takoj naredil takrat max 11kW elektrarno in mi ni kompliciral glede davka. SE se pa prav tako nahaja tudi na nadstrešku...
LP, Apple

feryz ::

Noro.
Prodati bi ti morali čim večjo. Iz dveh razlogov.
Pri dražji bi zaslužili več.
In pri večji, bi dobili več viška štroma.

Čudno razmišljanje imajo. Največ košta, da se polatijo. Par celic več in malo večji inverter, je potem malenkost. Denarja pa dobijo kar nekaj več.

6bt9hmDwY ::

Jabe, nekaj bo, da vidimo, kakšne ugodnosti so vse pripravljeni dati, če sploh... In kdaj pridejo montirat.

Zgodovina sprememb…

6bt9hmDwY ::

Dobil updatano ponudbo, prva firma je dala boljšo in z vključenimi črnimi paneli. Direktno po ceni se, kar se tiče mene, ne izplača, še več, neke stvari želijo dodatno zaračunati. Prednost pa je res, da pridejo zelo hitro po pridobljenem soglasju montirat in bi bilo potrebno še izračunati, če se dejansko izplača ali ne. Pa še manj bi v inflaciji denar gnil. Groza, da si moram it kalkulacijo delat :-)

Zgodovina sprememb…

jabe ::

Jaz sem te zgubila... O kom zdaj govoris? In kaj ti je kdo ponudil? Malo več povej. Jaz sem se že odločila, samo ene par tukaj bo pa hvaležnih...

6bt9hmDwY ::

Jaoj, no. Gen je nam dal boljšo ponudbo od SN za 11kW SE in so nekatere izboljšave že vključene. Vendar pa SN pride naredit veliko prej po pridobljenem soglasju, pred nami je zima in švoh izplen v vsakem primeru, vendar me s(k)rbi, na eni strani pa je inflacija in cene energentov oscilirajo. In navdušenje (kot) pri majhnem otroku.

Zgodovina sprememb…

DarwiN ::

Tile Sol Navitas niso resni.. 2x oddal povpraševanje v zadnjih 14 dneh in nobenega odziva. Očitno imajo preveč dela in so ti tudi zato napihnili ceno.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

6bt9hmDwY ::

Jaz to raje gledam kot to, da so mi GenI dali malo več popusta kot sicer (kar so dali tudi vedeti, ker pač), vsaj kolikor vidim na forumu za trenutne cene. Meni so odgovorili v enem dnevu, najprej za 9,5kW, potem pa še danes (isti dan, kot sem vprašal) za 11kW, z nekaj malega rezerve, ker bo kmalu potrebna. Mogoče ste imel kakšen kratek stik, ki ga pri nas, k sreči, ni bilo.

O številkah pa ne bi, to je intimna reč :-)

Zgodovina sprememb…

1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Fotovoltaika je udarila ob zid - Od 1. marca ne priklapljajo novih fotovoltaik (strani: 1 2 3 429 30 31 32 )

Oddelek: Loža
1587143071 (28795) gaoZjQP

Sončna elektrarna? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
27858702 (29092) BigWhale
»

Toplotna crpalka zemlja voda (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6012461 (11150) bisernik
»

Soncna elektrarna (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10328786 (26337) Kaboom

Več podobnih tem