» »

Kaj smo za povprečno plačo dobili leta 1991 in kaj dobimo danes

Kaj smo za povprečno plačo dobili leta 1991 in kaj dobimo danes

Temo vidijo: vsi

m0LN4r ::

ker je naša cena elektrike skoraj v povprečju EU.
Pa ni, niti priblizno. Kako dolgo bos se to laz ponavljal?

NI kriva proizvodna cena, ampak so krivi DAVKI
Cestitam, pa smo le prisli do sem.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Cveto ::

A lahko že nehate z tem štromom? Ja, verjetno plačujemo elektriko zdaj dražje. To je tako tudi zato, ker se plačuje več raznih okoljskih dajatev. Pa elektrika danes je bistveno bolj "zelena", kot je bila.

Generalno gledano, smo pa zdaj glede tega, kar lahko kupimo, na boljšem. Takrat smo bili pravi "balkanci", vse nekaj na šverc, "veze i poznanstva", veliko se je naredilo v lastni režiji, ljudje so (morali) biti zadovoljni z manj itd...

Seveda se je spremenil tudi svet, a ne toliko, kot se življenj pri nas. Še vedno je boleč spomin na to, ko sem v neki knjigi o računalništvu prebral, da se lahko recimo nek Spectrum ali C64 kupi praktično "spotoma", z špecerijo. Pri nas smo lahko o tem samo sanjali...

woroh4 ::

m0LN4r je izjavil:

ker je naša cena elektrike skoraj v povprečju EU.
Pa ni, niti priblizno. Kako dolgo bos se to laz ponavljal?

NI kriva proizvodna cena, ampak so krivi DAVKI
Cestitam, pa smo le prisli do sem.


Ni nobene laži in ni Slovenija nobena anomalija v Evropi kar se cen elektrike tiče kar si prej trdil. Je popolnoma nekje "v sredini". Sicer pa je povprečna cena Slovenske elektrike ena shit matrika, ker če greš k najcenejšemu ponudniku jo lahko dobiš 50 % ceneje. To je tko k da bi reku da je povprečna cena banan na kilo 2 EUR. Ampak če grem pa jst v Leclerc pa jih kupim jih pa dobim za 0,8 EUR. Če se ti jebe koliko plačuješ, prav (you do you). Ampak nekdo ki pa hoče prišprat pa lahko BREZPLAČNO zamenja ponudnika za najcenjšega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: woroh4 ()

woroh4 ::

m0LN4r je izjavil:

Koliko škode nam povzročijo fosilna goriva? Za 1,1 milijarde evrov na leto!
Zdaj pa se podatek, koliko koristi.

Plastiko, vazelin pa bomo potegnili iz carobnega klobuka. Stroje v industriji pa mazali s cebeljim voskom. Namesto kondomov, pa bomo spet mehurje uporabljali. Po vsej verjetnosti ane.


To kar ti delaš je logični fail imenovan STRAWMAN. Tega kar mi ti probaš pripisati jaz ne pravim. Jaz ne pravim da je treba popolnoma nehat uporabljat nafto in ntii kapljice več, kar jaz pravim je da jo moramo uporabljati čim manj, kot se največ v praksi da.


Zdaj pa se podatek, koliko koristi.

Te iste koristi lahko dosežeš z elektrifikacijo transporta in z zelenimi viri proizvodnje energije. In zato gre: elektrificirali bomo transport in proizvodnjo elekrike in bomo ohranili koristi in hkrati močno znižali škodo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: woroh4 ()

m0LN4r ::

Pa sva prisla do konca, jaz strawman, ti pa z mavricnimi ocali na carobnem poniju.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

woroh4 ::

Ti uporabljaš "strawman logical fallacy" in me obtožuješ da pravim nekaj kar sploh ne pravim, ni nobenenih marvičnih očal in čarobnega ponija, so samo podatki in dejstva. Če ne opaziš da se ves svet pomika v elektrifikacijo transporta, potem moraš biti slep (ker zdej je pa to že tako obvious da ni več izgovorov).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: woroh4 ()

Step2en Wolf ::

Curly je izjavil:

Berem članke ob naši tridesetletnici. Kakšna je bila zares plača leta 1991?

V najnovejših člankih se pojavlja 43EUR? Isti članki leta 2016 navajajo 157EUR
Zanimivo, celo oblika članka je enaka, številka pa se spreminja?

2016: https://siol.net/posel-danes/novice/kaj...
2021: https://siol.net/posel-danes/novice/kaj...

Si danes res lahko privoščimo več?
Ali nas statistično zavajajo? 8-O


Statistika je prostitutka, ki dela za tistega, ki jo kreira.. star pregovor :)


Indeksov je pa veliko različnih, po katerih lahko meriš "uspešnost" in neuspešnost.

Eden takšnih je BIG MAC indeks.. primerjaš lahko ceno omenjenega hamburgerja po različnih državah, kot časovnicah iste države.

Recimo meni ljuba čokolada je v 90ih stala cca 80 rapov (0,80 Chf), danes je ne moreš dobiti pod 1,95 Chf.

Za isto delovno mesto je bila 96 plača 90 000 SIT (brez prevoza in malice), danes v istem podjetju 2'500 EUR.

Tri različne subjektivnosti, ki dajejo zelo različne "rezultate".

gruntfürmich ::

woroh4 je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

woroh4 je izjavil:

Energetska odvisnost = nabijanje cen. Bolj kot je država odvisna od nafte, bolj to tistih par držav ki nafto ima izkorišča, saj vejo da bodo države plačale, ker jim pač drugega ne preostane, ker so pač odvisne od nafte. Pri nafti par držav ki nafto ima veselo izkorišča veliko večino držav ki nafte nima, temu je treba narediti konec.

ampak vseeno je napredek države ali pa celotne človeške civilizacije odvisen od energije, in več kot je porabimo, bolj smo razviti.


ampak vseeno je napredek države ali pa celotne človeške civilizacije odvisen od energije


Drži in energijo lahko dobimo tudi na čist in energetsko NEODVISEN način. Nafta povzroča vojne in politične razprtije, nafta dela samo sranje.

se vsekakor strinjam. ampak žal smo zaekrat šele na tej stopnji razvoja.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

m0LN4r je izjavil:

Ponoci spim, ne rabim nocne tarife, sice pa to je itak relikt balkana, ura tiktaka.


Ne nakladaj. To v bistvu ni res. Nocno tarifo, pa se kaksno drugo, poznajo se marsikje drugje.

m0LN4r ::

Vem da poznajo, ampak ne vec dolgo. Za gospodinjtva se ukinja, ostalo bo pa za industrijo.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

woroh4 ::

m0LN4r je izjavil:

Vem da poznajo, ampak ne vec dolgo. Za gospodinjtva se ukinja, ostalo bo pa za industrijo.


Seveda spet govoril na pamet kajnede. Vir? Pa niti ne poskušaj najti kakšne izjeme, hočem vir da se za gospodinjstva ukinja po celem svetu.

Poraba Slovenije ponoči je precej manjša kot podnevi, zato je tudi logično da potrebujemo nižjo nočno tarifo. Če nočne tarife ne bi bilo, bi bila razlika med dnevno in nočno porabo še večja.

https://www.eles.si/prevzem-in-proizvod...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: woroh4 ()

bambam20 ::

BigWhale je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

Ponoci spim, ne rabim nocne tarife, sice pa to je itak relikt balkana, ura tiktaka.


Ne nakladaj. To v bistvu ni res. Nocno tarifo, pa se kaksno drugo, poznajo se marsikje drugje.



Mi peremo čez dan. Pa ne samo pri nas. Nobenega ne poznam, ki bi ponoči gnal pralni stroj.

woroh4 ::

bambam20 je izjavil:

BigWhale je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

Ponoci spim, ne rabim nocne tarife, sice pa to je itak relikt balkana, ura tiktaka.


Ne nakladaj. To v bistvu ni res. Nocno tarifo, pa se kaksno drugo, poznajo se marsikje drugje.



Mi peremo čez dan. Pa ne samo pri nas. Nobenega ne poznam, ki bi ponoči gnal pralni stroj.


Jaz pa poznam veliko ljudi ki imajo več kot 50 % porabe v času nizke tarife. Med drugim tudi pri nas pralnega in pomivalnega laufamo ponoči na timer. Ravno zaradi tarife ponoči, drugače bi podnevi. Ravno tako vodo grejemo ponoči.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: woroh4 ()

m0LN4r ::

Pa res, doli se zivite v casih, ko mamca ne upa prizgati pralni, pomivalni, susilni stroj pred 10 uro zvecer, ker pac je treba sparat. Pecico strogo zgodaj zjutraj, pa likat tudi sele ob polnoci zvecer.
Mislim, kaj smo leta 1990?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

woroh4 ::

m0LN4r je izjavil:

Pa res, doli se zivite v casih, ko mamca ne upa prizgati pralni, pomivalni, susilni stroj pred 10 uro zvecer, ker pac je treba sparat. Pecico strogo zgodaj zjutraj, pa likat tudi sele ob polnoci zvecer.
Mislim, kaj smo leta 1990?


doli se zivite v casih


Nisem od "doli", živim v Sloveniji in sem Slovenec.

Nima to nič veze z 1990. Če se le da stroje prižigamo ponoči, ker je popolnoma vseeno ali jih laufaš ponoči na timer ali pa podnevi, le da je ponoči strošek precej nižji. Sicer pa pečica zjutraj ti nič ne pomaga, ker poceni tok je samo do 6:00. Pečico in kuhalno ploščo laufamo normalno čez dan. Pralni in pomivalni stroj na timer preko noči, gretje vode z toplotno črpalno ravno tako preko noči. Likanje če je vrjanta preko vikenda ko je poceni tok, razen če je kaj nujno, potem pač tudi čez dan. Sicer pa je vseeno kaj ti misliš, dejstvo je da veliko ljudji ima dvotarifno merjenje in imajo polovico ali pa še več kot polovico porabe v času nočne tarife. In dejstvo je da bi bila razlika med nočno in dnevno porabo še večja če bi se poceni tarifa ukinila, zato ukinitev ne bi imela nobenega smisla.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: woroh4 ()

m0LN4r ::

Če se le da stroje prižigamo ponoči, ker je popolnoma vseeno ali jih laufaš ponoči na timer ali pa podnevi,
Ne ni vseeno. Razen, ce je tebi lustno, ko zvecer po celem bloku ljudje prizigajo pralne stroje, ko se gre spat. Bumbar.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

woroh4 ::

m0LN4r je izjavil:

Če se le da stroje prižigamo ponoči, ker je popolnoma vseeno ali jih laufaš ponoči na timer ali pa podnevi,
Ne ni vseeno. Razen, ce je tebi lustno, ko zvecer po celem bloku ljudje prizigajo pralne stroje, ko se gre spat. Bumbar.


Bumbar si ti, ne jaz. A ti misliš da vsi živijo v bloku?! BUMBAR. Kar 70 % ljudi v Sloveniji živi v enostanovanjski HIŠI. Pa tudi nimajo vsi bloki zvočno neizoliranih sten.
"Sloveniji je v hišah lani živelo 70,3 odstotka prebivalcev."
https://deloindom.delo.si/nepremicninsk...
https://www.dnevnik.si/1042427320

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: woroh4 ()

m0LN4r ::

Ja in? A ti si pred spanjem rad prizges pralni stroj, potem pa pustis perilo v njem gnit do jutra? No sej, vsak ima svoj fetis.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

woroh4 ::

m0LN4r je izjavil:

Ja in? A ti si pred spanjem rad prizges pralni stroj, potem pa pustis perilo v njem gnit do jutra? No sej, vsak ima svoj fetis.


Ne. Nastaviš timer 2 uri preden se zbudiš. Torej če se zbudiš ob 7:00 nastaviš timer da se stroj zalaufa ob 5:00 in točno ko se ti zbudiš je oprano. To omogoča vsak stroj. Hiša je tako velika da se laufanje stroja čisto nič ne sliši v spalnico. Sej morda je tebi vseeno in tega nočeš delati, je pa dejstvo da veliko ljudi počne točno to z namenom da prišpara.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: woroh4 ()

bambam20 ::

m0LN4r je izjavil:

Ja in? A ti si pred spanjem rad prizges pralni stroj, potem pa pustis perilo v njem gnit do jutra? No sej, vsak ima svoj fetis.


Moreš vedet, da ima večina pralnosušilni stroj.

woroh4 je izjavil:



Ne. Nastaviš timer 2 uri preden se zbudiš. Torej če se zbudiš ob 7:00 nastaviš timer da se stroj zalaufa ob 5:00. To omogoča vsak stroj. Sej morda je tebi vseeno in tega nočeš delati, je pa dejstvo da veliko ljudi počne točno to z namenom da prišpara.


V bloku to ne moreš. V hiši pa lahko. Koliko se prišpara na mesec, če pralni stroj goniš 12 krat na mesec?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bambam20 ()

woroh4 ::

V bloku to ne moreš. V hiši pa lahko. Koliko se prišpara na mesec, če pralni stroj goniš 12 krat na mesec?


70 % ljudi v Sloveniji živi v hiši torej lahko. Poznam pa tudi nekatere ki to delajo v bloku ker imajo novejše in tihe pralne in pomivalne stroje. Sprašuješ samo za pralni stroj? Če ga laufaš 12x na mesec je prihranek okoli 2,1 EUR. Letni prihranek pa okoli 25 EUR. Ampak pri gretju vode z navadnim bojlerjem se pa precej bolj pozna: 322 EUR je letni prihranek.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: woroh4 ()

feryz ::

Samo še to se mi manjka, da bi gledal, kdaj dam prat, pomivat, da imam ob dveh zjutraj toplo vodo na voljo in podobne nebuloze.
A vi zato v šiht hodite da šparate? Jebeš tak life.
Mi smo še po starem. Pozimi v bajti 25 stopinj in odprta okna. Nek se vidi razkoš. Res pa je, da kljub temu damo za ogrevanje nekih 400 evrov. Bagatela.

Đeki smo bili včasih, s porabo kurilca med 3 in 4 jurje letno. Dobri stari socializem. Danes bi šli ljudje direkt na štrik, če bi morali toliko plačati za ogrevanje.

m0LN4r ::



Moreš vedet, da ima večina pralnosušilni stroj.
Ja res, pozabljam, vecina ima pralnosusilni stroj, nov neslisen, s timerjem in in in.
Samo zelo redki radi spijo zvecer in zjutraj brez pralnega stroja in drkajo cote takrat, ko je to poceni in ne takrat, ko imas voljo.
Samo še to se mi manjka, da bi gledal, kdaj dam prat, pomivat, da imam ob dveh zjutraj toplo vodo na voljo in podobne nebuloze.
A vi zato v šiht hodite da šparate? Jebeš tak life.
Exactly. woroh4 je pac taksne posebne sorte, ki se rad zbuja s pralnosusilnim strojem na timer, pol pa ob sedmih skoci v luft in zlaga cote.
Nevem no, jaz prizigam stroje, ko se mi sprdne in ljduje, ki jih poznam tudi. To smo delal v jugi, ker smo sparal na vse mozne nacine.
Da bi meni woroh zjutraj ob petih prizgal pralni stroj, bi ga nagnal iz bajte.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

woroh4 ::

feryz je izjavil:

Samo še to se mi manjka, da bi gledal, kdaj dam prat, pomivat, da imam ob dveh zjutraj toplo vodo na voljo in podobne nebuloze.
A vi zato v šiht hodite da šparate? Jebeš tak life.
Mi smo še po starem. Pozimi v bajti 25 stopinj in odprta okna. Nek se vidi razkoš. Res pa je, da kljub temu damo za ogrevanje nekih 400 evrov. Bagatela.

Đeki smo bili včasih, s porabo kurilca med 3 in 4 jurje letno. Dobri stari socializem. Danes bi šli ljudje direkt na štrik, če bi morali toliko plačati za ogrevanje.


Hvališ se z razsipnostjo, da te ni sram.. Sicer pa vseeno je kako delaš ti in kaj ti misliš, ti si tukaj nepomembnen, važno je kaj misli večina in večina rade volje prilagodi svoj čas laufanja strojev in gretja vode zato da lahko prišpara.

Samo zelo redki radi spijo zvecer in zjutraj brez pralnega stroja in drkajo cote takrat, ko je to poceni in ne takrat, ko imas voljo.


70 % ljudi živi v hiši, če zapreš vrata od prostora kjer je pralni stroj se ga nič ne sliši (razen če je kakšen kamonodoben model). Sicer pa vseeno je kako delaš ti in kaj ti misliš, ti si tukaj nepomembnen, važno je kaj misli večina in večina rade volje prilagodi svoj čas laufanja strojev in gretja vode zato da lahko prišpara.

Exactly. woroh4 je pac taksne posebne sorte, ki se rad zbuja s pralnosusilnim strojem na timer, pol pa ob sedmih skoci v luft in zlaga cote.


Zlagaš lahko popoldne, samo vzameš ven in vržeš na mizo.

Nevem no, jaz prizigam stroje, ko se mi sprdne in ljduje, ki jih poznam tudi.


Zato ker ti živiš v Nemčiji kjer je plača krat 3 al pa krat 4. Pol se vam jasno da jebe za šparanje. Ampak v Sloveniji in še marsikod drugje je pa to drugače. Pa tudi v Nemčiji ljudje spridom izkoriščajo nizko tarifo, res pa je da manj kot v Sloveniji.

Da bi meni woroh zjutraj ob petih prizgal pralni stroj, bi ga nagnal iz bajte.


Jaz v tvojo bajto sploh stopil nebi in the first place, bi mi bilo izpod časti. :D Sicer pa kot pravim: ti stroja ki se zalaufa ob petih zjutraj NE SLIŠIŠ sploh.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: woroh4 ()

m0LN4r ::

Ampak v Sloveniji in še marsikod drugje je pa to drugače.
Tudi v Sloveniji, tete, mame, babice, kolegice, tega ne delajo vec. Ti si tu nepomemben mazohist. Place vec niso 300eur.
Saj pravim, da se tisti, ki so najbolj sparovni bli tam 1990-2000-2005 maks so s takimi forami nehali, ker pac niso mazohisti, ampak ti zivis v paralelni dimenziji, kjer se spara vsak cent, pa ne glede na to kolko miru in udobja moras za to zrtvovat.
Sicer pa kot pravim: ti stroja ki se zalaufa ob petih zjutraj NE SLIŠIŠ sploh.
Pravljice. Jaz ga slisim povsod, celo pa zvecer, ko je vse tiho. Tudi tistega od soseda.
Ja zdaj bos pa rekel, da je tvoj pralni stroj v kleti. Good luck, nevem zakaj bi nosil cote po stengah gor in dol, ampak uzivaj ane.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

bambam20 ::

m0LN4r je izjavil:

Good luck, nevem zakaj bi nosil cote po stengah gor in dol, ampak uzivaj ane.


Ker je v hišah to normalno. pa v bajti je tudi normlano, da imajo ljudje pozimi 2o stopinj in hodijo v debelih jopcah in zimskih štumfih po hiši, medtem ko v bloku smo pa v kratkih rokavih in sproščeni.

woroh4 ::

Tudi v Sloveniji, tete, mame, babice, kolegice, tega ne delajo vec.

Seveda to še vedno delajo in še kako. Tudi moji starci in stari starši delajo isto.

Ti si tu nepomemben mazohist.


Nisem.

Place vec niso 300eur.


Niso, ampak imajo folk dandanes v praksi še manj keša kot tarkrat ko so bile plače 300 EUR. Stvari so včasih stale dosti manj, in predvsem stanovaja so danes po 50x DRŽAJA kot so bila včasih v času jazbinškovega zakona ko so jih dobili skoraj zastonj. Še fucking kava je bila leta 2005 0,2 EUR, danes je 10x dražja.

Saj pravim, da se tisti, ki so najbolj sparovni bli tam 1990-2000-2005 maks so s takimi forami nehali, ker pac niso mazohisti,


Ne drži, podatki jasno kažejo da ima precej ljudi še vedno 30 do 70 % porabe v nizki tarifi.

ampak ti zivis v paralelni dimenziji, kjer se spara vsak cent, pa ne glede na to kolko miru in udobja moras za to zrtvovat.


Ne drži, ne živim v nobeni paralelni dimenziji. Potencialen prihranek je seveda treba postaviti ob bok ugodju in to kje je meja se odloči vsak posameznik sam. Cunje in krožniki so ravno tako oprani tudi če se perejo ponoči, zmanjšanje ugodja je zanemarljivo. Stvar zahteva samo DRUGAČNE navade, pazi, NE težje navade, samo DRUGAČNE navade.

Pravljice. Jaz ga slisim povsod, celo pa zvecer, ko je vse tiho. Tudi tistega od soseda.


Če je stroj novejši in so vrata zaprta ga ne slišiš, sploh če je stroj na gumijastih tačkah da se ne prenašajo vibracije. Če ga slišiš od soseda to pomeni da živiš v bloku in tip laufa ne kamenonobni stroj, verjetno z nepravilno nastavitjo tačk da se gunca in direktno na gola tla.

Ja zdaj bos pa rekel, da je tvoj pralni stroj v kleti. Good luck, nevem zakaj bi nosil cote po stengah gor in dol, ampak uzivaj ane.


Moj stroj je v pralnici, prostoru namenjenemu pranju cunj. Živim v hiši veliki 300 m2. Pralni stroj je Miele.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: woroh4 ()

m0LN4r ::

bambam20 je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

Good luck, nevem zakaj bi nosil cote po stengah gor in dol, ampak uzivaj ane.


Ker je v hišah to normalno. pa v bajti je tudi normlano, da imajo ljudje pozimi 2o stopinj in hodijo v debelih jopcah in zimskih štumfih po hiši, medtem ko v bloku smo pa v kratkih rokavih in sproščeni.

Pridi ti v 2021 in malo povecaj standarde, se vidi da to sparanje skoduje tvoji dusi.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

bambam20 ::

m0LN4r je izjavil:

bambam20 je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

Good luck, nevem zakaj bi nosil cote po stengah gor in dol, ampak uzivaj ane.


Ker je v hišah to normalno. pa v bajti je tudi normlano, da imajo ljudje pozimi 2o stopinj in hodijo v debelih jopcah in zimskih štumfih po hiši, medtem ko v bloku smo pa v kratkih rokavih in sproščeni.

Pridi ti v 2021 in malo povecaj standarde, se vidi da to sparanje skoduje tvoji dusi.


Zdaj si najdu mene? Jaz mam pralni stoj v kopalnici in pozimi imma v stanovanju 24 -25 stopinj.

m0LN4r ::

Ah sory, nene. To je bilo misljeno za nasega EV inzenirja.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

woroh4 ::

m0LN4r je izjavil:

Ah sory, nene. To je bilo misljeno za nasega EV inzenirja.


Kako je bilo mišljeno zame če pa tega jaz nisem rekel haha :D. Sicer pa veliko ljudi ima okoli 20 stopinj v hiši, nekateri še celo kaj manj. V tehnološkem parku v Ljubljani so imeli sredi zime notri 15°C zaradi šparanja (notri folk po cel dan dela v službi).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: woroh4 ()

bambam20 ::

woroh4 je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

Ah sory, nene. To je bilo misljeno za nasega EV inzenirja.


Kako je bilo mišljeno zame če pa tega jaz nisem rekel haha :D.


Itak, da je natebe letelo. PO drugi strani pa živiš na 300 kvadratih bivalne površine. Še nobeden mi ne zna povedat, zakaj potrebuješ 300 kvadratov veliko hišo?

woroh4 je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

Ah sory, nene. To je bilo misljeno za nasega EV inzenirja.


Kako je bilo mišljeno zame če pa tega jaz nisem rekel haha :D. Sicer pa veliko ljudi ima okoli 20 stopinj v hiši, nekateri še celo kaj manj.


Če šparajo. In večer lahko greš samo še spat, ker drugega tako ne moreš počet pri miru, saj te zebe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bambam20 ()

woroh4 ::

Itak, da je natebe letelo


Kako je na mene letelo, če pa jaz sploh NISEM omenjal temperature stanovanja pred tem?! Daj vklopi logiko.

PO drugi strani pa živiš na 300 kvadratih bivalne površine. Še nobeden mi ne zna povedat, zakaj potrebuješ 300 kvadratov veliko hišo?


Sem živel ko sem bil še doma. 300 m2 je bajta mojih staršev, nisem se jaz spomnil tako velike delat.


Če šparajo. In večer lahko greš samo še spat, ker drugega tako ne moreš počet pri miru, saj te zebe.


Odvisno od človeka in temperature obodnih sten (ta je odvisna od tega kako dobro so stene izolirane). Večine pri 20°C temperature zraka ne zebe, če so le stene zadosti tople. Če pa živite v razpadajočih neizolirah hišah je pa to vaš problem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: woroh4 ()

m0LN4r ::

Moj stroj je v pralnici, prostoru namenjenemu pranju cunj. Živim v hiši veliki 300 m2. Pralni stroj je Miele.
Bi velik vec prisparal, ce bi zivel na 100 m2 in kupil BEKOja za 1/5 cene.
Pa nebi rabil skrtarit z kurjavo, da hodis z bundo po stanovanju pa prizigas MIELE ob petih zjutraj.

Večine pri 20°C temperature zraka ne zebe, če so le stene zadosti tople. Če pa živite v razpadajočih neizolirah hišah je pa to vaš problem.
Lej 20 stopinj je 20, 24 pa 24, ampak 300m2 je pac treba ogrevat pa sparat zraven. Se na kmetih pred 20 leti ni blo tako hudo.

PS: Bi pral cote v potoku, niti MIELEja nebi rabil $$$
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

woroh4 ::

Bi velik vec prisparal, ce bi zivel na 100 m2 in kupil BEKOja za 1/5 cene.
Pa nebi rabil skrtarit z kurjavo, da hodis z bundo po stanovanju pa prizigas MIELE ob petih zjutraj.


Bajta je od starcev, tam sicer ne živim več že kar nekaj časa, ampak nisem se jaz odločil za tako veliko hišo. Je pa dejstvo da prišpraraš z uporabo strojev na nižji tarifi, saj je takrat elektrika 2x cenejša kot podnevi.

Lej 20 stopinj je 20, 24 pa 24, ampak 300m2 je pac treba ogrevat pa sparat zraven. Se na kmetih pred 20 leti ni blo tako hudo.


Česa nisi razumel v prejšnjem komentarju? Poleg temperature zraka na toplotno ugodje (koliko ti je toplo ali mrzlo) vpliva tudi temperatura sten. Temperatura sten je višja če so stene bolj izolirane in nižja če niso izolirane ali so slabo izolirane. Če so stene zadosti tople (zadosti izolirane) potem te pri 20°C temperature zraka NE zebe, ampak ti je prijetno toplo! 24 stopinj rabiš v tvojem gnilem neizloriranem bloku ker imaš tam hladne stene.


Preberi si malo o toplotnem ugodju:
http://lab.fs.uni-lj.si/los1/images/vaj...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: woroh4 ()

woroh4 ::

Sicer pa:
"Katere so najprimernejše temperature prostora?
V hladnejših mesecih naj bi bila temperatura v kuhinji, kjer prostor ogrevajo še druga ogrevalna telesa (štedilnik, greje pa tudi hladilnik) okrog 18 °C, v dnevnih prostorih in jedilnici okrog 20 °C, v otroških sobah ter kopalnici okrog 22 °C. Spalnice naj bi bile precej hladnejše, in sicer okrog 16 °C. Prostorov, ki jih ne potrebujemo, ni treba posebej ogrevati, poskrbimo le, da v njih ne zmrzuje. "
https://www.abczdravja.si/bivanje/toplo...

m0LN4r ::

Česa nisi razumel v prejšnjem komentarju? Poleg temperature zraka na toplotno ugodje (koliko ti je toplo ali mrzlo) vpliva tudi temperatura sten. Temperatura sten je višja če so stene bolj izolirane in nižja če niso izolirane ali so slabo izolirane. Če so stene zadosti tople (zadosti izolirane) potem te pri 20°C temperature zraka NE zebe, ampak ti je prijetno toplo! 24 stopinj rabiš v tvojem gnilem neizloriranem bloku ker imaš tam hladne stene.
A pod istimi pogoji, pa ne smes imeti recimo 23 stopinj? A samo tisti imajo 23, ki imajo slabo izoliran blok kot ti pravis? Svasta majka rodi.

Bajta je od starcev, tam sicer ne živim več že kar nekaj časa, ampak nisem se jaz odločil za tako veliko hišo.
Potem pa sploh ne omenjaj.
Je pa dejstvo da prišpraraš z uporabo strojev na nižji tarifi, saj je takrat elektrika 2x cenejša kot podnevi.
Seveda, dejstvo je, da sparanje ne pozna meja. A ves kok bi prihranil, ce bi imel 19 stopinj in volnene zokne? Mal si preracunaj.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

woroh4 ::

A pod istimi pogoji, pa ne smes imeti recimo 23 stopinj? A samo tisti imajo 23, ki imajo slabo izoliran blok kot ti pravis? Svasta majka rodi.


Svašta majka rodi zate, ne zame. Lahko imaš pri istih pogojih 23 stopinj če hočeš, ampak NI POTEBE za to, ker te že pri 20°C ne zebe. Temperaturo se ti splača imeti samo tako visoko da ti je prijetno, ne več kot to (nima smisla da bi ogreval do 30°C če te že pri 22°C ne zebe recimo). Kako ti te osnovne stvari niso jasne? Mislim povej a ti res niso jasne da se bom potrudil in ti probal še bolj podrobno razložit, al se delaš da ti niso jasne pa v resnici so ti, ker če je to drugo, pol nima smisla da ti razlagam. Človek pač ne zgublja toplote samo z konvekcijo preko temperature zraka, ampak tudi preko sevanja, kjer pride v poštev temperatura obodnih površin (sten, tal, stropa). Če si boš lažje predstavljal: veš zakaj te pozimi na smučišču pri -5°C na soncu ne zebe? Zaradi sevealnih pribitkov, podobno je pri višji temperaturi sten.

Seveda, dejstvo je, da sparanje ne pozna meja. A ves kok bi prihranil, ce bi imel 19 stopinj in volnene zokne? Mal si preracunaj.


Ne veliko ker se hiša ogreva na drva. Okoli 20 EUR na sezono. Vsaka stopinja manj ti zniža porabo za okoli 5 %. Nima smisla toliko znižati ugodje za 20 EUR. Medtem ko je pri gretju vode ponoči in shranjevanje v 300 litrskem boljerju popolnoma drugače, tam je vseeno kdaj vodo greješ (ali podnevi ali ponoči na poceni tok), važno da voda je ko se greš tuširat. Ker je ugodje isto, se ti valda splača greti ponoči, saj imaš manjše stroške. Podobno je pri vseh ostalih zadevah kjer je ugodje isto ali podobno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: woroh4 ()

m0LN4r ::

Če si boš lažje predstavljal: veš zakaj te pozimi na smučišču pri -5°C na soncu ne zebe?
V kopalkah al kombinezonu?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

woroh4 ::

Smučaš ti v kopalkah? :)) :)) Ker papak.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: woroh4 ()

bambam20 ::

woroh4 je izjavil:

Sicer pa:
Spalnice naj bi bile precej hladnejše, in sicer okrog 16 °C.


Tako ja. Ko je zunaj ponoči -10 , moramo imeti v spalnici 16 stopinj, kot v dobrih socialističnih časih. pa ti si na betico padel.

woroh4 ::

Point je da so SEVALNI pribitki sonca razlog zakaj te na smučišču ne zebe kjub temu da je -5°C in zakaj te začne zebsti ko sonce neha svetiti. Tako kot ima sonce svoje sevalno toploto, jo imajo tudi zidovi v tvojem stanovanju (v manjši meri seveda), ampak princip je isti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: woroh4 ()

m0LN4r ::

bambam20 je izjavil:

woroh4 je izjavil:

Sicer pa:
Spalnice naj bi bile precej hladnejše, in sicer okrog 16 °C.


Tako ja. Ko je zunaj ponoči -10 , moramo imeti v spalnici 16 stopinj, kot v dobrih socialističnih časih. pa ti si na betico padel.

Tako, ce ne vidis pare, ki je izdihnes, je pretoplo. Ce ti je pa pri 20 stopinj hladno pa pulover, dolger hlace, zokne in copate.

woroh4 je izjavil:

Smučaš ti v kopalkah? :))
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

woroh4 ::

bambam20 je izjavil:

woroh4 je izjavil:

Sicer pa:
Spalnice naj bi bile precej hladnejše, in sicer okrog 16 °C.


Tako ja. Ko je zunaj ponoči -10 , moramo imeti v spalnici 16 stopinj, kot v dobrih socialističnih časih. pa ti si na betico padel.


Ne nisem. Jasno je da si ti, ker nisi uspel pogruntati da to niso moje besede, ampak je zadeva iz tega članka:
https://www.abczdravja.si/bivanje/toplo...

m0LN4r je izjavil:

bambam20 je izjavil:

woroh4 je izjavil:

Sicer pa:
Spalnice naj bi bile precej hladnejše, in sicer okrog 16 °C.


Tako ja. Ko je zunaj ponoči -10 , moramo imeti v spalnici 16 stopinj, kot v dobrih socialističnih časih. pa ti si na betico padel.

Tako, ce ne vidis pare, ki je izdihnes, je pretoplo. Ce ti je pa pri 20 stopinj hladno pa pulover, dolger hlace, zokne in copate.

woroh4 je izjavil:

Smučaš ti v kopalkah? :))


Dokazano je da ljudje bolje spijo če je v spalnici nekoliko nižja temperatura kot v drugih prostorih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: woroh4 ()

bambam20 ::

woroh4 je izjavil:



Dokazano je da ljudje bolje spijo če je v spalnici nekoliko nižja temperatura kot v drugih prostorih.
Dokazano je, da ljudje dobro spijo, če jim ni treba na sebe vlačit dolgih gat, deke in še debelega kojtra. pa kje smo zdaj mi? V jugoslaviji, ko se je kurilo na premog?

Tako, da te zgodbice o tem, kako je prijetno toplo v spalnici pri 16 stopnijah, ko je zunaj -10 zadrži zase.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bambam20 ()

woroh4 ::

Noben ni govoril ko je zunaj -10 mraza (to si kar sam notri "naflancal"). Povprečna zimska tempratura je +3°C in verjetno je v članku mišljeno pri teh pogojih. Jasno je da če je zunaj -10°C da so zidovi hladnejši in moraš zato zadevo kompenrirati z nekaj višjo temperaturo zraka v spalnici.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: woroh4 ()

49106 ::

Na 20-21 stopinjah (zraka, ne stene) sem bival dokler nisem uredil talnega gretja. Lahko povem, da sploh ni prijetno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

woroh4 ::

Če nimaš preveč izolirano povsem verjamem. Na koliko bivaš sedaj ko imaš talno gretje?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: woroh4 ()

49106 ::

24, torej sobna temperatura, tako kot zdaj poleti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

woroh4 ::

Uff tos pa kr zahajcal, talno gretje ti načeloma omogoča da imaš 2 do 3 stopinje NIŽJO temperaturo zraka v prostoru pri istem toplotnem ugodju. Torej 20°C zraka pri talnem se čuti kot da bi bilo 23°C pri radiatorjih. Jaz sem doma živel pri okoli 17°C in to ni prijetno. Ampak 20°C je pa super.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: woroh4 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

V Nemčiji letos cene električne energije že več kot stokrat negativne (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
16144689 (37308) NSA Agent
»

Slovenija po letu 2030 brez novih avtomobilov na nafto in bencin (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
27780307 (72231) AštiriL

Realna vrednost plače (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16821605 (17807) Mavrik
»

Jugoslavija (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8822121 (16966) Aston_11

Več podobnih tem