» »

Elektrika in vodik na dirkaških preizkušnjah

Elektrika in vodik na dirkaških preizkušnjah

Priprava na regenerativno polnjenje. Foto: Volkswagen

vir: CleanTechnica
CleanTechnica - Volkswagen se je z minimalno predelanim ID.4 udeležil 1000-kilometrske dirke po brezpotju NORRA Mexican 1000, ki poteka po Nizki Kaliforniji v Mehiki. Dirka je sestavljena iz serije hitrostnih preizkušenj, med katerimi so premori in s tem priložnost za polnjenje baterij, kar je za preizkušanje zmogljivosti električnih vozil idealno.

Poleg namestitve varnostne kletke in ojačitve podvozja je bilo predelav relativno malo (video), pri tem pa je ekipo ovirala tudi integracija senzorjev. Za menjavo tovarniškega sedeža z dirkaškim je bilo namreč potrebno onesposobiti senzor za prisotnost voznika na sedežu, saj brez tega avtomobil ni dovoljeval vožnje.

Najdaljša, 268 kilometrska etapa po brezpotju s porabo 390Wh/km, je bila za doseg ID.4 1st prehud zalogaj, tako da so ga morali del poti vleči s spremljevalnim vozilom, ob tem pa se je vozilo polnilo z regeneracijo.

ID.4 pričakovano ni zmagal, je pa uspešno prišel do cilja, kar v dirkah po brezpotju ni samumevno, saj visoka hitrost, pester teren ter veliko prahu botrujejo mnogim okvaram. Najbolj bo Volkswagen vesel podatkov kako se je vozilo obneslo skozi 1000-kilometrski izziv.




Na drugi strani Tihega oceana se je na Japonskem Toyota udeležila 24-urne vzdržljivostne preizkušnje Fuji 24 hours s Toyota Corollo, ki je imela na vodik predelan Yarisov dirkalni motor. Ker vodik izgoreva hitreje kot običajen bencin, povzroča precej več mehanskih obremenitev na motorju, zato je Toyota izkoristila 24-urno preizkušnjo da odkrije izzive, ki prihajajo z drugačnim gorivom.

Corolla je naredila 358 krogov s povprečno hitrostjo 67,96km/h, zmagovalec je imel povprečno hitrost več kot 2x višjo. Corolla je naredila 35 postankov, preostale ekipe so potrebovale okrog 20 postankov. Posamezno tankanje Corolle je trajalo 6 do 7 minut, kar je tudi znatno dalj. Vse skupaj je Corolla porabila skoraj štiri ure za črpanje goriva.

Vse to je pričakovano, saj je cilj Toyote v prvi vrsti izboljšati tehnologijo, da ob ekstremnih obremenitvah ugotovijo kje bi se pojavljale težave pri komercializaciji pogonov na vodik.

Toyota (in tudi Japonska) ima pri tem velik interes, saj bi ob popolni elektrifikaciji vozil, kar je trenutni trend, Japonska izgubila kar milijon delovnih mest v avtomobilski industriji. Toyota stavi na dejstvo, da bo z vodikom lahko dosegla področja, za katere baterije ne bodo primerne.

13 komentarjev

RedDrake ::

Baja California = Spodnja kalifornija.

Drugače pa nič nepričakovanega od zaenkrat inferiornih pogonskih sklopov kar se tiče endurance "dirk".
Vse to je jasno kot beli dan. Bodo pa EV-ji verjetno hitro konkurenčni pri teh "rally-ih", ko se zgodi še par iteracij po 5-10% večje kapacitete/nižje teže baterijskih sklopov. Verjetno 10-20 let, pa bo.

stara mama ::

V vodiku kot gorivo za ICE ni prihodnosti, kot je že dolgo nazaj ugotovil BMW
BMW Hydrogen 7 @ Wikipedia
Zdaj pa ostajajo še edini, ki še bodo vlagali v razvoj ICE.
Vrjetno že vejo kaj delajo, sicer tud toyota vrjetno vseeno ve kaj dela.
Živi bli pa vidli :)

Zgodovina sprememb…

Matevz96 ::

Za menjavo tovarniškega sedeža z dirkaškim je bilo namreč potrebno onesposobiti senzor za prisotnost voznika na sedežu, saj brez tega avtomobil ni dovoljeval vožnje.


Če je bilo prebrikanje enega senzorja omembe vredna predelava pa res niso veliko spreminjali avta.
#hooldthedoor

WhiteAngel ::

stara mama je izjavil:

V vodiku kot gorivo za ICE ni prihodnosti, kot je že dolgo nazaj ugotovil BMW
BMW Hydrogen 7 @ Wikipedia
Zdaj pa ostajajo še edini, ki še bodo vlagali v razvoj ICE.
Vrjetno že vejo kaj delajo, sicer tud toyota vrjetno vseeno ve kaj dela.
Živi bli pa vidli :)


Če prav berem, je BMW tu uporabil vodik neposredno kot gorivo za ICE? Hyundai ga v Nexotu uporablja za gorivne celice, motor je pa elektro...

gruntfürmich ::

spet vodik tlačijo v ottov motor...;((
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

dexterboy ::

Žal mi je, da se v gorivne celice ne vlaga toliko, kot se v baterije... Ker osebno se mi te baterije zdijo korak NAZAJ, ne pa naprej... vleči s seboj pol tone balasta, ki te samo ovira pri dosegu...
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

profii ::

dexterboy je izjavil:

Žal mi je, da se v gorivne celice ne vlaga toliko, kot se v baterije... Ker osebno se mi te baterije zdijo korak NAZAJ, ne pa naprej... vleči s seboj pol tone balasta, ki te samo ovira pri dosegu...


Nevem kako je lako 3x pretvorba energenta (z izkoristokom 40% v posameznem koraku) bolj učinkovita kot enkratna. Meni se zdi vodik faljena pot v razvoju.

kow ::

dexterboy je izjavil:

Žal mi je, da se v gorivne celice ne vlaga toliko, kot se v baterije... Ker osebno se mi te baterije zdijo korak NAZAJ, ne pa naprej... vleči s seboj pol tone balasta, ki te samo ovira pri dosegu...


Vecini ljudi je pomembna cena na km, ne doseg, ki je uporaben mogoce 10x na leto.

nejcek74 ::

"Toyota (in tudi Japonska) ima pri tem velik interes, saj bi ob popolni elektrifikaciji vozil, kar je trenutni trend, Japonska izgubila kar milijon delovnih mest v avtomobilski industriji."
mene bolj zanima ta stavek, a to je ob spekulaciji da japonski izdelovalci cisto crkejo, al da obstanejo pa zaradi proizvodnje baterij nekje drugje toliko mest izgine iz japonske? Kr huda cifra se mi zdi.

ales85 ::

kow je izjavil:

dexterboy je izjavil:

Žal mi je, da se v gorivne celice ne vlaga toliko, kot se v baterije... Ker osebno se mi te baterije zdijo korak NAZAJ, ne pa naprej... vleči s seboj pol tone balasta, ki te samo ovira pri dosegu...


Vecini ljudi je pomembna cena na km, ne doseg, ki je uporaben mogoce 10x na leto.

Kaj se pa zgodi takrat, ko doseg je pomemben? Cici pa caki? Najemi ICE? Kaj se potem zgodi z €/km...

profii je izjavil:

dexterboy je izjavil:

Žal mi je, da se v gorivne celice ne vlaga toliko, kot se v baterije... Ker osebno se mi te baterije zdijo korak NAZAJ, ne pa naprej... vleči s seboj pol tone balasta, ki te samo ovira pri dosegu...


Nevem kako je lako 3x pretvorba energenta (z izkoristokom 40% v posameznem koraku) bolj učinkovita kot enkratna. Meni se zdi vodik faljena pot v razvoju.

Kje pa imas pri EV le enkratno pretvorbo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ales85 ()

Spura ::

profii je izjavil:

dexterboy je izjavil:

Žal mi je, da se v gorivne celice ne vlaga toliko, kot se v baterije... Ker osebno se mi te baterije zdijo korak NAZAJ, ne pa naprej... vleči s seboj pol tone balasta, ki te samo ovira pri dosegu...


Nevem kako je lako 3x pretvorba energenta (z izkoristokom 40% v posameznem koraku) bolj učinkovita kot enkratna. Meni se zdi vodik faljena pot v razvoju.

El. motor ima lahko cez 90% izkoristek. Vodik v motorju mehansko obremenjuje motor, kot ze napisano v clanku. Ko nekdo pritisne na gas se zelo poveca obremenitev. Ce pa zadaj lepo oksidiras vodik za toploto s konstantno hitrostjo in polnis baterije, potem lahko ima spredaj mocno variabilno porabo in elektro motor to shendla brez problema.

Sicer pa koncept ni nov:

Plin: Turbo-electric transmission @ Wikipedia
Dizel: Diesel-electric transmission @ Wikipedia

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spura ()

WizzardOfOZ ::

Spura je izjavil:

El. motor ima lahko cez 90% izkoristek. Vodik v motorju mehansko obremenjuje motor, kot ze napisano v clanku. Ko nekdo pritisne na gas se zelo poveca obremenitev. Ce pa zadaj lepo oksidiras vodik za toploto s konstantno hitrostjo in polnis baterije, potem lahko ima spredaj mocno variabilno porabo in elektro motor to shendla brez problema.




Te probleme rešiš s CVT menjalniki, ki so najboljši približek vožnji z elektro avtomobilom. Pri CVT lahko motor deluje stalno v enakem področju obratov, menjalnik pa prilagaja hitrost. Kar pomeni veliko manjše obremenitve motorja in konstantno hitrost oksidiranja vodika.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

dexterboy ::

khm... vodik v motorju NI ENAKO gorivnim celicam.
Upam, da ste razumeli, kaj sem želel napisati.
Gorivna celica ni ista fora kot vodik, ki ga daješ v bat da zgori.
Za to je dovolj LPG, ki je že razširjen in je čista zmaga!
Od vseh treh, ki sem jih imel, je LPG najboljša varianta.
Diesel? Ja, če se furaš 30+ min v eno smer.
Da ne omenjam segrevanja pri dizlu... :(
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nakup novega karavana (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Na cesti
84081713 (44479) profii
»

Elektrika in vodik na dirkaških preizkušnjah

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
135457 (3289) dexterboy
»

Toyota Prius - mnenja, ocene (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21728262 (20851) Stepni Volk
»

Terenci in nebodigatreba "sorodniki"

Oddelek: Loža
216459 (5739) krneki0001

Več podobnih tem