» »

Fundacija Wikimedia pripravlja plačljive storitve

Fundacija Wikimedia pripravlja plačljive storitve

Slo-Tech - Pri iskanju različnih informacij Google pogosto v okvirju izpiše osnovne informacije, ki jih velikokrat vzame iz Wikipedije (svoj čas so sicer poizkušali z lastnim projektom Knol, ki pa je klavrno propadel). S tem načeloma ni nič narobe, saj Google Wikipedijo šteje kot zaupanja vreden vir informacij. Težava pa je, da Wikipedija od tega nima nič, čemur želijo sedaj narediti konec. Zgodba v resnici spominja na bitko založnikov z Googlom, kjer je prvim takisto prekipelo, da je Google brezplačno uporabljal njihova dela, ko je v Google News prikazoval naslove in kratke izvlečke novic. Treba bo plačati.

Wikipedija in Google se medsebojno podpirata že 20 let. Medtem ko Google Wikipedijo šteje kot točno referenco, Wikipedija Googlu dovoli uporabo svojih vsebin. Ko sta začela svoji poti, je bila takšna simbioza logična. A razvoj je šel svojo pot in Google je danes bilijonski gigant, Wikipedija pa srednje velika neprofitna organizacija. Wikipedijina mati Fundacija Wikimedia še vedno vsako leto nabira donacije, s katerimi pokrivajo obratovalne stroške. Zaradi tega bodo ustanovili Wikimedia Enterprise, ki bo namenjena podjetjem in organizacijam - proti plačilu. Podrobnosti o uporabi še niso znane, prav tako ne cena. Pogajanja s tehnološkimi velikani pa že potekajo, pravijo viri blizu organizacije.

Novost predstavlja korenit rez s preteklostjo. Fundacija namreč prvikrat ponuja plačljiv produkt, ki bo namenjen komercialnim uporabnikom. Doslej je bila raba brezplačna in dovoljena vsem. Seveda so bili komercialni uporabniki prav tako redni gostje, a tega ni nihče resno gledal ali beležil. Dejstvo pa je tudi, da imajo velika podjetja že sedaj ekipe, ki skrbijo za uvoz novosti z Wikimediinih storitev (data dump) v svoje platforme. Sedaj pa bodo na voljo rednejši (ne le 14-dnevni) in bolje oblikovani dumpi. Wikimedia Enterprise bo tekla na Amazon Web Services.

Novost ne bo predstavljala glavnine financiranja Fundacije, zatrjujejo. Ta bo potrebnih 100 milijonov dolarjev letno še vedno zbrala z donacijami in razpisi, bo pa dobrodošla dopolnitev. Zagotavljajo pa, da bodo še naprej neodvisni in nepristranski.

8 komentarjev

jebitese ::

V fundaciji se je nabralo preveč administracije, pa rabijo denar.
Prostovoljci, ki pripravljajo vsebino, bodo še vedno delali zastonj.

mtosev ::

Da podjetja rabijo plačati za uporabo data je logično.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

kow ::

Ce je logicno, zakaj ti google ne placa?
Aja, sej res. Zastonj mail ti da, lol.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

poweroff ::

Google se je razvadil, da jemlje vsebino drugih zastonj in jo prodaja naprej.

Pravite, da je ne prodaja, da jo daje zastonj? Ne bo držalo. Zbira vaše podatke in mastno služi z njimi.
sudo poweroff

mtosev ::

Jaz googlu dajam 1.99eur/mesec za google one. Pač služijo s podatki. Saj so poslovni subjekt in niso dobrodelna organizacija, da bi rabili dajati stuff for free. Saj vedno lahko prenehaš uporabljati googlove storitve in to je to. G search je super.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

kow ::

A teb je vseeno al se prodas za 1e/h na ali 50e/h?
Nenavaden si.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

cegu ::

kow je izjavil:

Ce je logicno, zakaj ti google ne placa?
Aja, sej res. Zastonj mail ti da, lol.



Je bil kar dober deal, ko sel dobil 1GB medtem ko je bilo na email.si 2MB.

mtosev je izjavil:

Jaz googlu dajam 1.99eur/mesec za google one. Pač služijo s podatki. Saj so poslovni subjekt in niso dobrodelna organizacija, da bi rabili dajati stuff for free. Saj vedno lahko prenehaš uporabljati googlove storitve in to je to. G search je super.


Je kaj manj reklam, ali samo več prostora?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: cegu ()

mtosev ::

O kakih reklamah? Jaz v gmailu nimam nobenih reklam, v drivu pa tudi nisem naletel na njih.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Wikipedija je stara 15 let

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
106888 (5670) vostok_1
»

Tehnične novosti v Wiki svetu

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
77724 (6409) Bistri007
»

Po Wikipediji še Wikivoyage

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
65026 (3825) stara mama
»

Wikipedija spet pomagala širiti zablodo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / --Nerazporejeno--
13914062 (11072) jype
»

Wikipedija zbrala šest milijonov dolarjev (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Rezultati
518973 (6451) Jst

Več podobnih tem