» »

Vlaganje v negotovih razmerah 2021/2022

Vlaganje v negotovih razmerah 2021/2022

«
1
2 3

i33a ::

Pozdravljeni,
kot mnogi najbrž že spremljate ZDA in tudi EU na veliko tiskata denar - M1 money suppy.
Rastejo tudi cene nepremičnin ter delnic (ki sicer ne štejejo v inflacijo - in zato le ta ostaja dokaj nizka). Kljub vsem rekordom pa vemo, da ekonomija ne deluje tako dobro (nekateri sektorji popolnoma zaprti & se ne bodo opomogli kar takoj), potrošnja je nižja v Covid19 obdobju in denar manj kroži. Vse to po neki logiki napoveduje krizo.

Zato me zanima kam vlagate / bi vložili svoje prihranke (trenutno v cashu), da bi jih ohranili/oplemenitili?

Sam razmišljam o razdelitvi na:
- ETF sklade
- Kriptovalute
- Surovine (oz. delnice podjetij, ki se ukvarjajo s surovinami)

hendriks ::

Gozd

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: BorutK-73 ()

FireSnake ::

Prvo pravilo: ko vlagaš ne vlagaš v eno stvar, ampak je treba razpršiti.
Zato: če želiš zmanjšati riziko to pomeni vsega po malem.

i33a ::

@hendriks
Kaj pa svetuješ, če nimaš dovolj za nakup parcele gozda?
Obstaja kak tak ETF oz. podjetje, da bi lahko kupil le delež?

@FireSnake
Hvala. To mi je jasno, da moram razpršiti investicije (drugače preveč tvegam).
Na katere naložbene razrede pa svetuješ razpršitev? In mogoče kakšna razmerja?

IL_DIAVOLO ::

Kripto all in.

Kdo pravi drugace, nima pojma.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

i33a ::

All in zagotovo ne bom šel v nobeno investicijo.
Kakšno razpršitev pa predlagaš znotraj kripto?

111111111111 ::

Srebro in redke zemlje. Predvsem pazi na srebro mora še malo padet, ker so ga sedaj nabildal.
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

IL_DIAVOLO ::

Mislim da se osredotocis v kripto.

In tudi znotraj kripta prevelika razpršitev ni optimalna. Recimo 5 alt coinov je optimalno.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

chrush ::

i33a je izjavil:

@hendriks
Kaj pa svetuješ, če nimaš dovolj za nakup parcele gozda?


Če nimaš par tisočakov za nakup gozda, kaj bi potem sploh govoril o vlaganju? 20€/mesec?
https://www.facebook.com/OverMuraMuviMejkers

kow ::

Warren Buffet in njegov Berkshire Hathaway. Ce bo kriza, bo outperformal borzne indekse. V zadnjem mesecu se kapital ze seli ven iz tehnoloskih delnic.

i33a ::

Seveda imam nekaj 10K. Nekaj gozda bi sicer najbrž lahko kupil, a nisem strokovnjak ( + v bližini se niti ne prodaja nič pametnega kar sem gledal na nepremičninah).

Kaj predlagate za nakup srebra in redkih zemelja?
(Če izvzamemo fizičen nakup - ali tudi to svetujete?)

Berkshire Hathaway je sigurno ena od delnic, ki bi jih vključil v portfolio. Še kak dober predlog?

111111111111 ::

Srebro kupujem fizično, Redke zemlje pa ETF, baterije. :)

Srebro sem kupoval 800€ po kg. Zdaj je malo skočil, pa več vlagam v redke zemlje.
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

m0LN4r ::

Nepremicnine v Romuniji, zdaj so se kolko tolko poceni v okolici temesvara, se pa zna zgoditi boom in se bodo cene podvojile tam v okolici.
Seveda kakor se bo na jugu balkana vse pocasi drazilo, se bo prinas zaradi tega se bolj. Na severu pa se bolj.

PS: Glih v negotovih "casih" bi jaz vlagal, zdaj se zaradi korone dobi zanimive stvari na prisilnih poravnavah. To bo pa ko se trg znormalizira cez 10-15 let vredno dosti vec.

Gledam tu v moji okolici (de) nepremicnine, pa to ni normalno. Cene so sle gor za 30-50% v 10 letih, pa se grejo vsak mesec so drazje.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Furbo ::

hendriks je izjavil:

Gozd

In kako gozd prinaša denar?
(pa mislim, da sem pomotoma predlagal izbris, pardon)
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Furbo ()

m0LN4r ::

Cakas in vnuki posekajo.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

chrush ::

Sam sem kupil gozd z vsemi stroški za 4000€. Gozd je zadnje desetletje in več ostal nedotaknjen. Da ga očistim in podrem, kar je za podreti, dobim cca. 8000€, seveda v to ni všteto stroški podiranja. Pa recimo, da dobim neto 7000€, je to 75% dobiček in še gozd mi ostane. Seveda je treba nekaj delati, ampak delo krepi človeka. Če to ni dober donos, potem očitno živim v jami.
https://www.facebook.com/OverMuraMuviMejkers

feryz ::

Živiš v jami. Dobri posli so očem skriti, ampak to je druga tema. Bahamska.

user4683 ::

Z enakim vložkom v nek povprečen svetovni indeksni sklad bi v zadnjem desetletju dobil vsaj toliko in ne bi rabil niti mignit s prstom :)

chrush ::

feryz je izjavil:

Živiš v jami. Dobri posli so očem skriti, ampak to je druga tema. Bahamska.

Bodi realen.

znupy
Z enakim vložkom v nek povprečen svetovni indeksni sklad bi v zadnjem desetletju dobil vsaj toliko in ne bi rabil niti mignit s prstom :)


Kaj bi, če bi. Saj ne pravim, da je to najboljši posel, ampak je pa realen in možnosti izgube so res minimalne, medtem ko ta sklad mogoče čez deset let posesa ves denar, ki ga imam.
https://www.facebook.com/OverMuraMuviMejkers

feryz ::

Ok, bodimo realni. Upam da strogo govorite o presežku denarja. Ker je drugače vsako varčevanje total BS. Če vam zadnje leto ni šola, da je na dolgi rok vse loterija, potem ne vem, kaj še rabite.
Živite, fantje, živite. Ne sanjajte, da bo jutri bolje, vi pa polni prisluženega denarja. Ker so to le sanje.

Btw, zaradi korone se tudi meni nabira brezvezen denar na TRR. V bistvu me niti ne gane. Kar tam naj bo. Če ga bo hudič vzel, ga pač bo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

kow ::

i33a je izjavil:


Berkshire Hathaway je sigurno ena od delnic, ki bi jih vključil v portfolio. Še kak dober predlog?


V daljsem bull marketu sem vedno fan slovenskih delnic. Pa ceprav "cash is trash", bi ga imel trenutno vsaj 15%, da imas municijo, ce poci.

showsover ::

chrush je izjavil:

Sam sem kupil gozd z vsemi stroški za 4000EUR. Gozd je zadnje desetletje in več ostal nedotaknjen. Da ga očistim in podrem, kar je za podreti, dobim cca. 8000EUR, seveda v to ni všteto stroški podiranja. Pa recimo, da dobim neto 7000EUR, je to 75% dobiček in še gozd mi ostane. Seveda je treba nekaj delati, ampak delo krepi človeka. Če to ni dober donos, potem očitno živim v jami.

To je čisto ok tudi, če gre za deset let. Lastništvo gozda se mi zdi precej plemenita reč, podobno čebelarstvu. Jasno je, da ne gre za najbolj strmo možnost rast vrednosti premoženja. Pač ne moremo vsi služiti jurja na uro, sem tudi sam sprijaznjen s svojo nesposobnostjo. 👍

Kako velik je to gozd, hektar, več?

Zgodovina sprememb…

carota ::

i33a je izjavil:

Pozdravljeni,
kot mnogi najbrž že spremljate ZDA in tudi EU na veliko tiskata denar - M1 money suppy.
Rastejo tudi cene nepremičnin ter delnic (ki sicer ne štejejo v inflacijo - in zato le ta ostaja dokaj nizka). Kljub vsem rekordom pa vemo, da ekonomija ne deluje tako dobro (nekateri sektorji popolnoma zaprti & se ne bodo opomogli kar takoj), potrošnja je nižja v Covid19 obdobju in denar manj kroži. Vse to po neki logiki napoveduje krizo.

Zato me zanima kam vlagate / bi vložili svoje prihranke (trenutno v cashu), da bi jih ohranili/oplemenitili?

Sam razmišljam o razdelitvi na:
- ETF sklade
- Kriptovalute
- Surovine (oz. delnice podjetij, ki se ukvarjajo s surovinami)

Premožni gradijo bunkerje ...

feryz je izjavil:

Ok, bodimo realni. Upam da strogo govorite o presežku denarja. Ker je drugače vsako varčevanje total BS. Če vam zadnje leto ni šola, da je na dolgi rok vse loterija, potem ne vem, kaj še rabite.
Živite, fantje, živite. Ne sanjajte, da bo jutri bolje, vi pa polni prisluženega denarja. Ker so to le sanje.

Btw, zaradi korone se tudi meni nabira brezvezen denar na TRR. V bistvu me niti ne gane. Kar tam naj bo. Če ga bo hudič vzel, ga pač bo.

A to veš, da so naši zaščitniki v Bruslju sprejeli zakon, da če banka zaide v nepredvidljive težave, lahko blokira sredstva na računih?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: carota ()

Uizi ::

Investiraj v Pokemon kartice.

dronyx ::

Nočem nikogar strašiti in super, da vlada tak optimizem, samo mene stanje na nepremičninskem področju spominja na leto 2007, tik pred finančno krizo. Tudi sedaj se zdi garsonjera v Ljubljani za 5000 €/m2 dobra investicija, saj bo čez par let vredna 10.000 €/m2 in še oddajaš lahko. Podoben FOMO vlada tudi pri delnicah, zlasti nekaterih ameriških (poglejte samo graf NASDAQ indexa, ki raste že eksponentno), bitcoinu in še kje.

Politika poceni denarja centralnih bank je veljala kakor vem do sedaj za skrajni ukrep in sicer za premagovanje kriz, da se ekonomija zažene. Taka politika vodi na eni strani v visoko zadolževanje, ker so krediti lahko dostopni in na videz poceni, na drugi strani v nastanek premoženjskih balonov, ker denar mora nekam, če ni več varčevanje možno na bankah (po moji oceni je politika ECB varčevalcem na bankah dobesedno pokradla med 10 in 20% - pri 20 MRD € je to veliko denarja). Poleg tega pa taka politika sili ljudi v hazardiranje. Ta (do sedaj skrajni) ukrep traja že leta in naj bi še leta tudi trajal. Ob koncu takega eksperimenta bo Ljubljanska garsonjera vredna milijon evrov. To, da je uradno izračunana inflacija čista prevara, pa je jasno vsakemu, ki samo pogleda cene nepremičnin.

Logično vprašanje, ki se mi ob tem zastavlja je, zakaj se niso tega spomnili že prej, če je to res rešitev za ekonomijo? V bistvu se v takem okolju lahko banke kar ukine, saj nimajo več smisla in naj denarja posoja direktno ECB po 0% meri. Nenazadnje tudi banke varčevalcev ne potrebujejo več zato, ker je denarja pri ECB na voljo v neomejenih količinah.

V ZDA so menda samo za časa epidemije COVID-19 maso denarja povečali iz 15 bilijonov na 18 bilijonov USD! V "tisku" pa je še dodatnih 1,7 bilijonov USD. Torej bo četrtina vseh dolarjev nastala v zadnjem letu dni! Pa verjetno nekako podobno nastajajo tudi evri pri ECB.

Si pa po moje nihče ne želi videti, kako bo izgledala naslednja finančna kriza, saj bo takrat pol evro cone nova Grčija. Druga opcija je pa hiperinflacija, kot v Jugoslaviji. Seveda pa obstaja tudi možnost, da so tokrat le odkrili čudežno formulo za ekonomijo brez pretresov in kriz. Ampak po moje je za to verjetnost pa zelo majhna.

strawman ::

Razloge za finančne zlome, krize in hiperinflacije se zmeraj najde, saj so po napovedih nekaterih vedno ravno za ovinkom.
Medtem pa trg raste in se prilagaja, življenjski standard po svetu pa v povprečju lepo raste.

Ne pravim, da bo naslednjih nekaj let idealnih, vendar kot si verjetno sam ugotovil, se ti postopno vlaganjem v široke indekse na dolgi rok izjemno dobro povrne in je skoraj brez rizika (npr SNP500 ima zgodovinsko po 100 letih in 2 svetovnih vojnah 7% gain proti čistemu $ z upoštevanjem inflacije).
Če iščeš nekaj, kar je bolj riskantno ampak z velikim potencialom za npr. leto 2030 pa jaz vsebno vlagam v zeleno in decentralizirano energijo ter vesoljsko industrijo.

Pri kriptu se sam rad držim distribucije po BTC kapitalizaciji - % BTC je enak njegovi trenutni dominanci marketa.

Kot eksotične investicije me zadnje čase me mikajo nakupi garaž po Ljubljani. Male zidane vrstne garaže se prodajajo od 10-20k, letni najemi pa so tudi okoli 1000€ letno.

Torej samo v čistem denarju imeti čim manj, sploh zaradi razlogov, ki jih je zgoraj navedel dronyx.

kow ::

dronyx je izjavil:

Druga opcija je pa hiperinflacija, kot v Jugoslaviji. Seveda pa obstaja tudi možnost, da so tokrat le odkrili čudežno formulo za ekonomijo brez pretresov in kriz. Ampak po moje je za to verjetnost pa zelo majhna.


Moznosti je vec, centralni bankirji vedno upajo, da bodo stvari nekako nadzorovali. Zdaj ze govorijo o targetiranju "malo visje" inflacije. 10 letne ameriske drzavne obveznice so ze na 1.5%. Nacin, da izplezajo iz luknje je 2-4% inflacija, imo. Samo, bo potrebno sodelovanje politike, drugace bo narod ponorel - ce ne bodo spodnje sloje vsaj malo kompenzirali, ker ze tako so jih okradli v zadnjem desetletju.

mahoni ::

Kje v EU kupiti nepremicnino, ki bo cez 5 let vredna za vsaj 15% vec. En je omenil Romunijo. WTF bi kdo tam zivel?
Tu je bil nesramen podpis, ki mi je prislužil naziv, ampak mi dol visi za tem.

m0LN4r ::

Marsikdo zivi marsikje. Tista modra crta je danes 2020 ze nad dobrih 500:


Prognoza kaze, da bo se 20 let slo samo gor.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

          ::

Vlagati se splača v zadeve, povezane z izpusti CO2. Na to stavijo veliki, zato tudi tako forsirajo vse CO2 prijazne zadeve.

chrush ::

showsover je izjavil:


Kako velik je to gozd, hektar, več?


Dober hektar. Se pa bosta kmalu zraven prodala še dva gozda podobne velikosti in neizkoriščena.
https://www.facebook.com/OverMuraMuviMejkers

Magic1 ::

111111111111 je izjavil:

Srebro kupujem fizično, Redke zemlje pa ETF, baterije. :)

Srebro sem kupoval 800€ po kg. Zdaj je malo skočil, pa več vlagam v redke zemlje.

Kako pa kupuješ srebro, ne da plačuješ DDV premium?
Magic

kuall ::

Problem z gozdom:
sosedje ti sekajo ob meji.
ciganje ti sekajo ob cestah.
ogoljufa te kupec.
se nam je zgodilo že večkrat vse troje.

zobnik ::

Gozd se splača, pri nas ge je čez 30 ha sama debelina...to nas trenutno rešuje pred bankrotom kmetije z živinorejo.
Itak se vse vlaga nazaj v kmetijstvo.

kuall ::

mi smo z gozdom prekrili streho na bajti, kupili prvi avto, vse traktorje in vse kmetijske stroje (ki tam v začetku 90ih niso bili poceni, no zdej je en kup starega železa, so pa še delujoči, no sej tudi zdej novi stroji niso poceni). ja je kar nekaj denarja v gozdu. pa tudi delat v gozdu je kar fajn (baje, meni so prepustili nedonosno poljedelstvo/živinorejo, ostali družinski člani pa so se usmerili v bolj donosni gozd).

showsover ::

Bi jaz kupil gozd, X ha, samo sem len, se mi ne da delat, cirozo pumpat pa ja, pa tudi iz faha nisem. Pa bi se razčesnil, še preden bi motorka začela rohnet. Ni to za vsakega; drvarje (saj se reče tako terenski ekipi?) pa je tudi potrebno plačat, v žlahti bi se najdli akademiki, ki bi o tem znali razpravljati in svetovati, še posebej, če kdo drug (kot navadno) raskira peneze. Torej, pač bluzim in filozofiram.

Zgodovina sprememb…

Taip4n ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Kripto all in.

Kdo pravi drugace, nima pojma.


Lahko je s tujim po koprivah...

zobnik ::

pr nas mamo tudi žago, tako da žagamo les....ne vem če je kmetijstvo prihodnost da kupiš in živiš od tega, še mladi dobijo zastonj veliko kmetijo pa jo nočejo.

kuall ::

koliko dobička prinese žaga na leto?

111111111111 ::

Magic1 je izjavil:


Kako pa kupuješ srebro, ne da plačuješ DDV premium?

:)
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

Jerry000 ::

Jaz sem v kripto vložil in sem kar zadovolen :)

#000000 ::

GOLD je vedno IN, čez leta pogruntaš, da se ga VEDNO v vsakem trenutku da UNOVČIT za pravi keš z lahkoto, izgube so al minimalne se pa zgodi da tudi profitiraš, večinoma pa nekaj malega izgubiš, ampak precej manj kot na bilokeri banki ki garantira do 100K katerih NE BOŠ videl NIKOLI če krešne zadeva, zlato boš pa vedno lahko prodal kadarkoli, tudi če doživimo bog ne daj zombi apokalipso ipd.

Evo ti dam slikco RESNIČNO iz 2013 ko sem kupil 10g zlata kar delam redno ampak pustmo to, lepo se vidi cena datum in serjsko sem zbrisal, plačal sem 340 eurov danes je Odkupna cena iste kovnice :452,10€


Se pravi prava pušiona anede :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: #000000 ()

dronyx ::

m0LN4r je izjavil:

Prognoza kaze, da bo se 20 let slo samo gor.

Tudi cene nepremičnin lahko močno padejo, tako da ta prognoza je tudi špekulacija. Nivo cen naših nepremičnin iz leta 2007 je bil dosežen šele čez več kot desetletje. Seveda je pa res, da lahko nepremičnino oddajaš, torej ni nujno samo mrtev kapital.

pffff ::

carota je izjavil:


Premožni gradijo bunkerje ...



Podjetni pa giljotine. Ki so fantasticna investicija, v naslednjih 30 letih bo po njih veliko povprasevanje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pffff ()

Mato989 ::

#000000 je izjavil:

GOLD je vedno IN, čez leta pogruntaš, da se ga VEDNO v vsakem trenutku da UNOVČIT za pravi keš z lahkoto, izgube so al minimalne se pa zgodi da tudi profitiraš, večinoma pa nekaj malega izgubiš, ampak precej manj kot na bilokeri banki ki garantira do 100K katerih NE BOŠ videl NIKOLI če krešne zadeva, zlato boš pa vedno lahko prodal kadarkoli, tudi če doživimo bog ne daj zombi apokalipso ipd.

Evo ti dam slikco RESNIČNO iz 2013 ko sem kupil 10g zlata kar delam redno ampak pustmo to, lepo se vidi cena datum in serjsko sem zbrisal, plačal sem 340 eurov danes je Odkupna cena iste kovnice :452,10€


Se pravi prava pušiona anede :)



Če bi enake ojre v 2013 vložil v BTC ali sklade bi imel like ŽNJ krat več tako da ja, pušiona relativno gledano, absolutno pa hvala bogu da ni
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

bobby ::

Imas priblizno 54e dobicka (upostevaje letno inflacijo 2%) na katerega ni potrebno placati davka kar pomeni cca 16% realni dobicek.
Sem na tvoji strani, da ne bo pomote ampak samo toliko za ostale, da ne bodo slucajno s hitro kalkulacijo zracunali 33% dobicka,..

Ce bi pa on teh 340eur drzal v banki, bi jih pa danes moral imeti okvirno 398eur, da bi bil na istem.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

WaterBoy ::

carota je izjavil:


A to veš, da so naši zaščitniki v Bruslju sprejeli zakon, da če banka zaide v nepredvidljive težave, lahko blokira sredstva na računih?


To sem zadnič prebral im nisem mogel verjeti da je to res in da obstaja.

Menda na cipru so že to naredili

bobby ::

To imajo vse banke v pogojih. Ker ti si dejansko delnicar banke, ko imas valuto pri njih shranjeno.
To velja ze dolgo casa ne samo od "zadnjic".
Zato imas pa drzavo v ozadju, ki je garant do 100k, ker bi njeni vzvodi morali prepracit karkoli, ce se kaj zgodi banki. Ampak,.. Welcome to rabbit hole
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

WaterBoy ::

Verjamem ja, samo jaz sem za to šele zadnič prvič zvedel

avtek ::

Bi pa vprašal tiste, ki imate v zlatu oz. nasploh v kovinah v fizični obliki. A shranjujete to doma, imate sef? Shranjujete na drugih lokacijah 'varnih, plačljivih' sefih?

Sam si namreč ne predstavljam, da bi imel recimo za 10k zlata doma v 'zakotni omarici'. Ko bo prišli z detektorjem, v parih minutah več ne bi bilo.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Inflacija 2021/2022 (strani: 1 2 3 4208 209 210 211 )

Oddelek: Problemi človeštva
10534926854 (3294) Mr.B
»

Padec zlata (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
31448696 (23321) Furbo
»

Plemenitenje denarja

Oddelek: Loža
458339 (5386) DegenGambler
»

Kako razpršiti investicije?

Oddelek: Loža
273487 (2443) Machete
»

Vlaganje 1.000€ na mesec (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
24061182 (33244) gruntfürmich

Več podobnih tem