» »

Inflacija 2021/2022

Inflacija 2021/2022

««
2 / 210
»»

zobnik ::

Optimisti, vse se bo podražil, plače realno dol, cene gor, davki pa bodo že tko naredil zakompliciran, da ljudje povečini ne bodo razumel, bodo tud teli višji. Nižji bodo tisti o katerih ljudej največ vejo.
Kdaj je pa še kej ta država šenkala, nikol.

m0LN4r ::

Jaz sem si vceraj izpisal povprecje plac od leta 2016 do 2020 za DE, pa se korona se kako pozna.
2016 ca. 1900
2017 ca. 1950
2018 ca. 2000
2019 ca. 2075
2020 pa 2084 -> korona, pa lockdown recimo ni bil tako oster, kot je od januarja do danes.
2020 brez lockdowna bi prisli na 2150
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

3p ::

m0LN4r je izjavil:

Jaz sem si vceraj izpisal povprecje plac od leta 2016 do 2020 za DE, pa se korona se kako pozna.
2016 ca. 1900
2017 ca. 1950
2018 ca. 2000
2019 ca. 2075
2020 pa 2084 -> korona, pa lockdown recimo ni bil tako oster, kot je od januarja do danes.
2020 brez lockdowna bi prisli na 2150


Tudi v Sloveniji se pozna. Zaradi koronskih dodatkov smo marca v popvprečju (spet) preko 2k bruto.

Neto pa je v 2020 najbolj poskočil v zadnji 5 letih.

Corona, Slovenec ma tebe rat. :D

zobnik ::

sam to je neto v DE

kriptobog ::

zobnik je izjavil:

Optimisti, vse se bo podražil, plače realno dol, cene gor, davki pa bodo že tko naredil zakompliciran, da ljudje povečini ne bodo razumel, bodo tud teli višji. Nižji bodo tisti o katerih ljudej največ vejo.
Kdaj je pa še kej ta država šenkala, nikol.


Kje grejo plače dol? Če vam znižajo v službi plačo, kar vztrajate tam? V takem primeru ste si potem sami krivi in nimate kaj jamrati.

Lonsarg ::

Govori o tem, da gre relativna vrednost place zaradi inflacije dol, ne da se dejansko zniza v absolutnem smislu. Inflacija je za delodajalce super. V bistvu lahko tudi dobrim talajo mini povisice in so zaposleni srecni, ceprav se le uskladi z inflacijo :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

energetik ::

3p je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

Jaz sem si vceraj izpisal povprecje plac od leta 2016 do 2020 za DE, pa se korona se kako pozna.
2016 ca. 1900
2017 ca. 1950
2018 ca. 2000
2019 ca. 2075
2020 pa 2084 -> korona, pa lockdown recimo ni bil tako oster, kot je od januarja do danes.
2020 brez lockdowna bi prisli na 2150


Tudi v Sloveniji se pozna. Zaradi koronskih dodatkov smo marca v popvprečju (spet) preko 2k bruto.

Neto pa je v 2020 najbolj poskočil v zadnji 5 letih.

Corona, Slovenec ma tebe rat. :D
Meni je med epidemijo neto poskočil za 200/mesec samo iz razloga prevoza in malice, ker delam od doma. Malica v menzi ni pod 6EUR, doma je pod 1EUR. Bencin in parkirnino sem pa lahko direktno odštel. Prihranim 10EUR dnevno, 200 mesečno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

kriptobog ::

Lonsarg je izjavil:

Govori o tem, da gre relativna vrednost place zaradi inflacije dol, ne da se dejansko zniza v absolutnem smislu. Inflacija je za delodajalce super. V bistvu lahko tudi dobrim talajo mini povisice in so zaposleni srecni, ceprav se le uskladi z inflacijo :)


Če je delodajalec normalen, potem plače itak usklajujejo z inflacijo...

energetik je izjavil:

3p je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

Jaz sem si vceraj izpisal povprecje plac od leta 2016 do 2020 za DE, pa se korona se kako pozna.
2016 ca. 1900
2017 ca. 1950
2018 ca. 2000
2019 ca. 2075
2020 pa 2084 -> korona, pa lockdown recimo ni bil tako oster, kot je od januarja do danes.
2020 brez lockdowna bi prisli na 2150


Tudi v Sloveniji se pozna. Zaradi koronskih dodatkov smo marca v popvprečju (spet) preko 2k bruto.

Neto pa je v 2020 najbolj poskočil v zadnji 5 letih.

Corona, Slovenec ma tebe rat. :D
Meni je med epidemijo neto poskočil za 200/mesec samo iz razloga prevoza in malice, ker delam od doma. Malica v menzi ni pod 6EUR, doma je pod 1EUR. Bencin in parkirnino sem pa lahko direktno odštel. Prihranim 10EUR dnevno, 200 mesečno.


Malica pod 1€? Kaj si na kruhu in vodi?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kriptobog ()

enemon ::

kriptobog je izjavil:

Lonsarg je izjavil:

Govori o tem, da gre relativna vrednost place zaradi inflacije dol, ne da se dejansko zniza v absolutnem smislu. Inflacija je za delodajalce super. V bistvu lahko tudi dobrim talajo mini povisice in so zaposleni srecni, ceprav se le uskladi z inflacijo :)


Če je delodajalec normalen, potem plače itak usklajujejo z inflacijo...

energetik je izjavil:

3p je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

Jaz sem si vceraj izpisal povprecje plac od leta 2016 do 2020 za DE, pa se korona se kako pozna.
2016 ca. 1900
2017 ca. 1950
2018 ca. 2000
2019 ca. 2075
2020 pa 2084 -> korona, pa lockdown recimo ni bil tako oster, kot je od januarja do danes.
2020 brez lockdowna bi prisli na 2150


Tudi v Sloveniji se pozna. Zaradi koronskih dodatkov smo marca v popvprečju (spet) preko 2k bruto.

Neto pa je v 2020 najbolj poskočil v zadnji 5 letih.

Corona, Slovenec ma tebe rat. :D
Meni je med epidemijo neto poskočil za 200/mesec samo iz razloga prevoza in malice, ker delam od doma. Malica v menzi ni pod 6EUR, doma je pod 1EUR. Bencin in parkirnino sem pa lahko direktno odštel. Prihranim 10EUR dnevno, 200 mesečno.


Malica pod 1€? Kaj si na kruhu in vodi?


Kateri delodajalec plače usklajuje z inflacijo? Sam tega še nisem doživel.

hipertija ::

kriptobog je izjavil:

Lonsarg je izjavil:

Govori o tem, da gre relativna vrednost place zaradi inflacije dol, ne da se dejansko zniza v absolutnem smislu. Inflacija je za delodajalce super. V bistvu lahko tudi dobrim talajo mini povisice in so zaposleni srecni, ceprav se le uskladi z inflacijo :)


Če je delodajalec normalen, potem plače itak usklajujejo z inflacijo...

energetik je izjavil:

3p je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

Jaz sem si vceraj izpisal povprecje plac od leta 2016 do 2020 za DE, pa se korona se kako pozna.
2016 ca. 1900
2017 ca. 1950
2018 ca. 2000
2019 ca. 2075
2020 pa 2084 -> korona, pa lockdown recimo ni bil tako oster, kot je od januarja do danes.
2020 brez lockdowna bi prisli na 2150


Tudi v Sloveniji se pozna. Zaradi koronskih dodatkov smo marca v popvprečju (spet) preko 2k bruto.

Neto pa je v 2020 najbolj poskočil v zadnji 5 letih.

Corona, Slovenec ma tebe rat. :D
Meni je med epidemijo neto poskočil za 200/mesec samo iz razloga prevoza in malice, ker delam od doma. Malica v menzi ni pod 6EUR, doma je pod 1EUR. Bencin in parkirnino sem pa lahko direktno odštel. Prihranim 10EUR dnevno, 200 mesečno.


Malica pod 1€? Kaj si na kruhu in vodi?

gozdne jagode, v jeseni kostanj, borovnice... pa če soseda vrže kaj na kompost... pa si prišparal
Prekle za kurnk

energetik ::

Koliko stane kila makaronov, omakca pa solata z vrta?
Ali pa kila ječmena, piksna fižola, korenček z vrta pa nekaj tofuja za ričet?

Ne jem glih kaviarja za malico, nekaj na hitro se vrže skupaj, pa dobro naje. Povprečno sem sigurno na 1EUR za obrok, v menzi pa pod 6EUR ni šlo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

enemon ::

energetik je izjavil:

Koliko stane kila makaronov, omakca pa solata z vrta?
Ali pa kila ječmena, piksna fižola, korenček z vrta pa nekaj tofuja za ričet?

Ne jem glih kaviarja za malico, nekaj na hitro se vrže skupaj, pa dobro naje. Povprečno sem sigurno na 1EUR za obrok, v menzi pa pod 6EUR ni šlo.


Jaz tudi potem, ko bom šel nazaj v službo, razmišljam, da ne bom več jedel v menzi. Si bom raje s sabo prinesel, veliko ceneje in veliko bolj zdravo.

feryz ::

Že 30 let ne jem pred peto uro popoldan.
Ne vem, kaj vidite v teh menzah. Razen ogromno kemije v hrani.

enemon ::

feryz je izjavil:


Ne vem, kaj vidite v teh menzah. Razen ogromno kemije v hrani.


Sodelavci težijo, da nisi družaben, če ne greš z njimi jest.

m0LN4r ::

Nevem, ce so glih budget makaroni in 1eur sinonim za zdravo hrano.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

enemon ::

m0LN4r je izjavil:

Nevem, ce so glih budget makaroni in 1eur sinonim za zdravo hrano.


V menzi tudi ne kupujejo kakovostnih sestavin ravno, vsaj pri nas ne.

3p ::

m0LN4r je izjavil:

Nevem, ce so glih budget makaroni in 1eur sinonim za zdravo hrano.


Tole je offtopic, ampak zdravost hrane je bolj slabo korelirana s ceno.

m0LN4r ::

Ja ampak makaroni z paradajzovo omako je teoreticno samo cuker.
Med tem in menzo je kr razlika, ampak ok.

3p je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

Nevem, ce so glih budget makaroni in 1eur sinonim za zdravo hrano.


Tole je offtopic, ampak zdravost hrane je bolj slabo korelirana s ceno.
Govorim v idealnem primeru. Generalno gledano bos za 5 evrov dobil vec kot za 1 evro ali pa enak izdelek visje kakovosti. Mezga za 20 centov je en napol zrel paradajz, cuker in barvilo. Mezga za 2 evra, pa je mogoce celo vidla 4 zrele paradajse.
Naj za zacetek proba testenine in mezgo za 2 evra.

ONTOPIC

Pa dober tek: https://www.spar.si/online/beli-fizol-s... to je za dva dni!
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

energetik ::

m0LN4r je izjavil:

Ja ampak makaroni z paradajzovo omako je teoreticno samo cuker.
Med tem in menzo je kr razlika, ampak ok.

3p je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

Nevem, ce so glih budget makaroni in 1eur sinonim za zdravo hrano.


Tole je offtopic, ampak zdravost hrane je bolj slabo korelirana s ceno.
Govorim v idealnem primeru. Generalno gledano bos za 5 evrov dobil vec kot za 1 evro ali pa enak izdelek visje kakovosti. Mezga za 20 centov je en napol zrel paradajz, cuker in barvilo. Mezga za 2 evra, pa je mogoce celo vidla 4 zrele paradajse.
Naj za zacetek proba testenine in mezgo za 2 evra.

ONTOPIC

Pa dober tek: https://www.spar.si/online/beli-fizol-s... to je za dva dni!
Zdj smo močno off, ampak kaj tukaj mešaš zraven mezgo? Uporabljam cele pelate v konzervi, notri je samo še ščepec soli. Sicer pa cena malice niti pod razno ne odraža kvalitete ali celo uravnoteženosti obroka. Za tistih 6 ali 7€ dobivaš v menzi med drugim tudi kakšne mastne lazanje ali pa ocvrte šampinjone s tatarsko. Je moj ričet s tofujem precej bolj zdrav in uravnotežen.

m0LN4r ::

Mi lahk das recept za ricet s tofujem za 1 evro? Nevem kaj bi kuhal danes pa se ravnokar odpravljam v trgovino.

Ni bio tofu ze okol 3-4 evre?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

kriptobog ::

energetik je izjavil:

Koliko stane kila makaronov, omakca pa solata z vrta?
Ali pa kila ječmena, piksna fižola, korenček z vrta pa nekaj tofuja za ričet?

Ne jem glih kaviarja za malico, nekaj na hitro se vrže skupaj, pa dobro naje. Povprečno sem sigurno na 1EUR za obrok, v menzi pa pod 6EUR ni šlo.


Kakšno gurmansko doživetje. Ričet, makaroni, fižol s piksne. Drugega ne premorete? To še kralji ulice boljšo malico jejo.

enemon je izjavil:

kriptobog je izjavil:

Lonsarg je izjavil:

Govori o tem, da gre relativna vrednost place zaradi inflacije dol, ne da se dejansko zniza v absolutnem smislu. Inflacija je za delodajalce super. V bistvu lahko tudi dobrim talajo mini povisice in so zaposleni srecni, ceprav se le uskladi z inflacijo :)


Če je delodajalec normalen, potem plače itak usklajujejo z inflacijo...

energetik je izjavil:

3p je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

Jaz sem si vceraj izpisal povprecje plac od leta 2016 do 2020 za DE, pa se korona se kako pozna.
2016 ca. 1900
2017 ca. 1950
2018 ca. 2000
2019 ca. 2075
2020 pa 2084 -> korona, pa lockdown recimo ni bil tako oster, kot je od januarja do danes.
2020 brez lockdowna bi prisli na 2150


Tudi v Sloveniji se pozna. Zaradi koronskih dodatkov smo marca v popvprečju (spet) preko 2k bruto.

Neto pa je v 2020 najbolj poskočil v zadnji 5 letih.

Corona, Slovenec ma tebe rat. :D
Meni je med epidemijo neto poskočil za 200/mesec samo iz razloga prevoza in malice, ker delam od doma. Malica v menzi ni pod 6EUR, doma je pod 1EUR. Bencin in parkirnino sem pa lahko direktno odštel. Prihranim 10EUR dnevno, 200 mesečno.


Malica pod 1€? Kaj si na kruhu in vodi?


Kateri delodajalec plače usklajuje z inflacijo? Sam tega še nisem doživel.


Oba pri katerih sem delal...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kriptobog ()

3p ::

m0LN4r je izjavil:

Mi lahk das recept za ricet s tofujem za 1 evro? Nevem kaj bi kuhal danes pa se ravnokar odpravljam v trgovino.

Ni bio tofu ze okol 3-4 evre?



Hehe, ok, naj jaz poizkusim:
10 dag kaše (0,1EUR?)
10 dag mercator tofuja (0,5EUR)
10 dag fižola v zrnju (0,1EUR)?
en korenček, četrt čebule, strok česna, 1 krompir, začimbe... (0,29EUR)

Tadaaa.
---
Seveda lahko tofu tudi sam narediš, če dobiš sojo po normalni ceni pri nas. Bio izdelkov se pa izogneš. To je za kupovanje odpustkov, za tiste ki ne vejo kaj bi radi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 3p ()

D3m ::

Kakšno gurmansko doživetje. Ričet, makaroni, fižol s piksne.




|HP EliteBook|R5 6650U|

m0LN4r ::

3p je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

Mi lahk das recept za ricet s tofujem za 1 evro? Nevem kaj bi kuhal danes pa se ravnokar odpravljam v trgovino.

Ni bio tofu ze okol 3-4 evre?



Hehe, ok, naj jaz poizkusim:
10 dag kaše (0,1EUR?)
10 dag mercator tofuja (0,5EUR)
10 dag fižola v zrnju (0,1EUR)?
en korenček, četrt čebule, strok česna, 1 krompir, začimbe... (0,29EUR)

Tadaaa.
---
Seveda lahko tofu tudi sam narediš, če dobiš sojo po normalni ceni pri nas. Bio izdelkov se pa izogneš. To je za kupovanje odpustkov, za tiste ki ne vejo kaj bi radi.
Kr zari od kakovosti ta kitajski cesen in budget fizol, skuha se pa tko, da das s steklenim pokrovom na sonce za en dan ane xD
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

m0LN4r ::

https://www.spar.si/online/mokra-hrana-...
Pa jes k gospod. 3x zajec, jagnetina, govedina in piscanec
Dve vrecki sta 250g in 76centov.
Baje ima 13% beljakovin, essencialne omega mascobe in izbrane vitamine ter minerale:
...essentieller Omega-6-Fettsäuren mit der richtigen Kombination aus ausgewogenen Mineralstoffen und Vitaminen,
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

energetik ::

Kar nakladajte. Verjetno vi med delom od doma skuhate vsak dan novo gurmansko doživetje, v kuhinji pa preždite vsaj 1h? Gre za navadno malco med delom, hudiča. A je kdo rekel, da je to moj edini obrok?
Point je bil samo, da zaradi dela od doma prišparam 5€ na dan samo na račun hrane.

3p ::

m0LN4r je izjavil:

Kr zari od kakovosti ta kitajski cesen in budget fizol, skuha se pa tko, da das s steklenim pokrovom na sonce za en dan ane xD


Seveda je 1€ za že ekstrem, za ilustracijo. Osebno bolj prisegam na to, da za ceno kosila v menzi narediš sam bistveno bolj zdravo hrano. Če imaš voljo. Znanje. In čas. In če slednjega ne pretvoriš v vložen denar.

(A dam ***** v ričet, če vzamejo v tvoji menzi kaj boljše sestavine, kot sem jih naštel.)

Če imaš preveč € pa lahko greš tudi na boljšo finočo na kak otok. Ti bojo kitajski česen obrezali, da bo zgledal bolj droben.
https://www.nytimes.com/2021/04/27/dini...

Bwaze6 ::

Tole je pa ratala čisto on topic debata.

Če koga zanima, imam izvrstne recepte za doma zmiksane zelenjavne namaze. Kar semle prilepim?

feryz ::

Če pa res koga zanima tema, sem zdajle fasal nazaj dva maila, da se lahko pod nosom obrišem za izolacijski material. Do nadaljnega.

energetik ::

Purenit?

Očitno bi moral namesto v BTC vložit v EPS in Ytong, pa zdajle prodajat...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

feryz ::

In turvac.

Sicer Rehau že pošilja mail-e, da padajo zaloge granulata v skladiščih in transportnih poteh.
V kolikor se stanje kmalu ne spremeni, boste kokakolo iz dlani srkali.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

RoccoC ::

super, bo vsaj manj teh odpadnih flaš...

m0LN4r ::

energetik je izjavil:

Kar nakladajte. Verjetno vi med delom od doma skuhate vsak dan novo gurmansko doživetje, v kuhinji pa preždite vsaj 1h? Gre za navadno malco med delom, hudiča. A je kdo rekel, da je to moj edini obrok?
Point je bil samo, da zaradi dela od doma prišparam 5€ na dan samo na račun hrane.
Zarad inflacije bos moral kmal na 1,5€/obrok ;)
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

energetik ::

Bom pa živo mejo posekal pa fižol nasadil. Tega ne požre inflacija :D

showsover ::

energetik je izjavil:

Bom pa živo mejo posekal pa fižol nasadil. Tega ne požre inflacija :D

Pa to je to, 👍, seveda dokler je fižol mišljeno kot prispodoba.
Druga (mnogokrat težja) varianta je, da služiš po višji stopnji rasti kot znaša inflacija v obdobju.
Je mogoče celo ironično, da cene pogodbenih IT storitev v Sloveniji že ponekod dosegajo 80% avstrijskih.

m0LN4r ::

Je mogoče celo ironično, da cene pogodbenih IT storitev v Sloveniji že ponekod dosegajo 80% avstrijskih.
Dolocene pogodbene storitve v avstriji pa to presegajo za 120%
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

energetik ::

showsover je izjavil:

energetik je izjavil:

Bom pa živo mejo posekal pa fižol nasadil. Tega ne požre inflacija :D

Pa to je to, 👍, seveda dokler je fižol mišljeno kot prispodoba.
Druga (mnogokrat težja) varianta je, da služiš po višji stopnji rasti kot znaša inflacija v obdobju.
Lažja pa je, da obstoječi prihodek redno vlagaš v prave delnice in ostale primerne investicije.

showsover ::

energetik je izjavil:

showsover je izjavil:

energetik je izjavil:

Bom pa živo mejo posekal pa fižol nasadil. Tega ne požre inflacija :D

Pa to je to, 👍, seveda dokler je fižol mišljeno kot prispodoba.
Druga (mnogokrat težja) varianta je, da služiš po višji stopnji rasti kot znaša inflacija v obdobju.
Lažja pa je, da obstoječi prihodek redno vlagaš v prave delnice in ostale primerne investicije.

Jah, no, zdaj, če gremo razčlenjevati pomen besede 'služiti', lahko porabiva več strani. Mislim, da se razumemo. Te, "prave" delnice, "primerne" investicije, je, seveda, ideal, če dovoljkrat izbereš 'ustrezne investicije', si zmagal tako ali tako :-)

D3m ::

energetik je izjavil:

Bom pa živo mejo posekal pa fižol nasadil. Tega ne požre inflacija :D


Inflacija ne. Žužki pa.

Welcome to the jungle.

trenerkar ::

poweroff je izjavil:

Tega pa ne verjamem. Da se stvari dražijo in da je inflacija. Preprosto ni mogoče. :D

Vsaj tako so eni razlagali v sosednji temi o cenah nepremičnin.

Ne. To je samo tvoja interpretacija napisanega; seveda napačna.

showsover ::

m0LN4r je izjavil:

Je mogoče celo ironično, da cene pogodbenih IT storitev v Sloveniji že ponekod dosegajo 80% avstrijskih.
Dolocene pogodbene storitve v avstriji pa to presegajo za 120%

Če si pa hotel reči, da S (kot slovensko vrednotenje) dosega 80% A (avstrijsko vrednotenje PRIMERLJIVIH storitev), nekatere A2 (avstrijsko vrednotenje NEPRIMERLJIVIH storitev) pa presegajo to (S ali A, ni pomembno) za 120% (torej gre za 220%, ker presegajo ZA 120%), tudi prav. Ne vem točno, kaj si želel povedati oz. kako si naj s tem pomagam. Mislim, ja, če si hotel povedati, da informatika ni globalno najbolje plačana panoga, je pa kar ok, recimo, se lahko strinjamo kadarkoli.

showsover ::

Strah pred inflacijo nekoliko prestrašil kupce

Čas branja: 1 min
23.05.2021 14:19

Upadle so predvsem ameriške borze, na drugih je bilo več optimizma.
avtor
MATEJ KAČIČ
Strah pred inflacijo nekoliko prestrašil kupce
Foto: Shutterstock
Več iz teme:
borze > Nemčija > delnice > ZDA > Dow Jones > Nasdaq > Nikkei >
Vlagatelji na mednarodnih borzah so bili previdni pri odločitvah, teden pa je zaznamoval tudi strah pred inflacijo, ki bi lahko sprožila rast obrestnih mer. Indeksi na svetovnih borzah niso ubrali enotne smeri, izkupiček pa bi bil ob dogajanju v prvih dneh tedna lahko tudi slabši. Na Wall Streetu sta se indeksa Dow Jones in S & P 500 znižala, tehnološki Nasdaq pa zvišal, mešano je bilo tudi na evropskih borzah, le na azijskih so se indeksi večinoma okrepili.

V ZDA so indeksi začeli upadati v ponedeljek in to se je nadaljevalo vse do četrtka. Indekse so navzdol sprva potegnile delnice tehnoloških podjetij, saj se je med vlagatelji krepila skrb pred možnostjo izbruha inflacije, kar bi povzročilo rast obrestnih mer. Med razlogi za upad so analitiki našli tudi šibke podatke z ameriškega nepremičninskega trga, k pozitivnemu gibanju sredi tedna pa niso mogli pomagati niti dobri poslovni rezultati nekaterih trgovinskih podjetij.

Indekse so v nadaljevanju navzdol potegnile naftne delnice zaradi majhnega povpraševanja v Indiji in na drugih trgih, ki jih je zelo prizadela pandemija COVID-19. V četrtek je indekse okrepilo poročilo ameriškega ministrstva za delo o nadaljevanju upadanja števila novih zahtevkov za podporo brezposelnim, v petek večjih pretresov ni bilo. Indeks S & P 500 je tako minuli teden izgubil 0,4 odstotka, Dow Jones je upadel za pol odstotka, Nasdaq pa pridobil 0,3 odstotka.

Velik skok cen pri nemških proizvajalcih

Iz Nemčiji so minuli teden prihajale spodbudne novice, tako so se cene pri proizvajalcih aprila zvišale največ v skoraj desetletju. Proizvajalci so v tem času zaznali 5,2-odstotno rast cen, potem ko so se marca zvišale za 3,7 odstotka. Aprilska rast po zaslugi dražjih izdelkov za vmesno porabo in energije je rahlo presegla pričakovanja analitikov, hkrati pa je največja po avgustu leta 2011, ko so se cene zvišale po finančni in gospodarski krizi. Indeks DAX je pri tem zrasel za 0,14 odstotka, britanski FTSE pa izgubil 0,4 odstotka.

Na Japonskem še kar deflacija

Cene življenjskih potrebščin na Japonskem so se aprila deveti mesec zapored znižale. Deflacija na letni ravni je bila 0,1-odstotna, predvsem pa so k njej pripomogli nižji stroški iz skupine komunikacije in energije. Cilj v obliki dvoodstotne inflacije, ki ga je japonska centralna banka postavila leta 2013, je tako še daleč. Aprila se je nadaljevalo tudi okrevanje japonske blagovne menjave s svetom, saj je izvoz v primerjavi z lanskim aprilom zrasel za 38 odstotkov. Indeks Nikkei se je minuli teden zvišal za 0,8 odstotka, regijski MSCI.EM pa za 1,7 odstotka.

Inventorista ::

Les se je tudi precej podražil in v primerjavi z lani ga dobimo precej manj, kot v letu 2020!
Poslovno leto 20/21 za baumarkte je pokalo po šivih! Na naši firmi smo dobili še 15 plačo zaradi dobrih rezultatov!

feryz ::

Zadeve so postale nore. Vsakih 14 dni nov mail s povečanjem cen od 5 do 10 procentov. Ko par takih dobiš, ugotoviš, da so šle stvari v mesecu ali dveh za 50 do 100 procentov gor.

Prejle me kliče možakar, da ima mojo ponudbo za 60 jurjev. Mi plača vse vnaprej , 100 procentno, če mu dam še 5 posto popusta.
Pa sem mu prijazno povedal, da si lahko popust nekam vtakne. In da če ne plača danes, bo jutri še 5 procentov zraven dodal zaradi povišanja cen.

Denar na računu itak samo boli, zato ne vem, zakaj folk sploh še poudarja te avanse. Zaradi dobesedno poplave denarja, bi vsi plačali danes, naročili pa jeseni.
Ampak ne ide to tako. Plačal/doplačal boš takrat, ko bo naročeno in potrjeno, s cenami ki bodo veljale takrat.

facepalm ::

Ko bo vse te podrazitve obcutil tudi potrosnik, bo zanimivo. Takrat bo uradno inflacija takoj poskocila za... 0,01%? :))

feryz ::

Saj jih. Hvala k... sem v branži, kjer ni enotnih cen ali cenikov.
Če bi prodajal majonezo ali kruh, bi me že linčali.

facepalm ::

feryz je izjavil:

Saj jih. Hvala k... sem v branži, kjer ni enotnih cen ali cenikov.
Če bi prodajal majonezo ali kruh, bi me že linčali.

Sem mislil omeniti alu profile, da se prodajajo po enaki ceni, kljub podrazitvi aluminija, pa me je stisnilo, ko sem sel ravnokar pregledat cene online..

Bwaze6 ::

facepalm je izjavil:

Ko bo vse te podrazitve obcutil tudi potrosnik, bo zanimivo. Takrat bo uradno inflacija takoj poskocila za... 0,01%? :))


Lahovnik: Kjer je konkurenca velika, bo porast cen nekoliko nižji

Vračamo se v normalnost, a dejstvo je, da je ta dražja. V primerjavi z lanskim decembrom se je kruh podražil za 2 odstotka, zelenjava za 10, sadje za 4, za 5 odstotkov pa se je podražil sladkor. Agrarni ekonomist Aleš Kuhar je pojasnil, da proizvajalci podražitve napovedujejo zato, ker so občutno dražje tudi surovine. Kot je dodal ekonomist Matej Lahovnik, se cene višajo po nabavni verigi navzgor. Hkrati je ocenil, da bo na področjih, kjer je konkurenca res velika, na primer v trgovinah, porast cen nekoliko nižji.

...

Kar 70-odstotno podražitev opažajo v gradbeništvu, kjer so se močno podražili jeklo, nikelj barvne kovine, aluminij in baker. "To predstavlja velike stroškovne škarje, s katerimi se soočajo izvajalci, ki so podpisali pogodbo o izvajanju del še pred pol leta," je dejal Bojan Ivanc, vodja analitike na Gospodarski zbornici Slovenije.

showsover ::

Nemčija z najvišjo stopnjo inflacije v zadnjih desetih letih

V Nemčiji je stopnja inflacije maja glede na enak mesec lani dosegla 2,5 odstotka, kar je najvišje v od septembra 2011. Glede na prve podatke Zveznega statističnega urada Destatis, so se cene življenjskih potrebščin maja primerjavi z aprilom zvišale za 0,5 odstotka.

Na višanje inflacijske stopnje so najbolj vplivale v povprečju za deset odstotkov višje cene energije. Energija se podražila že aprila, in sicer za osem odstotkov, kar je aprilsko letno inflacijo pognalo na dva odstotka. Hrana je bila v povprečju za 1,5 odstotka dražja kot maja lani, medtem ko so se cene storitev zvišale za 2,2 odstotka.

Nemška inflacija se od začetka leta stalno povečuje, deloma tudi zaradi uvedbe davka na ogljik in konca šestmesečnega znižanja prometnega davka, ki je bil namenjen ublažitvi gospodarske škode zaradi pandemije. Končni podatki za maj 2021 bodo sicer objavljeni 15. junija 2021.

We're doomed...

feryz ::

Nekdo hudo laže glede inflacije. To, kar na zunaj flancajo, nuca manj kot nič.
Privatnikom rastejo stroški materiala, da se kar kadi. Letos že konkretno preko 25 procentov, če gledam svoje. S tem, da konca ni videti.
Aluminij, baker, železo, plastika, izolacije, steklo ..., dobesedno noro je, kar se dogaja. S tem da zmanjkuje robe, daljšajo se dobavni roki.

Če nekomu obnovim lansko ponudbo, mi pravi, da sem lopov. Ampak, ko druge povpraša, ugotovi, da sem še najmanjši lopov. Ostali so še večji.
««
2 / 210
»»