» »

Kako razpršiti investicije?

Kako razpršiti investicije?

Sparkxl ::

Veliko se vas tukaj ukvarja z investiranjem, ampak imam občutek da ste guruji enega področja, torej all in v p2p,delnice, kripto,... Ali se motim? Kako imate razpršene svoje investicije? Čisto tako iz firbca me zanima, da se lahko malo orientiram.
Zaenkrat sem dal nekaj v kripto, ostalo pa še čaka. Delnice mi od vsega še najmanj dišijo, ker se na to enostavno ne spoznam. Tu je še zlato, nepremičnine, p2p,... možnosti je ogromno, ne vem pa, koliko naj dam v kaj, da se riziko izenači

Mato989 ::

Sparkxl je izjavil:

Veliko se vas tukaj ukvarja z investiranjem, ampak imam občutek da ste guruji enega področja, torej all in v p2p,delnice, kripto,... Ali se motim? Kako imate razpršene svoje investicije? Čisto tako iz firbca me zanima, da se lahko malo orientiram.
Zaenkrat sem dal nekaj v kripto, ostalo pa še čaka. Delnice mi od vsega še najmanj dišijo, ker se na to enostavno ne spoznam. Tu je še zlato, nepremičnine, p2p,... možnosti je ogromno, ne vem pa, koliko naj dam v kaj, da se riziko izenači


To da sploh je smiselno razpršit investicije pomeni da moraš v vsako investicijo bit sposoben investirat minimalno 5.000€... drugače nima preveč smisla. Vsaj jaz ga ne vidim.

Osebno so moje investicije crypto (10k investicija), en start up firma (10k investicija) in pa vplačevanje v prostovoljno dodatno pokojninsko zavarovanje.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Sparkxl ::

Ja saj to je jasno da se ne pogovarjamo o drobižu. V mojem primeru je to ca 800-1000€ mesečno na dolgi rok, ki ne vem kako jih razpršit, da se riziko nekako izenači.

Likalnik ::

Jaz imam v nepremičnini (tu je glavnina), krypto(tu je bolj igranje...neki vložim...enkrat izgubim enkrat dobim....da bi pa vložil več in potem čakal par let pa ne) in prostovoljno dodatno zavarovanje na dobo 10 let

V tvojem primeru, če hočeš varno naložbo kupi nepremičnino....in s tem viška denarjem pokrivaj kredit....notri daš najemnika za dolgoročno...in ti lahko on kredit odplačuje...oziroma oddajaš turistično..če se ti s tem ne ljubi ukvarjati najameš ljudi kateri ti čistijo, sprejemajo goste itd...ti samo kasiraš in od tega denarja plačuješ njim...kar pomeni, da ti na mesec nekaj ostane brez napora.
Nepremičnine bodo pa na dolgi rok tako ali pa tako vedno dražje...tako, da se ni za bati, da boš naredil minus...če je pa kriza in nujno rabiš denar jo pa lahko prodaš še vedno vsak moment. (moraš pa še upoštevati razna obnovitvena dela...in stroške katere pač nepremičnina ima, da je vsaj solidno ohranjena)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

Mato989 ::

Sparkxl je izjavil:

Ja saj to je jasno da se ne pogovarjamo o drobižu. V mojem primeru je to ca 800-1000EUR mesečno na dolgi rok, ki ne vem kako jih razpršit, da se riziko nekako izenači.


Torej kaj bi točno rad, izenačil rizik, da če gre eno dol da gre drugo gor pa si na "nuli" po inflaciji?

Jaz osebno, če bi lahko investiral 1.000EUR na mesec bi naredil tak razpored:(pod informacijo da danes nimaš nič našparano)

1. korak: Kupim cca. 3 unče zlata
2. korak: prihranim dovolj da vložim v enem kosu 6.000EUR v risky delnice
3. korak: prihranim dovolj da vložim v enem kosu 6.000EUR v accumulating ETF (MSCI World)
4. korak: prihranim dovolj da vložim v enem kosu 6.000EUR v crypto

Potem ponavljaš zgornje 4 korake vsaj 5 let... in potem narediš obračun.
Iz tega cikla moraš nepremičnine žal izpustit, razen če imaš našparano danes preko 50.000EUR, pol pa morda... čeprav če lahko hraniš 1.000EUR/mesečno potem to meni osebni ne bi bilo smiselno.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

c3p0 ::

Trenutno je jeba. Inflacija bo vedno bolj žrla prihranke na banki, cene nepremičnin/parcel so že zdaj (pre)visoke, kripto je neugodno visoko, zlato je okorna investicija, borzam se napoveduje zlom...

enemon ::

Mato989 je izjavil:

Sparkxl je izjavil:

Veliko se vas tukaj ukvarja z investiranjem, ampak imam občutek da ste guruji enega področja, torej all in v p2p,delnice, kripto,... Ali se motim? Kako imate razpršene svoje investicije? Čisto tako iz firbca me zanima, da se lahko malo orientiram.
Zaenkrat sem dal nekaj v kripto, ostalo pa še čaka. Delnice mi od vsega še najmanj dišijo, ker se na to enostavno ne spoznam. Tu je še zlato, nepremičnine, p2p,... možnosti je ogromno, ne vem pa, koliko naj dam v kaj, da se riziko izenači


To da sploh je smiselno razpršit investicije pomeni da moraš v vsako investicijo bit sposoben investirat minimalno 5.000€... drugače nima preveč smisla. Vsaj jaz ga ne vidim.

Osebno so moje investicije crypto (10k investicija), en start up firma (10k investicija) in pa vplačevanje v prostovoljno dodatno pokojninsko zavarovanje.


Nisi nekaj tudi v ETF dajal, če se prav spomnim?

Old Spice ::

Trenutno je jeba. Inflacija bo vedno bolj žrla prihranke na banki, cene nepremičnin/parcel so že zdaj (pre)visoke, kripto je neugodno visoko, zlato je okorna investicija, borzam se napoveduje zlom...


+1

Sem nekako prišel do enakega spoznanja. Če upoštevaš zlato pravilo, da v kripto vložiš kolikor lahko pogrešiš, potem tudi če se ti podvoji ali potroji vložek, to ni nek silen denar. Recimo že 5k izgube je nekaj kar gre težko po grlu (vsaj meni).
Zlato je mogoče OK, rabiš pa potem še najeti sef (za kako večjo količino), pa recimo da je vprašljivo če se s tem splača ukvarjat v obdobju cca. 5 let. Mogoče garsonjera v Ljubljani. Solidna obnovljena je cca. 130k. S prijavljenim oddajanjem ti prinese verjetno nekje 3k letno čistega, kar ni nek silen donos, nekaj pa je. Seveda ob predpostavki da imaš kakih 50-100k trenutno na računu viška.

Mato989 ::

enemon je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Sparkxl je izjavil:

Veliko se vas tukaj ukvarja z investiranjem, ampak imam občutek da ste guruji enega področja, torej all in v p2p,delnice, kripto,... Ali se motim? Kako imate razpršene svoje investicije? Čisto tako iz firbca me zanima, da se lahko malo orientiram.
Zaenkrat sem dal nekaj v kripto, ostalo pa še čaka. Delnice mi od vsega še najmanj dišijo, ker se na to enostavno ne spoznam. Tu je še zlato, nepremičnine, p2p,... možnosti je ogromno, ne vem pa, koliko naj dam v kaj, da se riziko izenači


To da sploh je smiselno razpršit investicije pomeni da moraš v vsako investicijo bit sposoben investirat minimalno 5.000€... drugače nima preveč smisla. Vsaj jaz ga ne vidim.

Osebno so moje investicije crypto (10k investicija), en start up firma (10k investicija) in pa vplačevanje v prostovoljno dodatno pokojninsko zavarovanje.


Nisi nekaj tudi v ETF dajal, če se prav spomnim?


Ja maš prav v etf MSCI world mam tudi nekaj ja... ampak to je bolj 600€
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

user4683 ::

Jaz imam cca 50% v nepremicnini kjer zivim, 30% v delnicah (predvsem ETFji) in 19% gotovina s katero bom kupil se eno nepremicnino ali dip pri delnicih, whichever comes first :) Nekaj drobiza je se v fizicnem zlatu in kripto.

Dokler ni nekih resnih stevilk s katerimi se operira je tezko razprsiti kako drugace kot v delnice. IMO najboljse je cim prej zacet vlagat cim vec in cim bolj konsistentno v nek razprsen ETF (recimo world, sp500 ali kaj podobnega, mnenj kaj je boljse je tolko kot je teh skladov).

Sparkxl ::

Problem je, da zaradi trenutne situacije v vsaki investiciji vidim problem :)
Delnice- že vsak laik ob pogledu na grafe vidi, da je napihnjeno že preko onemoglosti
Nepremičnine- predrago in moraš imet lepo vsoto za not dat že na voljo
Kripto- sem že dal not pred bullrunom
Zlato- ne vem, sem še neopredeljen. Fizično ne bi, mogoče kak etf
P2p- če/ko se likvidnoste pipice zaprejo, zna bit problem z izplačili
Imeti na trr - inflacija

Sem pa našel eno zanimivo varjanto za investiranje v nepremičnine:reit. Se spozna kdo na to mogoče?

Mato989 ::

Sparkxl je izjavil:

Problem je, da zaradi trenutne situacije v vsaki investiciji vidim problem :)
Delnice- že vsak laik ob pogledu na grafe vidi, da je napihnjeno že preko onemoglosti
Nepremičnine- predrago in moraš imet lepo vsoto za not dat že na voljo
Kripto- sem že dal not pred bullrunom
Zlato- ne vem, sem še neopredeljen. Fizično ne bi, mogoče kak etf
P2p- če/ko se likvidnoste pipice zaprejo, zna bit problem z izplačili
Imeti na trr - inflacija

Sem pa našel eno zanimivo varjanto za investiranje v nepremičnine:reit. Se spozna kdo na to mogoče?


Torej vzameš tam kjer je lahko manjše zlo =)

Lahko pa kupiš polje lai gozd ali kaj, tisto je manj denarja za nepremičnino
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

ubermensch ::

1. Delnice: 80% denarja v All World indexu + vlaganje v PDPZ. "Delnice so prenapihnjene" je najbolj debilen argument kar jih je. Čez 10 let boste rekli isto, ko bojo še višje kot so zdaj.
2. Obveznice: nič, zaradi nizkih obrestnih mer. Ko se bojo te začele višati bo cena obveznic padla.
3. Nepremičnine: nepremičnine v kateri živiš ne moraš šteti za investicijo. Drugače pa nekaj malega v REIT (recimo 5%), ker komu se da ukvarjat s podnajemniki.
4. Kripto: naraslo na približno 10% denarja, zaradi ogromne rasti od nakupov lani in predlani.
5. Zlato: 5% v ETF-u.
6. P2P: nič, ker ne zaupam.
7. Banka: cca. maksimalno 1000 eur za nujne stroške. Imeti denar na banki je neumno.

user4683 ::

ubermensch je izjavil:


3. Nepremičnine: nepremičnine v kateri živiš ne moraš šteti za investicijo.
Samo, če misliš v njej živeti do smrti, pa še v tem primeru je na koncu vredna nekaj, z razliko od "denarja v nogavici", ki ni vredno nič. Sam sem to nepremicnino kupil pred stirimi leti z zavedanjem, da jo bom po 5 letih prodal in kupil nekaj drugega. V tem casu je vrednost (glede na ponudbe, ki jih dobivam kljub krizi) narasla za 30%. Precej dobro, za nekaj kar ni investicija :) Je pa mogoce moj primer malo netipicen.

jernejl ::

user4683 je izjavil:

ubermensch je izjavil:


3. Nepremičnine: nepremičnine v kateri živiš ne moraš šteti za investicijo.
Samo, če misliš v njej živeti do smrti, pa še v tem primeru je na koncu vredna nekaj, z razliko od "denarja v nogavici", ki ni vredno nič. Sam sem to nepremicnino kupil pred stirimi leti z zavedanjem, da jo bom po 5 letih prodal in kupil nekaj drugega. V tem casu je vrednost (glede na ponudbe, ki jih dobivam kljub krizi) narasla za 30%. Precej dobro, za nekaj kar ni investicija :) Je pa mogoce moj primer malo netipicen.

Hm, če prodaš nepremičnino, v kateri živiš, potem moraš najbrž kupiti drugo nepremičnino, v kateri boš živel? In če boš trenutno nepremičnino prodal za 30% več, ker je v teh letih pač toliko zrasla, boš tudi za novo dal ~30% več, ker ni zrasla samo cena tvoji nepremičnini.

energetik ::

ubermensch je izjavil:

7. Banka: cca. maksimalno 1000 eur za nujne stroške. Imeti denar na banki je neumno.
In ko moraš nabaviti kaj za več kot 1kEUR (npr. avto, počitnice itd) narediš kaj? Prodaš kripto ali delnice, čeprav so v tistem trenutku morda nekje nizko?

Jaz imam na TRR vedno vsaj 15-20kEUR za take in podobne izdatke. Da ni potrebno na silo vlečt iz skladov, delnic.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Likalnik ::

se strinjam...tudi jaz imam par tisočakov na banki....ker samo z enim tisočakom na banki...ne vem kaj bi počel....

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

RoccoC ::

Sparkxl je izjavil:

Problem je, da zaradi trenutne situacije v vsaki investiciji vidim problem :)
Delnice- že vsak laik ob pogledu na grafe vidi, da je napihnjeno že preko onemoglosti
Nepremičnine- predrago in moraš imet lepo vsoto za not dat že na voljo
Kripto- sem že dal not pred bullrunom
Zlato- ne vem, sem še neopredeljen. Fizično ne bi, mogoče kak etf
P2p- če/ko se likvidnoste pipice zaprejo, zna bit problem z izplačili
Imeti na trr - inflacija

Sem pa našel eno zanimivo varjanto za investiranje v nepremičnine:reit. Se spozna kdo na to mogoče?


Reit je tudi vezano na borzni trg (tudi ekonomijo), če bodo trgi padli ti bodo tudi reiti (in to zelo). Sicer če vzameš kakšnega znanega/večjega (WPC, MPW, STOR...) načeloma tudi top prebrodiš in vlečeš dividende. Pa še računaj, da so v dolarjih, če boš vložil v zgornje, tako da si tudi valutno izpostavljen...

kingsix ::

Sam imam nekako takole.. Sicer % ne bodo natančni ker bi moral it vse preverit it'd.
Ampak nekako, tako, je trenutno razdeljeno:
- 15% delnice
- 35% nepremicnina (kjer živim ne šteje)
- 25% kripto
- 25% zlato/srebro
... Pa vedno keša dovolj da preživim leto dni brez dohodka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kingsix ()

martincek1 ::

Jaz nimam pojma, ker bom šele ta mesec / naslednji začel z investicijami, ampak za zdaj sem se odločil nekako takole:
- 8k (safety net) na banki
- 65% v ETFje
- 15% v vzajemni sklad za pokojnino čez 30 let
- 10% v kripto, verjetno bom počakal na kakšen padec, ker z 200e/mesec ravno bogataš ne bom, tudi če noro zraste
- 10% bom držal na banki

- zlato in kovine: ne, ker me ni prepričalo
- nepremičnine: pride v poštev, ko bo treba reševat stanovanjsko situacijo

Steinkauz ::

50% na banko, ker šparam za nepremičnino
50% ETF penzija fund

user4683 ::

jernejl je izjavil:

user4683 je izjavil:

ubermensch je izjavil:


3. Nepremičnine: nepremičnine v kateri živiš ne moraš šteti za investicijo.
Samo, če misliš v njej živeti do smrti, pa še v tem primeru je na koncu vredna nekaj, z razliko od "denarja v nogavici", ki ni vredno nič. Sam sem to nepremicnino kupil pred stirimi leti z zavedanjem, da jo bom po 5 letih prodal in kupil nekaj drugega. V tem casu je vrednost (glede na ponudbe, ki jih dobivam kljub krizi) narasla za 30%. Precej dobro, za nekaj kar ni investicija :) Je pa mogoce moj primer malo netipicen.

Hm, če prodaš nepremičnino, v kateri živiš, potem moraš najbrž kupiti drugo nepremičnino, v kateri boš živel? In če boš trenutno nepremičnino prodal za 30% več, ker je v teh letih pač toliko zrasla, boš tudi za novo dal ~30% več, ker ni zrasla samo cena tvoji nepremičnini.

Sem imel nekaj srece s trenutno nepremicnino in jo kupil precej pod ceno. Cena nepremicninam, ki jih imam trenutno ogledane niso sle gor toliko, kot tej, ki jo imam. Ce ze imas streho nad glavo in si potrpezljiv je precej lazje dobiti dobro nepremicnino za dobro ceno... se pa lahko precej nacakas.

Niti ne vem ce bom trenutno prodal, verjetno bom samo poiskal najemnike.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: user4683 ()

;-) ::

Imam vse v nepremičninah, sam pa gagam na kreditih :D

Samo ko pogledam sosede po koliko oddajajo stanovanja, jaz pa še nisem spreminjal cene že 4 leta se mi zdi da nepremičnine postajajo suho zlato in nevem če bo kdaj bolje, povpraševanje je enostavno preveliko in ga lahko rešijo samo s generičnim grajenjem "čebeljnjakov".

KriptoKekec ::

95% kripto (večino BTC)
5% fiat (to gre verjetno v yield farme počasi)

Če resno razumeš kripto potem je vse kar je manj kot 90% premalo. Kovine so boomer pet rock-i.

Razpršenost nima smisla. Je marec 2020 lepo pokazal kaj pomeni razpršenost. Vse kar ni USD pade na isti način, pa vseeno ali delnica, zlato, kripto ali kaj drugega.

Za nepremičnine mi je škoda denarja. Nelikvidno in podpovprečni donosi. Če misliš živet od najemnin, upam da se šališ.

Zgodovina sprememb…

Sparkxl ::

Nikoli ne staviš vse na enega konja. Btc je hype. V prihodnosti je možno vse. Med drugim tudi dejstvo, da centralnim bankam ne diši, ker jim je konkurent. Trenutno še sicer v otroški fazi. En dan se lahko mirne duše odločijo, da ga prepovedo. In strmoglavi iz danes na jutri na 0

Mato989 ::

Sparkxl je izjavil:

Nikoli ne staviš vse na enega konja. Btc je hype. V prihodnosti je možno vse. Med drugim tudi dejstvo, da centralnim bankam ne diši, ker jim je konkurent. Trenutno še sicer v otroški fazi. En dan se lahko mirne duše odločijo, da ga prepovedo. In strmoglavi iz danes na jutri na 0


Nikoli ne bo 0€... Garant
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

energetik ::

Sparkxl je izjavil:

Nikoli ne staviš vse na enega konja. Btc je hype. V prihodnosti je možno vse. Med drugim tudi dejstvo, da centralnim bankam ne diši, ker jim je konkurent. Trenutno še sicer v otroški fazi. En dan se lahko mirne duše odločijo, da ga prepovedo. In strmoglavi iz danes na jutri na 0

Kako boš prepovedal decentralizirano valuto? Tudi če zaprejo kriptoborze, se lahko trguje in izmenjuje P2P, direktno.

Machete ::

Zanimivo, vidim, da imam samo 10% likvidnih sredstev v cryptu. Kar malo, res pa da so stonksi eksplodiral in porušili razmerje še bolj.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kam investirati 50 000€ (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15234041 (4516) redtech
»

Plemenitenje denarja

Oddelek: Loža
458377 (5424) DegenGambler
»

Varčevanje denarja (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9511807 (7441) Sparkxl
»

Vlaganje 1.000€ na mesec (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
24061629 (33691) gruntfürmich
»

Kako se naučiti trejdanja z delnicami?

Oddelek: Loža
356776 (5605) PreviousUser

Več podobnih tem