» »

12th Gen Intel Core - Alder Lake

12th Gen Intel Core - Alder Lake

««
34 / 35
»»

ziga1990 ::

mirancar je izjavil:

mirancar je izjavil:


ryzen fanboyi itak ne priznavajo ničesar in jim želim veselo čakanje na zen4, ki je za njih zagotovo confirmed september release, IPC +30%, 6ghz boost clock, RDNA2 integrated, low power consumption, pa še pocen bo & in-stock


Intel fanboyi pa kljub temu, da imajo korist nočejo sprejeti dejstvo, da so Ryzen procesorji konkurenčni. Kot lastnik Ryzen procesorja sem pripravljen kupiti tako intelov kot AMDjev procesor je pa odvisno kdo bo imel boljšega takrat ko bom kupoval PC.
Ryzen 1700, 16gb RAM, GTX1070, NH-D15, Bequiet Darkbase pro 900

Meizu ::

Tile si svoje proce Intele peljejo žegnat za veliko noč... Tam vmes, zraven pršuta in pirhov.

MetalLord ::

https://videocardz.com/press-release/g-...

Tole bi pa že bil dober DDR5, 5600 28-34-34, latenca povsem enaka kot 6400 32-39-39. Ampak slednji so 550€, tako da če uspejo naredit tele za enako ceno 350€ kot so 5600 36-36-36, bodo daleč best buy.
Pa verjetno se še komu zdi da je DDR5 zunaj ne vem koliko časa, ampak je dejansko komaj pol leta in smo že na enakih latencah kot klasika DDR4 3200 16-18-18.

Mr.B ::

Intel Launches Alder Lake-HX Series Core Processors: 55W and PCIe 5.0 For High-End Mobile TDP (Turbo) 157W
Sej bi dal to v temo intel Alder Lake prenosni procesorji, samo poraba je nekako na nivoju desktop procesorjev.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

tikitoki ::

157 W turbo v prenosniku:)

blackbfm ::

max wattaže pri tipični rabi ne boš videl, pa tudi načeloma turbo ne deluje neomejeno časa ane

tikitoki ::

Te pecke so komaj za desktop primerne, v laptopu je to NO GO. Ce ne rabis res max performance, kar ga vecina ne.

Mr.B ::

Core i9-12900T je 35W in ima 106W turbo
če primerjamo z ne T
Core i9-12900 je 65W in ima 202W turbo
Kje je cach prvi je 4.9Ghz drugi 5.1 Ghz.

Bi rekel da je i9-12900(blabla) z turbo na 5 Ghz nekako enak porabi i9-12950HX.


Zanimivo bo najti PL4 za i9-12950HX
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

FlyingBee ::

Marketinške fore.
P200 MMX, 32mb ram, 2gb HDD, s3 virge 2mb, 14" CRT 640x480
New Sphincter Kvartet:
Roko Spestner, Namaž Zlevčar, Daje Heading, Maraje Spetan

Meizu ::

Jaz ne vem kam to pelje... AMD bo začel isto počet, če želi konkururat.

Včasih so se ljudje bunili, če je bil CPU nad 65W TDP, danes je kar normalno da samo CPU žre 200W, 3090Ti je dobil kar nek 800W power limit BIOS update... Kdo bo elektriko plačal porkamadona!

Mr.B ::

Meizu je izjavil:

Jaz ne vem kam to pelje... AMD bo začel isto počet, če želi konkururat.

Včasih so se ljudje bunili, če je bil CPU nad 65W TDP, danes je kar normalno da samo CPU žre 200W, 3090Ti je dobil kar nek 800W power limit BIOS update... Kdo bo elektriko plačal porkamadona!

AMD nima PL4. To je 20ms "unlimited", zato so z690ßß plate z 20 faznimi VRM-ji. Zato pa je dobra b660 plata nekako toliko kot osnovna z690 plata.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

opeter ::

Meizu je izjavil:

Jaz ne vem kam to pelje... AMD bo začel isto počet, če želi konkururat.

Včasih so se ljudje bunili, če je bil CPU nad 65W TDP, danes je kar normalno da samo CPU žre 200W, 3090Ti je dobil kar nek 800W power limit BIOS update... Kdo bo elektriko plačal porkamadona!


Upam, da se bodo zgledovali pa Appleu.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

klinker ::

blackbfm je izjavil:

max wattaže pri tipični rabi ne boš videl, pa tudi načeloma turbo ne deluje neomejeno časa ane


Ne deluje neomejeno casa ne, ker zacne po par min throttle-at na polno ;((
Gledal cas nazaj nekega hudega Razerja vs MBP M1 Max, pa je Razer stalno neki throttle-al, braz napajanja pa niti na max frekvence sel, medtem pa MBP na bateriji sekal na polno pa tih kot miska :)

meho7 ::

BlackGuard ::

Rabil bi nekaj vaše pomoči.

Razmišljal sem, da bi undervoltal i5-12400 na plošči Gigabyte B660I Aorus Pro DDR4. Kot sem raziskal se to lahko naredi s tem, da se nastavi negativen offset pri voltaži Cpu vcore. Pri Gigabyte ploščah naj bi to naredil tako, da Cpu vcore nastaviš na normal in potem lahko spreminjaš Dynamic vcore (dvid). Zadeva je takšna, da se Cpu vcore ne da nastaviti na normal in posledično ne moreš nastavljat offset-a (dvid). Želel sem tudi poskusiti z Intel XTU, ampak ga ne pusti niti namestiti. Napiše, da sistem ni podprt.

Je mogoče kriv chipset, ki je samo B660? Bi moral posodobit bios? Ima mogoče kdo kakšen nasvet kaj narediti?

Horas ::

zakaj bi undervoltal tako nepožrešen cpu?
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

BlackGuard ::

S tem sem mislil malo znižat temperaturo procesorja/glasnost, ki sicer res nista kritično visoka (mini-itx). Ampak, če je to res dosegljivo s samo nekaj nastavitvami, sem si mislil, da bi lahko poskusil.

DarwiN ::

"Normal"? Mislim, da mora bit "auto". A z "auto" gre nastavit offset?
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

BlackGuard ::

Z "auto" deluje. Super!
Najboljše pa kar preko Bios-a, program od Gigabyta se precej sesuva.

Zgodovina sprememb…

DarwiN ::

Itaq. Naštimaš -0,100V in testiraš stabilnost. Potem pa undervolt povečuješ po korakih.. Jaz imam Ryzena na -0.138V offset. Ampak si nisem vzel časa, da bi poiskal maksimalni undervolt.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

BlackGuard ::

Jaz sem začel z -0,05 V, zdaj sem na -0,08 V.
Stabilnost testiram s Prime 95 Small FFT (brez AVX) eno uro. Se ti zdi takšen način testiranja ok?

DarwiN ::

Več kot ok.. Stress test 3-5 minut in gremo dalje. To pomeni, da je zadeva 95-100% stabilna.. 100% stabilnost pa nazadnje potrdiš skozi čas pri vsakdanji uporabi. Če te slučajno teden dni kasneje preseneti nenaden reset, zmanjšaš undervolt za 0.01 ali 0.005 in rešeno.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

BlackGuard ::

Ok, hvala za nasvet.

MetalLord ::

Pri 10900K sem prišel samo do -0.07V. Jaz enako kot Darwin ne pretiravam preveč, če dela -0.07V 2 minuti Prime95 Small, dam na -0.05V in je stvar ocvrta. Ker kaj ti je fora iskat skrajno mejo, če pa potem ne boš nikjer opazil tistih 0.01V manj, pozna se vsakih -0.1V.
Od takrat (januar 2022) imam sicer na stock, ker ni neke razlike, v Prime95 je bilo 4000 namesto 3800 MHz. V porabi pa ni razlike, ker imam v vsakem primeru nastavljen limit na 125W. Žalostno kako na tesno so današnji procesorji nastavljeni že iz tovarne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MetalLord ()

mtosev ::

Zanimivo, da se nekateri toliko obremenjujejo s porabo. Moj je 165 watt pa mi je gladko vseeno. Intel XTU mi pravi, da gre tudi do 220 watt s turbotom.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

DarwiN ::

Bolj se gre za temperature in hrup. Predvsem pri GPUju lahko pridobiš veliko. ~10 stopinj nižje temperature oziroma opazno tišje delovanje, hkrati pa še nižja poraba. Zmogljivost pa takorekoč nespremenjena. What's not to like?
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

tikitoki ::

Nekateri bi se mamo prodali za pol FPS.

Horas ::

DarwiN je izjavil:

Bolj se gre za temperature in hrup. Predvsem pri GPUju lahko pridobiš veliko. ~10 stopinj nižje temperature oziroma opazno tišje delovanje, hkrati pa še nižja poraba. Zmogljivost pa takorekoč nespremenjena. What's not to like?


ja ampak tule je govora o enmu najmanj požrešnih in bolj hladnih procesorjih i5 12400f. za gpu se strinjam.
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

Meizu ::

DarwiN je izjavil:

Bolj se gre za temperature in hrup. Predvsem pri GPUju lahko pridobiš veliko. ~10 stopinj nižje temperature oziroma opazno tišje delovanje, hkrati pa še nižja poraba. Zmogljivost pa takorekoč nespremenjena. What's not to like?


Nabij gor en BeQuiet! cpu cooler in odmisli vse skupaj.

MetalLord ::

No za GPU se seveda splača, jaz že komaj čakam da bom lahko undervoltal 4070 iz 300W (upam sicer da bo manj kot tolk) na 200W.
Npr. 3070 Aorus Master sem lahko iz 270W na 160-220W (enako FPS kot stock mislim da je bilo pri 180W, tako da -100W ni noben problem). 3080 sem pa iz 390W na 250-300W. Da dobiš enako kot stock rabiš sicer prej 350W kot pa 300W. Pri 185W ima enako FPS kot 3070 na 220W, ampak če ti je cilj okoli 200W bi moral imeti res viška denarja, da bi šel kupovat 80 serijo, ker je razlike samo 5 FPS pri 120 oz. 4%. Tako da zdaj mislim da bo 4070 še najboljša izbira.

DarwiN ::

Horas je izjavil:

DarwiN je izjavil:

Bolj se gre za temperature in hrup. Predvsem pri GPUju lahko pridobiš veliko. ~10 stopinj nižje temperature oziroma opazno tišje delovanje, hkrati pa še nižja poraba. Zmogljivost pa takorekoč nespremenjena. What's not to like?


ja ampak tule je govora o enmu najmanj požrešnih in bolj hladnih procesorjih i5 12400f. za gpu se strinjam.

Pri cpu-jih res ni nekega haska, ampak "5 minut dela" se vseeno splača vložit.

Pa glej to foro. Imam 1600AF in neko usrano cheap plato. Procesor nima XFR ali kakšnega drugega boosta, plata pa precej osnovno napajanje s skromnimi VRMji. In ker je procesor undervoltan (-0.138V), seveda manj obremenjuje napajalni del na matični plošči in posledično boosta ~100Mhz all-core višje kot po defaultu. :) Undervolt v tem primeru prinese bonuse po celem spisku, od temperatur, porabe, hrupa in zmogljivosti. Sicer gre za drobiž, ampak je vseeno fascinantno.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

BlackGuard ::

V mojem primeru je kot pravi DarwiN, cilj mi je znižat temperaturo in s tem tudi hrup. Hladilnik je že boljši/najboljši kateri paše na matično in ohišje, žal je ventilator še vedno samo 92 mm x 92 mm in ne večji. Vodno odpade. Za zdaj sem na -0,08 V, temperatura se je za zdaj v Prime95 spustila za približno 8 stopinj. Ko bom imel kaj časa, bom verjetno poskusil še bolj znižat napetost, da vidim, če še kaj pridobim.

Sama poraba ni problem, ker je na tem procesorju res že tako ali tako majhna.

Zgodovina sprememb…

MetalLord ::

Ta CPU je bil res najboljši za DDR4 platformo, poraba in učinkovitost podobna kot 5600X, ki si pa pomoje deli prvo mesto. Single core se primerja za 11900K, multi core pa z 10700K.
Edini problem je, da je prišel zelo pozno. Kdor ima 10900K se lahko tolaži vsaj, da ima enak gaming performans kot tedva. Tako da future proofing pač obstaja, ampak vedno za ceno višje porabe. Tako da jaz ne vem če bom še kdaj kaj future proofal, z 10900K in 3080 sem ga kar usral, bolje če bi vzel 10400F in 3070 (v bistvu sem jo celo imel), pa kasneje zamenjal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MetalLord ()

Meizu ::

Futureproofing je itak bolj bog koncept, sploh pri Intlu. Vmes se 5x zamenja platforma in glede na performance trende zadnjih nekaj let je jasno, da boš bolj slabo futureproofal karkoli, sploh če bodo špili začeli še toliko bolj izkoriščat CPU.

Raje sestaviš mašino za jurja, pa čez 3-4 leta novo za jurja, kot pa da zdaj sestavljaš mašino za 2 jurja z namenom futureproofanja, razen če imaš to nesrečo, da gejmaš na 4k, potem itak nimaš druge kot keširat.

2k je max. kar se zlatega gaming standarda tiče, vse ostalo gre cena v višave. Še moja 2060RTX na 2k še vedno zelo zadovoljivo poganja zadeve, je pa res, da nisem "bleeding edge" AAA gamer. S 3060Ti recimo bi bil na 2k kar nekaj časa mir, v to sem prepričan.

MetalLord ::

V igrah dobim čudne rezultate če primerjam 4.4 GHz 1.05V (v Prime95 160W) in stock 125W ter 250W za 128s z undervoltom -0.06V kjer boosta do 5 GHz, mogoče 5.1 GHz, ampak znižuje pa do 3.7 GHz. Tako da je 4.4 GHz ravno vmes.
In sicer na 1440p Highest na 4.4 GHz dobim kak FPS ali 2 več kot na stock. Na 720p Lowest pa dobim 10 FPS več na stock.
Tako da res ne vem kaj je najbolje za igre.

DarwiN ::


Overclocking se vrača?

To bi res bil game changer. Brez pretiravanja oz. brez dviga voltaže ++20% gratis overclock.. Na posnetku omenjena Mortar MAX bo sicer še vedno predraga, ampak če kasneje izidejo še drugi modeli takšnih "OC plošč" v rangu 100-130€, potem bo veselica. Za price/performance uporabnike bi to pomenilo, da vse ostale rešitve odletijo skozi okno. AMD je v celoti out of the picture. 12400F navit na ~4,9Ghz in mu nič ne pride blizu. In kaj bo mogoče s 13400F?
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Mr.B ::

DarwiN je izjavil:


Overclocking se vrača?

To bi res bil game changer. Brez pretiravanja oz. brez dviga voltaže ++20% gratis overclock.. Na posnetku omenjena Mortar MAX bo sicer še vedno predraga, ampak če kasneje izidejo še drugi modeli takšnih "OC plošč" v rangu 100-130€, potem bo veselica. Za price/performance uporabnike bi to pomenilo, da vse ostale rešitve odletijo skozi okno. AMD je v celoti out of the picture. 12400F navit na ~4,9Ghz in mu nič ne pride blizu. In kaj bo mogoče s 13400F?

Osem mesecewv so te nategovali.... se te...
Menjati bos moral plato.
Plata bo vsaj 170$ Avstralskih.
Trenutno samo en proizvajalec (ok drobni tisk, je plata ki to podpira zunaj, samo cena :)) )
Dobavljivost ob izidu Zen4.
Tik pred izidom Gen13.
Verjento je silikonska kvaliteta ensotavno prezanic za K serijo, da intel to odobri.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

DarwiN ::

Ti si tut silikonski. :D

Pa sej pravim. Če moraš plačat 170€ za plato, zadeva izgubi nekaj pomena. Ravno tako če navijaš do ekstrema in podvojiš porabo.
Bomo videli, kaj se bo iz tega izcimilo.. Če bodo sledili ostali proizvajalci. Predvsem kak Asrock je znan po user-friendly rešitvah. In kaj bo prinesla 13. generacija.

Vsekakor bi bilo po dolgem času osvežujoče, če bi lahko navil za ~20% takorekoč brezplačno. Sliši se too good to be true, ampak zgornji video je vzpodbuden.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Mr.B ::

DarwiN je izjavil:

Ti si tut silikonski. :D

Pa sej pravim. Če moraš plačat 170€ za plato, zadeva izgubi nekaj pomena. Ravno tako če navijaš do ekstrema in podvojiš porabo.
Bomo videli, kaj se bo iz tega izcimilo.. Če bodo sledili ostali proizvajalci. Predvsem kak Asrock je znan po user-friendly rešitvah. In kaj bo prinesla 13. generacija.

Vsekakor bi bilo po dolgem času osvežujoče, če bi lahko navil za ~20% takorekoč brezplačno. Sliši se too good to be true, ampak zgornji video je vzpodbuden.

Nova plata ki pride tik pred izidom Gen13. In potem boš to uparil z DDR4 ? in ne pozabi confidential.
Ti še malo stopim na žulj. Če Intel to dovoli, pomeni da je ti. yield za gen12 slab in da za gen13 nič boljši. Namig tega je tudi da se navijajo i3 in i5 in da je i7 zaradi izbire kako se limajo jedra skupaj, oziroma količine jeder, problematičen oziroma razen fanatik bi kupil i7 in ga navijal, ker so izbrana jedra že na max.
Do izida, ko pride plata ven, torej konec Avgusta, baje. Potem je resnično nesmiselno iti next gen z DDR4. če pride Gen13 z novim chipsetom. Ampak verjetno je namenjen zgolj DDR5.
Razne seveda če vzamemo AMD marketing, ki šušlja da AM4 ni še za odpisat. Kar pomeni da je Intla to strah.
Ostalo pa je tako kot danes objavljenih Gen13 je 50% hitrejši v določenih testih, pred kratkim pa je Gen14 le 20% hitrejši od Gen12. Ostalo je pa tako kot kitajski izid ARC in ostale v južni Koreji pripravljeni prenosniki z nex gen grafično.

Ko dejansko pride se pa oglasi. Danes je nakup i5 10400F najboljši nakup. Ker takrat ko boš dejansko hotel nadgraditi, boš morda dobil kakšnih 50€ več, če boš šel na Gen12, pa bo to danes bistveno dražje.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

MetalLord ::

Performans za +20-30%, poraba pa x2. Bi moral videti še gaming porabo, da se vidi če se sploh splača naviti na max.
Plate jaz v nobenem primeru ne bi kupoval za 100EUR, tako da ne vem kje je vedno ta problem s plato za 200EUR, dokler je do cene CPU-ja jaz nimam nobenih problemov. Se dobi plato za 150EUR in enako hiter CPU kot ta navit 12400 ali kje je zdaj problem? Ker jaz ne vidim da bi 5600X ali kateri drug prišel kakorkoli blizu.
Tako da če bi dobil skoraj 12700 performans iz 12400, bi vzel takoj. Vprašanje je samo še ali se bolj splača 12400 za 200EUR ali 12600 za 240EUR, če 12600 ni vsaj +5%, se sigurno ne splača.
Jaz ko že imam 10900K lahko samo čakam da za Meteor Lake 14th gen naredijo kaj takega. Ampak če ni takoj ob izidu, nima smisla čakat, potem bolje da vzamem 14600K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MetalLord ()

DarwiN ::

Performans za +20-30%, poraba pa x2.

Poraba je x2, ker je Steve dvignil voltažo in navil maksimalno to prove a point, kar seveda ni optimalna rešitev. V RL lepo naviješ za ~20% ob ~20% višji porabi, če je možno.. Morebiti celo undervoltaš s ciljem 4,7-4,8Ghz... To boš ti bolje vedel, ko sanjaš o teh p/w scenarijih. ;)

Plate jaz v nobenem primeru ne bi kupoval za 100EUR, tako da ne vem kje je vedno ta problem s plato za 200EUR, dokler je do cene CPU-ja jaz nimam nobenih problemov.

Odkar so "onemogočili" navijanje in nam praktično še zadnji Hz prodajo out of the box, je IMHO škoda vsakega evra za plato. Kupiš točno takšno, kot jo potrebuješ. Menda ni to tolk radikalno razmišljanje? VRMje, hlajenje in ostalo si lahko nekam vtaknejo, če nimam nobene koristi od tega, kadar kupujem ~65W CPU. Kaj si naj počnem z 20 USB priključki, tremi m.2 sloti, SLI podporo, 20-faznimi VRMji, itd?

Za 12900k jasno pride v poštev dražja plata, za 12400 bo pa takšna za ~100EUR polna kapa. No, če znova omogočijo navijanje kot na zgornjem posnetku, potem rade volje nekaj malega doplačam pri plati.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

KTr1sk ::

Včasih si lahko kupil najcenejšo osnovno ploščo in je enako hitro delal procesor. Tukaj pa je prikazan

kako deluje na cenejši osnovni plošči, koliko sem zasledil je največji problem, ker nima hladilnih reber


in potem se pregreva in zmanjša hitrost procesorja.
i7-11700kf,32gb-3200mhz,6700xt,nvme2x,hdd4x

DarwiN ::

KTr1sk, sej zato pravim, da kupiš takšno ploščo, kot jo potrebuješ.. Požrešni 12900k cpu potrebuje ornk napajanje, vrmje, hlajenje, po drugi strani pa nek 12100 ali 12400 (ali kakšen Ryzen 5600) pijejo zgolj ~50W in bo takorekoč vsaka plata dovolj dobra.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Mr.B ::

DarwiN je izjavil:

KTr1sk, sej zato pravim, da kupiš takšno ploščo, kot jo potrebuješ.. Požrešni 12900k cpu potrebuje ornk napajanje, vrmje, hlajenje, po drugi strani pa nek 12100 ali 12400 (ali kakšen Ryzen 5600) pijejo zgolj ~50W in bo takorekoč vsaka plata dovolj dobra.

Potem se pa sam negiraš...
To bi res bil game changer. Brez pretiravanja oz. brez dviga voltaže ++20% gratis overclock........
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

DarwiN ::

Ja. Ne čist gratis. Malo boljša plata in hlajenje bo že potrebno. Ampak to je košer. Vse štima. Tako je bilo nekoč. Si kupil boljše komponente in navil tudi za ~50%. Kaj imaš pa danes? Kupiš plato za 800€ in pridobiš RGB lučke napram plati za 200€. :)
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Mr.B ::

DarwiN je izjavil:

Ja. Ne čist gratis. Malo boljša plata in hlajenje bo že potrebno. Ampak to je košer. Vse štima. Tako je bilo nekoč. Si kupil boljše komponente in navil tudi za ~50%. Kaj imaš pa danes? Kupiš plato za 800€ in pridobiš RGB lučke napram plati za 200€. :)

Na hitro:

    Intel ne more proizvesti dovolj kvalitetnega silicija da bi izdelal dovolj K procesorjev znotraj definiranih porab.


    I7 procesorji (ne K) se praktično na tak način ne da navijat. Ker je Intel že izbral jedra, ki so znotraj definirane napetosti/porabe/etc da doseže te frekvence…


    Dvignit je potrebno voltažo, da se dosežejo frekvence. Kar je normalno če silicij ni najboljša.


    Če je zgolj en prodajalec , je zgolj edino marketing v boju proti Zen4 in Zen 3.


    Gen12 ima poleg PL1, in PL2, še PL4. tvoj 65W proc v 20 ms, kar je za čas procesiranja kar dolg čas, 2.5 višjo poraba, in 35W ima skoraj 5x toliko. Tako da je izbira plate še bolj pomembno kot las gen 560 čipset. Koliko to pomaga pri operacijah ko se rabi odzivnost ? ne vem še sreča da se meri povprečje.


    Malo boljše hlajenje, vemo neg en intel stoc hladilnik je bes tof the best – 5% perfomance, pač poraba…pač vse je tako čez prst relevantno…


    Gen13, bo imel izboljšan DDR5 krmilnik ter povezani del, ter kar je nujno defektnega. Torej bo Gen13+ ter Gen14 bo ++.


    Predhodna predpostavka izhaja iz dejstva, da prihaja novi chipset. Iz enostavnega dejstva da formalno Gen12 uradno po specifikaciji ne podpira DDR5 hitreje od 4800. ki pride danes recimo 32GB kit 140€, kar pomeni da mora biti tudi novi chipset, …


Ko pride zadeva avgusta ven bomo pa videli kakšne bodo cene, kolikšne bodo količine itd…
Iz prvih vtisov pa vemo, zakaj ARC obstaja samo za delničarje. Zagotovo problem leži v nedoraslosti tega njihovega xN procesa.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

DarwiN ::

Preveč nakladaš, B. Kako si lahko tako prepričan, da večina 12400 čipov ni zmožna 4.8Ghz all-core brez dviga voltaže? No, nima smisla, počakajmo do konca leta. :)
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

Mr.B ::

DarwiN je izjavil:

Preveč nakladaš, B. Kako si lahko tako prepričan, da večina 12400 čipov ni zmožna 4.8Ghz all-core brez dviga voltaže? No, nima smisla, počakajmo do konca leta. :)


Najprej napišeše...

Preveč nakladaš, B

potem greš, v lastno posipanje pepela .
No, nima smisla, počakajmo do konca leta.

Da sej vemo kako je z ARC marketingom.

Za zaključek ti pomagam :
Ni potrrebno razlagat, danes DDR5 s štirimi stiki spomina, no se slišiva, ko boš sposoben poganjat kaj več kot po deklarirani specifikaciji intla....:)):)):))
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

gddr85 ::

DarwiN je izjavil:

KTr1sk, sej zato pravim, da kupiš takšno ploščo, kot jo potrebuješ.. Požrešni 12900k cpu potrebuje ornk napajanje, vrmje, hlajenje, po drugi strani pa nek 12100 ali 12400 (ali kakšen Ryzen 5600) pijejo zgolj ~50W in bo takorekoč vsaka plata dovolj dobra.

mnja, pijejo, ampak najbrž ne na full load pa zraven še kak boost in pbo vklopljen

Jarno ::

Navijanje je passé. Tisti, ki kupujejo i5 12400F si navadno tudi ne privoščijo boljše grafične.
Ampak možnost navijanja poceni procesorja vseeno prispeva...k debatam na forumih. :))
#65W!
««
34 / 35
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

AMD najavil procesorje Ryzen 7000 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Procesorji
10916860 (266) D3m
»

Procesorji Alder Lake prispejo 4. novembra (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
9212721 (7755) FireSnack
»

11th Gen Intel Core (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Strojna oprema
78785034 (42213) mtosev

Več podobnih tem