» »

s.p., zakon o delovnih razmerjih in tujina

s.p., zakon o delovnih razmerjih in tujina

shinjiikari ::

Zanima me ali zakon o delavnih razmerjih velja enako za podjetja izven slovenije/evrope unije ? trenutno sem v procesu vracanja v slovenijo z namenom, da nadaljujem z delom za istega delodajalca kot remote worker (preko s.p.)... kot eno izmed vprasanj od potencialnega delodajalca je prislo vprasanje glede legitimnosti opravljanja rednega dela za tuje podjetje preko s.p. pogodbe/placa bi bila sklenjena z podjetjem lociranem v ZDA ali Nemciji
vsi clanki, ki jih preberem online ne govorijo/omenjajo dela s tujino, torej me zanima, ali ima kdo kaksne bolj tocne podatke oziroma izkusnje. sam sem prav tako kontaktiral Inšpektorat RS za delo(ko dobim odogovor, ga objavim tukaj)

Invictus ::

V čem sploh vidi problem ?!?!?

Z njim imaš pogodbo, 1x mesečno, ali kakor se dogovoriš, izdaš račun, in to je to.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

eniLS ::

Seveda ni nobenega problema. Odpreš s.p., verjetno bo najbolje normiran če imaš izključno storitveno dejavnost.
Naredi se pogodba in izdaja račun. Poznam 10+ ljudi ki dela tako za tuja podjetja.

Ziga Dolhar ::

shinjiikari je izjavil:

Zanima me ali zakon o delavnih razmerjih velja enako za podjetja izven slovenije/evrope unije ? trenutno sem v procesu vracanja v slovenijo z namenom, da nadaljujem z delom za istega delodajalca kot remote worker (preko s.p.)... kot eno izmed vprasanj od potencialnega delodajalca je prislo vprasanje glede legitimnosti opravljanja rednega dela za tuje podjetje preko s.p. pogodbe/placa bi bila sklenjena z podjetjem lociranem v ZDA ali Nemciji
vsi clanki, ki jih preberem online ne govorijo/omenjajo dela s tujino, torej me zanima, ali ima kdo kaksne bolj tocne podatke oziroma izkusnje. sam sem prav tako kontaktiral Inšpektorat RS za delo(ko dobim odogovor, ga objavim tukaj)


Na kratko: situacija je (skoraj) enaka, kot pri delu za naročnika v Sloveniji. Če bo razmerje imelo elemente delovnega razmerja, gre za problem prikritega delovnega razmerja. Če še malo poenostavim: Če bo to tvoj *edini* naročnik, boš lahko imel težave predvsem s FURS (opredelitev dohodkov kot dohodkov iz odvisnega razmerja). Ob predpostavki, da naročnik ni plačnik davkov v Sloveniji, boš v najslabšem primeru ti zavezan za plačilo vseh (premalo plačanih) davkov in prispevko (tako prispevkov delavca kot delodajalca).

V teh primerih je bistveno, da se pogodba o opravljanju storitev sestavi na način, da niso podani oziroma je izključenih čim več elementov delovnega razmerja. Se da.
https://dolhar.si/

shinjiikari ::

Ziga Dolhar je izjavil:

Na kratko: situacija je (skoraj) enaka, kot pri delu za naročnika v Sloveniji. Če bo razmerje imelo elemente delovnega razmerja, gre za problem prikritega delovnega razmerja. Če še malo poenostavim: Če bo to tvoj *edini* naročnik, boš lahko imel težave predvsem s FURS (opredelitev dohodkov kot dohodkov iz odvisnega razmerja). Ob predpostavki, da naročnik ni plačnik davkov v Sloveniji, boš v najslabšem primeru ti zavezan za plačilo vseh (premalo plačanih) davkov in prispevko (tako prispevkov delavca kot delodajalca).

V teh primerih je bistveno, da se pogodba o opravljanju storitev sestavi na način, da niso podani oziroma je izključenih čim več elementov delovnega razmerja. Se da.


Hvala za konkreten odgovor Ziga. Narocnik iz tujine ne bi bil edini, bi pa najbrz doprinesel vecino dohodka (gledano v celem letu). Narocnik seveda ni placnik davkov v Sloveniji (podjetje ima sedez in posluje samo v ZDA in Nemcciji). Ne razumem sicer zakaj bi bili ti stroski potem na meni (ali morda mislis, da bi ti stroski bili na meni v primeru ce se odkrijejo elementi prikritega delovnega razmerja?). Ali morda ves kje bi lahko nasel kaksno uradno izjavo (uradni list, ipd), ki opisuje delo med s.p. ter tujim narocnikom. Prav tako me zanima, ali se lahko uveljavlja pravica ekonomsko odvisne osebe s tujim narocnikom ?

hvala, lp

Ziga Dolhar ::

shinjiikari je izjavil:

Ziga Dolhar je izjavil:

Na kratko: situacija je (skoraj) enaka, kot pri delu za naročnika v Sloveniji. Če bo razmerje imelo elemente delovnega razmerja, gre za problem prikritega delovnega razmerja. Če še malo poenostavim: Če bo to tvoj *edini* naročnik, boš lahko imel težave predvsem s FURS (opredelitev dohodkov kot dohodkov iz odvisnega razmerja). Ob predpostavki, da naročnik ni plačnik davkov v Sloveniji, boš v najslabšem primeru ti zavezan za plačilo vseh (premalo plačanih) davkov in prispevko (tako prispevkov delavca kot delodajalca).

V teh primerih je bistveno, da se pogodba o opravljanju storitev sestavi na način, da niso podani oziroma je izključenih čim več elementov delovnega razmerja. Se da.


Hvala za konkreten odgovor Ziga. Narocnik iz tujine ne bi bil edini, bi pa najbrz doprinesel vecino dohodka (gledano v celem letu). Narocnik seveda ni placnik davkov v Sloveniji (podjetje ima sedez in posluje samo v ZDA in Nemcciji). Ne razumem sicer zakaj bi bili ti stroski potem na meni (ali morda mislis, da bi ti stroski bili na meni v primeru ce se odkrijejo elementi prikritega delovnega razmerja?). Ali morda ves kje bi lahko nasel kaksno uradno izjavo (uradni list, ipd), ki opisuje delo med s.p. ter tujim narocnikom. Prav tako me zanima, ali se lahko uveljavlja pravica ekonomsko odvisne osebe s tujim narocnikom ?

hvala, lp


> Ne razumem sicer zakaj bi bili ti stroski potem na meni (ali morda mislis, da bi ti stroski bili na meni v primeru ce se odkrijejo elementi prikritega delovnega razmerja?)

Ker si v tem primeru zavezanec za (pravilen) obračun&plačilo davkov in prispevkov ti, lahko FURS plačilo premalo obračunanih&plačanih davkov & prispevkov zahteva le od tebe :). Govorimo seveda o situaciji, ko bi FURS ugotovil, da gre za prikrito delovno razmerje.

Ali lahko uveljavljaš status ekonomsko odvisne osebe v razmerju do naročnika, ki ni prisoten v SI, ni enostavno/enoznačno vprašanje. A tudi ob hipotetični predpostavki, da lahko: Good luck* z uveljavljanjem pravic do družbe, ki v Sloveniji nima nobenega premoženja, na katerega bi lahko posegel v izvršbi :).

*Nesorazmerno drago bo.
https://dolhar.si/

Invictus ::

Če delaš v tujini, gre za pogodbo med strankama, tukaj FURS nima kaj ugotavljati elementov delovnega razmerja, ker:

- nima pooblastil v tujini
- davčna in delovna zakonodaja se razlikuje.

Recimo v Nemčiji lahko delaš preko firme za neko nemško firmo cirka 2 leti. Neka bolj ali manj neuradna cifra, ki mi jo je povedal lastnik nemškega podjetja. Potem zna nemška davčna malo zatežiti. Ni pa nujno. V teh časih mogoče malo bolj, 5 let nazaj niso nič. Nemška podjetja imajo pa trenutno navodilo davčne, da se izogibajo freelancerjem, če se le da, in da zaposlujejo. Da davki ostanejo v Nemčiji. Nemčija je v zadnjih letih izgubila zaradi freelancerstva in outsourcinga cirka 40 milijard davkov.

Seveda je pa vse odvisno od zoprnosti in kretenizma davčnega uslužbenca, in njegove potrebe po izpolnjeni normi... Temu se lahko izogneš, da imaš kak izdan račun ali dva v Sloveniji, pa imaš več strank :).

Nezakonitih primerov FURSovih davčnih inšpektorjev je tudi dosti, odgovornosti pa nič... Je pa kar nekaj dobljenih tožb proti FURSu zaradi napačnih postopkov in kazni... Ampak,če ni denarja za plačilo in za odvetnike, si lahko hitro v riti...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Davki, davki davki. (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12821277 (7772) nurmaln
»

Normirani s.p. in več kot 80% prometa od ene stranke

Oddelek: Loža
112968 (2600) Invictus

Iz redne zaposlitve na s.p. (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14422584 (18826) Mavrik
»

Osebno dopolnilno delo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10621418 (18425) Okapi

Več podobnih tem