» »

GPON z enim ali dvema vlaknoma?

GPON z enim ali dvema vlaknoma?

«
1
2

OK.d ::

Situacija je takšna, da smo priklopljeni na OŠO preko lokalnega operaterja-trojček paket in imamo sedaj napeljano do modema dva vlakna.
No sedaj pa operaterju zmanjkuje povezav in bi me rad spravil na eno vlakno, obljublja sicer da ne bo sprememb na kvaliteti.
Ampak mene pa sedaj zanima bolj naprej v prihodnost, ali bi to bila kakšna prednost, če imaš do hiše napeljano po 2 vlakna ali je pač vseeno?
Sem bolj oldskul in se še predobro spominjam dvojčkov na telefonskih paricah.
Tnx
LPOK.d

4T4T4O ::

Zdravo, mene tudi zanima kako je s tem. Imam dve ločeni vlakni do modema. Eno je v uporabi drugo fraj. Se lahko na drugo priklopi dodaten modem?
lp

starfotr ::

2 vlakni sta za to, da je eno za upload, drugo za download. Ali pa je eno vlakno za internet (down in up) ter drugo vlakno za CATV. Lahko pa gre vse to po 1 vlaknu, na različnih valovnih dolžinah.

Seveda imaš lahko iste storitve po enem vlaknu.

Seveda imaš lahko po enem vlaknu tudi GPON.

Dejstvo pa je, da P2P vs. GPON, da je P2P boljši. Vendar hej, naj potegnejo nova vlakna če je potreba. Telkoti itak vedno šparajo, jaz bi ohranil 2 vlakni, pa naj soseda prestavijo na 1 vlakno. Če so pa že vse prestavili na 1 vlakno, naj pa prekleto dobro razmislijo svojo dolgoročno strategijo načrtovana omrežij, saj je očitno, da nimajo nobene strategije in nobene vizije za prihodnost.

4T4T4O ::

in še nekaj, sem enkrat testiral in menjal priklope in mislim da sta bila oba v funkciji.

OK.d ::

Hvala za razlago, me pa še to zanima ali vsi ponudniki pri nas imajo in tržijo GPON ali tudi kdo med njimi ponuja opcijo P2P in koliko ali sploh to podraži storitev-naročnino?
LPOK.d

hojnikb ::

p2p se ze lep čas ne dela več, to je blo v glavnem v času t2ja z gratelom. Danes je vse GPON.
#brezpodpisa

jl ::

Nobene razlike ne bo pri kvaliteti, ce bos imel eno ali dve vlakni. Ti. Bidi sfp so ze dolgo v uporabi, ne le na last mile, tudi dolgorocno se nimas kaj bati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jl ()

hojnikb ::

Ce imas izbiro eno ali dve, je se vedno bolje met dve, ze zaradi cen opreme. Zakaj bi ti operater jemal ze postavljene parice..
#brezpodpisa

KlasikaMTB ::

Pa sej operater mu ne bo fizično uzeu vlakna... Nekje vmes na vlakno bojo poknali splitter pa te preklopili iz p2p switcha v gponca. Tebe bodo nazaj gor priklopili in od splitterja naprej kopali za druge naročnike.
Isti šmorn ali imaš p2p ali gpon pri 1G/10G. Če je vse okej pri ponudniku skonfigurirano ti sploh ne opaziš razlike.

jl ::

Ni razlike v ceni sfp-jev, ostala oprema (cpe) pa je ista.

MadMax ::

Razlika je par ms pinga na škodo gpon, pa ob obremenitvi omrežja večji padec pretoka.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Voluharr ::

Načeloma, je za male uporabnike vseeno eno ali dve vlakni, vseeno pa bi se držal dveh vlaken, si zasiguraš direktno priključitev na switch in ne na GPON.
Drugače pa vsi šravfajo GPON in P2P priklopijo le redkim. Beri tistim, ki imajo že kako drugo poslovno storitev. Na 1 switch lahko priključiš max 48 userjev na 1 GPON device pa nekajkrat toliko.
Backup, VPS, kolokacija: https://reavisys.si

Ibex ::

OK.d je izjavil:

Situacija je takšna, da smo priklopljeni na OŠO preko lokalnega operaterja-trojček paket in imamo sedaj napeljano do modema dva vlakna.
No sedaj pa operaterju zmanjkuje povezav in bi me rad spravil na eno vlakno, obljublja sicer da ne bo sprememb na kvaliteti.
Ampak mene pa sedaj zanima bolj naprej v prihodnost, ali bi to bila kakšna prednost, če imaš do hiše napeljano po 2 vlakna ali je pač vseeno?
Sem bolj oldskul in se še predobro spominjam dvojčkov na telefonskih paricah.
Tnx


Imam T-2 optiko, ko sem imel innbox f60 sem imel oba vlakna v spf modulu. Zdaj imam innbox g78 imam samo eno vlakno v spf modulu. Edina razlika je da je wifi na innboxu g78 top.

OK.d ::

Zanimivo, eni pravijo tako drugi drugače.
Sicer mi je jasno, da "naj" bi zadeva delovala dobro tudi po enem vlaknu, vendar zdaj v času Covida so omrežja obremenjena na polno in ne bi si rad privoščil, kakšen večji upad pretoka, sploh sedaj ko videokonference šibajo na polno in smo od tega celo odvisni.
LPOK.d

Ibex ::

Test hitrosti T-2 Innbox mesh https://www.speedtest.net/my-result/i/4...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ibex ()

OK.d ::

Ja lepo, in?
LPOK.d

XS!D3 ::

Zato ker 1 vs. 2 vlakni ne igra vloge. Kvečemu igra vlogo kakšna tehnologija se uporablja na teh dveh oziroma enem vlaknu in kakšna je arhitektura dalje. In nekako ne vemo kaj imaš sedaj niti na kaj te bodo v resnici prestavili, lahko samo sklepamo.

Če si imel zdaj p2p ethernet preko dveh vlaken (uplink po enem, downlink po drugem) in te sedaj samo prestavijo na p2p ethernet z BiDi SFP moduli (uplink na eni valovni dolžini, downlink na drugi valovni dolžini), ne bo prav nobene razlike. Če te bodo prestavili pa iz p2p preko dveh vlaken na GPON na enem vlaknu, pa tehnično razlika seveda bo, ker gre za drugačno tehnologijo (ne boš imel več svoje giga/giga linije do prvega stikala ampak si boš časovno delil 2.5Gb/s down ter 1.5Gb/s up z ostalimi uporabniki na isti veji), samo vprašanje če bo razlika opazna v praksi. Zdaj če operater ravno ne pretirava z overprovisiongom na first hopu, v praksi načeloma ne bo razlike. Od prvega stikala naprej, si pasovno širino tako ali tako deliš z ostalimi uporabniki. Spet lahko imaš že sedaj GPON na enem vlaknu in recimo DVB-C na drugem vlaknu, pa bi te npr prestavili na eno vlakno z GPON in RF overlayem na drugi valovni dolžini, kjer spet ni razlike razen v aktivni opremi, ki je potrebna na eni in drugi strani. Ampak to so vse ugibanja. Če se sedaj oba vlakna dejansko uporabljata za internet, potem je vrjetno P2P, pri preklopu na 1 vlakno pa obstaja možnost, da te prestavijo na GPON (ni pa nujno).

Jaz imam recimo na Telemachovi optiki p2p 1Gb/s Ethernet preko BiDi SFP modula po enem vlaknu, po drugem vlaknu gre pa DVB-C. Tam kjer imajo GPON, pa gre kolikor vem, še RF overlay po istem (enem) vlaknu.

OK.d ::

Hvala na odgovoru, potem imam verjetno res sedaj po enem vlaknu internet po drugem pa DVB-C signal za tv in v teoriji bi potem moglo biti vseeno kot praviš.
LPOK.d

starfotr ::

XS!D3 je izjavil:

Tam kjer imajo GPON, pa gre kolikor vem, še RF overlay po istem (enem) vlaknu.


Telekom na GPONu nima DVB-C, to ima samo na P2P.

Telemach pa ima 3 valovne dolžine v 1 vlaknu.

Skratka, greš na slabše, četudi te prestavijo na BiDi. Če ne drugega je noter drug laser (in ne poceni FP) in požre več elektrike :D :)

Če imaš 2 vlakni, potem je povsod 1310 nm.

Če imaš eno vlakno, je pa noter lahko 1310 nm, 1550 nm in 1490 nm.

OK.d ::

Ja hvala za tole, ker kot laik tudi ne bi vedel kako vprašati upravljalca omrežja glede lastnosti sistema.
Edino to mi je jasno, da so na začetku gradnje lokalnega optičnega omrežja poddimenzionirali sistem s premalo vgrajenimi povezavami in sedaj morajo nekako prepričati ljudi, da pač dveh vlaken uporabnik ne potrebuje.
Torej sumasumarum je zadeva na daljši rok slabša za mene, če bi me prestavili na eno.
LPOK.d

XS!D3 ::

starfotr je izjavil:

XS!D3 je izjavil:

Tam kjer imajo GPON, pa gre kolikor vem, še RF overlay po istem (enem) vlaknu.

Telekom na GPONu nima DVB-C, to ima samo na P2P.

Sej sem napisal Telemach, tam kjer imajo GPON za razlike od tega, kako je v našem naselju (2 vlakni, na enem p2p ethernet po dveh različnih valovnih, na drugem DVB-C).

Daniel ::

Pri nas so delali prve priklope ravno preden se je GPON prav razširil in tako imam jaz na Telemachu 2 vlakni, 1 za internet in 1 za CaTV, sosed, ki so ga priklopili kakšno leto kasneje pa je že na GPON. Tri valovne dolžine v enem vlaknu. Tale GPON me nekako ne mika kaj preveč. Predvidevam, da so zaradi tega v EON paketih tudi tako spustili najvišji upload, da se jim lepše sklada z GPON tehnologijo.

brbr21 ::

Ko smo že GPONu, vprašanje ali je že komu uspelo priklopiti lasten router na T-2 GPON optiko? Nekaj debate je že bilo na t-2.rula.net, vendar nič konkretnega.

starfotr ::

T-2 veliko svojega GPONa dela tako, da zaključi v centrali, po terenu delajo P2P topologijo, nato pa v centrali zaključek na GPON.

Če si na taki centrali, te zlahta prestavijo ja P2P in potem imaš prosto izbiro opreme.

Voluharr ::

brbr21 je izjavil:

Ko smo že GPONu, vprašanje ali je že komu uspelo priklopiti lasten router na T-2 GPON optiko? Nekaj debate je že bilo na t-2.rula.net, vendar nič konkretnega.

https://slo-tech.com/forum/t774426/p693...
To je verjetno maksimum kar se da z njimi dogovorit, vzemi pa v zakup da sem že poslovna stranka pri njih.

Lahko poskusiš kupit svoj SFP ONT. Jas sem našel enega od ZyXel-a in še enega (google it) pa jih probaj prepričat, da ti tega povežejo.
Seveda potrebuješ router/switch s SFP slotom.
Backup, VPS, kolokacija: https://reavisys.si

Vanadium ::

Nevem kako je na gpon s svojo opremo... Ker vem, da na telekomu na tistih huawei ont se gor štela uporabnikova hitrost. Tako, da če imaš svojo opremo si teoretično lahko odkleneš višjo hitrost na škodo drugih...

Lonsarg ::

To so preveč detajli da bi se obremenjeval s tem, ti z operaterjem skleneš paket za neko hitrost, v ozadju pa naj sami šmirajo pa prelapljajo vlakna da ti zagotovijo. Rune že apriori postavlja PON topologijo z 10Gbit/10Gbit, tak da bomo že vsi v grobu predno bo PON topologija postala bottleneck, če sploh kdaj bo (trenutni šibki link je zmožnost aktivne opereme na obeh koncih plus mednarodne povezave in NE zmožnost pasovne širine med centralo in končnim uporabnikom in tako bo najbrž ostalo).

Kar se pa omejitve tiče pa je hitrost vsaj pri meni omejena softwersko in dvomim da je kjer drugače, A1 fritzbox namreč uspešno vspostavi 1/1Gbit link preko telekom ONT, dejansko hitrost pa imam potem 100/20.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Nikonja ::

Detajle kako to vse funkcionira iskreno ne poznam, ampak sem bil na eni lokaciji v LJ na p2p optiki pri t2 cca 5-6 let(2 kabelčka), zdaj na drugi lokaciji sem na gpon optiki pri t2 cca 2 leti(1 kabel). Paket imam enak kot prej, hitrosti pa čist iste kot prej, ne glede na dan v tednu, uro... kadarkoli sem testiral sm vedno imel 500/100 +-2% (tudi zdaj med korono)
Prejšnji lasniki so pa imeli optiko pri telekomu in sta potegnjene 2 žici v stanovanje, prvo sem mislil potegnit vse skupaj van da ne gledam tolk kablov, ampak sta me celo T2 instalaterja prepričala da je boljše če pustim vse pri miru, ker če se bom kadarkoli premislil in želel zamenjat operaterja bi moral plačat novo inštalacijo.

OK.d ::

Ali lahko še kdo razloži v čem je prednost-razlika XGS-PON vs GPON?
https://www.blog.uporabnastran.si/2020/...
LPOK.d

Vuli ::

 ftth

ftth

|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

starfotr ::

Po domače povedano, PON oz. P2MP šponajo do onemoglosti.

Medtem ko topologija P2P omogoča mnogo več.

Kot da bi makedam gladili in peglali, medtem ko že 100 let poznamo asfalt.

https://www.cisco.com/c/dam/en_us/solut...

Povsod danes je standard Ethernet, samo telkoti odkrivajo toplo vodo z nekimi drugimi standardi.

Invictus ::

Telkoti ne morejo iz svoje kože. Ne poštekajo, da so zastreli.

je pa tudi res, da obstoječe položene infrastrukture ne gre zanemariti.

GPON je pa preprosto cenejši od P2P. Ethernet je predrag, rabi aktivno opremo, GPION dela tudi na pasivni...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Lonsarg ::

P2P vsaj še 50 let NE BO omogočal noben večji paket kot PON, vlaganje v infrastrukturo ki bo MORDA prinesla pluse čez 50 let je ekonomski nesmisel tak da brez skrbi da so operaterji bolj razmislili kot posamezniki tukaj ki hočejo P2P. Da ne omenjamo da opcije NISO zaklenjene v prihodnosti s tem ko sedaj postavljajo PON, komot se nadgradi v P2P brez kakršnegakoli razkopavanja (bodisi napeljajo aktivno opremo na lokacijo kjer je sedaj pasivni switch, bodisi nova vlakna pihnejo v obstoječe kanale).

Na začetku so postavljali P2P ker takrat PON oprema še ni bila toliko cenejše. Da ne omenjam da na XGS-PON komot ponudiš 16 uporabnikom na istem vlaknu 2Gbit/2Gbit pakete, ali pa kombinacijo 2 uporabnika 4Gbit/4Gbit in 14 uporabnikov 500/500, pač zadeva špila ker tudi pasivni switchi znajo dandanes lepo dinamično razporejat pasovno širino, kaj šele naslednji PON standard ko pride.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Daniel ::

Lonsarg je izjavil:

P2P vsaj še 50 let NE BO omogočal noben večji paket kot PON, vlaganje v infrastrukturo ki bo MORDA prinesla pluse čez 50 let je ekonomski nesmisel tak da brez skrbi da so operaterji bolj razmislili kot posamezniki tukaj ki hočejo P2P. Da ne omenjamo da opcije NISO zaklenjene v prihodnosti s tem ko sedaj postavljajo PON, komot se nadgradi v P2P brez kakršnegakoli razkopavanja (bodisi napeljajo aktivno opremo na lokacijo kjer je sedaj pasivni switch, bodisi nova vlakna pihnejo v obstoječe kanale).

Na začetku so postavljali P2P ker takrat PON oprema še ni bila toliko cenejše. Da ne omenjam da na XGS-PON komot ponudiš 16 uporabnikom na istem vlaknu 2Gbit/2Gbit pakete, ali pa kombinacijo 2 uporabnika 4Gbit/4Gbit in 14 uporabnikov 500/500, pač zadeva špila ker tudi pasivni switchi znajo dandanes lepo dinamično razporejat pasovno širino, kaj šele naslednji PON standard ko pride.


Ne vem, morda sem kaj spregledal ampak v tisti sliki zgoraj kaže, da je UL in DL 9,953 Gbps, kako potem iz tega dobiš 16 uporabnikov z 2/2 Gbps paketi?

hojnikb ::

Lonsarg je izjavil:

P2P vsaj še 50 let NE BO omogočal noben večji paket kot PON, vlaganje v infrastrukturo ki bo MORDA prinesla pluse čez 50 let je ekonomski nesmisel tak da brez skrbi da so operaterji bolj razmislili kot posamezniki tukaj ki hočejo P2P. Da ne omenjamo da opcije NISO zaklenjene v prihodnosti s tem ko sedaj postavljajo PON, komot se nadgradi v P2P brez kakršnegakoli razkopavanja (bodisi napeljajo aktivno opremo na lokacijo kjer je sedaj pasivni switch, bodisi nova vlakna pihnejo v obstoječe kanale).

Na začetku so postavljali P2P ker takrat PON oprema še ni bila toliko cenejše. Da ne omenjam da na XGS-PON komot ponudiš 16 uporabnikom na istem vlaknu 2Gbit/2Gbit pakete, ali pa kombinacijo 2 uporabnika 4Gbit/4Gbit in 14 uporabnikov 500/500, pač zadeva špila ker tudi pasivni switchi znajo dandanes lepo dinamično razporejat pasovno širino, kaj šele naslednji PON standard ko pride.

Seveda ja, to je job za pol ure :))
#brezpodpisa

starfotr ::

Prodaš več kapacitet, kot jih imaš. Še ena značilnost telkotov.

Ko pride do obremenitev, kot se dodajajo zadnje čase, pa jok.

Morebitna nadgradnja P2MP to P2P nikakor ni trivialna in poceni.

MadMax ::

Pri gradnji optike je največ vredna cev, v kateri je kabel.
Ta bo uporabna še dolgo, pa se bo lahko vmes 7x menjalo kable in 20x tehnologijo.
Kabli so zelo poceni, tudi vlečenje le-teh po ceveh ni nobeno juvelirstvo. Ostala oprema pa je stvar ekonomije in razvoja.
Če bi pred 50 leti baker polagali v alkatenke namesto direkt v ilovico se danes sploh ne bi pogovarjali o nedostopnosti optike in vseh zapletih okoli gradnje.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Invictus ::

Ni čisto res, problem je tudi aktivna oprema pri P2P.

Namreč v vozlišču, ki naj se ne bi sesuvalo non stop, moraš zagotoviti:

- brezprekinitveno napajanje
- klimo

Nič od tega ni poceni... Niso samo vklakna problematična... To je res poceni.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

starfotr ::

Sploh niso problem cevi. Veliko se je delalo tudi betonskih cevi. Veliko pa direktno v zemljo, kot praviš. Problem je, da ni nobenih jaškov, zato je treba odkopavat na x metrov, da lahko karkoli delaš.

Vendar veliko je šlo tudi po štangah po zraku. Na štange ni noben problem obesit optike. Celo hitreje je, kot pa kopat ali pa polagat po zemlji. Vendar klub temu nimamo optike povsod, kjer so zračni vodi.

Kakor so delali omrežje v današnjem času, torej vkop cevi in zasutje z izkopanim materialom, kjer se vse poseda. Oprosti, to ni nobena investicija. Zna se zgodit, da bo čez n let zaradi posedanja potrgalo vode. To pač ni delo, to je neumnost, kar delajo. Delajo si medvedjo uslugo.

V času bakra se je komot delalo P2P tehnologijo. Tam, kjer so dvojčki, se je pa že takrat izkazalo, da je to fail. V času DSL pa prav tako ni bilo mogoče uporabit parice, če je bil aktiven dvojček na parici. Sedaj, v času optike pa tako zelo šparamo na tako poceni kablih in opremi, da je kar hudo.

Lonsarg ::

Daniel je izjavil:

Lonsarg je izjavil:

P2P vsaj še 50 let NE BO omogočal noben večji paket kot PON, vlaganje v infrastrukturo ki bo MORDA prinesla pluse čez 50 let je ekonomski nesmisel tak da brez skrbi da so operaterji bolj razmislili kot posamezniki tukaj ki hočejo P2P. Da ne omenjamo da opcije NISO zaklenjene v prihodnosti s tem ko sedaj postavljajo PON, komot se nadgradi v P2P brez kakršnegakoli razkopavanja (bodisi napeljajo aktivno opremo na lokacijo kjer je sedaj pasivni switch, bodisi nova vlakna pihnejo v obstoječe kanale).

Na začetku so postavljali P2P ker takrat PON oprema še ni bila toliko cenejše. Da ne omenjam da na XGS-PON komot ponudiš 16 uporabnikom na istem vlaknu 2Gbit/2Gbit pakete, ali pa kombinacijo 2 uporabnika 4Gbit/4Gbit in 14 uporabnikov 500/500, pač zadeva špila ker tudi pasivni switchi znajo dandanes lepo dinamično razporejat pasovno širino, kaj šele naslednji PON standard ko pride.


Ne vem, morda sem kaj spregledal ampak v tisti sliki zgoraj kaže, da je UL in DL 9,953 Gbps, kako potem iz tega dobiš 16 uporabnikov z 2/2 Gbps paketi?
Tudi to sem jaz mislil, potem pa sem zvedel da tudi pasivni switch na PON omogoča real-time dinamično alokacijo pasovne širine znotraj enega vlakna in lahko torej komot za par faktorjev oversellaš enako kot pri aktivnih switchih. A1 ponuja 500M/100M pakete kljub temu da je v ozadju GPON (2.5G/1.5G) deljen na 16 uporabnikov, preneseš te številke na 10G/10G in dobiš 2G/2G na uporabnika (pa je najbrž možno še kaj več overselat).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

DjJuvan ::

Kaj pa če maš povezavo AON?

Tuhi ::

OK.d je izjavil:

Situacija je takšna, da smo priklopljeni na OŠO preko lokalnega operaterja-trojček paket in imamo sedaj napeljano do modema dva vlakna.
No sedaj pa operaterju zmanjkuje povezav in bi me rad spravil na eno vlakno, obljublja sicer da ne bo sprememb na kvaliteti.
Ampak mene pa sedaj zanima bolj naprej v prihodnost, ali bi to bila kakšna prednost, če imaš do hiše napeljano po 2 vlakna ali je pač vseeno?
Sem bolj oldskul in se še predobro spominjam dvojčkov na telefonskih paricah.
Tnx



2 vlakni so se gradile ob začetkih optike. To je zastarela tehnologija.
Kar se tiče kvalitete (prenosne hitrosti, pingi...) ni nobene razlike med P2P in GPON tehnologijo.
Kvaliteta delovanja je najbolj odvisna od operaterja pri katerem si. Nekateri operaterji (beri telemach...) so preveč pohlepni in GPON linijo razdelijo med preveč uporabnikov in posledica tega je, da se ob konicah lahko zgodi da ti pade hitrost.
Če operater malo s pametjo dimenzionira omrežja dela GPON čisto super.

lp

XS!D3 ::

Tuhi je izjavil:


2 vlakni so se gradile ob začetkih optike. To je zastarela tehnologija.
Kar se tiče kvalitete (prenosne hitrosti, pingi...) ni nobene razlike med P2P in GPON tehnologijo.
Kvaliteta delovanja je najbolj odvisna od operaterja pri katerem si. Nekateri operaterji (beri telemach...) so preveč pohlepni in GPON linijo razdelijo med preveč uporabnikov in posledica tega je, da se ob konicah lahko zgodi da ti pade hitrost.
Če operater malo s pametjo dimenzionira omrežja dela GPON čisto super.

lp


P2P Ethernet ni zastarela tehnnologija, je pa za FTTH neekonomična v primerjavi z xPON tako za vzpostavitev kot samo obratovanje (že v porabi elektrike je nezanemarljiva razlika).
Ko že omenjš pohleponost Telemacha in priklapljanje prevelikega števila uporabnikov na eno vejo. A lahko postrežeš s konkretnimi podatki? Kolikor vem, je bil ravno Telekom tist, ki je prikapljal precej več uporabnikov na eno vejo, pa so tudi oni hitro ugotovili, da je to problem in spremenili strategijo.

Sicer pa, kot je predebatirano že miljonkrat, overprovisioning imaš praktično vedno in povsod (razen na zakupljenem vodu med dvema točkama). Noben ti ne bo samo za tebe zagotovil par 100Mb/ do vsake točke na svetu (če drugega ne je tehnično nemogoče, ker od neke točke dalje ni več v njihovi kontroli), še manj pa za teh par 10€/mesec kot stanejo razidenčni paketi. Tudi če imaš svojo giga linijo do prvega stikala (p2p ethernet), si boš že na uplinku delil pasovno širino s preostalimi uporabniki, in dalje vedno bolj, sploh pa na povezavah z drugimi ponudniki, kaj šele na drugi konec sveta.

Eden izmed glavnih razlogov, zakaj lahko za male pare dobiš par 100Mb/s je tudi to, da te paketi niso namenjeni, da bi dejansko 24/7 izkoriščal celotno pasovno širno. Potem tudi overprovsioning (tako za last mile kot razne uplinke in peeringe z drugimi operaterji) ni problematičen in v praksi, še vedno večino časa do večino pomemebni zadev to hitrost lahko dosežeš, če jo potrebuješ (kaj več ti pa tako ali tako ne garantirajo). Dokler operater seveda s tem ne pretirava, potem se pa vse skupaj hitro podre. Lahko se dogovoriš za dostop, kjer BP konstano goniš par giga ali par 10 giga, samo so tudi cene precej drugačne.

Tuhi ::

XS!D3 je izjavil:

Tuhi je izjavil:


2 vlakni so se gradile ob začetkih optike. To je zastarela tehnologija.
Kar se tiče kvalitete (prenosne hitrosti, pingi...) ni nobene razlike med P2P in GPON tehnologijo.
Kvaliteta delovanja je najbolj odvisna od operaterja pri katerem si. Nekateri operaterji (beri telemach...) so preveč pohlepni in GPON linijo razdelijo med preveč uporabnikov in posledica tega je, da se ob konicah lahko zgodi da ti pade hitrost.
Če operater malo s pametjo dimenzionira omrežja dela GPON čisto super.

lp


P2P Ethernet ni zastarela tehnnologija, je pa za FTTH neekonomična v primerjavi z xPON tako za vzpostavitev kot samo obratovanje (že v porabi elektrike je nezanemarljiva razlika).
Ko že omenjš pohleponost Telemacha in priklapljanje prevelikega števila uporabnikov na eno vejo. A lahko postrežeš s konkretnimi podatki? Kolikor vem, je bil ravno Telekom tist, ki je prikapljal precej več uporabnikov na eno vejo, pa so tudi oni hitro ugotovili, da je to problem in spremenili strategijo.

Sicer pa, kot je predebatirano že miljonkrat, overprovisioning imaš praktično vedno in povsod (razen na zakupljenem vodu med dvema točkama). Noben ti ne bo samo za tebe zagotovil par 100Mb/ do vsake točke na svetu (če drugega ne je tehnično nemogoče, ker od neke točke dalje ni več v njihovi kontroli), še manj pa za teh par 10EUR/mesec kot stanejo razidenčni paketi. Tudi če imaš svojo giga linijo do prvega stikala (p2p ethernet), si boš že na uplinku delil pasovno širino s preostalimi uporabniki, in dalje vedno bolj, sploh pa na povezavah z drugimi ponudniki, kaj šele na drugi konec sveta.

Eden izmed glavnih razlogov, zakaj lahko za male pare dobiš par 100Mb/s je tudi to, da te paketi niso namenjeni, da bi dejansko 24/7 izkoriščal celotno pasovno širno. Potem tudi overprovsioning (tako za last mile kot razne uplinke in peeringe z drugimi operaterji) ni problematičen in v praksi, še vedno večino časa do večino pomemebni zadev to hitrost lahko dosežeš, če jo potrebuješ (kaj več ti pa tako ali tako ne garantirajo). Dokler operater seveda s tem ne pretirava, potem se pa vse skupaj hitro podre. Lahko se dogovoriš za dostop, kjer BP konstano goniš par giga ali par 10 giga, samo so tudi cene precej drugačne.


Nisem rekel, da je FTTH zastarela tehnologija. Temveč uporaba dveh vlaken (eno za upload in eno za download).

Ja, konkreten primer požrešnosti telemacha je moja vas kjer niso zavrnili nobenega uporabnika in so na docsis 3.0 obesili kolikor je bilo možno. Posledica je da imam ob 21.00 zvečer upload med 200-300k kar še za normalen viber video klic ni dovolj. Da ne govorim da je jitter 200ms in mi padajo VPN tuneli.
Če hočem zvečer kaj naredit za službo se morem povezati na sosedov wifi, ki je na 15 let stari telekomovi adsl tehnologiji in vsaj tam dela tist bogi 1 mbps upload.

Tisti, ki govorite, da je P2P boljša tehnologija ker si ne deliš pasovne širine z ostalimi. Kakšne uplink vmesnike proti jedru pa mislite, da ima tipična 64 portna P2P plošča?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tuhi ()

OK.d ::

Tuhi je izjavil:

OK.d je izjavil:

Situacija je takšna, da smo priklopljeni na OŠO preko lokalnega operaterja-trojček paket in imamo sedaj napeljano do modema dva vlakna.
No sedaj pa operaterju zmanjkuje povezav in bi me rad spravil na eno vlakno, obljublja sicer da ne bo sprememb na kvaliteti.
Ampak mene pa sedaj zanima bolj naprej v prihodnost, ali bi to bila kakšna prednost, če imaš do hiše napeljano po 2 vlakna ali je pač vseeno?
Sem bolj oldskul in se še predobro spominjam dvojčkov na telefonskih paricah.
Tnx



2 vlakni so se gradile ob začetkih optike. To je zastarela tehnologija.
Kar se tiče kvalitete (prenosne hitrosti, pingi...) ni nobene razlike med P2P in GPON tehnologijo.
Kvaliteta delovanja je najbolj odvisna od operaterja pri katerem si. Nekateri operaterji (beri telemach...) so preveč pohlepni in GPON linijo razdelijo med preveč uporabnikov in posledica tega je, da se ob konicah lahko zgodi da ti pade hitrost.
Če operater malo s pametjo dimenzionira omrežja dela GPON čisto super.

lp

Hvala
LPOK.d

Voluharr ::

Daniel je izjavil:

Lonsarg je izjavil:

P2P vsaj še 50 let NE BO omogočal noben večji paket kot PON, vlaganje v infrastrukturo ki bo MORDA prinesla pluse čez 50 let je ekonomski nesmisel tak da brez skrbi da so operaterji bolj razmislili kot posamezniki tukaj ki hočejo P2P. Da ne omenjamo da opcije NISO zaklenjene v prihodnosti s tem ko sedaj postavljajo PON, komot se nadgradi v P2P brez kakršnegakoli razkopavanja (bodisi napeljajo aktivno opremo na lokacijo kjer je sedaj pasivni switch, bodisi nova vlakna pihnejo v obstoječe kanale).

Na začetku so postavljali P2P ker takrat PON oprema še ni bila toliko cenejše. Da ne omenjam da na XGS-PON komot ponudiš 16 uporabnikom na istem vlaknu 2Gbit/2Gbit pakete, ali pa kombinacijo 2 uporabnika 4Gbit/4Gbit in 14 uporabnikov 500/500, pač zadeva špila ker tudi pasivni switchi znajo dandanes lepo dinamično razporejat pasovno širino, kaj šele naslednji PON standard ko pride.


2 vlakni so se gradile ob začetkih optike. To je zastarela tehnologija.
Kar se tiče kvalitete (prenosne hitrosti, pingi...) ni nobene razlike med P2P in GPON tehnologijo.
Kvaliteta delovanja je najbolj odvisna od operaterja pri katerem si. Nekateri operaterji (beri telemach...) so preveč pohlepni in GPON linijo razdelijo med preveč uporabnikov in posledica tega je, da se ob konicah lahko zgodi da ti pade hitrost.
Če operater malo s pametjo dimenzionira omrežja dela GPON čisto super.

lp


Overselling. Če gledaš povprečno porabo tako ali tako ni visoka.
Stalna poraba je kaj? Video streami, drugega prometa v primerjavi s tem ni omembe vreden. Recimo 14 Mbps za FullHD, 56 Mbps za 4k, 200 Mbps za 8k? Do 10 Gbps je tu precej prostora.
Kar se konic tiče so pa updati, torrenti, backup, igre (Steam),... in če računaš prenos 10GB je na polni liniji recimo 9s polne zasedenosti. Oziroma 100GB minuto in pol in je spet linija prosta.
Če realno gledaš imajo trenutno nekateri slo ISPji manj kot 100Gbps prometa iz tujine, potem pa računaj overselling.

Torej XGS-PON bi bil povsem vredu. Pri GPONu so pa teoretično gledano višje zakasnitve kakor na direktnem 1 Gbps linku iz switcha do uporabnika.

Končno gledano 1 ali 2 vlakni v primeru P2P je čisto vseeno, razlika je le med GPON in P2P.
Večji nesmisel kakor katera tehnologija je nesmisel omejevanja uploada.
Backup, VPS, kolokacija: https://reavisys.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Voluharr ()

starfotr ::

Zanima me, kaj bo čez 20 let. Glede na to, da promet vsako leto raste eksponentno. Upam, da veste kaj pomeni eksponentna rast.

Internet traffic @ Wikipedia

Bo takrat 10GPON treba nadgradit na nekaj več...

Bistvo telekom industrije je, da so nadgradnje. Stalne nadgradnje. To vidimo na mobilni mreži, kot tudi na fiksni mreži.

Ko nadgradiš GPON na 10GPON moraš vsem uporabnikom menjat opremo in še na centrali. Medtem, ko na P2P menjaš opremo samo tistemu, ki rabi večjo pasovno širino, v centrali pa preklopiš na boljši modul.

P2P je na dolgi rok ceneje. Infrastruktura (optična) se gradi za 50 do 100 let. Tako, kot je tudi baker bil 100 let na sceni pa ga sedaj nadomešča optika.

In štrom za GPON, če ga ne plača telko, ga plačajo pa uporabniki. Energijska bilanca je v prid P2P, kar dokazuje tudi dokument, ki sem ga pripel zgoraj.

Nadgradnje v prihodnosti bomo plačali mi. Ne telkoti.

KlasikaMTB ::

starfotr je izjavil:

Ko nadgradiš GPON na 10GPON moraš vsem uporabnikom menjat opremo in še na centrali. Medtem, ko na P2P menjaš opremo samo tistemu, ki rabi večjo pasovno širino, v centrali pa preklopiš na boljši modul.

In štrom za GPON, če ga ne plača telko, ga plačajo pa uporabniki. Energijska bilanca je v prid P2P, kar dokazuje tudi dokument, ki sem ga pripel zgoraj.


Narobe študiraš. XGPON je backwards compatibilen. Torej tvoji gpon ont-ji se bodo zlinkali z novemu olt-ju bp. Upgrejdaš pa itak samo heavy userje dokler ne bojo xgpon ont-ji tako poceni kot so zdaj gpon ont-ji.

En gpon olt(ubiquitijov pokuri < 100w), ti pokuri manj k cel rack p2p switchov. V tistmu dokumentu ti odštej te ont-je k jih ne boš mel pri sebi...

XS!D3 ::

Tuhi je izjavil:


Nisem rekel, da je FTTH zastarela tehnologija. Temveč uporaba dveh vlaken (eno za upload in eno za download).

FTTH sploh ni tehnologija. Za FTTH se uporalja tako xPON kot P2P ethernet (bodisi preko enega ali dveh vlaken, tu ni neke bistvene razlike). Sicer pa se izven last mile dostopovnega omrežja, še vedno uporablja uporablja ethetrnet in velikokrat prav preko dveh vlaken (recimo v datacentru še nisem videl, da bi kdo uporabljal BiDi).

XS!D3 ::

Tuhi je izjavil:


Ja, konkreten primer požrešnosti telemacha je moja vas kjer niso zavrnili nobenega uporabnika in so na docsis 3.0 obesili kolikor je bilo možno. Posledica je da imam ob 21.00 zvečer upload med 200-300k kar še za normalen viber video klic ni dovolj. Da ne govorim da je jitter 200ms in mi padajo VPN tuneli.
Če hočem zvečer kaj naredit za službo se morem povezati na sosedov wifi, ki je na 15 let stari telekomovi adsl tehnologiji in vsaj tam dela tist bogi 1 mbps upload.

Govora je u GPONu ne coaxu in lokalno prezasedenih DOCSIS CMTSih. Omenil si, da Telemach na GPONu tlači preveč uporabnikov na eno vejo, zato me zanimajo konkretne številke v primerjavi z ostalimi ISPji, ker imam ravno nasprotne informacije.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

RUNE Rural optika na vašem naslovu (strani: 1 2 3 420 21 22 23 )

Oddelek: Omrežja in internet
1116215714 (7385) starfotr
»

A1 GPON FTTH, modem, mere?

Oddelek: Omrežja in internet
232828 (2173) XS!D3
»

Gradnje optike, VDSL central.... (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Omrežja in internet
30661080 (27139) Lonsarg
»

Zakaj telekom na optiki za domače uporabnike umetno omejuje upload na sramotnih 40 mb (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
9622268 (16693) korenje3
»

Telemach, boj proti višjemu UPLOADU NA KABLU! (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5120567 (18903) MacGyver141

Več podobnih tem