» »

Spletna trgovina - neresnost ali kaj drugega?

Spletna trgovina - neresnost ali kaj drugega?

«
1
2

Boomerang ::

Kolegica je pred 2 letoma odprla podjetje in na njeno željo sem izdelal tudi spletno trgovino. V družini imajo že več let tudi fizično prodajo (dokaj uspešno), zdaj pa so si omislili še spletno. Gre se za zidarske in gradbene artikle (orodja, stroji), skratka nevsakdanje stvari, ki znajo biti kar drage.

Kot dogovorjeno, sem jaz izdelal trgovino in svetoval, kako naprej. Posebej sem poudaril SEO in marketing - storitvi, brez katerih ne gre in niso več moje področje. Takoj je padla pripomba, da je to drago in se zaradi drugih stroškov zaenkrat za to ne bi odločili. Odprl sem ji nekaj računov na družbenih omrežjih, da objavlja stvari in linka na trgovino (youtube, facebook itd.) in ponudil pomoč pri posodabljanju cms-ja ter vnašanju vsebine. Tu se moje področje konča in mislim, da je že tukaj nekaj prihranila, saj so sicer tudi te stvari plačljive.

Kje smo sedaj po več kot 1 letu: Objavil sem kakšnih 50 artiklov (več materiala od nje nisem prejel). Gospodična opaža, da spletna prodaja ne laufa (obiska sicer je nekaj), ni pa nobenega oglaševanja, niti marketinga, niti SEO-ta. Za povrh je še prodaja tako usmerjena, da je treba ciljati čim širšo publiko - malo verjetno je, da bi kdo odo znancev prav ta trenutek kaj gradil. Namesto, da bi vložila nekaj denarja za štart (ščasoma se strošek povrne), zdaj tarna in išče druge načine, kako bi se dalo služiti brez kakšnih plačljivih storitev.
Prišla je celo na idejo, da bi skupaj nekaj "pogruntala" (ni še konkrene ideje) - jaz naj bi razvijal, ona pa poskrbela za druge stvari. Meni pa do takih igric ni. Sem v drugih vodah, imam stabilno zaposlitev, razvijam pa samo še za lastne potrebe. Pa tudi ne vidim jo kot poslovno partnerko v IT področju, saj ima podpovprečno znanje računalništva in namesto na Googlu informacije išče pri meni.

Če povzamem: Svetoval sem ji tečaj računalništva in agencijo za SEO/marketing/oglaševanje. Ni videti, da bi razmišljala kaj v tej smeri. Meni pa se zdi škoda časa in njenega denarja (ima na skrbi, da mi ne ostane dolžna). Kako jo postaviti na realna tla brez kakšnih zamer? Kakšen nasvet?

OracleDev ::

Probaj dobit plačilo za kar si naredil. Za naprej je pa to šola predvsem zate. Vse na papirju, plačevanje po "jasnih" fazah in ne se it igrc z "kolegicam" in "kolegi" ker to nikol ni dobr, še posebi če nimajo pojma o ITju.

MasterKiD ::

Potrebno je vedeti, da je žal takšne posle z računalniško podpismenimi ljudmi težko voditi.

Potem tega se jim ne ljubi investirati časa v to, ker jim je na nek način računalnik muka.

Boomerang ::

Ne pravim, da z mojim delom ni zadovoljna. Ravno nasprotno. Se mi pa zdi nefer, da ji nekaj računam ali da mi ona nekaj plačuje, kar na dolgi rok ne vodi nikamor. Kolikor vem, se udeležuje nekakšnih podjetniških tečajev, kjer sliši to in ono... kakšno stvar morda še narobe razume in potem misli, da lahko uspe sama iz nule. Takšno je moje mnenje. Parkrat sem ji poskušal dopovedati, da bližnjic ni, ampak očitno ni vzela resno ali pa odkriva toplo vodo. Zdaj sem pa začel iskat izgovore, da se izoognem delu, ker na način kot se ga loteva, je škoda časa.

kuall ::

Ma ko jo jebe, če ne upošteva tvojih nasvetov.
Tipičen babji um, ki se navduši za kar nekaj x, ne pa za tisto, za kar bi se moral (kar ji ti govoriš).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

Utk ::

To je zato, ker je nekaj dobila zastonj in misli, da ji zdaj vse pripada. Če bi dala za to 5 ali 10 jurjev, kar si naredil zastonj, bi dala še malo not, da bi bil res nek profit. Tako se ji pa fučka...

shadeX ::

Gospodična opaža, da spletna prodaja ne laufa (obiska sicer je nekaj), ni pa nobenega oglaševanja, niti marketinga, niti SEO-ta.


Če je obiska "nekaj", je potrebno ugotoviti zakaj ljudje ne zaključijo nakupa in kje je ozko grlo samega lijaka.

Kako jo postaviti na realna tla brez kakšnih zamer?


Brez zamer? Težka bo, če ne razume niti tega da mora v zadevo vlagat. Mogoče se rešiš z naslednjim nasvetom :)

Praviš da jim fizična trgovina dobro laufa? Zakaj ne stranki dat kakšno kodo s popustom pri nakupu nad XX EUR, ki velja potem v spletni trgovini? Sila enostavna zadeva brez vložka, hkrati pa spodbujaš stranko naj nakupe opravlja online oz. jo na to navajaš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

Boomerang ::

Mislim, da smo vsi prišli do istega zaključka. Zanimalo me je predvsem vaše mnenje oz. pogled na situacijo in to sem dobil.

>> Če je obiska "nekaj", je potrebno ugotoviti zakaj ljudje ne zaključijo nakupa in kje je ozko grlo samega lijaka.

Mislim, da je 80% obiska preko družbenih omrežij, kjer objavlja slike, videoposnetke ipd. Če imaš na kanalu 1000 sledilcev, jih bo nek delež že iz firbca šel pogledat ponudbo na spletni trgovini, četudi ne nameravajo nič kupiti.

>> Praviš da jim fizična trgovina dobro laufa?

Artikli so od nekaj 10EUR (gradbeni material) do več 1000EUR (stroji kot so bagri in viličarji + njihovo vzdrževanje in servis). Fizično prodajo vodita njen mož in njegov brat, ona skrbi za papirologijo. Spletno trgovino najbrš jemlje kot sekundarnega pomena (če rata, super, drugače nič narobe).

Sledilcem, ki jih ima na kanalih bi sigurno lažje prodala mačjo hrano kot pa drag stroj. Zdaj išče izgovore v smislu "previsoke cene" ali "potrebna prenova strani". Morala pa bi samo ciljati pravo publiko, kar lahko doseže le sistematizirano (kot rečeno, to ni več moje področje).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Boomerang ()

c3p0 ::

Viličarja bo redko kdo naročil preko spletne strani. Morda si ga ogleda online in gre nato v trgovino (ali odneha, ker drugje najde cenejšega). Kako se sledi takim, se ve koliko jih je?

Grizzly ::

En dober nasvet: Če vidiš, da punca ni niti malo IT-jevka, čim dlje stran od nje ali pa zaračunaj toliko, da si ne bo mogla privoščiti niti preproste spletne strani.

Svoj čas sem tudi sam delal manjše spletne strani za razna društva in posameznike. Vsako spletno stran sem optimiziral samo s programerskega vidika (onsite), z ostalim pa se nikoli nisem ukvarjal, ker izdelava spletne strani ponavadi ne vključuje tudi SEO. Spletne strani so imele nekaj obiskovalec mesečno, ampak vsi so bili veseli, ker so se lahko pohvalili, da imajo svojo spletno stran. Največkrat pa to za sabo potegne tudi občasno vzdrževanje in posodabljanje, ker se uporabnikom ne da niti odpreti CMS-ja.

Tudi mene je sodelavka prosila, da bi za njenega moža (nekaj v zvezi z avtomobili) izdelal spletno stran. URL bi potem dali na vizitko, to pa delili strankam. Posebej poudarila je, naj bo spletna stran preprosta, na eni strani in čim hitreje izdelana, da bo strošek čim manjši. Rečeno - storjeno, izdelam one-pager z hardcodano vsebino. Nekaj mesecev je bilo mir, potem pa je ponovno prišla do mene z idejo, da bi gor objavljali avte, ki jih mož objavlja po raznih oglasih. Kako, a se nismo zmenili za najpreprostejšo spletno stran?

Zdaj spletne strani izdelujem samo tistemu, ki je pripravljen plačati vsaj 800€. To je že ena minimalna plača in pri takem vem, da bo področje raziskal in do mene prišel z ustreznim predznanjem.

sgdjkdlsugi4 ::

Boomerang je izjavil:

Kolegica je pred 2 letoma odprla podjetje in na njeno željo sem izdelal tudi spletno trgovino. V družini imajo že več let tudi fizično prodajo (dokaj uspešno), zdaj pa so si omislili še spletno. Gre se za zidarske in gradbene artikle (orodja, stroji), skratka nevsakdanje stvari, ki znajo biti kar drage.

Kot dogovorjeno, sem jaz izdelal trgovino in svetoval, kako naprej. Posebej sem poudaril SEO in marketing - storitvi, brez katerih ne gre in niso več moje področje. Takoj je padla pripomba, da je to drago in se zaradi drugih stroškov zaenkrat za to ne bi odločili. Odprl sem ji nekaj računov na družbenih omrežjih, da objavlja stvari in linka na trgovino (youtube, facebook itd.) in ponudil pomoč pri posodabljanju cms-ja ter vnašanju vsebine. Tu se moje področje konča in mislim, da je že tukaj nekaj prihranila, saj so sicer tudi te stvari plačljive.

Kje smo sedaj po več kot 1 letu: Objavil sem kakšnih 50 artiklov (več materiala od nje nisem prejel). Gospodična opaža, da spletna prodaja ne laufa (obiska sicer je nekaj), ni pa nobenega oglaševanja, niti marketinga, niti SEO-ta. Za povrh je še prodaja tako usmerjena, da je treba ciljati čim širšo publiko - malo verjetno je, da bi kdo odo znancev prav ta trenutek kaj gradil. Namesto, da bi vložila nekaj denarja za štart (ščasoma se strošek povrne), zdaj tarna in išče druge načine, kako bi se dalo služiti brez kakšnih plačljivih storitev.
Prišla je celo na idejo, da bi skupaj nekaj "pogruntala" (ni še konkrene ideje) - jaz naj bi razvijal, ona pa poskrbela za druge stvari. Meni pa do takih igric ni. Sem v drugih vodah, imam stabilno zaposlitev, razvijam pa samo še za lastne potrebe. Pa tudi ne vidim jo kot poslovno partnerko v IT področju, saj ima podpovprečno znanje računalništva in namesto na Googlu informacije išče pri meni.

Če povzamem: Svetoval sem ji tečaj računalništva in agencijo za SEO/marketing/oglaševanje. Ni videti, da bi razmišljala kaj v tej smeri. Meni pa se zdi škoda časa in njenega denarja (ima na skrbi, da mi ne ostane dolžna). Kako jo postaviti na realna tla brez kakšnih zamer? Kakšen nasvet?

Realnost klošarjenja v IT slovenskih "podjetnikov", bi pa to moral videt že po izjavi "Takoj je padla pripomba, da je to drago".

Upam da nisi na koncu še delal zastonj.

sci3nc3 ::

sgdjkdlsugi4 je izjavil:

Realnost klošarjenja v IT slovenskih "podjetnikov", bi pa to moral videt že po izjavi "Takoj je padla pripomba, da je to drago".


Ni samo v IT tako. To se dogaja v vseh poklicih. Ko potrebuješ nujno medicinsko pomoč, pokličeš bratovo ženo, ki dela v bližnji bolnišnici. Ko se ti pokvari avto, pokličeš ženinega brata, ki je zelo dober avtomehanik. Ko imaš kak spor s sosedi pa se obrneš na prijatelja, ki je zaposlen v odvetniški firmi.

Problem v IT-ju je edino to, da bi zdaj že vsak rad imel svojo spletno stran, čeprav je računalniško polapismen. Zato niti ne ve, kakšno spletno stran pravzaprav potrebuje. To bo vedel šele takrat, ko bo spletna stran izdelana in bo naletel na "problem", na katerega prej sploh ni pomislil. Še prej pa bo najbrš želel spremembe v barvni shemi in postavitvi elementov, ker je med izdelavo našel neko bolj fancy temo. Ko bo že vse urejeno in 100-krat popravljeno pa bo opazil, da je uporaba CMS-ja zanj pretežka in bo delo raje prepustil tebi, ker boš ti to opravil v 2 minutah. Takšna je realnost IT-ja.

Furbo ::

Boomerang je izjavil:

Ne pravim, da z mojim delom ni zadovoljna. Ravno nasprotno. Se mi pa zdi nefer, da ji nekaj računam ali da mi ona nekaj plačuje, kar na dolgi rok ne vodi nikamor.

Kako misliš, da plačano delo ne vodi nikamor?

Več kot bo želela, več bo plačala.

A sicer delaš zastonj in to kam vodi razen v propad?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Machete ::

sci3nc3 je izjavil:

sgdjkdlsugi4 je izjavil:

Realnost klošarjenja v IT slovenskih "podjetnikov", bi pa to moral videt že po izjavi "Takoj je padla pripomba, da je to drago".


Ni samo v IT tako. To se dogaja v vseh poklicih. Ko potrebuješ nujno medicinsko pomoč, pokličeš bratovo ženo, ki dela v bližnji bolnišnici. Ko se ti pokvari avto, pokličeš ženinega brata, ki je zelo dober avtomehanik. Ko imaš kak spor s sosedi pa se obrneš na prijatelja, ki je zaposlen v odvetniški firmi.

Problem v IT-ju je edino to, da bi zdaj že vsak rad imel svojo spletno stran, čeprav je računalniško polapismen. Zato niti ne ve, kakšno spletno stran pravzaprav potrebuje. To bo vedel šele takrat, ko bo spletna stran izdelana in bo naletel na "problem", na katerega prej sploh ni pomislil. Še prej pa bo najbrš želel spremembe v barvni shemi in postavitvi elementov, ker je med izdelavo našel neko bolj fancy temo. Ko bo že vse urejeno in 100-krat popravljeno pa bo opazil, da je uporaba CMS-ja zanj pretežka in bo delo raje prepustil tebi, ker boš ti to opravil v 2 minutah. Takšna je realnost IT-ja.



Prvemu tvojemu delu se reče pragmatičnost, ne vidim veliko narobe s tem.
Drug del pa ja.. polpismena stranka verjetno res ne ve vseh možnih težav in pogreškov v naprej. Zato pa se potem loči zrno od plev med ponudniki storitev, tako v IT, kot kjerkoli drugej. Profi bo iz izkušenj predvidel, kaj bo stranka pogrešala in rabila že vnaprej. Prav tako bo prirpavil teren za možnost sprememb, ki jih omenjaš. Eni bodo rekli ja ne ne ne, tega ne bom popravljal, špica, pa bo to predvidela vnaprej in stranko pripravila na dodatne stroške ali pa si popravke vračunala že pavšalno v svojo ceno. ;)
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

kuall ::

Boomerang je izjavil:

Artikli so od nekaj 10EUR (gradbeni material) do več 1000EUR (stroji kot so bagri in viličarji + njihovo vzdrževanje in servis).

Zadnjič mi je en direktor povedal, ki prodaja podobno robo, da maloprodajna spletna prodaja ni smiselna pri izdelkih, ki so zelo težki, ker te bo prišla poštnina preveč. Vsi vemo, kako nas visoka poštnina odvrne od nakupa v spletni trgovini, kanede? Take izdelke se gre iskat osebno in takrat vzameš več oziroma se jih s kamionom pripelje v lokalne trgovine.

profii ::

kuall je izjavil:

Boomerang je izjavil:

Artikli so od nekaj 10EUR (gradbeni material) do več 1000EUR (stroji kot so bagri in viličarji + njihovo vzdrževanje in servis).

Zadnjič mi je en direktor povedal, ki prodaja podobno robo, da maloprodajna spletna prodaja ni smiselna pri izdelkih, ki so zelo težki, ker te bo prišla poštnina preveč. Vsi vemo, kako nas visoka poštnina odvrne od nakupa v spletni trgovini, kanede? Take izdelke se gre iskat osebno in takrat vzameš več oziroma se jih s kamionom pripelje v lokalne trgovine.


Za tole znanje ne rabiš nobenega direktorja. Sicer pa je pri dragih produktih poštnina zastonj (za kupca). Pri nekaterih tudi podjetje, ki prodaja, dostavi brezplačno (ali pa za to najame kurirsko službo).

nirm ::

meni se zdi, da tvoja kolegica ne ve, kaj bi sploh rada (balkanci bi rekli ona bi, al da ne uđe haha). verjetno je vse, kar vidi samo to, da bi bila rada bolj fensi in vec zasluzila brez vložka, pri cemer pa področja niti približno ne pozna in ima to srečo, da pozna tebe in se ti je zdaj obesila za vrat.
vecina obrtnikov pozna tip strank, ko se za nekaj nahajpajo, ampak hkrati niso prepricani, ali so sploh pripravljeni iti v to. ne vejo, kako stvari stojijo in financno breme jim je neprijetno. in za tak tip strank je najbolj tipicno, da kar naprej sprasujejo po ceni in po cisto vseh moznih opcijah in kako poceni bo, v sebi pa imajo to zeljo, da bodo preigrali sistem in naredili nek superdeal.
jaz bi se povlekel ven, kar vse kar bo prislo na koncu bo to, da se bo skregala s tabo in te bo placala mizerijo (ali pa celo nic in te izkoristila z igranjem na zenske note).
take ljudi ponavadi strezni sele to, ko na lastne oci vidijo, kako bolje je uspelo sosedu, ker je bolj konkretno sel v zadevo. ali pa tudi to ne.

WizzardOfOZ ::

Enkrat so me prosili, če lahko računalnike zrihtam v eni firmi. Firma s petimi zaposlenimi. Na WC-ju so imeli wc školjke in umivalnike v vrednosti več tisoč evrov, ampak ko sem jim pa rekel, da so računalniki prestari in da bi jih bilo treba zamenjat, da bodo delavci lažje delali in da bodo nove stvari gor delale, je bilo pa to takoj zavrnjeno, da je to predrago. Tako da sem potem sicer poštimal, kar je bilo v moji moči, ampak izstavil sem pa račun 3x višji, kot bi ga sicer. In to s postavko da moram delat v arhajičnem okolju in da moram biti 10x bolj pazljiv, ker če karkoli crkne, ne morem nadomestit, ker so zadeve tako stare.

Predlagam ti podobno. Začni računat, za vse karkoli ji narediš.

bleem ::

Ziher pa ima ta kolegica vse možne titule na linkedinu:) Founder, CEO ... :) za spletni del prodaje seveda

FrRoSt ::

Spletna stran podjetja je že nekako DIGITALNI Katalog, če ne še kaj drugega.

Različne panoge prodajajo različne izdelke tudi preko neta.... Kolikšen je delež, je pač odvisno.

To je že neke vrste nuja! Je se to v teh corona časih in krizi morda res kaže kot nek odvečni in nepotrebni strošek. Zato jim morate tudi vi svetovati in zadeve prilagoditi situaciji... Zdaj se lahko opravlja samo nujne posege, ko bo pa ponovno obdobje ekonomske rasti in cvetočega biznisa, pa jim zadeve nadgrajujete... ;)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

MasterKiD ::

Končno eni vidite kako lep je IT biznis :))

Zgodovina sprememb…

MasterTade ::

Če ji gre brez spletne prodaje dobro, zakaj se s tem obremenjuje? Povej ji, da brez vložka denarja v projekt ne bo nič. Kaj pa njen mož? Malo težko verjamem da je sama tako uspešno odprla firmo pa ne ve da bo brez oglasov slabo
Mors omnia aequat

Zgodovina sprememb…

cronos1234 ::

Primarni biznis kolegice je prodaja gradbenih orodij/strojev. Vse ostalo je zanjo nepomembno in bi rada da je čimceneje - po možnosti še to da bi za čimceneje dobila čimveč. V to kategorijo spada vse od wc papirja, varstva pri delu, najemnine, čistilke itd... - tu nekje se giblje tudi spletna stran/trgovina - nekje je slišala da je to sedaj nujno imet in da se lahko zaslužijo miljoni. V svoji "samozavest serijsko" se "spozna" poleg vsega drugega tudi na to - če je manjše podjetje je to itak nuja ker nimajo posebej ljudi ki bi se spoznali na različne zadeve in se vsi "spoznajo" na vse.
S takimi "znalci" so samo 3 variante:
1. zaračunaj 10K+ in naredi profi kot se zagre vse komplet - v ta znesek je všteto tudi vse zmišljevanje podjetnika in 100 in 1 sprememba. Tako boš živce hladil z evri :).
- V kolikor si priznani priznani dizajner spletnih strani/trgovin, zaračunaš 20K+ minimalno. Plus pri tem je da se stranka ne more več zmišljevati toliko kot v prvi varianti, ker si ti priznani dizajner in se domnevno na zadeve tolk spoznaš da podjetnika na ta račun gladko odpikaš z njegovimi željami. Še prevečkrat videno pri arhitektih :)
2. delaj nekaj za zraven kot to počneš sedaj - končalo se bo z mizernim plačilom zate, veliko izgubljenimi živci in skret trgovino ki je ne boš upal pokazat nikomur
3. se ne greš tega - čeprav si že vrgel noter nekaj časa/denarja lahko še izstopiš. "Nimam več časa za te zadeve"

Been there, done that :)

kuall ::

profii je izjavil:

Za tole znanje ne rabiš nobenega direktorja. Sicer pa je pri dragih produktih poštnina zastonj (za kupca). Pri nekaterih tudi podjetje, ki prodaja, dostavi brezplačno (ali pa za to najame kurirsko službo).

Zelo drage produkte si bo šel ogledat v živo. Kakšne gradbene materiale se ne splača kupovat zarad visoke poštnine, ker je masa, ni pa cene.
Očitno OP in njegova kolegica nista bila sposobna pogruntat te logike niti noben v tej temi. Razlog za slabo prodajo je tip izdelkov.

Gagatronix ::

Pameten clovek niti za kolege ali znance ne bo delal zastonj. In v vsakem primeru se zadeve spise crno na belem.

Sola za drugic.

GabrieLeo ::

Se pridruzujem Gagatronix-u in dodajam še svoj cent: kot oblikovalec imamo en meme med seboj kjer se gre nekako tako: če jaz vse oblikujem ti naredim zastonj če mi ti vse narekuješ ti zaračunam maximum ceno. Je bil en par starejši, ki je hotel stopiti na instagram, že skozi pogovor sem videl da sta to boomerja ki sta malo tam malo ono slišala kako fino lahko samo narediš account in promet se začne usipati na website. Žal mi je za vsakom dodatno minuto ko sem jima razlagal koncept storyjev itn. Spletno stran sta imela porazno, palamudila sta z nekim blogom, zapravila sta velike denarje za profesionalno prevedena besedila v angleščino, mastno plačala neko dizajnerko, da jima je skropucala wordpress stran, za SMMA in oglaševanje je bilo pa stokanje.
Še dobro da sem ven potegnil zelo hitro in mi je žal da nisem takoj zaračunal. Menim, da je malo problem da so ITjevci mal bolj introverti in ko pride do biznisov ste tiho in upate na najboljše sploh je pa največja kaša, ko se dela za frendke in znance

Grizzly ::

Z eno takšno zmedeno sosedo sem tudi jaz imel opravka. Kot vsak IT-jevc sem včasih komu kaj zrihtal, dokler nisem videl, da to ne pije vode. Če spletno stran računaš pod 500 eur, te čaka kup komplikacij in popravkov, ker stranki nikoli ni po volji. Če računaš nad 500€ pa si že predrag. Rekel sem si, da se mi pod 500€ več ne da ukvarjat in tako zdaj programiram le še občasno zase.

Če se vrnem nazaj. Soseda (v domačem kraju) je po izobrazbi diplomirana ekonomistka in ima svoje podjetje, v katerem je zaposlen tudi njen mož. On res trdo dela in služi denar, ona skrbi za papirnati del. Slišala je, kako so spletne strani "must have" in si jo omislila zase. Rekel sem ji, da bom utegnil šele čez 1 leto, če bo pripravila vsebino. Vedel sem, da iz tega ne bo nič in imel sem prav. Leto je bilo naokoli naokoli, ona pa je iskala druge "easy money" priložnosti: od tega, kako bi zakupila domene in jih kasneje drago prodala naprej... do tega, kako bi preko spleta ponujala plačljive storitve... do okkrivanja tople vode in izumljanja "novih" stvari. Za vsako njeno idejo sem ji dokazal, da takšna stvar že obstaja. V času zaprtja države zaradi koronavirusa si je omislila celo inštrukcije šoloobveznih otrok, jaz pa bi bil po njenem mnenju primeren za inštrukcije matematike... mene je skoraj pobralo od šoka! Jaz pa matematika sva sva različna pojma, zato sem jo vprašal od kod ji ideja. Njeno pojasnilo je bilo, da ker sta računalništvo in matematika povezana, je mislila, da mi gre tudi matematika.

Sploh se ne spomnem, da bi ji kdaj rekel, da iščem kakšen biznis ali karkoli v tem smislu. Iz njenih besed (večkrat je omenila "na faksu so učili...") sem hitro videl, da realnih izkušenj nima. Firmo lahko odpre vsak, zaslužiti pa je druga stvar. Sklepam, da iz tega izhaja njeno fantaziranje. Pred kratkim sem se itak preselil v drug kraj in zaradi daljave nimam več pogostih stikov.

kuall ::

Grizzly je izjavil:

Njeno pojasnilo je bilo, da ker sta računalništvo in matematika povezana, je mislila, da mi gre tudi matematika.

To so živalske asociacije debilov. To sem tudi jaz pogosto slišal in je bilo vedno bedno slišat. Matematika in programiranje nimata dost skupnega. Spletne trgovine se delajo tudi po 15 in 20 jurjev drgač, če je firma dobro stoječa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

Ales ::

kuall je izjavil:

Grizzly je izjavil:

Njeno pojasnilo je bilo, da ker sta računalništvo in matematika povezana, je mislila, da mi gre tudi matematika.

To so živalske asociacije debilov. To sem tudi jaz pogosto slišal in je bilo vedno bedno slišat. Matematika in programiranje nimata dost skupnega. Spletne trgovine se delajo tudi po 15 in 20 jurjev drgač, če je firma dobro stoječa.

Računalniška znanost in matematika sta seveda neločljivo povezana.

Računalniška obrt in matematika pa ne nujno, seveda. Čeprav čisto brez znanja matematike ne gre. No... ne bi smelo iti, razen če je domena takega obrtnika le copy paste in klikanje ok ob namestitvi programov ali šraufanje strojne opreme. Potem pa že.

Je dejansko dosti žalostno videti razne IT obrtnike, ki nimajo pojma o matematiki, sploh če si domišljajo, da so programerji.

kuall ::

Tudi če nisi dober v matematiki si lahko dober programer, to je dejstvo. Lahko nimaš pojma o matematiki pa si vrhunski programer. Kar rabiš matematičnega znanja za kakšen specifičen problem se ga naučiš sproti, kar drži tudi za druge stvari. Če npr programiraš poslovne aplikacije se moraš sproti učiti poslovno informatiko itd.

Greg91 ::

Ti res ne vidiš dlje od programiranja? Tako, kot je napisal Ales, to je računalniška oz. programerska obrt. Nekako tako kot "obični fizički radnik" v gradbeništvu, če ti bo tako bolj razumljivo. On tudi ne rabi imet pojma fiziki/statiki pa je lahko kljub vsemu odličen delavec. Kar pa potrebuje znanja, pa se navadno nauči sproti, z empirično metodo. Pa lahko na podlagi tega primera trdimo na gradbeništvo nima nebene veze z fiziko?

nergac ::

Vrhunski programer mora obvladati HW.

Nujno.

Matematik pa lahko v nulo obvlada algoritme.

Glede same teme:

Zanimiv izraz: kolegica.

Ne prijateljica ali znanka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nergac ()

kuall ::

Greg91 je izjavil:

Ti res ne vidiš dlje od programiranja? Tako, kot je napisal Ales, to je računalniška oz. programerska obrt. Nekako tako kot "obični fizički radnik" v gradbeništvu, če ti bo tako bolj razumljivo. On tudi ne rabi imet pojma fiziki/statiki pa je lahko kljub vsemu odličen delavec. Kar pa potrebuje znanja, pa se navadno nauči sproti, z empirično metodo. Pa lahko na podlagi tega primera trdimo na gradbeništvo nima nebene veze z fiziko?


Sistemci, ki nameščajo programe še toliko manj rabijo biti matematiki kot programerji. Ali pa kdorkoli drug v ITju.

Tvoja analogija je mim. Programer ni navaden fizični delavec v gradbeništvu, programer mora naredit tudi tehnični načrt. Če je kakšen SP itak, če je pa v firmi, kjer naj bi bila dela deljena, kjer naj bi ti navodila za programe dajali drugi, kot kakor je pri meni, je pa tako: načrt za tehnični del moraš še vedno ti naredit, kamor matematika sigurno bi spadala, če bi rabila. Sodelavc, ki ti daje navodilo je tam samo bolj zato, da pri stranki razčisti, kaj rabi in kaj ne, torej bolj zato, da če stranka da neko nerazumno zahtevo on zna reči, da je zahteva potratna in najde bolj preprosto rešitev. Medtem ko programer bi tu naredil napako, da bi šel programirat vsako neumnost, ki bi se je stranka spomnila, potem pa bi mu zmanjkalo časa in bi zamujal roke.

Napiš mi en primer, kjer mora programer znat matematiko? Igrice vem ja, ampak to spada pod področje programiranja, ker je pač tako področje in tam se naučiš tiste matematike sproti. AI? Spet, učiš se sproti kar rabiš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

nergac ::

Bom jaz.

Pri zankah moraš nujno upoštevati matematiko, če delaš kaj v tehniki ali znanosti.

Takoj so prevelike napake v številkah ali pa se mašina celo obesi.

Pa kake borzne analize.

Za spletno prodajo artiklov (pa naj si bodo čevlji ali ferarriji) tega res ni treba.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nergac ()

kuall ::

A misliš zaokroževanje, float vs decimal. To ne spada pod matematiko, to je čisto programerska tehnikalija. Spet, naučiš se sproti, tega te ne učijo v šoli.
Mašina se obesi zakaj, če ne znaš matematike?

nergac ::

kuall je izjavil:

A misliš zaokroževanje, float vs decimal. To ne spada pod matematiko, to je čisto programerska tehnikalija. Spet, naučiš se sproti, tega te ne učijo v šoli.
Mašina se obesi zakaj, če ne znaš matematike?


A se zavedaš kako neumnost si napisal?

Kaj pa najboljše sortiranje?

Pa kdaj je boljša rekurzija in kdaj iteracija?

Pa problem trgovskega potnika?

Pa barvanje zemljevidov?

Pa šifriranje (praštevila)?

Naj nadaljujem ali lahko neham?

Numerične metode pa vedno morajo upoštevati HW.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nergac ()

kuall ::

Jaz in večina drugih programerjev takih algoritmov ne programira, če pa jih se sproti naučimo, ker nismo zabiti, ne rabimo biti matematiki.
Programira se druge stvari kot pa to kar si naštel zgoraj.
Se pa zavedam, da neprogramerji oziroma neumni ljudje mislijo, da programiramo stalno samo neke napredne algoritme, za katere moraš biti matematični genij.
Saj včasih si na razgovorui dobival naloge it takihle algoritmov, zdej pa so ratali mau bolj pametni in ti dajo na razgovoru probleme, ki jih boš tudi v realnosti reševal.
Da povzamem: se ti vidi, da nimaš pojma o programiranju, ker si naštel nerealistične probleme.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

nergac ::

Zakaj me napadaš?

Saj ti ničesar nočem.

Tudi ne trdim, da sem bolj pameten od tebe.

In nisem programer.

Vem pa dobro programirati.

Kateri problem je "nerealističen"?

Barvanje zemljevidov je konkretno rešen.

S petimi barvami matematično, s štirimi pa matematično s pomočjo HW.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nergac ()

nergac ::

Sicer pa bodiva oba pametna in se drživa raje teme, ki jo je odprl OP.

Glavni vzrok za njegovo težavo pa je naivnost oziroma zgolj pomanjkanje življenjskih izkušenj in nič drugega.

Vsi smo to dali čez, in še bomo tu pa tam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nergac ()

kuall ::

Me veseli, da si spoznal, da se motiš. Zdaj gremo lahko nazaj na temo.

nergac ::

Domnevam, da mu je bila kolegica všeč.

Čeprav ne bi hotel imeti ničesar z njo.

Ali pa mu je bila simpatična.

Ali pa mu je kdaj v preteklosti pomagala.

In ji je vrnil uslugo.

Čeprav je vedel, da ne dela prav.

Ampak enkrat bo moral prekiniti.

Kolegice pa dejansko ne bo nikoli izgubil, mogoče pa je nikoli ne bo več srečal ali celo imel stika z njo.

chort ::

kuall, sprijazni se, si pač računalniški ekvivalent zidarja.
Jaz nisem programer, ampak v službi vseeno programiram, pa mi matematika še kako prav pride. Kljub temu, da je to edini izpit, ki mi bo za zmeraj manjkal do diplome.

Back on topic, OP, če se ti da, delaj zastonj, ker resnega denarja ne boš videl. Če tega zastonj ne bi počel, prekini. Vse kar je med tema dvema opcijama je samo glavobol.

kuall ::

chort je izjavil:

kuall, sprijazni se, si pač računalniški ekvivalent zidarja.
Jaz nisem programer, ampak v službi vseeno programiram, pa mi matematika še kako prav pride.


Če sem jaz računalniški ekvivalent zidarja potem je tudi 90% programerjev takih. Ampak nismo, to govorite uni, ki ste nam fovš, kako dobro službo imamo.
Kaj programiraš, da ti matematika prav pride?

nergac ::

Mi smo ti fovš, ti se pa najbolj razburjaš tukaj!!!!

Cepec.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nergac ()

kuall ::

Lol. Kolikor se razburjam je zato, ker pišete neumnosti. Pa spet se bodo slo tech geniji spravili neme v tropu kot psi s svojimi neumnimi idejami in mi solili pamet na področjih, s katerimi se ukvarjam že celo življenje.

nergac ::

Fah idiot.

kuall ::

chort je izjavil:

Jaz nisem programer, ampak v službi vseeno programiram

Dostikrat popravljam za takimi, ki niste programerji in nekaj na hitro spacate skupaj za svojo firmo, ker firma noče ali ne zna najeti strokovnjaka v programiranju. Je kar groza gledat tako kodo.
Najbolj važno za programerja je ravno to, da je full time programer, ne pa matematik. Vsak naj dela svoje delo pa bo ok.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

nergac ::

Generaliziraš cepec.

Za mano nisi nikoli rabil popravljati, garantiram.

Zdaj pa, če imaš tako bajno dobro plačano službo, kjer moraš popravljati za drugimi, tvoj problem.

Kvinta ::

Na privat si idita v lase skakat...
A.C.A.B

nergac ::

Tudi zate velja, da se držiš teme.

Midva s kuallom se je.

In sva se že zmenila, če nisi opazil.

Raje prispevaj kaj konstruktivnega k temi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nergac ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Karierna pot programerja brez računalniškega faksa (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Programiranje
16625899 (21167) 111111111111
»

FRI vs FE (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
10123758 (18549) Invictus
»

Punca -> Tehnik računalništva, Vegova LJ (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
12931126 (24787) x128
»

Ocena strani (strani: 1 2 )

Oddelek: Izdelava spletišč
6315351 (12803) technolog
»

Šolski sistem in IT službe (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
9145789 (44549) Nejc Pintar

Več podobnih tem