» »

tolarski kovanci v praksi

tolarski kovanci v praksi

«
1
2

Yohan del Sud ::

Drobiž, ki se valja po žepih. Sam ga potem odložim v lonček na omari in ko je polen podarim vsebino nečakinjam.

Problem. Se je že zgodilo, da so prišle objokane iz štacune, ker prodajalka ni hotela sprejeti plačilo 32 kovancev za 160 sit vreden sladoled (ali nekaj takega, se ne spomnim več natančnih številk).

Po mojih informacijah (za zihr bi moral še malo guglati) je količina kovancev, ki jih je prodajalec dolžan sprejeti res omejena, ampak nazadnje ko sem preverjal je bilo to 50 kovancev...

Moje vprašanje (pazi sedaj to). Kako preprečiti travmo takemu otroku? >:D 8-O :\

OK, dodatno vprašanje, se bo naš odnos do kovancev z uvedbo evra kaj spremenil (je vem, retorično vprašanje)?

Loki ::

Kako prepreciti travmo....

preden jim das kovance, jih zamenjaj v tiste za 20/ 50 sit. (oz. 5000/ 20000).

snow ::

Treba je pazit na srebrne kovance - 10,20,50 sit.
100 200 in 500 zaenkrat še nisem zasledil nekaj veliko.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Azrael ::

Verjetno se bo spremenil odnos do kovancev z uvedbo Evra, ker bo vrednost kovancev zrasla za več kot 200x.

LP,Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

LoneWolf ::

Kam lahko sedaj neses zamenjat vecjo kolicino kovancev, recimo kaksno kilo? >:D
Vcasih je bila to APP, so zdaj banke dolzne prevzet kovance?

DavidJ ::

Meni kovanci sploh niso všeč. Če ti pade 10 SIT iz žepa, še preživim. Za 5 Evrov pa mi ne bo vseeno. :)
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

frenk ::

jest mam še najraj plastiko al pa papir:)...je pa problem zdej ker mamo že kovance za 10 sit al pa še več...včasi ni bil problem če si zgubu kovanc za 5 sit, zdej pa loh zgubiš že 500 sit:D

snow: a to so srebrni kovanci??...kva pa če bi jih pretopil v vodni blok?>:D

undefined ::

> ker bo vrednost kovancev zrasla za več kot 200x

It was about time. Sicer pa bi bilo pametneje, če bi denar na splošno ukinili in uvedli le še kreditne kartice. :)

dr.J ::

Ampak evro ima tudi cente; šodra se tudi tam nabere. Tudi ameri se ukvarjajo z njimi. Pa za 1 cent ne dobiš kaj prida.

Plastika: kako boš pa recimo prodal avto pod lipco ali pa še kaj manjšega preko oglasa? Še ne vidim infrastrukture.

para! ::

dr.J: enostavno, kupec ti preko Klika (ali podobnega servisa) nakaže denar. S svojim pocketPCjem preveriš nov priliv.

Simple as that.

LP
Death before dishonor!

Highlag ::

Lahko si odprete Toli račune pri NLB:D :D

Potem lahko kovance vlagate preko tolimatov na svoj račun. Po sedmih vlogah in sedmih zbranih nalepkah dobite še nagrado. :D :D

Tic ::

Hja. Kovanci so pri meni prava nadloga. Prodajalci mi jih podturjajo povsot in v mislih se jezim, ker jih imam polno denarnico. Če jih hočem pa oddat prodajalcu, pa se nabere taka vrsta, da m je kar sram :)

Ko pridem domov, si spraznim zepe in jih dam na poličko, kjer ji je sedaj že ena miljarda. Kaj narediti z njimi. To so možnosti, ki bi jih moral pretehtat.

Še vedno je en človek, ki ti jih (usaj mislim tako) nebo zavrnil: Brezdomec :)
persona civitas ;>

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tic ()

undefined ::

Kovance pod 5 SIT preprosto ignoriram oz. jih vedno pustim na blagajni (tip). Drugače pa itak plačujem s kartico, kjerkoli se že da. :)

|CyGNUS-x ::

>>> Kovance pod 5 SIT preprosto ignoriram oz. jih vedno pustim na blagajni (tip).

Cjo, to je odnos ljudi do denarja. Če bi vsakič pobral tist denar bi meu 50 sit na dan več in bi lahko dal tist gnar za brezdomce al pa kamorkoli že.

Zrno na zrno pogača, tolar na tolar palača.
Ni in ne more biti nobenega drugega načina za preizkušanje
resnične moči kapitalistične države kot je vojna.

undefined ::

> Cjo, to je odnos ljudi do denarja. Če bi vsakič pobral tist denar bi meu 50 sit na dan več in bi lahko dal tist gnar za brezdomce al pa kamorkoli že.

Tako pa pustim blagajničarju/ki, ki si morda prav tako zasluži? Pa lahko potem on/a prispeva odvečni denar brezdomcem, po želji. :)

|CyGNUS-x ::

>> Tako pa pustim blagajničarju/ki, ki si morda prav tako zasluži? Pa lahko potem on/a prispeva odvečni denar brezdomcem, po želji.

To bo to ja. Saj ne rečem, da kdaj pozabim gnar tam ampak ga zmerom vzamem iz principa do spoštovanja denarja.
Ima preveliko vrednost, da bi kar tako razmetavali z njim. Uglavnem, če primerjamo tujino z nami tam tega ne vidiš. Potem se pa sprašujemo, zakaj imamo tako malo gnara proti tujini. Jah, bo treba bolj cenit _svoj_ denar.
Prvo ga moraš zaslužit, da dobiš pravo vrednost o njem.
Ni in ne more biti nobenega drugega načina za preizkušanje
resnične moči kapitalistične države kot je vojna.

Tomi ::

Se strinjam z Icemanom, da je najboljše, če lahko povsod plačuješ s kartico. Samo ko to ne gre vedno in povsod.

Drugače pa tudi sam drobiž dnevno dajem v posebno škatlo, in sedaj se je tega nabralo za okoli 2000 tolarjev. Moram se samo spomniti, kam bom to nesel.
metrodusa.blogspot.com

undefined ::

> To bo to ja. Saj ne rečem, da kdaj pozabim gnar tam ampak ga zmerom vzamem iz principa do spoštovanja denarja.

Ne govori o razmetavanju z denarjem, dokler ga sam ne zaslužiš in ugotoviš kaj to sploh je. Dokler ti to le govorijo starši, še ne veš.

> Ima preveliko vrednost, da bi kar tako razmetavali z njim.

Kaj ni potem dajanje denarja brezdomcem tudi razmetavanje? Zakaj si blagajničar/ka po tvoje ne zasluži tega?

> Uglavnem, če primerjamo tujino z nami tam tega ne vidiš.

V tujini, recimo v Nemčiji, blagajničarka sploh ne bo vzela tvojega drobiža. VSE moraš pobrat, kar ti ostane. Pač imajo taka pravila, da ne bi izpadli kot nekateri "nižji" narodi, kjer te ogoljufajo na vsakem koraku. :)

> Potem se pa sprašujemo, zakaj imamo tako malo gnara proti tujini. Jah, bo treba bolj cenit _svoj_ denar.

Če ga dajemo drug drugemu, se denar ne izgubi, kajne? Imamo ga potem še vedno isto količino kot poprej. Imeli bi ga manj le v primeru, da bi ga odvrgli v smeti, ne pa v primeru, ko ga nekomu damo. :)

> Prvo ga moraš zaslužit, da dobiš pravo vrednost o njem.

In ti ga pri 15ih že služiš? :D

Sergio ::

Kako naj zaupam kartici, če moram vzporedno z njo voditi še lastno evidenco, saj ima NLB s sabo toliko nekonsistentnosti?

Ja. Menjaj banko. :)

Sicer pa da ostanemo on-topic: Moja boljša polovica mi je ob neki priložnosti podarila šparovček. Tja notri padejo vsi kovanci :)
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

madviper ::

Jes tud mam en šparavček, ki sem ga dobu za rojstni dan. Pa je skor že poln. Moral se bom zmislit, kam ga bom nesu pretaplat v papir:D !

Ko bo € pri nas pa bo hudo, ker se nam bojo po žepih neprenedoma valjali kovanci. Me zanima, če se boste potem tako žalili, da imate polne žepe drobiža, ko bo vse 200 krat vredneje.

Plastika, pa še ni tako priporočlijva, ker marsikdo še nima plastike. Da vam povem na primeru. Najbrž ste tukaj večinoma vsi študentje ali zaposljeni. Nekateri pa smo vseeno še v srednji šoli, in si vsak dan kupujemo malico (razen tistih, ki imajo to poskrbljeno v šoli, mi nimamo:\ ). Ko je malica, se skoraj tisoč ljudi zažene v eno prodajalno sendvičev. Plača se z gotovino, da je hitreje. Gužva pa takšna, da te lahko še zmečkajo. Sedaj pa pomislite, da bi to vse plačevali s plastiko. Kako dolgo bi trajalo, da bi si vsi kupili malico ? Nekako dve do tri ure, pa bi blo. Malica pa traja vsega skupaj le 25 minut, skupaj z 5 minut odmora. Gotovina še ni popolnoma za v muzej, kovanci pa z uvedbo € sploh ne.

Tako, da kovanci so sedaj še nadležni, kmalu pa ne bodo več. Zato se kr privajajte nanje.

Lp madviper
I'd like to do something crazy!

Ziga Dolhar ::

Odkar je Žiga v svoji denarnici poleg 500-tolarskega mimogrede opazil še dvajsettolarski kovanec, he is of much greater awareness of the world around him.
https://dolhar.si/

Jackal ::

Jackal zadnje čase celo opaža 50 tolarske kovance v svoji denarnici8-O
Walking the way is something completely different than imagining the way.

undefined ::

> Plastika, pa še ni tako priporočlijva, ker marsikdo še nima plastike.

Vsak lahko dobi "plastiko". Tud srednješolec ima lahko osebni račun. Tudi osnovnošolec, konc koncev. Le limit imaš na nuli, to je vse.

> Ko je malica, se skoraj tisoč ljudi zažene v eno prodajalno sendvičev. Plača se z gotovino, da je hitreje. Gužva pa takšna, da te lahko še zmečkajo. Sedaj pa pomislite, da bi to vse plačevali s plastiko. Kako dolgo bi trajalo, da bi si vsi kupili malico ?

Dosti hitreje bi šlo, IMHO. Če nimaš točnega zneska, traja precej dlje časa, kot pa tist poteg kartice in vtipkanja pin kode. To je precej hitra stvar. :)

Ziggga, spaceman. :)

Thrivial ::

Osebno imam samo en izredno dober razlog proti uvedbu evra v Sloveniji cez 6(ali vec...) let: ne maram kovancev. Sedaj tudi manjsi drobiz (do 10 SIT) vedno puscam na blagajni. Ce bi lahko vsilil svoje osebne preference, bi obstajal samo papirnati denar. Kot boni oziroma kvazi-denar na zacetku samostojne Slovenije... :)

lp
:: Member of Eror Team ::

... and Eror Team is gone...

Matek ::

Dost bi rešile tut lepe cene. Trgovci še vedno mislijo, da bojo z devetkami na koncu preslepili kupca (da bo mislil, da je cena nižja) in če kupiš čokolado za 199, pivo za 295 in pralni prašek za 1490, dobiš dazaj glih tistih 16 tolarjev drobiža, če bi pa bile cene 200, 300 in 1500, pa bi plačaš okrogla dva jurja.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Tjulenj ::

kovanci so zakon...

/me se spravi preštevat svojo "zbirko" in razmišlja o obisku banke...

jRk0 ::

jaz mam mednarodno ba/maestro kartico in skoraj vsepovsod placujem z njo. zadnje case redko najdes trgovino, ker je nimajo maestro ali ba. sem se pac dijak pa nimam kaksne vise:)

in najbolj srecen bi bil ce bi bla placila samo na kartice. ne pa neki bedn dnar po zepih nosit...
You fuck up once, you loose two teeth.

Gandalfar ::

Skoda, da nocejo vzet kartice, ce je znesek pod 1000 sit :/

Zgodovina sprememb…

undefined ::

> Skoda, da nocejo vzet kartice, ce je znesek pod 1000 sit :/

Nočejo? Hmm, zgleda, da še nisem kupoval pod 1k SIT, da bi to opazil. ;)

Tomi ::

Ko sem se poleti učil v CTK, sem malico v Maxiju, cena je bila okoli 250 sit, vedno lahko plačal z debetno kartico.
Se mi je pa zgodilo, da malo manj kot 500 sit ni šlo na OMV-ju. Takrat sem bil pa res jezen.
metrodusa.blogspot.com

LoneWolf ::

Glede minimalnih zneskov pri placilu s kartico:
Trgovci imajo s procesiranjem kartic dolocene stroske, ki jih zaracuna banka, obicajno pavsalno po posamezni transakciji. Kupci obicajno ne vemo za te transakcijske stroske, krije jih trgovec iz svoje marze, so pa tudi izjeme (npr. Mlacom ti pribije 5% na ceno, ce placas s kartico...)
Jasno je, da trgovci ne bodo sprejemali vplacil pod doloceno mejo, ce vecino ali celo vec od prejetega zneska potem placajo naprej banki... Morda obstajajo tudi dolocene izjeme, ce imajo z banko sklenjeno posebno pogodbo.

Ziga Dolhar ::

Hmmm.

(npr. Mlacom ti pribije 5% na ceno, ce placas s kartico...)

Je to -- dovoljeno? Ko sem jaz delal v neki trgovini, mi je bilo rečeno, da prodaja po cenah, višjih od označenih [oz. po ceniku], ni dovoljeno. Tam smo imeli politiko, da smo na gotovino priznali 2 % popusta.
https://dolhar.si/

LoneWolf ::

Ziggga: o legalnosti Mlacomovega pocetja ne bi, lahko pa povem njihov odgovor na moje zacudeno vprasanje od kje ta logika o "bonusu" na placilo s kartico. Odgovor je bil v stilu, da imajo pri njih na ceniku nizje cene, ki veljajo za placilo z gotovino, medtem ko vecina drugih trgovcev objavlja visje cene, ki vkljucujejo taksne marze, in ponujajo popust pri placilu z gotovino.
Stvar interpretacije in mogoce celo ima svojo ekonomsko logiko, je pa vsekakor Mlacomova cisto kiksnjena v smislu public relations, ce se mene vprasa - kupec bo vedno raje videl, da ga trgovec "casti" s popustom, kot da mora placat nepricakovano "kazen" pri placilu s kartico, ceprav to ni nikjer drugje praksa...

Disclaimer: pri Mlacomu nisem kupoval ze nekaj casa, tako da ne vem, ce se tudi danes se vedno drzijo taksnega nacina zaracunavanja. Vsekakor pa so se ga vsaj zadnjih nekaj let, jaz sem vedno sibal na najblizji bankomat pred nakupom v Mlacomu.

Zoidberg ::

Hehe jaz pa zbiram kovance višje od 10sit:P
Just keep on trying, keep on flying. I will be the light.

Ziga Dolhar ::

Ker je bil že moj odgovor rahlo off-topic, tema pa bi se znala razvit dalje, predlagam nadaljevanje v temi Cene in plačilni pogoji.
https://dolhar.si/

flipflop ::

Kolikor vem,je 1000 SIT najmanjši znesek za plačilo s kartico. Pa z mojo kartico baje ne morem plačevat,ker imam nek dijaški račun al kaj.

Drgač pa jst kovance vzamem,pa jih sestri dam,k jih "zbira".

Alec999 ::

se moje izkusnje s katrico ... pod 1000 sit nek sprejmejo brez problema ... nek pa zavrnejo ... s pripombo, da imajo potem oni vecje stroske. Sm pa skor zihr da mi je enkrat uspel placat s kartico za mal mn kot 500 sit (al je blo pa mn k 1000 nism zihr) :8) tko sm pol tud stavo dubu k punca rekla da nom mogu :D

undefined ::

> Pa z mojo kartico baje ne morem plačevat,ker imam nek dijaški račun al kaj.

Po moje v Mercatorju še vedno lahko plačuješ s kartico, kljub temu, poskusi. Po drugih trgovinah pa je res možno, da ne... malce nerodna zadeva, saj kartica v tem primeru postane praktična le za bankomat.

flipflop ::

Pred dvema letoma sem hotel plačati en pulover v Celju,pa se ni dalo. Se bom naredil nevednega,pa bom probal.

mescaline9 ::

Js ko naberem eno mal večjo količino, tam čez 500 sit zberem kovance po 5, 2 in 1 sit vsake v svojo vrečkico in jih nesem v lokalno štacuno. Tam so mojega obiska precej veseli, ker jim drobiža redno primanjkuje. Aja pa bankovce po 10 in 20 sit majo tud radi.

mare_ ::

Mi imamo doma en šparovček, kamor dajemo kovance, na koncu leta pa jih porabimo za nakup raket:D . Nabere se okoli 2000 SIT, pa še to, če imamo srečo>:D .

Drugač je pa plačevanje s kartico res super, dokler nimaš problemov. Sem lih ta teden šel po vozniško, plačat sem hotel s kartico. Vendar mi je vsakič zavrnilo, da je napačen pin. Hja, kaj pa zdaj? Na srečo je bil še en frend z mano, da mi je pol posodil.

Tic ::

Jst pa jem malico pri Živilih (park zvezda) in vedno plačam(o) sz kartico pa tudi če je za 150. So prijazni >:D :D
persona civitas ;>

Cr00k ::

Kovanci, kovanci... jst jih tudi v lonc mecem... ker se kr dost nabere ce ves tist drobiž v trgovin pustis... kar racunajte kolk povprecno na dan pustite drobiža v trgovin...

Zasledil sem da se sprašujete kam potem s temi kovanci... na banko... banka naj bi bila dolzna sprejeti kovance... (v NLB npr sprejmejo kovance, če potem znesek(od kovancev) položite na svoj os. racun.

V trgovini je omejitev 30 kovancev... vcasih je bilo 50. Ampak to je zgolj zaščita trgovcev pred nakupom npr. avtomobila z 5velikih vreč kovancev..., ampak ce je prodajalec dobre volje lahko vzame tudi vec kovancev... in ponavadi je tko, ker jim drobiža primankuje...

Zdej pa hitr v banko... :)

username ::

še moja 2 (euro)centa...:))

in sicer ravno na temo evro kovancev. OBUP!!;(

kot prvo, bi moral bit 1€ tudi v bankovcu. (saj lahko je hkrati še v kovancu, a mislim da ne bi bilo nujno). 5€ (najmanjši bankovec) je že kar veliko.

tudi sicer je kovanih apoenov preveč. tako pa se ti lahko v enem samem dnevu nabere cel kup teh #@&#!! kovancev. prenerodno.

dejansko boljši sistem imajo v ZDA - mislim da so za kovance le štirje apoeni: 1 cent, 5 centov (nickle), 10 centov (dime) in 25 centov (quarter). veliko manj teže v žepih ter manj zmede pri plačevanju.

kot turist/potrošnik sem sprobal oba sistema. evropskega bo treba reformirat.

da ne začnem o tolarjih. če že imamo tako božjastno denominacijo (IMHO morali bi prešaltat 100 SIT -> 1 SIT), bi bilo treba pol tudi kovance ustrezne delat (najmanjši 10 sit, največji pa npr 200) pa ustrezno zaokroževat. ali pa sploh odpravit kovance (kdo se je spomnu kovancev za 0,5 tolarja - mislm..). :(
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

flipflop ::

Kovancev za 0.5 SIT pa že zelo lep čas nisem videl.

Zoidberg ::

jaz jih mam samo ene 20 doma se jih sploh ne dobi
Just keep on trying, keep on flying. I will be the light.

LPP ::

10- in 20-stotinske bankovce so kovali samo enkrat, pa še to bolj za zbiratelje. 50-stotinske so pa nekaj let nazaj vzeli iz obtoka, ker so ljudje uporabljali take kovance raje za podložke kot za plačilno sredstvo.
Ljubljanski potniški promet

gorjanc ::

Ja v Zda je kr vredu s temi kovanci mislim da se dobi tud dolarski. Sam se ga tud full naber pa jez sm mu res probleme kso si bli vsi tako podobni.Pol pa tm pred blagajno mečakaš z kovanci ,pa maš pa dost ker ne najdeš ta pravga pa dvejsetaka vržeš pa so spet kovanci. V zda je tud beden ker so cene brez davkov jaz sem bil tm 2 meseca pa sem bil še vedno včasih presenečen nad ceno na blagjni.

username ::

V zda je tud beden ker so cene brez davkov jaz sem bil tm 2 meseca pa sem bil še vedno včasih presenečen nad ceno na blagjni.

ja, to pa res. to mi pa ni jasno, kako je to mogoče. pogledaš ceno na ceniku/nalepki, pol ti pa neki tretjega zaračunajo...

evo pa sem imel še jaz nekaj čez Ameriko povedat :D
sej to je zdej moderno 8-)
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

jRk0 ::

zelo redke trgovine v zadnjem casu tezijo z minimalnimi zneski...
ce pa je ze pa so okoli 500 sit mislim da...
na petrolu naprimer lahko placam tudi 200 sit s kartico:) preverjeno:D
You fuck up once, you loose two teeth.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

EURO; in prve težave (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
19516646 (10160) MEDENA
»

Ste že kupili začetne evro pakete? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
878916 (6186) Manu
»

Kovanec za 10 tolarjev L 2003 (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
608849 (5710) Nejc Pintar
»

50 tolarjev papirnat bankovec

Oddelek: Loža
323544 (2815) Daedalus
»

Kovanci

Oddelek: Loža
152358 (2063) sketch

Več podobnih tem