» »

Nova mala lesena hiša - katera peč na pelete?

Nova mala lesena hiša - katera peč na pelete?

«
1
2

Vanich ::

Torej, novogradnja: mala lesena hiša 7x5m, pritličje in mansarda, spodaj je en prostor, (kuhinja & dnevna) sredi katere bo peč na pelete in pa kopalnica, v kateri bo talno gretje in pa verjetno še en el.raditor "lojtrca" za sušenje brisač, itd.
Zgoraj je (dostop: stopnice čez spodnjo kopalnico) spalnica z back-up el.radiatorji, ena mala soba za goste tudi z el.radiatorjem in pa še ena mala kopalnica, kjer bo tudi el.radiator "lojtrca"in pa toplotna črpalka & bojler za ogrevanje sanitarne vode.

Vse skupaj bo izolirano, verjetno klasično, z stekleno volno ali kaj podobnega in pa čez mavčne plošče.

Vprašanja:
Koliko močno (in pa mogoče konkretno katero) peč na pelete - toplozračno - (KW) bi rabil za ogrevanje take hiše? (v poštev pride samo peč na pelete na zrak - centralna na vodo odpade)
Je smiselno iz peči dovajati topel zrak v zgornje nadstropje, ali se bo tako majhna hiša ogrela tudi brez tega?
Je sploh kaj smiselno postavljati še el.talno gretje spodaj tudi po dnevni & kuhinji? Pod spodaj bo verjetno laminat, zgoraj je pa ladijski pod.

TheBlueOne ::

Toplotna crpalka bo dovolj za vse in najcenejsa.

Za tako malo hiso prevec kompliciras. Naredi talno povsod in kupi toplotno. Ce bo OK izolirana bi moralo biti 7kW vec kot dovolj, poracunali ti bodo verjetno okoli 3kW, potem pa dodas se neko zdravo rezervo. Priblizne KW ti bodo tezko izracunali, ce ne ves vsaj debeline izolacije. Midva imava kameno volno 25cm+10cm bruna 115m2 in je bila izracunana minimalno 4kW.

V lesene hise se drugace vecinoma daje kamena volno, ne steklena volna.

Ce pa ze bos delal dimnik, pa bi jaz na tvojem mestu raje dal majhno pec na trda goriva, toliko da skuris kaksen les in papir.

Ce pa hoces, da je vse kar se da poceni, pa pusti za dimnik samo predpripravo, da je mozen kasneje. Pri nama je kombinacija s pecjo na pelete stala ca 35% vec kot samo toplotna crpalka in talno ogrevanje, brez dimnika.

Vanich ::

Hvala!

Žal je v načrtu že predvidena samo peč - nobene centralne napeljave. Bo seveda tudi dimnik, na sredi hiše. Brune so pa debeline 7cm, in pa potem 20-25cm izolacije.(karkoli pač že to bo)

Vse skupaj bo pa hiša imela nekih 60m2 bivalnega prostora.

Invictus ::

Kupi potem peč na navadna drva.

Lažje kontrolirati kvaliteto drv, kot pa pelet, ki so praktično vse zanič po testih...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

TheBlueOne ::

Midva sva pravtako spreminjala. :) Te streznijo predracuni. Ce pa delas pec na pelete z zalogovnikom in poracunas se koliko si dal za prostor kjer stoji + drazja kurjava kot TC + drazja investicija, pa te popolnoma mine. Samo z razliko v ceno kuris "do konca zivljenja" s TC.

Pri nama so blie vse strojne instalacije + TC ca. 20.000EUR. Ce bi bila v kleti pec na pelete bi to vzelo min 10m2 drage povrsine + 15.000EUR dodatnih stroskov. Pa tu ne upostevam ognejvarnih vrat tam kjer je zalogovnik, primeren beton itn.

Zakaj dodatni stroski? Dvojni sistem + zalogovnik + praviloma nimajo bojlerja, ki je v TC in se in se....

Zgodovina sprememb…

trancer01 ::

Če boš za izolacijo sten uporabil kameno volno DP5 debeline okoli 10-15 cm, za izolacijo podstrešja pa 20-25 cm, ti bo 5 kW monoblok toplotna črpalka več kot zadoščala oz. bo še premočna! V pritličju bi na tvojem mestu v betonski estrih položil cevi talnega gretja, v mansardo pa bi vgradil suhomontažno stensko gretje Variotherm, ker je cenejše od suhomontažnega talnega gretja in bolj odzivno od standardnega talnega gretja v cementnem estrihu. Z vgradnjo stenskega ogrevanja v mansardi ne boš izgubil niti centimetra na višini in hkrati ne boš imel omejitev pri izbiri talnih oblog. Za dve majhni sobi in mini kopalnico bosta zadoščali že po dve do štiri plošče Variotherm 200x62 cm. Vse skupaj povežeš v en ogrevalni krog na eno toplotno črpalko in to je to. Namesto peči na pelete lahko v dnevni prostor postaviš navaden kamin na drva za rezervno ogrevanje, če ti crkne centralna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: trancer01 ()

TheBlueOne ::

Ali pa da povsod estrihe, kar je verjetno najceneje in najbolj ucinkovito. S tem imas se neko normalno zvocno izolacijo.

Midva imava pravtako dimnik, da bo enkrat prisla ena lustna pec. Mimogrede, ce imas izpad elektrike pec na pelete ne dela. Samo v vednost za OPa. Potem lahko dodas se kaksno baterijo, ki hitro stane za slabe 10 let ogrevanja s TC. :)

trancer01 ::

Avtor teme ima 60 m2 bivalne površine. V tako majhni hiši namerava imeti kar 20-25 cm izolacije, kar pomeni, da je najbolj smiselno ogrevanje s centralno nameščenim kaminom na drva, za dogrevanje v času, ko ni nikogar doma pa najcenejši navadni električni radiatorji na termostat! Vse ostalo je nepotrebno kompliciranje, ker se investicija s toplotno črpalko ne bo nikdar povrnila.

Vanich ::

TheBlueOne je izjavil:

Midva sva pravtako spreminjala. :) Te streznijo predracuni. Ce pa delas pec na pelete z zalogovnikom in poracunas se koliko si dal za prostor kjer stoji + drazja kurjava kot TC + drazja investicija, pa te popolnoma mine. Samo z razliko v ceno kuris "do konca zivljenja" s TC.

Pri nama so blie vse strojne instalacije + TC ca. 20.000EUR. Ce bi bila v kleti pec na pelete bi to vzelo min 10m2 drage povrsine + 15.000EUR dodatnih stroskov. Pa tu ne upostevam ognejvarnih vrat tam kjer je zalogovnik, primeren beton itn.

Zakaj dodatni stroski? Dvojni sistem + zalogovnik + praviloma nimajo bojlerja, ki je v TC in se in se....



Ufff...nisem računal s tako velikimi stroški.
Peč na pelete 8KW stane od 700.-€ naprej, zalogovnika ni (razen tistega na peči, cca 15-20kg, dimnik je že vštet v ceno hiše,
prostora pa pače vzame kakšnih 60x60cm + dimnik. Lahko da še manj - se ne sekiram preveč. Toplotna črpalka pa bo - ampak samo za sanitarno vodo 100l.

trancer01 ::

Vanich, tvoji načrti so glede na velikost in predvideno izolacijo hiše čisto kul. Edino kamin bi jaz dal navaden na drva, ne vem točno v čem naj bi bila prednost peči na pelete?

TheBlueOne ::

Kakor pravi trancer1, je hisa res mickena. Ampak ce ze imas TC, zakaj samo za sanitarano vodo? Potem jo uporabi se za gretje, bo minimalna razlika. Ce namesto dimnika naredis talno si pri ceni tam tam in imas enostaven sistem.

Jaz samo na drva ne bi imel, ker sem prelen. Dandanes pa ze moras delati zadeve prakticno? Posebej, ce ni neke razlike v ceni. Ce prihranis prostor zaradi dimnika manj in ene peci manj, se ti pri tako majhni hisi pravtako pozna.

Jaz bi prej kot alternativo, ker je res majhna hiska predlagal klimo, ki ima ucinkovito gretje. Ti gre manj prostora in se ne potrebujes drv ali peletov.

Ampak ti skoraj lahko trdim, da ce bos preracunal bo malo mocnejsa TC, kot samo za vodo in talno.

Zgodovina sprememb…

Ted ::

Prednost je udobje, pelete lahko kupiš kjerkoli sproti, drva pa je potrebno shranjevati/sušiti. Precej kvalitetni naj bi bili Senko kamini, cene so kar ugodne.
Mah...

Utk ::

Za tako hiško s tako izolacijo je vsaka peč overkill. Jaz bi dal navadno klimo in se grel na njo, pa navaden kaminček, če že imaš dimnik, za vsak slučaj. Realno kuril verjetno ne boš več kot par dni na leto.

TheBlueOne ::

TC niti ni overkil. Racunaj, da imas potem preko nje se bojler. Pri teh hisah se % porabe za sanitarno vodo ze pozna.

trancer01 ::

Eno talno konzolno klimo spodaj in morda še eno enoto na hodnik mansarde bi bilo sigurno najbolj ekonomično. V tem primeru ne rabiš niti električnih radiatorjev, kamin daj navaden na drva, več kot dve poleni na dan v njem ne boš skuril.

TheBlueOne ::

trancer, to bi bilo OK, samo ko pa ze planira TC za sanitarno vodo.

Utk ::

TheBlueOne je izjavil:

TC niti ni overkil. Racunaj, da imas potem preko nje se bojler. Pri teh hisah se % porabe za sanitarno vodo ze pozna.

TČ bi bila idealna, samo če nima niti radiatorjev niti talnega, kam bo z njo.

Vanich ::

trancer01 je izjavil:

Vanich, tvoji načrti so glede na velikost in predvideno izolacijo hiše čisto kul. Edino kamin bi jaz dal navaden na drva, ne vem točno v čem naj bi bila prednost peči na pelete?


Prednost bi bila v tem, da mi ni treba skrbeti za drva, ki jih nimam, niti jih nimam kam dati, pelete pa lahko kupujem (na vsaki pumpi) skoraj sproti.
Prav tako sem tudi izjemno len človek, in se mi niti slučajno ne bo dalo vsak dan 3x nalagati in kuriti drva - pri peletih pa samo nasujem in pritisnem gumb.

Sicer se pa glede vrste peči še vedno lahko kadarkoli premislim, saj, če se bo izkazalo, da električno gretje čisto zadostuje in ne bo preveč drago, potem bo peč samo bolj za ambient. Vsekakor bo pa vse to potrebno preizkusiti najprej v praksi, kakšno zimo ali dve.

TheBlueOne ::

Utk je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:

TC niti ni overkil. Racunaj, da imas potem preko nje se bojler. Pri teh hisah se % porabe za sanitarno vodo ze pozna.

TČ bi bila idealna, samo če nima niti radiatorjev niti talnega, kam bo z njo.


Pac naredi talno namesto dimnika, da nima razlike v ceni. Za dimnik pusti predpripravo, ce bi kdaj bila potreba. Pri taki hisi se ne splaca placevati niti dimnikarijev. Bodo lep % stroska za gretje. :)

@Vanich, jaz sem planiral podobno kompleksno kot ti, pa ti bom povedal kaj mi rekel instaleter, ko sem mu razgrnil moje nacrte. "Ali ima hisa 500+ m2?, ce ne, potem se ti ne izplaca." Kaj mislis res nonstop letati po pelete, ceprav se lahko verjetno ceneje grejes brez truda.

Zgodovina sprememb…

Vanich ::

trancer01 je izjavil:

Eno talno konzolno klimo spodaj in morda še eno enoto na hodnik mansarde bi bilo sigurno najbolj ekonomično. V tem primeru ne rabiš niti električnih radiatorjev, kamin daj navaden na drva, več kot dve poleni na dan v njem ne boš skuril.


Pod Mežakljo ni veliko sonca čez zimo...;(( računam, da bom moral cca 4-5 mesecev kar kuriti. (ogrevati, na karkoli že pač)

atubbuta ::

TheBlueOne je izjavil:

Ce bo OK izolirana bi moralo biti 7kW vec kot dovolj, ...


Če je tako majhna hiša res dobro izolirana s sistemom izmenjevanja toplote, bo 2 kW že preveč.
:)

WhiteAngel ::

Vanich je izjavil:

Pod Mežakljo ni veliko sonca čez zimo...;((


Mežakljo?

Vanich ::

TheBlueOne je izjavil:

Utk je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:

TC niti ni overkil. Racunaj, da imas potem preko nje se bojler. Pri teh hisah se % porabe za sanitarno vodo ze pozna.

TČ bi bila idealna, samo če nima niti radiatorjev niti talnega, kam bo z njo.


Pac naredi talno namesto dimnika, da nima razlike v ceni. Za dimnik pusti predpripravo, ce bi kdaj bila potreba. Pri taki hisi se ne splaca placevati niti dimnikarijev. Bodo lep % stroska za gretje. :)

@Vanich, jaz sem planiral podobno kompleksno kot ti, pa ti bom povedal kaj mi rekel instaleter, ko sem mu razgrnil moje nacrte. "Ali ima hisa 500+ m2?, ce ne, potem se ti ne izplaca." Kaj mislis res nonstop letati po pelete, ceprav se lahko verjetno ceneje grejes brez truda.



Saj pravim - ogrevanje bo električno radiatorji (+ el.talno v kopalnici spodaj) + peč, tako, da imam vsaj en backup. Če pa izpade elektrika, (kar se ni zgodilo zadnjih 20 let), pa lahko poganjam generator par ur, da mi poganja peč. Ali pa bom sploh namestil peč na drva - nisem se še do konca odločil.
Koliko pa pridejo dimnikarji na leto?

WhiteAngel je izjavil:

Vanich je izjavil:

Pod Mežakljo ni veliko sonca čez zimo...;((


Mežakljo?


Jp.:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Vanich ()

i53470 ::

Vanich je izjavil:

Hvala!

Žal je v načrtu že predvidena samo peč - nobene centralne napeljave. Bo seveda tudi dimnik, na sredi hiše. Brune so pa debeline 7cm, in pa potem 20-25cm izolacije.(karkoli pač že to bo)

Vse skupaj bo pa hiša imela nekih 60m2 bivalnega prostora.


Koliko pa je stala gradnja te hiše?

Vanich ::

i53470 je izjavil:

Vanich je izjavil:

Hvala!

Žal je v načrtu že predvidena samo peč - nobene centralne napeljave. Bo seveda tudi dimnik, na sredi hiše. Brune so pa debeline 7cm, in pa potem 20-25cm izolacije.(karkoli pač že to bo)

Vse skupaj bo pa hiša imela nekih 60m2 bivalnega prostora.


Koliko pa je stala gradnja te hiše?


Se je šele ravno začela graditi...:))
Vsi stroški; sama hiša, ves materijal in delo, izkopi, planiranje, temeljna plošča, načrti, priklopi, voda, štrom, meritve ponikanja, meritve oso(e)nčenja, geodeti, arhitekti, PGD, PZI, nadzornik gradnje, itd, itd, itd... Računam, da bo vse skupaj šlo tam na cca 65-70 jurjav €.
Nakup zemljišča pa sploh nisem štel - če nimaš že v lasti kakšne zazidljive parcele, pride še dosti dražje.

dela ::

Utk je izjavil:

Za tako hiško s tako izolacijo je vsaka peč overkill. Jaz bi dal navadno klimo in se grel na njo, pa navaden kaminček, če že imaš dimnik, za vsak slučaj. Realno kuril verjetno ne boš več kot par dni na leto.


Jaz bi tudi tako naredil, klima ali dve (odvisno od postavitve prostorov), poleg pa poceni kaminska peč na polena, to je dobra kombinacija, ker se dobro dopolnjuje. Nizka investicija, nizki stroški, malo prostora gre, imaš rezervo. Kaminček na polena kuriš samo občasno, če stisne mraz ali je izpad elektrike, večino časa pa lenariš in klima naredi vse.

Invictus ::

Ali pa drugače, s klimo vzdržuješ neko stalno temperaturo, recimo 17 stopinj, ko prideš domov, zakuriš v kamin in imaš takoj 22,23 stopinj.

Samo ne kupiti šamotne peči, ker ta začne oddajati toploto precej kasneje.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Buggy ::

Invictus je izjavil:

Kupi potem peč na navadna drva.

Lažje kontrolirati kvaliteto drv, kot pa pelet, ki so praktično vse zanič po testih...


Zanimivo. Jaz sem na leto porabil cca 3 tone zadnji 15let, pa razen ene ekserimentne 20 zakljske variante iz Bosne te tvoje zanic kvalitete nisem opazil ne pri A1 niti A2 jelka/smreka. Imam pa VWterm pec in svedki gorilec 21KW.
Pepela minimalno zlindra je bila zgolj pri bukovih bosanskih. Zdej testiram ze drugo leto neke ruske (kobajagi A1 certifikat) pa tudi zadovoljen.

kaksne tezave z zanic kvaliteto v praksi si pa ti dozivljal? Ni vzigal, prevec pepelja, dimilo...?

Hvala za odgovor

mikhaair ::

Če se še gradi, bi bilo fajn razmišljat o talnem. Ali pa radiatorjih, ki bi jih ogrevala peletna peč.
Tretja opcija peletna peč z vpihovanjem zraka v druge sobe mogoče?
Kolega se bavi s prodajo peči, TČ itd. super svetuje. Če želiš kontakt zs.

WhiteAngel ::

Vanich je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:


Mežakljo?


Jp.:)


Mežaklo?

floyd1 ::

dela je izjavil:

Utk je izjavil:

Za tako hiško s tako izolacijo je vsaka peč overkill. Jaz bi dal navadno klimo in se grel na njo, pa navaden kaminček, če že imaš dimnik, za vsak slučaj. Realno kuril verjetno ne boš več kot par dni na leto.


Jaz bi tudi tako naredil, klima ali dve (odvisno od postavitve prostorov), poleg pa poceni kaminska peč na polena, to je dobra kombinacija, ker se dobro dopolnjuje. Nizka investicija, nizki stroški, malo prostora gre, imaš rezervo. Kaminček na polena kuriš samo občasno, če stisne mraz ali je izpad elektrike, večino časa pa lenariš in klima naredi vse.

Točno to. Lahko tudi klima spodaj in 2 el. radiatorja zgoraj samo za dogrevanje.

Vanich ::

WhiteAngel je izjavil:

Vanich je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:


Mežakljo?


Jp.:)


Mežaklo?


Ehhh...grammar nazzi.:D

WhiteAngel ::

Vanich je izjavil:

WhiteAngel je izjavil:

Vanich je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:


Mežakljo?


Jp.:)


Mežaklo?


Ehhh...grammar nazzi.:D


Sem mislil, da je še kakšna druga Mežakla kot guna gor :P

Vanich ::

mikhaair je izjavil:

Če se še gradi, bi bilo fajn razmišljat o talnem. Ali pa radiatorjih, ki bi jih ogrevala peletna peč.
Tretja opcija peletna peč z vpihovanjem zraka v druge sobe mogoče?
Kolega se bavi s prodajo peči, TČ itd. super svetuje. Če želiš kontakt zs.


Ne moreš več spreminjati načrta, vsaka centralna odpade.
Za vpihovanje sem pa vprašal, če ima kaj smisla - predvsem vpihovanje toplega zraka v zgornjo sobo v mansardo.

WhiteAngel je izjavil:

Vanich je izjavil:

WhiteAngel je izjavil:

Vanich je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:


Mežakljo?


Jp.:)


Mežaklo?


Ehhh...grammar nazzi.:D


Sem mislil, da je še kakšna druga Mežakla kot guna gor :P


Samo ena Mežaklja je; guna gor.:D Jest pa gradim spod, pod njo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Vanich ()

Kvinta ::

Žal je v načrtu že predvidena samo peč - nobene centralne napeljave. Bo seveda tudi dimnik, na sredi hiše. Brune so pa debeline 7cm, in pa potem 20-25cm izolacije.(karkoli pač že to bo)


Pa kupi tako peč ko se lahko radiatorji gor priklopijo tak ma moj svak na vikendu pa zelo lepo dela drva so itak najbolj poceni ,če hlode kupiš pa sam cepiš ... če še nič ne stoji lahko načrt spremeniš kadarkoli.
A.C.A.B

Vanich ::

Še enkrat pogledal načrt: izolacije je samo 15cm. Torej: bruno 7cm + 15cm izolacije + mavčne plošče ali kaj podobnega.

trancer01 ::

Nima veze, tudi 15 cm izolacije je povsem dovolj za takšno hišo. Kot sem že predlagal, ne kompliciraj preveč glede ogrevanja. Če želiš peletno peč z manjšim zalogovnikom zaradi udobja, si jo kar omisli. Klimo lahko vedno naknadno vgradiš, čeprav je bolje že na začetku predvideti mesto vgradnje. Kar se tiče razvoda toplega zraka v zgornje prostore (sobi in kopalnico), je z vidika učinkovitosti ogrevanja smiselna rešitev, moraš pa upoštevati, da se bo po ceveh za topel zrak širil tudi zvok med prostori. Za majhno hišo, v kateri najbrž ne bosta živeli več kot dve osebi, jaz ne bi preveč kompliciral s cevmi za razvod zraka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: trancer01 ()

Vanich ::

Kvinta je izjavil:

Žal je v načrtu že predvidena samo peč - nobene centralne napeljave. Bo seveda tudi dimnik, na sredi hiše. Brune so pa debeline 7cm, in pa potem 20-25cm izolacije.(karkoli pač že to bo)


Pa kupi tako peč ko se lahko radiatorji gor priklopijo tak ma moj svak na vikendu pa zelo lepo dela drva so itak najbolj poceni ,če hlode kupiš pa sam cepiš ... če še nič ne stoji lahko načrt spremeniš kadarkoli.


Ne bom napeljeval nobenih rorov za toplo vodo za ogrevanje po bajti in ne bom (verjetno) kuril na drva.
Niti sanja se mi pa ne, kaj vse bi moral izvesti po novem zakonu za spremembo načrta, niti nimam nobene volje kaj takega sploh poizkusiti.

trancer01 je izjavil:

Nima veze, tudi 15 cm izolacije je povsem dovolj za takšno hišo. Kot sem že predlagal, ne kompliciraj preveč glede ogrevanja. Če želiš peletno peč z manjšim zalogovnikom zaradi udobja, si jo kar omisli. Klimo lahko vedno naknadno vgradiš, čeprav je bolje že na začetku predvideti mesto vgradnje. Kar se tiče razvoda toplega zraka v zgornje prostore (sobi in kopalnico), je z vidika učinkovitosti ogrevanja smiselna rešitev, moraš pa upoštevati, da se bo po ceveh za topel zrak širil tudi zvok med prostori. Za majhno hišo, v kateri najbrž ne bosta živeli več kot dve osebi, jaz ne bi preveč kompliciral s cevmi za razvod zraka.



Ma ja, pustim tako, kot sem si zamislil - itak bom pa testiral in zbiral izkušnje tole zimo in naslednjo.:D
Edino to me še matra, koliko KW peč bo potem zadosti? 8KW 12KW?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Vanich ()

c3p0 ::

Vanich je izjavil:


Prav tako sem tudi izjemno len človek, in se mi niti slučajno ne bo dalo vsak dan 3x nalagati in kuriti drva - pri peletih pa samo nasujem in pritisnem gumb.


Kaj pa vsakodnevno čiščenje (sesanje) pepela? Predvidevam, da taka poceni peletna pečka nima neke avtomatike.

trancer01 ::

Peč vzemi najmanj močno, ki jo je možno dobiti na trgu. Pepela sigurno ne bo treba čisti vsak dan.

Vanich ::

trancer01 je izjavil:

Peč vzemi najmanj močno, ki jo je možno dobiti na trgu. Pepela sigurno ne bo treba čisti vsak dan.


Potem bi bilo tole čisto dovolj. (cenejše nisem našel) Vem da ni treba čistiti pepela vsak dan, ampak, tudi to bi zmogel.>:D

sbawe64 ::

Ni za novogradnjo obvezno minimalno 20 cm belega oz 14 cm črnega (grafitnega stiroporja) za izolacijo fasade ?
Nimaš nikjer v dokumentaciji izračunanih izgub objekta ? To je že nekaj časa obvezen podatek, ki ga mora dati projektant.

S tako izolacijo imaš nizko energetsko oz. skoraj pasivno hišo, a ti sanjaš o 8-12 kW pečki ?


Povsod daj talno, v kopalnici malo bolj na gosto.
Monoblock TČ zrak-voda 6 kW.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

Vanich ::

sbawe64 je izjavil:

Ni za novogradnjo obvezno minimalno 20 cm belega oz 14 cm črnega (grafitnega stiroporja) za izolacijo fasade ?
Nimaš nikjer v dokumentaciji izračunanih izgub objekta ? To je že nekaj časa obvezen podatek, ki ga mora dati projektant.

S tako izolacijo imaš nizko energetsko oz. skoraj pasivno hišo, a ti sanjaš o 8-12 kW pečki ?


Lesena hiša, DOH! :))

sbawe64 ::

Kaj je smešno ?
2020 is new 1984
Corona World order

Vanich ::

sbawe64 je izjavil:

Kaj je smešno ?


Smešna je fasada na leseni hiši - ker je ni. :)) ...oziroma je - iz lesa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Vanich ()

trancer01 ::

Ta izgleda ravno pravšnja. ;)

trancer01 ::

sbawe64 je izjavil:

Ni za novogradnjo obvezno minimalno 20 cm belega oz 14 cm črnega (grafitnega stiroporja) za izolacijo fasade ?
Nimaš nikjer v dokumentaciji izračunanih izgub objekta ? To je že nekaj časa obvezen podatek, ki ga mora dati projektant.

S tako izolacijo imaš nizko energetsko oz. skoraj pasivno hišo, a ti sanjaš o 8-12 kW pečki ?


Povsod daj talno, v kopalnici malo bolj na gosto.
Monoblock TČ zrak-voda 6 kW.


Od naslednjega leta bo obvezen energetski standard B1, do konca letošnjega leta gre ravno še skozi C oz. 38 kWh/m2a. Letos še prideš skozi s ca. 10 cm steklene volne na zunanjih stenah in ca. 20 cm steklene volne na strehi. Je pa to res minimum za doseganje standarda po PURES 2010.

Vanich ::

trancer01 je izjavil:

Ta izgleda ravno pravšnja. ;)


Ja, izpolnjuje vse moje pogoje: ni draga, da se jo prključiti tudi na wi-fi (dodatnih 130.-€)in kontrolirati tudi oddaljeno, vstopna odprtina za zunanji zrak, 19 kg zalogovnik, in pa; dajo jo tudi na obroke!:):))

floyd1 ::

Tašča ima podobnega toplozračnega (Edilkamin iz ITA) in je zelo zadovoljna. Pri njej greje kakih 40m2 (2 veliki povezani sobi v starem meščanskem, neizoliranem stanovanju). Sicer pa ima še plinsko centralno za ostale sobe.

Ker ga ima ona bolj za dogrevanje in manjšo kvadraturo je težko napovedat, kako bo s polnjenjem in čiščenjem a vsaj v "tapravi" zimi (če bo še kdaj) ga boš verjetno polnil vsak dan (mogoče 2) in pepel čistil nekje na 3-4 dni. Čiščenje je malo tečno, pri hladnem kaminu je treba vzet ven pladenj za pepel in 2 gusnata kosa kurišča. Pol posesaš in zložiš nazaj, slabih 5 minut dela. Seveda moraš pol kdaj spucat tudi sesalec (predvsem filter). Je nekaj svinjarije, tako kot pri polnjenju. Naša babica se ne sekira, pucamo ga navadno tamladi, ko smo na obisku, okrog peči pa že potem ona posesa.
Pri slabih peletih je gorilnik delal žlindro in ugašal, drugače pa peč deluje že 4 sezone brez težav.
Med delovanjem je kamin kar glasen (ventilatorji), a ima zelo nevsiljiv (skoraj prijeten :))) zvok in ga hitro odmisliš.
Na dimni cevi, na katero je priključen, ne more biti priklopljena še ena navadna peč na drva. Velja za vse peči s prisilno vleko (ventilator). Zaradi varnosti.
Zunanjega zraka nismo priklapljali, ker pri 5 oknih in roletah potegne zraka več kot dovolj.:( Pri tebi bo seveda to čisto drugače.

dela ::

trancer01 je izjavil:

Če želiš peletno peč z manjšim zalogovnikom zaradi udobja, si jo kar omisli. Klimo lahko vedno naknadno vgradiš, čeprav je bolje že na začetku predvideti mesto vgradnje.


Pelete + klimo hkrati je malce nesmiselno imeti, se ne dopolnjuje tako dobro, ker:

1. Za oboje rabiš elektriko (ob izpadu nimaš rezerve kot pri toplozračni peči na polena)
2. Cena energenta je dokaj blizu, če se ne motim (ni toliko razlike če vklopiš eno ali drugo, polena so pa cenejša od obojega in lahko to občasno izkoristiš, ko se ti ljubi)
3. Investicija v peletno peč je višja kot v toplozračno peč na polena(to dobiš že za 300 EUR in za rezervni vir ogrevanja, ki je v občasni uporabi, je to čisto v redu)

Peletne peči in klime so si glede veliko stvari preveč podobne, da bi bilo smiselno imet oboje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dela ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Katero ogrevanje za hiso (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21936906 (13546) fikus_
»

Centralna peč predelava drva-peleti (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17241185 (15421) feryz
»

Ogrevanje v neizolirani hiši (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14042492 (34474) kixs
»

Ogrevanje na Elektriko (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
15959776 (29225) konspirator
»

Pomoč pri izbiri ogrevanja stanovanja

Oddelek: Loža
4017639 (5008) letmein

Več podobnih tem