» »

Dobili z konopljo

Dobili z konopljo

«
1
2 3

kalas1988 ::

Lep pozdrav,

upam da je pravi forum, ker počasi se ne vem več kam obrniti.

Pred dvemi tedni, me je ustavil kriminalist kar med vožnjo, in me pretresel... Našel je manj kot pol grama konoplje!

Vem da bom dobil kazen za enkratno lastno uporabo... Me pa čudi zakaj sem dobil pismo iz PP: obvestilo kršitelju ,da se izjavi o dejstvih in okoliščinah prekrška!

Res nevem zakaj je potrebna sedaj cela drama in vse skupaj!

Sem pa z tem "hobijem" kar prenehal, ker očitno izpiti padajo kot za stavo dan danes.....

Ali bom lahko po tem dogodku še vedno dobil potrdilo o nekaznovanju???

Hvala za odgovore!
  • spremenilo: kalas1988 ()

Utk ::

Kako te je pretresel? Zakaj si mu pa dovolil?

lisaac ::

Če si bil kaznovan, zakaj bi dobil potrdilo o nekaznovanosti?

UganiKdo ::

ker obstaja 0,2% verjetnost, da to še ni ena trol tema:

Ker ima vsak državljan pravico, da se izjasni glede kakršnihkoli obtožb zoper njega, so tudi tebe pozvali k temu.

Posest marihuane za lastno rabo je prekršek in ne kaznivo dejanje. Posledično boš lahko brez težav dobil potrdilo o nekaznovanosti.

mertseger ::

Našel ti je travo v avtu. Če nisi šel na testiranje potm ti nima kaj jemati izpita če se veda nisi prej kadil. Če bodo hoteli kakšna pojasnila si pač imel travo v avtu od ne veš že kdaj za lastno uporabo ko si na dopustu.
Pa ne da zagovarjam vas hašišarje.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: zmaugy ()

Baja ::

nas so par kolegov nekaj let nazaj "premetali" kar na pločniku. nevem, očitno smo se malo zibali, ker smo bili kar podkrepljeni s hmeljovim napitkom, drugega razloga ne vidim. našli so mi par gramov ( nismo uspeli vse skaditi ;P ), nato smo meli kakšno uro show. sem hotel da pred mano spakira v vrecko za dokaze, da ne bi kaj vzel al pa kaj dodal :) ja, sem tudi zvocno posnel cel postopek, kar sem jim tudi vnaprej povedal. cez par dni je prisla ista posta, sem jih gladko ignoriral, cez kaksen teden ali dva je prisla globa za prekršek.

tako da, če se nimaš volje ukvarjati z njimi, ignoriraj. max kazen je nekaj cez 200e.

potrdilo o nekaznovanosti bos brez problema dobil, ker kot pravijo že pred mano, gre za prekršek.

Utk ::

Ne razumem zakaj se dovolite pregledat? Na podlagi česa to?

LeQuack ::

Napiši jim da se kesaš in da priznavaš boga kot edinega sodnika.
Quack !

UganiKdo ::

Utk je izjavil:

Ne razumem zakaj se dovolite pregledat? Na podlagi česa to?

Ponavadi nasedejo na zahtevo za varnostni pregled in ko enkrat zložiš robo na plano seveda sledi kazen.

Utk ::

Napiši raje da je bil pregled opravljen nezakonito.

UganiKdo ::

Utk je izjavil:

Napiši raje da je bil pregled opravljen nezakonito.


ni nujno, če policist reče, da izprazni žepe in ga ti ubogaš ni v tem samo po sebi nič nezakonitega.

kalas1988 ::

LeQuack je izjavil:

Napiši jim da se kesaš in da priznavaš boga kot edinega sodnika.


Se kesam! In edini sodnik je "God himself"

Na odgovor zakaj sem se pustil pretrest, oz. pretrest sebe in avto! A imam sploh kako šanso to izpodbiti ? ? ?

zavajon ::

Ker imajo policaji pištole in pendreke, mularija pa ne?

Res pa bi bili mulci lahko malo bolj osveščeni in ne bi pustili, da jih kar tako pregledujejo. Če pa že jih, bi pa vsaj pritožbe lahko pisali, če že za tožbe ni denarja. Tako pa si policaji upravičeno mislijo, da lahko delajo kar hočejo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zavajon ()

mr_chai ::

Napiši, da jim nisi dovolil pregleda, pa so te vseeno pregledali. To je vse kar napišeš. Če dobiš čez dva tedna globo cca 200 eur, napiši pritožbo, da nisi dobolil pregleda, ter da o najdeni marihuani ne veš nič. Simp. Nimajo šans. Na tvojem mestu ne bi nič plačal.

UganiKdo ::

Na odgovor zakaj sem se pustil pretrest, oz. pretrest sebe in avto! A imam sploh kako šanso to izpodbiti ? ? ?

Zdaj verjetno bolj težko, odvisno, kako je zadeva potekala. Če je policist pristopil k tebi in te prosil, da sprazniš žepe in si ga ubogal bo težko.

Utk ::

En kolega je imel podoben primer, samo da se je drugače končal. Policist je kar zakorakal v hišo, ta ga je pa zagrabil za obleko in mu rekel kam pa kam. Potem se je policaj nekaj drl, ampak naprej ni šel. Če je v tem primeru kar stegnil roko v nek predal ali kaj podobnega, to ni zakonito. Kaj pa naj bi človek naredu, ga vsekal po prstih?

mahoni ::

Utk je izjavil:

En kolega je imel podoben primer, samo da se je drugače končal. Policist je kar zakorakal v hišo, ta ga je pa zagrabil za obleko in mu rekel kam pa kam. Potem se je policaj nekaj drl, ampak naprej ni šel. Če je v tem primeru kar stegnil roko v nek predal ali kaj podobnega, to ni zakonito. Kaj pa naj bi človek naredu, ga vsekal po prstih?

V USA bi ze imel svinec v glavi.

MIG-A51 ::

UganiKdo je izjavil:

ker obstaja 0,2% verjetnost, da to še ni ena trol tema:

Ker ima vsak državljan pravico, da se izjasni glede kakršnihkoli obtožb zoper njega, so tudi tebe pozvali k temu.

Posest marihuane za lastno rabo je prekršek in ne kaznivo dejanje. Posledično boš lahko brez težav dobil potrdilo o nekaznovanosti.


Če rabiš potrdilo o nekaznovanosti potem ti na zdravniškem 100% pogledajo če se drogiraš.

kalas1988 ::

Potrdilo o nekaznovanosti me je zanimalo , kar tako.....

Drugače pa kot sem napisal so me ustavili kriminalisti! Ne policaji! In tudi vedno ti baje lahko pregledajo avto.

LP

Utk ::

Kaj pa so kriminalisti drugega kot policaji? Kar se tebe tiče, je to isto.
Baje ti ga lahko vedno, v resnici pa skoraj nikoli. Tudi če moraš pokazat obvezno opremo ga lahko pošlješ pred sprednjo haubo in mu tam prineseš kar ga zanima. Nima kaj v prtljažnik slučajno gledat, če ne dovoliš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

TOP ::

Utk je izjavil:

Kaj pa so kriminalisti drugega kot policaji? Kar se tebe tiče, je to isto.
Baje ti ga lahko vedno, v resnici pa skoraj nikoli. Tudi če moraš pokazat obvezno opremo ga lahko pošlješ pred sprednjo haubo in mu tam prineseš kar ga zanima. Nima kaj v prtljažnik slučajno gledat, če ne dovoliš.

Ja Policist ima pravico ti pogledat,kaj maš v prtljažniku.Lahko ga poskusiš odslovit,pa boš potle vidu,koliko časa boš tam stal.

Kvinta ::

Meni lahko policaj avto pregleda samo z očmi ker to je tak da recimo ,če ti da ukaz da odpreš prtljažnik brez razloga to ni dovoljeno in tudi ne sme ti brskati po njem nasplošno za brskanje po mojem avtu rabi on nalog >:D
A.C.A.B

mr_chai ::

Kaj če imam v prtljažniku v črn polivinil ovito lutko za seks ? Če odprem prtljažnik in policaj to vidi, se pojavi sum na kaznivo dejanje in ima pravico, da preišče avto.
Tako jaz to razumem, naj me kdo popravi, če ni res.

redtech ::

Baje da dobiš od 1 do 3 let zapora, škoda ker ni od 0 do 3 tako bi imel vsaj nekaj šans, da se izmuzneš!

Kazniva dejanja (droge) se po 10 letih (lahko zaprosiš že po 5-tih letih) pozabijo in lahko pridobiš potrdilo o nekaznovanosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: redtech ()

sunshine403 ::

Utk je izjavil:

Tudi če moraš pokazat obvezno opremo ga lahko pošlješ pred sprednjo haubo in mu tam prineseš kar ga zanima. Nima kaj v prtljažnik slučajno gledat, če ne dovoliš.

To tako na pamet kajne? Definitivno nima pravice brskati po prtljazniku, definitivno ga pa tudi ti nikamor ne bos posiljal stat. Ce bo zahteval da mu pokazes obvezno opremo, lahko brez problema stoji direktno ob prtljazniku in gleda notri, ko bos ti odpiral prtljaznik. Ce bo >ON< hotel, bo pa stal pred sprednjo haubo, ampak ne zato ker ga bos ti tja poslal.
Seveda ga pa lahko zajebes in potegnes obvezno opremo izpod vozniskega sedeza, pa ti ne bo treba prtljaznika odpirat.

stara mama ::

Če bo policaj v kuferanu zagledal v polivinil zavito sex lutko, se bo pojavil sum na kaznivo dejanje in v tem primeru bo dobil nalog, da ti prebrska cel avto. Bo pa komedija, če bo potem v poročilo moral napisat, da je bil sum na kaznivo dejanje samo sex lutka.
Ekologija™ in Trajnost™

Zvezdica27 ::

lahko ti pogleda vizulano prostor v avtu. preiskave ne, za to mora imeti višje razloge (zdaj ne vem na pamet ali utemeljene razloge za sum ali sum). Isto varsnotni pregled osebe.

Zdaj pa ti to uveljavljaj v našem podpovrečnem sodstvu kjer nihče ne odgovarja nikomur. Ali pa na terenu, sredi noči. Ni tako enostavno.

Lej, stroški testa snovi bodo cca 90e, kazen pa mislim da je 40, polovička 20.

To je to.

Ne sekiraj se in pač life goes on.

stara mama ::

Kdo plača stroške, če ti dajo na analizo mrvo in pecilni prašek?
Ekologija™ in Trajnost™

borisk ::

kdo misliš?
ti, ampak posredno, preko davkov....

zavajon ::

TOP je izjavil:

Ja Policist ima pravico ti pogledat,kaj maš v prtljažniku.Lahko ga poskusiš odslovit,pa boš potle vidu,koliko časa boš tam stal.

Ne prav dolgo. Enkrat se mi je zgodilo, da je policaj pogledal v prtljažnik, in zahteval, naj odprem črno škatlo, ki je bila v prtljažniku. Dejal sem mu, da so notri osebne stvari in da mu je ne nameravam odpreti brez naloga za preiskavo. Ni bil zadovoljen. A ko je preštel sponke v prvi pomoči in preveril rezervne žarnice, je odšel. V škatli so bile verige.

Utk ::

TOP je izjavil:

Utk je izjavil:

Kaj pa so kriminalisti drugega kot policaji? Kar se tebe tiče, je to isto.
Baje ti ga lahko vedno, v resnici pa skoraj nikoli. Tudi če moraš pokazat obvezno opremo ga lahko pošlješ pred sprednjo haubo in mu tam prineseš kar ga zanima. Nima kaj v prtljažnik slučajno gledat, če ne dovoliš.

Ja Policist ima pravico ti pogledat,kaj maš v prtljažniku.Lahko ga poskusiš odslovit,pa boš potle vidu,koliko časa boš tam stal.

Ne, nima pravice. Lahko mu rečeš, da se odmakne, in se bo. Pravico ima potem štet nitke v ruti za prvo pomoč, ampak mene bi to stalo enako časa kot njega.

sunshine403 je izjavil:

Utk je izjavil:

Tudi če moraš pokazat obvezno opremo ga lahko pošlješ pred sprednjo haubo in mu tam prineseš kar ga zanima. Nima kaj v prtljažnik slučajno gledat, če ne dovoliš.

To tako na pamet kajne? Definitivno nima pravice brskati po prtljazniku, definitivno ga pa tudi ti nikamor ne bos posiljal stat. Ce bo zahteval da mu pokazes obvezno opremo, lahko brez problema stoji direktno ob prtljazniku in gleda notri, ko bos ti odpiral prtljaznik. Ce bo >ON< hotel, bo pa stal pred sprednjo haubo, ampak ne zato ker ga bos ti tja poslal.
Seveda ga pa lahko zajebes in potegnes obvezno opremo izpod vozniskega sedeza, pa ti ne bo treba prtljaznika odpirat.

Zarad mene lahko tudi na drevo spleza, ampak če mu ne dovoliš vpogleda v prtljažnik, ga pač ne bo pregledal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

UganiKdo ::

Malo za popoldansko branje, ker je precej rekla kazala zgodbic na tem področju:

https://www.policija.si/images/stories/...

V grobem na terenu uporabljajo (na žalost tudi zlorabljajo) predvsem varnostno preverjanje. Za tega je namreč najbolj ohlapna definicija kdaj in kako. Pri tem je ključno razumet da varnostni pregled ni namenjen prekrškovnemu/kazenskemu psotopku - torej iskanju dokazov ampak je namenjen temu, da se prepreči morebiten napad ali samopoškodovanje.

Mislim pa, da sem na tudi na tem forumu bral, da je varnostni pregled predviden v primeru obravnave prekrška. Tako, da če te dobijo pri prekršku potem imajo pravico do varnostnega pregleda. Zgolj zato, ker hodiš po ulici in se policaju zdi da imaš travo v žepu pa pač ne. Pri tem je pomembno, da policista v primeru zahteve, da izprazniš žepe mirno vprašaš kaj je osnova za to navodilo, ali izvajate varnostni pregled? Če pritrdi, potem ga vkljudno opozorite, da nimate pri sebi ničesar nevarnega niti ni nikakršne osnove, da bi lahko sklepal, da ste nevarni za njega ali sebe. Seveda je to bistveno lažje če pri tem ne opletaš naokol z flašo in se dereš na njega.

Varnostni pregled vključuje tudi vizuelni pregled vozila, kjer lahko odpre tudi prtljažnik. Ampak to je to. Ne sme odpirat ali šarit po skritih delih vozila (potovalke, zaklenjen predal pred sovoznikom...). Seveda pa lahko "prosi", da odprete tudi te in če ga ubogaje je takšen pregled še vedno zakonit.

Drug možen ukrep je pregled osebe. To sme policija uporabiti kadar neposredno zazna da ima oseba pri sebi prepovedane predmete. Poenostavljeno, če te vidi, da porineš travo v žep ima pravico v okviru pregleda osebe pogledat v ta žep. Pri tem je pomembno, da je ta pravica bistveno ožja v smislu teritorija, ki ga pregleda. Če vidi, da si nekaj vtaknil v žep lahko pogleda žep, ne pa pa potem še prtljažnika. In obratno, če te vidi, da si nekaj vrgel v prtljažnik, lahko pogled tja, ne sme pa ti šarit po žepih. Ravno tako ne sme na silo odpirat predmetov.

največji zakonsko dopusten poseg pa je osebni pregled, za katerega praviloma mora bit izdan sodni nalog. So tudi izjeme (recimo ob odvzemu prostosti) ampak z osebnim pregledom se na ulici praviloma ne bomo srečal.

Torej pod črto: imejte travo v zaklenjenem sovoznikovem predalu in se kriminalisti/policaji lahko samo slikajo. Pri vsakem postopku prosite policista, da vam pojasni kateri postopek izvaja in na kakšni podlagi. Vso pravico imate postopek avdio ali video snemat, samo na to vljudno opozorite policiste. Ravno tako ni potrebe da jim kamero rinete v faco. Predvsem pa je treba bit celoten postopek umirjen in ne dat policistom opravičila, da postane varnostni pregled upravičen.

Zarad mene lahko tudi na drevo spleza, ampak če mu ne dovoliš vpogleda v prtljažnik, ga pač ne bo pregledal.


Pri tem je treba mogoče omenit še eno izjemo in sicer obmejno policijo, ki izvaja nadzor meje. Oni to pravico imajo.

Ne, nima pravice. Lahko mu rečeš, da se odmakne, in se bo. Pravico ima potem štet nitke v ruti za prvo pomoč, ampak mene bi to stalo enako časa kot njega.

Ne bo držalo. Ti policistu tokom postopka ne moreš diktirat kje in kako naj stoji. Že z vidika varnosti policista je nedopustno, da bi posamreznik v postopku to zahteval od njega. gospod policaj, prosim če se obrnete stran med tem, ko jaz iz prtljažnika potegnem... eeeeeeee, pa imamo varnostni pregled.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: UganiKdo ()

Utk ::

Sej lahko gleda mene, samo notranjosti avta ne, ko vlečem ven prvo pomoč.

Zvezdica27 ::

lp,

varnostni pregled lahko izvedejo vedno, ko je postopek. Tudi če te le legitimira (kar pa lahko praktično brez pogojev). To je smo otipanje žepa, ne da da roko not. Isto za avto, varnostni-vizualni pregled, če je kje kaka sekira ali kaj. Oprema pa je že gledanje pogojev tehnične brezhibnosti vozila (vmes pa še uč vrže na prtlajžnik, kar je pač varnostni pregled smiselno).

Ostalo spada pod preiskavo, vsebinsko. In tu se lahko hecamo kaj sme in kaj ne.

zz

Utk ::

Sej lahko gleda mene, ne pa notranjosti avta ko vlečem ven prvo pomoč. To deluje v praksi, brez skrbi. Ne pretiravat, nismo v Ameriki.
Poglejte si kakšne sodbe ko so policaji brez potrebe izvajali "varnostni pregled". To hitro pade.
Zakaj ne bi smel imet sekire v avtu? Zakaj bi bil to razlog za varnostni pregled?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

UganiKdo ::

Utk je izjavil:

Sej lahko gleda mene, samo notranjosti avta ne, ko vlečem ven prvo pomoč.


Lepo te prosim, nikakršne osnove ni za to, da boš policistu diktiral kam naj gleda. Vizuelni pregled lahko vedno izvaja.

varnostni pregled lahko izvedejo vedno, ko je postopek.

Absolutno NE.

Varsnotni pregled lahko izvajajo kdar obstaja nevarnost napada ali samopoštodovanja, kot vem pa je predviden tudi v primeru obravnave prekrška. Niti pod razno pa ni upravičen zgolj zato, ker policista pri legitimaciji zanima kaj imaš v žepu.

Zakaj ne bi smel imet sekire v avtu? Zakaj bi bil to razlog za varnostni pregled?

Lahko imaš sekiro v prtljažniku in zgolj prisotnost le te nikakor ni zadosten razlog za varnostni pregled. Po drugi strani pa če pričakuješ od policista, da ti bo pokazal hrbet med tem ko boš ti vlkel sekiro iz prtljažnika...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: UganiKdo ()

          ::

stara mama je izjavil:

Bo pa komedija, če bo potem v poročilo moral napisat, da je bil sum na kaznivo dejanje samo sex lutka.


Posilstvo in to. Ker lutka ni dala izrecne privolitve v spolni odnos.

Utk ::

Vizualni pregled, čez šipe in podobno, je eno, nekaj drugega pa če ti gleda po prtljažniku ko ti koplješ ven prvo pomoč. Takrat mu komot rečeš, naj se postavi tako, da ne bo videl vsebine. In se bo.

UganiKdo ::

Utk je izjavil:

Vizualni pregled, čez šipe in podobno, je eno, nekaj drugega pa če ti gleda po prtljažniku ko ti koplješ ven prvo pomoč. Takrat mu komot rečeš, naj se postavi tako, da ne bo videl vsebine. In se bo.


Lej, ti imaš svoj prav in pač nočeš poslušat. Če je prtljažnik odprt lahko pogleda noter (nako kot skozi okno) ne gled ena to kako se ti repenčiš. Nima pravice zahtevat da odpreš prtljažnik, če je pa odprt pa seveda lahko gleda.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: UganiKdo ()

Utk ::

Bodi tiho, da tega ne zvejo policisti, ker zdaj če jim rečeš, se bojo odmaknili vsaj na bok avta. Še zmeraj lahko gleda tebe, samo direkt not ne vidi.

FireSnake ::

redtech je izjavil:

Baje da dobiš od 1 do 3 let zapora, škoda ker ni od 0 do 3 tako bi imel vsaj nekaj šans, da se izmuzneš!

Kazniva dejanja (droge) se po 10 letih (lahko zaprosiš že po 5-tih letih) pozabijo in lahko pridobiš potrdilo o nekaznovanosti.


Škoda.
Grobe napake (droga) se ne bi smele brisati.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

UganiKdo ::

Utk je izjavil:

Bodi tiho, da tega ne zvejo policisti, ker zdaj če jim rečeš, se bojo odmaknili vsaj na bok avta. Še zmeraj lahko gleda tebe, samo direkt not ne vidi.


Med drugim je tudi vrhovno sodišče presodilo, da vizualno pregledovanje prtljažnega prostora po svoji intenzivnosti povsem primerljivo vizualnemu pregledu potniške kabine.

Vedno policista wseveda lahko prosiš, da se umakne in to lahko tudi stori, če želi. Ne moreš pa ga v to prislit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: UganiKdo ()

Utk ::

Ja, prisilit, sej ne more niti on tebe prisilit, da odpreš prtljažnik. Lahko mu čez kabino zvlečeš ven, lahko rečeš da nimaš obvezne opreme, če imaš glih slučajno truplo v prtljažniku. To je samo zafrkavanje, jasno. Če bi kaj takega imel not, itak ne bi odprl pod nobenim pogojem.

brbr21 ::

Pred časom je bila debata s podobno vsebino v družbi, kjer sta sedela dva odvetnika in bivši kriminalist. Po spominu v celoti pritrjujem kar je napisal @UganiKdo.
Predvsem so vsi opozarjali, da se ne izpostavljaj in ne pametuj, ter vedno vprašaj čemu. Seveda tvoj izgled, obnašanje in dana situacija precej pripomoreta kaj in kako te bodo obravnavali oz. čemu sploh.

Načeloma se držijo pravil, ker so imeli precej težav s pritožbami in padlimi ovadbami. Včasih je problem z rambo-miličarji (tvoja beseda proti besedi uradne osebe, fiktivno upiranje postopku...), na drugi strani pa pravi, da se je še najbolj za bati kakšnega starejšega policaja/krimiča, ki pozna n+ fint, kako te prepričati v kaj, kar lahko na koncu obžaluješ. Takrat je res dobro poznati pravila in se jih striktno držati (beri @UganiKdo...)

UganiKdo ::

Utk je izjavil:

Ja, prisilit, sej ne more niti on tebe prisilit, da odpreš prtljažnik. Lahko mu čez kabino zvlečeš ven, lahko rečeš da nimaš obvezne opreme, če imaš glih slučajno truplo v prtljažniku. To je samo zafrkavanje, jasno. Če bi kaj takega imel not, itak ne bi odprl pod nobenim pogojem.


Absolutno, lahko se lotiš vleč ven prvo pomoč skozi auspuh, tukaj ni dileme. Lahko imaš prvo pomoč na zadnjem sedežu itd...

Pazit moraš samo, da ni prideš v situacijo, kjer je varnostni pregled upravičen. Potem seveda lahko odprejo tudi prtljažnik.

UganiKdo ::

brbr21 je izjavil:

Pred časom je bila debata s podobno vsebino v družbi, kjer sta sedela dva odvetnika in bivši kriminalist. Po spominu v celoti pritrjujem kar je napisal @UganiKdo.
Predvsem so vsi opozarjali, da se ne izpostavljaj in ne pametuj, ter vedno vprašaj čemu. Seveda tvoj izgled, obnašanje in dana situacija precej pripomoreta kaj in kako te bodo obravnavali oz. čemu sploh.

Načeloma se držijo pravil, ker so imeli precej težav s pritožbami in padlimi ovadbami. Včasih je problem z rambo-miličarji (tvoja beseda proti besedi uradne osebe, fiktivno upiranje postopku...), na drugi strani pa pravi, da se je še najbolj za bati kakšnega starejšega policaja/krimiča, ki pozna n+ fint, kako te prepričati v kaj, kar lahko na koncu obžaluješ. Takrat je res dobro poznati pravila in se jih striktno držati (beri @UganiKdo...)


Tveganje zlorabe pooblastil je vedno prisotno. Če te bosta ob 4h zjutraj pijanega dobila dva policista je precej malo verjetno, da boš dokazal da varnostni, ali pa predlged osebe ni bil upravičen. Je pa treba pri teh debatah beseda proti besedei vedno imet v mislih, da imaš na eni strani praviloma kršitelja, ki "odgovarja" z 40€ kazni za posest na drugi pa uradno osebo, ki odgovarja s svojo službo in kazensko odgovornostjo.

Tako, da ja, vsak policist si lahko brez resnega tveganja za sankcije enkrat privošči zlorabo pooblastil, če bo pa zoper istega policista vsak teden pritožba pa je to druga zgodba. Tako, da največ kar vsak od nas lahko naredi je, da v primeru nekoretnega ravnanja policista na to ustrezno opozori. Ker ne glede na gostilniške debate, se takšne stvari znotraj policije striktno beležijo in spremljajo.

V samem postopku pa je največ kar lahko narediš to da si vljuden in spoštljiv. Na ta način policistom vzameš velik del "pooblastil", ki jih imajo, saj so postopki praviloma prilagojeni za konfliktne situacije. Tudi, če policist prekorači svoja pooblastila, je v danem trenutku najslabše, če pričneš z fizičnim odporom. Prvo kot prvo jim praviloma fizično nisi dorastel, drugo kot drugo imajo na voljo bistveno več ukrepov kot ti in na koncu jih je precej več. Hkrati pa s takim ravnanjem dejansko daš legitimnost varnostnemu pregledu (pa še čemu drugemu), ki je v začetku lahko bil nezakonit.

TheBlueOne ::

https://www.policija.si/images/stories/...

Stran 41 pravi:

PREGLED OSEBE
Če policisti neposredno zaznajo, da bi lahko imela
oseba pri sebi predmete (npr. prepovedane droge,
orožje, nevarni predmeti na javnih zbiranjih), ki jih
je skladno z zakonom treba zaseči, smejo z namenom zasega teh predmetov opraviti pregled osebe.
Pri tem je pomembno, da policisti osebo zalotijo pri
posesti takega predmeta, izvedba pregleda pa je
teritorialno omejena na mesto, kamor naj bi oseba
predmet skrila.


Torej ne sme vse pocez.

Potem pa se stran 43, kar se tice pregleda vozila:

- v cestnem prometu pregledajo vozilo, kar
zajema vizualni pregled notranjosti vozila,
vključno s prtljažnim delom (odpiranje vrat
prtljažnega prostora), in pregled motornega dela vozila (odpiranje pokrova motorja),
opreme in naprav (preverjanje tehnične brezhibnosti določenih sestavnih delov vozila, na
primer pregled delovanja delovne in parkirne
zavore, pregled luči, zadrževalnega sistema
in drugih naprav, ki so sestavni del vozila) ter
tovora, pri čemer mora voznik sodelovati;


Tako, da avti so neka siva cona, je ocitno treba zadeve skriti na neko neobicajno mesto, po moznosti privito z vijakom. :)

Utk ::

Kakorkoli, če OP ni 90% zamolčal, je bil pregled nezakonit in če bi se dovolj dolgo pritoževal, bi to slej ko prej obveljalo tudi na sodišču. Razen če je bil op tako neumen, da mu je sam pokazal travo, pa še tu se bi lahko zgovarjal na marsikaj...strah itd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

UganiKdo ::

Utk je izjavil:

Kakorkoli, če OP ni 90% zamolčal, je bil pregled nezakonit in če bi se dovolj dolgo pritoževal, bi to slej ko prej obveljalo tudi na sodišču. Razen če je bil op tako neumen, da mu je sam pokazal travo, pa še tu se bi lahko zgovarjal na marsikaj...strah itd.


ja, se strinjava, samo hudič je v podrobnostih. To, da je k njemu pristopil kriminalist in mu rekel naj izrpazni žepe, pri čemer ga je OP poslušal ni nič protizakonitega. Za časa faksa se spomnim, da je bila to priljubljena fora. Pristopita dva krimnilaista, značke, par ostrih besed kaj se dogaja, kaj kadite čemur je sledila komanda zložite ven kar imate v žepih. In številni so.

Zgovarjnaje na strah itd... je bolj kilavo, ker je imel dejansko travo pri sebi. Ker eno je trdit, da si od straha priznal neko kršitev (te stvari na sodišču pogosto padejo), drugo pa je da si od straha pokaza travo. To, da te je strah policije ni kaznivo.

Kaj pa kako bi se na sodišču zgodilo je nemogoče povedat, ker ne vemo kaj točno se je zgodilo. Pa tudi kriminalisti dovolj dobro poznajo zadeve, da ne bodo na prvo žogo šli razlagat, da so delali protizakonit varnostni pregled. Večinoma vse te zadeve temeljijo na temu, da je kršitelj prostovoljno na poziv poliicje spraznil žepe, pri čemer so policisti zaznali prepovedan predmet in ustrezno nadaljevali postopek. V presenetljivo malo primerih je v zapisnikih dejansko omenjen varnostni pregled, kar je seveda logičnmo, glede na to, da mora za to obstajat utemeljitev. Samo spet, če osumljenec na drugi strani ne pozna svojih pravic, mirno sprazni žepe in potem še podpiše zapisnik, je na sodišču težka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: UganiKdo ()

TheBlueOne ::

Iz prve roke, menda vecina ljudi naredi vse, kar recejo. Potem pa imas majhen odstotek bolj pametnih, ki pa ne recejo nic in zahtevajo odvetnika, seveda ne za vsako malenkost kakor "voznisko prosim".

Splosno priporocilo naj bi bilo, da ce postopek disi po cem neobicajnem se takoj branit z molkom in zahtevati odvetnika.

Kar se tice varnostnega pregleda, pa ga je kar tezko upravicit, ce drzi kar pise na letaku od policije.

VARNOSTNI PREGLED
Če policisti v postopku z osebo pričakujejo njen
napad ali samopoškodbo, smejo opraviti varnostni
pregled osebe. Pri tem so pomembne varnostne
okoliščine kot npr. obnašanje osebe, kraj postopka, čas postopka, število policistov, število oseb,
opaženi nevarni predmeti, obnašanje osebe v preteklih policijskih postopkih itd.


Drugace zelo vazno stran 17:

Oseba v policijskem postopku ima pravico do:
- seznanitve z razlogi postopka,
- opozorila o prostovoljnosti pri zbiranju obvestil
in o zagotavljanju anonimnosti v skladu z zakonskimi določili,
- izdaje potrdila, če je policijski postopek (začasna omejitev gibanja) trajal dlje kot eno uro, in
- seznanitve z identifikacijskimi podatki policista,
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kdo v Sloveniji te lahko preišče? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5212196 (7055) jype
»

Pregled armaturnih predalov in prtljažnika s strani policije ? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Na cesti
26864352 (39342) Furbo
»

Pravice kriminalistev (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13025126 (21254) Trololololol
»

Policija & državljan (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15939621 (29923) Mehmed
»

Policijski postopki

Oddelek: Loža
274950 (3817) SeMiNeSanja

Več podobnih tem