» »

Vlaganje v dividendne delnice za pasivni dohodek

Vlaganje v dividendne delnice za pasivni dohodek

PreviousUser ::

Recimo, da rabiš pasivni dohodek takoj, nimaš časa plemenititi premoženja. Se splača vložiti v dividendne delnice? Gledal sem recimo AT&T, ta ima kar visok donos... Ali kdo prakticira to?

trancer01 ::

Da bi imel kakšen omembe vreden donos od dividend, bi moral investirati kar konkretno vsoto.

PreviousUser ::

trancer01 je izjavil:

Da bi imel kakšen omembe vreden donos od dividend, bi moral investirati kar konkretno vsoto.


Ja no recimo AT&T ima trenutno 7-odstotni dividendni donos - ni sicer nujno, da bo tako ostalo, za nazaj pa imajo kar dober record. 7 odstotkov pa sploh ni tako malo.

Vazelin ::

Drži se kripta
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

PreviousUser ::

Vazelin je izjavil:

Drži se kripta


:D

Ali dobiš zelo veliko ali pa zgubiš zelo veliko. Raje imam neko srednjo varianto.

Sheteentz ::

Hja, potem pa naberi na kup ene pol milijona in boš letno imel za eno lepo plačo.

miki2019 ::

PreviousUser je izjavil:

Recimo, da rabiš pasivni dohodek takoj, nimaš časa plemenititi premoženja. Se splača vložiti v dividendne delnice? Gledal sem recimo AT&T, ta ima kar visok donos... Ali kdo prakticira to?


Pri dobršnem delu korporacij bo prišlo do popravkov zaslužkov na delnico ali EPS in takrat bodo oklestili tudi dividende, že kar nekaj jih je.
Dobro si je ogledat kakšno finančno poročilo 10k preden greš na dividende no to je dobro v vsakem primeru.

PreviousUser ::

Sheteentz je izjavil:

Hja, potem pa naberi na kup ene pol milijona in boš letno imel za eno lepo plačo.


Ma v bistvu rabim samo redne stroške pokrivati, ti pa niso tako visoki, lahko bi jih pokrival tudi s 4% safe withdrawal rate pravilom.

Reycis ::

Problem pri pasivnih dohodkih je, da bi jih zelo veliko ljudi imelo, kar konstantno povečuje njegovo ceno in tveganje.

madli007 ::

Jaz vlagam večinoma v delnice, ki izplačujejo dividende. Ampak moj plan ni živet od dividend po enem letu. Gledam bolj dolgoročno. Da bi se po 10-ih letih začelo nekaj poznati. Vsak mesec vložim neko količino denarja in kupim kar se po moje takrat v tistem momentu najbolj splača. Sem se pa naučil zelo hitro, da moreš pazit in ne loviti visokega dividend yield-a (t. i. dividend yield traps). Zelo hitro se zgodi, da ne morejo izplačevati tako visokih dividend (payout ratio je zelo pomembna stvar), kar pomeni zmanjšanje dividend in še osnoven vložek izgubi na vrednosti. Raje kupiš delnico, ki izplačuje manjši %, ampak so znani po tem, da letno dvigujejo dividende že dolgo let zapored. Sploh firme, ki so šle skozi različne krize in vseskozi dvigovale dividende.

Je pa tako. So plusi in minusi pri investiranju v delnice z dividendami.
+ konstanten "cash flow" (pasivni dohodek)
+ ne rabiš prodat delnic, če hočeš unovčit profit
- visoki davki (15% ameriški + 12,5% še pri nas)
- po navadi manjša rast vrednosti delnice
- precej dela pri napovedi dohodnine od dividend

Trenutno pa seveda vse prejete dividende (ki jih še nimam blazno veliko), reinvestiram nazaj v delnice, ki izplačujejo dividende. Kar pomeni, še več dividend, s katerimi kupim še več delnic, kar pomeni še več dividend, itd. ...

Je pa kakršnokoli investiranje precej tvegano, sploh trenutno.

Si pa pomagam s tem seznamom (dividend aristocrats): https://www.marketbeat.com/dividends/ar...

Smrekar1 ::

PreviousUser je izjavil:

Recimo, da rabiš pasivni dohodek takoj, nimaš časa plemenititi premoženja.


Kupuj loterijske srečke.

Čisto resno mislim.

Bobo95 ::

madli007 je izjavil:

- precej dela pri napovedi dohodnine od dividend

Koliko dela govorimo tukaj? 1h, 10h?
Sem pred kratkim začel z investiranjem v delnice, ki izplačujejo dividende, pa me ravno ta postopek zanima. A ne moreš preprosto FURS-u posredovati letnega poročila, ki ti ga broker priskrbi?

madli007 ::

Bobo95 je izjavil:

madli007 je izjavil:

- precej dela pri napovedi dohodnine od dividend

Koliko dela govorimo tukaj? 1h, 10h?
Sem pred kratkim začel z investiranjem v delnice, ki izplačujejo dividende, pa me ravno ta postopek zanima. A ne moreš preprosto FURS-u posredovati letnega poročila, ki ti ga broker priskrbi?


Hmm, problem je, ker moreš za vsako prejeto dividendo posebej vpisat podatke (Datum prejema dividend, Identifikacijska številka izplačevalca dividend, Naziv izplačevalca dividend, Naslov izplačevalca dividend, Država izplačevalca dividend, Znesek dividend (v EUR)**, Tuji davek (v EUR)**, Država vira, pa ne pozabit še na oprostitev po mednarodni pogodbi (za ZDA: 10/01)) v oni obrazec not, da ne plačaš večjih davkov kot je treba.

Po moje sem izpolnjeval manj kot uro (pri prejetih 20 dividendah lani). Je pa res, da sem že imel vse podatke pripravljene. V google sheets preglednico si sproti pišem prejete dividende in delam razne izračune v EUR, da potem ne rabim dolgo iskat tega.

Lahko bi si še bolj optimiziral podatke, pa bi si lepo v preglednico shranil vse podatke, ki jih rabim o teh podjetjih, da ne iščem tega vsakič, ali pa gledam svojo lansko napoved kaj sem vpisal.

Drugače pa davčne številke ameriških podjetij iščem preko tega: https://eintaxid.com/

Tako da je malo težko ocenit, ker sem mogoče manj časa porabil za vpisovanje podatkov, ker sem po drugi strani več časa zapravil za izdelavo google preglednice in vpisovanja podatkov v njo.

Tisto letno poročilo broker-ja pa jaz priložim kot priponko za dokazilo.

MonsterCod1 ::

Pozdravljeni,

Da ne odpiram nove teme, bom ker je bilo zgoraj omenjeno navajanje oprostitev po mednarodni pogodbi (za ZDA: 10/01)), pri oddaji napovedi za FURS.

Imam Invest account pri brokerju Admiral markets. Investiram večino v delnice ameriških podjetij. Njihov support mi je pojasnil, da ne nudijo W8 obrazca za izogib dvojnemu obdavčevanju. Pojasnili pa so, da lahko pokažejo koliko davka so preden sem dividendo prejel odvedli v US. Pravtako so rekli, da imajo dogovorjeno, da odvajajo 15% davek.

Ali lahko prosim za oprostitev po mednarodni pogodbi v tem primeru, ob predpostavki, da jim pošljem od brokerja dokazilo o odvodu 15% davka?

Isotropic ::

dividend aristocrats so zelo varne delnice, ki imajo stabilne dividende in jih ne bo ena kriza kar tako zjebala.
če daš ta obrazec W8, ti odvajajo 15% davka, kar ga pa oni očitno že po defaultu, tako da je ista figa oz. ne boš s tem obrazcem nič na boljšem.

bluefish ::

Prvič slišim za tale Admiral Markets. Vidim, da imajo kar dobra mnenja. Pa ti, zadovoljen?

Lahko v temo Izbira on-line brokerja, da ne smetim tukaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

MonsterCod1 ::

Še eno vprašanje. Broker ni za delnico ki izvira iz belgije odvedel davka. Verjtno najbolje, da se lotim iskanja kako jim davek plačati, da me ne pričaka kaj nezaželjenega. Je bil kdaj kdo v podobni situaciji?

Malidelničar ::

Koliko se kaj poslužujete tega?
Imam občutek, da ste bolj trejderji tu na tem forumu .....
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

immortan ::

at&t je kr dobro trenutno. je pa mal negotovo ker ni nič pumpnalo gor že nekaj časa

CrniPanter ::

Meni se zdi fajn gradit del svojega portfelja na nacin, da generira nek cash flow.

Moja ideja je, da poizkušam kjer je to smiselno / mogoce vsak "evro" pretvoriti, da dela dodatne evrčke zame.

Če gre za kripto je to staking / lending, če gre za denar je to vezava v depozite, če gre za vrednostne papirje pa pač obveznice in delnice z dividendnim donosom.

Osebno imam recimo Slovenske delnice predvsem zaradi dividend (Krka, Triglav, Sava), od tujih pa Pepsi, Coca Cola, Pfizer, Bayer, J&J, BTI + (tudi Microsoft).

Dolgorocni cilj je, da bi pokrival cim vec svojih bolj ali manj fiksnih stroškov.

FrRoSt ::

PreviousUser je izjavil:

Sheteentz je izjavil:

Hja, potem pa naberi na kup ene pol milijona in boš letno imel za eno lepo plačo.


Ma v bistvu rabim samo redne stroške pokrivati, ti pa niso tako visoki, lahko bi jih pokrival tudi s 4% safe withdrawal rate pravilom.


:)):)):))

Računati moraš na nekje 5% donos na delnice. Torej od 100k dobiš letno recimo 5k€! ;)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Lonsarg ::

Isti k. je ali je dobiček iz divedend ali pa iz rasti vrednosti delnice. Nobene razlika v smislu tveganja in nobene razlike v profitu, ena podjetja pač rastejo, druga odobno kujejo dobičke in ne vlagajo v širitev. Tudi nobene razlike ni v izplačilu, pri dividendah je pač avtomatsko, pri rasti delnic pa pač prodaš za isti efekt.

Iz stališča tveganje je bistveno da razpršiš, torej v stotine podjetij!

Iz stališča slovenskih davkov pa je bistveno da NI rednega letnega prihodka ampak samo ob prodaji, torej po domače hočeš akumulativne ETFje ki dobičke iz delnic samodejno vlagajo naprej. Če hočeš letno nekaj ven pobrat je še vedno lažje enkrat letno en del prodat in prijavit zgolj eno prodajo fursu, kot se zafrkavat z prijavo vsake prejete dividende posebaj.

redtech ::

MSFT za dividende 0.8%, PEP, KO 2%?

Sedaj so najcenejše delnice z divendam v rangu 8-10% na FTSE: LGEN, PHNX, BATS, PMLP, DEC, FAIR,..

Vse te delnice imajo eno skupno lastnost, ko gre obrestna mera gor, gre denar ven iz teh delnic (cena dol). Ko bo šla obrestna mera dol, bo denar iskal večji donos in prišel nazaj v te delnice.

Pri investiciji 40k dobiš nekje 3200 - 4000 minus 27% = 2400, 2800 to je cca 250 na mesec.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: redtech ()

bajsibajsi ::

Cca. 250 na mesec za 40k se zdi pa kar prelepo, da bi bilo res (ne pravim, da ni). Lahko kaj vec poves o tem? Bolj za laike. :)

Comandante ::

No ja, to je jagodni izbor delnic, ki je tudi precej tvegan. Pri pametni razprsitvi sredstev je realen donos za 40k bolj 120-150e na mesec. Neto seveda, po davku.

a_borlak ::

BTW, skladi, imamo kakšen neodvisen kalkulator, ki gleda za nazaj in ti zna povedati, koliko bi zaslužil (ali tudi ne)?

Skull_ ::

Backtesti za UCITS ETFje, lahko si sestaviš portfelj različnih ETF po poljubnih deležih: https://curvo.eu/backtest/en

redtech ::

bajsibajsi je izjavil:

Cca. 250 na mesec za 40k se zdi pa kar prelepo, da bi bilo res (ne pravim, da ni). Lahko kaj vec poves o tem? Bolj za laike. :)


Govora je samo o dividendah:

BATS.L 9.78%
PHNX.L 10.03%
LGEN.L 8.06%
IMB.L 7.92%
MNG.L 8.84%
MMLP(PMLP) 7.19%

Če vzameva povprečje 8% je to 3200 pred davki. Po mojih izkušnjah je pametno za dividende imeti svoj račun, ker bi sedaj izgubil veliko kapitala, dividende pa ne pokrijejo te izgube, ne veš kje se to ustavi.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izbira on-line brokerja (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Loža
752182354 (5573) onka
»

Degiro online broker (in alternative) - ima kdo izkušnje? (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Loža
547145182 (9885) Thomxy
»

Davek na akumulirane ETF-je (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5513782 (9634) zelenizmaj
»

V kateri sklad vložiti?

Oddelek: Loža
398994 (6856) Spajky

Več podobnih tem