» »

München bi šel spet na odprto kodo

München bi šel spet na odprto kodo

Slo-Tech - Zgodba s prestopom münchenske mestne uprave na Linux in nazaj dobiva še eno iteracijo, potem ko je že naredila 360-stopinjski obrat. Leta 2003 so se odločili, da bodo računalnike zaposlenih in celoten informacijski sistem migrirali na odprto kodo (GNU/Linux kot operacijski sistem, tedaj še OpenOffice kot pisarniški paket, brskalnik Firefox). Sedem let pozneje so bili na pol poti.

Kot je pričakovati pri tako obsežnem projektu, ki vključuje še več kot 15 tisoč računalnikov in uporabnikov, težav in zapletov ni manjkalo. Čeprav so leta 2013 prestop končali in ga ocenili pozitivno, se je že leto pozneje začelo na glas govoriti, da se obeta povratek Windows. Po eni stari so se pritoževali uporabniki, ker grafični vmesnik ni bil več enak, po drugi strani pa je bil novi župan Dieter Reiter (SPD) velik Microsoftov zagovornik. In res, tri leta pozneje (torej leta 2017) je mestni svet izglasoval vrnitev v Microsoftov objem. K temu je bržkone pripomogla tudi selitev Microsoftovega nemškega centra v München.

Ali se nam obeta še en 180-stopinjski obrat? Nova oblast namreč prinaša nove usmeritve. Novi koalicijski dogovor med Zelenimi in Socialnimi demokrati namreč predvideva poudarek na odprtih standardih in prosti odprtokodni programski opremi, kjer je to možno. Javni denar, javna koda, je koncept. Stranke, ki so podpisale koalicijsko pogodbo, bodo na oblasti do leta 2026, če ne bo šlo kaj res narobe. Bo sedaj tretja največja nemška mestna uprava spet v celoti migrirala na Linux? Trenutno namreč še poteka migracija z Linuxa na Windows, Oracle in SAP. Drastičnih sprememb še en bo, bodo pa v vseh novih pogodbah in razpisih prednost imele odprtokodne rešitve.

52 komentarjev

«
1
2

WhiteAngel ::

Kaj če bi München začel postavljati EU-wise odprto platformo za javne storitve. Vse občine in upravne enote po celem svetu rešujejo težave s prostorskim načrtovanjem, subvencijami, volitvami, osebnimi izkaznicami, vozniškimi, prijavami bivališč itd. Just a thought.

HotBurek ::

Javni denar, javna koda. Odlično. Naj pride to tudi k nam.

Ter seveda, da se na zaposlene ne gleda zgolj kot opice, ki znajo pritiskat na gumbe, ampak so v stalnem procesu izobraževanja in razvoja. Računalnik je THE orodje, in uporabniki morajo obvladati orodje, če želijo biti konkurenčni. Sicer lahko gremo nazaj na motike, pa pometanje ceste...

Odprti standardi: stran z .doc fajli in migracija na html+css+js vmesnik namesto kopiranja doc fajlov, ročnega pisanja s kulijem, skeniranjem/slikanje in odgovarjanja po mailu z doc priponko.

Pa fajn bi bilo, da bi šli lepo korak po korak. En manjši projekt, do konca da dela tako, kot je treba. In potem na naslednjega.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

djabi ::

Načeloma se strinjam, ampak bo potrebno za to, kar si napisal, verjetno potrebno zamenjat vsaj eno generacijo, če ne več. Da se razumemo: Ljudi in miselnost.

nergac ::

Linux je širok pojem.
Lahko celo rečemo, da je Ubuntu bližje M$ kot Debianu, ker ima tisto Amazonovo ikonco na namizju.
So pa to zgolj akademske razprave.

V društvu psihični bolniki uporabljajo linux brez težav, pa naj si je gor Mint, Ubuntu ali Debian.

Problem je miselnost in ne kaj drugega, kot je že napisal predhodnik.

RokX ::

Večina aplikacij se seli na web. Za navadne uporabnike je vseeno kaj jim teče v ozadju. Starup v web broswer in gotovo.
Kdor kuha ta nekaj zakuha

Zimonem ::

Z vsemi izkušnjami ne bo težko.

VaeVictis ::

RokX je izjavil:

Večina aplikacij se seli na web. Za navadne uporabnike je vseeno kaj jim teče v ozadju. Starup v web broswer in gotovo.


Tole je sicer res.

Samo upamo pa lahko, da bo zadeva tudi delovala tako kot treba, ker kar nekaj takih in podobnih poizkusov različnih organizacij smo že videli, pa na koncu se še vedno večina vrača nazaj na programe itd.

Samo še tole dodam, tudi tole j***** uporabnikov z nekimi novimi vmesniki, rešitvami, ki so same sebi namen, certifikati, ki zahtevajo samo določen browser, .... , pa tega so krivi različni izvajalci od odprte do zaprte kode, imam tudi poln k****.

K***, pa taki (odprti) standardi!
Let's Go Brandon!
Slo-tech.com je postal greznica in izguba časa!
Adijo!

svecka ::

pranje denarja nič drugega. Sorodniki politikov pa ja morajo nekaj delat, čeprav luft mešat z prehajanjem iz odprte kode in nazaj in spet obratno.

WhiteAngel ::

HotBurek je izjavil:


Odprti standardi: stran z .doc fajli in migracija na html+css+js vmesnik namesto kopiranja doc fajlov, ročnega pisanja s kulijem, skeniranjem/slikanje in odgovarjanja po mailu z doc priponko.


V mislih sem imel bolj standardizirane XML in JSON sheme. Aplikacij, ki jih prikazujejo in generirajo, jih je potem lahko mnogo.

HotBurek ::

Velja. XML in JSON so itak plaintext, kar lahko vsak program odpre in sparsa. DOC format je malo težje.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

Glugy ::

Mislim da to kaže na neinteligenco zaposlenih. Če te grafična drugačnost tako zavede da se je ne morš navadt pa jo sprejet; če so grafični bonbončki tisti ki so pomembnejši od same funkcionalnosti je potem kot da bi rekel pri vojski da ne morš nosit vojaške opreme ne zato ker ne bi bila funkcionalna ampak ker ni v skladu z letošnjo modo. Norost. Čim prej na odprto kodo seveda ob predpostavki da se ve da bo treba pač najprej na začetku v to dost več vlagat preden se bo obrestoval. Da se pač resno podstopi.

VaeVictis ::

Glugy je izjavil:

Mislim da to kaže na neinteligenco zaposlenih. Če te grafična drugačnost tako zavede da se je ne morš navadt pa jo sprejet; če so grafični bonbončki tisti ki so pomembnejši od same funkcionalnosti je potem kot da bi rekel pri vojski da ne morš nosit vojaške opreme ne zato ker ne bi bila funkcionalna ampak ker ni v skladu z letošnjo modo. Norost. Čim prej na odprto kodo seveda ob predpostavki da se ve da bo treba pač najprej na začetku v to dost več vlagat preden se bo obrestoval. Da se pač resno podstopi.


Ne gre se za neinteligenco zaposelnih.

Vsak zaposleni se lahko vsega nauči.

Samo, če si vso življenje navajen na en način in je ta način, že praktično t.i. "muscle memory" je izguba produktivnosti se učiti nek nov način dela.

In ta del učenja in padec produktivnosti je lahko višji od same cene programske opreme.

Sicer je ekstremen primer, samo lepo pokaže tole:



ps: Če hočemo novo generacijo spraviti na odprto kodo, jo je treba začeti trenirati že od mladih nog, druge možnosti na dolgi rok ni!
Let's Go Brandon!
Slo-tech.com je postal greznica in izguba časa!
Adijo!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: VaeVictis ()

mtosev ::

Me zanima, ce bodo sli na linux pol pa cez nekaj let spet nazaj na windows. Nekatere ljudi katere poznam imajo celo probleme s uporabo thunderbirda ali me klicejo zakaj ni neta, a sploh niso bili prek wifija povezani na AP/modem.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

pirat ::

Osel gre samo enkrat na led.
Bavarci bi šli še drugič.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pirat ()

LightBit ::

Politično kadrovanje.

nergac ::

Ja, moderno je biti zelen, odprtokoden ...
Že se je uveljavil izraz ekofašisti ...

Sicer meni osebno ustrezajo odprtokodne rešitve, rad hodim peš, Ok preveč sem na kompu, kar ni ravno zeleno.

MrStein ::

Zgodba je zanimiva, ampak tu ne vidim razloga za novico.

Politiki so se zavezali? Podpisali namero?

Ko bo kaj konkretnega, pa naj bo tudi novica.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Markoff ::

nergac je izjavil:

V društvu psihični bolniki uporabljajo linux brez težav, pa naj si je gor Mint, Ubuntu ali Debian.

8-O
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

nergac ::

Markoff, kaj se čudiš?
Psihiatrični bolniki smo tudi ljudje, ki uporabljajo tehnologijo.
Eni so vešči bolj, drugi manj.
Predvsem se uporablja brskalnik za iskanje informacij po spletu in pa youtube za poslušanje glasbe, pa gmail in fb.
Pa smo dobili od duha časa stare kompe z 2 G rama, ponavadi z Mintom ali Ubuntujem.
Pa so se uporabniki znašli brez težav.
Sploh niso rabili pomoči.
Edino Ubuntu se je skozi nekaj sesuval, če ga nisi pogosto pedenal, pa sem počil gor Debian.
Aja, pa Lubuntu se ni ravno prijel, raje so imeli LibreOffice kot Abiword.

Igričarjem pa nisem mogel kaj prida pomagati, to je res. Ampak velika večina je imela najraje pasjanso.

darkolord ::

HotBurek je izjavil:

Velja. XML in JSON so itak plaintext, kar lahko vsak program odpre in sparsa. DOC format je malo težje.
DOCX (Open XML) je plaintext XML.

Če greš spet nekaj novega, prideš do spet naokrog do tega:

BigWhale ::

HotBurek je izjavil:

Velja. XML in JSON so itak plaintext, kar lahko vsak program odpre in sparsa. DOC format je malo težje.


Doc format je v bistvu zazipan XML. Vsaj bil je.

p6736770Lahko celo rečemo, da je Ubuntu bližje M$ kot Debianu, ker ima tisto Amazonovo ikonco na namizju.[/st.citat naj bi izjavil:



Ze nekaj casa je nima vec ... Kaj si pravzaprav sploh zele


Ze nekaj casa je nima vec ... Kaj si pravzaprav sploh zelel povedati?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

BigWhale ::

nergac je izjavil:

Igričarjem pa nisem mogel kaj prida pomagati, to je res. Ampak velika večina je imela najraje pasjanso.


Trenutno mi Steam vrne 6,569 naslovov iger, ki jih lahko namestim na racunalnik. Ne vem, no ... :)

nergac ::

Na 15 let starem kompu z 2 G Rama mi tudi Steam kaj dosti ne pomaga.
Itak pa ni glavni namen teh računalnikov igričarstvo.
Sicer ne vem kako je zdaj.
Ukrepi se rahljajo, delavnice potekajo preko zoom-a.
Sicer trenutno nisem aktiven v društvu, pa tudi s kompi tam se več ne ukvarjam.
Sicer se tudi ni treba, Debian je skoraj nemogoče sesuti.
So pa tisti kompi pred dokončno upokojitvijo.

Sam pa sem zdaj tudi v čisto drugih projektih, sicer bolj privatne narave, ampak nič kaj zahtevnega.
Tudi linuxa mi je dovolj za nekaj časa, do konca podpore Busterja (in Stretcha) se mi ni treba ukvarjati z njim.

Vanadium ::

Ah to bo še zanimivo, pri nas na šihtu je že bil problem pri starejši generaciji testna migracija iz word 2007 na office 365 in to so zaposleni 40+ naprej. Da bi jim pa libre office gor namestili pa itak nebi znal več nič napisat. Samo da se malo vmesnik spremeni pa je cela jeba ker si zapomnijo izgled ikonic ipd...

Key Quest ::

Pa si siguren da je primerjava s psihicnimi bolniki katerim racunalnik predstavlja zapravljanje casa primerna primerjava z nekom, ki mu je racunalnik osnovno orodje za opravljanje svojega dela?

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: PromeuZ ()

Key Quest ::

Vanadium je izjavil:

Ah to bo še zanimivo, pri nas na šihtu je že bil problem pri starejši generaciji testna migracija iz word 2007 na office 365 in to so zaposleni 40+ naprej. Da bi jim pa libre office gor namestili pa itak nebi znal več nič napisat. Samo da se malo vmesnik spremeni pa je cela jeba ker si zapomnijo izgled ikonic ipd...


Sej to je osnovni problem vsake spremembe vsiljevanja novih resitev iz neke nacelnosti. Razumem da se vse zaledne sisteme migrira na odprtokodne resitve, samo ne se zajebavat z uporabniskimi vmesniki. :D

Spletne resitve so tudi malo vprasljive, ko jih enkrat primerjas z zaresnimi programi ki so zasnovani s tipkovnico v mislih in ki jih upravlja nadrkan racunovodja izvezban v strojepisju. Podatki tle kr svigajo ... redko pa vidis spletno aplikacijo ki bi lahko konkurirala temu. Vecinoma se gre na vmesnik kjer je miska glavni upravljalec, kar znatno zmanjsa storilnost. Samo to ni tolko problem v odprtokodnih resitvah kot v smeti vmesnikih, ki ga jih pogosto najdemo v spletnih resitvah, ki pa nas hkrati vehementno prepricujejo da je to nujno za neodvisnost od platforme -- kot da je nemogoce naredit klienta baze za drug OS.

joze67 ::

Med nabijanjem čez starejše imbecilne uslužbence, ki so se nekako uspeli ogniti COVID-19, je morda prav, da pomislimo, da je za njih računalnik samo orodje. In mu za vsako novo verzijo spraševati, "kako pa se sedaj to naredi", "kam so premaknili X" itd - še posebej, če gre za funkcionalnosti, ki se uporabijo mesečno ali letno, kar pač se dogaja, ker je administrativni cikel mnogih zadev tak ... skratka, gre za navadno motnjo v njihovem delu. Pričakovanje, da se bodo vsako jutro pol ure pred šihtom zapodili v sistem in preklikali vse gor in dol s sijočimi očki, da vidijo, če je kak nov bonbonček, so pač zgrešena.

@BigWhale: .doc ni zazipan XML. .docx je. .doc je lep binarni format, ki je v osnovi še iz Word for DOS (!) in je bil kar napreden (pri ločevanju besedila od oblike) glede na konkurenco (WordStar, Word Perfect), kjer se je formatiralo z vstavljanjem kontrolnih znakov (binarni HTML :P)

Sicer pa je prehod na Web platformo del konsolidacije industrije. Do 80ih je bil v uporabi podoben model (pri nas pogosto PDP/VAX + VT52/VT100 terminali npr), potem je prišla revolucija z decentralizacijo, sedaj pa je industrija zrela in veliki igralci zapirajo prostor - namesto VAXov oblak (ki bi lahko, pa ne, tekel na VAXih), namesto VT100 pa Chrome.

Šmorn ::

Prehitro spreminjanje sistema in/ali guija je navadno zaj******** uporabnika. Primer je zadnja verzija Outlooka. Samo v zadnjem tednu sem dobil 10 klicev kam je izginilo iskanje. Par centimetrov višje...

boldleaf ::

RokX je izjavil:

Večina aplikacij se seli na web. Za navadne uporabnike je vseeno kaj jim teče v ozadju. Starup v web broswer in gotovo.

No zablod ITja pac res ne rabimo, kakor tudi ne zmanjsevanje produktivnosti ze tako neproduktivnega javnega sektorja, se najmanj kar rabimo je, da jim damo izgovor, da se jim ves software tako vlece, da morajo vmes na kavico.

PrimoZ_ ::

Če je spreminjanje GUI-ja tak problem za končne uporabnike, potem je nek Linux distro super opcija.
Vzameš neko popularno osnovo, ki ima dolgo podporo, npr. Ubuntu LTS, Centos, Debian in za čez razviješ custom DE z minimalističnim izgledom.
LibreOffice in Thunderbird pa sta tudi že od pamtiveka enaka.

Lahko daješ miljone za licence ali pa zaposliš 10 razvijalcev, ki vzdržujejo tvoj namenski DE, da se odpravljajo luknje, se ohranja kompatibilnost z novimi verzijami distrota ki ga imaš za temelj, itd ..

pegasus ::

PrimoZ_ je izjavil:

čez razviješ custom DE z minimalističnim izgledom.
Zakaj bi odkrival toplo vodo?
Xfce4 je enak že od 2003, AfterStep/WindowMaker furata nextstep izgled, ki izhaja iz 1987 ... Vsa UI stabilnost je tu že 3+ desetletja, le folk si pusti prodat "new and improved" vsakih nekaj let. Prav, kakor jim paše ... izbira obstaja.

showsover ::

ja, ne vem, ce se spreminja gui, se pac naredi kaksno 1-2 urno delavnico za zaposlene, skupaj z nekim dokumentom s povzetki, management bo to ze pok(o)ril, ce se pravilno predstavi (in se da)!
sam se najraje up-the-chain pogovarjam, je najlazje in... koristno.

PrimoZ_ ::

pegasus je izjavil:

PrimoZ_ je izjavil:

čez razviješ custom DE z minimalističnim izgledom.
Zakaj bi odkrival toplo vodo?
Xfce4 je enak že od 2003, AfterStep/WindowMaker furata nextstep izgled, ki izhaja iz 1987 ... Vsa UI stabilnost je tu že 3+ desetletja, le folk si pusti prodat "new and improved" vsakih nekaj let. Prav, kakor jim paše ... izbira obstaja.


Xfce ne poznam dobr, če je res tako konstanten glede izgleda je mogoče res dobra opcija, v kolikor bi ga začeli lomit pa še vedno lahko narediš fork

Zvezdica27 ::

kar se tiče DE je pač treba izbrati pravega. Lxde in xfce sta veliko bolj enotna, kot, recimo Gnome, da unity in ostalih zadev ne omenjam.

Žal ne vem, kaj je furalo Monakovo, ampak debian stable + xfce bi bila moja prva izbira za laika. Tudi lxde.

Če govorimo o linux.

zz

Key Quest ::

Sej ni problem v uporabniskem vmesniku operacijskega sistema, problem so namenske aplikacije ki se jih ne seli z enega OSa na drugega, pac pa se jih seli v brskalnik s cimer samo po sebi ni nic narobe, problem je pa da je treba jebeno dodelati graficni vmesnik in ostati na enem konceptu dovolj dolgo, da se ga vsi navadijo. Ne pa da se prehaja med razlicnimi opcijami iz politicnih vzgibov kateri se menjavajo z vsakim mandatom. Ce sem pred leti se vrjel da se pri prehodih z zaprtih na odprokodne resitve pri javni uporavi gre za cisto tehnicne razloge, mi je sedaj jasno da je to politicna odlocitev v katero tehnicni kader ne vrjame, oziroma se zaveda da bodo najkasneje cez pet let migrirali nazaj in je zato karsnokoli investiranje casa in truda v take resitve popolnoma nesmiselno.

Zadati bi si morali dolgorocno usmeritev, ki ne bi bila vezana na politiko, oziroma sama politika o tem ne bi smela odlocati in nato to dosledno izpeljati.

PrimoZ_ je izjavil:

Če je spreminjanje GUI-ja tak problem za končne uporabnike, potem je nek Linux distro super opcija.
Lahko daješ miljone za licence ali pa zaposliš 10 razvijalcev, ki vzdržujejo tvoj namenski DE, da se odpravljajo luknje, se ohranja kompatibilnost z novimi verzijami distrota ki ga imaš za temelj, itd ..


Za licence ne grejo miljoni, pac pa zanemarljiva cifra na posameznega zaposlenega. Ce vsak zaposlen porabi en dan za ucenje novega uporabniskega vmesnika in privzemimo da bo po tem dnevu enako ucinkovit kot je bil na starem (kar je res optimisticno:) si ze zagonil denar, ki si ga prisparal na licencah.

mihor ::

HotBurek je izjavil:

Javni denar, javna koda. Odlično. Naj pride to tudi k nam.


Se popolnoma strinjam. Ampak pri tem režimu danes ni šans...

s1m0n ::

Se že ima datum kdaj bodo spet šli nazaj na MS? :) Kaže, da bo to kar ponavljajoče...
Pri nas so bile že kar obsežne težave s tiskalniki/skenerji ampak to ni za pripisat OSu. Pa tudi kak soliden OCR se ni našel. Je pa res, da je uporabnikov le za peščico.

nergac ::

Key Quest je izjavil:

Pa si siguren da je primerjava s psihicnimi bolniki katerim racunalnik predstavlja zapravljanje casa primerna primerjava z nekom, ki mu je racunalnik osnovno orodje za opravljanje svojega dela?


Sem psihični bolnik.
Po izobrazbi sem inženir matematike.
V srednji šoli in na fakulteti FMF sem imel računalništvo 10.
Bil sem v različnih službah - prav vse sem dobil ravno zaradi računalništva.

V nobeni službi ni nobene pritožbe čez mene glede računalništva.

Diplomsko nalogo sem opravljal s področja numerične analize.

Lahko se srečava tudi v živo, da ti osebno povem, da si bedak.

Pa še to:
spoznal sem dva doktorja znanosti, 9 stopnje izobrazbe, oba z F diagnozo in hospitalizacijami, oba sta dočakala pokojnino s polno delovno dobo, oba sta priznana strokovnjaka, vsak na svojem področju (stroki sta naravoslovni).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nergac ()

nergac ::

KeyQuest,
pričakujem javno opravičilo na ST.

Mode ne bom vmešaval v to.

Se pa tudi sam opravičujem, da sem ti rekel bedak - vendar tega ne obžalujem.

MrStein ::

PrimoZ_ je izjavil:


Lahko daješ miljone za licence ali pa zaposliš 10 razvijalcev, ki vzdržujejo tvoj namenski DE, da se odpravljajo luknje, se ohranja kompatibilnost z novimi verzijami distrota ki ga imaš za temelj, itd ..

10 razvijalcev stane tam 300-350 tisoč EUR na leto. Samo plače, kaj šele oprema, pisarne itd...
Si prepričan, da so licence tako drage?

showsover je izjavil:

ja, ne vem, ce se spreminja gui, se pac naredi kaksno 1-2 urno delavnico za zaposlene, skupaj z nekim dokumentom s povzetki, management bo to ze pok(o)ril, ce se pravilno predstavi (in se da)!

Management bo vprašal: in kaj pridobimo v zameno za ta strošek?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

nergac ::

Zvezdica27 je izjavil:

kar se tiče DE je pač treba izbrati pravega. Lxde in xfce sta veliko bolj enotna, kot, recimo Gnome, da unity in ostalih zadev ne omenjam.

Žal ne vem, kaj je furalo Monakovo, ampak debian stable + xfce bi bila moja prva izbira za laika. Tudi lxde.

Če govorimo o linux.

zz


Debian stable + Mate.

Saj isto je v štacuni.
Leta kupuješ priljubljene konzerve.
Pa vsako leto "odslej v novi podobi."

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nergac ()

nergac ::

Zase osebno pa sem si naredil "frankenstein" distribucijo:
- debian Stretch, DE Mate
- elementi Mate namizja pa pobrani iz Ubuntu Mate (Zesty)

To pa je res popolno zabijanje časa, ampak važno je da sem zadovoljen.

johnnyyy ::

Zvezdica27 je izjavil:

kar se tiče DE je pač treba izbrati pravega. Lxde in xfce sta veliko bolj enotna, kot, recimo Gnome, da unity in ostalih zadev ne omenjam.

Žal ne vem, kaj je furalo Monakovo, ampak debian stable + xfce bi bila moja prva izbira za laika. Tudi lxde.

Če govorimo o linux.

zz


Če bi sam izbiral bi bila moja izbira xfce za DE ter gentoo za distribucijo.

Key Quest ::

nergac je izjavil:

Key Quest je izjavil:

Pa si siguren da je primerjava s psihicnimi bolniki katerim racunalnik predstavlja zapravljanje casa primerna primerjava z nekom, ki mu je racunalnik osnovno orodje za opravljanje svojega dela?


Sem psihični bolnik.
Po izobrazbi sem inženir matematike.
V srednji šoli in na fakulteti FMF sem imel računalništvo 10.
Bil sem v različnih službah - prav vse sem dobil ravno zaradi računalništva.

V nobeni službi ni nobene pritožbe čez mene glede računalništva.

Diplomsko nalogo sem opravljal s področja numerične analize.

Lahko se srečava tudi v živo, da ti osebno povem, da si bedak.

Pa še to:
spoznal sem dva doktorja znanosti, 9 stopnje izobrazbe, oba z F diagnozo in hospitalizacijami, oba sta dočakala pokojnino s polno delovno dobo, oba sta priznana strokovnjaka, vsak na svojem področju (stroki sta naravoslovni).


nergac je izjavil:

KeyQuest,
pričakujem javno opravičilo na ST.

Mode ne bom vmešaval v to.

Se pa tudi sam opravičujem, da sem ti rekel bedak - vendar tega ne obžalujem.


Malce si zmeden.

showsover ::

MrStein je izjavil:

Management bo vprašal: in kaj pridobimo v zameno za ta strošek?

Absolutno! Ti ne bi?

nergac ::

Key Quest je izjavil:

nergac je izjavil:

Key Quest je izjavil:

Pa si siguren da je primerjava s psihicnimi bolniki katerim racunalnik predstavlja zapravljanje casa primerna primerjava z nekom, ki mu je racunalnik osnovno orodje za opravljanje svojega dela?


Sem psihični bolnik.
Po izobrazbi sem inženir matematike.
V srednji šoli in na fakulteti FMF sem imel računalništvo 10.
Bil sem v različnih službah - prav vse sem dobil ravno zaradi računalništva.

V nobeni službi ni nobene pritožbe čez mene glede računalništva.

Diplomsko nalogo sem opravljal s področja numerične analize.

Lahko se srečava tudi v živo, da ti osebno povem, da si bedak.

Pa še to:
spoznal sem dva doktorja znanosti, 9 stopnje izobrazbe, oba z F diagnozo in hospitalizacijami, oba sta dočakala pokojnino s polno delovno dobo, oba sta priznana strokovnjaka, vsak na svojem področju (stroki sta naravoslovni).


nergac je izjavil:

KeyQuest,
pričakujem javno opravičilo na ST.

Mode ne bom vmešaval v to.

Se pa tudi sam opravičujem, da sem ti rekel bedak - vendar tega ne obžalujem.


Malce si zmeden.


Seveda.
Zato pa tu zabijam čas, namesto da bi šahiral.

Vazelin ::

Upam da tokrat uspe
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

dexterboy ::

HotBurek je izjavil:

Javni denar, javna koda. Odlično. Naj pride to tudi k nam.
Ter seveda, da se na zaposlene ne gleda zgolj kot opice, ki znajo pritiskat na gumbe, ampak so v stalnem procesu izobraževanja in razvoja. Računalnik je THE orodje, in uporabniki morajo obvladati orodje, če želijo biti konkurenčni. Sicer lahko gremo nazaj na motike, pa pometanje ceste...
Odprti standardi: stran z .doc fajli in migracija na html+css+js vmesnik namesto kopiranja doc fajlov, ročnega pisanja s kulijem, skeniranjem/slikanje in odgovarjanja po mailu z doc priponko.
Pa fajn bi bilo, da bi šli lepo korak po korak. En manjši projekt, do konca da dela tako, kot je treba. In potem na naslednjega.

IT izobraževanje?
ROFL!
Le kdo si tega ne bi želel. Ampak svar je v realnosti drugačna;
Ljudje, ki imajo MAG v nazivu izobrazbe, NE znajo ločiti med navideznim in fizičnim računalnikom.
Ljudje, ki imajo MAG v nazivu izobrazbe, NE znajo tekoče shranjevati kucanja v wordovem dokumentu, ampak po dveh urah stisnejo nekaj, kar pobriše dve uri dela.
Ljudje, ki imajo MAG v nazivu izobrazbe, NE znajo ugansniti računalnika, ampak pritisnejo gumb na ekranu in trobijo, da je comp ugasnjen.
In to ni samo en MAG, jih je kar nekaj....
Včasih se vpraam, če compi niso preveč zahtevni za folk. Sej elektriko imamo. Pa daljinec za TV in klimo. Hladilnik, mikrovalovka, štedilnik, pečica... več NE rabijo.
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

BigBoss ::

Tistale slikca je prav zanimiva, če napiš prebereš kot da je v angleščini ...

Die IT Evolution :))
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

München bi šel spet na odprto kodo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
5211300 (6896) BigWhale
»

Linuxu v Münchnu slabo kaže (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
14037769 (31851) MrStein
»

Münchenski mestni svetniki ne znajo uporabljati Linuxa (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
20171723 (62365) Ghost7
»

München z migracijo na Linux privarčeval štiri milijone evrov (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
10428685 (24905) Ashrack
»

Münchnski prehod na Linux se nadaljuje (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
20616496 (11869) poweroff

Več podobnih tem