» »

Zdrav pristop k žalovanju

Zdrav pristop k žalovanju

Cange ::

Verjetno občutljiva tema, ampak dobro je vedeti:
A gre žalovanje po principu čimbolj se zamotiti in dati času čas?

Vazelin ::

Ja. To o času precej drži. Čas celi rane. Na žalost lahko traja tudi leta.


Mene npr. je dolgo morilo dejstvo, da z osebo, s kero sem si bil zelo blizu in je umrla, se zadnjič, ko sva se videla, nisva razšla ravno prijateljsko. Res tisto, vedno v dobrih odnosih samo zadnjič, ko sva se videla se nismo prijateljsko razšli. Potem pa hitro po tistem smrt. :'(
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vazelin ()

lonewolf_ ::

Meni je pomagalo, da sem se zamotil, vsak dan sem postoril nekaj pa je dan minil, zaspal sem takoj, ker sem bil fizično utrujen.. ko pa je prišel kakšen deževen dan, ko nisem moral veni kaj postoriti pa so začele misli uhajati... vsak dan, teden, mesec pa vedno manj :) Podaš se v družbo, če je nimaš si najdeš kakšno aktivnost kjer boš imel vsaj neko družbo, jaz sem začel na koncu sprehajati pse iz zavetišča. Ne nadomesti, pomaga pa. Vsaj meni.
R7 5700G + NH-U12P SE2 | Ballistix 2x8Gb 3000MHz
Mortar Titanium | P1 500GB | Exos 3TB | SSD MX500 1TB
beQuiet 700W Gold | Fractal Design Define S

Horas ::

FAZE ŽALOVANJA
Ob novici o smrti bližnjega najprej sledi šok, ki traja od ene ure do enega tedna. V fazi šoka se oseba počuti popolnoma brez nadzora. Ne glede ali je smrt nenadna ali posledica dolgotrajne bolezni, je šok enak. Človek se ponavadi ne zaveda, kaj se pravzaprav dogaja.

Temu sledi faza zanikanja, ki nam služi kot obrambni mehanizem, s katerim si omilimo bolečo izkušnjo.

Po fazi zanikanja sledi faza jeze, v kateri iščemo krivca za smrt ljubljene osebe. Najpogosteje se jezimo na zunanji svet, ni pa izključena tudi jeza na umrlo osebo.

Fazi jeze sledi faza pogajanja. V njej želimo dobiti še eno priložnost in pri tem lahko vključimo tudi boga, da nam pri tem pomaga.

Sledi globoka žalost, kjer se posameznik sooči s svojo bolečino.

Ko bolečina popusti do te mere, da lahko uvidimo realnost, nastopi zadnja faza, sprejemanje. V tej fazi lahko ponovno vlagamo vase in v svojo prihodnost.

odvisno od posazmeznika. nekateri dajo čez vse faze. nekateri določene spustijo oziroma jih niso zmožni dat čez.
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

IL_DIAVOLO ::

Jesus christ, ne bluzi.

Jok, nato kako uro gledaš v prazno, drug dan ko se zbudiš se pa začnejo prave bitke do pogreba, ki pa je itak bitka na neretvi. Potem po sedmini pa postane lažje.

Nobenega sistema ni, vsak žaluje po svoje, eni kričijo, drugi se zaprejo v sebe in jih znotraj razžira. Jaz bi rekel za sebe, da sicer sem prebolel izgubo, ampak neke temne misli so pa še vedno prisotne. V glavnem, smrt te spremeni tako ali drugače. Kdo trdi drugače, si sam sebi laže oz. ne opazi spremembe v obnašanju oz. načinu komunikacije.

Spet pa ni vsaka smrt ista, najhujša je izguba otroka, nato pa partnerja.

solatko ::

Ko bomo ljudje dojeli, da je smrt del življenja, nam bo ob teh dogodkih lažje. Nekatere civilizacije, se ob smrti celo veselijo in pokojnika ob pesmi in plesu pospremijo na zadnjo pot.

Seveda je smrt bližnje osebe boleča, sploh, kadar gre za sorazmerno mlado in do takrat, zdravo osebo ali, ko starši pokopljejo otroka, vendar to je del življenja, ki po smrti, mora teči dalje. V žalovanju mora biti neka zdrava mera, saj to ne sme preiti v depresijo in poslabšanje lastnega zdravstvenega stanja. Žalujoči mora čim prej v družbo, saj samota ubija duha.

Kadar je po sredi težka in huda bolezen pa je potrebno smrt jemati kot odrešitev, ter se ob žalovanju tolažiti, da je umrli rešen hudega.

Treba je živeti za žive in ne umirati z mrtvimi.
Delo krepa človeka

Phantomeye ::

Meni je pred kratkim umrl oče (kmalu bo en mesec) - po 5 letni bolezni. Nisem jokal, nisem žaloval ... upal bi celo reči, da mi je odleglo. Ne vem ali kaj z mano narobe ali pa sem se že zdavnaj sprijaznil. Bolezen nima zdravila. Zato ni upanja kot pri kakem raku ali podobnih zadevah.

Po drugi strani pa jokam med filmi.

Zgodovina sprememb…

Horas ::

Phantomeye je izjavil:

Meni je pred kratkim umrl oče (kmalu bo en mesec) - po 5 letni bolezni. Nisem jokal, nisem žaloval ... upal bi celo reči, da mi je odleglo. Ne vem ali kaj z mano narobe ali pa sem se že zdavnaj sprijaznil. Bolezen nima zdravila. Zato ni upanja kot pri kakem raku ali podobnih zadevah.

Po drugi strani pa jokam med filmi.


razumljivo če si ga 5 let gledal bojevati z boleznijo.
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

IL_DIAVOLO ::

Se vedno bi morala biti prisotna zalost, ko se spominjaš da si gledal človeka umirati, ampak mu nisi mogel pomagati.

Se danes po 5 letih dobim solzne oci, pa načeloma ne kazem čustev. Ne vem no, meni je to cudno. Jaz se za živalmi jokam.

solatko ::

IL_DIAVOLO - Jaz se pa od srca nasmejim, ko si pogledam kakšen filmček z očetom in sem tistih, ravno tako pet mučnih let, izbrisal iz spomina in imam na njega samo lepe spomine. Še moj sin se nasmeji, ko vidi, kakšne sva s fotrom pokala, mama ali brat pa snemala na 8mm film.
Delo krepa človeka

Phantomeye ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Se vedno bi morala biti prisotna zalost, ko se spominjaš da si gledal človeka umirati, ampak mu nisi mogel pomagati.

Se danes po 5 letih dobim solzne oci, pa načeloma ne kazem čustev. Ne vem no, meni je to cudno. Jaz se za živalmi jokam.


Tudi jaz jokam za živalimi. Pač ni blo nenadno. Sprijaznil sem se že vmes. Na dan, ko je izvedel, kaj ima, smo vedeli, da maks 5 let. In dan za dnem gledaš in veš, da je neizogibno.

Phantomeye je izjavil:

IL_DIAVOLO je izjavil:

Se vedno bi morala biti prisotna zalost, ko se spominjaš da si gledal človeka umirati, ampak mu nisi mogel pomagati.

Se danes po 5 letih dobim solzne oci, pa načeloma ne kazem čustev. Ne vem no, meni je to cudno. Jaz se za živalmi jokam.


Tudi jaz jokam za živalimi. Pač ni blo nenadno. Sprijaznil sem se že vmes. Na dan, ko je izvedel, kaj ima, smo vedeli, da maks 5 let. In dan za dnem gledaš in veš, da je neizogibno. Sem žalosten.

Zgodovina sprememb…

dexterboy ::

Delno pripomore k celotni situaciji tudi dejstvo, da več, kot si "dreka in sranja" dal skozi že prej, je šok manjši kot pa, če si živel brezskrbno življenje, potem pa nenadoma izguba najbližjega... Je pa res, smrt je neizogibna in gledati na to kot nekaj strašnega, je ... strašno že samo po sebi.
Mene veliko bolj kot izguba bližnjega ali svojcev ali prijateljev boli dejstvo, da ne znamo ceniti časa, ko smo živi;
vse bolj opažam, da ni skorajda nobenega spoštovanja, zaupanja, ljubezni, tople besede, nasmeha, nežnega objema... imam občutek, da so duhovne vrednote zamenjale materialne dobrine, kjer pa čustva ne smejo priti na plano, ako želiš furati novega A6. Pa da me ne bo kdo zamešal z duhovnikom, ker to nisem ;)
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Cange ::

V mladih letih se mi je zgodilo strašno žalovanje, totalna katastrofa za več let. Če bi takrat vedel kaj se lahko zgodi in bi lahko izbiral, bi izbral "kamen" za vedno.
Prekaljenost ohrani razum, to se mi zdi pravi mehanizem za zdravo žalovanje. Nedolgo nazaj je na tem forumu nekdo napisal stavek v smislu kakeršen odnos je bil je pač bil, neizkoriščen potencijal odnosa je imaginaren.

[Michael] ::

Cange je izjavil:

A gre žalovanje po principu čimbolj se zamotiti in dati času čas?


Ne vem, če je zamotati se (zapreti se) najboljša izbira, dati času čas pa definitivno.
Protokol žalovanja...

1.) Zanikanje.
2.) Jeza.
3.) Pogajanje.
4.) Depresija (žalost).
5.) Sprejemanje.

ODNOSI, SEKS / 5 stopenj žalovanja

solatko ::

DexterBoy - Na tebi je, da se obnašaš tako, kot želiš, da se drugi obnašajo s teboj, jaz nimam nobenega problema, so se pa z osamosvojitvijo vrednote spremenile in, če se obnašaš kot včasih, si takoj yugonostalgik ali najmanj tardeč.

Cange - Pokojnih se moraš spominjat po dobrih stvareh, slabe pa pozabit in jih boš imel vedno v lepem spominu. Tudi žalovanje je del življenja, pri nobeni stvari pa ni dobro pretiravat.

[Michael] - Žalovanje v samoti pripelje ob skoraj vsaki izgubi do depresivnih stanj. Čim prej v družbo in živeti naprej je najboljše vodilo.
Delo krepa človeka


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Smrt bi morali praznovati (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
738479 (6472) jb_j
»

Zakaj moramo spoštovati mrtve? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
14935200 (31665) kr1ženska
»

Diamant (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5010755 (9302) destroyer2k

Več podobnih tem