» »

EU podpira 5G

1
2
3

strawman ::

globoko grlo je izjavil:

In zakaj bi ISPji skočil na 5G vagon, če je full strošek?


Zakaj bi DARS asfaltiral ceste, če lahko ljudje vozijo po makadamu?
Ker na dolgi rok izboljšaš svoje storitve, jih ponudiš več in posledično več zaračunaš. Saj od Murske Sobote do morja lahko prideš po lokalnih cestah, vendar tega ne počne skoraj nihče, ker se ne splača.

kuvanasarma ::

blackbfm je izjavil:

a bo standard vsaj 500/500 in neomejen prenos


Kaj bos s 500/500 prenosom? Res me zanima. Ko smo sli iz dialupa na 1mbit broadband je blo noro, pa tam nek do 20mbit se je kr poznalo.. Zdaj ko ima vsaka hisa optiko je ze kr dolgocasno vse, in nevem kaj tolk hudo uporabnega lah sploh pocnes s "500/500" razen da si meris penis na speedtestih


wait what?
1 faking leto se že matram da nam pripeljeo OŠO optiko v vas, ker smo komercialno nezanimivi.
Res je da ne rabiš optike če si pri mamici doma in gledaš cartoon network alpa pikaboo.

Ljudje ki ne veste zakaj je kaj uporabno ste potem najbolj glasn kako je to bedarija....

LeQuack ::

kuvanasarma je izjavil:

blackbfm je izjavil:

a bo standard vsaj 500/500 in neomejen prenos


Kaj bos s 500/500 prenosom? Res me zanima. Ko smo sli iz dialupa na 1mbit broadband je blo noro, pa tam nek do 20mbit se je kr poznalo.. Zdaj ko ima vsaka hisa optiko je ze kr dolgocasno vse, in nevem kaj tolk hudo uporabnega lah sploh pocnes s "500/500" razen da si meris penis na speedtestih


wait what?
1 faking leto se že matram da nam pripeljeo OŠO optiko v vas, ker smo komercialno nezanimivi.
Res je da ne rabiš optike če si pri mamici doma in gledaš cartoon network alpa pikaboo.

Ljudje ki ne veste zakaj je kaj uporabno ste potem najbolj glasn kako je to bedarija....


A nimate lopat? Zakaj bi čakali če si lahko sami napeljete.
Quack !

kuvanasarma ::

LeQuack je izjavil:

kuvanasarma je izjavil:

blackbfm je izjavil:

a bo standard vsaj 500/500 in neomejen prenos


Kaj bos s 500/500 prenosom? Res me zanima. Ko smo sli iz dialupa na 1mbit broadband je blo noro, pa tam nek do 20mbit se je kr poznalo.. Zdaj ko ima vsaka hisa optiko je ze kr dolgocasno vse, in nevem kaj tolk hudo uporabnega lah sploh pocnes s "500/500" razen da si meris penis na speedtestih


wait what?
1 faking leto se že matram da nam pripeljeo OŠO optiko v vas, ker smo komercialno nezanimivi.
Res je da ne rabiš optike če si pri mamici doma in gledaš cartoon network alpa pikaboo.

Ljudje ki ne veste zakaj je kaj uporabno ste potem najbolj glasn kako je to bedarija....


A nimate lopat? Zakaj bi čakali če si lahko sami napeljete.


Ni problem skopat, problem je da ni ponudnika...

skrajnik ::

JanBrezov je izjavil:

skrajnik je izjavil:

Ok, mešani odgovori.

Še enkrat drugo vprašanje potlej:
A ne bi bil sinonim za boljšo tehnologijo, napredek znanosti, manj teh oddajnikov?
Zakaj?


Manj oddajnikov bi bil napredek, a fizika ne dovoli. Potreba po več oddajnikih je samo zato, ker drugače tukaj pač ne gre. Je pa prednost več oddajnikov ta, da izpad enega ne povzroči izpada sistema, ker izpad pokrijejo drugi.


Fizika ne dovoli? A je to dejstvo ali teorija?
Ne verjamem, da ni nobene alternative, v višku človeške znanosti.

Ker pri taki nori gostoti oddajnikov, pred vsako stavbo - kaj bo potlej 6G? V vsaki sobi?

Z odgovorom nisem ravno zadovoljen - zame je napredek manj oddajnikov.
Boljši protokoli? Optimizacija? Boljši programerji?
???

Lonsarg ::

@skrajnik, da razložim tvojo dilemo, ki je hkrati dilema precej ljudi v tej temi.
5G NE ZAHTEVA novih oddajnikov ali frekvenc. Vsi obstoječi oddajniki bodo omogočali izboljšave ki so jih že našteli, torej večja izkoriščenost(več ljudi hkrati na anteni), manjša latenca, manj baterije,.... Torej 5G JE precej boljši (za par faktorjev) pri istem številu oddajnikov in frekvencah, vse obstoječe se bo nadgradilo.

DODATNO pa 5G (5G NR) OMOGOČA tudi možnost postavitve mikroddajnikov na višjih frekvencah, to ni mišljeno za širšo postavitev, to gre za vzporedno postavitev da se razbremeni obične long range oddajnike kjer je gostota večja.


Večje hitrosti per frekvenčni prostor pa res ni v 5G zaradi tehnološkega zida. Ne govorimo o dejanskem fizikalnem zidu v smislu zakonov fizike, zgolj trenutno nakdene tehnologije pač ne omogočajo boljšega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

LeQuack ::

Lonsarg je izjavil:


Večje hitrosti per frekvenčni prostor pa res ni v 5G zaradi tehnološkega zida. Ne govorimo o dejanskem fizikalnem zidu v smislu zakonov fizike, zgolj trenutno nakdene tehnologije pač ne omogočajo boljšega.


Zakaj pa znanstveniki ne izumijo boljšo tehnologijo? A imajo kej druzga za delati zdaj med karanteno?
Quack !

skrajnik ::

Lonsarg je izjavil:

@skrajnik, da razložim tvojo dilemo, ki je hkrati dilema precej ljudi v tej temi.
5G NE ZAHTEVA novih oddajnikov ali frekvenc. Vsi obstoječi oddajniki bodo omogočali izboljšave ki so jih že našteli, torej večja izkoriščenost(več ljudi hkrati na anteni), manjša latenca, manj baterije,.... Torej 5G JE precej boljši (za par faktorjev) pri istem številu oddajnikov in frekvencah, vse obstoječe se bo nadgradilo.

DODATNO pa 5G (5G NR) OMOGOČA tudi možnost postavitve mikroddajnikov na višjih frekvencah, to ni mišljeno za širšo postavitev, to gre za vzporedno postavitev da se razbremeni obične long range oddajnike kjer je gostota večja.


Večje hitrosti per frekvenčni prostor pa res ni v 5G zaradi tehnološkega zida. Ne govorimo o dejanskem fizikalnem zidu v smislu zakonov fizike, zgolj trenutno nakdene tehnologije pač ne omogočajo boljšega.


Razumem to, ampak še vedno mi ni jasno, zakaj postavljat tooooliko novih, pa četudi majhnih oddajnikov.

Js tega nočem pred svojo stavbo, ampak me nobeden ne bo vprašal.
Tudi nebi izbral svojega kraja bivanja blizu anten, električnih vodov, oddajnikov ... Zakaj? Rajši imam razgled na kaj drugega.

Če je to RESNIČEN napredek - kaj pa potlej obeta 6G, 7G, ..?
Miljone stolpov povezat še z žicam, da bo mreža, ki še bolje oddaja? Katere pogled v nebo izgleda kot pogled izza rešetk zapora? Za sprostitev pa na nebu lahko občuduješ še 42.000 novih "zvezd", namenjenih še boljši povezanosti? (mal sarkazma)
Kam to DOLGOROČNO pelje, me tudi zanima?

Mislim, da bi znanstveniki in znanost zmogli bolje? (če bi bil interes, ali ...?)

6151 ::

Nemogoče, vsaj dokler še veljajo zakoni fizike.

skrajnik ::

6151 je izjavil:

Nemogoče, vsaj dokler še veljajo zakoni fizike.

Dejstvo ali teorija?

Svetlobna hitrost je svetlobna hitrost, hitreje ne gre, to že imamo...

GabrieLeo ::

Prihodnost bo v psihologiji ter ne tehnologiji. Vsak tehnološki napredek ima svojO ultimoativno fizično omejitev. Letalo lahko gre le TOLIKO hitreje. Prav tako internet
Poglejte okrog sebe, ker verjemite da vas počasi masirajo tudi psihološko

Zgodovina sprememb…

evene ::

skrajnik je izjavil:

6151 je izjavil:

Nemogoče, vsaj dokler še veljajo zakoni fizike.

Dejstvo ali teorija?

Svetlobna hitrost je svetlobna hitrost, hitreje ne gre, to že imamo...


Dejstvo. Če bi vedl kako kako fizična interferenca vpliva pri različnih valovnih dolžinah in valovanje izgubi moč z razdaljo, bi vedel, da svetlobna hitrost nima veze. Zakaj je tako, me ne sprašuje, ker nimam časa ti razlagat. Ti pa predlagam, da se podučiš okoli elektro magnetnega valovanja in kaj sploh je to iz strokoven literature, seveda. Virov je ogromno, lahko npr poskusiš pri ICNIRP - https://www.icnirp.org. Če boš slučajno skeptičen do njih, iz nekega razloga, se pojdi podučit v vedah fizike, matematike in biologije, da boš lahko potem vzporedno preveril informacije, ki jih podajajo ;)

Več baznih postaj na gostem poseljenem področju da ali ne? Da, ker v nasprotnem primeru moraš postaviti oddajnike z daljšim dosegom, ki pa oddajajo z večjo močjo in potencialno škodujejo zdravju. Poleg tega ne moreš z oddajniki z daljšim dosegom pokriti vse in boš imel mrtve točke. To pomeni, da bodo naprave, ki se bodo povezovale na tak oddajnik (mobilni telefoni), morali oddajati z večjo močjo, kar je teoretično spet slabše za zdravje tistega (bolj segrevajo tkivo v telesu), ki je v bližini teh naprav.

skrajnik ::

Če gremo torej v to smer, kakšen naj bi potlej izgledal svet 6G, 7G, ...?

Od kje jim denar?
Kdo bo vse to plačal?

JanBrezov ::

LeQuack je izjavil:

Zakaj pa znanstveniki ne izumijo boljšo tehnologijo? A imajo kej druzga za delati zdaj med karanteno?

Se zavedaš, kaj tukaj sprašuješ? V bistvu si vprašal, zakaj nismo izumili 5G že kar v kameni dobi. Ne gre to čez noč.

skrajnik je izjavil:

Dejstvo ali teorija?
Svetlobna hitrost je svetlobna hitrost, hitreje ne gre, to že imamo...

Dejsta so opazovanja, dobra teorija (v znanstvenem smislu) zajame vsa dejstva v eno logično razlago. Mimogrede, beseda "teorija" v znanosti pomeni "trenutno najboljša razlaga". Eno od dejstev je, da je 5G tehnologija bolj občutljiva na razne motnje kot prejšnje generacije, če je želja koristiti maksimalne hitrosti, ki jih 5G obljublja. Torej 5G sicer deluje pri obstoječi gostoti baznih postaj, a s tem ni možno doseči hitrosti, ki bi jih uporabniki od 5G pričakovali. Zato bo potrebno povečati gostoto postaj.

skrajnik ::

Pa še: smo v največji zdravstveni in gospodarski krizi v dolgih desetletjih in zdj je najpomembneje postavlat 5G omrežje?

Men to ni logično.

JanBrezov ::

skrajnik je izjavil:

Pa še: smo v največji zdravstveni in gospodarski krizi v dolgih desetletjih in zdj je najpomembneje postavlat 5G omrežje?

Men to ni logično.

Torej zdaj lahko delajo samo zdravniki, ostali pa ne? 5G se postavlja že nekaj let, različne države/firme različno hitro.

Poldi112 ::

skrajnik je izjavil:


Js tega nočem pred svojo stavbo, ampak me nobeden ne bo vprašal.
Tudi nebi izbral svojega kraja bivanja blizu anten, električnih vodov, oddajnikov ... Zakaj? Rajši imam razgled na kaj drugega.


Hvala bogu, da te ne bo noben vprašal. Če te moti sevanje pač prebivaj v naravi. Kje je problem?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Markoff ::

Evolve je izjavil:

Eni kle goi ste lihk tok zabiti kot tisti ki protestirajo proti korona virusu, ker mislejo da je virus izmišljen da nas bojo čipirat pa 5G pa take fore :))

Težko nekdo, ki ni osvojil in usvojil niti osnov materinega jezika, drugim očita pomanjkanje inteligence.

Ni ga facepalma v znanem vesolju, ki bi opisal tvoj epic fail.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

zazal ::

skrajnik je izjavil:


Od kje jim denar?
Kdo bo vse to plačal?


Uporabniki storitev operaterja čiger omrežje je.
Se pravi povedano po domače, če trenutno dostopaš do te strani preko mobilnega omrežja, plačuješ za bodočo nadgradnjo omrežja na 5G.

Markoff ::

stroj66684 je izjavil:

da 5G ne bo imel negativnih vplivov na zdravje


Zavajanje. Zakaj? Zato.

Tile pa so zrezali M. Huša kot salamo na tanke rezine. Zanimivo bo prebrati njegov odgovor, če ga bomo seveda dočakali.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Nikonja ::

Zanimivo je kakšen hype ima 5G, ne spomnim se da se tolk govorilo o 3G in 4G mrežah, takrat sevanje ni bil problem, ni bilo virusov ki se prenašajo po LTE valovih (facepalm). Ampak količina teorij zarote o 5G in Coroni je zaskrbljujoča, dejansko me preseneča da je tudi na tem tehnološkem forumu takih ki dejansko verjamejo v to sranje.

Presenetljivo je kakšno količino informacij danes imamo na dlani, ampak samo sranja pridejo na površje!

Lonsarg ::

Zaplankanost in omejenost populacije je tudi meni skrb-vzgibajoča. Kake nizkotne kmečke komentarje tle dajajo eni v smislu "zakaj znanstveniki kaj boljšega ne pogruntajo", wtf je res z folkom.

Vse kar te 5G mikrocelice spremeniji je da delajo konkurenco WiFiju ki je do sedaj imel monopol nad takimi mikroceli, nič drugega se ne spremeni. Že sedaj imamo veliko WiFi omrežij po celih mestih, celo goro jih je po ulicah. Zdaj bo namesto tega pač 5G za bolj profi izkušnjo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Ladjar ::

Ves ta tehnološki -"napredek"-,ki obstaja in se ne ustavi je iz preprostega razloga,ker človek ni zadovoljen s tem kar že ima.
V sami razlagi sem omejen,ker me omejuje "duh" časa in o nekaterih dejstvih še ni mogoče govoriti in se nadejati razumevanja le teh.
Kot v starem veku ne bi dobil razumevanja, če bi govoril o reaktivnih letalih in hologramih..., tako danes ne bi dobil razumevanja, če bi vam povedal kaj dejansko sploh je tehnologija.
Vsi jo uporabljamo, nekateri več nekateri manj. Od A do Ž je pot tako v življenju kot v tehnologiji. Vsako novo odkritje v "tehnologiji" zahteva določen fokus iz življenja, ki se pogreza vanjo do "odkritja" med tem pa čas ne zastane in ko fokus-pozornost nameniš na nek "element" na drugem "elementu" v istem času le tega ni.
Strahovi IN veselja, ki izvirajo iz novih tehnologij so razumna in so odraz resnice saj dejansko prinašajo s seboj vse "elemente", ki sodijo na pot od A do Ž.
Nič ne gre zanikati, kar je in ne gre zanikati kar ni.

Ivo3 ::

feryz je izjavil:

Kako vejo, da ne bo škodilo?
Ali da nima povezave s COVID?
Dovoljene emisije itak en birokrat postavi. Če bi jih slučajno preseglo, se jih lahko takoj da višje in je problem rešen.

V bistvu nimajo pojma, kaj bo dolgoročno. Važno je, da denar kroži.
Pred desetletji so še čike prodajali dohtarji. Blagodejno za živce, praktično zdravilo.

Pa ne da se sekiram. Zaradi mene ga lahko postavijo na vsako smreko. Koristi od tega jaz itak ne bom imel nobene. Stroški bodo pa nekje skriti, tako da me tudi to ne boli.


Dovoljene emisije so se mocno povisale zarad lobiranja. Tako kot za dolocene bolezni, ko ni dovolj pacientov se meja za kriterij bolezni zniza in zdravila se spet prodajo. Vse za biznis.

ftzj ::

Fino. Podpirajo. Eu poskusni zajcki.

dway ::

Koliko izmed vas zaupa svetovni zdravstveni organizaciji

Unas576 ::

Markoff je izjavil:

stroj66684 je izjavil:

da 5G ne bo imel negativnih vplivov na zdravje


Zavajanje. Zakaj? Zato.

Tile pa so zrezali M. Huša kot salamo na tanke rezine. Zanimivo bo prebrati njegov odgovor, če ga bomo seveda dočakali.


Pa ja ne boš reku, da so te tile nevedni lajiki (ninamvseeno), ki podajo izbrane pol resnice in ne resnice brez virov v kaj prepričal?
Že ime njihove spletne strani ti da mislit, da imajo nekaj za bregom. Taka imena se ponavadi poslužujeo strani, ki želijo nevedneže na hitro spravit na ogled svoje strani. Ko si pa malo bolj pogledaš stran pa je malo bolj razgledanemu itelektualcu takoj jasno, da tale stran ni kaj preveč kredibilna. Selektivno izvzemanje citatov iz znanstvene literature, ne navajanje virov za postavljene trditve ali pa navajanje samo dolčenih virov in strokonjakov, ki pritrjuje njihovemu mišlenju.
Niti ne navalajo različne vrste sevanja ampak samo omejen pas določene vrste - elektromagnetno sevanje. Hmm, smrdi po temu, da imajo za bregom neko agento, da takole neozaveščajo samo o določeni vrsti sevanja.
Potem pa si greš pogledat zavihek speketer sevanja elektromagnetnega valovanja in opaziš, da so kar izpustili celo sekcijo zgornjih spektrov neioniziranega. Kje je IR sevanje, sevanje ki ga izdaja vidna svetloba, UVA?
Very credible, not!

dway je izjavil:

Koliko izmed vas zaupa svetovni zdravstveni organizaciji

Ziher bolj, kot pa raznim ala facebook namišljenim zgodbicami o izkrivljeni resnici.
Pojdi si samo malo pogledat koliko znanstvene literature in znanstvenih virov raznih študij tako državnih, kot neodvisnih, lahko dobiš na strani od WHO.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Unas576 ()

Unas576 ::

Ivo3 je izjavil:

feryz je izjavil:

Kako vejo, da ne bo škodilo?
Ali da nima povezave s COVID?
Dovoljene emisije itak en birokrat postavi. Če bi jih slučajno preseglo, se jih lahko takoj da višje in je problem rešen.

V bistvu nimajo pojma, kaj bo dolgoročno. Važno je, da denar kroži.
Pred desetletji so še čike prodajali dohtarji. Blagodejno za živce, praktično zdravilo.

Pa ne da se sekiram. Zaradi mene ga lahko postavijo na vsako smreko. Koristi od tega jaz itak ne bom imel nobene. Stroški bodo pa nekje skriti, tako da me tudi to ne boli.


Dovoljene emisije so se mocno povisale zarad lobiranja. Tako kot za dolocene bolezni, ko ni dovolj pacientov se meja za kriterij bolezni zniza in zdravila se spet prodajo. Vse za biznis.


Daj podaj kak vir, da si ne bomo mislni, da si to kar tako malo namilsu brez realne podlage.

Poldi112 ::

dway je izjavil:

Koliko izmed vas zaupa svetovni zdravstveni organizaciji


Zakaj ji ne bi? Nihče ni nezmotljiv, a v primerjavi z naključnim facebook teoretikom zarot pač ni primerjave.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

skrajnik ::

Poldi112 je izjavil:

skrajnik je izjavil:


Js tega nočem pred svojo stavbo, ampak me nobeden ne bo vprašal.
Tudi nebi izbral svojega kraja bivanja blizu anten, električnih vodov, oddajnikov ... Zakaj? Rajši imam razgled na kaj drugega.


Hvala bogu, da te ne bo noben vprašal. Če te moti sevanje pač prebivaj v naravi. Kje je problem?


Sej zato prebivam 5m od gozda.
Ampak me tudi tu noben ni vprašal, ko so kako leto nazaj postavl nov oddajnik/postajo 200m stran. Pa še "ful lepo izgleda" - kao, če si slep.

In še enkrat me zanima - kako naj bi ob tem "napredku", z dodajanjem postaj izgledalo omrežje za 6G, 7G, ... ?

blackbfm ::

Sej zato prebivam 5m od gozda.
Ampak me tudi tu noben ni vprašal, ko so kako leto nazaj postavl nov oddajnik/postajo 200m stran


Rešitev: faradayeva kletka

In še enkrat me zanima - kako naj bi ob tem "napredku", z dodajanjem postaj izgledalo omrežje za 6G, 7G, ... ?


Zakaj predpostavka da bi za 6/7g rabil več postaj kot za 5g?

Mr.B ::

skrajnik je izjavil:

Poldi112 je izjavil:

skrajnik je izjavil:


Js tega nočem pred svojo stavbo, ampak me nobeden ne bo vprašal.
Tudi nebi izbral svojega kraja bivanja blizu anten, električnih vodov, oddajnikov ... Zakaj? Rajši imam razgled na kaj drugega.


Hvala bogu, da te ne bo noben vprašal. Če te moti sevanje pač prebivaj v naravi. Kje je problem?


Sej zato prebivam 5m od gozda.
Ampak me tudi tu noben ni vprašal, ko so kako leto nazaj postavl nov oddajnik/postajo 200m stran. Pa še "ful lepo izgleda" - kao, če si slep.

In še enkrat me zanima - kako naj bi ob tem "napredku", z dodajanjem postaj izgledalo omrežje za 6G, 7G, ... ?

Kaj kobi se fokusiral na to karprihaja in ne na to kar bo prislo potem ko prihaja cez 10 let.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Poldi112 ::

skrajnik je izjavil:

Poldi112 je izjavil:

skrajnik je izjavil:


Js tega nočem pred svojo stavbo, ampak me nobeden ne bo vprašal.
Tudi nebi izbral svojega kraja bivanja blizu anten, električnih vodov, oddajnikov ... Zakaj? Rajši imam razgled na kaj drugega.


Hvala bogu, da te ne bo noben vprašal. Če te moti sevanje pač prebivaj v naravi. Kje je problem?


Sej zato prebivam 5m od gozda.
Ampak me tudi tu noben ni vprašal, ko so kako leto nazaj postavl nov oddajnik/postajo 200m stran. Pa še "ful lepo izgleda" - kao, če si slep.

In še enkrat me zanima - kako naj bi ob tem "napredku", z dodajanjem postaj izgledalo omrežje za 6G, 7G, ... ?


Brez skrbi, če greš živeti nekam sredi gozda, ne bo nihče samo zate postavil 200 baznih postaj okrog tvoje bajte. Ne vem kaj čakaš, ker to, da vidiš bazno postajo 200m stran, mora biti grozno. Vem, ker jo imam sam 50m stran...
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

skrajnik ::

Sej nobenmu nič nočem, samo sprašujem...

Sem ljubitelj znanosti in še marsičesa, tudi 5g štekam in me ne moti kao sevanje, nadzor možgan in razne teorije zarot, ....

Me je pa zmotilo dejstvo - gostota postaj .. in sem se začel spraševat, kaj neki o tem menijo slo-tech majstri, slo-tech modreci in .. troli?

Pričakoval sem neko odprto debato, alternative, poglede iz različnih kotov - dobil pa bolj ali manj odgovor - da drugega, kot to, ni mogoče.
Ma, ne verjamem. Verjamem pa, da obstaja tisoče drugačnih rešitev, alternativ, možnosti ...

strawman ::

Vzemi v zakup, da je 5G tudi še tehnologija v razvoju. Bazne postaje se šele testirajo ravno zaradi problemv izpostavljenih v tej temi. To, kar je zdaj zunaj še ni to, kar bomo čez nekaj let uporabljali. Proizvajalci telefonov so šele pričeli z izdelavo 5G podprtih naprav.

Lonsarg ::

@skrajnik, se ti ne zdi da tisti ki plačujejo za omrežje bi raje videli manj baznih postaj? No in če to dejstvo sprejmeš potem je naslednje dejtvo da se očitno kljub miljardam RnD boljšega od 5G trenutno ni dalo narediti. Malo bolj se nazaj drži ko se tebi "zdi da bi se to dalo narediti" in posledično greš obtoževati in zaničevati levo in desno kdo vse je kriv da tega ni.

Ker zadeve spremljam (tudi take ki gredo malo bolj v podrobnosti) ti lahko povem da v bližnji prihodnosti kakega preboja na tem področju tehnologije NI na vidiku. Seveda bo nek linearni napredek (in tudi je pri 5G) ampak linearni napredek ni dovolj da se mobilni paketi povečajo tako v prenosu kot številu eksponentno. To povečanje pa operaterji rabijo če hočejo rast, skratka vse se konča pri denarju. To povečanje si želim tudi jaz kot uporabnik ker bi mi "pasalo" da samo SIM vstavim v vse svoje tablete in laptope in mi dela brez povsod ne samo kjer imam WiFi. To povečanje si želijo tudi vsi IoT uporabniki in industrija. Skratka gora ljudi si želi večjega povečanja kot ga bo tehnologija dala v bližnji prihodnosti in edina rešitev za to je večje število baznih postaj. Prej o tem ni noben razmišljal ker smo imeli eksponentno rast hitrosti omrežij zadnja desetletja in to ni imelo smisla.

Ne bodo pa ti novi mikroceli spet tak strošek, namreč recimo v Sloveniji glede na našo gostoto jih bodo najbrž postavili zgolj za kak 1% pokritosti površine (2G,3G,4G pa dosegajo 99% površine), vsaj v prvi fazi. V 2. fazi se jih bo najbrž začelo vgrajevati v modeme od stacionarnega interneta in boš v zameno dobil neomejen prenos (ker ga boš itak večina opravil preko svoje mikrotočke doma in ne boš bremenil zunanjih postaj).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

LeQuack ::

JanBrezov je izjavil:

LeQuack je izjavil:

Zakaj pa znanstveniki ne izumijo boljšo tehnologijo? A imajo kej druzga za delati zdaj med karanteno?

Se zavedaš, kaj tukaj sprašuješ? V bistvu si vprašal, zakaj nismo izumili 5G že kar v kameni dobi. Ne gre to čez noč.


Ja kaj pa pol delajo cele dneve?
Quack !

vostok_1 ::

Rokec je izjavil:

A kdo ve, kaj je tako revolucionarnega na 5G? Normalno, da je naslednja verzija hitrejša, stabilnejša, varčnejša (kao), ... Izboljšana verzija prejšnje. Kaj pa je dejansko revolucionarnega tu?


Precej.
Količina naprav, s katerimi bodo razne agencije, korporacije itd. imele totalni nadzor nad tvojim življenjem bo revolucionarno povečana.
Analogija bi bila z 32-bitnim procesorjem, ki ti ni dovoljeval več kot 4gb rama. Z prihodom 64-bitnih, je zgornja meja RAMa postala zgolj neka onostranska cifra.
5G bo imel podoben efekt. V mestih bo praktično vsak predmet večji od 2 kubična centimetra lahko imel nek low bandwidth 5g oddajnik.
5G omogoča ca. miljon naprav na kvadratni kilometer, predvidevam da per antenna modul

Še bolj pomembno kot sama količina naprav je količina bandwidtha, ki bo potrebna za prenos podatkov iz teh naprav.

Praktično gledano v zrelem 5G modernem mestu, tvoja eksistenca bo komplet shranjena in na pregled...nekoga že.
Privatne bodo le tvoje misli...for now.

Nič hudega. Apolitična Generacija X iz svojih IT stolčkov nam zagotavlja, da je vse to ok. Če v 45 letih obstoja se ni nič zgodilo, se tudi kasneje ne more.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vostok_1 ()

Mr.B ::

vostok_1 je izjavil:

Rokec je izjavil:

A kdo ve, kaj je tako revolucionarnega na 5G? Normalno, da je naslednja verzija hitrejša, stabilnejša, varčnejša (kao), ... Izboljšana verzija prejšnje. Kaj pa je dejansko revolucionarnega tu?


Precej.
Količina naprav, s katerimi bodo razne agencije, korporacije itd. imele totalni nadzor nad tvojim življenjem bo revolucionarno povečana.
Analogija bi bila z 32-bitnim procesorjem, ki ti ni dovoljeval več kot 4gb rama. Z prihodom 64-bitnih, je zgornja meja RAMa postala zgolj neka onostranska cifra.
5G bo imel podoben efekt. V mestih bo praktično vsak predmet večji od 2 kubična centimetra lahko imel nek low bandwidth 5g oddajnik.
5G omogoča ca. miljon naprav na kvadratni kilometer, predvidevam da per antenna modul

Še bolj pomembno kot sama količina naprav je količina bandwidtha, ki bo potrebna za prenos podatkov iz teh naprav.

Praktično gledano v zrelem 5G modernem mestu, tvoja eksistenca bo komplet shranjena in na pregled...nekoga že.
Privatne bodo le tvoje misli...for now.

Nič hudega. Apolitična Generacija X iz svojih IT stolčkov nam zagotavlja, da je vse to ok. Če v 45 letih obstoja se ni nič zgodilo, se tudi kasneje ne more.

Koliko količine dreka iz strani neizobrazenega.
Seveda beizobrazen misli da za nadzor rabis 4k stream z 48bit/246k sound sampling dolby vison.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Praskalec ::

strawman je izjavil:

Vzemi v zakup, da je 5G tudi še tehnologija v razvoju. Bazne postaje se šele testirajo ravno zaradi problemv izpostavljenih v tej temi. To, kar je zdaj zunaj še ni to, kar bomo čez nekaj let uporabljali. Proizvajalci telefonov so šele pričeli z izdelavo 5G podprtih naprav.

Prvi 5G spec je bil končan leta 2018 (https://www.3gpp.org/release-15). Razvijal se bo na enak način kot se je zadnjih par let LTE.

Lonsarg je izjavil:

[precej dolg odgovor]

Yup.

LeQuack je izjavil:


Ja kaj pa pol delajo cele dneve?

Če ne trollaš postavi konstruktivno vprašanje. Če zares misliš, da je tako lahko doseči tako noro veliko izboljšanje v več-miljardni industriji pa povej.

Mr.B je izjavil:


Koliko količine dreka iz strani neizobrazenega.
Seveda beizobrazen misli da za nadzor rabis 4k stream z 48bit/246k sound sampling dolby vison.

Še huje. Uporabil je dovolj buzzwordov, da bi lahko kdo verjel.

blay44 ::

Matr komplicirate. Le kje vse to pobirate.
Za večjo količino prenosa podatkov rabimo večjo širino kanala in/ali boljšo modulacijo.
Torej za polni 5g je predvidena širina 2x 100MHz (pa tudi več.Se še niso dogovorili). Za tako širino kanala pa rabimo visoke frekvence, da jih lahko umestimo. Recimo, FM pas analognega radija ima za vse postaje na voljo samo 20MHz širine. Tukaj največ pridobimo. Bolj zapletena modulacija pa potrebuje visoko sinhronizacijo za demuliranje, itd..., zaradi tega se pojavlja več napak, ki jih moramo popravljati. Skratka rabimo večjo procesorsko moč na strani prejemnika, pa več energije :-).
Širjenje radijskih valov glede na višino frekvence pa ima svoje zakonitosti.
Tko osnovno, na kratko. Brez marketinških for

xmetallic ::

Čez 10 let bo vsak avto povezan na omrežje. Hočete boljši zrak v prestolnicah? Tudi to bo zahtevalo povezavo semaforjev, prometno signalizacijo, senzorje z vozili v bližini, da bo možno ustrezno usmerjat vozila, upravljat s pretočnostjo prometa. Always-online tablice, pametne ure in ostali gadgeti bodo z eSim postajali vedno bolj popularni, in števičnejši. Trenutna infrastruktura ni zmožna zagotavljati kapacitete in pretočnost za vse te naprave.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: xmetallic ()

globoko grlo ::

To je to, proizvest še več smeti, to nas bo rešilo.

Namesto kvalitete, kvantiteta, ane.
Gigabyte B460M DS3H | I5 - 10400F | 16GB | 6700XT | P2 m.2 500GB

Mr.B ::

Praskalec je izjavil:

strawman je izjavil:

Vzemi v zakup, da je 5G tudi še tehnologija v razvoju. Bazne postaje se šele testirajo ravno zaradi problemv izpostavljenih v tej temi. To, kar je zdaj zunaj še ni to, kar bomo čez nekaj let uporabljali. Proizvajalci telefonov so šele pričeli z izdelavo 5G podprtih naprav.

Prvi 5G spec je bil končan leta 2018 (https://www.3gpp.org/release-15). Razvijal se bo na enak način kot se je zadnjih par let LTE.

Lonsarg je izjavil:

[precej dolg odgovor]

Yup.

LeQuack je izjavil:


Ja kaj pa pol delajo cele dneve?

Če ne trollaš postavi konstruktivno vprašanje. Če zares misliš, da je tako lahko doseči tako noro veliko izboljšanje v več-miljardni industriji pa povej.

Mr.B je izjavil:


Koliko količine dreka iz strani neizobrazenega.
Seveda beizobrazen misli da za nadzor rabis 4k stream z 48bit/246k sound sampling dolby vison.

Še huje. Uporabil je dovolj buzzwordov, da bi lahko kdo verjel.

Še en neizobražen, ki misli da rabi Kapitalist da nazira malega človeka vtakniti v vsakega en čip, pa direkt v rit eno optiko.
A si pogledal svoj google timeline. Jaz no korporacije vejo točno kje sem bil na današnji dane pred desetimi leti ob tej uri. Kaj pa ti.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

vostok_1 ::

Mr.B je izjavil:

vostok_1 je izjavil:

Rokec je izjavil:

A kdo ve, kaj je tako revolucionarnega na 5G? Normalno, da je naslednja verzija hitrejša, stabilnejša, varčnejša (kao), ... Izboljšana verzija prejšnje. Kaj pa je dejansko revolucionarnega tu?


Precej.
Količina naprav, s katerimi bodo razne agencije, korporacije itd. imele totalni nadzor nad tvojim življenjem bo revolucionarno povečana.
Analogija bi bila z 32-bitnim procesorjem, ki ti ni dovoljeval več kot 4gb rama. Z prihodom 64-bitnih, je zgornja meja RAMa postala zgolj neka onostranska cifra.
5G bo imel podoben efekt. V mestih bo praktično vsak predmet večji od 2 kubična centimetra lahko imel nek low bandwidth 5g oddajnik.
5G omogoča ca. miljon naprav na kvadratni kilometer, predvidevam da per antenna modul

Še bolj pomembno kot sama količina naprav je količina bandwidtha, ki bo potrebna za prenos podatkov iz teh naprav.

Praktično gledano v zrelem 5G modernem mestu, tvoja eksistenca bo komplet shranjena in na pregled...nekoga že.
Privatne bodo le tvoje misli...for now.

Nič hudega. Apolitična Generacija X iz svojih IT stolčkov nam zagotavlja, da je vse to ok. Če v 45 letih obstoja se ni nič zgodilo, se tudi kasneje ne more.

Koliko količine dreka iz strani neizobrazenega.
Seveda beizobrazen misli da za nadzor rabis 4k stream z 48bit/246k sound sampling dolby vison.


Mr.B, ti si mojster strawmanov.


Kje sem napisal, da rabiš 4k?
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Mr.B ::

vostok_1 je izjavil:

Mr.B je izjavil:

vostok_1 je izjavil:

Rokec je izjavil:

A kdo ve, kaj je tako revolucionarnega na 5G? Normalno, da je naslednja verzija hitrejša, stabilnejša, varčnejša (kao), ... Izboljšana verzija prejšnje. Kaj pa je dejansko revolucionarnega tu?


Precej.
Količina naprav, s katerimi bodo razne agencije, korporacije itd. imele totalni nadzor nad tvojim življenjem bo revolucionarno povečana.
Analogija bi bila z 32-bitnim procesorjem, ki ti ni dovoljeval več kot 4gb rama. Z prihodom 64-bitnih, je zgornja meja RAMa postala zgolj neka onostranska cifra.
5G bo imel podoben efekt. V mestih bo praktično vsak predmet večji od 2 kubična centimetra lahko imel nek low bandwidth 5g oddajnik.
5G omogoča ca. miljon naprav na kvadratni kilometer, predvidevam da per antenna modul

Še bolj pomembno kot sama količina naprav je količina bandwidtha, ki bo potrebna za prenos podatkov iz teh naprav.

Praktično gledano v zrelem 5G modernem mestu, tvoja eksistenca bo komplet shranjena in na pregled...nekoga že.
Privatne bodo le tvoje misli...for now.

Nič hudega. Apolitična Generacija X iz svojih IT stolčkov nam zagotavlja, da je vse to ok. Če v 45 letih obstoja se ni nič zgodilo, se tudi kasneje ne more.

Koliko količine dreka iz strani neizobrazenega.
Seveda beizobrazen misli da za nadzor rabis 4k stream z 48bit/246k sound sampling dolby vison.


Mr.B, ti si mojster strawmanov.


Kje sem napisal, da rabiš 4k?

Ti praviš 5G. Za sledenje se rabi nekaj bajtov. Za to je tudi infrastuktura iz leta 1990 dobra.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Praskalec ::

blay44 je izjavil:

Matr komplicirate. Le kje vse to pobirate.
Za večjo količino prenosa podatkov rabimo večjo širino kanala in/ali boljšo modulacijo.
Torej za polni 5g je predvidena širina 2x 100MHz (pa tudi več.Se še niso dogovorili). Za tako širino kanala pa rabimo visoke frekvence, da jih lahko umestimo. Recimo, FM pas analognega radija ima za vse postaje na voljo samo 20MHz širine. Tukaj največ pridobimo. Bolj zapletena modulacija pa potrebuje visoko sinhronizacijo za demuliranje, itd..., zaradi tega se pojavlja več napak, ki jih moramo popravljati. Skratka rabimo večjo procesorsko moč na strani prejemnika, pa več energije :-).
Širjenje radijskih valov glede na višino frekvence pa ima svoje zakonitosti.
Tko osnovno, na kratko. Brez marketinških for

Hkrati bo pa še vedno uporabljal tudi nižje frekvence, ampak tam ni dovolj pasovne širine za vse potrebe. Zato se je sploh treba širiti na višje frekvence, ki pa imajo slabši doseg -> potrebujemo več baznih postaj za isto območje.

Mr.B je izjavil:

Praskalec je izjavil:


Še huje. Uporabil je dovolj buzzwordov, da bi lahko kdo verjel.

Še en neizobražen, ki misli da rabi Kapitalist da nazira malega človeka vtakniti v vsakega en čip, pa direkt v rit eno optiko.
A si pogledal svoj google timeline. Jaz no korporacije vejo točno kje sem bil na današnji dane pred desetimi leti ob tej uri. Kaj pa ti.

Jaz se zavedam, da če te "nekdo" želi nadzorovati te lahko že z LTE (in tudi prej). Recimo 20-63m natančno: https://ieeexplore.ieee.org/document/54... . Te obljubljajo centimeter, ampak nisem imel časa prebrati: https://www.ericsson.com/en/blog/2018/1... . Do katere mere mora pri tem sodelovati tvoj telefon nisem prepričan in tudi nimam časa brati samo zate.
5G s tega stališča ne bo prinesel nobene bistvene razlike razen večje natančnosti. Bolj me skrbi mnenje družbe o sledenju, kot tehnološke zmogljivosti 5G in česarkoli kasneje. Primer: ideja, da je koronavirus aplikacija karkoli dobrega.
Google timeline je pa čisto nekaj drugega. Tam se lokacija pridobi na podlagi omrežja, WiFi APjev in GPSa. Sploh pa ne razumem tvojega pointa - saj je mogoč že sedaj. Odgovori mi to: Zakaj bi 5G poslabšal situacijo?.
Tudi ne razumem kje si dobil idejo, da hočem, da mene (ali koga drugega) kdorkoli nadzoruje in od kje si to absurdno idejo privlekel.
Če koga zanima si lahko kaj prebere recimo tu: https://www.iis.fraunhofer.de/en/ff/lv/... in https://www.gpsworld.com/5g-cellulars-n... .

Mr.B ::

Praskalec je izjavil:

blay44 je izjavil:

Matr komplicirate. Le kje vse to pobirate.
Za večjo količino prenosa podatkov rabimo večjo širino kanala in/ali boljšo modulacijo.
Torej za polni 5g je predvidena širina 2x 100MHz (pa tudi več.Se še niso dogovorili). Za tako širino kanala pa rabimo visoke frekvence, da jih lahko umestimo. Recimo, FM pas analognega radija ima za vse postaje na voljo samo 20MHz širine. Tukaj največ pridobimo. Bolj zapletena modulacija pa potrebuje visoko sinhronizacijo za demuliranje, itd..., zaradi tega se pojavlja več napak, ki jih moramo popravljati. Skratka rabimo večjo procesorsko moč na strani prejemnika, pa več energije :-).
Širjenje radijskih valov glede na višino frekvence pa ima svoje zakonitosti.
Tko osnovno, na kratko. Brez marketinških for

Hkrati bo pa še vedno uporabljal tudi nižje frekvence, ampak tam ni dovolj pasovne širine za vse potrebe. Zato se je sploh treba širiti na višje frekvence, ki pa imajo slabši doseg -> potrebujemo več baznih postaj za isto območje.

Mr.B je izjavil:

Praskalec je izjavil:


Še huje. Uporabil je dovolj buzzwordov, da bi lahko kdo verjel.

Še en neizobražen, ki misli da rabi Kapitalist da nazira malega človeka vtakniti v vsakega en čip, pa direkt v rit eno optiko.
A si pogledal svoj google timeline. Jaz no korporacije vejo točno kje sem bil na današnji dane pred desetimi leti ob tej uri. Kaj pa ti.

Jaz se zavedam, da če te "nekdo" želi nadzorovati te lahko že z LTE (in tudi prej). Recimo 20-63m natančno: https://ieeexplore.ieee.org/document/54... . Te obljubljajo centimeter, ampak nisem imel časa prebrati: https://www.ericsson.com/en/blog/2018/1... . Do katere mere mora pri tem sodelovati tvoj telefon nisem prepričan in tudi nimam časa brati samo zate.
5G s tega stališča ne bo prinesel nobene bistvene razlike razen večje natančnosti. Bolj me skrbi mnenje družbe o sledenju, kot tehnološke zmogljivosti 5G in česarkoli kasneje. Primer: ideja, da je koronavirus aplikacija karkoli dobrega.
Google timeline je pa čisto nekaj drugega. Tam se lokacija pridobi na podlagi omrežja, WiFi APjev in GPSa. Sploh pa ne razumem tvojega pointa - saj je mogoč že sedaj. Odgovori mi to: Zakaj bi 5G poslabšal situacijo?.
Tudi ne razumem kje si dobil idejo, da hočem, da mene (ali koga drugega) kdorkoli nadzoruje in od kje si to absurdno idejo privlekel.
Če koga zanima si lahko kaj prebere recimo tu: https://www.iis.fraunhofer.de/en/ff/lv/... in https://www.gpsworld.com/5g-cellulars-n... .

Kaj ko bi vpisal v iskalnik " google timeline".
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Ales ::

Google timeline je lahko komot tudi prazen in noben argument pri razpravi o 5G.

Mimogrede, kaj če bi vsi vi za tele enovrstičnice vsaj trimali navedke?

Praskalec ::

Mr.B je izjavil:

Kaj ko bi vpisal v iskalnik " google timeline".

Torej ignoriral si 2/3 mojega posta in ponovil vprašanje na katerega sem ti že odgovoril.

Bom še enkat:
Vem kaj to je in ni relavanten. To je le Googlovo zbiranje lokacijskih podatkov tvojega telefona. Za to mora biti lokacijska storitev na tvojem telefonu prižgana (uradno ne zbirajo, če je izklopljena - vsaj ne de-anonimiziranih podatkov). Brez servica, ki teče na tvojem telefonu oni ne vejo ničesar. O primernosti tega pa ne bi.
Operaterji pa so že cel čas sposobni ugotoviti grobo lokacijo tvojega telefona brez tvoje vednosti (in sodelovanja telefona). Vse kar potrebujejo, je povezavo tvojega telefona na bazno postajo. Vse kar se s 5G spremeni, je boljša natančnost iste zadeve. Oni pa so regulirani in tega ne smejo zlorabljati. Tudi policiji lahko te podatke dajo samo s sodnim nalogom (nisem pravnik).

Torej:
Za operaterje se ne spremeni skoraj nič, Google pa tukaj nima veze. Edino kar lahko gre narobe je če se publika odloči, da je vredu če operaterji to počnejo brez nadzora. Nekaj v smislu: "saj itak nimamo nič za skrivati". Ampak tudi to je bilo možno že z LTE (in prej).

Če je problem drugje, odgovori zares - ne v enem stavku tako, da ignoriraš večino mojega odgovora. Pa tudi na vse ostalo nisi odgovoril. Še čakam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Praskalec ()
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

5G tehnologija (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Problemi človeštva
28035807 (2800) OK.d
»

ICNIRP-ova nova priporočila: 5G in druge mobilne tehnologije ne škodujejo

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
287129 (4472) mulc007
»

Tudi v Sloveniji preizkusili 5G, frekvence bodo prihodnje leto (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
14022799 (15913) bozicje

5 G - za in proti (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15424515 (17576) Jazon
»

EU še ni odpisala Huaweija za gradnjo omrežij 5G

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
206735 (5356) matcat

Več podobnih tem