» »

Se bi ta pesem smatrala kot plagiat

Se bi ta pesem smatrala kot plagiat

Ladjar ::

Pozdravljeni
Nekaj dni nazaj sem sestavil pesem oziroma zgodbo, ki jo zapojem in zaigram. Ker je v zgodbi del kjer opišem konkretno katera pesem je igrala na radiju sem to tudi spet konkretno "prikazal" oziroma odpel tisti del, da človek, ki pozna pesem ali je ne pozna pesmi, ki naj bi igrala na radiu ve katera ali pa kako je le ta pesem približno zvenela.
V zgodbi je "opisana" oziroma odpet določen element, ki lahko spomne na pesem, ki pa resnično tudi že obstaja na glasbeni sceni vrsto let, kar pomeni, da je nekaj besedila v tej moji pesmi marsikomu že znana vse ostalo besedilo in melodijo pa sem zasnoval sam. Objavil sem tudi na YouTube in njihov algoritem za prepoznavanje plagiatov ni zaznal nobenih kontradikcij z avtorskim pravom. Namreč skoraj vedno se zgodi takoj ko sicer objavim cover (povzetek) kake druge pesmi YouTube le tega zazna, da pesem pripada komu drugemu. Ta objavljena pesem pa je moje snovanje, igranje in petje ampak sem dobil nek namig od bližnjih, da morda pa bi kdo kdaj znal oporekati temu ravno zaradi opisane metode na katero sem opisal v sami pesmi katera pesem je igrala na radiu.
Zanima me vaše mnenje ali je mogoče, da bi se ta pesem smatrala kot plagiat? Zaenkrat me to pretirano ne skrbi saj tudi ni veliko poslušalcev in je tudi ne tržim. ker pa se nikoli ne ve kaj prinese prihodnost in bi rad imel "počiščeno pred svojim pragom" pa bi bilo dobro, da to storim takoj in ne kasneje ko bi bilo mogoče prepozno. Najbolj hvaležen bi bil odgovora ljudi, ki dejansko vedno nekaj o tem in si dejansko z odgovorom lahko tudi sam sebi odgovorim na določena vprašanja, ki jih imam v zvezi s to tematiko.
Hvala za vsako morebitno konstruktivno mnenje že v naprej.

Raptor F16 ::

Dejansko si refren v celoti ukradel :)

Leva ... Leva ... leva desna ena dva

joze ::

Tole je kar cel refren vzet iz originala. Če misliš to tržit, javno izvajat in prijavit kot svoje avtorsko delo, potem se obrni na SAZAS in ti bodo svetovali kaj napravit in kako prijavit, da bo vse OK. Uradno bi moral po mojem dat del avtorstva tega komada originalnim avtorjem in se o tem uradno dogovoriti z njimi. Po navadi to ni problem in avtorji radi vidijo, da njihov komad živi, pa še nekaj keša dobijo od avtorskih pravic. Prva instanca pa je po mojem SAZAS. Pokliči jih, so zelo prijazni in ti bodo gotovo pomagali.

Ladjar ::

Če je tako, potem zaenkrat smatram, da bi bilo kar bolje, da jo umaknem iz javno dostopne. Dva mnenja in oba mnenja nekako isti zaključek (100%). Sam ne smatram, da je celoten refren ("tuj") , ker je pač na ta način opisana pesem, da poslušalec ve za katero gre in je v pesmi sami sicer moj refren, ker pa morda ne zveni tako pa izpade, da je refren tisto (Vino na sunama). Sicer ne nastopam, tudi ne tržim svoje glasbe ali tuje in nasploh v javnosti nisem poznan kaj šele v glasbeni industriji tako, da kakšen klic na SAZAS bi bil verjetno kar mnogo preuranjen in brezpredmeten razen iz perspektive dodatnega znanja ali bolje rečeno informacij glede tega. Obema komentarjema še enkrat hvala. Z vašim Jože sem pa še najbolj zadovoljen, saj mi je razširil pogled na vso zadevo in na kakšne načine se lahko morda, da na preprost način reševati, ter tudi kam in na koga se obrniti za tovrstna vprašanja.
L.P.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ladjar ()

Raptor F16 ::

Ladjar je izjavil:

Če je tako, potem zaenkrat smatram, da bi bilo kar bolje, da jo umaknem iz javno dostopne. Dva mnenja in oba mnenja nekako isti zaključek (100%). Sam ne smatram, da je celoten refren ("tuj") , ker je pač na ta način opisana pesem, da poslušalec ve za katero gre in je v pesmi sami sicer moj refren, ker pa morda ne zveni tako pa izpade, da je refren tisto (Vino na sunama). Sicer ne nastopam, tudi ne tržim svoje glasbe ali tuje in nasploh v javnosti nisem poznan kaj šele v glasbeni industriji tako, da kakšen klic na SAZAS bi bil verjetno kar mnogo preuranjen in brezpredmeten razen iz perspektive dodatnega znanja ali bolje rečeno informacij glede tega. Obema komentarjema še enkrat hvala. Z vašim Jože sem pa še najbolj zadovoljen, saj mi je razširil pogled na vso zadevo in na kakšne načine se lahko morda, da na preprost način reševati, ter tudi kam in na koga se obrniti za tovrstna vprašanja.
L.P.


Nujno moraš navesti, da je pesem priredba oz. interpretacija originala.

Žal :)
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

Ladjar ::

Seveda, če bi to bila ampak ni. Tukaj ni bil mišljen cover (povzetek), priredba.. Sicer pa da, vedno tako tudi počnem na YouTube, če objavim cover, ker drugače se ti lahko briše tako glasba kot tudi kanal zaradi neupoštevanja pravil.

styrian ::

Zanima me vaše mnenje ali je mogoče, da bi se ta pesem smatrala kot plagiat?


Da.

Ladjar ::

Sem še na SAZAS poslal vprašanje skoraj identično zastavljeno kot tukaj. Pa če bo kakšen odgovor ali zanimiv odgovor ga bom morda tudi tukaj delil z vami v informiranost drugim morda podobnim primerom.

Vazelin ::

Ok, obvesti nas, kaj meni SAZAS.
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

Mare2 ::

Ladjar je izjavil:

Seveda, če bi to bila ampak ni. Tukaj ni bil mišljen cover (povzetek), priredba.. Sicer pa da, vedno tako tudi počnem na YouTube, če objavim cover, ker drugače se ti lahko briše tako glasba kot tudi kanal zaradi neupoštevanja pravil.


Tole "vino na usnama" se meni zdi zelo znano, čeprav nisem nek ljubitelj južne glasbe. :)
Avtorsko delo naj ne bi bilo enako niti podobno originalu.
Lahko pa rečeš, da poješ "karaoke". :)
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

Ladjar ::

Mislim, da samo "vino na usnama" ni tak problem ampak bolj tisto kar se v pesmi konkretno nanaša na vino na usnama. Ker vino na usnama ni samo pesem ampak je lahko bilo katera poved zato, da poveš, da imaš vino na usnama oz vino na ustnicah. Tako, da mogoče je treba kdaj preje tudi kaj poslušati, da se ve o čem je sploh govora.

Ladjar ::

Vazelin je izjavil:

Ok, obvesti nas, kaj meni SAZAS.


Morda. Pa če sploh bo odgovor.

joze67 ::

Direktor SAZASa ima bogate izkušnje s tem, bo že povedal, kako se to uredi.

joze ::

joze67 je izjavil:

Direktor SAZASa ima bogate izkušnje s tem, bo že povedal, kako se to uredi.

Kdo pa je direktor SAZASa?
Ta funkcija že nekaj časa ne obstaja več. Stvari so se drastično spremenile.

Ladjar ::

Na bizi.si piše, da je zastopnik Škerjanc M. https://www.bizi.si/ZDRUZENJE-SAZAS-K-O/

freesty ::

Vzel si srce zelo znane pesmi in ga uporabil v svoji pesmi. Zakaj srce, ker vsi, ki ne poznaja tega komada vseeno poznajo ravno refren.

Moj predlog je, da spremenis malo besedilo.
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

Vazelin ::

Čeprav če smo iskreni ne vem kako te bo SAZAS resno jemal, glede na to, da imaš v celoti "izposojen" refren.:)) To ti še MZ Hektor težko kaj svetuje:))
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

Ladjar ::

freesty je izjavil:



Moj predlog je, da spremenis malo besedilo.


Tudi na to sem že pomislil in se mi ne zdi slaba ideja. Sicer bi bil komad potem krepko drugačen in pa seveda bi morda lahko namesto tega "vina" uporabil kak drug tekst. Morda tudi iz katere moje druge pesmi. Kot rečeno ni mi bil namen nikomur ničesar krasti, kopirati ali kaj podobnega ampak pač pesem snovati zanimivo in všečno za poslušalca.

2dark ::

joze je izjavil:

joze67 je izjavil:

Direktor SAZASa ima bogate izkušnje s tem, bo že povedal, kako se to uredi.

Kdo pa je direktor SAZASa?
Ta funkcija že nekaj časa ne obstaja več. Stvari so se drastično spremenile.

Predsednik sazasa je pa matjaž zupan, ki je naredil kar nekaj priredb.
(\___/)
(> _ <)
(>&#127851; )

Vazelin ::

belidihur: kaj pa ti meniš glede Ladjarjeve pesmi? Je plagiat ali ne?
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vazelin ()

2dark ::

Vazelin je izjavil:

belidihur: kaj pa ti meniš glede Ladjarjeve pesmi? Je plagiat ali ne?

Da je kr neki in nima posluha. :8)
(\___/)
(> _ <)
(>&#127851; )

joze ::

Matjaž Zupan že nekaj let nima več funkcije na SAZASu. Poslovodja je Marcel Škerjanc.
Moja izkušnja s takimi primeri je izredno pozitivna in gotovo bo Ladjar dobil relevanten odgovor s SAZASa, kljub temu, da oni niso direktno pristojni za ugotavljanje plagiatov. So res prijazni in kooperativni. Vem, da imate vsi slabo mnenje o tej organizaciji, ne bom rekel, da neupravičeno, ampak stvari so se spremenile.
Če bi ugibal se mi zdi, da bo dobil odgovor, da se mora dogovoriti z originalnimi avtorji.

Ladjar ::

Takole skopo z besedilom se je pa "komad" zgoraj začel že kar nekaj časa nazaj.

styrian ::

Ne vem kaj temu tipu ni jasno ali gre za čistega trola. Cel refren skupaj z notnim zaporedjem je skopiral, zdaj pa sprašuje če je plagiat ali ne.

Viiiiii.... Viiiiiiiiiiinooooooooooo na usnama.

Ladjar ::

2dark je izjavil:

Vazelin je izjavil:

belidihur: kaj pa ti meniš glede Ladjarjeve pesmi? Je plagiat ali ne?

Da je kr neki in nima posluha. :8)


Sicer te oz vas Vazelin ni to vprašal ampak je lepo, da se je nekdo našel, da tudi na splošno pove kako mu "komad" sploh "zveni". Sicer mi ni fajn slišat, da ni všečno, ker posnamem ravno zato, da bi bilo ampak vsaka kritika morda zna biti za nekaj dobra, tako da hvala za mnenje.

Raptor F16 ::

styrian je izjavil:

Ne vem kaj temu tipu ni jasno ali gre za čistega trola. Cel refren skupaj z notnim zaporedjem je skopiral, zdaj pa sprašuje če je plagiat ali ne.

Viiiiii.... Viiiiiiiiiiinooooooooooo na usnama.


Misliš besedilo skupaj z aranžmajem.

Tole res ne gre skozi. Refren se ponavlja čez več kot 50% originala in tukaj se loviti ali gre za plagiat ali ne je mal fejst mimo. Sploh z obzirom na to, da bo večina ljudi na radiu itak slišala samo ponavljajoč refren.

To je žal preiredba ne glede na to, kako OP zagovarja "avtorstvo".
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

Zgodovina sprememb…

Ladjar ::

Johnny Cash: pesem: I walk the line
Tukaj morda podoben primer komada, kjer se ne gre za cover ampak ga Rodney Crowell izvaja kot svojega pa čeprav je v samem komadu ne samo enako besedilo ali melodija ampak celo cel izsek originala.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ladjar ()

Ladjar ::

styrian je izjavil:

Ne vem kaj temu tipu ni jasno ali gre za čistega trola. Cel refren skupaj z notnim zaporedjem je skopiral, zdaj pa sprašuje če je plagiat ali ne.

Viiiiii.... Viiiiiiiiiiinooooooooooo na usnama.


Hm... Ne moj namen ni nikakršno trolanje, tudi melodija po večini ni enaka sploh sem pa preveč samouka, da bi sploh znal skopirati kakšno notno zaporedje zaenkrat. Pri snovanjih teh pesmi na pianotu si pomagam pač z zvoki, takti oziroma ritmi, ki so že predhodno posneti na njem, tako da praktično ni potrebno veliko znanja samih not ali tonov ampak bolj poznavanje akordov-akordacije in "prijeme" le teh. Na kitari pač sam izvajaš tako akorde kot ritem, na pianotu (sintisayzerju) pa temu ni vedno tako. Zakaj pa sploh sprašujem če je plagiat pa mislim, da sem zgoraj že opisal to in vsaj meni zaenkrat to vprašanje ni brezpredmetno.

Vazelin ::

Še niso nič rekli na Sazasu ali so samo dol padli ko so slišali refren?:)
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

Ladjar ::

Vazelin je izjavil:

Še niso nič rekli na Sazasu ali so samo dol padli ko so slišali refren?:)


Ne še, sicer pa že kakšen dan nisem preveril e-pošte. Verjetno tudi drži tisto zgoraj napisano, da se s čim takim sploh za njih nima smisla ukvarjat in časa zgublat. Morda so pa tud "dol padli".

reeves ::

Ladjar je izjavil:

Johnny Cash: pesem: I walk the line
Tukaj morda podoben primer komada, kjer se ne gre za cover ampak ga Rodney Crowell izvaja kot svojega pa čeprav je v samem komadu ne samo enako besedilo ali melodija ampak celo cel izsek originala.

Ta komad je Rodney Crowell naredil skupaj s svojim tastom....Johnny Cash-om ;).
Bil je namreč poročen z Rosanne Cash.
In to, da ni komad samo njegovo delo je označil z "revisited".

Ladjar ::

Hvala za dodatne oziroma meni zanimive informacije reeves.

mgermo ::

Prvi komentar pod Crowell/Cash videom:
I heard a story about June hearing this song, in demo form, and threatening to kick John's butt if he didn't approve of it, and lend his vocals and likeness to it.
Torej potrebno je soglasje.

Ladjar ::

Glede na mnenja in pa že lastno oceno se mi zdi kar najbolje zapreti oz izbrisati pesem, MODERATORJA pa prosim, če to temo kar izbriše ali pa zapre.
Hvala vsem za mnenja in vsakršno pomoč okoli mojega vprašanja v zvezi s pesmijo.

Raptor F16 ::

Ladjar je izjavil:

Glede na mnenja in pa že lastno oceno se mi zdi kar najbolje zapreti oz izbrisati pesem, MODERATORJA pa prosim, če to temo kar izbriše ali pa zapre.
Hvala vsem za mnenja in vsakršno pomoč okoli mojega vprašanja v zvezi s pesmijo.


Ni ti treba izbrisati. Samo poskrbi da bo Vlado dobil referenco za refren :)

Vse je kul. Meni je sprejemljivo ne moreš pa tukaj res govoriti kot da je to popolnoma tvoje avtorsko delo, ker "trnek" si si pa le sposodil :D
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

Ladjar ::

Se mi zdi, da sem "premajhen" na glasbeni sceni pa tudi v glasbeni industriji me ni, tako, da Vlado Kalember oz. Croatia records ne bi niti zaznala poante, da se na katerikoli način prej preden bi bilo to za njiju sploh smotrno sploh ukvarjata z menoj oz mojo pesmijo.

Raptor F16 ::

Ladjar je izjavil:

Se mi zdi, da sem "premajhen" na glasbeni sceni pa tudi v glasbeni industriji me ni, tako, da Vlado Kalember oz. Croatia records ne bi niti zaznala poante, da se na katerikoli način prej preden bi bilo to za njiju sploh smotrno sploh ukvarjata z menoj oz mojo pesmijo.


Ne obupat ;)
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

Ladjar ::

Hvala, in tudi vam enako, če vas kdaj zanese v smer opustitve nečesa kar vam kaj pomeni.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Iščem določen komad in ne poznam naslova oziroma izvajalca (strani: 1 2 3 4114 115 116 117 )

Oddelek: Sedem umetnosti
5846989009 (1096) sbawe64

Kruhoborec Kobal spoznan za plagiatorja (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
32340467 (28188) BigWhale
»

Kdo dobi več, Sazas ali nastopajoči? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
19236678 (29200) Meizu
»

Ema 2004 . . . polomija, krneki, škoda besed

Oddelek: Loža
493621 (2518) Boki_

Več podobnih tem