» »

Rok trajanja bencina

Rok trajanja bencina

Comandante ::

Torej, ima kdo izkusnje koliko casa lahko drzis bencin, preden pade oktansko stevilo do te mere, da motor zacne klenkati? Vem da je to mocno odvisno od motorja in kako je gorivo shranjeno, ampak iscem neko okvirno vrednost preko palca.

Gre se namrec za dva motocikla, ki sem jih polno tankal tam nekje oktobra/novembra, zdaj pa kaze da se vsaj se par mesecev ne bom vozil kaj dosti. Oba motorja vzgeta in teceta lepo, z obema sem danes naredil krog in je zaenkrat vse ok.

Vprasanje je, ali je smiselno da stocim teh 30 litrov ven in vlijem v avto (tam ga bom prej skuril pa se svezega je not dovolj), ali naj ne delam panike?

Ganon ::

Lahko ti povem za dvotaktno kosilnico. Spomladi sem v kleti našel skoraj polno, pozabljeno kanto z bencinom, natočeno kakšni dve leti pred tem. Sem samo dodal olje, natočil in kosil. Brez težav.

zk_eu ::

Dvotaktno kosilnico pa res ni za primerjati z motorjem. Tam se tudi jaz ne sekiram in vržem notri "star" bencin.

Comandante je izjavil:

Torej, ima kdo izkusnje koliko casa lahko drzis bencin, preden pade oktansko stevilo do te mere, da motor zacne klenkati? Vem da je to mocno odvisno od motorja in kako je gorivo shranjeno, ampak iscem neko okvirno vrednost preko palca.

Gre se namrec za dva motocikla, ki sem jih polno tankal tam nekje oktobra/novembra, zdaj pa kaze da se vsaj se par mesecev ne bom vozil kaj dosti. Oba motorja vzgeta in teceta lepo, z obema sem danes naredil krog in je zaenkrat vse ok.

Vprasanje je, ali je smiselno da stocim teh 30 litrov ven in vlijem v avto (tam ga bom prej skuril pa se svezega je not dovolj), ali naj ne delam panike?


Si uporabil kakšen stabilizator bencina glede na to, da si natočil poln tank pred zimovanjem? To namreč v nobenem primeru ni dobro, če motor stoji, razen če uporabiš stabilizator.

Načeloma E5 bencin, ki ga imamo pri nas, začne izgubljati lastnosti po 2-3 mesecih. Lahko pa tudi prej, sja je odvisno od pogojev hranjenja. Malo preberi ta članek.

Vozi umirjeno in pokuri ta tank. Mislim, da vseeno ne bi smelo biti težav. Če boš pa videl, da klenka ali ga kaj matra, pa gorivo iztoči ali pa dodaj octane booster.
Non omne, quod licet, honestum est - Ni vse, kar je dovoljeno, tudi pošteno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zk_eu ()

Comandante ::

Nisem uporabil stabilizatorja, ker se marca ponavadi na veliko ze vozim, motor pa mi se vec kot 3 mesece ni nikoli stal. Poln tank zato, da se ne nabira prevec kondenza. Najbrz nima smisla, da ga zdaj zabelim z stabilizatorjem, ali?

Magic1 ::

Jaz že veliko let uporabljam 1-2 leti star bencin na kosilnicah, frčotih in ni videti, da bi kakšen motor imel pretirane težave. Se pa bom vseeno potrudil in jeseni nalil bencin avto ter spomladi kupil svežega. Ni razloga, da mi stoji dve leti.
Magic

pegasus ::

zk_eu je izjavil:

Načeloma E5 bencin, ki ga imamo pri nas, začne izgubljati lastnosti po 2-3 mesecih.
Wat...
Evo, avto sem nazadnje tankal v začetku januarja, vedno tankam E10, torej mi bo sodeč po napisanem jutri crknil?
Bencin "traja" tako dolgo, dokler v celoti ne izhlapi.

zk_eu ::

Comandante je izjavil:

Nisem uporabil stabilizatorja, ker se marca ponavadi na veliko ze vozim, motor pa mi se vec kot 3 mesece ni nikoli stal. Poln tank zato, da se ne nabira prevec kondenza. Najbrz nima smisla, da ga zdaj zabelim z stabilizatorjem, ali?


Ja, v bistvu s tega vidika je dobro. Sem pozabil. Vsekakor pa je priporočljiva uporaba stabilizatorja, ki se mora dati notri pred tem, ne sedaj.

Kot pravim, vozi se in bodi malo bolj pozoren. Verjetno ne bo nič. Če pa bo, pa lahko še vedno zamenjaš.

pegasus je izjavil:

zk_eu je izjavil:

Načeloma E5 bencin, ki ga imamo pri nas, začne izgubljati lastnosti po 2-3 mesecih.
Wat...
Evo, avto sem nazadnje tankal v začetku januarja, vedno tankam E10, torej mi bo sodeč po napisanem jutri crknil?
Bencin "traja" tako dolgo, dokler v celoti ne izhlapi.


Napisal sem začne izgubljati lastnosti in ne da izgubi vse lastnosti. Za to sem podal tudi vir, nekateri pa spet nekaj na pamet. Tudi nikjer nisem napisal, da bo crknil.

Tvoj avto je drugače zelo pameten in bo ECU delovanje motorja prilagodil slabemu bencinu. To v bistvu tudi dela ves čas. Če priklopiš tester in spremljaš parametre, lahko to vidiš.

Zagotovo ne bo optimalno deloval, če bencin nima priporočljivih oktanov. Prilagodi se lahko zgolj do neke mere za katero je programiran. Običajno je ta mera za naše avte 91 oktanov.
Non omne, quod licet, honestum est - Ni vse, kar je dovoljeno, tudi pošteno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zk_eu ()

korenje3 ::

Bencin neomejeno, nafta 6-12 mesecev.
Problem je ker pri nas mešajo alkohol v bencin. ta lahko oksidira ker se rad veže z vodo. v glavnem če je kontejner z bencinom dobro zaprt bo rok trajanja vseeno neomejen.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

fikus_ ::

V bencin in nafto mešajo "bio" gorivo do 7%, to zna biti problem. Aklohol in bencin se ne mešata.

hojnikb ::

cist osebna izkusnja; navit 2 taktnez (zelo obcutljiv na oktane, ker nima ecuja, niti knock senzorjev obviously) po kakih 3-4 mescih je bil bencin ze zanic (in to 100 oktanc) ker je zadeva kr lepo klenkala. Frisn bencin seveda resu vse probleme.

tako da ja, sploh etanolske mesance niso glih za leta shranjevanja, sploh ce je v igri visokokompresijski motor.
#brezpodpisa

Comandante ::

Ma ja. Malo je plus da sem tankal 100 oktanca (vedno ga pred zimo), a vseeno nisem racunal na "podaljsano zimo". Ampak vozil se zdaj ne bom, ni fer do ostalih ce se zvrnem in potrebujem zdravnisko pomoc.

Pocakajmo da kuga mine, potem pa bom videl ce bosta makini se vzgali ;)

korenje3 ::

fikus_ je izjavil:

V bencin in nafto mešajo "bio" gorivo do 7%, to zna biti problem. Aklohol in bencin se ne mešata.


Common ethanol fuel mixtures @ Wikipedia
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Pac-Man ::

Tale se heca s podobnimi forami. Malo pobrskaj.

https://www.youtube.com/channel/UC2rzsm...
The ideal subject of totalitarian rule is not the convinced Nazi or
the convinced Communist, but people for whom the distinction between fact and
fiction and the distinction between true and false no longer exist.

mahoni ::

Kaj pa dizel?

rawwer ::

Btw Ce se pustil bencin na -5C eno noc, je se dober za motorko?

DamijanD ::

ja tudi za avto je še dober - vsaj v preteklem tednu sem videl avte tudi pri -10°C 8-O

GupeM ::

Jaz sem jih tudi pri -14. Tako bencinarje kot dizle. Pa ne samo eno noč. Več noči.

HulkHogan ::

Pomembno je da daš avto/motor... na čakanje s polnim tankom. Ni zraka, ni oksidacije, ni problema. Ni več to juga kjer ti je tank začel gniti ker je bilo toliko vode v bencinu.

Matevz96 ::

mahoni je izjavil:

Kaj pa dizel?


6 mesecev. Če ga pustiš dlje lahko tvegaš ločitev bio-dizla in zamašen filter za gorivo.
#hooldthedoor

feryz ::

Moj tastar je kupil nov avto 3 leta nazaj. Od začetka je pravil, je šel kot hudič, potem pa čedalje manj. Kar naenkrat je začel pizditi, da ni nič od novega avta.
Takrat sem mu rekel, naj gre vendar na pumpo po frišen bencin. To je bilo po letu dni in petih mesecih. Razlika je bila opazna z lahkoto.
Je pa v avtu rezervoar odzračen, če je bencin v zaprti kanti, teh problemov ni.

GupeM ::

Čakaj ... eno leto in 5 mesecev je imel isti tank bencina? In za to je kupil nov avto in plačuje registracijo in zavarovanje?

pirat ::

čist iz firbca - kje pa je tankal prej? Verjetno mu ni en rezervoar zdržal skoraj leto in pol ??

GupeM ::

pirat je izjavil:

čist iz firbca - kje pa je tankal prej? Verjetno mu ni en rezervoar zdržal skoraj leto in pol ??

Glede na njegov zadnji stavek bi rekel, da ga je imel kar rezervoarju od avta.

kixs ::

Pri kaksnih upokojencih res vidis kako malo vozijo. Zadnjic sem bil na tehnicnem in pride en s 5 ali 6 let staro Skodo oktavijo. Skoraj taksna kot iz salona, zglancana od zunaj in znotraj. Navozenih pa nekaj cez 5000km. Nisem pa pogledal kateri motor... imas tudi take.

starfotr ::

Ko blagovne rezerve menjajo gorivo, dobite na pumpi staro gorivo, pa je vse ok.

Žal je tako, da največji trgovec v državni lasti ima koristi od tega. Namesto, da bi imeli sistem FIFO in posledično vedno sveže gorivo.

pegasus ::

Sveže gorivo? Oprostite, sem se morda zbudil v paralelnem vesolju, kjer se bencin stara? Ker sicer je to neumnost ene take velikosti kot ravna zemlja.

starfotr ::

Gorivo ni himalajska sol. Seveda kakovost s časom pada. Lahko pa dokažeš nasprotno.

Siddh ::

Ja, bencin se stara. Recimo na motorjih s fergazerji se čez čas nabere takšna gumijasta usedlina ko bencin izhlapi.

Skopirano z googla:
After several months storage at summer temperature the petrol will start to form peroxides and gums. The degradation will continue as the fuel ages and the peroxides which form will slowly attack the soft materials in the fuel system.


Zato je pomembno da starodobnike redno vžigate in "preluftate" :D, če ne začnejo pokati cevi, mašijo se šobe itd.


Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Siddh ()

Furbo ::

pegasus je izjavil:

Sveže gorivo? Oprostite, sem se morda zbudil v paralelnem vesolju, kjer se bencin stara? Ker sicer je to neumnost ene take velikosti kot ravna zemlja.

V eprueti morda res ne, drugače sem pa ravno menjal bencin v agregatu, ker z 2 leti starim ni vžgal. Potem pa iz prve.

Tudi večina spomladanskih romanj kosilnic na servise 'ker ne vžge' bi se lahko preskočila, če bi ljudje samo natočili svež bencin noter.

Pa morda se bencin 'ne pokvari' ampak nastajanje kakega kondenza v tanku itd.. ga zagotovo zjebe, vsaj do take mere, da ni 100%.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Furbo ()

feryz ::

Mu je zdržal, da. Ta stari je že v letih, imel je Vitaro in prastarega golfa dvojko. Potem je rekel, da bo še zadnjič v lajfu kupil nov avto. In ga je vzel. Vozi se pa še vedno v glavnem z Vitaro. Nazadnje bo moral vseeno še to menjati. Se je malo zaj...

Miha 333 ::

Neomejeno sigurno ne. V neprodušno zaprti posodi je bencin uporaben do 2 let, dizel do 1 leta, mešanica 3 mesece (olje reagira z bencinom tako, da se efektivno zmanjša št. oktanov, zato je s staro mešanico izredno težko vžgati motor.), pa še pri tem je priporočljiva uporaba stabilizatorjev. Smo enkrat odprli neko kanto s par let starim dizlom, je bilo polno neke sluzi.

Comandante ::

Jaz sem letos/lani v motorje nalil poln kesl 100 oktanca + stp stabilizator goriva. Dopuscam da je stabilizator snake oil, skodi pa verjetno ne. Stiri mesece cez zimo bo zdrzal bencin, marca pa se ze vozimo.

Lani ko sem imel v motorjih 6 mesecev star benz sem ga raje potegnil ven in vlil v avto, kjer se je zmesal s svezim.

Glavna tezava je vsebnost bioetanola, ki je higroskopicen.

Furbo ::

Ja na ta bioscam sem pozabil, bencin ni več bencin, kot je bil včasih. Zdaj mu dodajajo vso živo navlako, ki pokvari ves ostali bencin.. je pa ful eko.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

blink ::

Comandante je izjavil:

Torej, ima kdo izkusnje koliko casa lahko drzis bencin, preden pade oktansko stevilo do te mere, da motor zacne klenkati? Vem da je to mocno odvisno od motorja in kako je gorivo shranjeno, ampak iscem neko okvirno vrednost preko palca.

Gre se namrec za dva motocikla, ki sem jih polno tankal tam nekje oktobra/novembra, zdaj pa kaze da se vsaj se par mesecev ne bom vozil kaj dosti. Oba motorja vzgeta in teceta lepo, z obema sem danes naredil krog in je zaenkrat vse ok.

Vprasanje je, ali je smiselno da stocim teh 30 litrov ven in vlijem v avto (tam ga bom prej skuril pa se svezega je not dovolj), ali naj ne delam panike?


Na youtube imaš primere, ko startajo mašine z +20 let starim bencinom. Jaz se ne bi sekiral.

Zimonem ::

Siddh je izjavil:

Ja, bencin se stara. Recimo na motorjih s fergazerji se čez čas nabere takšna gumijasta usedlina ko bencin izhlapi.

Skopirano z googla:
After several months storage at summer temperature the petrol will start to form peroxides and gums. The degradation will continue as the fuel ages and the peroxides which form will slowly attack the soft materials in the fuel system.


Zato je pomembno da starodobnike redno vžigate in "preluftate" :D, če ne začnejo pokati cevi, mašijo se šobe itd.

Ampak tank in fergazar nista neprodušno zaprta. Bencin v sodu brez etanola je dober leta.

Comandante ::

blink je izjavil:


Na youtube imaš primere, ko startajo mašine z +20 let starim bencinom. Jaz se ne bi sekiral.

Takrat je bencin se bil bencin :))
Bojda teh 5 ali 10% bioetanola kolikor nam ga podtikajo v benz veze nase precej vode, in lahko zacne tank rjaveti, bencin pa se pokvari.

Koliko pa v resnici en tank noter potegne vlage pa je drugo vprasanje. Morda ne bi bilo slabo sneti cevke za gorivo na motorju (pri mojem je na najnizji tocki tanka), in z dreniranjem pogledati koliko je dejansko vode.

Imam izkusnje z dreniranjem goriva na sportnih letalih, ampak tam imamo bencin brez etanola. Rezervoarji so po 150-450 litrov in imajo konkretne odduske, pa ne pomnim kdaj sem nazadnje nasel kapljico vode. Pa tudi vcasih stojijo po dva meseca.

Siddh ::

Sem odprl rezervar v avtu, ki je stal menda več kot leto dni. Nič vode, je pa bil bencin dosti bolj rumene barve kot svež. Avto je vseeno normalno šel.


redtech ::

https://www.eurosol24.si/aditiv-za-benc...

Tukaj imaš zavihek: Staranje bencina

Simptomi staranja goriva se začnejo kazati že po prvem mesecu starosti in se stopnjujejo.
Bencin s staranjem začne izgubljati količino oktana , ki je gorljiva sestavina goriva. Manjše oktansko število pomeni slabše izgorevanje goriva v cilindru in težji vžig ob nizkih temperaturah...

Še cel kup drugih stvari, če te zanima si tam preberi več. To uporabljajo za motocikle, ker pol leta ali več stojijo.

Machete ::

Full dobro, kupiš neko piksno za 30 eur, da rešiš 5L bencina v tanku..
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

jest10 ::

redtech je izjavil:

https://www.eurosol24.si/aditiv-za-benc...

Tukaj imaš zavihek: Staranje bencina

Simptomi staranja goriva se začnejo kazati že po prvem mesecu starosti in se stopnjujejo.
Bencin s staranjem začne izgubljati količino oktana , ki je gorljiva sestavina goriva. Manjše oktansko število pomeni slabše izgorevanje goriva v cilindru in težji vžig ob nizkih temperaturah...

Še cel kup drugih stvari, če te zanima si tam preberi več. To uporabljajo za motocikle, ker pol leta ali več stojijo.


Tukaj se bere reklamo za nakup aditiva. Vse deliš s 5, še bolje 10, pa si bližje realnosti

feryz ::

Saj eni tudi iz kosilnic zlivajo bencin stran in nalivajo frišnega. Dokler sem jo še imel, sem jo spomladi, po pol leta, zapeljal ven, kresnil in kosil.
Vse sorte paničarji so na svetu, kaj čmo? Tudi taki, ki mislijo da ima bencin rok.

Furbo ::

Pa funkcionalno nepismeni so tudi. Če ti lepo napiše človek, da ne vžge s starim, z novim pa ob prvem potegu, ti pa nabijaš o svoji kosilnici.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

nejcek74 ::

kljub celi strani nabijanja o tem se vedno ni dokazov za/proti staranju bencina, imamo pa:
- cel kup anekdotičnih dokazov az/proti
- linke do strani, ki so bolj ali manj povezani s prodajo aditivov, kjer mi je jasno da je prodaja raznih magičnih izdelkov za vozila samo čang šlang-a za muškarce.
Na google scholar sem nasel tole raziskavo, ki analizira staranje bencina v Braziliji z visokim deležem etanola (20-25%), podrobno analizira kemične spremembe, ne pove pa kako to dejansko vpliva na delovanje motorja.
Ali je se kdo nasel kaj pametnega?

Valvoline ::

Tudi ce zgubi par oktanov nic hudega. Se spomnim k so pr sosedih par let nazaj zalaufal staro katrco k je v garazi stala vsaj 6 let, z bencinom k je bil noter v keslu. Takoj startal,motor predel k muca.
:))
Za dizla je bolj nevarno, ker zacne razpadat na razne sestavine, kak star dizel tega prezveci bp, novejsi common rail lahko zariba.

Zgodovina sprememb…

Machete ::

Sem mislil, da ima ta stric kaj na to temo, pa ne najdem..
Je pa ful zanimiv kanal, če koga zanima. Testira orodja, aditive, spreje, olja...

https://www.youtube.com/c/ProjectFarm/
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Valvoline ::

Machete je izjavil:

Sem mislil, da ima ta stric kaj na to temo, pa ne najdem..
Je pa ful zanimiv kanal, če koga zanima. Testira orodja, aditive, spreje, olja...

https://www.youtube.com/c/ProjectFarm/

Ta je res top kanal ja, z raznimi uporabnimi in neumnimi testi ter primerjave. Kapo dol :D Primerjava raznih modelov vzigalnih sveck ter miksanja razlicnih zvrst olja so npr zelo zanimivi videji.

Machete ::

Meni je kul, ker ima zelo dobro zamišljene teste in pa enake pogoje za vse 'testirance'.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

s7nf ::

nejcek74 je izjavil:

kljub celi strani nabijanja o tem se vedno ni dokazov za/proti staranju bencina, imamo pa:
- cel kup anekdotičnih dokazov az/proti
- linke do strani, ki so bolj ali manj povezani s prodajo aditivov, kjer mi je jasno da je prodaja raznih magičnih izdelkov za vozila samo čang šlang-a za muškarce.
Na google scholar sem nasel tole raziskavo, ki analizira staranje bencina v Braziliji z visokim deležem etanola (20-25%), podrobno analizira kemične spremembe, ne pove pa kako to dejansko vpliva na delovanje motorja.
Ali je se kdo nasel kaj pametnega?

Najlažje boš zadevo videl, če odpreš kakšen uplinjač od dvotaktnega motorja. Tam vidiš kako se zapaca in potem ni variante, da štarta s staro mešanco. Ampak to je dvotakt, avto je bolj odporen na to.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

100 oktanski bencin (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
619359 (8112) Blinder
»

95/98/100 oktanski bencin (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Na cesti
16441749 (21399) ...:TOMI:...
»

Kje tankati benz? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16336287 (31410) Pithlit
»

Ali je v Avstriji boljši (kvalitetnejši) bencin? (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
9424583 (22019) krneki0001
»

100 oktanski bencin in starejsi avto (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10415032 (13123) JanK

Več podobnih tem