» »

Oporoka - dedovanje

Oporoka - dedovanje

«
1
2 3

lolipop2 ::

Hej!

Prosil bi za nasvet, oz. idejo, kaj narediti.

Po oporoki sem en izmed dedičev nepremičnine v Slo in še nekih zemljišč v tujini v razmerju 1/6. Sedaj imamo razpravo in se bo treba odločit kaj in kako.

Zanima me, kaj za mene pomeni, če pridem in podpišem? Verjetno se potem obračuna končna vrednost in moram plačati davek na to šestino? Potem pa sem lastnik in....? Je treba plačevati stroške za to šestino?
Je v tem primeru bolje, da se odpovem vsemu, pa imam mir? Nimam namreč nekih apetito po celotni nepremičnini.

Varianta je, da mi ponudijo, da me izplačajo, ampak dvomim. Jaz bi sicer najraje, da dobim nek znesek, pa da je mir s tem.

Imam pa težavo, ker če niso za, in me ne želijo izplačati, potem prejmem to šestino nepremičnin, nimam pa od kje najdit denar, da plačam davek. Da bi si sposodil in plačal davek za nekaj, kar niti ne morem "domov vzeti", pa pomoje nima smisla.

S to oporoko je sicer bilo mišljeno dobro, ampak se bolj zakomplicira, kot ne. Kot vedno. :)

Hvala.

Invictus ::

V kakem sorodstvenem razmerju si s pokojnim?

Dediščini se lahko odpoveš na zapuščinski...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: element ()

St235 ::

Zanima me, kaj za mene pomeni, če pridem in podpišem?

Naceloma postanes lastnik.

Verjetno se potem obračuna končna vrednost in moram plačati davek na to šestino

Da, koliko je odvisno od sorodstvene razmerja.

Je treba plačevati stroške za to šestino?

Seveda

Dediscini se vedno lahko odpoves, ne mores pa nikogar prisiliti da te izplaca.

lolipop2 ::

umrl je moj dedek oz. stari ata

AndrejS ::

Zato pa so zapuščinske razprave da se dogovorite kako in kaj

St235 ::

lolipop2 je izjavil:

umrl je moj dedek oz. stari ata


V tem primeru si kot 1. dedni red oproščen plačila davka.

lolipop2 ::

Ja, vem. Samo rad bi prej vedel, v kaj se spuščam oz. kaj me čaka, če se odločim za katero od variant.

St235 je izjavil:

lolipop2 je izjavil:

umrl je moj dedek oz. stari ata


V tem primeru si kot 1. dedni red oproščen plačila davka.


aha, no to je pomembna informacija, ki je nisem vedel. Se pravi sem 1. dedni red?

A pa se recimo lahko na zapuščinski dogovori, da npr. se jaz odpovem vsemu, oni pa mi izplačajo določen znesek?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lolipop2 ()

St235 ::

Bistveno vprašanje je kaj ta 1/6 predstavlja v naravi in kakšna je dejanska dodana vrednost.

Če postaneš lastnik 1/6 500€ vrednega skalnatega pobočja vzhodno od krima potem je škoda časa. Če se pogovarjamo o 1/6 10.000m2 zazidnljive parcele v centru Pariza je pa druga zgodba.

lolipop2 je izjavil:

Ja, vem. Samo rad bi prej vedel, v kaj se spuščam oz. kaj me čaka, če se odločim za katero od variant.

St235 je izjavil:

lolipop2 je izjavil:

umrl je moj dedek oz. stari ata


V tem primeru si kot 1. dedni red oproščen plačila davka.


aha, no to je pomembna informacija, ki je nisem vedel. Se pravi sem 1. dedni red?

A pa se recimo lahko na zapuščinski dogovori, da npr. se jaz odpovem vsemu, oni pa mi izplačajo določen znesek?


Lahko se dogovorite, da tvoj delež izplačajo in namesti tistega kar je predvideno v oporoki prejmeš dogovorjeno vsoto denarja.

Ja, neposredni potomci v isti liniji so prvi dedni red.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

lolipop2 ::

St235 je izjavil:

Bistveno vprašanje je kaj ta 1/6 predstavlja v naravi in kakšna je dejanska dodana vrednost.

Če postaneš lastnik 1/6 500€ vrednega skalnatega pobočja vzhodno od krima potem je škoda časa. Če se pogovarjamo o 1/6 10.000m2 zazidnljive parcele v centru Pariza je pa druga zgodba.


1/6 je hiša, ki je vredna cca 150K, glede na geodetsko oceno. Parcela pa je kamniti vinograd na hrvaškem. 1/6 tega je malo manj kamnov. :) OK, je tu v igri tudi vezana vloga, za katero pa dvomim, da je neka velika bogatija, glede na to, da je bila penzija mala.

S tem, da je zaznamek, da njegova žena do smrti koristi vse. Nekako tako...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lolipop2 ()

St235 ::

To je tipičen primer oporoke, kjer je zapustnik naredil več škode kot koristi. Če hočeš zajebat potomstvo in razbit vse kar imaš na x delov se to zgodi tudi brez oporoke.

Problem je v tem, da šest lastnikov ene hiše pomeni kup pregovarjanja in slabe volje, od hiše pa po vsej verjetnosti ne bo imel nobeden nič. Razen seveda, če gre za etažirano nepremičnino, kjer je 1/6 lastnine tudi v narava ločena.

Dejansko na koncu je pač vse stvar dogovora, če so stvari tako zastavljene.

Če boš postal lastnik 1/6 hiše (brez jasne razmejitve kaj ta 1/6 predstavlja v naravi) boš imel od tega bore malo koristi. Hkrati pa seveda svojo 1/6 stroškov. Če bo to nepremičnino dejansko užival drugi dedič boš lahko od njega zahteval sorazmerno uporabnino/najemnino.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

lolipop2 ::

Aha... sedaj mi je pa že bolj jasno. Hvala za informacije. Bom še govoril s stricem, kaj predlaga, če ima sploh kakšen predlog... pa upam, da ima že vizijo, kaj bi.

TheBlueOne ::

1/6 hise ja 25k€, to za marsikoga ni tako malo.

Ce je vrednost vinograda recimo med 10k€ in 25k€ morda lahko predlagas, da ti dobis to.

Invictus ::

Teoretično imaš prav, to je 25k EUR.

Praktično je pa vredna nič, ker bo to zdaj koristila žena pokojnika še N let, ti pa moraš vsako leto plačati davek lastništva. Poleg tega bodo ob neplačilu stroškov terjali lastnika. Se pravi tudi 1/6 vseh dolgov... Saj se da potem na sodišču vse dokazati, ampak stane...

Če uspeš dobiti nekaj denarja, ga vzemi, drugače se je bolje taki zadevi odpovedati. Če ni ravno ne neki res ultra dobri lokaciji...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

The Player ::

St235 je izjavil:

lolipop2 je izjavil:

umrl je moj dedek oz. stari ata


V tem primeru si kot 1. dedni red oproščen plačila davka.


Mogoče si oproščen davka, še zmeraj moraš pa plačat sodne stroške, ki pa niso nizki.

TheBlueOne ::

Jaz, bi vzel del, ce bi se prodajalo, ce bi ponudili denar, ki je na racunu ali pa ce bi lahko dobil recimo tisti vinograd.

Ne vidim smisla, da se takoj odpove celoti, ce je en del denar, nekdo vejretno dobi celo hiso itn.

St235 ::

TheBlueOne je izjavil:

1/6 hise ja 25k€, to za marsikoga ni tako malo.

Ce je vrednost vinograda recimo med 10k€ in 25k€ morda lahko predlagas, da ti dobis to.


1/6 hiše je vredna toliko kot je nekdo pipravljen plačat za njo. Vrednost 1/6 hiše je za tretjo osebo precej bližje 0 kot 25k.

To je pač tipično zablojeno razišljanje, ki je povod za 1001 polomijo in večletno pravdanje ob dediščini. Ravno pred kratkim sem imel na mizi primer. Razdrobljeno stavbno zemljišče: osrednja enota 390m2, potem pa tri nepovezane mejne parcele 110, 140 in 170m2. In je trajalo skoraj 10 let preden se je eden od lastnikov manjših kosov sprijaznil, da cena na m2 pač ne bo 300€ ne glede na vrhunsko lego parcele. Ostala dva pa še kar vstrajata.

Smrekar1 ::

lolipop2 je izjavil:


Varianta je, da mi ponudijo, da me izplačajo, ampak dvomim. Jaz bi sicer najraje, da dobim nek znesek, pa da je mir s tem.


Ideja je, da se z ostalimi dediči dogovoriš, da te izplačajo za nekaj manj, kot je vrednost tvoje dediščine. Če je vse skupaj vredno 150k€ in je tvoj delež 1/6 se poskusi zmeniti za 20k€. Nisi dobil 1/6, ampak 20k€ v gotovini ti verjetno pomeni več kot 25k€ v nepremičnini, od katere še leta ali desetletja ne boš imel ničesar.

Hm, 10k€ bi ti znalo pomeniti več. To minus stroški niti niso slaba izbira, dediči, ki jih nepremičnina zanima, so na boljšem ker so dobili konkreten popust, ti si tudi v redu odnesel, ker 10k€ le ni tako slaba vsota.

Pač ideja. Prisiliti jih ne moreš, poskusiš lahko. Vse zavisi tudi od tega kdo in kakšni so ostali dediči in ali jih omenjene nepremičnine zanimajo.

St235 ::

TheBlueOne je izjavil:

Jaz, bi vzel del, ce bi se prodajalo, ce bi ponudili denar, ki je na racunu ali pa ce bi lahko dobil recimo tisti vinograd.

Ne vidim smisla, da se takoj odpove celoti, ce je en del denar, nekdo vejretno dobi celo hiso itn.


Dediščini se lahko odpoveš ali v celoti ali pa se ji ne. Ne moreš selektivno izbirati kaj boš dedoval.

TheBlueOne ::

Kaj ni mozen dogovor na sodiscu kdo dobi kaj? Mora nujno biti sorazmerni delez vsega?

St235 ::

The Player je izjavil:

St235 je izjavil:

lolipop2 je izjavil:

umrl je moj dedek oz. stari ata


V tem primeru si kot 1. dedni red oproščen plačila davka.


Mogoče si oproščen davka, še zmeraj moraš pa plačat sodne stroške, ki pa niso nizki.


Ne pretiravaj, sodni stroški ozrioma bolje rečeno sodna taksa v primeru zapuščinske razprave niso ne vem kaj. Če je govora o 30k premoženja je taksa kakih 200-300EUR. Drugo pa je, če pride do pravde.

TheBlueOne je izjavil:

Kaj ni mozen dogovor na sodiscu kdo dobi kaj? Mora nujno biti sorazmerni delez vsega?


Lahko je dogovor, ampak z dogovorom se morajo strinjat vsi dediči. Ne more pa se on enostransko odpovedat dedovanju hiše in zraven zahtevat delež denarja na računu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Vanquish ::

ne pozabi, da si kot dedic odgovoren tudi za morebitne dolgove, ki jih umrli ima, razen ce se seveda odpoves.

TheBlueOne ::

St235 je izjavil:



Lahko je dogovor, ampak z dogovorom se morajo strinjat vsi dediči. Ne more pa se on enostransko odpovedat dedovanju hiše in zraven zahtevat delež denarja na računu.


Ja to mi je bilo jasno. Pac lahko da predlog, morda se ga znebijo relativno poceni in je vsaj zanj reseno in dobi recimo vsaj vinograd na Hrvaskem. :)

Preden se iz prve odpove je morda za poskusit.

St235 ::

TheBlueOne je izjavil:

St235 je izjavil:



Lahko je dogovor, ampak z dogovorom se morajo strinjat vsi dediči. Ne more pa se on enostransko odpovedat dedovanju hiše in zraven zahtevat delež denarja na računu.


Ja to mi je bilo jasno. Pac lahko da predlog, morda se ga znebijo relativno poceni in je vsaj zanj reseno in dobi recimo vsaj vinograd na Hrvaskem. :)

Preden se iz prve odpove je morda za poskusit.


Absolutno, vedno se sprača pogovorit. Vprašanje pa je če mu je nek vinograd na Hrvaškem sploh v interesu. Nepremičnine k katerimi nimaš nič pametnega za počet, hkrati pa niso tržno zanimive so na dolgi rok vedno večji strošek.

TheBlueOne ::

Jasno, detajli so vazni. Pac vinograd se slisi romanticno. :) Sem samo zelel dodati, da morda ne iz prve recti ne, morda ponudit kaj, kar je zanj OK kompromis is se resit kregancije.

Ce je vinograd kje ob morju in ima osnovno infrastrukturo, vsaj WC, potem je za moj okus za vzeti.

Smo se pa mi kot druzina vedno odrekli zapuscini ampak moram dodati, da ni bilo kaksne take moznosti, kot jo morda ima OP.

The Player ::

Ne pretiravaj, sodni stroški ozrioma bolje rečeno sodna taksa v primeru zapuščinske razprave niso ne vem kaj


Ne pretiravam, govorim iz izkušenj. Ne, da bi strašil OPja, samo bolje, da je pripravljen, da ne bo potem presenečen.

Potem pa absurd, da moraš plačevati za "stroške sojenja", za tistih 5 minut njihovega dela in pravijo, da to ni davek, računajo pa za nekaj kar je itak bilo v družinski lasti že od zmeraj. Oprosti, to je zame davek nič drugega.

Pa bilo je veliko več kot 300€/30K€ premoženja. Pa tudi to je veliko, če si upokojenec ali pa brezposelen.

lolipop2 ::

Hvala za vse informacije. Kar veliko pomoči oz. uporabnih info je. Točno to sem rabil, da vem kje sem. Prej mi je bilo vse megleno.
Bom kontaktiral strica, kaj želi. Nekaj je omenjal, da bi se prej pogovorili. Mogoče že v štartu predlaga kaj, kar mi je sprejemljivo.
Npr. 10K in roka mi je čisto OK. Če bo pripravljen na to. Ampak verjetno je treba to zapisati na razpravi, a ne?

Tudi vinograd ni slaba ideja...pa če ne drugače, ga vsaj lahko prodam oz. oddam. Če sem pa 1/6 lastnik, pa ne morem nič s tem

Je imel dedek ravno s tem vinogradom težave, ko je bilo 9 lastnikov...pa samo en od njih ni želel prodati. Vsi ostali so ali podarili ali prodali njemu. En pa je bil zabetoniran in po dolgih sodnih postopkih so mu le odvzeli.

V najslabšem bo pač tako, kot je zapisano. :-/

Tilen ::

Stricu povej, da za 30k ne boš delal nobenih težav.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

T-h-o-r ::

1/6 je jeba, razen če ima nekdo kup denarja pri roki in izplača, kar pa ni zelo pogost pojav (odvisno, za kakšne zneske gre, seveda)
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

lolipop2 ::

Tilen je izjavil:

Stricu povej, da za 30k ne boš delal nobenih težav.

haha... ja. Potem pa reče kar imej 1/6 pa bo. :)

T-h-o-r je izjavil:

1/6 je jeba, razen če ima nekdo kup denarja pri roki in izplača, kar pa ni zelo pogost pojav (odvisno, za kakšne zneske gre, seveda)


mhm. Sumim, da ima nek plan, pa sedaj, ko malo vem, kako in kaj.... ga potipam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lolipop2 ()

Tilen ::

lolipop2 je izjavil:

Tilen je izjavil:

Stricu povej, da za 30k ne boš delal nobenih težav.

haha... ja. Potem pa reče kar imej 1/6 pa bo. :)

Ja če je on tisti, ki bo notri, potem bo pač plačeval najem.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

hamez66 ::

Za 10k bi se pomoje poceni prodal. Hiša naj bi bila 150k, za vinograd pa nisi niti še povedal, kako velik je in na kateri lokaciji (oz. koliko je ocenjena vrednost). 15 bi morala biti sprejemljiva cena, in če si ti zadovoljen z 10, boš še bolj zadovoljen s 15.

lolipop2 ::

hamez66 je izjavil:

Za 10k bi se pomoje poceni prodal. Hiša naj bi bila 150k, za vinograd pa nisi niti še povedal, kako velik je in na kateri lokaciji (oz. koliko je ocenjena vrednost). 15 bi morala biti sprejemljiva cena, in če si ti zadovoljen z 10, boš še bolj zadovoljen s 15.


Težava je, ker ne razpolagam s čisto vsemi podatki. Ni neko veliko posestvo, to vem... pa je na otoku nekje na rhu hribovja. Brez dostopa do morja. V oporoki, ki sem jo videl, je samo navedena številka parcele in delež.

Seveda, v interesu mi je več, ampak ni od mene odvisno. Jaz lahko težim za 15K, pa na koncu obstanem s šestinskim deležem, kar mi pomeni nič. :-/

T-h-o-r ::

no, potem vsekakor verjetno ni nobenega, ki bi bil za to pripravljen izprsiti 150 jurjev

pa verjetno ni ravno pred kratkim obnovljena zadeva
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

St235 ::

Tilen je izjavil:

lolipop2 je izjavil:

Tilen je izjavil:

Stricu povej, da za 30k ne boš delal nobenih težav.

haha... ja. Potem pa reče kar imej 1/6 pa bo. :)

Ja če je on tisti, ki bo notri, potem bo pač plačeval najem.


Seveda je pri tem treba imet v mislih, da taka plačila niso samoumevna, da bo uporabnik potem uveljavljal vlaganja v nepremičnino itd itd itd...
To so žal sodni postopki, ki jih ponavadi zaključi naslednja generacija dedičev, da o odnostih ne govorimo. Še huje pogosto potem objekti samevajo in razpadajo, ker vsak slepo verjame, da je 1/6 150k vrednega objekta vredna 30k.

Najhujše pa je ko se pogovarjaš s starejšimi ljudmi o oporoki in je najpogostejši razlog zakaj se oporoka ne napiše to, da nočejo skregat dedičev...

TheBlueOne ::

Kot prvo, ker te klice poskusi izsiliti predlog od njega. :) Potem pa tvoje ideje... Saj ves kaj je koliko vredno, poracunas, predlagas.... Jaz 10kEUR ne bi dal takoj na mizo.

Pa vso sreco, upam, da se ne bos kregal z zlahto, to je se najbolj zalostno.

Zgodovina sprememb…

T-h-o-r ::

razen, če ti gredo že od prej na kurac
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

TheBlueOne ::

T-h-o-r je izjavil:

razen, če ti gredo že od prej na kurac


Kaj potem pridobis? OP mi deluje normalen, nihce ne potrebuje tipov, da jih scuvajo.

T-h-o-r ::

St235 je izjavil:

Tilen je izjavil:

lolipop2 je izjavil:

Tilen je izjavil:

Stricu povej, da za 30k ne boš delal nobenih težav.

haha... ja. Potem pa reče kar imej 1/6 pa bo. :)

Ja če je on tisti, ki bo notri, potem bo pač plačeval najem.


Seveda je pri tem treba imet v mislih, da taka plačila niso samoumevna, da bo uporabnik potem uveljavljal vlaganja v nepremičnino itd itd itd...
To so žal sodni postopki, ki jih ponavadi zaključi naslednja generacija dedičev, da o odnostih ne govorimo. Še huje pogosto potem objekti samevajo in razpadajo, ker vsak slepo verjame, da je 1/6 150k vrednega objekta vredna 30k.

Najhujše pa je ko se pogovarjaš s starejšimi ljudmi o oporoki in je najpogostejši razlog zakaj se oporoka ne napiše to, da nočejo skregat dedičev...

ta pravi delajo to tako, da dajo že za časa življenja z darilno pogodbo večino naljubšemu otroku, ostali pa pač dedujejo, kar ostane
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

St235 ::

in smo spet pri ekspresnem scenariju kako zavozit zadevo in se zaplest v desetletni sodni postopek. Tako, da ja, ko tapravi bedaki delajo stvari je človeška neumnost res brezmejna.

TheBlueOne ::

St235 je izjavil:

in smo spet pri ekspresnem scenariju kako zavozit zadevo in se zaplest v desetletni sodni postopek. Tako, da ja, ko tapravi bedaki delajo stvari je človeška neumnost res brezmejna.


Bom tukaj delil zapuscino nasega pokojnega dedana. "Ko imajo bedaki denar lopovi praznujejo.". Bi samo dodal "in odvetniki". :)

Zgodovina sprememb…

T-h-o-r ::

St235 je izjavil:

in smo spet pri ekspresnem scenariju kako zavozit zadevo in se zaplest v desetletni sodni postopek. Tako, da ja, ko tapravi bedaki delajo stvari je človeška neumnost res brezmejna.

samo opozarjam na cinično naravo posta, ki morda ni očitna :D
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

fikus_ ::

"ne pozabi, da si kot dedic odgovoren tudi za morebitne dolgove, ki jih umrli ima, "

Samo v višini dediščine.

Vsekakor se poskusite dogovoriti pred zapuščinsko. Najboljša varianta je, da eden prevzame in ostale izplača. Pa ne pričakovat 1/6, ampak precej manj, mogoče 10k€ od 150k€, saj vam s tem dela uslugo, ne boste imeli prepirov in ostalega sr.....

St235 ::

T-h-o-r je izjavil:

St235 je izjavil:

in smo spet pri ekspresnem scenariju kako zavozit zadevo in se zaplest v desetletni sodni postopek. Tako, da ja, ko tapravi bedaki delajo stvari je človeška neumnost res brezmejna.

samo opozarjam na cinično naravo posta, ki morda ni očitna :D


Sem imel enak namen, ker so moje izkušnje da nekateri forume jemljejo čisto preveč dobesedno.

Pod črto dobro napisana in deponirana oporoka reši veliko večino težav, ki nastanejo pri dedovanju. Samo se pri nas tega inštrumenta ljudje izogibajo kot hudič križa. Ker raje vidijo, da se potomci skregajo med sabo, kot da bi kado od njih kaj zameril pokojnemu.

T-h-o-r ::

V zadnjem letu se je pri nas zglasilo kar nekaj starejših ljudi, ki so želeli sestavo oporoke, tako da se morda trend obrača.*
Je pa res, da je še vseeno veliko (in več) tistih, ki pridejo, ko so starši že umrli in se zdaj kregajo z brati/sestrami.

*s tem se ukvarjajo sodelavci, jaz nisem pravnik
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: T-h-o-r ()

St235 ::

fikus_ je izjavil:

"ne pozabi, da si kot dedic odgovoren tudi za morebitne dolgove, ki jih umrli ima, "

Samo v višini dediščine.



Pri tem je treba bit izjemno previden, ker je višina dediščine zelo fluiden pojem. Hkrati pa se zakonska omejitev odgovornosti nanaša le na vrednost premoženja, ne pa tudi iz katere vrste premoženja se lahko poplačajo upniki.

V praksi to pomeni, da je kadar dedovanje vključuje visoke dolgove ki dosegajo ali celo presegajo vrednost dediščine pogosto boljše, da se vsemu skupaj odpove.

Konkreten primer v praksi: XY je dedoval stanovanje, ki je bilo v grobem ocenjeno na 120k, vendar je bilo obremenjeno z 100k zapadlimi dolgovi. Dedič je naivno misli, da bo prevzel stanovanje, ga odporodal in poplačal dolg oziroma, če mu ne bo uspelo prodati še vedno tvega samo stanovanje, ki ga drugače ne bi imel. Win win situacija... No v praksi je ostal brez cca 70.000 eur privarčevanih sredstev ko je prišlo do izvršbe in potem da bi se izognil še rubežu (premičnin in nepremičnine v kateri je bival) prodal stanovanje na vrat na nos za 80.000 EUR, da je poplačal dolg. Sedaj je zadeva na sodišču, kjer dokazuje da je dejanska vrednost dediščine nižja od dolga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

St235 ::

Mogoče je potrebno pojasnit še eno zadevo: Možno se je odpovedati oziroma bolje rečeno možno je odstopit svoj dedni delež drugemu dediču.

Tako, da ni treba da se vas vseh šest strinja, da hišo podeduje joško, ki bo vsakemu plačal 20k EUR. Lahko se samo ti zmeniš z joškotom, da se v zameno za XY EUR odstopiš svoj dedni delež njemu.

lolipop2 ::

St235 je izjavil:

Mogoče je potrebno pojasnit še eno zadevo: Možno se je odpovedati oziroma bolje rečeno možno je odstopit svoj dedni delež drugemu dediču.

Tako, da ni treba da se vas vseh šest strinja, da hišo podeduje joško, ki bo vsakemu plačal 20k EUR. Lahko se samo ti zmeniš z joškotom, da se v zameno za XY EUR odstopiš svoj dedni delež njemu.

Tole je tudi ok varianta. Ampak kdsj to urediš? Na zapuščinski? Npr poveš da bi Joškotu odstopil v zameno za xy eur? Pa se vpiše potem?

St235 ::

ja, formalno se take stvari ureja na zapuščinski razpravi kjer se razjasni kako in kaj. Se pa ti lahko odpoveš dediščini v korist drugega brez, da ostalim dedičem na zapuščinski razlagaš kakšen znesek boš za to prejel. Z Joškotom se pred zapuščinsko zmeniš koliko ti bo plačal (seveda zadevo urediš pisno) in potem samo na zapuščinski izjaviš, da se odpoveduješ v koristi Joškota.

To je pač bljižnica, da ni treba zaključit celega postopka in potem v ločenem postopku urejati prepisa lastnine na joškota ampak se to v kompletu uredi že kar na zapuščinski, še preden si formalno postal lastnik. S tem se tudi izogneš morebitnim plačilom davka (v tvojem primeru je to brezpredmetno).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

mambli ::

Najbolje je, če se odpoveš svojemu deležu in živiš v miru naprej.

klemenSLO ::

Evo primer iz prve roke:

KO je ženi umrl oče se je seveda oglasila tudi ženina pol sestra iz Nemčije, s katero se niso videli cca 20 let in tudi stiki tako z očetom kot z ostalimi so bili bolj izjema kot pravilo. Ker pa ji je pripadal delež celote - mislim da 2/9 se je bilo potrebno nekaj dogovoriti.
Ker ji 'nedoločen' del slabo vzdrževane hiše nekje na štajerskem ni pomenil nič, čisto odpovedati se pa ni hotela... so se na koncu dogovorili in pripravili pisno izjavo za razpuščinsko razpravo, da se odpoveduje svojemu deležu v zameno za ... mislim da je bilo 7k€.
Sodišče je to brez težav upoštevalo. Ostali pa so bili tudi zadovoljni. Ona, ker je vsaj nekaj dobila, drugi pa da se tista revščina ni delila naprej.
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dedovanje - pomoč (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8110684 (7187) Mato989
»

Dedovanje nujnega deleža (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7621105 (18356) Ziga Dolhar
»

Dediščina in izkoriščevalski dedek (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17733957 (29071) erkgheoruugh
»

Odpoved dedovanju (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9331048 (29208) Okapi
»

Dedovanje gotovine

Oddelek: Kaj kupiti
2712137 (11447) Ziga Dolhar

Več podobnih tem