» »

Prodal Avto - okvarjen avto po 1mescu

Prodal Avto - okvarjen avto po 1mescu

1 2 3
4
5

tony1 ::

m0LN4r je izjavil:

PS:
Kdor ze gre v nakup rabljenega avta okol 10 let in "zelo ugodno" se pac naj zaveda, da se ga tisti na drugi strani hoce iz nekega razloga znebit.


Avto je bil star 15 let in je imel 130 jurjev na števcu. Zakaj sem kupil tak avto? Ker sem imel že prej pri bajti dva taka, še starejša.

Argument "zelo ugodno" pa ne pije vode, avto je bil med najdražjimi na trgu. Ravno zato nisem gledal najcenejših, ker sem hotel kupiti star, ampak ne pa popolnoma zjeban avto.

Odklapljanje akumulatorja vsakič, ko parkiraš avto (ker se drugače iz ljubega miru dere alarm) je kozmetična napaka?

Tak avto spada v prešo.

fikus_ ::

Sosed je kupil rabljen A6 z aktivnim vzmetenjem. Prodal ga je prej, kot v enem letu. Avto je bil veliko časa nepremičnina, popravilo vzmetenja pa dražje od avta.
Tukaj je razlog prodaje bil znan prvemu prodajalcu, od soseda se je avto peljal na avtovleki.

Raptor F16 ::

fikus_ je izjavil:

Sosed je kupil rabljen A6 z aktivnim vzmetenjem. Prodal ga je prej, kot v enem letu. Avto je bil veliko časa nepremičnina, popravilo vzmetenja pa dražje od avta.
Tukaj je razlog prodaje bil znan prvemu prodajalcu, od soseda se je avto peljal na avtovleki.


2 jurja je samo material, če je mislil menjat na vseh štrih kolesih.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

fikus_ ::

Govoril je o višji št., avto pa v letih. Lahko da je bilo tudi delo vključeno.

Raptor F16 ::

fikus_ je izjavil:

Govoril je o višji št., avto pa v letih. Lahko da je bilo tudi delo vključeno.


Saj pravim, NAJMANJ toliko SAMO material.

Delo je tisto ki potem doda stroške.

Nekaj za razmislit ko se bo naslednjič kupovalo avtomobil.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

WizzardOfOZ ::

m0LN4r je izjavil:

PS:
Kdor ze gre v nakup rabljenega avta okol 10 let in "zelo ugodno" se pac naj zaveda, da se ga tisti na drugi strani hoce iz nekega razloga znebit.

Večina zato ker se ga je naveličala in bi radi nekaj novega, nekaj je pa tistih, ki ga prodajajo zaradi tega ker je kaj narobe. Cene pa preprodajalci postavljajo, ki vsem tem zbijejo kilometre, jih očistijo in spolirajo ter vse za enako ceno naprej prodajajo.

Če dobiš avto od prvega lastnika z vso zgodovino, potem vidiš kaj se je servisiralo in kaj je največ crkovalo.

Jaz sem šel na servis in prosil za izpis vseh računov (vse od tega avta je v računalniku) in dobil kompleten pregled, kaj se je z avtom dogajalo, ter na vsakem računu koliko kilometrov je avto takrat imel. Vsi računi se ujemajo z zapisi v servisni knižici. Tudi ko ga bom prodajal, bom vse te račune dal zraven + moje, ki jih bom jaz še dobil, da bo novi lastnik vedel pri čem je. Osebno se mi ne da ukvarjat z goljufijo in kupca okoli prenašat. Raje mu točno povem kako in kaj je z avtom, da imam potem mirno vest.

Sheteentz ::

Torej, zdi se, da se obe stranski v prodaji/nakupu najbolje zavarujeta, če je v pogodbi vse eksplicitno navedeno in kar se da jasno formulirano. Malo iščem po internetu primere teh pogodb in je kar dosti tega listja. Priporoča kdo en fajn zgleden primer take pogodbe z vsemi potrebnimi členi?

Raptor F16 ::

WizzardOfOZ je izjavil:


Jaz sem šel na servis in prosil za izpis vseh računov (vse od tega avta je v računalniku) in dobil kompleten pregled,


Ti pa si komedijant za tvoj avto mogoče, za tujega ni govora razen če je lastnik dal soglasje.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

Zgodovina sprememb…

WizzardOfOZ ::

Seveda ga je dal, drugače avta niti nebi kupil. Skupaj sva šla na servis po izpise vseh računov in "kartoteke" kaj je bilo delano na avtu. Pa še avto se je pregledal na servisu, da se je videlo, kaj vse je narobe z njim.

Raptor F16 ::

WizzardOfOZ je izjavil:

Seveda ga je dal, drugače avta niti nebi kupil. Skupaj sva šla na servis po izpise vseh računov in "kartoteke" kaj je bilo delano na avtu. Pa še avto se je pregledal na servisu, da se je videlo, kaj vse je narobe z njim.


Potem pa ok. Sem se že zbal, da spet berem lovsko zgodbico za lahko noč, kot je med ljudmi to v navadi, ko hočejo prisostvovati h debati.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

WizzardOfOZ ::

Kupil sem avto, ki ga mislim nekaj časa met. Zato ne mislim kupovat mačka v žaklju. Hočem videti in poznati zgodovino avtomobila, da vem pri čem sem.

m0LN4r ::

Rabljeno pac ni novo, eni ste pa zahtevni
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

matobeli ::

Eni kupijo dobre rabljene avte, drugi pa nove Polote za 20k ;)

MrStein ::

m0LN4r je izjavil:

Rabljeno pac ni novo, eni ste pa zahtevni

Če eni ne bi bili zahtevni, bi človeštvo še vedno živelo na stepah.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

ziga1990 ::

m0LN4r je izjavil:

Rabljeno pac ni novo, eni ste pa zahtevni


že ampak tisti ki kupuje 3-5 let star avto je lahko malo zahteven med tem ko pa pri 10let starem avtu nemoreš pričakovati bp avto
Ryzen 1700, 16gb RAM, GTX1070, NH-D15, Bequiet Darkbase pro 900

imagodei ::

m0LN4r je izjavil:

Rabljeno pac ni novo, eni ste pa zahtevni

Ne gre za to, najbolj žalostno pa je, da to veš. Še vedno živiš v zanikanju in iščeš opravičila za nategovanje kupcev.

Jasno, rabljen avto je rabljen. Ideja je, da dobiš takega, kot ga iščeš in kot se dogovoriš s prodajalcem. Ne pa takega, da ima 100.000 km več kot kaže števec, prikrito karamboliranega, domnevno brezhibnega, v resnici ga pa prodajalec prodaja, ker je bil v zadnjem letu avto 6x na servisu pa še niso pogruntali vzroka napake...

Temu se reče nategovanje kupca. Mogoče bi bil kupec pripravljen kupit avto s prevrtenimi kilometri, karamboliran avto ali pa tistega, ki je stalno na servisu - ampak za ustrezno nižjo ceno. Ker pa prodajalcu to ni všeč, laže in zavaja, v trenutku podpisa pogodbe pa, brez olepševanja, ogoljufa kupca.
- Hoc est qui sumus -

WizzardOfOZ ::

m0LN4r je izjavil:

Rabljeno pac ni novo, eni ste pa zahtevni

Ja, zelo smo zahtevni, ker gre denar iz naše denarnice.

fikus_ ::

Razumljivo je, da je rabljen avto do neke mere izrabljen in lahko pričakuješ, da bo potrebno zaradi tega kaj zamenjati. Drugo pa je, da nekdo proda avto z "napako", ker bi popravilo preveč stalo in to napako zamolči.

2f4u ::

Evo, javljam.
Do sedaj se ni nič zgodilo. Napisal sem mu v 3 vrsticah, da načina in izsiljevanja ne sprejmem in da čakam njegove korake. Moj P servis sem obvestil in to je to (Imel sem pisno cenitev za staro za novo).
Če bo še kaj javim.

anketar ::

;)

Raptor F16 ::

2f4u je izjavil:

Evo, javljam.
Do sedaj se ni nič zgodilo. Napisal sem mu v 3 vrsticah, da načina in izsiljevanja ne sprejmem in da čakam njegove korake. Moj P servis sem obvestil in to je to (Imel sem pisno cenitev za staro za novo).
Če bo še kaj javim.


You know it is a scam if involved person is in hurry.

Ne splača se mu zajebavat, ker vidi da se mu ne pustiš. Bo pač moral požret izgubljen čas.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

Zgodovina sprememb…

DjTonic ::

Sem že prodal par svojih rabljenih avtov in bilo vedno vse ok. Res pa je, da sem navedel še, da lahko opravim temeljit pregled na servisu na stroške kupca, poznejših reklamacij pa ne upoštevam, saj gre za rabljeno stvar. Priložil sem vedno servisno zgodovino in račune od potrošnega materiala, saj si vedno hranim račune od delov za celotno obdobje vozila.

Videno kupljeno. Saj nikoli ne moreš vedeti kaj bo kupec delal z avtom in kako bo avto priganjal. Nekako kupca že oceniš ali gre za normalnega poštenega človeka ali osebo, ki se za vsako stvar pritožuje in zbija ceno. Takšnega se je smiselno že na začetku rešiti, saj jaz na zbijanje cene pač nisem nikoli pristal, saj sem točno vedel kaj prodajam.

Raptor F16 ::

DjTonic je izjavil:

Sem že prodal par svojih rabljenih avtov in bilo vedno vse ok. Res pa je, da sem navedel še, da lahko opravim temeljit pregled na servisu na stroške kupca, poznejših reklamacij pa ne upoštevam, saj gre za rabljeno stvar. Priložil sem vedno servisno zgodovino in račune od potrošnega materiala, saj si vedno hranim račune od delov za celotno obdobje vozila.

Videno kupljeno. Saj nikoli ne moreš vedeti kaj bo kupec delal z avtom in kako bo avto priganjal. Nekako kupca že oceniš ali gre za normalnega poštenega človeka ali osebo, ki se za vsako stvar pritožuje in zbija ceno. Takšnega se je smiselno že na začetku rešiti, saj jaz na zbijanje cene pač nisem nikoli pristal, saj sem točno vedel kaj prodajam.


Ma, če ne zna drugega, kot brcati gumo in jamrati, s takim ne boš sklenil dobre kupčije.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

#000000 ::

Prodajalec avtostan iz Polja je prodal kolegici megana za 600ojrov, res da za tak denar avto ni glih najbolj fit, ampak ga je kupila ker je rabila nekaj za kak mesec dva, šla je na tehnični kjer so ugotovili da je čudno da ni padla ven čez poden (gnil poden totalno) je šla nazaj, in pač povedala naj ali ji vrne denar ali proda nek drug avto ki bo naredil tehničnega, je pa lastnik reku da denarja ne vrača, zakaj je gnilo pa je reku da PAČ NI POGLEDAL pod avto in ni vedel da je tako stanje, na koncu se je usmilil in ji vrnil 300 eurov avto pa vzel nazaj. Katerega je seveda plasiral verjetno drugemu kupcu :)

mr_chai ::

#000000 je izjavil:

Prodajalec avtostan iz Polja je prodal kolegici megana za 600ojrov, res da za tak denar avto ni glih najbolj fit, ampak ga je kupila ker je rabila nekaj za kak mesec dva, šla je na tehnični kjer so ugotovili da je čudno da ni padla ven čez poden (gnil poden totalno) je šla nazaj, in pač povedala naj ali ji vrne denar ali proda nek drug avto ki bo naredil tehničnega, je pa lastnik reku da denarja ne vrača, zakaj je gnilo pa je reku da PAČ NI POGLEDAL pod avto in ni vedel da je tako stanje, na koncu se je usmilil in ji vrnil 300 eurov avto pa vzel nazaj. Katerega je seveda plasiral verjetno drugemu kupcu :)


Tvoja kolegica, pa naj na ogled vozila drugič vzame kakšnega prijatelja/ico, ki mogoče ve kako se guma zamenja na avtu :D Mislim v današnji dobi, ko imaš res vse na netu (, kako si ne morš vzet eno uro časa in se malo pozanimati kako se kupi rabljeno vozilo. Upam, da jo je izučilo.

m0LN4r ::

Zalostno res, da postenih ljudi, ki kaj rabljenega prodajajo ni vec.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

K0l1br1 ::

#000000 je izjavil:

usmilil in ji vrnil 300 eurov avto pa vzel nazaj.
Tudi če ji ne bi dal nič nazaj, bi se še vedno splačalo, samo da se je znebila kante.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: K0l1br1 ()

IL_DIAVOLO ::

Tako je to, ko se neodvisna zenska spravi kupit avto za 500 evrov.

Izvijač ::

Lepo je zaslužo 300 evrov, še enkrat tako naredi pa je avto odplačan haha,sej to je že kr stara praksa ampak ludi še zmeraj nasedajo.

St235 ::

najbolj žalostno, je da se ljudje kljub temu, da je zadeva praktično črno bela in bi ga že obisk tržnega inšpektroja drago stal, raje odločijo da pogoltnejo 300€.

Invictus ::

Sam res...

In prijava na policijo za goljufijo bi tudi pomagala...

Če ne drugega, pa kot grožnja. Saj je najbrž imela kak papir v roki.

No šele zdaj mi je jasno, zakaj pri vseh TV serijah o popravilih avta na veliko omenjajo, da ima avto narejen tehnični pregled...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

#000000 ::

Ma ženski se je mudilo, itak je povedala kaj je bilo, šele dva mesca po tem sranju, ker se ne vidmo slišmo vsak dan ipd. je pa mela problem, ker avto je rabila pod nujno, njen je pa krepnil nekaj dni prej baje. V bistvu mi je najbolj smešno ko je prodajalec ki vem da se meče pod nove avte kaj šele stare kripe, najdu izgovor NISAM VEDO ker nisem Pogledal pod avto, a tip profi nekje 25 let že ima prodajo vozil. Je pa dobra šola, kam se gledat če kupuješ NE hodi, pač mal kazni pa more bit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: #000000 ()

Izvijač ::

Pa sej to ma vsaki hendlar kaki taki avto za takšne ljudi,proda za 500 EUR čez en teden ga pa kupec pripelje nazaj ampak dobiš samo 250 Eur nazaj,in večini je to ok ,ker so tudi sami zajebal,ker se niso prepričali o ustreznosti vozila,saj kupuješ rabljeno ne novo,čez 2 dni hendlar taki avto zopet proda za 500 Eurov in zgodba se ponavlja v nedogled,enostaven zaslužek.

zobnik ::

Mi smo pol leta nazaj v avtohiši kupil megana l.2002 za 400 evrov, avto ni rjast, na enem mestu je pod kotom mal pleh udrt, v volanu ni lufta. 1.6 motor pravi brat da gre dobr v klanec. Rabi se sam do trgovine in nazaj

Jaz pa sem spomladi kupil drug avto na plin za 650 evrov (4xairbagi, prva barva in nikol karam,boliran od prvega lastnika), z narejenim velikim servisom, novim gumam (gume sme že zvozil in menjal) in zavoram. Doma sem menjal še 1x amortizer, končnik, spono, naredil mali servis, teram in se ne sekiram...tu pa sem bo še prišel čas ko bo treba še kaj menjat pr renojih te ne sme nič presenetit...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zobnik ()

m0LN4r ::

Ma sej ce od znotraj rjavi ni problem, od zunaj se ne vidi. Ko pa pride ven je pa ze prepozno, razen ce imas hobby delavnico in rad fleksas ter varis.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

DjTonic ::

Dejstvo je, da se vozil, ki ne opravijo tehničnega pregleda ne prodaja. To je skrajno neodgovorno in je potrebno takoj ukrepati. Predstavljajte si, da si takšna oseba kaj naredi na cesti in težje poškoduje oz. se avto zaleti v vas z otrokom v avtu. Tole ni hec in predlagam, da takšnih malomarnosti ne tolerirate.

IL_DIAVOLO ::

Treba bi postavit spletno stran in samo dodajat te preprodajalce na črni seznam.

V roku 1 letega bi propadli.

zobnik ::

Povej ti kolegici, da ga naj prijavi in pove zgodbo.

The Player ::

#000000 je izjavil:

Prodajalec avtostan iz Polja je prodal kolegici megana za 600ojrov...


Hvala za informacijo, se ga bom ognil v velikem loku.

Drugače pa en zanimiv video, če komu koristi:


Všeč mi je trik s snemanjem podvozja s telefonom z vključeno bliskavico.

kamiKaZaA ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Treba bi postavit spletno stran in samo dodajat te preprodajalce na črni seznam.

V roku 1 letega bi propadli.

To se je v Mariboru zgodilo. Slab glas se je širil od ušes do ušes. Na koncu pa je Avtocenter Šerbinek, eden zelo velikih in uglednih trgovcev propadel z zelo veliko rabljenimi avtomobili na zalogi (100+ jih je bilo skoraj vedno). Je pa bila zadeva takšna: uvoz iz Nemčije, Belgije, Francije... zbiti kilometri, včasih karambolirani, a napisano so imeli, da ni bil nikoli karamboliran, ponerejena servisna knjižica, napisano bilo, da je imel veliki servis pred kratkim... in ljudje so kupovali avte od 10k-15k (rabljene), pa je po kratkem času šel, menjalnik, diferencial, med vožnjo se je zdrobila odmična gred in profi mehaniki, ki so popravljali tak avto so rekli, da ima najmanj 300k, 350k prevoženih, na števcu pa so avti imeli kalsičnih 120k-140k in so bili stari 3-5 let.

Te avtohiše več ni in tudi jaz, ko sem se pred več kot 5 letimi kupoval rabljeni avto, sem to avtohišo preskočil, zaradi slabega glasa. Pred parimi leti, pa je ta avtocenter propadel, osebno pa poznam par ljudi, ki so imeli težave po nakupu in ogromno primerov od drugih, ki so poznali nekoga. Slab glas se je razširil po celem Mariboru.

nsa_ag3nt ::

Medtem v Celju Šargi a.k.a. avtotrgovine A&F, Keko , Kičo še vedno posluje.
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

zobnik ::

Takemu je treba nabit kazen 20.000 evrov, ker domnevam da je potem pod drugim imenom odpru firmo in prodajal naprej avte.

Avto se pred nakupom enostavno mora peljat k mehaniku, da se ga dvigne in pogleda....ne rečem da kupš avto za 500-800 evrov, ampak avto nad 3000 evrov pa je to OBVEZNO treba naredit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zobnik ()

nsa_ag3nt ::

Tisti gnil megan za 600 eur, kdo mislite da kupuje take avte ?
Nekdo s 500 eur/uro sigurno ne.
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

DjTonic ::

Lokalni mehanik ti zna precej pomagati, če ne pa kak prijatelj oz. obstajajo prav podjetniki/mehaniki, ki so pripravljeni iti s tabo na teren in pogledajo zadevo. Mislim, pa je večina moških toliko tehničnih, da, ko že odprejo pokrov motorja dobijo nek feedback. Če ti je kaj sumljivo se obrneš in greš vstran, saj rabljenih avtov imaš na stotine.

zk_eu ::

DjTonic je izjavil:

Lokalni mehanik ti zna precej pomagati, če ne pa kak prijatelj oz. obstajajo prav podjetniki/mehaniki, ki so pripravljeni iti s tabo na teren in pogledajo zadevo. Mislim, pa je večina moških toliko tehničnih, da, ko že odprejo pokrov motorja dobijo nek feedback. Če ti je kaj sumljivo se obrneš in greš vstran, saj rabljenih avtov imaš na stotine.


Brez zamere, ampak večina moških danes je bumberjev kar se tiče avtov in še olja ne bi znali pogledati.
Non omne, quod licet, honestum est - Ni vse, kar je dovoljeno, tudi pošteno.

zobnik ::

Težko kaj dost vdiš na kraju ogleda,......Avto treba dvignit pa z lučjo pogledat...

MIHAc27 ::

Jaz ko sem prodajal svoj prvi avto, se je zgodilo, da ob ogledu tudi kupec je že hotel avto vzeti, se je zgodila okvara, da se je zajla za gas nekaj zataknila, in v bistvu je avto po 15 sekundah že bil na max vrtljajih in ga nisi mogel ustavit.
Kupec je avto hotel kar odpeljat tak kot je bil (Šlo se je za 15.000SIT, avto star 20 let).

Ma mu ga nisem hotel dati iz rok, ker... če bi crknil čez 500m bi mi pa nazaj prišel, da hoče denar nazaj. Pa še kako nesrečo bi lahko naredil. No, dobil sem znanca, da je sčistil in usposobil zadevo, ni stalo nič. Isti kupec je prišel še enkrat, mi še malo ceno zbil, ker je revež moral 2x prit ampak.. jaz nisem imel slabe vesti, ko se je odpeljal.

Za pokvarjene preprodajalce bi bil pa že čas, da se en seznam naredi. Jaz se jih že tako izogibam, a kaj ko tudi fizični prodajalci včasih niso dosti boljši.

Raptor F16 ::

MIHAc27 je izjavil:

Jaz ko sem prodajal svoj prvi avto, se je zgodilo, da ob ogledu tudi kupec je že hotel avto vzeti, se je zgodila okvara, da se je zajla za gas nekaj zataknila, in v bistvu je avto po 15 sekundah že bil na max vrtljajih in ga nisi mogel ustavit.
Kupec je avto hotel kar odpeljat tak kot je bil (Šlo se je za 15.000SIT, avto star 20 let).

Ma mu ga nisem hotel dati iz rok, ker... če bi crknil čez 500m bi mi pa nazaj prišel, da hoče denar nazaj. Pa še kako nesrečo bi lahko naredil. No, dobil sem znanca, da je sčistil in usposobil zadevo, ni stalo nič. Isti kupec je prišel še enkrat, mi še malo ceno zbil, ker je revež moral 2x prit ampak.. jaz nisem imel slabe vesti, ko se je odpeljal.

Za pokvarjene preprodajalce bi bil pa že čas, da se en seznam naredi. Jaz se jih že tako izogibam, a kaj ko tudi fizični prodajalci včasih niso dosti boljši.



Saj vidiš kolk je človek pošten. Če preveč brihtolira okol avta se ga ogni.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

matobeli ::

Mogoče je pa vedel da se ga da zastonj uštimat in ga je skrbelo da bi bila cena po popravilu višja ali pa da bi ga celo kdo drug odpeljal.

Daš v kupoprodajno not da se avto prodaja v okvari oziroma nevozen pa je rešeno.

Teži pa pa lahko praktično kdorkoli, ponavadi še najmanj taki ki potrdijo da se zavedajo napak na pred nakupom.

Ko sem leta nazaj kupoval svoj drugi star avto sem šel gledat cliota, karoserija ok, sam puščal je olje, konkretno. Prodajalka je ob vprašanjih o mašini ratala nervozna in rekla nekaj v smislu "pa ja ne pričakujete da bo kot nov". :))

Utk ::

Hja, odvisno zakaj pušča. Lahko se lastniku ne da več ubadat z njim in ga zato proda malo ceneje, ti pa poceni popraviš, lahko je pa mašina fuč. Kar tudi ni spet tak strošek, če ga zato dobiš konkretno ceneje. Odvisno kaka kanta je, kolk je kupec škrt itd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()
1 2 3
4
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prodaja avta in reklamacija kupca, pomoč! (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Na cesti
13417215 (6681) BadgerSkin
»

Zakon o varstvu potrošnikov in rabljen avtomobil (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
5920413 (10850) bambam20
»

Garancija na rabljene avtomobile

Oddelek: Na cesti
277296 (6637) Redkvica
»

Garancija pri prodaji rabljenega vozila 6 mesecev..WTF?!

Oddelek: Loža
415750 (5082) Primoz78

Več podobnih tem