» »

Zakon o varstvu potrošnikov in rabljen avtomobil

Zakon o varstvu potrošnikov in rabljen avtomobil

1
2
»

-valvoline- ::

drejc je izjavil:


37. člen

(1) Prodajalec mora potrošniku izročiti blago v skladu s pogodbo in odgovarja za stvarne in pravne napake svoje izpolnitve.
(2) Napaka je stvarna:
1. če stvar nima lastnosti, ki so potrebne za njeno normalno rabo ali za promet;
2. če stvar nima lastnosti, ki so potrebne za posebno rabo, za katero jo kupec kupuje, ki pa je bila prodajalcu znana oziroma bi mu morala biti znana;
3. če stvar nima lastnosti in odlik, ki so bile izrecno ali molče dogovorjene oziroma predpisane;
4. če je prodajalec izročil stvar, ki se ne ujema z vzorcem ali modelom, razen če je bil vzorec ali model pokazan le zaradi obvestila.
(3) Primernost blaga za normalno rabo se presoja glede na običajno blago enake vrste in ob upoštevanju kakršnihkoli prodajalčevih izjav o značilnostih blaga, ki jih je dal prodajalec ali proizvajalec zlasti z oglaševanjem, predstavitvijo izdelka ali navedbami na blagu samem.
(4) Za odgovornost za stvarne in pravne napake se uporabljajo določbe zakona, ki ureja obligacijska razmerja, če ta zakon ne določa drugače.

37.a člen

(1) Potrošnik lahko uveljavlja svoje pravice iz naslova stvarne napake, če o napaki obvesti prodajalca v roku dveh mesecev od dneva, ko je bila napaka odkrita.
(2) Potrošnik mora v obvestilu o napaki natančneje opisati napako in prodajalcu omogočiti, da stvar pregleda.
(3) Obvestilo o napaki lahko potrošnik prodajalcu sporoči osebno, o čemer mu prodajalec mora izdati potrdilo, ali ga pošlje v prodajalno, kjer je bila stvar kupljena, ali pa zastopniku prodajalca, s katerim je sklenil pogodbo.

37.b člen

(1) Prodajalec ne odgovarja za stvarne napake na blagu, ki se pokažejo potem, ko mineta dve leti, odkar je bila stvar izročena.
(2) Če je predmet pogodbe med prodajalcem in potrošnikom rabljena stvar, ne odgovarja prodajalec za stvarne napake na blagu, ki se pokažejo potem, ko mine leto dni, odkar je bila stvar izročena.
(3) Šteje se, da je napaka na stvari obstajala že v času izročitve, če se pojavi v roku šest mesecev od izročitve.


Zakon o varstvu potrošnikov

Avto je rabljen, kupiljen 3 mesece nazaj pri uradnem (pre)prodajalcu avtomobilov TALON d.o.o. iz Dorfarj pri Kranju. Lastnik ne trza in hoče samo prispevati k popravilu. Šel je zobati jermen, tako da je stroškov za 800€.

Zanima me kakšne so moje opcije preden mu začnem grozit.

LOOL
In zakaj nisi jemen zamenjal? Ko se kupuje rabljen avto prvo kaj se naredi je zamenjava zobatega jermena,tudi če ti prodajalec trdi da ga je pravkar zamenjal (malo morgen).
Kaj pa je zaen avto pa da so stroški 800e ce je jermena utrgalo? Zamenja se par ventilčkov,tesnilo glave in to je to. 800e za tole? Muhaha,max 250-300e z delom vred,tudi če se gre za mercedeza za 100.000 evrov.(Razen če ni kšen v6,v8 ali v12 ki jih pr nas skoraj da ni).

Zgodovina sprememb…

šernk ::

Valvoline nehaj s tvojimi 40€ za velik servis, ker že jermen in pumpa naneseta več in ko se ventili in bati srečajo si takoj ob 1000€, če želiš zadevo narediti VREDU in ne da bo lawfalo dokler bo. :))
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

-valvoline- ::

šernk je izjavil:

Valvoline nehaj s tvojimi 40€ za velik servis, ker že jermen in pumpa naneseta več in ko se ventili in bati srečajo si takoj ob 1000€, če želiš zadevo narediti VREDU in ne da bo lawfalo dokler bo. :))

Naj pove kšen avto ma, zobati jermen 30e,vodno črpalko in šponar lahko menjaš ali ne,če se menja recimo 30-40e po kosu,dober mehanik zna ugotoviti kere ventile je zvilo,ponavadi jih zvije na max dveh cilindrih(če maš srečo samo na en cilinder,ali še boljše pri standardnih 8v mašinah lahko da so ventili nepoškodovani čeprav je utrgalo jermen). En ventil je 5-8 evrov,zamenja se jih max polovica= 50 evrov. Delo je po mojem vredno max 200 evrov,lahko ti popoldanc zrihta za pol manj torej za 100 evrov. Enemu znancu je lani utrgalo jermen na astri 1.6 16v,popravilo ga je stalo manj k 250 evrov,le štiri ventile mu je majster zamenjal ostalo je blo v redu.

RejZoR ::

Ko se bati srečajo z ventili ti ponavadi skrivi tud glavo. Good luck with that za 40 EUR... fotr je kar nekaj časa ravnal glave, ki jih je doletela taka usoda in ti lahko povem da 200 EUR niti slučajno ni dost, sploh če gre za kakšen bolj high end motor z več ventili... Tud 5-8 EUR za posamezni ventil se mi zdi krepko prepoceni...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Dr_M ::

Za 40€ ti mehanik se motorja odpru ne bo.
Sicer pa za tako slampasto popravilo avto ni za nic drugega, kot za nekoga nategnit.

gogo10 ::

kupil sem BMW 3 touring 2006 letnik z 75000 kilometri za 10500 EUR pri pooblaščenem trgovcu za BMW. Na avtonetu je bil kot kupljen v SLO, drugi lastnik ampak so izgubili prometno. Ko sem uredil papirje pol na lizing pol plačal sem ugotovil da je avto uvožen 2009 iz nemčije. V avtu je 55 amperski akumolator namesto 90 ali vsaj 80 kot je po predpisih in ga pri -3 komaj zaštarta. Ni zadnjega roloja za prtljažnik ki stane čez 700 EUR kljub obljubam da bo. Minilo je več kot mesec dni oni so pa vse manj veseli ko jih obiščem. Imamo kot kupci sploh kakšno pravico.

Fizikalko ::

Pri katerem trgovcu pa?

poweroff ::

Na policijo. Pa v medije.
sudo poweroff

St235 ::

gogo10 je izjavil:

kupil sem BMW 3 touring 2006 letnik z 75000 kilometri za 10500 EUR pri pooblaščenem trgovcu za BMW. Na avtonetu je bil kot kupljen v SLO, drugi lastnik ampak so izgubili prometno. Ko sem uredil papirje pol na lizing pol plačal sem ugotovil da je avto uvožen 2009 iz nemčije. V avtu je 55 amperski akumolator namesto 90 ali vsaj 80 kot je po predpisih in ga pri -3 komaj zaštarta. Ni zadnjega roloja za prtljažnik ki stane čez 700 EUR kljub obljubam da bo. Minilo je več kot mesec dni oni so pa vse manj veseli ko jih obiščem. Imamo kot kupci sploh kakšno pravico.


Seveda imaš - Zakon o varstvu potrošnikov. Prijavi zadevo na TIRS.

Napake, ki jih lahko uveljaviš so odsotnost roloja in akumulator.

Glede tega ali je vozilo uvoženo ali ni pa je bistveno vprašaje ali so trdili, da ni oziroma boljše rečeno ali imaš dokaz, da so trdili, da je vozilo kupljeno v Sloveniji.

Policija pa s tem kaj dosti nima, vsaj dokler ne ugotoviš česa, kar nakazuje na kaznivo dejanje goljufije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

bambam20 ::

gogo10 je izjavil:

kupil sem BMW 3 touring 2006 letnik z 75000 kilometri za 10500 EUR pri pooblaščenem trgovcu za BMW. Na avtonetu je bil kot kupljen v SLO, drugi lastnik ampak so izgubili prometno. Ko sem uredil papirje pol na lizing pol plačal sem ugotovil da je avto uvožen 2009 iz nemčije. V avtu je 55 amperski akumolator namesto 90 ali vsaj 80 kot je po predpisih in ga pri -3 komaj zaštarta. Ni zadnjega roloja za prtljažnik ki stane čez 700 EUR kljub obljubam da bo. Minilo je več kot mesec dni oni so pa vse manj veseli ko jih obiščem. Imamo kot kupci sploh kakšno pravico.



TO pa močno dvomim, da bi si pooblaščeni BMW trgovec privoščil tole. Sicer pa če je bil kupljen v SLo še ne pomeni, da je slovenski. A, ja. DOber si ga preplačal.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prodaja avta in reklamacija kupca, pomoč! (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Na cesti
13417561 (7027) BadgerSkin
»

Uveljavljanje stvarne napake / garancije (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8015455 (5383) TOP
»

Prodal Avto - okvarjen avto po 1mescu (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Na cesti
20633273 (21557) zobnik
»

Okvare na rabljenem avtomobilu

Oddelek: Na cesti
162656 (2048) Super Sonic
»

Garancija pri prodaji rabljenega vozila 6 mesecev..WTF?!

Oddelek: Loža
415784 (5116) Primoz78

Več podobnih tem