» »

VirtualBox vprašanje

VirtualBox vprašanje

youPlonker ::

Pozdravljeni,

imam skoraj 5 let star, ohranjen prenosnik, katerega uporabljam za praktično vse, kar me zanima, izjema je igranje iger. Za igranje iger imam relativno močan desktop računalnik (Ryzen 2600 @ 4,2 GHz in Windowsi) priklopljen na TV v dnevni sobi. Specsi mojega prenosnika so:

Intel Core i5 5200U
2x8GB DDR3 1600MHz 9-9-9-27 1T
Crucial BX100 (MLC) 500GB SATA3 SSD
Windows 10 64-bit

Long story short: zame je prenosnik postal prepočasen in rabim nekaj hitrejšega.

Sedaj sem postavljen pred dilemo:

a) dražja varianta - se skeširati in kupiti nov prenosnik (če bom šel v to opcijo, ne nameravam škrtariti, želim obvezno 35W TDP procesor in NVMe SSD)

ali

b) zastonj varianta - nekako izkoristiti obstoječo stvar, ki jo že imam (torej gaming pc v dnevni sobi) in uporabiti trenutni prenosnik kot terminal, ki dostopa do "mejnfrejma" :D

To temo sem odprl v želji dobiti odgovor na vprašanje, ali je sploh možno izvesti primer b)

Na računalniku v dnevni sobi je namreč skoraj vedno prijavljen privzeti uporabnik (punca :))), bodisi gleda serije, bodisi Netflix v Chrome brskalniku ali pa igra igre. Moja ideja je, da bi se na temu računalniku, ko bi jaz to potreboval, ročno zagnalo VirtualBox ter v njem nek Ubuntu OS, ki ima dostop do skoraj vseh resursov mašine ( npr. 10/12 threadov od Ryzen 2600 in 12/16 GB rama - pač ravno toliko, da se lahko v Windows še vedno tekoče gleda Netflix npr. ).

Jaz bi se nato preko Wi-Fi 2,4 GHz ali Ethernet kabla (na voljo imam oboje) iz prenosnika povezal do desktop računalnika (sta v istem LANu) in tekoče uporabljal Ubuntu (to pomeni povsem smooth odzivanje grafičnega vmesnika, miškinega kurzorja, terminalnih oken, Visual Studio Code editorja ipd. ).

Takole na hitrico sem opisal, kaj želim doseči. Ali je to izvedljivo ali je to sci-fi? Če je izvedljivo, koliko je dela s tem, ima kdo kak pameten nasvet, kako začeti? Imam zelo zelo malo izkušenj z "virtualkami".

Že vnaprej hvala za kakršnokoli pomoč, komentar.

LP

Lonsarg ::

No najprej povem da je Hyper-V prava izbira če gre za Windows Host OS in VirtualBox prava izbira če gre za linux host OS. Jaz imam dnevni Windows računalnik za gledanje filmov ter za mojo drago, nato pa Hyper-V v katerem teče Ubuntu virtualka, ki je sicer zgolj za strežnik torej nimam tvojih problemov da bi rabil odzivnost. Sama ideja da je laptop zgolj terminal je drugače zelo dobra, ker lahko nekaj prižgaš v virtualki sam laptop pa gre komot v sleep.

Pri virtualkah se zaplete pri GPU podpori, ker GPU ni enostavno deljiv kot CPU. Zadevo se zato reši tako da se naredi "passthrough" GPUja, kar podpirata tako Hyper-V kot VirtualBox. Problem passthroughja pa je da potem "originalni" OS izgubi ta GPU in mora imeti na voljo kako integrirano grafiko, skratka CPU moč boš lahko tako rešil, če pa misliš igrati igre preko tega pa je teoretično izvedljivo praktično pa ne, so specifični requirnamenti da to sploh dela in tudi rezultat vprašanje kakšen bo.

Ok če se fokusiramo na CPU zadeve, torej brez igranja iger. Kar se tiče same virtualke bo to zelo odzivno ne bo nobenega problema. Kjer se zna zaplesti pa je remote povezava, zdaj pri Windowsu vem da zadnje verzije RDPja omogočajo zelo odzivno delovanje vmesnika. Na Linux GUI remote programe pa se ne spoznam in bo treba raziskat če obstaja kaka odzivna varjanta

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

rabelj5 ::

zakaj ne daš punci prenosnika ti pa uporabiš desktop?

dottor ::

Steam In-home Streaming?
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

youPlonker ::

Lonsarg je izjavil:

Kjer se zna zaplesti pa je remote povezava, zdaj pri Windowsu vem da zadnje verzije RDPja omogočajo zelo odzivno delovanje vmesnika.


Če sem te prav razumel, se lahko do desktop računalnika itak povezujem samo preko RDP / TeamViewer / ipd. Torej zaenkrat sploh nimam problema z virtualko ali hipervizorjem... Glavni problem imam s tem, da Windows 10 Pro ne pustijo več kot enega aktivnega uporabnika naenkrat. Ko se povežem na daljavo z RDP, lokalnega uporabnika vrže "ven". Na netu sem sicer izbrskal nek programčič, ki omogoča več aktivnih sej znotraj enih Windowsev ( https://github.com/stascorp/rdpwrap ), ampak mi žal ne odpravi problema.

rabelj5 je izjavil:

zakaj ne daš punci prenosnika ti pa uporabiš desktop?


Ker se na laptopu ne da gejmat, jaz pa desktopa ne spravim v nahrbtnik :)

dottor je izjavil:

Steam In-home Streaming?


Omogoča to two active users at the same time?

dottor ::

youPlonker je izjavil:



dottor je izjavil:

Steam In-home Streaming?


Omogoča to two active users at the same time?


Žal ne.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

Lonsarg ::

Več RDP povezav se da narediti dokaj preprosto na Pro verziji, zgolj termsrv.dll moraš zamenjati z server verzijo tega dll-ja. Problem je ker ti vsak W10 update to nazaj povozi :)

Ne garantiram pa da bo ona čisto ok igrala igre če boš hkrati ti povezan...

MrStein ::

youPlonker je izjavil:


Če sem te prav razumel, se lahko do desktop računalnika itak povezujem samo preko RDP / TeamViewer / ipd. Torej zaenkrat sploh nimam problema z virtualko ali hipervizorjem... Glavni problem imam s tem, da Windows 10 Pro ne pustijo več kot enega aktivnega uporabnika naenkrat. Ko se povežem na daljavo z RDP, lokalnega uporabnika vrže "ven". Na netu sem sicer izbrskal nek programčič, ki omogoča več aktivnih sej znotraj enih Windowsev ( https://github.com/stascorp/rdpwrap ), ampak mi žal ne odpravi problema.

1.) Si z delovanjem RDP zadovoljen? Če ne, nima smisla riniti v to smer, čeprav kaj boljše težko dobiš.

2.) "mi žal ne odpravi problema"
Kaj točno ne dela?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izšel je Oraclov VirtualBox 6.0 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
5717518 (3731) MrStein
»

Legalnost poganjanja ISTE virtualke na več mašinah?

Oddelek: Operacijski sistemi
233477 (2397) GupeM
»

Windows Server 2016 je tu z Docker Engine

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
3415365 (11764) krneki0001
»

Je virtualizacija rešitev?

Oddelek: Operacijski sistemi
284279 (3435) peko_deko
»

Poganjanje virtualnih mašin (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
557657 (6221) Pesimist

Več podobnih tem