» »

Chernobyl serija

Chernobyl serija

Temo vidijo: vsi
««
«
1 / 14
»»

sivistol ::

po trailerju zgleda dobra miniserija,

prvi del mislim da ma 8,7 oceno

za pogledat bo

A110 ::

sem ravno pogledal in izgleda obetavno

oo7 ::

Sem pogledal prvi del zaenkrat dobro. Edino uniforme imajo kot bi delali v pekarni.

IL_DIAVOLO ::

Ni dobra, ni obetavna, ampak fenomenalna.

Obvezen ogled.

sivistol ::

glih pogledal prvi del , tole rabi višjo oceno

slot1 ::

HBO didit again!

Outcast ::

Končno odprt en dober topic!!!:D


Zapis na twitterju:

"We made #ChernobylHBO out of love and respect for the people who experienced it. It won't always be easy to watch, each episode is a little different than the one before, and it will ask you to pay close attention.

We hope you find that it is worth it.

Thank you."

knesz ::

Angleščina mi nekako ne paše zraven :) Če bi bilo v ukrajinščini ali ruščini bi bila čista zmaga :)

Enron x86 ::

Kje se to da pogledat?
Na Netflixu ni ...
Core i5-4690K@4.7| ASUS MAXIMUS VII HERO| 16 GB Corsair LP DDR3 1866 MHz|
ASUS 970 STRIX| SB Z OEM| Samsung 840 EVO 250 GB|
Seagate 2 TB| EVGA SuperNOVA G2 750 W| Fractal Define R4

Mato989 ::

Naroči si HBO!
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Enron x86 ::

Kul, hvala.
Vidim, da imajo 1 mesec zastojn; bom definitivno poskusil.

Lp
Core i5-4690K@4.7| ASUS MAXIMUS VII HERO| 16 GB Corsair LP DDR3 1866 MHz|
ASUS 970 STRIX| SB Z OEM| Samsung 840 EVO 250 GB|
Seagate 2 TB| EVGA SuperNOVA G2 750 W| Fractal Define R4

Enron x86 ::

OT: ali je še kdo opazil, da na HBO GO uporabljajo nek zvočni filter/kompresijo, ki zveni zelo čudno pri moških/basovskih zvokih?
Pred leti je bilo tega ogromno v filmskih napovednikih, pa je potem izginilo, hvala bogu. No, zdaj pa je spet nazaj - pogledal par stvari prek tega HBO GO in moški glasovi povsod zvenijo nenaravno. Ko bi moral ton potekat naravnost, vibrira.
Bi nalepil kakšen link, ampak ne vem, kako se temu pojavu reče ... V glavnem, mene kar dosti moti.

Prvi del serije Černobil pa me je potegnil; bo definitivno za pogledat do konca.

Edit: našel podatek, da zahteva minimalno Windows 8.1. Tako da je povsem možno, da na Windows 7 forsirajo manjšo kvaliteto.
Na Windows 10 pa ne grem več.

Lp
Core i5-4690K@4.7| ASUS MAXIMUS VII HERO| 16 GB Corsair LP DDR3 1866 MHz|
ASUS 970 STRIX| SB Z OEM| Samsung 840 EVO 250 GB|
Seagate 2 TB| EVGA SuperNOVA G2 750 W| Fractal Define R4

Zgodovina sprememb…

Nikec3 ::

Prva epizoda je vrhunska. Pa tako super prikaže zablode sovjetskega načina dojemanja avtoritete.
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

Bwaze6 ::

Meni je všeč, pa nisem pričakoval.

Pred tremi leti, na obletnico, sem si pogledal kup dokumentarcev in prebral knjigo o tem. Tole se kar verno drži poteka dogodkov, zaenkrat. Denial vsega vodstva, čeprav bi šli lahko na lastne oči pogledat nekaj deset metrov stran...

Tu ne vidim samo problem v "sovjetskem načinu dojemanja avtoritete", skoraj isto se je zgodilo v podjetju Tepco ob nesreči v Fukušimi. Three Mile Island v ZDA leta 1979 je potekal podobno - tehnične težave ob 4h zjutraj, napačno reševanje zaradi slabe izurjenosti kontrolorjev in slabe zasnove kontrolne sobe do 6h, ko se del reaktorskega jedra stali, in potem dnevi zavajanja javnosti, kako majhna je bila v resnici nesreča...

Bi prej rekel, da gre za človeško naravo. Vsi postopki upravljanja jedrskih elektrarn so pisani za normalno obratovanje. Potem je tu urjenje v primeru okvar, nekatere realistične, ki se redno dogajajo, druge bolj teoretične, okvare celih sistemov. Ampak fokus je na tem, da se preprečuje "najhujše", ki pa je daleč stran od dejanskega možnega najhujšega, in ko se to zgodi, ni več ne postopkov, ne opreme, ne instrumentov za ugotavljanje dejanskega stanja...

buttcrack ::

Sej si vidu kašne uboge geigerje so mel :)

Izi ::

Najboljše in najbolj neverjetne grozljivke so vedno po resničnih dogodkih. Najboljši pisci dram si ne morejo izmisliti, kar si lahko izmislijo politiki >:D

Samo Černobilsko nesrečo smo do obisti obdelali že v desetinah dokumentarcev, pa je vseeno nekaj povsem novega, ko se zadeve pokaže še iz političnega zornega kota.
Sama nesreča bi povzročila nekaj deset mrtvih, če bi reševanje in sanacijo vodili znanstveniki. Ko pa so isto reševanje in sanacijo prevzamejo politiki je bil rezultat okoli 100.000 mrtvih.
Do danes se še vedno ni nič spremenilo. V Rusiji še danes uradno velja, da je število mrtvih zaradi Černobilske nesreče, 31 :))

Ocene serije so povsod izredno visoke. Na IMDb 9.5, na Rottentomatoes se enkrat za spremembo strinjajo celo kritiki 95% in publika 97%.

IL_DIAVOLO ::

Res je, najboljse "grozljivke" so po resnicnih dogodkih. Ignoranca je itak ze sama po sebi absurdna. Najbolj impresivno mi je bilo dejstvo, ko so govorili o vrednostih sevenja, ko naj bi ze bila vrednost 3 dokaj visoka, ampak verjamem da je bila vrednost x1000. Crazy shit.

Potem pa se oni stari, ki mu je bila prioriteta, da ne pride do uhajanja informacij, namesto da bi zaceli evakuacijo. In to je bilo samo 33 let nazaj.

karafeka ::

knesz je izjavil:

Angleščina mi nekako ne paše zraven :) Če bi bilo v ukrajinščini ali ruščini bi bila čista zmaga :)


Ja, ruščina bi bila pika na i.

Zdaj ne vem, ampak očitno v JE delajo sami nesposobneži oz. ignoranti, če se je tisto s števci dejansko zgodilo. Pa ene 4x je bilo rečeno, da palic in jedra ni več, pa kot da bi zidu govoril. Mah, šefi so vsepovsod nesposobni, ne sam v JE. Za politike pa itak vemo.

Res upam,da imajo to v NEKu bolje poštimano. Čeprav smo za Fokušimo isto mislili, pa bomo čez 30 let verjetno gledali podobno serijo.

Pa to ni grozljivka (razen o nesposobnosti in ignoranci).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: karafeka ()

neverlucky ::

karafeka je izjavil:

knesz je izjavil:

Angleščina mi nekako ne paše zraven :) Če bi bilo v ukrajinščini ali ruščini bi bila čista zmaga :)


Ja, ruščina bi bila pika na i.

Zdaj ne vem, ampak očitno v JE delajo sami nesposobneži oz. ignoranti, če se je tisto s števci dejansko zgodilo. Pa ene 4x je bilo rečeno, da palic in jedra ni več, pa kot da bi zidu govoril. Mah, šefi so vsepovsod nesposobni, ne sam v JE. Za politike pa itak vemo.

Res upam,da imajo to v NEKu bolje poštimano. Čeprav smo za Fokušimo isto mislili, pa bomo čez 30 let verjetno gledali podobno serijo.

Pa to ni grozljivka (razen o nesposobnosti in ignoranci).


Fora je bila, da so bili prepričani, da se ne more zgodit, da bi jedro eksplodiralo. Saj je v seriji jasno pokazano to. Prepričani so bili, da se to ne more zgodit, in zato se je razpletalo tako kot se je. Dobro prikazana situacija, a jaz razumem zakaj bi se lahko tako razpletalo. Malo (denial) s strani vodstva + prepričanje kaj se lahko in kaj se ne more zgodit (po njihovem mnenju).

Outcast ::

Se mi zdi da malo pozabljate da je bila nesreča 33 let nazaj in ta čas ni ravno znan po kakšnem preudarnem ravnanju...pomoje je bilo bolj važno da imajo elektriko, že pri gradnji nuklearke si niso preveč belili glave, kaj pa bo če se slučajno zgodi nesreča.
Že iz serije,ki gre baje (za 1x) striktno po resničnih dogodkih je razvidno da skoraj noben ne ve s čim so imeli opravka ko se je to zgodilo...

karafeka ::

Samo Dyatlov je do konca trdil, da to ni možno, pa čeprav so mu vsi ostali podrejeni govorili kakšno je realno stanje. Sploh ni hotel sprejeti te možnosti, ker je bil pod pritiskom od zgoraj zaradi tega nesrečnega testa.
No, glede na jebene politike, bi v vsakem primeru šel v zapor, ne glede kako bi reagiral, ampak če bi pravilno postopal, bi zaradi tega umrlo veliko manj ljudi.

Bwaze6 ::

A ima kakšna jedrska elektrarna urjenje, opremo in postopke za primer, da 1/4 vsega jedra reaktorja zleti v zrak, ostalo pa gori in se tali na odprtem zraku? Po Černobilu bi si predstavljal, da ja, ampak Fukušima je pokazala, da niti pod razno ne. Ker se kot velik problem izpostavlja že 1000 x manjša težava pri menjavi gorivnih celic ali servisiranju elektrarne. Po logiki, da skrbno pazijo, da ne pride niti do majhne okvare ali izpusta radioaktivnega materiala v okolico bi seveda moral zaključit, da toliko hujša nesreča še predstavljiva ni, kaj šele mogoča...

Dokler se ne zgodi Murphy.

Po mojem je problem v tem - ker takšen razvoj dogodkov še predstavljiv ni bil, enostavno ljudje ne reagirajo, oz. reagirajo tako kot ljudje v resničnih katastrofah večinoma reagirajo, z vztrajanjem pri običajnih vzorcih obnašanja, kar je dobro dokumentirano. Manjši del ljudi v kriznih razmerah popolnoma otrpne, približno enak del pa jih ravna tako, kot filmi o katastrofah ponavadi prikazujejo veliko večino - z nevarno nerazumno paniko. Večina gre pa v nek blagi tilt mode in vse procesirajo skozi običajne vzorce vedenja.

Jaz močno dvomim, da imamo npr. v Sloveniji ali širše v Evropi pripravljen postopek gašenja odprtega reaktorja - pa bi ga morali imeti, četudi je jedrska elektrarna 1000% varna in so vsi sistemi podeseterjeni - čisto vsega ne moreš predvideti (potres, teroristični napad...).

karafeka ::

Outcast je izjavil:

Se mi zdi da malo pozabljate da je bila nesreča 33 let nazaj in ta čas ni ravno znan po kakšnem preudarnem ravnanju...pomoje je bilo bolj važno da imajo elektriko, že pri gradnji nuklearke si niso preveč belili glave, kaj pa bo če se slučajno zgodi nesreča.


Prvi reaktor v Chernobylu je začel obratovati leta 1977, krško 1984... Res upam, da je NEK bolje zgrajen :)

Nikec3 ::

karafeka je izjavil:

Outcast je izjavil:

Se mi zdi da malo pozabljate da je bila nesreča 33 let nazaj in ta čas ni ravno znan po kakšnem preudarnem ravnanju...pomoje je bilo bolj važno da imajo elektriko, že pri gradnji nuklearke si niso preveč belili glave, kaj pa bo če se slučajno zgodi nesreča.


Prvi reaktor v Chernobylu je začel obratovati leta 1977, krško 1984... Res upam, da je NEK bolje zgrajen :)

Ena stvar je v tem, da je Černobil uporabljal drugačen tip reaktorja kot ga uporablja Krško in vse zahodne jedrske elektrarne. In koliko vem še pri tem tipu reaktorja ni bilo eksplozije jedra (Fukušima je imela razlitje).
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

Outcast ::

karafeka je izjavil:

Outcast je izjavil:

Se mi zdi da malo pozabljate da je bila nesreča 33 let nazaj in ta čas ni ravno znan po kakšnem preudarnem ravnanju...pomoje je bilo bolj važno da imajo elektriko, že pri gradnji nuklearke si niso preveč belili glave, kaj pa bo če se slučajno zgodi nesreča.


Prvi reaktor v Chernobylu je začel obratovati leta 1977, krško 1984... Res upam, da je NEK bolje zgrajen :)


Hehehe ne vem, ne poznam tehničnih zadev, bi pa pomoje bila tukaj u Sloveniji/Jugoslaviji kar podobna situacija, če se bi zgodila takšna oz podobna nesreča...predvsem krivim čas in sistem tistega časa ki je veljal identično tudi za naše kraje...

vostok_1 ::

Potrjujem, prva epizoda super za pogledat.


Ampak ja, takoj pozapret te PWR nuklearke in vse proponente na vislice.

Takoj za tem, naredit nove molten salt reaktorje.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Bwaze6 ::

PWR reaktorji so testirani, celo destruktivno testirani. ;)

Trenutno na svetu ne obratuje nobeden molten salt reaktor, če se ne motim?

IL_DIAVOLO ::

karafeka je izjavil:

knesz je izjavil:

Angleščina mi nekako ne paše zraven :) Če bi bilo v ukrajinščini ali ruščini bi bila čista zmaga :)


Ja, ruščina bi bila pika na i.

Zdaj ne vem, ampak očitno v JE delajo sami nesposobneži oz. ignoranti, če se je tisto s števci dejansko zgodilo. Pa ene 4x je bilo rečeno, da palic in jedra ni več, pa kot da bi zidu govoril. Mah, šefi so vsepovsod nesposobni, ne sam v JE. Za politike pa itak vemo.

Res upam,da imajo to v NEKu bolje poštimano. Čeprav smo za Fokušimo isto mislili, pa bomo čez 30 let verjetno gledali podobno serijo.

Pa to ni grozljivka (razen o nesposobnosti in ignoranci).


Je grozljivka ravno zaradi tega. Ne rabijo letet glave in spricat kri.

vostok_1 ::

Bwaze6 je izjavil:

PWR reaktorji so testirani, celo destruktivno testirani. ;)

Trenutno na svetu ne obratuje nobeden molten salt reaktor, če se ne motim?


Da. So toliko testirani, da je dokazano, da ne bi smeli obstajat izven manjših prenosnih verzij pri katerih meltdown ni nevaren.

Vse ostalo pa je kriminal in zločin proti človeštvu. Glede, na to, da imamo na dosegu roke neprimerno boljšo tehnologijo, ki bi jo tudi že uporabljali, če ne bi bila taka gonja proti.

MSRji so zaenkrat še bolj eksperimentalni. Ampak nekaj kar bo kitajska in indija v naslednjih letih zagotovo rešila.
Na zahodu pa kr pozabi. Nimamo več ne brain power, ne willpower, ne pogum za kaj takega. Na zahodu znamo bolj ali manj zgolj še kurit indonezijski premog, postavljat kitajske fotocelice v nemčiji at far inadequate numbers, nabijat fortnight, se kregat če punce lahko imajo tiča in predvsem kako je pravično, da izgubimo vse pravice. Fuck this dying culture.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Ales ::

Outcast je izjavil:

Se mi zdi da malo pozabljate da je bila nesreča 33 let nazaj in ta čas ni ravno znan po kakšnem preudarnem ravnanju...pomoje je bilo bolj važno da imajo elektriko, že pri gradnji nuklearke si niso preveč belili glave, kaj pa bo če se slučajno zgodi nesreča.
O sveta preproščina. Po tvoje se era "preudarnega ravnanja" človeške civilizacije začne s tvojim rojstvom, tam enih 13 let nazaj? :))

...predvsem krivim čas in sistem tistega časa ki je veljal identično tudi za naše kraje...
Čas in sistem lahko vsaj delno kriviš, ampak da bi pa identično veljal za bivšo Jugo, pa ni, daleč od tega.

Problem je globlji in ne zgleda, da bi bi v osnovi danes odpravljen ali sploh da bo kdaj v bližnji prihodnosti, ker bi se za to morali predvsem ljudje sami začeti drugače obnašati na toliko nivojih, da se zdi kar nepredstavljivo. Državni sistem je tukaj sekundarnega pomena. Pogosto je lahko del problema, a ne vedno poglaviten.

sivistol ::

druga epizoda
9.8 ocena, kar se strinjam

Gogyto ::

Outcast je izjavil:

Se mi zdi da malo pozabljate da je bila nesreča 33 let nazaj in ta čas ni ravno znan po kakšnem preudarnem ravnanju...pomoje je bilo bolj važno da imajo elektriko, že pri gradnji nuklearke si niso preveč belili glave, kaj pa bo če se slučajno zgodi nesreča.
Že iz serije,ki gre baje (za 1x) striktno po resničnih dogodkih je razvidno da skoraj noben ne ve s čim so imeli opravka ko se je to zgodilo...


Ne pretiravaj. Tako Rusi kot američani so do obisti naštudirali opcije, kaj in kako z JE. Največji problem Černobila ni bilo neznanje temveč oholost. Oholost politike in določenih vodilnih, da takoj priznajo katastrofo, ki se je zgodila.

Obseg bi lahko bil veliko manjši, vendar je jebena Železna zavesa poskrbela za to, da se posledice čutijo še danes.

Drugače pa - prvi del mi je bil zelo všeč. Kaže tudi reakcije raje, kar je nekaj novega okoli te katastrofe...

Outcast ::

Gogyto je izjavil:

Outcast je izjavil:

Se mi zdi da malo pozabljate da je bila nesreča 33 let nazaj in ta čas ni ravno znan po kakšnem preudarnem ravnanju...pomoje je bilo bolj važno da imajo elektriko, že pri gradnji nuklearke si niso preveč belili glave, kaj pa bo če se slučajno zgodi nesreča.
Že iz serije,ki gre baje (za 1x) striktno po resničnih dogodkih je razvidno da skoraj noben ne ve s čim so imeli opravka ko se je to zgodilo...


Ne pretiravaj. Tako Rusi kot američani so do obisti naštudirali opcije, kaj in kako z JE. Največji problem Černobila ni bilo neznanje temveč oholost. Oholost politike in določenih vodilnih, da takoj priznajo katastrofo, ki se je zgodila.

Obseg bi lahko bil veliko manjši, vendar je jebena Železna zavesa poskrbela za to, da se posledice čutijo še danes.

Drugače pa - prvi del mi je bil zelo všeč. Kaže tudi reakcije raje, kar je nekaj novega okoli te katastrofe...


Oholost ni ravno prava beseda, neznanje in posledično zavajanje ljudstva iz strani vodilnih...s tem da so pač lepo utišali tistih nekaj, ki so vedeli kaj se dogaja.
Ravno tako kot bi se v današnjih časih dogajalo a ne?:D

Gogyto ::

Bo kar oholost.
Prva reakcija vsakega sovjetskega politika takrat, pa tudi marsikaterega strokovnjaka verjetno, je bila, nam se to ne more zgoditi. In, če se slučajno je, tega Zahodu ne bomo priznali.

Gre za klasičen pristop, ki so ga na drugi strani ravno tako prakticirale ZDA.

Nadutost.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gogyto ()

Bwaze6 ::

Nisem čisto prepričan, če je pravi dokumentarec, ampak mislim da se serija zaenkrat drži te dokudrame:


Chernobyl Nuclear Disaster, BBC, 2006


Tudi okvirna zgodba je ista, skozi oči Valeryja Legasova, jedrskega znanstvenika ki je vodil ukrepe gašenja reaktirja, čiščenja okolice, raziskovanja vzrokov za nesrečo, in na koncu predstavljanja lažnega poročila mednarodni javnosti in IAEA, v katerem so okrivili predvsem operaterje jedrske elektrarne. Tako da je precej spojler.

Operaterji so imeli popolnoma pomanjkljiva navodila za upravljanje elektrarne, prav tako niso bili dovolj izurjeni. Po mojem pa je bil res eden od glavnih razlogov sovjetska kultura prikrivanja. Namesto da bi operaterje o možnih zapletih in nevarnostih poučili, so bile vse predhodne nesreče in pomanjkljivosti "državna skrivnost" - nihče ni niti vedel za resne nesreče na reaktorjih tega tipa, kaj šele da bi poznali podrobnosti.

dronyx ::

Pri Černobilu je vprašanje, ali bi se sploh dalo na takšen način aktivirati toliko reševalcev (gasilci, piloti helikopterjev, rudarji in cel kup ostalih izmed 500.000, ki so reševali stanje), če bi jim po resnici povedali v kaj se spuščajo in kakšne bodo lahko posledice. Danes lahko vsak v najbližjem Conradu kupi merilni inštrument in si na wikipediji mimogrede prebere, kakšne so nevarne doze sevanja. Po moje bi veliko težje našli "likvidatorje" za tak posel. Morda roboti, samo v Černobilu se je izkazalo, da je elektronika odpovedovala in so morali na streho sosednjega reaktorja poslati ljudi v svinčenih zaščitnih oblekah, da so zmetali dol grafit in ostali visoko radioaktiven material, delali so pa lahko samo par minut, da niso dobili smrtne doze.

Mi je pa skoraj neverjetno, kako so lahko zaposleni v elektrarni, ki bi kljub vsemu morali dobro poznati kako deluje radioaktivnost, lahko tako zelo podcenili nivo sevanja po nesreči, ko pa je bilo vendar takoj jasno, da je reaktor praktično eksplodiral. prebivalci mesta Pripyat pa so ponoči na mostu občudovali mavrične barve iz reaktorja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Cr00k ::

Meni je bilo impresivno videti, da okoliški prebivalci sploh niso bili seznanjeni z nevarnostjo, kao gremo na most, da bomo bolje ogenj videli. Niti bolnice, ko je tam ena spraševala za tablete joda... če je to res seveda.

EDIT: prehitro pišem, počasneje berem, dronyx je isto napisal :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Cr00k ()

vostok_1 ::

Jasno nekaj drame mora biti, ampak v resnici je bila večina Prypiata oblivious na dogodek.

Oblasti so reagirale tipično sovjestko-birokratsko. Zadevo kot so povedali, bi lahko bistveno omejili, če se ne bi šlo za kritje hrbtov.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

dronyx ::

vostok_1 je izjavil:

Zadevo kot so povedali, bi lahko bistveno omejili, če se ne bi šlo za kritje hrbtov.

Po moje je bila glavna napaka da niso takoj začeli z evakuacijo okoliškega prebivalstva. Ostali ukrepi ob nesreči pa vprašanje, kaj bi se dalo izvesti drugače v danih okoliščinah. V vsakem primeru pa gre spoštovanje vsem, ki so se žrtvovali za sanacijo in preprečitev še mnogo hujše katastrofe.

vostok_1 ::

Saj zadeve ni še konec. Šele pred kratkim so naredili nov sarkofag, in še to samo za 100 let. Pol pa opet na novo.

Samo upajmo, da ne bo vmes vojne, ki bo resno oklestila proračun držav, da ponovno sanirajo reč...

...oh wait...
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

dronyx ::

Ko sem že pred leti gledal dokumentarec o Černobilu sem se vprašal, ali bi z današnjim znanjem in tehnologijo sanacija po taki nesreči potekala kaj drugače? Imamo boljšo zaščitno opremo, ki ne tehta tono, drone, ki so sposobni prevažat na tone tovora itd. Nisem prepričan. Drugo vprašanje pa kaj v primeru, da se kaj takega zgodi v manjši državi, kot smo mi (Ob Černobilu je bila še to SZ, sanacija pa je stala menda več kot je naš letni BDP)? Imamo par helikopterjev, par gasilskih brigad, zaščitne opreme in obleke za primer radiacije (včasih se je temu reklo RBK) je po moje samo še za vzorec. Imamo en mobilni merilni laboratorij. 500.000 likvidatorjev pa v Sloveniji pomeni celotno aktivno moško populacijo. Radiacija in onesnaženje pa seveda meja ne pozna...

3p ::

vostok_1 je izjavil:

Saj zadeve ni še konec. Šele pred kratkim so naredili nov sarkofag, in še to samo za 100 let. Pol pa opet na novo.


Mogoče malo naivno off-topic vprašanje: zakaj je černobilski reaktor toliko večji problem kot vsi opravljeni jedrski testi? Ker je na mestu in ga ni lepo razpihalo naokoli?

Namreč:
"The accident at Chernobyl was approximately 400 times more potent than the atomic bomb dropped on Hiroshima. However, the atomic bomb testing conducted by several countries around the world during the 1960s and 1970s contributed 100 to 1,000 times more radioactive material to the environment than Chernobyl."

mihec87 ::

3p je izjavil:

vostok_1 je izjavil:

Saj zadeve ni še konec. Šele pred kratkim so naredili nov sarkofag, in še to samo za 100 let. Pol pa opet na novo.


Mogoče malo naivno off-topic vprašanje: zakaj je černobilski reaktor toliko večji problem kot vsi opravljeni jedrski testi? Ker je na mestu in ga ni lepo razpihalo naokoli?

Namreč:
"The accident at Chernobyl was approximately 400 times more potent than the atomic bomb dropped on Hiroshima. However, the atomic bomb testing conducted by several countries around the world during the 1960s and 1970s contributed 100 to 1,000 times more radioactive material to the environment than Chernobyl."


Jedrski testi se ne izvajajo zraven poseljenih površin, pač pa nekje na neposeljenem, pa ne pošiljaš brigade gasilcev tja itd....

V koreji trajekt Sewol se tudi vidi neumnost oz odklopljenost vodilnih od realnega stanja(sicer ok neprimerljivo Černobilu)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mihec87 ()

dronyx ::

Jedrske poskuse so opravljali tudi pod zemljo, poleg tega gre tam za proces, ki je vnaprej načrtovan in se predvidevam ve, kakšne bodo posledice, moč eksplozije itd. V primeru Černobila je reaktor odprlo kot konzervo in so nadzorni mehanizmi, s katerimi v reaktorju nadzorujejo potek reakcije odpovedali takoj. Če se prav spomnim je bila takrat velika bojazen, da bo prišlo do še ene eksplozije pare, ker se je voda nabrala pod reaktorjem.

V 2. delu nadaljevanke Legasov enkrat reče, da ogenj, ki ga gledajo v nuklearki sprosti v eni 2 x več radiacije, kot jo je bomba v Herošimi, 20 ur po eksploziji je to 40 bomb...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

IL_DIAVOLO ::

Ta reaktor ni imel zadrzevalnega hrama, ki bi preprecil uhajanje radioaktivnih delcev v okolje. Samo preventiva bi morala biti boljsa, pa sploh ne bi bila potrebna evakuacija. Dandanes so taksni varnostni standardi, da do tega ne more priti, tudi ce pride do nesrece.

vostok_1 ::

Fukušima se s teboj ne strinja.

PWR reaktorje treba nemudoma upokojit.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Outcast ::

Grozljiv konec 2.epizode....na delu pa trije možje, ki so verjetno rešili življenja milijon ljudi po celi Evropi....noben od njih pa ni preživel več kot nekaj tednov po samomorilski misiji.

IL_DIAVOLO ::

Ne mesaj naravne katastrofe z nesreco, ki je bila posledica malomarnosti in krsitev varnostnih predpisov. O tem govorim.

Fukusima se lahko ponovi.

Zgodovina sprememb…

b3D_950 ::



wink wink
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

vostok_1 ::

b3D_950 je izjavil:



wink wink


Jasno, zato pravim, da treba prepovedat PWR reaktorje, ki zahtevajo vodo za hlajenje.

MSR so edina pametna rešitev, ki v primeru nesreče se vse lepo razlije in nič se ne zgodi.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21
««
«
1 / 14
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Jedrske nesreče in obveščanje javnosti (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Problemi človeštva
25041334 (23483) jype
»

Roboti popraskali ostanke jedrskega goriva v Fukušimi (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
6215571 (11281) blay44
»

Fukušima - jedrski incident v teku (II) (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Novice / Nova vsebina
398110198 (87536) Pyr0Beast

Več podobnih tem