» »

večstanovanjska hiša - delitev stroškov

večstanovanjska hiša - delitev stroškov

slovencl ::

Ali lahko prosim za kakšen nasvet, kakšna je praksa za delitev stroškov pri obnovah. Moja pohodna terasa je streha od dela stanovanja spodnjega lastnika.
Ploščice na terasi razpadajo in potrebna bi bila obnove. Zanima me, kako se v takem primeru delijo stroški, kdo kaj plača?

Ograjo na terasi bi jaz plačal. Ploščice pa se najbrž že lahko delijo (ali ne?) vsaj do neke vrednosti. Jaz bi rad imel neke bolj kvalitetne ploščice, kar pa spodnji sosed najbrž ni dolžen pokrivat (ali pač)?

matobeli ::

Dej vpraši upravnika če ima kakšne papirje na to zgodbo.

Jure14 ::

slovencl je izjavil:


Ograjo na terasi bi jaz plačal.

Ograjo? A zdaj ni ograje? A je to sploh pohodna terasa?
Kdo je lastnik te "terase"?

111111111111 ::

Ploščice so izključno tvoja investicija. Plačaš pa lahko kazen, če spodnjemu sosedu zamaka, ker si ti tako obnovil. Skupno bi bilo samo, če bi se ugotovilo, da je plošča že dotrajana in da je streba zadevo v celoti zmenjat.

slovencl ::

Ploščice so dotrajane. Caa 10% ploščic je počenih, 30% jih je votlih, če potrkaš.
Ograja je, ampak jaz bi jo zamenjal, ker je zdelana.

Jaz hodim po terasi zgoraj, on ima stanovanje spodaj - kdo je lastnik - pomoje oba.

Upravnika ni, smo trije lastniki, dva si na tak način deliva eno teraso.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: slovencl ()

Lonsarg ::

Če imate etažno razdelitev je stvar jasna brez kakršnegakoli dvoma, tudi če nimate je jasno, ker se ve kakšna bi etažna razdelitev bila, če bi bila (glede na trenutno uporabo).

Namreč vsaka površine je bodisi od nekoga, bodisi je skupna lastnine, nekaj vmes ne obstaja. Ampak če je skupna lastnina lahko vsi lastniki uporabljajo. Lahko spodnji sosed uporablja to teraso? Če je ne more ni solastnik... Skratka vmesna stanja ne obstajajo (razen v primeru posebnih služnostnih pogodb) bodisi sta 50/50 in enako uporabljata, bodisi si ti 100%.

Kar se tiče zamakanja, če si lastnik dela stavbe ki zamaka si sam odgovoren za vso škodo in saniranje. Ravno zato obstajajo zavarovanje pri skupni lastnini objektov. Podobno je pri cestah in katerikoli drugi lastnine, ki vpliva na drugi uporabnike, ki niso lastniki, ne gre tle za kako izjemo glede stavb.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

facepalm ::

ce njemu pada omet s stropa pod teraso, bi mu tudi sofinanciral?
ce je urejena etazna lastnina je jasno doloceno kaj je v skupni rabi ter solastnina konstrukcije (streha, fasada, plosce med etazami..)
sam bi sklepal da se sofinancira sanacija konstrukcije (betonske plosce) ne pa tudi kar je pod/nad njo (ometi, estrih)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: facepalm ()

111111111111 ::

slovencl je izjavil:


Jaz hodim po terasi zgoraj, on ima stanovanje spodaj - kdo je lastnik - pomoje oba.

Ti si lastnik terase in si odgovoren za vzdrževanje, da sosedu ne teče po glavi. Skupna je streha, klet, dvigalo, temelji, kanalizacija.

Predstavljaj si sledeč scenarij. V kopalnici spusti voda. Kdo bo odgovarjal? Spodnji sosed gotovo ne. :D

EDIT: Sosedu pa lahko pada omet iz stropa, ne more od tebe zahtevati, da mu pomagaš to posanirati.

Zgodovina sprememb…

MIHAc27 ::

Edina možnost, da bi spodnji sosed moral prispevati, bi bilo ob pogoju, da ste solastniki, ni pa določeno čigavo je kaj.
Torej če bi bila vsak 50/50 lastnik potem se taka obnova obema pozna pri sami vrednosti hiše.

Če sta pa vsak 100% lastnik svojega dela (etažna razdelitev), potem pa itak ni spodnji sosed dolžan prispevati nič, saj tvoje terase ne uporablja in tudi od obnove se njemu vrednost stanovanja nič ne dvigne.
Omenjena streha, stopnice to edino, kar je pač od obeh skupaj, mora prispevat.

Utk ::

Kakšno je to sploh vprašanje, sej pod tvojo dnevno sobo je tudi verjetno spodnji sosed, pa menda ne pričakuješ, da ti bo plačal pol parketa.

111111111111 ::

MIHAc27 je izjavil:

Edina možnost, da bi spodnji sosed moral prispevati, bi bilo ob pogoju, da ste solastniki, ni pa določeno čigavo je kaj.
Torej če bi bila vsak 50/50 lastnik potem se taka obnova obema pozna pri sami vrednosti hiše.

Spodnji sosed ne rabi nič prispevat tudi če ni določeno čigava je terasa. Vprašanje je kdo jo uporablja in ima nemoten dostop. Če prav razumem OP potem je to njegov balkon, ki je dostopen samo iz njegovega stanovanja. Če pa lahko sosedje nemoteno capljajo po balkonu, potem pa je seveda treba prispevati k obnovi balkona.

Bellzmet ::

Jao jao kaj vam gre po glavi (očitno tukaj terasa ni skupni prostor).

Tole je v stilu "Jaz menjam parket in mi mora spodnji sosed plačati polovico":) WTF!?

111111111111 ::

Bellzmet je izjavil:

Jao jao kaj vam gre po glavi (očitno tukaj terasa ni skupni prostor).

Tole je v stilu "Jaz menjam parket in mi mora spodnji sosed plačati polovico":) WTF!?

Še nisi slišal za koncept nižanja stroškov. :D

EDIT: Gre nekako takole: Jaz uporabljam, vi plačajte in bodite veseli, da mi lahko častite.

Zgodovina sprememb…

Bellzmet ::

In ko bo terasa zamakala, bo rekel spodnjemu sosedu: "Je** ga, kaj pa nisi plačal renovacije MOJE terase". Svašta.

111111111111 ::

Tako nekako. :) Če hoče imeti suho mora plačati zgornjemu sosedu prenovo tal. Sten mu ni treba. :D

Master_Yoda ::

Po vajini logiki bi potem ljudje ki zivijo v pritlicju bloka morali placati za laminate/ploscice/whatever vseh ki zivijo nad njimi ? Dokler je njegova streha - vas balkon (betonska plosca predvidevam?) OK in ne pusca nicesar mu IMO ni treba placati nicesar. Zakaj bi moral on placevati za vase nadstandarne ploscice ?
Dovie'andi se tovya sagain.

111111111111 ::

Understand sarcasm you do not. Yes, hrrmmm.

mat xxl ::

Stvar je sila enostavna in 100% preverjena, sem imel sam enake težave, torej :

Če je balkon skupen in vsi gor npr. dostopate in lahko sušite perilo ali gre za streho, potem je to skupen strošek, če pa gre za teraso, ki je vaša in dostopna samo vam, pa je vse povezano z njo izključno vaš strošek, tudi škoda, ki nastane spodnjemu sosedu zaradi zatekanja vode je vaš strošek.

Seveda pa, dokler ne zateka vode je beljenje stropa v spodnjem stanovanju strošek lastnika tega stanovanja.

Pa dobro izvedite, da ne boste dva krat delali, ker če bo zaradi slabe izvedbe zatekalo spodnjemu sosedu, bo spet vse to vaš strošek .

MIHAc27 ::

Heh, ja treba je bit izviren. Če boste menjavali tla po stanovanju kar stopite do soseda spodaj in mu rečite:
Če nič ne prispevaš vzamemo najcenejšo možno zadevo. Če se bo kar naenkrat slišal vsak korak, je to itak vaš problem.
Če pa kaj prispevate, se bo pa dalo boljše rešitve.

DeeJay ::

Imel sem podoben primer, s tem da sem jaz "taspoden". Zgoraj je sosedova terasa začela zamakat in jo je on mogu izdelat na novo na svoje stroške. Jaz sem samo doplačal boljšo toplotno in zvočno izolacijo.

Pobes ::

Vi niste prav razumeli spodnji lastnik ima prav tako teraso, samo so mu jo vgradili narobe na strop.OP ne more bit kriv da jo ne more učinkovito rabit ;) Jaz mislim da bo OP prav tako pomagal menjat luči, inštalacijo pa beljenje stropa spodnjemu sosedu. Ker kolikor razumem iz napisega to sploh ne bo problem, saj si vse delijo.

Jaz bi naredil drugače, sosedu bi rekel da boš teraso odstranil ker ima grde ploščice, strop pa naj si sam reši :D sam pazi potem da ne bo odstranil temeljev :D

Invictus ::

Pogled v lastništvo v zemljiški knjigi hitro razreši vse probleme :).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nakup hiše (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
27152806 (28071) Matejjjjj
»

Žar v bloku? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6312629 (9796) OK.d
»

Večstanovanjska stavba - razmišljanje (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17820489 (14258) matobeli
»

Vsi, ki ste gradili hiše - se je splačalo? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Loža
43273719 (59518) damirj79
»

Števec za vodo.

Oddelek: Loža
73096 (2780) mayhem

Več podobnih tem