» »

Računalniška nepismenost

Računalniška nepismenost

«
1
2 3

Boomerang ::

Vsak ima kakšno prijateljico ali znanko, ki ni vešča dela z računalnikom. Nekako velja, da se moški spol bolj razume z računalniki - tako kot z avtomobili (zato sem tu posebej izpostavil ženski spol). Tudi razumem starejše generacije (40+ let), ker marsikdo s to tehnologijo ni odraščal. Tudi bi razumel, če bi bilo govora o inštalaciji Windowsov, namestitvi digitalnega potrdila, excellovi formuli ali reševanju nekega problema. Ampak tega, kar sem videl danes pa ne razumem.

Torej, moja izkušnja je naslednja: Kolegici (28 let) sem preko TeamViewerja namestil nekaj osnovnih pisarniških programov. V naglici (bil sem ravno sredi nekega svojega dela) sem pustil TeamViewer odprt in šel po svoje. Ko sem prišel do računalnika, sem videl, kako "gospodična" išče izvoz dokumenta v PDF. Ker je bila v napačnem oknu (Save namesto Export) te možnosti ni bilo. Za reševanje svojega problema si je vzela dobrih 15 sekund (toliko, da je poscrolala do konca seznama) potem pa je po pričakovanju zazvonil telefon. Uganite kdo me je poklical. Ko so bili vsi dokumenti v PDF-ju jih je bilo treba nekako kompresirati. Spet nova težava, ker ni vedela, kako se imenuje program za izdelavo ZIP-a - ta seveda ni potreben, saj znajo to Windowsi sami narediti. Sedaj sem v Googla vnesel "kako zazipati" in dobil navodila v slovenskem jeziku.

Računalnike popravljam že 15 let in v tem videl marsikaj. Ampak nad današnjo izkušnjo sem se res zamislil. Ne morem reči, da sem danes reševal nek problem, ampak računalniško nepismenost. Ima še kdo kakšne podobne izkušnje? Kje je za vas meja med "problemom" in nepismenostjo?

SmeskoSnezak ::

Dobrodosel v klubu... :)
Meja je, ko ljudje znajo vsaj poskusiti najti resitev prek spleta, a zatem s postopkom imajo tezave. Mogoce narobe razumejo navodila in s tem problem naredijo vecji.
@ Pusti soncu v srce... @

Timi_Zajcek ::

Tudi jaz sem razočaran nad današnjimi zajklami. Ne znajo veš skakat čez plot. Zato sem jim demonstriral kako se skače. Skočil, hop in ostalo je zgodovina.
Zajček skače, hop hop hop...

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: kockish ()

Boomerang ::

SmeskoSnezak je izjavil:

Dobrodosel v klubu... :)
Meja je, ko ljudje znajo vsaj poskusiti najti resitev prek spleta, a zatem s postopkom imajo tezave. Mogoce narobe razumejo navodila in s tem problem naredijo vecji.


Že razumem, da se marsikdo boji, da bi naredil še večji problem. Ampak programi imajo podobne menije in celo nabor opcij znotraj menija. Tako je na primer opcija "Open" vedno na vrhu, pa nima veze ali imaš odprt Photoshop ali Notepad. Če opcije ni v Open, je logično, da preveriš še Export (tako vsaj razmišljam). Druga stvar: Možnost "send to ZIP" je na voljo že od Windowsa XP (torej od leta 2002). Prepričan sem, da je to možnost v 17-ih letih vsak opazil... zakaj bi potem iskal nek program za zippanje?

TOP ::

Temu nevem,zakaj se eni smejite,niso vsi ljudje za vse in ene zanima eno druge pa drugo,ti uprašaj prijateljico,če zna kuhat pa naj kaj skuha potem pa ti probaj,pa se ti bo ona smejala.Pa tudi ti 15 let popravljaš in kaj misliš,da zato veš use eh nebi reku.Računalništvo je razširjen pomen,če znaš popravljat si ziher kdaj ,kej skuru po neumnosti.

Boomerang ::

TOP je izjavil:

Temu nevem,zakaj se eni smejite,niso vsi ljudje za vse in ene zanima eno druge pa drugo,ti uprašaj prijateljico,če zna kuhat pa naj kaj skuha potem pa ti probaj,pa se ti bo ona smejala.Pa tudi ti 15 let popravljaš in kaj misliš,da zato veš use eh nebi reku.Računalništvo je razširjen pomen,če znaš popravljat si ziher kdaj ,kej skuru po neumnosti.


Delo z računalnikom se bolj kot s kuhanjem primerja z vožnjo avtomobila. Iskanje ZIP-a pa je nekako podobno iskanje stikala za brisalce. Res je, marsikdaj sem med reševanjem naredil večjo škodo, ampak s tem sem se naučil nekaj novega. Ne trdim, da znam vse (takega namreč ni), ampak govorim o osnovni pismenosti oz. me zanima ali je ta sploh definirana? Če ja, kako?

Balkan_Momak ::

Boomerang je izjavil:


Ne trdim, da znam vse (takega namreč ni)


Pozabil si Boga.

Lp

Zgodovina sprememb…

jype ::

Balkan_Momak ::

jype je izjavil:


Potrjeno, jype podpira komuniste.

FormerUser ::

Mene pa zanima zakaj to tukaj razlagaš, namesto da bi to povedal konkretni osebi in ji morda priporočil še kakšen tečaj računalništva, ki bi ji lahko koristil. Tako pa vse skupaj izgleda kot dobri stari woman-bashing.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Tezaab ()

Timi_Zajcek ::

V komunističnih časih so tako vzgajali otroke. Ni boga!. Samo ne vem, kako so to znanstveno dokazali?
Zajček skače, hop hop hop...

Zgodovina sprememb…

xmetallic ::

FormerUser je izjavil:

Mene pa zanima zakaj to tukaj razlagaš, namesto da bi to povedal konkretni osebi in ji morda priporočil še kakšen tečaj računalništva, ki bi ji lahko koristil. Tako pa vse skupaj izgleda kot dobri stari woman-bashing.

In spet smo pri stari novi feministični agendi.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: FormerUser ()

Meizu ::

Boomerang je izjavil:

Vsak ima kakšno prijateljico ali znanko, ki ni vešča dela z računalnikom. Nekako velja, da se moški spol bolj razume z računalniki - tako kot z avtomobili (zato sem tu posebej izpostavil ženski spol). Tudi razumem starejše generacije (40+ let), ker marsikdo s to tehnologijo ni odraščal. Tudi bi razumel, če bi bilo govora o inštalaciji Windowsov, namestitvi digitalnega potrdila, excellovi formuli ali reševanju nekega problema. Ampak tega, kar sem videl danes pa ne razumem.

Torej, moja izkušnja je naslednja: Kolegici (28 let) sem preko TeamViewerja namestil nekaj osnovnih pisarniških programov. V naglici (bil sem ravno sredi nekega svojega dela) sem pustil TeamViewer odprt in šel po svoje. Ko sem prišel do računalnika, sem videl, kako "gospodična" išče izvoz dokumenta v PDF. Ker je bila v napačnem oknu (Save namesto Export) te možnosti ni bilo. Za reševanje svojega problema si je vzela dobrih 15 sekund (toliko, da je poscrolala do konca seznama) potem pa je po pričakovanju zazvonil telefon. Uganite kdo me je poklical. Ko so bili vsi dokumenti v PDF-ju jih je bilo treba nekako kompresirati. Spet nova težava, ker ni vedela, kako se imenuje program za izdelavo ZIP-a - ta seveda ni potreben, saj znajo to Windowsi sami narediti. Sedaj sem v Googla vnesel "kako zazipati" in dobil navodila v slovenskem jeziku.

Računalnike popravljam že 15 let in v tem videl marsikaj. Ampak nad današnjo izkušnjo sem se res zamislil. Ne morem reči, da sem danes reševal nek problem, ampak računalniško nepismenost. Ima še kdo kakšne podobne izkušnje? Kje je za vas meja med "problemom" in nepismenostjo?


Eh moja mati je prava legenda.

"Kako se naredi "nekaj"?"

"Gres v google, vpises "nekaj" in najdes obrazlozitev"

Gre in si zapise v zvezek, naj "napise www.google.com ter vnese "nekaj" in to je to".

Cez par dni spet:

"Kako se pa naredi "to"?"

"Gre v google, vpises "to" in najdes obrazlozitev."

Gre in si zapise v zvezek "napisi www.google.com ter vnesi "to" "...

No, nekje do leta 3000 bova glih izcrpala vecino iskalnih pojmov tako da bo problem koncno resen. Knjiga zapiskov pa vecja ko zemlja.

mamstrok ::

Boomerang je izjavil:

Tudi razumem starejše generacije (40+ let), ker marsikdo s to tehnologijo ni odraščal.


Hahaha...:)) Tukaj si povedal, koliko intelegence premoreš.

Gajec ::

Mhm, "V naglici (bil sem ravno sredi nekega svojega dela) sem pustil TeamViewer odprt in šel po svoje. Ko sem prišel do računalnika, sem videl, kako "gospodična" išče izvoz dokumenta v PDF.". ... "Za reševanje svojega problema si je vzela dobrih 15 sekund".

Po nesreči si pustil, potem, ko si "ugotovil", si pa še malo pustil prižgano, in opazoval. Cute.
BOlj kot računalniška nepismenost nekaterih, kar se mi ne zdi taka katastrofa, je za okol ušes takole špijunanje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Gajec ()

SonyMHC ::

Tudi jaz imam podobno izkušnjo...
Sicer se še šolamo (smo 4 letnik gimnazije), pa vseeno lahko rečem, da več kot 3/4 naše generacije ne zna na računalniku početi osnovnih stvari-važno je, da znajo igrati igrice, kajne?

O profesorjih pa raje ne bom govoril; naš učitelj informatike je imel naložen nek monero miner na računalniku in ga ni znal niti zbrisat-raje je na novo inštaliral windows, potem pa na internetu iskal, kako se inštalirajo gonilniki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SonyMHC ()

FormerUser ::

Gajec je izjavil:

Mhm, "V naglici (bil sem ravno sredi nekega svojega dela) sem pustil TeamViewer odprt in šel po svoje. Ko sem prišel do računalnika, sem videl, kako "gospodična" išče izvoz dokumenta v PDF.". ... "Za reševanje svojega problema si je vzela dobrih 15 sekund".

Po nesreči si pustil, potem, ko si "ugotovil", si pa še malo pustil prižgano, in opazoval. Cute.
BOlj kot računalniška nepismenost nekaterih, kar se mi ne zdi taka katastrofa, je za okol ušes takole špijunanje.


Ja, tudi to. Me pa zanima ali obstaja v tem poklicu kakšen etični kodeks ali se lahko poljubno šnofa po računalnikih strank in celo raznaša kakšne informacije naprej.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: xmetallic ()

kunigunda ::

Se pridruzujem TOP-ovemu komentarju. Za nekatere se svet ne vrti okoli racunalnikov, tud prezivetje ni od tega odvisno (razen solanja).
Sicer pa sem videl dosti hujse primere, kot pa tale "teta".

Gajec ::

FormerUser je izjavil:

Gajec je izjavil:

Mhm, "V naglici (bil sem ravno sredi nekega svojega dela) sem pustil TeamViewer odprt in šel po svoje. Ko sem prišel do računalnika, sem videl, kako "gospodična" išče izvoz dokumenta v PDF.". ... "Za reševanje svojega problema si je vzela dobrih 15 sekund".

Po nesreči si pustil, potem, ko si "ugotovil", si pa še malo pustil prižgano, in opazoval. Cute.
BOlj kot računalniška nepismenost nekaterih, kar se mi ne zdi taka katastrofa, je za okol ušes takole špijunanje.


Ja, tudi to. Me pa zanima ali obstaja v tem poklicu kakšen etični kodeks ali se lahko poljubno šnofa po računalnikih strank in celo raznaša kakšne informacije naprej.

To ni pomembno, važno je, da se počuti superiornega z njegovim ultra znanjem računalništva.

FormerUser ::

Gajec je izjavil:


To ni pomembno, važno je, da se počuti superiornega z njegovim ultra znanjem računalništva.


No, saj v bistvu sem malce širše ciljala. Glede na to koliko informacij o sebi danes ljudje pustijo na svojih računalnikih, sploh tisti, ki se na vse skupaj bolj slabo spoznajo, bi bilo pričakovati, da je tudi ta profil zavezan k molčečnosti, tako kot odvetniki, zdravniki in duhovniki.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: xmetallic ()

xmetallic ::

Če predhodno spišeš pogodbo v kateri se ponudnik storitev zaveže, da bo vse pridobljene informacije zadržal zase. Privzeto ni nobenih kodeksov, velja zgolj tisto kar se stranki dogovorita in zapišeta v pogodbi o sodelovanju. Dvomim, da je OP s kolegico imel podoben pisni dogovor.

Cveto ::

@OP: verjemi, to, kar si videl, ni še nič. Jaz delam, poleg ostalega, že dolga leta tudi helpdesk v naši firmi in videl sem že marsikaj. Recimo da pravi da računalnik ne dela, in ko vprašem, če je prižgan, pravi da je in pokaže na monitor. Ko pokažem pod mizo (za katero sedi že leta), najprej debelo gleda in nato izjavi da je to "disk" in da tega ni treba prižigati.

Ravno včeraj sem imel problem: naša tajnica (sicer fejst baba) je rekla da ji je Word "čez vikend" uničil dokument. Ko sem šel gledat kaj se je zgodilo, sem videl da je ženska (ki ima faks in kup tečajev) delala vse odmike z presledki, prehode v novo vrstico (tudi znotraj odstavkov) pa z entrom. In potem je izbrala drug printer in je malo spremenilo robove in je bila veselica. Ali pa recimo to, da je ena graf v excelu sprintala, obrezala in fizično prilepila v wordov dokument (kjer je pustila prostor), zadevo na kpircu skopirala in je bilo. Že pred leti sem ujel kolegico (sicer dipl. ing. veterine), kako je z kalkulatorjem seštevala in vpisovala v excel. Itd...

Vseeno pa ne bi zadevo preveč pogojeval ne z leti ne z spolom. Serjejo ga vsi, včasih pa kakšne nepričakovan preseneti. Moj fotr (70) razdre računalnik, namesti windowse, gonilnike, počisti računalnik in tako naprej, skratka dela vse sam. Ima dovolj časa, nekaj osnove od mene in predvsem youtube, kjer je vse.

xmetallic ::

Nič nisem namigoval. Ovrgel sem trditev, ki pravi, da so ženske bolj računalniško pismene od moških.

Zgodovina sprememb…

Balkan_Momak ::

xmetallic je izjavil:

Nič nisem namigoval. Ovrgel sem trditev, ki pravi, da so ženske bolj računalniško pismene od moških.

In to si ovrgel z uradnimi statističnimi podatki?

xmetallic ::

Balkan_Momak je izjavil:

In to si ovrgel z uradnimi statističnimi podatki?

Podajanje dokaznega materiala je naloga tistega, ki postavi trditev. V tem primeru sta to Hipatija in jype. Še vedno čakam na oprijemljivo statistiko, ki bo dokazala njuno trditev, da so ženske bolj računalniško pismene od moških.

HODL ::

Non-PC tema? Predlagam izbris.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: madviper ()

Balkan_Momak ::

xmetallic je izjavil:

Balkan_Momak je izjavil:

In to si ovrgel z uradnimi statističnimi podatki?

Podajanje dokaznega materiala je naloga tistega, ki postavi trditev. V tem primeru sta to Hipatija in jype. Še vedno čakam na oprijemljivo statistiko, ki bo dokazala njuno trditev, da so ženske bolj računalniško pismene od moških.

Torej trditev ni niti dokazana niti ovržena. Ne moreš reči, da si jo ti ovrgel.

zmaugy ::

Boomerang je izjavil:

Vsak ima kakšno prijateljico ali znanko, ki ni vešča dela z računalnikom. Nekako velja, da se moški spol bolj razume z računalniki - tako kot z avtomobili (zato sem tu posebej izpostavil ženski spol). Tudi razumem starejše generacije (40+ let), ker marsikdo s to tehnologijo ni odraščal. Tudi bi razumel, če bi bilo govora o inštalaciji Windowsov, namestitvi digitalnega potrdila, excellovi formuli ali reševanju nekega problema. Ampak tega, kar sem videl danes pa ne razumem.

Torej, moja izkušnja je naslednja: Kolegici (28 let) sem preko TeamViewerja namestil nekaj osnovnih pisarniških programov. V naglici (bil sem ravno sredi nekega svojega dela) sem pustil TeamViewer odprt in šel po svoje. Ko sem prišel do računalnika, sem videl, kako "gospodična" išče izvoz dokumenta v PDF. Ker je bila v napačnem oknu (Save namesto Export) te možnosti ni bilo. Za reševanje svojega problema si je vzela dobrih 15 sekund (toliko, da je poscrolala do konca seznama) potem pa je po pričakovanju zazvonil telefon. Uganite kdo me je poklical. Ko so bili vsi dokumenti v PDF-ju jih je bilo treba nekako kompresirati. Spet nova težava, ker ni vedela, kako se imenuje program za izdelavo ZIP-a - ta seveda ni potreben, saj znajo to Windowsi sami narediti. Sedaj sem v Googla vnesel "kako zazipati" in dobil navodila v slovenskem jeziku.

Računalnike popravljam že 15 let in v tem videl marsikaj. Ampak nad današnjo izkušnjo sem se res zamislil. Ne morem reči, da sem danes reševal nek problem, ampak računalniško nepismenost. Ima še kdo kakšne podobne izkušnje? Kje je za vas meja med "problemom" in nepismenostjo?


A to si počel na službenem računalniku v delovnem času? Kolegica dela v isti firmi?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

gusto ::

Cveto je izjavil:

@OP: verjemi, to, kar si videl, ni še nič. Jaz delam, poleg ostalega, že dolga leta tudi helpdesk v naši firmi in videl sem že marsikaj. Recimo da pravi da računalnik ne dela, in ko vprašem, če je prižgan, pravi da je in pokaže na monitor. Ko pokažem pod mizo (za katero sedi že leta), najprej debelo gleda in nato izjavi da je to "disk" in da tega ni treba prižigati.

Ravno včeraj sem imel problem: naša tajnica (sicer fejst baba) je rekla da ji je Word "čez vikend" uničil dokument. Ko sem šel gledat kaj se je zgodilo, sem videl da je ženska (ki ima faks in kup tečajev) delala vse odmike z presledki, prehode v novo vrstico (tudi znotraj odstavkov) pa z entrom. In potem je izbrala drug printer in je malo spremenilo robove in je bila veselica. Ali pa recimo to, da je ena graf v excelu sprintala, obrezala in fizično prilepila v wordov dokument (kjer je pustila prostor), zadevo na kpircu skopirala in je bilo. Že pred leti sem ujel kolegico (sicer dipl. ing. veterine), kako je z kalkulatorjem seštevala in vpisovala v excel. Itd...

Vseeno pa ne bi zadevo preveč pogojeval ne z leti ne z spolom. Serjejo ga vsi, včasih pa kakšne nepričakovan preseneti. Moj fotr (70) razdre računalnik, namesti windowse, gonilnike, počisti računalnik in tako naprej, skratka dela vse sam. Ima dovolj časa, nekaj osnove od mene in predvsem youtube, kjer je vse.

Tele so kar hude.:D Dve moji najljubši na hitro iz glave. 1.) Osebi so se zbrisali zaznamki (ikonica od Gmaila) in sem ji mogel priti inštalirat Gmail. Dokler ji nisem "inštaliral" Gmail ni imela dostopa do pošte in je bila panika. 2.) Nekomu so dali za prepisat seznam oseb in njihovih podatkov v Excel (ime, priimek, letnica rojstva...). Torej logično, da vsak podatek v svojo celico. On je vnesel vse podatke za eno osebo v isto celico, torej v A1 ime, 5-krat preslednica, priimek, 5-krat preslednica, itd. Nisem mogel verjeti, ko sem videl.;((

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gusto ()

jype ::

xmetallic je izjavil:

Ovrgel sem trditev, ki pravi, da so ženske bolj računalniško pismene od moških.
https://www.npr.org/sections/money/2014...

Vse že vemo, le tisti, ki ščijete po peskovniku, ker vas nihče ne zbrca ven iz njega, se pretvarjate, da ste glavni.

xmetallic ::

jype je izjavil:

xmetallic je izjavil:

Ovrgel sem trditev, ki pravi, da so ženske bolj računalniško pismene od moških.
https://www.npr.org/sections/money/2014...

Vse že vemo, le tisti, ki ščijete po peskovniku, ker vas nihče ne zbrca ven iz njega, se pretvarjate, da ste glavni.

Članek, ki povzema življenjsko pot ene ženske? Graf, ki prikazuje, da je žensk v CS iz leta v leto manj? Kje na tem grafu se vidi, da so ženske računalniško bolj pismene od moških?

Se mi je zdelo da ne boš našel podatkov, ker ne obstajajo. Kar je povsem logično, saj fantje danes že od 6. leta dalje preživljajo cele dneve za računalnikom.

Zgodovina sprememb…

Glugy ::

Vsakdo ima pomankljivost; samo da jo eni bolj uspešno skrivajo kot drugi; nekateri celo tako zelo da se je niti sami ne zavedajo. Jz se ne smejim tistim ki ne znajo z kompom delat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Glugy ()

FormerUser ::

Vau, fantke je novica o tem, da jih ženske dohitevajo tudi na področju IKT tako razburila, da so jo morali pod nujno izbrisati. Ampak nič ne pomaga, future is female.

Bruselj, 16. decembra - Slovenija ima med vsemi državami EU največji delež diplomantk na področju naravoslovja, tehnologije, inženirstva in matematike, in sicer 20,5 na 1000 oseb v starosti od 20 do 29 let, kaže ta teden objavljena raziskava Evropske komisije. Udeležba žensk na digitalnem področju na splošno v EU sicer zaostaja na več področjih.

Analiza kaže, da se ženske redkeje pojavljajo med strokovnjaki za informacijsko in komunikacijsko tehnologijo (IKT), kjer predstavljajo eno od šestih oseb. Prav tako redkeje diplomirajo na področju naravoslovja, tehnologije, inženirstva in matematike, kjer je v povprečju na tri diplomante ena ženska, so sporočili iz Bruslja.

So pa rezultati nekoliko bolj spodbudni v starostni kategoriji med 16 in 24 let, kjer je na digitalnem področju dejavnih le pet odstotnih točk manj žensk kot moških. Za prihodnja leta se v tej kategoriji nakazujejo dodatne spremembe trenda v korist žensk.



https://krog.sta.si/2584780/slovenija-z...

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: xmetallic ()

HODL ::

Bravo Hipatija!

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: amacar ()

Unknown_001 ::

Hipatija, ... oh, nevermind :D

@OP
Glej, za računalniško nepismenost je vedno kriva lenoba in odpor do prilagajanja. Se pa dogaja tako pri starih ljudeh, neprilagodljivim, ljudem ki jih tehnika v splošnem ne zanima in jim je računalnik oz. Resno delo z njim nujno zlo.

In verjem. Če se frajla zna naučit uporabljat Appe za družbena omrežja, se je prav tako sposobna naučiti veščega ravnanja z OS om in programskimi orodji.

FB, IG, Snap,... so pač aplikacije, kjer interes po uporabi obstaja. Word, Excel, PPT, Adobe Reader, 7zip... je pa nujno ZLO.


Zdej... razlagaj si po svoje. Da greš taki osebi nastavljat in delat namesto nje... to je podpiranje lenobe oz. POTUHA.

Ko se bo morala oseba sama znajt se bo tudi naučila. Dokler bodo pa vsi kot peseki na ukaz skakali okoli nje pa ni potrebe. Problem se bo za njo rešil "sam od sebe".
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

Balkan_Momak ::

FormerUser je izjavil:

Vau, fantke je novica o tem, da jih ženske dohitevajo tudi na področju IKT tako razburila, da so jo morali pod nujno izbrisati. Ampak nič ne pomaga, future is female.

Bruselj, 16. decembra - Slovenija ima med vsemi državami EU največji delež diplomantk na področju naravoslovja, tehnologije, inženirstva in matematike, in sicer 20,5 na 1000 oseb v starosti od 20 do 29 let, kaže ta teden objavljena raziskava Evropske komisije. Udeležba žensk na digitalnem področju na splošno v EU sicer zaostaja na več področjih.

Analiza kaže, da se ženske redkeje pojavljajo med strokovnjaki za informacijsko in komunikacijsko tehnologijo (IKT), kjer predstavljajo eno od šestih oseb. Prav tako redkeje diplomirajo na področju naravoslovja, tehnologije, inženirstva in matematike, kjer je v povprečju na tri diplomante ena ženska, so sporočili iz Bruslja.

So pa rezultati nekoliko bolj spodbudni v starostni kategoriji med 16 in 24 let, kjer je na digitalnem področju dejavnih le pet odstotnih točk manj žensk kot moških. Za prihodnja leta se v tej kategoriji nakazujejo dodatne spremembe trenda v korist žensk.



https://krog.sta.si/2584780/slovenija-z...

Vse v redu, ampak to še kar ne kaže na to, da so ženske v povprečju bolj vešče z računalnikom.

Unknown_001 ::

Kaže, da so sposobne biti.

Eto ti poante.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Balkan_Momak ::

Unknown_001 je izjavil:

Kaže, da so sposobne biti.

Eto ti poante.

Kar pa ni tema pogovora.

FormerUser ::

Balkan_Momak je izjavil:


Vse v redu, ampak to še kar ne kaže na to, da so ženske v povprečju bolj vešče z računalnikom.

Saj tega ni nihče trdil. Samo, da se bo v generacijah, ki prihajajo, razmerje, ki je bilo do sedaj močno v prid moškim, uravnotežilo.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: xmetallic ()

Unknown_001 ::

Balkan_Momak je izjavil:

Unknown_001 je izjavil:

Kaže, da so sposobne biti.

Eto ti poante.

Kar pa ni tema pogovora.

Ti si debil.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Balkan_Momak ::

Unknown_001 je izjavil:

Balkan_Momak je izjavil:

Unknown_001 je izjavil:

Kaže, da so sposobne biti.

Eto ti poante.

Kar pa ni tema pogovora.

Ti si debil.

Res kulturno :D

FormerUser je izjavil:

Balkan_Momak je izjavil:


Vse v redu, ampak to še kar ne kaže na to, da so ženske v povprečju bolj vešče z računalnikom.

Saj tega ni nihče trdil. Samo, da se bo v generacijah, ki prihajajo, razmerje, ki je bilo do sedaj močno v prid moškim, uravnotežilo.

Zgleda, da je xmetallic to uporabil kot en strawman pa sem mu verjel, da je res to nekdo rekel.

Zgodovina sprememb…

FormerUser ::

Balkan_Momak je izjavil:


Zgleda, da je xmetallic to uporabil kot en strawman pa sem mu verjel, da je res to nekdo rekel.


Napačno je interpretiral moj originalni post, ki je res bil malo preveč optimističen, ker je bil izrečen na pamet, glede na info, ki sem jo nekaj časa nazaj slišala na radiju, nikakor pa ni bilo govora o današnjem povprečju:

"Pa še dobra novica. Če je do sedaj veljalo, da v računalniški pismenosti in znanju močno prednjačijo moški, sem zadnjič slišala informacijo, da je v generaciji, ki sedaj zaključuje šolanje, razmerje povsem uravnoteženo oziroma celo rahlo v prid puncam."

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: xmetallic ()

Timi_Zajcek ::

FormerUser je izjavil:

Vau, fantke je novica o tem, da jih ženske dohitevajo tudi na področju IKT tako razburila, da so jo morali pod nujno izbrisati. Ampak nič ne pomaga, future is female.

Bruselj, 16. decembra - Slovenija ima med vsemi državami EU največji delež diplomantk na področju naravoslovja, tehnologije, inženirstva in matematike, in sicer 20,5 na 1000 oseb v starosti od 20 do 29 let, kaže ta teden objavljena raziskava Evropske komisije. Udeležba žensk na digitalnem področju na splošno v EU sicer zaostaja na več področjih.

Analiza kaže, da se ženske redkeje pojavljajo med strokovnjaki za informacijsko in komunikacijsko tehnologijo (IKT), kjer predstavljajo eno od šestih oseb. Prav tako redkeje diplomirajo na področju naravoslovja, tehnologije, inženirstva in matematike, kjer je v povprečju na tri diplomante ena ženska, so sporočili iz Bruslja.

So pa rezultati nekoliko bolj spodbudni v starostni kategoriji med 16 in 24 let, kjer je na digitalnem področju dejavnih le pet odstotnih točk manj žensk kot moških. Za prihodnja leta se v tej kategoriji nakazujejo dodatne spremembe trenda v korist žensk.



https://krog.sta.si/2584780/slovenija-z...

In zakaj ti tako skačeš od veselja zarad tega? Kaj imaš ti s temi ženskami? Kaj pomeni biti dejaven? A to pomeni biti najboljši? Zakaj se gremo vojno med spoloma? A imamo kakšen kompleks?
Zajček skače, hop hop hop...

Unknown_001 ::

Hipatija, saj je ok btw. noben oz. vsaj jaz ti ne mislim oporekati veselja nad dobrimi rezultati za splošno žensko populacijo.

Drugič malo manj pompozno predstavi vse skupaj, ker drugače izpade umetno napihnjeno. Mislim, uporabi kot argument, ne kot oglas. Retorika je faljena, ne drugo.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

FormerUser ::

Timi_Zajcek je izjavil:

Zakaj se gremo vojno med spoloma? A imamo kakšen kompleks?

To vprašaj tiste 3 komade, ki so mi izbrisali post o tem, da ženske dohitevajo moške v računalniški pismenosti. Kakšne komplekse imajo in česa jih je tako zelo strah.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: xmetallic ()

Unknown_001 ::

FormerUser je izjavil:

Timi_Zajcek je izjavil:

Zakaj se gremo vojno med spoloma? A imamo kakšen kompleks?

To vprašaj tiste 3 komade, ki so mi izbrisali post o tem, da ženske dohitevajo moške v računalniški pismenosti. Kakšne komplekse imajo in česa jih je tako zelo strah.


Eh... nič takega, forum je poln saboterjev.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

FormerUser ::

Unknown_001 je izjavil:

Hipatija, saj je ok btw. noben oz. vsaj jaz ti ne mislim oporekati veselja nad dobrimi rezultati za splošno žensko populacijo.

Drugič malo manj pompozno predstavi vse skupaj, ker drugače izpade umetno napihnjeno. Mislim, uporabi kot argument, ne kot oglas. Retorika je faljena, ne drugo.


Op-jevo pa še koga drugega pompozno posploševanje te pa seveda ne moti.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: xmetallic ()

Timi_Zajcek ::

FormerUser je izjavil:

Timi_Zajcek je izjavil:

Zakaj se gremo vojno med spoloma? A imamo kakšen kompleks?

To vprašaj tiste 3 komade, ki so mi izbrisali post o tem, da ženske dohitevajo moške v računalniški pismenosti. Kakšne komplekse imajo in česa jih je tako zelo strah.

Strah jih je samo tvojih provociranj, ki jim nalaga preveč sočnih odzivov in dela. Mislim, da si tega tudi želiš glede na tvoje pisanje.
Zajček skače, hop hop hop...

Unknown_001 ::

FormerUser je izjavil:

Unknown_001 je izjavil:

Hipatija, saj je ok btw. noben oz. vsaj jaz ti ne mislim oporekati veselja nad dobrimi rezultati za splošno žensko populacijo.

Drugič malo manj pompozno predstavi vse skupaj, ker drugače izpade umetno napihnjeno. Mislim, uporabi kot argument, ne kot oglas. Retorika je faljena, ne drugo.


Op-jevo pa še koga drugega pompozno posploševanje te pa seveda ne moti.


Ne zaletavaj se.

Najprej preveri s kom se bodeš. Ni se ti potrebno spustiti na njihov nivo, da bi dokazovala nasprotno.

Timi_Zajcek je izjavil:

FormerUser je izjavil:

Timi_Zajcek je izjavil:

Zakaj se gremo vojno med spoloma? A imamo kakšen kompleks?

To vprašaj tiste 3 komade, ki so mi izbrisali post o tem, da ženske dohitevajo moške v računalniški pismenosti. Kakšne komplekse imajo in česa jih je tako zelo strah.

Strah jih je samo tvojih provociranj, ki jim nalaga preveč sočnih odzivov in dela. Mislim, da si tega tudi želiš glede na tvoje pisanje.


It's a sport.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

Boomerang ::

Malo je šla tema stran. Naj se ponovno vrnem na začetek in malo bolj natančno razložim:

Tale kolegica planira nek biznis in če ji bo vse uspelo izpeljat (jaz ji iz srca privoščim), bo računalnik njeno osnovno orodje. Razumeš? Ni obvladovanja računalnika - Ni posla - Ni zaslužka. Od nekoga, ki si kruh služi z računalnikom (pa nima veze kaj počne z računalnikom) se pričakuje, da to stvar zna uporabljat - vsaj osnovno. Če rabiš še primerjavo: Nekdo, ki ne ve kaj se skriva pod pokrovom avtomobila verjetno ne bo šel odpirat mehanične delavnice, ali pač???

Kaj točno me sploh zanima: A je odprtje nekega drugega menija (z namenom, da preveriš ali se opcija morda tam nahaja) in uporaba googla (ker boš to znanje verjetno še kdaj potreboval) res taka znanost? Saj te stvari menda rabiš že za delo na faksu, da napišeš in oddaš seminarsko nalogo? Torej ne morem rečt, da je to zanjo nekaj novega, ker je morala to že na faksu vedet, da je lahko opravljala študijske obveznosti.

Mene pa zanima zakaj to tukaj razlagaš, namesto da bi to povedal konkretni osebi in ji morda priporočil še kakšen tečaj računalništva, ki bi ji lahko koristil. Zato ker priporočiti tečaj računalništva lahko nekdo razume kot "ne da se mi ukvarjati s tem, nauči se že". Zato me zanima, kako drugi rešujete takšne in podobne primere.

A to si počel na službenem računalniku v delovnem času? Kolegica dela v isti firmi? Kje je bilo govora o službenem računalniku, delovnem času in kakšni firmi jaz ne vem. Tudi CTRL+F mi ne najde ničesar razen tvojega posta, tako da... ne vem, kaj naj ti rečem.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

So ženske slabše programerke ali samo necenjene? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Rezultati
25459223 (53146) jype
»

Tehnik računalništva - punca (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13332918 (28406) Double_J

Zakaj ni punc na inženirskih faksih? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17736062 (32112) Gandalfar
»

GNOME ponuja štipendije za punce (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
11318008 (14872) Mipe

Več podobnih tem