» »

Računalniška nepismenost

Računalniška nepismenost

1
2
3

Unknown_001 ::

Boomerang je izjavil:



Tale kolegica planira nek biznis in če ji bo vse uspelo izpeljat (jaz ji iz srca privoščim), bo računalnik njeno osnovno orodje. Razumeš? Ni obvladovanja računalnika - Ni posla - Ni zaslužka.


Ja in? Kaj se to tebe tiče?

Ti "butec" se jeziš, ker boš dobil novo potencialno stranko? Če si pameten, ji boš to "pomoč" (beri DELO) primerno obračunal.

Brez skrbi. Ko bo treba plačat za to DELO, se bo tudi njej splačalo prilagoditi in se opismeniti.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

FormerUser ::

Timi_Zajcek je izjavil:

FormerUser je izjavil:

Timi_Zajcek je izjavil:

Zakaj se gremo vojno med spoloma? A imamo kakšen kompleks?

To vprašaj tiste 3 komade, ki so mi izbrisali post o tem, da ženske dohitevajo moške v računalniški pismenosti. Kakšne komplekse imajo in česa jih je tako zelo strah.

Strah jih je samo tvojih provociranj, ki jim nalaga preveč sočnih odzivov in dela. Mislim, da si tega tudi želiš glede na tvoje pisanje.


Moje pisanje se zdi provokativno samo tistim, ki imajo šovinistična stališča, in tako je tudi prav.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: xmetallic ()

krneki0001 ::

Boomerang je izjavil:

Tudi razumem starejše generacije (40+ let), ker marsikdo s to tehnologijo ni odraščal.


Napaka, 40+ smo odraščali z razvojem računalnikov. 60+ pa mogoče.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Unknown_001 ::

OP se obremenjuje v tri krasne in si sam nalaga delo s to "pomočjo". Oz. butasto je da se sploh ponuja, razen če računa. Ako je plačan je lahko samo tiho.

Sedaj moramo pa tole jamranje brat.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

Balkan_Momak ::

krneki0001 je izjavil:

Boomerang je izjavil:

Tudi razumem starejše generacije (40+ let), ker marsikdo s to tehnologijo ni odraščal.


Napaka, 40+ smo odraščali z razvojem računalnikov. 60+ pa mogoče.

Vendar niso bili že od začetka tako razširjeni. Moja družina je npr. prvi računalnik kupila šele po letu 2000. Prej ni bilo potrebe po tem.

FormerUser ::

Boomerang je izjavil:



Mene pa zanima zakaj to tukaj razlagaš, namesto da bi to povedal konkretni osebi in ji morda priporočil še kakšen tečaj računalništva, ki bi ji lahko koristil. Zato ker priporočiti tečaj računalništva lahko nekdo razume kot "ne da se mi ukvarjati s tem, nauči se že". Zato me zanima, kako drugi rešujete takšne in podobne primere.


Pa saj ti bi to rad, da se že enkrat nauči uporabljati računalnik, mar ne?

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: xmetallic ()

Unknown_001 ::

FormerUser je izjavil:

Boomerang je izjavil:



Mene pa zanima zakaj to tukaj razlagaš, namesto da bi to povedal konkretni osebi in ji morda priporočil še kakšen tečaj računalništva, ki bi ji lahko koristil. Zato ker priporočiti tečaj računalništva lahko nekdo razume kot "ne da se mi ukvarjati s tem, nauči se že". Zato me zanima, kako drugi rešujete takšne in podobne primere.


Pa saj ti bi to rad, da se že enkrat nauči uporabljati računalnik, mar ne?


On bi rad izpadel kot "Nice guy". Boji se negativnega odziva. Been there, ampak na komcu ugotoviš da je to samo v tvojo škodo.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Grizzly ::

Unknown_001 je izjavil:

Boomerang je izjavil:



Tale kolegica planira nek biznis in če ji bo vse uspelo izpeljat (jaz ji iz srca privoščim), bo računalnik njeno osnovno orodje. Razumeš? Ni obvladovanja računalnika - Ni posla - Ni zaslužka.


Ja in? Kaj se to tebe tiče?

Ti "butec" se jeziš, ker boš dobil novo potencialno stranko? Če si pameten, ji boš to "pomoč" (beri DELO) primerno obračunal.

Brez skrbi. Ko bo treba plačat za to DELO, se bo tudi njej splačalo prilagoditi in se opismeniti.


Jaz pa OPja popolnoma razumem in tudi sam sem bil že v podobni situaciji. V njegovem primeru gre za stvar, ki jo rešiš v 5-minutnem telefonskem pogovoru. Kaj boš pa tukaj obračunal?
Glede obračunavanja je tako: Resne firme imajo mesečno svetovanje in vzdrževanje. Firma ti je mesečno na voljo XY minut potem pa konec. Ampak kolkor razumem ta punca šele odpira in vprašanje, če bo pripravljena plačati toliko in toliko za pomoč. OP pa ima kljub temu z njo delo.

Unknown_001 ::

Grizzly je izjavil:

Unknown_001 je izjavil:

Boomerang je izjavil:



Tale kolegica planira nek biznis in če ji bo vse uspelo izpeljat (jaz ji iz srca privoščim), bo računalnik njeno osnovno orodje. Razumeš? Ni obvladovanja računalnika - Ni posla - Ni zaslužka.


Ja in? Kaj se to tebe tiče?

Ti "butec" se jeziš, ker boš dobil novo potencialno stranko? Če si pameten, ji boš to "pomoč" (beri DELO) primerno obračunal.

Brez skrbi. Ko bo treba plačat za to DELO, se bo tudi njej splačalo prilagoditi in se opismeniti.


Jaz pa OPja popolnoma razumem in tudi sam sem bil že v podobni situaciji. V njegovem primeru gre za stvar, ki jo rešiš v 5-minutnem telefonskem pogovoru. Kaj boš pa tukaj obračunal?
Glede obračunavanja je tako: Resne firme imajo mesečno svetovanje in vzdrževanje. Firma ti je mesečno na voljo XY minut potem pa konec. Ampak kolkor razumem ta punca šele odpira in vprašanje, če bo pripravljena plačati toliko in toliko za pomoč. OP pa ima kljub temu z njo delo.


A mu kdo tišči cev na glavo? Ni dolžan pomagati in če mu je odveč naj enostavno reče NE in ne hinavi.

Žal...

Delo si nalaga sam.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

FormerUser ::

Unknown_001 je izjavil:


On bi rad izpadel kot "Nice guy". Boji se negativnega odziva. Been there, ampak na komcu ugotoviš da je to samo v tvojo škodo.

Potem pa naj neha jamrat ko ga tudi tretirajo kot "nice guya", ki v vsakem trenutku priskoči na pomoč.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: xmetallic ()

Unknown_001 ::

FormerUser je izjavil:

Unknown_001 je izjavil:


On bi rad izpadel kot "Nice guy". Boji se negativnega odziva. Been there, ampak na komcu ugotoviš da je to samo v tvojo škodo.

Potem pa naj neha jamrat ko ga tudi tretirajo kot "nice guya", ki v vsakem trenutku priskoči na pomoč.


Ja takrat mu je lažje, ker lahko igra mučenika.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

FormerUser ::

Unknown_001 je izjavil:

FormerUser je izjavil:

Unknown_001 je izjavil:


On bi rad izpadel kot "Nice guy". Boji se negativnega odziva. Been there, ampak na komcu ugotoviš da je to samo v tvojo škodo.

Potem pa naj neha jamrat ko ga tudi tretirajo kot "nice guya", ki v vsakem trenutku priskoči na pomoč.


Ja takrat mu je lažje, ker lahko igra mučenika.


Ja, čist lepo uživa v svoji mučeniški vlogi in v tem, da lahko potem po forumu naklada kako so ženske nesposobne. Tudi to, da zmoreš reči "Ne" je sposobnost.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: xmetallic ()

Unknown_001 ::

FormerUser je izjavil:



Ja, čist lepo uživa v svoji mučeniški vlogi in v tem, da lahko potem po forumu naklada kako so ženske nesposobne. Tudi to, da zmoreš reči "Ne" je sposobnost.


Mene bolj skrbi dejstvo, da se ne zaveda kako neuporabna je ta njegova "pomoč", ki samo zavlačuje neizbežno. Punca bo morala na izobraževanje ali pa začet samostojno raziskovat kar bo trajalo dlje.


Če pa želi POSTATI Nice guy in hkrati zelo dober prijatelj.
Se ji lahko ponudi, da ji pomaga pri uvajanju z delom na računalniku. En teden bo DOVOLJ.

Daj lačnemu ribo in bo sit za kosilo. Lačnega nauči ribariti in preskrbljen bo za življenje.

Ampak ne... lažje šinfat.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

poweroff ::

Meni se to ne zdi nič takega, pač ni uporabljala računalnikov. Sicer je žalostno, da je teh osnov niso naučili že v šoli, ampak na voljo ima vsaj dve možnosti. 1: kakšen tečaj (na hitro sem pogledal, in so cene kar visoke), ali pa 2: samostojno učenje. V tem primeru ji bo prav prišlo, da ji nekdo pokaže par osnov in predvsem kako se išče odgovore. Potem pa trial and error. 8-)

Predvsem je pa tudi drugje podobno. Zamenjati gumo na avtomobilu, kuhati, pokositi travo, v naročje vzeti nekaj dni starega otroka... to vse znate? Ali vam je kdo pokazal, potem pa vaja, vaja in vaja?
sudo poweroff

Unknown_001 ::

poweroff je izjavil:

Meni se to ne zdi nič takega, pač ni uporabljala računalnikov. Sicer je žalostno, da je teh osnov niso naučili že v šoli, ampak na voljo ima vsaj dve možnosti. 1: kakšen tečaj (na hitro sem pogledal, in so cene kar visoke), ali pa 2: samostojno učenje. V tem primeru ji bo prav prišlo, da ji nekdo pokaže par osnov in predvsem kako se išče odgovore. Potem pa trial and error. 8-)

Predvsem je pa tudi drugje podobno. Zamenjati gumo na avtomobilu, kuhati, pokositi travo, v naročje vzeti nekaj dni starega otroka... to vse znate? Ali vam je kdo pokazal, potem pa vaja, vaja in vaja?


Fact no. 1
Nihče se ni rodil pameten

Fact no. 2
Brez probat, NE GRE
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

krneki0001 ::

Balkan_Momak je izjavil:

krneki0001 je izjavil:

Boomerang je izjavil:

Tudi razumem starejše generacije (40+ let), ker marsikdo s to tehnologijo ni odraščal.


Napaka, 40+ smo odraščali z razvojem računalnikov. 60+ pa mogoče.

Vendar niso bili že od začetka tako razširjeni. Moja družina je npr. prvi računalnik kupila šele po letu 2000. Prej ni bilo potrebe po tem.


Spectruma ali comodorja nisi imel?
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

poweroff ::

FormerUser je izjavil:

["Pa še dobra novica. Če je do sedaj veljalo, da v računalniški pismenosti in znanju močno prednjačijo moški, sem zadnjič slišala informacijo, da je v generaciji, ki sedaj zaključuje šolanje, razmerje povsem uravnoteženo oziroma celo rahlo v prid puncam."

Saj to je dobra novica. Vprašanje je samo kaj narediš, da bi bilo tega še več. Konkretno - jaz bom imel med šolskimi počitnicami tečaj programiranja Arduina za punce.
sudo poweroff

krneki0001 ::

poweroff je izjavil:

Meni se to ne zdi nič takega, pač ni uporabljala računalnikov. Sicer je žalostno, da je teh osnov niso naučili že v šoli, ampak na voljo ima vsaj dve možnosti. 1: kakšen tečaj (na hitro sem pogledal, in so cene kar visoke), ali pa 2: samostojno učenje. V tem primeru ji bo prav prišlo, da ji nekdo pokaže par osnov in predvsem kako se išče odgovore. Potem pa trial and error. 8-)

Predvsem je pa tudi drugje podobno. Zamenjati gumo na avtomobilu, kuhati, pokositi travo, v naročje vzeti nekaj dni starega otroka... to vse znate? Ali vam je kdo pokazal, potem pa vaja, vaja in vaja?


Zamenjati gumo na avtomobilu? Vsaj 50% je ne zna, v to sem prepričan. Da bi pa še verige morali nataknit na kolo, pa mislim da je samo par procentov tistih, ki bi to storili pravilno. Sam verige imam, dajal sem jih pa 2x v življenju na avto, pa še to 20 let nazaj. Danes bi imel probleme to narest.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Balkan_Momak ::

krneki0001 je izjavil:

Balkan_Momak je izjavil:

krneki0001 je izjavil:

Boomerang je izjavil:

Tudi razumem starejše generacije (40+ let), ker marsikdo s to tehnologijo ni odraščal.


Napaka, 40+ smo odraščali z razvojem računalnikov. 60+ pa mogoče.

Vendar niso bili že od začetka tako razširjeni. Moja družina je npr. prvi računalnik kupila šele po letu 2000. Prej ni bilo potrebe po tem.


Spectruma ali comodorja nisi imel?

Ne, nič od tega. Če se prav spomnim, smo dobili prvi računalnik malo po 2005.

Cveto ::

Glede starosti in opismenjenosti: jaz sem star 45 let. Prvi stik z računalnikom sem imel v petem razredu, sosedov ZX81. Kmalu sem dobil Spectruma in v osmem razredu C64. Računalniški pouk smo imeli že v osnovni šoli in sicer na eksotiki Oric Nova 64 (to je moralo biti tam leta 86-87). V srednji šoli sem usposobil profesorjev IBM XT (original), ki sem ga nato dobil za skoraj celo leto domov (profesor ga itak ni znal uporabljati). Doma smo v ene drugem-tretjem letniku nabavili Amigo, v zadnjem pa že nek PC z 286 in tako naprej (leta 96 smo imeli na firmi že internet, kar je bila tkarat precej eksotika, že prej pa razne BBS-e, IRC in podobno)....Dejstvo je da so bili že takrat starejši "mački", ki so obvladali marsikaj (recimo Jonas), pa tudi uvažalo (švercalo) se je kar veliko (recimo Jerovšek pa tudi prej omenjeni Jonas). Kdorkoli mlajši od 50 se je imel možnost usposobiti, če se ni, si je kriv sam (v kakšnem kafiču si se bolj težko). Pa tudi starejši so se morali. Mama je delala v Leku in se je morala na stara leta (pred penzijo) učiti SAP in se pač je. Maile so pa uporabljali že prej.

Glede razmerja moški/ženske je pa tako: osnova je gotovo enako sposobna pri obeh, gotovo pa potem vzgoja in okolje naredita svoje. Mi smo sicer bolj moška firma (večinoma fiziki), a je tudi par žensk, ki zelo obvladajo tehniko. Povprečje je pa žal tako, da znajo zelo dobro zadeve uporabljat (chat, FB, insta itd...), ko pa gre kaj narobe, hitro iščejo pomoč. Sem pa opazil, da se tiste samske bolje znajdejo (se morajo :)).

poweroff ::

V bistvu bi bilo treba spodbujati predvsem to, da ljudje sami raziskujejo. Znanje je danes na voljo - na internetu, v knjigah. Samo poiskati ga je treba. In "se igrati".

Nastavi ji backup, da je ne bo strah, da bi izgubila kakšne podatke. In naj se začne "igrat" (učit).

Balkan_Momak je izjavil:

Ne, nič od tega. Če se prav spomnim, smo dobili prvi računalnik malo po 2005.

Zanimivo. Prvi računalnik s katerim sem se srečal ni bil moj, je bil pa v lokalni knjižnici. Atari. Jaz sem bil pa knjižničar. Takrat v srednji šoli. Ali pa morda v 7, 8 razredu OŠ? Po moje nekje okrog 1987/88. Najprej sem na njem nekaj ur igral igrice, potem sem se pa naveličal... in sprogramiral program za vodenje izposoje knjig.

Potem je en sošolec imel Spectruma, ampak tisto je bil dolgčas, ker je samo igrice igral. Sicer sem nekaj skušal sprogramirati z Basicom, ampak nisem nikoli prišel na vrsto, ker so imele prednost igre. ;)

Prvi računalnik v družini je kupil oče, XT, in ga je uporabljal za službo. Tam sem mu tudi sprogramiral program za tiskanje nalepk in položnic. Potem sem si pa kupil svoj prvi računalnik, ki je bil 386. Z matematičnim koprocesorjem. Okrog 1990. Ampak to je bil nek "prenosnik" brez baterije (dejansko ni imel sploh predvidene baterije), ki ga je prejšnjemu lastniku skurila strela. In sem ga razstavil, dal enemu profesorju na srednji šoli popravit napajalnik, nekaj sam popravljal po matični plošči in monitorju - in dobil za nek mali denar za tiste čase blazno zmogljiv računalnik.

Tam sem sprogramiral svoj urejevalnik besedil (ker mi DOSovski WordStar ni bil všeč), pa neke igrice sem programiral (eno sem potem našel inštalirano na faksu, ko sem že predaval :) ), potem sem pa delal na OS/2, kasneje na Windowsih 3.11 in potem nekje okrog leta 2000 odkril Linux.

Prvi hack sem "zagrešil" nekje okrog leta 1994 na VAX-u... in me še sedaj malo peče vest zaradi tega, ker je nekdo imel potem nekaj nepotrebnega dela... pa potem sem enkrat okrog 2002 naredil še eno manjšo neumnost zaradi katere sem izgubil dostop do interneta (ni pa bilo kaznivo), kar sem sicer občutil kot krivico in sem se potem nazaj sam priklopil (oprosti, Luka ;) ).

Ko pa gledam večino današnje mladine, pa računalnike uporabljajo za igrice in še Windowsov ne znajo namestiti. Kje je šele kdo, ki gre lotat matično ploščo? Zato se mi zdijo razni Raspberryi in Arduinoti fajn - ker tam res lahko sam ustvarjaš in se učiš.
sudo poweroff

XLapse ::

da se malo pohvalim sem naučil ogromno osebo k ni znala uporabljat računalnikov. Zdej pa ve vse

@Matthai moj prvi komp mi je fotr kupu 1988 commodore 128 , je že vedel da je to future.
alien technology

poweroff ::

Jaz sem nekje okrog 1998 spoznal enega upokojenega možakarja (pred tem je bil sicer nek profesor na univerzi) in seje takrat začel učiti dela z računalniki. Star okrog 70 let. Je rekel, da je to prihodnost. In da pač vidi, da to rabi in se bo naučil. In se je. 8-)
sudo poweroff

Balkan_Momak ::

Vem, da je moj prvi OS bil Windows XP, s prejšnjimi pa sploh stika nisem mel (razen enkrat, ko sem nekaj delal z MS-DOS emulatorjem).

Pika na i ::

Boomerang je izjavil:


Računalnike popravljam že 15 let in v tem videl marsikaj. Ampak nad današnjo izkušnjo sem se res zamislil. Ne morem reči, da sem danes reševal nek problem, ampak računalniško nepismenost. Ima še kdo kakšne podobne izkušnje? Kje je za vas meja med "problemom" in nepismenostjo?


Še kakšno zgodbico, prosim. Se zabavam.
Enak odziv publike kot ti, sem doživela, ko sem (se) spraševala zakaj ima moški kleme, če jih ne zna uporabljat.


Če se ji ni treba s tem ukvarjat ali je niti malo ne zanima ali ve, da samo na gumb pritisne, pa boš rešil - pa bo rač. nepismena ostala.

Me pa zanima, če si jo samo bukovo gledal ali si ji tudi kaj rekel, da bi pač to morala znati. Al je treba bit "politično korekten" pri tem in samo zavijat z očmi?

FormerUser ::

poweroff je izjavil:

FormerUser je izjavil:

["Pa še dobra novica. Če je do sedaj veljalo, da v računalniški pismenosti in znanju močno prednjačijo moški, sem zadnjič slišala informacijo, da je v generaciji, ki sedaj zaključuje šolanje, razmerje povsem uravnoteženo oziroma celo rahlo v prid puncam."

Saj to je dobra novica. Vprašanje je samo kaj narediš, da bi bilo tega še več. Konkretno - jaz bom imel med šolskimi počitnicami tečaj programiranja Arduina za punce.


Vsak naj naredi tisto kar lahko. Ti, naprimer, bi lahko namesto tega, da tukaj odpiraš teme ala "vojna proti moškim", odprl temo "10 korakov do računalniške pismenosti", katere link bi potem OP poslal svoji prijateljici, pa mu ne bi bilo treba tukaj jamrati.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: xmetallic ()

SmeskoSnezak ::

Hipatija, tvoje komentarje bi tud lahk ignorirali v tem primeru ;)

Salo na stran.
Boomerang, predlog je isti, kot so ze omenili. "nehaj jamrat", prijateljici pa svetuj in jo izobrazuj. Ce je dobra prijateljica, ji iskreno poves da ta pomoc ni zastonj. Na zacetku kaksna pijaca, mogoce sikspak pira, s casom pa stopnjujes vision in zahtevnost, da se deklina dejansko nauci vse, kar potrebuje. Na koncu naj gre na kak bolj zahteven tecaj, ko obvlada osnove , katere jih ti ucis.

/been there, done that /now higher level
@ Pusti soncu v srce... @

FormerUser ::

Seveda lahko ignoriraš @SmeskoSnezak, komot, it's a free world.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: xmetallic ()

Unknown_001 ::

FormerUser je izjavil:

Seveda lahko ignoriraš @SmeskoSnezak, komot, it's a free world.


Eh... kako moški dobi zadnjo besedo?

"Da draga"
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

FormerUser ::

In potem naredi po svoje.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: xmetallic ()

krneki0001 ::

Balkan_Momak je izjavil:

krneki0001 je izjavil:

Balkan_Momak je izjavil:

krneki0001 je izjavil:

Boomerang je izjavil:

Tudi razumem starejše generacije (40+ let), ker marsikdo s to tehnologijo ni odraščal.


Napaka, 40+ smo odraščali z razvojem računalnikov. 60+ pa mogoče.

Vendar niso bili že od začetka tako razširjeni. Moja družina je npr. prvi računalnik kupila šele po letu 2000. Prej ni bilo potrebe po tem.


Spectruma ali comodorja nisi imel?

Ne, nič od tega. Če se prav spomnim, smo dobili prvi računalnik malo po 2005.


Eni smo imel od ZX81 naprej večino računalnikov. Ko sem leta 1995 začel redno delat (sestavljanje računalnikov, servisiranje mrež, postavljanje serverjev (takrat še novella) v računalniški firmi, sem si vedno za čez vikend sestavil po 10 mašin in jih odpeljal domov in smo imeli vikend lan party, v ponedeljek pa vse računalnike nazaj v firmo, seveda dodobra stestirane.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

kunigunda ::

Mogoce se pa OP ne zaveda, da ga ta dekla rada slisi in ga je zato klicala :)

poweroff je izjavil:


Prvi hack sem "zagrešil" nekje okrog leta 1994 na VAX-u... in me še sedaj malo peče vest zaradi tega, ker je nekdo imel potem nekaj nepotrebnega dela... pa potem sem enkrat okrog 2002 naredil še eno manjšo neumnost zaradi katere sem izgubil dostop do interneta (ni pa bilo kaznivo), kar sem sicer občutil kot krivico in sem se potem nazaj sam priklopil (oprosti, Luka ;) ).

Kaj pa je blo to na vax-u ? :)

Zgodovina sprememb…

_Denny_ ::

@OP: Razlog za to nepismenost je pomanjkanje samoiniciativnosti in lenoba. Zakaj bi se človek učil, če pa ima le en klic stran "bedaka", ki bo to naredil namesto njega? Celoten postopek lahko razlagaš/kažeš 10x in si ga ta oseba vseeno ne bo zapomnila, ker ji ni potrebno. Bonus pri tem je še, če "bedak" nima potrpljenja (tak sem jaz) in bo v 30s naredil raje sam, kot pa izgubljal čas z učenjem osebe, ki jo zadeva sploh ne zanima.

Nekaj primerov:
- materi (50) že skoraj 20 let nastavljam budilko, pokazal sem že vsaj 100 krat kako se to naredi in ni nikoli ostalo v spominu; zdaj raje žrtvujem tistih par sekund za nastavljanje, ker nimam živcev za to
- znanci (13-40) so me vedno spraševali kako se skopira crack, tudi po tem, ko sem jim sprintal vodiče s slikami; tem nesposobnim piratom sem potem svetoval naj kupijo original ali nabavijo konzolo, zdaj imam mir
- otrokom od sorodnikov sem moral čez celo OŠ in pol SŠ pisati referate in seminarske naloge, ker "niso vedeli sami"; potem so si enkrat nekaj ur pred rokom izmislili, da rabijo 20-stransko nalogo o temi o kateri nimam pojma in sem jih poslal v tri krasne...sicer se nekaj let nismo pogovarjali, a so potem zgleda čudežno dobili znanje uporabe Worda in Wikipedije, ko noben ni hotel narediti (zastonj) namesto njih.

Pri meni je vedno veljalo, da bom nekaj vedel samo, če se bom naučil sam brez zunanje pomoči. V času interneta in vseh prosto dostopnih informacij praktično več ni razloga za "ne vem", a kaj, ko ljudje pričakujejo, da jim boš vse serviral na pladnju...to se vidi tudi na tem forumu, ko imaš teme z vprašanji, na katere bi odgovoril že prvi rezultat z Googla.

BTW: Naslednjič ji zaračunaj. Pri meni je pomagalo že 5€, da sem se znebil 99% podobnih "prošenj" za pomoč.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

poweroff ::

FormerUser je izjavil:

Ti, naprimer, bi lahko namesto tega, da tukaj odpiraš teme ala "vojna proti moškim", odprl temo "10 korakov do računalniške pismenosti", katere link bi potem OP poslal svoji prijateljici, pa mu ne bi bilo treba tukaj jamrati.

Guess what? Pred časom sem napisal celo knjigo o tem - priročnik za Linux.

Ampak tukaj govorimo o nečem drugem. Kaj si TI naredila dobrega za ženske in soljudi?
sudo poweroff

Unknown_001 ::

FormerUser je izjavil:

In potem naredi po svoje.


Pa ti mi bereš misli :))
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Baja ::

nazadnje me je malo presenetilo, ko sem kolegici priklopil 2. monitor za lažje delo. po 14 dneh pa me vpraša kako se odpre program na drugem monitorju :)

Vanquish ::

Boomerang je izjavil:

Vsak ima kakšno prijateljico ali znanko, ki ni vešča dela z računalnikom. Nekako velja, da se moški spol bolj razume z računalniki - tako kot z avtomobili (zato sem tu posebej izpostavil ženski spol). Tudi razumem starejše generacije (40+ let), ker marsikdo s to tehnologijo ni odraščal. Tudi bi razumel, če bi bilo govora o inštalaciji Windowsov, namestitvi digitalnega potrdila, excellovi formuli ali reševanju nekega problema. Ampak tega, kar sem videl danes pa ne razumem.

Torej, moja izkušnja je naslednja: Kolegici (28 let) sem preko TeamViewerja namestil nekaj osnovnih pisarniških programov. V naglici (bil sem ravno sredi nekega svojega dela) sem pustil TeamViewer odprt in šel po svoje. Ko sem prišel do računalnika, sem videl, kako "gospodična" išče izvoz dokumenta v PDF. Ker je bila v napačnem oknu (Save namesto Export) te možnosti ni bilo. Za reševanje svojega problema si je vzela dobrih 15 sekund (toliko, da je poscrolala do konca seznama) potem pa je po pričakovanju zazvonil telefon. Uganite kdo me je poklical. Ko so bili vsi dokumenti v PDF-ju jih je bilo treba nekako kompresirati. Spet nova težava, ker ni vedela, kako se imenuje program za izdelavo ZIP-a - ta seveda ni potreben, saj znajo to Windowsi sami narediti. Sedaj sem v Googla vnesel "kako zazipati" in dobil navodila v slovenskem jeziku.

Računalnike popravljam že 15 let in v tem videl marsikaj. Ampak nad današnjo izkušnjo sem se res zamislil. Ne morem reči, da sem danes reševal nek problem, ampak računalniško nepismenost. Ima še kdo kakšne podobne izkušnje? Kje je za vas meja med "problemom" in nepismenostjo?


Kolko se ti kaj spoznas na modo in kako se oblect? Kolko se kaj spoznas na mejkup?
Kolko se kaj spoznas na nesteto stvari, ki jih nekdo drugi dela, kr ga le te stvari zanimajo ti pa nimas niti malo interesa?


Ta gospodicna je imela za opravit zadevo na podrocju, ki je ne zanima - in se mogoce sele sedaj srecuje s tem na tem nivoju.

Malo majn prepotentnosti, kr si ti ta ista gospodicna na drugih podrocjih...

Pika na i ::

Baja je izjavil:

nazadnje me je malo presenetilo, ko sem kolegici priklopil 2. monitor za lažje delo. po 14 dneh pa me vpraša kako se odpre program na drugem monitorju :)

Hvala za smeh.
Sem pa prepričana, da sem sama tudi kdaj s čim podobno bistrim, nadlegovala učitelja računalništva.

Unknown_001 ::

Pika na i je izjavil:

Baja je izjavil:

nazadnje me je malo presenetilo, ko sem kolegici priklopil 2. monitor za lažje delo. po 14 dneh pa me vpraša kako se odpre program na drugem monitorju :)

Hvala za smeh.
Sem pa prepričana, da sem sama tudi kdaj s čim podobno bistrim, nadlegovala učitelja računalništva.


Nadlegovala? Saj je plačan, koji ku*ac. Nisi bila ti tam zaradi njega, ampak on zaradi tebe.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Balkan_Momak ::

Unknown_001 je izjavil:

Pika na i je izjavil:

Baja je izjavil:

nazadnje me je malo presenetilo, ko sem kolegici priklopil 2. monitor za lažje delo. po 14 dneh pa me vpraša kako se odpre program na drugem monitorju :)

Hvala za smeh.
Sem pa prepričana, da sem sama tudi kdaj s čim podobno bistrim, nadlegovala učitelja računalništva.


Nadlegovala? Saj je plačan, koji ku*ac. Nisi bila ti tam zaradi njega, ampak on zaradi tebe.

Žal se pogosto tudi ljudje, ki so plačani za učenje, občasno pritožujejo nad tem.

Unknown_001 ::

Balkan_Momak je izjavil:


Žal se pogosto tudi ljudje, ki so plačani za učenje, občasno pritožujejo nad tem.


Saj ga nihče ne sili biti tam. Isti dan lahko zahteva odpoved, če mu je odveč.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

FormerUser ::

poweroff je izjavil:


Guess what? Pred časom sem napisal celo knjigo o tem - priročnik za Linux.

Ampak tukaj govorimo o nečem drugem. Kaj si TI naredila dobrega za ženske in soljudi?

Guess what? Že ogromno ljudem, predvsem ženskam, sem pomagala, da so izdelali izpite ali da so lahko opravili svoje delo, pa potem nisem po forumih ali kje drugje razlagala, kakšni nesposobni butlji so ker ne znajo nečesa kar se meni zdi otročje lahko. Ja, knjige še pa res nisem napisala, mogoče jo pa še kdaj bom.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: xmetallic ()

digitalcek ::

Samo nekaj.

1. Logika starejših ljudi je BISTVENO drugačna, kot logika mlajših.
2. Starejši v ogromni večini menimo, da je logika ustvarjalcev programov nemogoča, neprijazna in tako drugačna od naše, da se ne znajdemo.
3. Vsak program, vtičnik, karkoli že, ima za nas, starejše tridesetkrat ali petdesetkrat PREVEČ možnosti, in to nas vsekakor zelo mede.

Starejši se še dobro spomnimo, da je v 80-ih letih recimo sistem zapisovanja videa, imenovan VHS, bil uporaben po celem svetu, celo do severnega tečaja. Dobro, če sem pošten, bil je še francoski sistem SECAM, ki so ga poleg Francozov uporabljali le še Rusi.
Pa že to je motilo, če si dobil VHS kaseto, posneto v Secam zapisu, ker je nisi mogel nikjer predvajati. Razen na videorekorderju, ki je imel oba sistema. Taki pa so bili pri nas precej redki.

Danes pa ima vsak zaselek svoj "kodek", da ja ne bi bilo kaj kompatibilnega z neko stvarjo, recimo plejerjem, ki je še veljal in so ga uporabljali po celem svetu še pred tremi leti.

Žal moram biti ciničen, mislim pa, da je programerje, ker so dobro plačani, pač treba zaposliti, da pišejo programe, kodeke (in nove operacijske sisteme), vse le zato, da se upravičijo njihove precej visoke plače...

Starejšim in tistim z nižjim IQ-jem pa s tem početjem kravljajo živce. In jim sporočajo, da so, kot uporabniki, glupi in nasploh - nesposobni...

poweroff ::

Digitalček, rešitev je preprosta. Uporabiš Linux - tam vse dela.
sudo poweroff

The Player ::

Kot je nekdo že prej omenil, bi mogoče bilo najbolje, da se temo spremeni v en velik spisek vodičev za rač. pismenost, namesto, da se še ena tema spremeni v prepucavanje in merjenje svojega ega.

enostavno nismo vsi ljudje za vse in marsikdo je v nečem boljši/slabši v nečem drugem.

Sam recimo sem računalniško pismen in se znajdem v računalniškem okolju, medtem ko uporaba pametnega telefona se mi zdi španska vas, ker je to "nova" tehnologija, ki je nisem navajen, poleg tega pa je ne uporabljam toliko kot računalnika, da bi videl smisel, da bi se v njo poglobil. Seveda ob situaciji, ko bi bil v to prisiljen bi poprijel za google in začel iskati rešitve na problem, kar pa marsikdo včasih ne pomisli, enostavno zato, ker je lažje vprašati na forumu, znance ali pa enostavno ne vedo, kaj bi sploh vpisali v googla, da bi našli rešitev.

In ja, lahko si še nevem kak strokovnjak, učiti se ne bomo nikoli nehali, ker je področje ogromno in vsak dan, ko mine, tehnologija napreduje.

Predlagam, da vsak objavi nek vodič ali izkušnjo, ki jo je nazadnje doživel in se od vsakega nekaj novega naučimo.

Bom kar začel, da spodbudim začetek.

Pred kratkim sem dobil v spam folder mail, ki se je začel z mojim osebnim geslom. Padel mi je v uč, ker kdo za vraga bi vedel moje geslo, nakar izvem, da me izsiljujejo za denar :O drugače bodo objavili sočne podrobnosti o meni >:D

Panično sem začel letati po sobi in razmišljal kaj storiti. Kamere na PCju nimam, tako, da storitelj ne more z ničemer me izsiljevati :)), a še vedno ima moje geslo, kar pomeni, da moram imeti na PCju keylogger.

Odprem stari dobri slo-tech in že začnem tipkati:"Na POMOČ! Storitelj ve moje geslo in bo objavil moj pron :'(. Pritisk in utrip sta se višala, pot že teče na roko, ki bo v tem trenutku pritisnila na gumb "pošlji", nakar nenadoma se mi posveti:"saj sigurno nisem edini, ki sem dobil ta mail". Dobim upanje v rešitev, v googla vpišem ključne besede iz teme emaila in BOOOM! Dobim prvi zadetek na spodnji povezavi:

https://www.ransomware.it/en/email-rans...

Izkazalo se je, da je to scam in, da mi nič nihče ne more. Oddahnil sem si in sem spet lahko zadihal 8-)
Kar se gesla tiče, se je izkazalo, da je bil leakan, ker korporacijam dol visi za nas in ne poskrbijo za varnost sebe in nas (linkedin, dropbox leak) ali pa celo prodajajo naše informacije (fb), zato je dobro redno menjati gesla in imeti za vsako stvar izvirno geslo.

Vseeno sem potem preventivno zagnal še antivirus, spyware in rootkit skener. Pri teh stvareh ne moreš biti nikoli preveč previden 8-)

Spam mapo pa pustite pri miru, če nočete zgubljat čas s takšnimi neumnostmi kot jaz.
Ne reče se ji "spam" brez razloga. ;)

jype ::

poweroff je izjavil:

tam vse dela.
To sicer ne drži, je pa treba poudariti, da če kaj ne dela, smeš popraviti - in popravljeno deliti z drugimi.

branc ::

Nič teorije, samo praksa. Desetletje sem bil na tech pomoči, spletno in lokalno bančništvo, na mesec tudi do 1K primerov. Med spoloma ni razlike v znanju, ampak v suverenosti oz. sigurnosti vase. Ženska se bo morda prej obrnila na tehnično pomoč kot moški uporabnik z istim nivojem znanja.
Večja razlika je v znanju/vedenjskem vzorcu med uporabniki OSX/IOS in PC.
Največ znanja pokažejo userji med 30 in 40 leti, ki so ujeli ta tech preskok na koncu/začetku tisočletja. Mlajši so omejeni na socialna omrežja in jim je pojem Nadzorna plošča/Start meni neznan, starejši pa na natančno določene postopke uporabe kompa, kar je izven tega, so mrzli, bognedej, da se default browser zamenja.

Seveda so izjeme, ko 91 letna babi zowna vse in 11 letnik, ki se zastopi v kodo.

poweroff ::

jype je izjavil:

poweroff je izjavil:

tam vse dela.
To sicer ne drži, je pa treba poudariti, da če kaj ne dela, smeš popraviti - in popravljeno deliti z drugimi.

OK, vse res ne dela. Ampak s kodeki nikoli nisem imel problemov. Zaklepanje DVDjev? Klik, pa je stvar rešena. Povezovanje v različna omrežja? Windows se ne zna povezati na AFP, na MACu lahko narediš SMB sharing, ampak je potem treba v Win spreminjati register (downgrade na v2 ali v1),... v Linuxu je pa to klik, klik, in dela.
sudo poweroff

kuall ::

Jest opažam, da je meja med dobro in slabo računalniško pismenostjo letnica rojstva okrog 1980. Vsi ki so bili prej rojeni so precej bolj nerodni z računalniki. Se spomnim brata že dolgo nazaj, ki je 5 let starejši od mene, ko se je pizdil, ker mu ni photoshop program samodejno odprl novega dokumenta in ni vedel, kje se to naredi. Meni je bilo to težko razumet, da ni znal pogruntat.

aerie ::

kuall je izjavil:

Jest opažam, da je meja med dobro in slabo računalniško pismenostjo letnica rojstva okrog 1980. Vsi ki so bili prej rojeni so precej bolj nerodni z računalniki. Se spomnim brata že dolgo nazaj, ki je 5 let starejši od mene, ko se je pizdil, ker mu ni photoshop program samodejno odprl novega dokumenta in ni vedel, kje se to naredi. Meni je bilo to težko razumet, da ni znal pogruntat.

Jest pa opažam, da je folk na Slo-techu vedno bolj butast ;)
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

So ženske slabše programerke ali samo necenjene? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Rezultati
25459227 (53150) jype
»

Tehnik računalništva - punca (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13332918 (28406) Double_J

Zakaj ni punc na inženirskih faksih? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17736063 (32113) Gandalfar
»

GNOME ponuja štipendije za punce (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
11318008 (14872) Mipe

Več podobnih tem