» »

IRobot predstavil robotsko kosilnico

IRobot predstavil robotsko kosilnico

IEEE Spectrum - Pri podjetju iRobot, izdelovalcih najbolj znanega robotskega sesalnika Roomba, so naposled pokazali robotsko kosilnico z imenom Terra, ki bo za razliko od drugih avtomatskih naprav te vrste za orientacijo uporabljala radijsko tehnologijo.

Vse odkar so Američani leta 2002 predstavili Roombo, so se vrstila ugibanja, kdaj bodo nadaljevali na zeleni trati pred hišo. Toda pri samodejnih kosilnicah se je firma močno obotavljala in prehitevale so jo druge z lastnimi rešitvami, tako da imamo robotskih urejevalnikov trate ta hip že kar nekaj. Vsi za zamejevanje področja delovanja uporabljajo žico, ki jo je potrebno ročno namestiti na mejah in robotu pove, do kam sme potovati. Tu bo iRobot s kosilnico Terra napravil korak naprej.

Terra bo za navigacijo uporabljala brezžično tehnologijo. Okoli vrta bo treba postaviti količke z antenami, s pomočjo katerih bo naprava določala svoj položaj. Nato jo bo potrebno pred prvim košenjem še ročno zapeljati po vseh mejah, se pravi zunanji in pa morebitnih notranjih okoli pasje ute, ribnika ter petunij. Od tu naprej naj bi Terra vse postorila sama in kosila z za robote značilnim nekajmilimetrskim "grizljanjem" trave v posameznem prehodu. Baterije v količkih naj bi zdržale približno leto, omembe vreden pa je tudi podatek, da bodo uporabljeni radijski valovi zasedali frekvence med 6240 in 6740 megaherci, kar je razhudilo ameriške radioastronome, saj njihove naprave za zaznavo metanola v vesolju izkoriščajo isti del spektra. A kot je videti, so težave zgladili in naj jih kosilnice ne bi motile.

Terra bo najprej na voljo pozno poleti v Nemčiji in ZDA, cene pa žal še niso razkrili.

33 komentarjev

Vlayke ::

Je kje pisalo, da je novost?
Toda pri samodejnih kosilnicah se je firma močno obotavljala in prehitevale so jo druge z lastnimi rešitvami, tako da imamo robotskih urejevalnikov trate ta hip že kar nekaj.

Qcube ::

Pa še tista Husquarna rabi mejno žico :D . Kaj res ne preberete novice preden pišete?

Marvin ::

Žica vsekakor ni v uporabi pri "vseh", tukaj ni nobene novosti.

krucymucy ::

Torej cakamo Xiaomi oz. Roborock se naprej, z laserjem, da bo sam videl petunije in pasjo uto.

Stari maček ::

krucymucy je izjavil:

Torej cakamo Xiaomi oz. Roborock se naprej, z laserjem, da bo sam videl petunije in pasjo uto.

Vse bo, ne prehitevat! Še suhe cvetove bodo odstranjevali roboti.

Joze_K ::

ja, tudi mi nabavili Roombo,.. sinu nato Roborock.. sedaj pa res že čakam/iščem robotsko kosilnico, ki se ji bo dalo naštimati območje (slika) prostora košnje (zaradi zelo "polnega" prostora, deljenih lokacij, itd, itd).. in to bi lahko bilo to... (cik-cak kosilnice enostavno ne klapajo)

TheBlueOne ::

@Joze_K tile sesalci imajo en minus in sicer, da znajo motit sosede. Praviloma das interval, ko te ni doma, da ne prenasas hrupa, ampak sesanje se slisi k sosedom in ce je vsak dan, potem je kakor, da je pod tabo firma, in gre na jetra. Kolega je opisal, kakor da imas ultra tecno zeno, ki sesa hiso vedno ko prides domov ne glede na to, ce te boli glava itn.

Vem, da ni nujno nelegalno, ampak krhati medsoseske odnose zaradi sesanja pa morda ni pametno.

bbf ::

Stari maček je izjavil:

krucymucy je izjavil:

Torej cakamo Xiaomi oz. Roborock se naprej, z laserjem, da bo sam videl petunije in pasjo uto.

Vse bo, ne prehitevat! Še suhe cvetove bodo odstranjevali roboti.


Nič čakat! Kupit! Če ne kupuješ trenutnih rešitev, tudi naprednih ne boš!

Markoff ::

TheBlueOne je izjavil:

@Joze_K tile sesalci imajo en minus in sicer, da znajo motit sosede. Praviloma das interval, ko te ni doma, da ne prenasas hrupa, ampak sesanje se slisi k sosedom in ce je vsak dan, potem je kakor, da je pod tabo firma, in gre na jetra. Kolega je opisal, kakor da imas ultra tecno zeno, ki sesa hiso vedno ko prides domov ne glede na to, ce te boli glava itn.

Vem, da ni nujno nelegalno, ampak krhati medsoseske odnose zaradi sesanja pa morda ni pametno.

Saj ni treba, da je kosilnica aktivna vsak dan - 3x na teden je vrh glave dovolj. Poleg tega lahko kosi ob kakšnih 11h ali 12h - velika večina ljudi je v službah, šolah, ipd. Tisti, ki so prišli iz nočne, pa so že imeli vsaj nekaj spanca (verjetno jih je prej zbudil poštar s svojo "motorno kosilnico")...

Kakorkoli že, tole je izjemno za tiste, ki imamo preko 500m2 travnika...še ena fizična aktivnost manj. :)
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

hipertija ::

Markoff je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:

@Joze_K tile sesalci imajo en minus in sicer, da znajo motit sosede. Praviloma das interval, ko te ni doma, da ne prenasas hrupa, ampak sesanje se slisi k sosedom in ce je vsak dan, potem je kakor, da je pod tabo firma, in gre na jetra. Kolega je opisal, kakor da imas ultra tecno zeno, ki sesa hiso vedno ko prides domov ne glede na to, ce te boli glava itn.

Vem, da ni nujno nelegalno, ampak krhati medsoseske odnose zaradi sesanja pa morda ni pametno.

Saj ni treba, da je kosilnica aktivna vsak dan - 3x na teden je vrh glave dovolj. Poleg tega lahko kosi ob kakšnih 11h ali 12h - velika večina ljudi je v službah, šolah, ipd. Tisti, ki so prišli iz nočne, pa so že imeli vsaj nekaj spanca (verjetno jih je prej zbudil poštar s svojo "motorno kosilnico")...

Kakorkoli že, tole je izjemno za tiste, ki imamo preko 500m2 travnika...še ena fizična aktivnost manj. :)


boljše plačevat za fitnes ne? :) pa da ni treba doma delat... top

Vlayke ::

hipertija je izjavil:

Markoff je izjavil:


Kakorkoli že, tole je izjemno za tiste, ki imamo preko 500m2 travnika...še ena fizična aktivnost manj. :)

boljše plačevat za fitnes ne? :)

Nekomu je fino kosit, pa bo mel klasično kosilnico. Nekomu je morda "groza pred košnjo" edina ovira, da ne bi mel urejenega vrta in mu bo to pomagalo. Spet tretji so pa morda že toliko stari, da jim redna košnja predstavlja nepotrebne napore, ki so lahko celo zdravstveno vprašljivi, obenem pa si še vedno želijo urejene okolice, kot so jo imeli že sedaj vsa leta.
Tehnika je orodje, kot vsako drugo. Moralne sodbe niso vedno na mestu ;)

          ::

Tole bom vsekakor imel na radarju.

krucymucy ::

bbf je izjavil:


Nič čakat! Kupit! Če ne kupuješ trenutnih rešitev, tudi naprednih ne boš!


Kaj da ne. Mi Robota sem pocakal. Mamina roomba me dela nervoznega.

zmaugy ::

Drugače so električne robotske kosilnice praktično neslišne - za tiste, ki so komentirali hrup.

          ::

Pri meni bi bilo zaradi konfiguracije terena napenjati žico malo zoprno. Če gre brez žice, toliko bolje. Poleg tega sem zadovoljen z delovanjem Roomb, tako da ta kosilnica že kotira na spisku želja. Še mnenja prvih uporabnikov počakam.

aky ::

TheBlueOne je izjavil:

@Joze_K tile sesalci imajo en minus in sicer, da znajo motit sosede. Praviloma das interval, ko te ni doma, da ne prenasas hrupa, ampak sesanje se slisi k sosedom in ce je vsak dan, potem je kakor, da je pod tabo firma, in gre na jetra. Kolega je opisal, kakor da imas ultra tecno zeno, ki sesa hiso vedno ko prides domov ne glede na to, ce te boli glava itn.

Vem, da ni nujno nelegalno, ampak krhati medsoseske odnose zaradi sesanja pa morda ni pametno.


Nisem še slišal IRobot kosilnice, a Husqvarna je praktično neslišna.

A.

Markoff ::

hipertija je izjavil:

boljše plačevat za fitnes ne? :) pa da ni treba doma delat... top

Pri kupu otrok nimam časa za fitnes, kar pa se dela doma tiče, pa beri prve tri besede tega stavka.

Epic failer.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

nekikr ::

Če bo tako dobra kot njihov najboljši sesalec.....potem bo to ničvreden kup plastike.

          ::

Markoff je izjavil:

hipertija je izjavil:

boljše plačevat za fitnes ne? :) pa da ni treba doma delat... top

Pri kupu otrok nimam časa za fitnes, kar pa se dela doma tiče, pa beri prve tri besede tega stavka.

Epic failer.


Poleg tega košnjo težje prelagaš kakor fitnes.

BigWhale ::

Markoff je izjavil:


Saj ni treba, da je kosilnica aktivna vsak dan - 3x na teden je vrh glave dovolj. Poleg tega lahko kosi ob kakšnih 11h ali 12h - velika večina ljudi je v službah, šolah, ipd. Tisti, ki so prišli iz nočne, pa so že imeli vsaj nekaj spanca (verjetno jih je prej zbudil poštar s svojo "motorno kosilnico")...


Te kosilnice ponavadi ne kosijo tako kot kosijo klasicne. Zato je potrebno za vzdrzevanje primerne trave imeti kosilnico vklopljeno vecji del dneva. Jaz jo imam nastavljeno tako, da zacne kositi ob kakih sestih zjutraj in zakljuci ob desetih zvecer. Ce bi imel manj, verjetno ne bi uspela vzdrzevati ustrezno pokosene trave.

Meni je kosnja odvec. Ce hocem imeti lepo pokoseno in brez zbiranja pokosene trave moram kositi dvakrat na teden. Pri kosnji enkrat na teden je odpada toliko, da moja kanta za bioloske odpadke ni dovolj velika, vrta nimam, tako da tudi kompostnika nimam. Kaj naj potem z vso to travo? Vsakic sproti vozim na deponijo 15km stran? :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

Magic1 ::

Zrihtaj si eno leglo zajcev. Bodo vse pojedl.
Magic

BigWhale ::

Men se zdi, da se ne spoznas najboljs na zajce, a? :>

looser ::

Te kosilnice so kar nekaj, morajo vedno trimat' travo, ja...
Ni to, da dela namesto z eno normalno rotacijsko (ni potrebno ravno grebenasta bcs-ka, ne:)...
To so bolj e-brivnice trave, ne e-kosilnice trave.

dice7 ::

BigWhale je izjavil:


Meni je kosnja odvec. Ce hocem imeti lepo pokoseno in brez zbiranja pokosene trave moram kositi dvakrat na teden. Pri kosnji enkrat na teden je odpada toliko, da moja kanta za bioloske odpadke ni dovolj velika, vrta nimam, tako da tudi kompostnika nimam. Kaj naj potem z vso to travo? Vsakic sproti vozim na deponijo 15km stran? :D


Si pa naredi kompostnik nek v kotu parcele, se prevoz bio odpadkov bos lahko odjavil in prisparal. Sicer pa kako je lahko pri 2x tedenski kosnji manj materiala, kot pa 1x tedenski? saj trava raste hitreje, kadar je majhna

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dice7 ()

          ::

BigWhale je izjavil:

Meni je kosnja odvec. Ce hocem imeti lepo pokoseno in brez zbiranja pokosene trave moram kositi dvakrat na teden. Pri kosnji enkrat na teden je odpada toliko, da moja kanta za bioloske odpadke ni dovolj velika, vrta nimam, tako da tudi kompostnika nimam. Kaj naj potem z vso to travo? Vsakic sproti vozim na deponijo 15km stran? :D


Pri meni zadošča košenje enkrat tedensko, vendar odrez stresam po zelenici. Če čakam več kakor en teden, je tega odreza preveč in kupi ostanejo do naslednje košnje. Možnosti odlaganja prav tako nimam. Če ne bi smrdelo, bi nabavil kozo (vsako leto novo, saj bi staro jeseni pojedel).

Key Quest ::

dice7 je izjavil:

Sicer pa kako je lahko pri 2x tedenski kosnji manj materiala, kot pa 1x tedenski? saj trava raste hitreje, kadar je majhna


Misteriji zivljenja.

Sicer pa bi lahko rekli da trava raste logaritmsko in je tedenski oziroma dvotedenski interval se vedno na strmem pobocju krivulje. Rast je v celotnem prvem mescu se vedno zelo hitra in se sele po nekaj mesecih ustali. Razlika med dvemi rezi v dveh tednih in med enim rezom na dva tedna, je v tem da v enem primeru imas dva krajsa odrezka v drugem pa enega daljsega (no shit) in s temi daljsimi je vecji problem ker se nabirajo na povrsini trave, krajsi pa padejo med travo na vrh prsti. Ceprav osebno kosim se bolj poredko in nato travo odnesem na kopostnik, zaradi velikosti parcele pa ni smiselno da bi kosil vsak teden, zal.

Qcube ::

Tudi ta manjše koščke suhe trave malo vetra hitro odpihne. Pa tudi večkrat kot kosiš lepše, bolj enakomerno raste.

dvihtelic ::

res je, sosed ima Husqvarno in je narejeno tako, da ko zraste za milimeter ali dva se kosilnica sproži in gre kosit. Trava lepše raste, po mojem ker hitro zgnije pokošeni del in pa na njegovem vrtu ni nobene krtine medtem ko pri sosedu jih je ogromno.Zakaj ? pojma nimam, mogoče jih moti zvok kosilnice.

ziga1990 ::

evo za škrte>:D:



Sicer saj so robotske kosilnice vredu samo moraš imeti primern vrt za njih
Ryzen 1700, 16gb RAM, GTX1070, NH-D15, Bequiet Darkbase pro 900

jype ::

ziga1990 je izjavil:

Sicer saj so robotske kosilnice vredu samo moraš imeti primern vrt za njih
Če maš okroglega, potem si lahko zrihtaš zelo poceni robotsko kosilnico.

BigWhale ::

dice7 je izjavil:

Si pa naredi kompostnik nek v kotu parcele, se prevoz bio odpadkov bos lahko odjavil in prisparal. Sicer pa kako je lahko pri 2x tedenski kosnji manj materiala, kot pa 1x tedenski? saj trava raste hitreje, kadar je majhna


Kaj naj pa potem s tistim kar nastane na kompostniku? :)) Drugace pa, ce kosim 1x tedensko je odpada toliko, da ga ne morem pustiti kar na travi, ker je vsega skupaj prevec. Ce kosim 2x tedensko potem ne rabim kositi v kos, ker je manj odpada.

Moja ura programiranja je vec vredna kot moja ura kosnje, zato mi je bolj vsec, ce mi pokosi robot. :)

K0l1br1 ::

BigWhale je izjavil:

Moja ura programiranja je vec vredna kot moja ura kosnje, zato mi je bolj vsec, ce mi pokosi robot. :)

Verjetno ne programiraš 24 ur dnevno in greš tudi spat in kaj pojest in kaj z/na ženo. Razen če nisi 24ur dnevno v programiranju, kar pa ne verjamem, zato mi je argument _ ure dela_ v primerjavi z _ura_vstavi po želji_ malo čuden. Delaš ja zato, da lahko v prostem času kosiš ;) ali pa kolesariš.

Moj travnik je poln krtin, niti ni v nulo raven in ima precej ovir. Ne verjamem, da bi to romba zmogla rešiti. Drugače pa suženjska delovna sila (otroci) pokosijo, če zraven ne uničijo kosilnice.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: K0l1br1 ()

BigWhale ::

K0l1br1 je izjavil:

Verjetno ne programiraš 24 ur dnevno in greš tudi spat in kaj pojest in kaj z/na ženo. Razen če nisi 24ur dnevno v programiranju, kar pa ne verjamem, zato mi je argument _ ure dela_ v primerjavi z _ura_vstavi po želji_ malo čuden. Delaš ja zato, da lahko v prostem času kosiš ;) ali pa kolesariš.


Po mojem se ne razumeva najboljs. Jaz delam zato, da lahko potem po nosu vrtam. In zakaj bi moral kositi, ce lahko vrtam po nosu in kosilnica kosi namesto mene?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Robotska Kosilnica (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Loža
849156570 (1001) maticm
»

Robotski sesalci. (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16764299 (23947) mat xxl
»

Vojaki imajo radi robote

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
273808 (3195) Matevžk

Več podobnih tem