» »

Robotska Kosilnica

Robotska Kosilnica

««
4 / 17
»»

Pyr0Beast ::

Keep us updated then.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

mihec87 ::

300 ciklov za life celice niti ni kaj pretresljivega, se bo pač bolj pogosto hodil polnit ko bojo že bolj švoh.
Prehmalo rekel so nimh baterije,če so original predrage kamot narediš svoj paket iz baterij bp..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mihec87 ()

Pyr0Beast ::

305 serija ima lipo, 240 serije so imele nimh
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

mihec87 ::

Vidim ja da so se odločli za li-ion.Zanimivo da niso šli na li-fe zdrži kar nekaj več ciklov kot pa li-po/li-ion.

Avenger ::

Če bi imel takle prostor, bi tudi mene hudo mikalo imeti kaj takega, ampak mi gre ta "random" algoritem precej na živce. Gotovo obstaja neka tehnološka rešitev, po kateri bi kosilnica kosila z minimalnim prekrivanjem, ne pa da gre čez večino točk 3x da pokosi vse.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

Okapi ::

Po mojem tudi ne bi bilo potrebnih več kot par sto evrov elektronike, da bi si kosilnica najprej narisala mapo vrta in nato kosila po najbolj ekonomični poti.

O.

BigWhale ::

Problem najbolj ekonomicne poti je ta, da si moras zapomniti kje si nehal kositi, ko je baterija prazna in potem tudi tam nadaljevati, ko se baterija spet napolni. Sledenje terenu in dolocanje polozaja ni ravno trivialna zadeva in se robota hitro zmede. Je dovolj rahlo vlazen teren kjer kolesa malenkost zdrsujejo in nimas vec tocne razdalje ki si jo prevozil. Potem moras paziti tudi na ovire in se jim pametno izogniti in spet nadaljevati tam kjer si ostal.

Pri oviri nikoli ne ves kaksna bo in kje bo stala.

Sesalci (Roomba) so sicer malenkost bolj sofisticirani in pred samim sesanjem priblizno izmerijo velikost sobe in znajo slediti oviram. A kljub temu delajo po nekem pseudo random algoritmu in se zanasajo na to, da v dolocenem casu pac pokrijejo celotno povrsino.

Zunaj pa moras prostor najprej prevoziti, da ga lahko izmeris, potem se moras pa zanasati na to, da se kolesa vrtijo enakomerno in dovolj natancno, da v vsakem momentu ves kje si. Po mojem ni tako zelo enostavno.

Okapi ::

Ni zelo enostavno, ampak tudi pretirano komplicirano ne bi smelo biti. Lahko bi imela kosilnica recimo kamerco, in bi določila nekaj orientirjev, po katerih bi se ravnala. Ali pa bi po trati v zemljo dal nekaj deset rfid čipov, po katerih bi se orientirala. Tretja možnost je, da bi bila kosilnica samodejno daljinsko vodena. Postaviš kamero, ali več kamer, ki pokrivajo vso trato, program bi sledil kosilnici in jo usmerjal. Vse se da, če se hoče, in strošek ne bi smel biti pretiran, glede na učinek.

Lahko bi vse skupaj naredili tudi modularno. Osnova je neumna kosilnica, kot je ta, ki jo imaš, potem pa po želji dokupiš en ali drug sistem za pametno košnjo.

O.

BigWhale ::

Tem resitvam ti pravis 'ne pretirano komplicirane'? ;> Nevem no. Jaz imam teren v obliki crke U okrog hise. Kosilnica kosi na treh straneh in cez teren ima dvakrat polozene tlakovce.

Jest bi nucal pet kamer. Po moznosti IR kamer, da bi kosilnica lahko kosila tudi ponoci. RFID cipi bi se bili opcija ampak vseeno ne ves kje si. Ves da si v blizini enega cipa, nimas pa pojma kje to je. :) Kamera na sami kosilnici bi pa morala pokriti precej siroki kot in poleg kamere bi moral imeti se merilec razdalje in se en kup stvari.

GPS bi bil recimo kar zanimiva opcija, ce bi omogocal decimetersko natancnost.

Okapi ::

Ves da si v blizini enega cipa, nimas pa pojma kje to je
Seveda veš, saj ima vsak čip svoj id. Na začetku je pač malo učenja, bodisi random vožnje ali uporabnikovega ročnega posega, potem pa kosilnica točno ve, kje je, ko prevozi posamezen čip. Celo različne višine košnje bi lahko tako določil, na različnih delih trate, če bi hotel.

Jest bi nucal pet kamer.
In? Vse skupaj 100 evrov, recimo. Pa še kot varnostne kamere bi lahko sočasno delovale.

O.

fosil ::

To je njihova naloga da pogruntajo kaj boljšega.
Za 1500€ bi človek pričakoval kaj bolj naprednega ob brezglavega lutanja gor in dol.
Mi ni jasno kako upravičijo to ceno, sesalci so praktično ista tehnologija, samo da imajo namesto kosilnega, sesalni del, pa ga dobiš že za 400€.
Tako je!

Avenger ::

Pa ne s kamerami no, jaz sem mel v mislih triangulacijo, ki je dejansko lahko dovolj natančna za te potrebe, nekaj preprostih oddajnikov in algoritem, ki izvaja real time triangulacijo, softver, ki izračuna optimalno pot in si zapomni kje je kosilnica kosila oziroma nehala kosit predno se je šla napolnit, ostalo pa kot je obstoječe. Stvar bi to po mojem podražilo za največ 100€, ampak bi bilo pa pokošeno mogoče celo v enem samem polnjenju.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

BigWhale ::

fosil je izjavil:

To je njihova naloga da pogruntajo kaj boljšega.
Za 1500€ bi človek pričakoval kaj bolj naprednega ob brezglavega lutanja gor in dol.
Mi ni jasno kako upravičijo to ceno, sesalci so praktično ista tehnologija, samo da imajo namesto kosilnega, sesalni del, pa ga dobiš že za 400€.


Sesalec bi v tisti travi obstal in crknil ob prvem dezju. :> Imam oboje. Kosilnica je precej bolj robustna, imam precej mocnejsi motor in baterije, polnilna postaja je bolj robustna. Kosi lahko po na 25% klancu.

Avenger je izjavil:

Pa ne s kamerami no, jaz sem mel v mislih triangulacijo, ki je dejansko lahko dovolj natančna za te potrebe, nekaj preprostih oddajnikov in algoritem, ki izvaja real time triangulacijo, softver, ki izračuna optimalno pot in si zapomni kje je kosilnica kosila oziroma nehala kosit predno se je šla napolnit, ostalo pa kot je obstoječe. Stvar bi to po mojem podražilo za največ 100€, ampak bi bilo pa pokošeno mogoče celo v enem samem polnjenju.


Spet bi moral postavljati dodatne oddajnike, ki bi se morali od nekje napajati. Ce bi bili oddajniki ob mejah povrsine kjer kosis, bi verjetno rabil vec kot tri. V mojem primeru bi verjetno potreboval tri oddajnike za vsak kos parcele kjer se kosi.

Tale kosilnica, ki jo imam jaz ima sirino kosnje 17cm, za pokritje 500 kvadratnih metrov mora kosilnica narediti 2950m plus tega se mora obrniti skoraj 60x in se na koncu se vrniti na polnilno postajo. Nisem ji sicer meril hitrosti ampak premika se kar pocasi. S trenutno baterijo ne bi pokrila prostora dimenzij 50x10m.

Random je trenutno najbolj optimalno kar lahko uberes. Vse drugo je nepotrebna telovadba, ki stvar podrazi, performance je pa vprasljiv. :)

Keyser Soze ::

BigWhale je izjavil:

Sesalec bi v tisti travi obstal in crknil ob prvem dezju. :> Imam oboje. Kosilnica je precej bolj robustna, imam precej mocnejsi motor in baterije, polnilna postaja je bolj robustna. Kosi lahko po na 25% klancu.

Em, elektroniko ni problem stlačit v eno IP55 ohišje. Kar dokazuje tvoja kosilnica sama.

Nič ne bi bilo narobe oz. noben hud podvig ne bi bil, če bi v obstoječo zadevščino stlačil namesto butaste eletronike eno pametno. Magari bi kopirali Neatov mapping sistem pa je. Sploh pri tebi, ker imaš ograjeno zadevo. Meje področja košnje, kjer ni jasne ovire, pa še vedno lahko dodatno markiraš z žico kot sedaj.
OM, F, G!

Saladin ::

Mar ne obstaja možnost "ročnega" programiranja robota glede na specifičen travnik?

Npr. ob robotu dobiš software, v katerem enostavno podaš obliko in dimenzije travnika, večje ovire ter kje bo stala postaja za polnjenje oz. izhodiščni položaj robota. Glede na to ti program sam poda najprimernejši algoritem košnje, ki pa ga lahko poljubno sam prilagodiš. Če je možno podaš še kak GPS za večjo natančnost in avtomatsko vodenje in to je to.

Vneseš podakte v robot in ta ima vse podatke o tvojem travniku in ve, kaj in kako mora kositi. Ko enkrat nastaviš ti praktično ni potrebno spreminjati parametrov - samo fine tuning morda.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

hamax ::

Vneseš podakte v robot in ta ima vse podatke o tvojem travniku in ve, kaj in kako mora kositi. Ko enkrat nastaviš ti praktično ni potrebno spreminjati parametrov - samo fine tuning morda.

Problem je, ker kosilnica ne ve kje je. In dolocanje polozaja ni enostavna naloga.
Ce meris kolesa se ta lahko na pesku malo zavrtijo in si popolnoma izgubljen, GPS ima natancnost okoli 10m in je za tako uporabo neprimeren, triangulacija z lokalnimi oddajniki potrebuje oddajnike, ki morajo biti napajani in pametno postavljeni okoli cele parcele.

Ce vedno ves kje si, potem racunanje pametne poti ni problem. Ce tega ne ves je naloga prakticno nemogoca.

Saladin ::

triangulacija z lokalnimi oddajniki potrebuje oddajnike, ki morajo biti napajani in pametno postavljeni okoli cele parcele.

Čisto poceni radijski oddajniki bi morali biti dovolj natančni in poceni za vsak travnik. Ne boš mi rekel, da na manjšem travniku ni možno na cm natančno pozicioniranje.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Okapi ::

Kje lahko patentiram RFID čipe v tleh?;) V obliki malo večjih žebljev, ki imajo v glavi čip, in jih zabiješ v zemljo, po recimo en meter narazen. Kosilnica je dovolj nizko, da bi jih brez problemov prebrala, ko bi šla čez, čipi so dovolj poceni, da vsega skupaj ne bi bistveno podražili, napajanja tudi ne potrebujejo ... Kosilnica bi lahko na začetku vozila random in samo brala čipe in z njihovo pomočjo delala zemljevid, potem bi pa začela kositi po optimalni poti.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

hamax ::

Saladin,
Seveda je mozno. Ni pa enostavno.
BW je omenil, da ima travnik v obliki U. Koliko oddajnikov bi potreboval, da bi celega pokril? 6? In do vsakega moras pripeljati napajanje.

Ko imas enkrat to, pametno kosenje ni problem. Vprasanje pa je koliko z njim pridobis.

Ideja z RFIDi se mi zdi zanimiva.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hamax ()

nevone ::

Kje lahko patentiram RFID čipe v tleh?


Najprej patentiraj: Sosed je cenejši in učinkovitejši od robotske koslinice. :P

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Okapi ::

Najprej patentiraj: Sosed je cenejši in učinkovitejši od robotske koslinice.
Težko, to je prior art.;)

O.

BigWhale ::

RFID cipi? Jaz bi jih potreboval 500. Za vsak kvadratni meter terena enega. Ce bi imel parcelo v velikosti 2000 kvadratov, bi jih nucal 2000. :>

Ob vsakem kopanju ali kakrsnem koli prekopavanju na vrtu bi moral iskati tele cipe. Kosilnica pa se vedno ne bi vedla kje je. Takoj, ko cipa ne bi bilo tam kjer bi moral biti, bi morala iti kosilnica v search mode in bi tavala in iskala cip. Ce bi imel cipe ostevilcene in bi jim kosilnica sledila sekvenco, bi imel precej dela z montazo teh cipov. In na koncu bi imel na vrtu 500 zebljev zabitih v zemljo.

Poleg tega, je sirina kosnje kosilnice 17cm. Se vedno bi moral pokositi en kvadratni meter na nek nacin. Po tem kvadratnem bi se pa spet moral nekako orientirati. Triangulacija s pomocjo teh rfid cipov? Nevem no.

dzinks63 ::

Danes sem z malo "fitnesa" pokosil v 3h s samohodno vrtno kosilnico 10a travnate površine, pred in za hišo, sadovnjak in vinograd. Te robotske kosilnice zaenkrat nimajo za burek, mogoče čez 10 let.

jc ::

Kako pa kosilnica najde polnilno postajo?

BigWhale ::

jc je izjavil:

Kako pa kosilnica najde polnilno postajo?

jc, vodilni kabel gre po sredini parcele. Najprej poisce ta kabel, potem gre pa po kablu do postaje.

dzinks63 je izjavil:

Danes sem z malo "fitnesa" pokosil v 3h s samohodno vrtno kosilnico 10a travnate površine, pred in za hišo, sadovnjak in vinograd. Te robotske kosilnice zaenkrat nimajo za burek, mogoče čez 10 let.


Za v vinograd in v sadovnjak verjetno res ne. Je prevec ovir. Za okrog hise pa zaenkrat ni nobenih problemov in je stvar cista zmaga.Trava je vedno pokosena, vse kar nardim je to, da vsake toliko casa kosilnico malo ocistim in pregledam noze. To bi pa moral poceti tudi z navadno. Namesto "fitnesa" pa raje kaj drugega pocnem. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

Vens ::

Tale samsungov robot zna nekaj podobnega - zaveda se prostora. Mislim, da to naredi z dvema kamerama. Stane recimo isto kot Roomba. Port na kosilnico bi bil ok.



Nextor ::

Wow, to je sesalec, ki sem ga iskal! :) Upam, da bojo kaj takega v bodoče znale tudi kosilnice! Kupim takoj, ker tole random košenje se tudi meni ne dopade...

Pyr0Beast ::

RFID sond ne moreš uporabljati a ob enem ste preorali cel vrt da ste položili kabel ki kosilnico omejuje ? WTH....
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

BigWhale ::

Pyr0Beast je izjavil:

RFID sond ne moreš uporabljati a ob enem ste preorali cel vrt da ste položili kabel ki kosilnico omejuje ? WTH....


Nevednik! preberi post, ko sem opisal kako je zgledal polaganje kabla. manj kot en centimeter sirok 'jarek' v katerega stroj sam polozi kabel cca 3cm globoko.

Ni lih neko 'prekopavanje'. Precej drugace kot pa 500 zebljev razmetanih po celem vrtu. :)

Pyr0Beast ::

Hjah. Potem pa nabaviš RFID kapsule in jih preprosto 'samodejno' zaseješ po vrtu :)

In zakaj trapasti strojček nebi mogel 'spustiti' čipa na tvoj vrt, da bi šel nazaj, kjer je končal ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

s1m0n ::

Kaj res to folk kupuje ? Robotske kosilnice za 2000+€ :)
Za 1/4 tega imaš dobro samohodno pa ni kaj dosti dela z njo pa še boljši nož, večja površina, večja moč, aja tudi hitreje deluje dalje če je prazna :)
Pri nas se za ca 3000m^2 porabi ca 3ure z samohodno. Pa si ja vzameš vsaj 2x na mesec čas da to opraviš :)

nodrim ::

@Pyr0: daj na očitna vprašanja si lahko sam odgovoriš ..

s1m0n je izjavil:

Pa si ja vzameš vsaj 2x na mesec čas da to opraviš :)


al pa če si ne vzameš in počneš kaj bolj pametnega ..

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nodrim ()

BigWhale ::

Pyr0Beast je izjavil:

Hjah. Potem pa nabaviš RFID kapsule in jih preprosto 'samodejno' zaseješ po vrtu :)

In zakaj trapasti strojček nebi mogel 'spustiti' čipa na tvoj vrt, da bi šel nazaj, kjer je končal ?


Sejanje takih cipov bi pol zgledal k trosenje umetnega gnojila no... :> Nehi ga srat, pol bi moral vsako sezono pred zacetkom kosnje se 'pognojit' z RFID cipi, da bi tiste, ki so crknili cez zimo nadomestil. In na konc bi imel en kup crknjenega silicija in plastike v zemlji. Zaprtega v 'kapsule'.

Pyr0Beast ::

Ali pa če gre meriti višino trave in bo vedel kje ni pokosil ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Okapi ::

al pa če si ne vzameš in počneš kaj bolj pametnega ..
Dviguješ uteži ali goniš sobno kolo, recimo;((

Če si denar služiš s fizičnim delom, človek še razume, da potem nočeš delati še v prostem času. Ali pa če ti dol visi za kondicijo. Če imaš sedeče delo in potem, da bi ostal v kondiciji, hodiš v fitnes (ali to počneš doma), je pa precej nesmiselno se izogibati prav vsakršnemu fizičnemu delu.

Ima pa seveda vsak svoja veselja in geek pač rad gleda robotsko kosilnico, ki mu nonstop brenči okoli hiše;), kdo drug pa denar zapravlja za kakšne druge reči.

O.

BigWhale ::

s1m0n je izjavil:

Kaj res to folk kupuje ? Robotske kosilnice za 2000+€ :)
Za 1/4 tega imaš dobro samohodno pa ni kaj dosti dela z njo pa še boljši nož, večja površina, večja moč, aja tudi hitreje deluje dalje če je prazna :)
Pri nas se za ca 3000m^2 porabi ca 3ure z samohodno. Pa si ja vzameš vsaj 2x na mesec čas da to opraviš :)


Hm, ce jaz kosim na 14 dni, je trava ze ful visoka. Kosilnica ima 60l kos in moram vsake 3-4 spure spraznit kos. Na koncu se nabere za kakih 5 velikih vrec za smeti trave. Tega nimam pol kam dat. je prevec da bi v smeti vrgel, kompostnik pa napolnim v dveh sezonah, ce ne prej. Bi moral kositi vsakih nekaj dni, ce bi hotel travo kar na trati puscati.

Okapi ::

Itak sem ti pa že davno kenguruje predlagal:-)

O.

Pyr0Beast ::

Then you would need to rake the poo ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

BigWhale ::

Okapi je izjavil:

Itak sem ti pa že davno kenguruje predlagal:-)

O.


Sej, ce bi mel vec trave, bi mel okapije! ;)

Okapi ::

Then you would need to rake the poo ?
Ne, imajo zelo suhe bobke, ki ostanejo na trati in jo odlično gnojijo. Trata, na kateri so kenguruji, je po par letih taka kot green na golfišču, in to brez vzdrževanja (samo zalivati jo moraš, če ni dovolj dežja).
Sej, ce bi mel vec trave, bi mel okapije!
Okapiji ne jedo trave, ampak smukajo liste;)

O.

s1m0n ::

Lepo, da napolniš kompostnik v dveh sezonah jaz ga z dvema konšnjama :).
No jaz osebno nisem razmišljal o robotu ker verjetno ne bi bil zadovoljen z rezultatom. No v večini bi verjetno pokosil nekateri deli pa bi bili pretežko za njega :) mehka zemlja, naklon...

Kako dolgo pa potrebujejo ti roboti, da pokusijo recimo 100x10m ?

poweroff ::

Pyr0Beast je izjavil:

Hjah. Potem pa nabaviš RFID kapsule in jih preprosto 'samodejno' zaseješ po vrtu :)

In zakaj trapasti strojček nebi mogel 'spustiti' čipa na tvoj vrt, da bi šel nazaj, kjer je končal ?

Heh, v šibrovko natreseš RFID čipe, pol pa ene parkrat ustreliš okrog bajte. Pa še sosedje te bodo začeli čisto drugače gledat... :))
sudo poweroff

Vikking ::

dzinks63 je izjavil:

Danes sem z malo "fitnesa" pokosil v 3h s samohodno vrtno kosilnico 10a travnate površine, pred in za hišo, sadovnjak in vinograd. Te robotske kosilnice zaenkrat nimajo za burek, mogoče čez 10 let.


Tole se lahko igramo v nedogled, so sicer radijsko vodene:
A tole zadevo verjetno ne bi pustil da jo nek algoritem vodi. Ker če se to zmoti lahko hitro ostaneš brez dreves, rož...

Glede na posnetke BW-ja je robotska čist ok za njegovo parcelco. Če je njegov čas dragocen oz. dobro plačan potem je prav da se je spustu v to investicijo.

Verjetno pa BW moti, da bi mu kakšen teden ležala pokošena trava po trati, predno zgnije ter "izgine". Ker če kosiš 1x na mesec z vrtno, po enem tednu bo trava zgnila in izginila. Je pa res potrebno malo počakati, Pa še hoditi ne moreš tisti čas po trati ker se vse na čevelj prime.

Keyser Soze ::

Vens je izjavil:

Tale samsungov robot zna nekaj podobnega - zaveda se prostora. Mislim, da to naredi z dvema kamerama. Stane recimo isto kot Roomba. Port na kosilnico bi bil ok.

Verjetno je slična zadeva kot tisti, ki sem ga že omenjal. http://www.engadget.com/tag/neato+vx-11/

Najbolj zanimivo mi je to, da imajo praktično identične cene neglede na to, a imajo pameten sistem krmiljenja al so pa na nivoju "žužka".
OM, F, G!

Mavrik ::

Zanimivo je gledati koliko komplicirate glede vodenja kosilnice. V končni fazi, tudi če bi implementirali vse vaše ideje o kompliciranih in dragih sistemih vodenja, bi bila trava isto pokošena kot z random algoritmom. Le več dela bi mel za postavitev sistema pa mal manj časa bi trajalo (kar nekak ni lih pomembno glede na to da robotov ne plačujemo po urah a ne?) ;)

Saj veste kak gre tisti inženirski rek - KISS (Keep It Simple Stupid). Manj servisiranja, lažja postavitev, isti efekt.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Pyr0Beast ::

kar nekak ni lih pomembno glede na to da robotov ne plačujemo po urah a ne

Brezveze zadeva vrti nož in kuri prenose s stalnim premikanjem naprej-nazaj. Ustvarja nepotrebne stroške.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

BigWhale ::

s1m0n je izjavil:

Lepo, da napolniš kompostnik v dveh sezonah jaz ga z dvema konšnjama :).
No jaz osebno nisem razmišljal o robotu ker verjetno ne bi bil zadovoljen z rezultatom. No v večini bi verjetno pokosil nekateri deli pa bi bili pretežko za njega :) mehka zemlja, naklon...

Kako dolgo pa potrebujejo ti roboti, da pokusijo recimo 100x10m ?


Tale kosilnica, ki jo imamo pri nas doma premaga 25% naklona, to sicer ni relevantno, ker je parcela ravna, z nekaj manjsimi kuclji, ki niso omembe vredni.

Parcela je velika priblizno 500 kvadratov, je pa res, da je nisem nikoli tocno zmeril in natancnih mer ne vem. :) Morda pa ob priliki skiciram, zmerim in zracunam tocno povrsino hehe.

Koliko casa potrebuje da pokosi? Po pravici povedano ne vem. Ko sem prvic zagnal kosilnico je bila trata po kakih 12ih urah kosnje pokosena. Zdaj je trata pokosena sproti, sem pa tja se dvigne kak regratov cvet, ki ga 'random pattern' se ni ujel (al pa se ni zacel delovat herbicid proti sirokolistnemu plevelu :>), drugace pa vse pod kontrolo. :)

Ravnokar gledam kako sosed kosi svojo travo, moja kosilnica ga pa po desni prehiteva... :>

Mavrik ::

Brezveze zadeva vrti nož in kuri prenose s stalnim premikanjem naprej-nazaj. Ustvarja nepotrebne stroške.


Niti približno primerljive stroške tem, kar se tu predlaga za "optimizacijo" ;)
The truth is rarely pure and never simple.

Pyr0Beast ::


Niti približno primerljive stroške tem, kar se tu predlaga za "optimizacijo" ;)


Pod črto ziher ceneje od takega sistema - navadna 230V električna kosilnica in 4x12V svinca je praktično vse kar rabiš.
Dodaš še 4 motorje od brisalcev, ali pa samo 2 če si škrtica, nekaj servotov in zadeva bi morala lavfati.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Okapi ::

kar nekak ni lih pomembno glede na to da robotov ne plačujemo po urah a ne?
Hja, v bistvu jih. Če pametna kosilnica porabi recimo 4x manj časa za košenje, to načeloma pomeni, da bo zdržala 4x dlje časa kot neumna. Oziroma bodo 4x dlje časa zdržali vsaj akumulatorji, ki so, bi rekel, kar dragi.

O.
««
4 / 17
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nakup robotske kosilnice

Oddelek: Pomoč in nasveti
12339 (151) miha98
»

Vrtna kosilnica (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
30959406 (2372) sbawe64
»

Katero robotsko kosilnico (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6313820 (6091) feryz
»

Aku-kosilnica? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5112386 (9709) dvojka

Več podobnih tem