» »

Prihajajo terabajtni pametni telefoni

Prihajajo terabajtni pametni telefoni

Slo-Tech - Samsung je pokazal prvi čip eUFS (Universal Flash Storage) s kapaciteto 1 TB, ki je namenjen vgradnji v pametne telefone. To pomeni, da se v zelo bližnji prihodnosti obetajo telefoni, ki bodo imeli kapaciteto, primerljivo s prenosnimi računalniki. Navsezadnje je to tudi pričakovano, saj že sedaj pametni telefoni hranijo več podatkov o našem življenju kot ostale elektronske naprave.

Novi čip je stlačen v klasično ohišje dimenzij 11,5 mm x 13,0 mm. V njem je 16 slojev Samsungovega 512-gigabitnega pomnilnika V-NAND. Obljubljajo bralne hitrosti do 1000 MB/s, kar je približno dvakrat več od SSD-jev pri branju zaporednih podatkov in desetkrat več od kartic microSD, ter zapis z 260 MB/s. Pri naključnem branju zmore 58.000 operacij na sekundo (IOPS), pri pisanju pa 50.000. Te vrednosti so pomembne tudi zato, ker je hitrost zapisovanja na kartice microSD doslej predstavljala ozko grlo pri video snemanju v visoki ločljivosti in velikim številom sličic na sekundo (framerate).

Samsungov trenutni prvak Galaxy Note 9 ima največ 512 GB prostora, lahko pa ga seveda razširimo s karticami microSD. Tudi iPhone XS pride do pol terabajta. Ali bo novi, terabajtni čip našel svoje mesto že v novem Galaxyju S10, ki jo bodo pokazali prihodnji mesec, bomo še videli. Govori se že! Zagotovo pa bomo že letos videli kakšen telefon, ki bo imel 1 TB prostora.

42 komentarjev

OK.d ::

In zakaj prav pride 1TB v telefonu?
LPOK.d

MrStein ::

OK, sledijo "jaz..." sporočila. :)

Jaz imam na mojem telefonu porabljeno 25 GB.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

NikolormousB ::

OK.d je izjavil:

In zakaj prav pride 1TB v telefonu?


Za shranjevanje podatkov.

feryz ::

Super slow motion je trenutno sposoben zajeti 0,4 sekunde videa, kar je popolnoma neuporabno. Zadeti kaj v tem času je utopija. Če gre za enkraten dogodek, ne ponavljajoč.
Če bi ta spomin pripomogel, da raztegnejo ta čas vsaj na par sekund, bi bilo več kot dobrodošlo.

Sicer pa od viška glava ne boli. Če bodo prihodnji mesec prodajali S10 s tera, bom nabavil tega, drugače pa z manj. Kolikor je, je dobro.

MrStein ::

feryz je izjavil:

Super slow motion je trenutno sposoben zajeti 0,4 sekunde videa, kar je popolnoma neuporabno.

Kateri super slow motion? Na mojem starem fotoaparatu zajame 2 sekundi.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Markoff ::

Očitno kmalu res ne bomo potrebovali več nobene druge naprave, kot telefon. Vse na enem mestu. Uporabno. Tako za nas kot za nepridiprave - ne samo tipa NSA in ruski hekerji, temveč čisto običajne lokalne lopove, opremljene s kakšnim odpadnikom s FERI/FRI.

Mogoče je problem samo moj EMŠO in v resnici ne gre za življenjske modrosti, ampak od avid userja tehnologij se že lep čas spreminjam v fuck this shit limited userja.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Markoff ()

MrStein ::

Hmm, kaj pa takega shranjuješ na telefonu?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

feryz ::

S9 ima dva načina, v enem snema neprekinjeno, tam je lahko predvajanje 1:8, drugi pa zgolj 0,4 sekunde pri 960 fps. Je pa vprašanje, ali ga zafrkava shranjevanje ali procesiranje.

Sheteentz ::

Če bo šlo tako naprej, bomo spravili čez par let na en ssd disk 50 tera in še več brez problema. Adijo klasični diski :D

looser ::

ja, menda je že kak servis, da ti avtomatsko (v ozadju) dela (enkriptirano s samo tebi znanim geslom) posnetke stanja na telefonu v oblak, ali?
mislim, 1TB podatkov zgubit, kot ti telefon pade po stopnicah ali v globoko vodo, jaoj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: looser ()

OK.d ::

Ko bodo dali na voljo 1TB cloud paket za normalno naročnino, se bo šele takrat izplačalo nabaviti takšen telefon.
Drugače v dobi poceni podatkov in stream servisov ne vidim prednosti takšnega storeaga na telefonu.
LPOK.d

Shegevara ::

OK.d je izjavil:

Ko bodo dali na voljo 1TB cloud paket za normalno naročnino, se bo šele takrat izplačalo nabaviti takšen telefon.
Drugače v dobi poceni podatkov in stream servisov ne vidim prednosti takšnega storeaga na telefonu.


Kakšen oblak? Kakšne naročnine?
Zame je še 1 tb disk čisto premalo, pa imam računalnik tako rekoč zvezan na optiko in imam 90% časa lahko dostop do interneta in bi mi oblak lahko prišel v upoštev.

Ko boš šel na potovanje in snemal v 4k in bo okoli in okoli jasno digitalno nebo brez digitalnega oblačka boš pa kaj naredil? Takrat boš še sd kartic vesel.

NikolormousB ::

Dropbox ti da 1TB za 8,25 eur na mesec.

FireSnake ::

Sheteentz je izjavil:

Če bo šlo tako naprej, bomo spravili čez par let na en ssd disk 50 tera in še več brez problema. Adijo klasični diski :D


Riziko, da vse zgubiš v sekundi pa ne obstaja, ane?

Klasični diski ne bodo nikamor odšli.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

srnjak ::

FireSnake je izjavil:

Riziko, da vse zgubiš v sekundi pa ne obstaja, ane?

Izgubiš itak samo podatke, ki so se ti zdeli nevredni varnostnega kopiranja.

klinker ::

OK.d je izjavil:

Ko bodo dali na voljo 1TB cloud paket za normalno naročnino, se bo šele takrat izplačalo nabaviti takšen telefon.
Drugače v dobi poceni podatkov in stream servisov ne vidim prednosti takšnega storeaga na telefonu.


Nextcloud je free, samo hw nabavis.

W6fxBzMDqg ::

klinker je izjavil:

OK.d je izjavil:

Ko bodo dali na voljo 1TB cloud paket za normalno naročnino, se bo šele takrat izplačalo nabaviti takšen telefon.
Drugače v dobi poceni podatkov in stream servisov ne vidim prednosti takšnega storeaga na telefonu.


Nextcloud je free, samo hw nabavis.

Ja tudi visok upload je free.

Gajec ::

OK.d je izjavil:

In zakaj prav pride 1TB v telefonu?

Dodajajo nekoristne stvari, ker jih brez problema uspejo prodati. Samo počakaj, da najavijo mobitel z dvema zaslonoma (zaslonoma na obeh straneh). Kupovali jih bodo, ker bodo mislili, da to rabijo in je praktično. Delali jih bodo pa, ker potrošniki vse to tako slepo pograbijo :))
smešen svet

NikolormousB ::

Samo počakaj, da najavijo mobitel z dvema zaslonoma


Nubia X ima dva zaslona, je zunaj že nekaj mesecev. Niti ni tako neumna ideja.

vahid ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: vahid ()

Shegevara ::

NikolormousB je izjavil:

Samo počakaj, da najavijo mobitel z dvema zaslonoma


Nubia X ima dva zaslona, je zunaj že nekaj mesecev. Niti ni tako neumna ideja.


Nima veze. Kar on reče, da je neumno, je neumno. Taka so pravila.

MrStein ::

vahid je izjavil:

flash je crap...
*youtube video*

Ker ima iste featureje kot vsak drugi storage? Ojej!
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

vahid ::

MrStein je izjavil:

vahid je izjavil:

flash je crap...
*youtube video*

Ker ima iste featureje kot vsak drugi storage? Ojej!


Daj vsaj zacetek si poglej, klovncek 😂 Ker vem, da si bolj trde, da ne recem kamnite sorte, problem je v waferju... Oz. firmah, ki kvalitetne dele raje porabijo za cpu. Sicer je pa vseeno ker bo tako ali tako 90% zapolnjenega z samsungovim bloatwarom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: vahid ()

MrStein ::

Pol si linke zamešal, ker tam piše:
All "managed FLASH" devices, such as SD, microSD, and SSD, contain an embedded controller to assist with the complex tasks necessary to create an abstraction of reliable, contiguous storage out of FLASH silicon that is fundamentally unreliable and unpredictably fragmented. This controller is an attack surface of interest. First, the ability to modify the block allocation and erasure algorithms introduces the opportunity to perform various MITM attacks in a virtually undetectable fashion. Second, the controller itself is typically powerful, with performance around 50MIPS, yet with a cost of mere pennies, making it an interesting and possibly useful development target for other non-storage related purposes. Finally, understanding the inner workings of the controller enables opportunities for data recovery in cards that are thought to have been erased, or have been partially damaged.

This talk demonstrates a method for reverse engineering and loading code into the microcontroller within a SD memory card.

Nič ne omenja kvaliteto.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

vahid ::

MrStein je izjavil:

Pol si linke zamešal, ker tam piše:
All "managed FLASH" devices, such as SD, microSD, and SSD, contain an embedded controller to assist with the complex tasks necessary to create an abstraction of reliable, contiguous storage out of FLASH silicon that is fundamentally unreliable and unpredictably fragmented. This controller is an attack surface of interest. First, the ability to modify the block allocation and erasure algorithms introduces the opportunity to perform various MITM attacks in a virtually undetectable fashion. Second, the controller itself is typically powerful, with performance around 50MIPS, yet with a cost of mere pennies, making it an interesting and possibly useful development target for other non-storage related purposes. Finally, understanding the inner workings of the controller enables opportunities for data recovery in cards that are thought to have been erased, or have been partially damaged.

This talk demonstrates a method for reverse engineering and loading code into the microcontroller within a SD memory card.

Nič ne omenja kvaliteto.


Omenja, omenja, samo, ne prevrtavaj ampak poslusaj ;) Tam nekje pri "/.../ storing probabilistic approximation of your data /.../" :)) Sicer priporocam ogled celega, ampak vem, da je vec kot minuto pozornosti danes tezko najti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: vahid ()

Glugy ::

Super; potem pa res ne boš več rabil USB ključkov; boš imel že na telefonu dost prostora za vse.

MrStein ::

vahid je izjavil:


Omenja, omenja, samo, ne prevrtavaj ampak poslusaj ;) Tam nekje pri "/.../ storing probabilistic approximation of your data /.../" :)) Sicer priporocam ogled celega, ampak vem, da je vec kot minuto pozornosti danes tezko najti.

Eh, še en, ki je prešprical uro "breme dokaza je na tistem, ki trdi".
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

vahid ::

MrStein je izjavil:

vahid je izjavil:


Omenja, omenja, samo, ne prevrtavaj ampak poslusaj ;) Tam nekje pri "/.../ storing probabilistic approximation of your data /.../" :)) Sicer priporocam ogled celega, ampak vem, da je vec kot minuto pozornosti danes tezko najti.

Eh, še en, ki je prešprical uro "breme dokaza je na tistem, ki trdi".


Glede na to, da te izobrazujem, bi lahko rekel hvala. Nimam ti kaj dokazovati, imas pa ti za studirati.

tomazic89 ::

Da gremo malo nazaj k "Jaz..." sporocilom.
Jaz osebno ne vem, cemu bi potreboval toliko pomnilnika na telefonu. Zdi se mi, da so bolj za merjenje "e-penisa". Stvar je v tem, da je pri meni kolicina potrebovanega pomnilnika podobna Gaussovi krivulji s peakom tam kaksnih 5-6 let nazaj. Zdaj je hiter network povsod, cloud backup je prakticno zastonj (2EUR/mesec placujem za Google, ker mi je res handy zaradi slik). Kadar je manjko prostora (ni ga se bilo), grem in zazenem cleanup v photos. Drugega kot slik prakticno nimam vec na telefonu... glasba - Google Play Music, dokumenti - Google drive/docs, iger ne igram.

Saj razumem, po eni strani pravite, ne rabis USB kljucka, po drugi, pa odstranjujejo vse porte povrsti iz telefonov... ne pomnim, kdaj sem sicer nazadnje rabil USB kljucek... Se v 20 let star avto sem vgradil radio, ki podpira Bluetooth in glasbo stream-am.

Je pa res, da sem presel v obdobje, kjer na dopustu/potovanjih naredim stevilo slik, ki jih je mozno presteti na prste...tak da "who am I to tell you what you need?".

Mogoce bo komu telefon nadomestil PC.. ampak enaka zgodba je s PC-jem.. 10 let nazaj smo rabili velike diske, ker ni bilo hitrega interneta za streaming video/glasbenih vsebin. Casi torrentov in velikih zasebnih zbirk video materiala gredo pocasi mimo.

Shegevara ::

tomazic89, jasno če slikaš bolj malo, ne zbiraš in ne arhiviraš ničesar in uporabljaš računalnik in telefon samo za konzumiranje online ponudbe potem ti 1TB prostora pač nič ne pomeni veliko v primerjavi z oblačnimi rešitvami.

Za moje potrebe je pa oblak še predrag. Trenutno imam zastonjski paket na googlu, kjer mi za osnovne potrebe 15 gb še zadostuje s tem da sproti čistim na vsak mesec, da naredim prostor.
Da bi res začel razmišljat o konkretnem šaltanju na cloud streaming bi rabil za začetek nekih 2 TB, za videoposnetke in slike. To pa trenutno stane od oka 20€ na mesec, kar pa neverjetno drago. Da pa bi vse kar imam prestavil na cloud raje ne pomislim, ker bi v enem letu obubožal.

Ko že od rane mladosti shranjuješ raznorazne slike in posnetke, se to z leti nabere te šare toliko, da nemorš verjet. Zato imam doma narejen moj lokalni cloud na katerega se lahko povežem s poljubno napravo in brskam po slikah. To ponavadi počnem doma, ker imam takrat čas to početi. Za slikanje in snemanje na potovanjih/dopustu bi mi pa sigurno bolj prav prišel kak 1TB storage napram 1TB clouda, da lahko brez skrbi in v miru snemam in slikam. Na potovanjih je internet že tako preveč pogosto pod vprašajem, wifi-ji pa tudi niso več to, kar so včasih bili, saj imajo večina dandanes zakupljene mobilne podatke, ki zadoščajo za dostop do interneta, ne pa za konstantno nalaganje gigabitov v cloud.

Cloud bi moral postati približno tako poceni, da se investicija v hardware napram cloudu povrne šele v 2-3 letih, ne pa v 3 mesecih. Je ceneje danes, kot je bilo pred leti ampak še vedno predrago za neko resno ukvarjanje, ki je malo več kot
sem presel v obdobje, kjer na dopustu/potovanjih naredim stevilo slik, ki jih je mozno presteti na prste.

tomazic89 ::

Shegevara, te razumem in se strinjam s tvojim pogledom, zato sem tudi poudaril, da gre za "Jaz..." sporocilo. Bolj me skrbi to, da bo velik storage razlog za visjo ceno, telefonov z malim storage-om pa ne bo na voljo. Enako se je zgodilo z velikostjo ekrana. Dejansko so tisti manjsi telefoni postali dragi in edini flagship je se vedno 5" bazelast Sony s price-tagom 500EUR. Kompaktnega telefona, ki nebi bil podhranjen enostavno ni za dobit.

Lonsarg ::

Kljub oblaku jaz vidim point v tem da imam tudi vse lokalno. Oblak je za sinhronizacijo in backup, ne pa kot edini vir da bi realtime slike odpiral iz oblaka ko jih pregledujem.

Na Tabletu in PCju imam vso zbirko cirka 200GB, bi rade volje imel še na telefonu vse. Je sicer software za mobilne naprave se ponavadi omejen in noče vsega sinhronizira, ampak se dobi 3rd party aplikacije, ki pa to znajo.

zmaugy ::

Super novica. Ne za Apple, ki odira in segmentira uporabnike ravno na račun predragega "diska". Če bo Samsung za minimum ponudil 128 ali 256 Gb, potem bo moral tudi Apple ukinit ušive 64 Gb telefone.
Lahko morda dvignejo ločljivost slik in videov in nastavijo sistem, da naserje cel kup sranja na disk in ga boš potem potreboval več...

MrStein ::

Paranoia much?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Aquafriend ::

MrStein je izjavil:

Hmm, kaj pa takega shranjuješ na telefonu?

Ti kimas z glavo vsakemu, ki pride na oblast? Mogoce to ni toliko problem v sloveniji kot je recimo v kaksnih drugih drzavah.

Problem, ki ga ti ne vidis je, da lahko dobimo svetovno diktaturo. Zato, ker uporabniki ne bodo upali nic povedat cez oblast. Ne rabis shranjevat, saj te lahko tudi prisluskujejo in vidijo.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: T-Back ()

MrStein ::

O čem ti to? Oblast kritiziram dnevno. A še vedno kršijo ustavo? Prasci...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Aquafriend ::

O tem, da se je zdrava kritika zmanjsala odkar ljudje vedo za nsa. Upam stavit, da vecina prebivalstva ni zadovoljnih s svetovno politiko, svojimi voditelji. Ce bos odkril kaksne necednosti in bos zelel kaj povedat cez oblast, proti diktaturi bos lahko potegnil kratko. Govorim na splosno za cel svet, ne za slovenijo.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: T-Back ()

zmaugy ::

MrStein je izjavil:

Paranoia much?


Aha. Kot pri baterijah in upočasnjevanju telefonov.

Aquafriend ::

Vsi, ki protestirajo proti skorumpirani oblasti imajo samo paranojo.

MrStein ::

zmaugy je izjavil:

MrStein je izjavil:

Paranoia much?


Aha. Kot pri baterijah in upočasnjevanju telefonov.

Ravno v drugi temi debatiramo o tem. Z dejstvi. Lahko kaj prispevaš. Ali pa tudi ne.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

zmaugy ::

Ti z zmerjanjem s paranojo zagotovo nisi prispeval nič konstruktivnega k debati tukaj. Je pa dejstvo, da Apple segmentira in odira uporabnike z velikostjo flasha na telefonu. In da mu bo pritisk konkurence to otežil.

shadeX ::

- Videos 1033
- Photos 5501
- Applications 107

Capacity 128GB
Available 99.49GB

:))

P.S Ah ja.. (dodatnih) 105GB robe se očitno hrani v oblaku.

Kakorkoli, navaden consumer bo težko porabil cel terabajt prostora. Vsekakor je dobrodošlo, cena pa bo again through the roof.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Katero microSD kartico ? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Kaj kupiti
19235966 (11022) LuIK
»

Samsung prvi s kartico UFS

Oddelek: Novice / Ostale najave
247714 (6081) MrStein
»

MWC: BlackBerryjev skok naprej

Oddelek: Novice / RIM BlackBerry
64707 (3102) ZigaZiga
»

Windows Phone 8.1 že kmalu, tudi na novih telefonih (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Windows Mobile
10229246 (23615) traxxas

Več podobnih tem