» »

Moj jedilnik za nižanje holesterola

Moj jedilnik za nižanje holesterola

1 2
3
»

harmony ::

stara mama je izjavil:

Aquafriend je izjavil:

Poslusaj modrost tistega mozakarja. Telesna vadba, zdrava prehrana in pozitivno razmisljanje. Ce boste negativno nastrojeni kot uporabnik harmony, boste dvojno nazaj pokasirali. Evo, jaz pa @logi sva mu ze odbrusila svoje. On pa nam...

Lol, no sj se vidi, da mora bit harmony IRL poln stresa, zato tudi višje ravni kortizola in zelo vrjetno nekaj oblog okrog njegovega pasu.
Ne boš verjel, ampak ni sam tebi hudo.
Relax man!

Kdo pa je rekel, da mi je hudo? Kot sem povedal, jaz zivim v realnosti in gledam stvari z druge perspektive. Ne skrbi za moj pas, zaenkrat je se vse pod kontrolo.

Glugy ::

Čim večkrat se sprav ovsene kosmiče jest magar z navadnim nesladkanim jogurtom. Jajca tud niso tako slaba kot se je včasih predvidevalo proti holesterolu ( največ 3 na dan pa ne vsak dan ) . Naredi si smoothie ( zmiksaj si ovsene kosmiče; pa razno sadje ) ; jej oreščke; izogibaj se kruha in izdelkov iz moke ( to ne pomen da nikol ne ješ pize ampak pomen pa da si sam enkrat mogoče dvakrat na tedn privoščiš izdelek iz moke ) ; jej veliko zelenjave ( vidm da na tem že delaš ) ; pij velik vode; dej si čist enostavn cilj za vadbo: vsak dan se priprav do tega da se spotiš; pa nima veze al je to z kolesom; z tekom ; z plesom al pa nevem trebušnjaki; počepi ; kar se ti zazdi. Ribe so velik plus; mesa se na tvojem mestu ne bi prisluževal ( je pa to tak da so različna mnenja okol tega ).

Drgač je pa tle lep in enostaven seznam priporočenih in manj priporočenih živil: https://www.lek.si/sl/skrb-za-zdravje/z...

Vidm da sm pozabil oment še stročnice: leča, fižol, bob, grah, čičerika, soja . To so super živila. Aja pa nič ti ni treba "fancy" ovsenih kosmičev kupovat; so navadni brezimenski čist poceni pa čist dobri ( brez sladkorja itd ).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Glugy ()

3p ::

Zanimiva tema.

100 nasprotujočih diet in mnenj v eni temi. Pa še razno pucanje žil in jeter.
Zgleda, da smo kar se "zdrave" (neškodljive) prehrane tiče, res v kameni dobi.

Bi lahko, tisti ki priporočate, napisali na čem so zasnovana vaša spoznanja?

Resno vprašanje: A obstaja kak relevanten vir na to temo? So sploh bile opravljene relevante raziskave?

harmony ::

Webmojster je izjavil:

Se mi ne da zdaj iskat tistih študij, vendar je dokazano, da hrana minimalno vpliva na raven holesterola v krvi (tega uravnava telo samo).

Zato so vsi nasveti glede spremembe prehranjevanja čisto brezveze.

Zadnjih 50 let se je mascobo videlo kot najvecjega sovraznika cloveka in Bog ne daj, da je "prevec" zauzijes. Rezultat tega nakladanja je bila proizvodnja procesirane hrane z cim manj mascobami. Seveda nekje je bilo treba dobiti kalorije in le te so nadomestili s cukrom. Rezultate po pedesetih letih se vidijo: debelost, diabetes, alchajmer, demenca, srcno-zilne bolezni in se in se.

Ze samo ta slika ti pove, da ljudje enostavno prevec verjamejo nekim zapovedim, a obenem se imajo za ateiste. Taksni ljudje niste nic drugega kot ovce, verniki.



Kot sem ze, mislim da do sedaj ze 2x napisal, je treba vse izvide gledati v kontekstu in ne nujno panicarit, ker je skupni holesterol visok.

GreenT ::

Če pač že neki sestavlamo skupej lahko navedem še dejstvo, da mi je med gradnjo bajte holesterol narastu. Hrana in workout enak kot prej. Razlog: konstanten stres, zivciranje in natempiran dan.

lp

Pika na i ::

janko934 je izjavil:

K
31 let, 178 cm, 73 kg, malo trebuha, predvsem pa veliko podkožne maščobe, občasen športnik, skupni holesterol 6,2.

Kaj je to podkožna maščoba? Kako veš, da jo imaš?

S solatami ne zgrešiš. Z izpuščanji obrokov pa.
Napet dan, ni časa - to so vse novodobni "izgovori", izogibaj se jih.
Na vsake kvatre prihajajo druga "nova superživila", tako da....
Jej v miru in se ne (pre)nažiraj.

Pomoje so te nesle suhe klobase ali tatarski biftek, pa francoska in veliko alkohola čez novoletne praznike8-)

GreenT ::

 CR

CR

Hebiga ::

harmony je izjavil:

Webmojster je izjavil:

Se mi ne da zdaj iskat tistih študij, vendar je dokazano, da hrana minimalno vpliva na raven holesterola v krvi (tega uravnava telo samo).

Zato so vsi nasveti glede spremembe prehranjevanja čisto brezveze.

Zadnjih 50 let se je mascobo videlo kot najvecjega sovraznika cloveka in Bog ne daj, da je "prevec" zauzijes. Rezultat tega nakladanja je bila proizvodnja procesirane hrane z cim manj mascobami. Seveda nekje je bilo treba dobiti kalorije in le te so nadomestili s cukrom. Rezultate po pedesetih letih se vidijo: debelost, diabetes, alchajmer, demenca, srcno-zilne bolezni in se in se.

Ze samo ta slika ti pove, da ljudje enostavno prevec verjamejo nekim zapovedim, a obenem se imajo za ateiste. Taksni ljudje niste nic drugega kot ovce, verniki.



Kot sem ze, mislim da do sedaj ze 2x napisal, je treba vse izvide gledati v kontekstu in ne nujno panicarit, ker je skupni holesterol visok.


In obratno, zdrava procesuirana hrana kao brez cukra je polna škodljive maščobe, kar spet lepo zamolčijo. Zdaj pa živi zdravo. Moj pogled na tole je čisto preprost: jej čim pogosteje, pa manjše obroke, čim bolj lokalno pridelano hrano in čim bolj pestro, veliko zelenjave, bolj rodo meso, ne kupuj predelane hrane in je tudi ne jej, zmerno se giblji. Predvsem pa ne kupuj hrane, ki jo oglašujejo, da je brez sladkorja (ker je polna maščobe) ali hrane brez maščobe (ker je polna sladkorja). Tako, kot so kuhale stare mame, je čisto dobro, na to smo navajeni, temu prilagojeni. Včasih je bilo meso na mizi 1-2 krat tedensko in je bilo čisto dovolj. Meni osebno je nerešljiv problem, kako jesti večkrat na dan, oz. kako se ne prenažirati z enim do dvema obrokoma na dan. Tisti, ki hodite v službo, to razumete. Vseh nas namreč ne čaka kosilo doma, ki ga je skuhala mama, stara mama, in kot je nekdo tukaj že napisal, ko od doma odideš ob 7. uri zjutraj in se nato lahko naješ šele ob 6h zvečer (ali pa si takrat lahko šele začneš pripravljati topel obrok), posledice tega ne morejo biti pozitivne. Da bi tako sestradan in crknjen ob 7h zvečer še telovadil, pa je itak znanstvena fantastika. Razen za tiste morda, ki so na kokainu ali drugih različnih poživilih ter pijačah a la redbull.

Utk ::

Hja, jebiga, a se treba tri ure na šiht in nazaj vozit.

JamesBond ::

Hebiga je izjavil:

harmony je izjavil:

Webmojster je izjavil:

Se mi ne da zdaj iskat tistih študij, vendar je dokazano, da hrana minimalno vpliva na raven holesterola v krvi (tega uravnava telo samo).

Zato so vsi nasveti glede spremembe prehranjevanja čisto brezveze.

Zadnjih 50 let se je mascobo videlo kot najvecjega sovraznika cloveka in Bog ne daj, da je "prevec" zauzijes. Rezultat tega nakladanja je bila proizvodnja procesirane hrane z cim manj mascobami. Seveda nekje je bilo treba dobiti kalorije in le te so nadomestili s cukrom. Rezultate po pedesetih letih se vidijo: debelost, diabetes, alchajmer, demenca, srcno-zilne bolezni in se in se.

Ze samo ta slika ti pove, da ljudje enostavno prevec verjamejo nekim zapovedim, a obenem se imajo za ateiste. Taksni ljudje niste nic drugega kot ovce, verniki.



Kot sem ze, mislim da do sedaj ze 2x napisal, je treba vse izvide gledati v kontekstu in ne nujno panicarit, ker je skupni holesterol visok.


In obratno, zdrava procesuirana hrana kao brez cukra je polna škodljive maščobe, kar spet lepo zamolčijo. Zdaj pa živi zdravo. Moj pogled na tole je čisto preprost: jej čim pogosteje, pa manjše obroke, čim bolj lokalno pridelano hrano in čim bolj pestro, veliko zelenjave, bolj rodo meso, ne kupuj predelane hrane in je tudi ne jej, zmerno se giblji. Predvsem pa ne kupuj hrane, ki jo oglašujejo, da je brez sladkorja (ker je polna maščobe) ali hrane brez maščobe (ker je polna sladkorja). Tako, kot so kuhale stare mame, je čisto dobro, na to smo navajeni, temu prilagojeni. Včasih je bilo meso na mizi 1-2 krat tedensko in je bilo čisto dovolj. Meni osebno je nerešljiv problem, kako jesti večkrat na dan, oz. kako se ne prenažirati z enim do dvema obrokoma na dan. Tisti, ki hodite v službo, to razumete. Vseh nas namreč ne čaka kosilo doma, ki ga je skuhala mama, stara mama, in kot je nekdo tukaj že napisal, ko od doma odideš ob 7. uri zjutraj in se nato lahko naješ šele ob 6h zvečer (ali pa si takrat lahko šele začneš pripravljati topel obrok), posledice tega ne morejo biti pozitivne. Da bi tako sestradan in crknjen ob 7h zvečer še telovadil, pa je itak znanstvena fantastika. Razen za tiste morda, ki so na kokainu ali drugih različnih poživilih ter pijačah a la redbull.


Dobre novice zate - nažiranje v dveh obrokih je sedaj zelo trendi in sveti gral zdrave prehrane :)

Hebiga ::

Utk je izjavil:

Hja, jebiga, a se treba tri ure na šiht in nazaj vozit.


Ma kaki vozit, men je to bil normalen delavnik. Dokler nisem pregorela, česar res nikomur ne privoščim.

JamesBond je izjavil:

Hebiga je izjavil:

harmony je izjavil:

Webmojster je izjavil:

Se mi ne da zdaj iskat tistih študij, vendar je dokazano, da hrana minimalno vpliva na raven holesterola v krvi (tega uravnava telo samo).

Zato so vsi nasveti glede spremembe prehranjevanja čisto brezveze.

Zadnjih 50 let se je mascobo videlo kot najvecjega sovraznika cloveka in Bog ne daj, da je "prevec" zauzijes. Rezultat tega nakladanja je bila proizvodnja procesirane hrane z cim manj mascobami. Seveda nekje je bilo treba dobiti kalorije in le te so nadomestili s cukrom. Rezultate po pedesetih letih se vidijo: debelost, diabetes, alchajmer, demenca, srcno-zilne bolezni in se in se.

Ze samo ta slika ti pove, da ljudje enostavno prevec verjamejo nekim zapovedim, a obenem se imajo za ateiste. Taksni ljudje niste nic drugega kot ovce, verniki.



Kot sem ze, mislim da do sedaj ze 2x napisal, je treba vse izvide gledati v kontekstu in ne nujno panicarit, ker je skupni holesterol visok.


In obratno, zdrava procesuirana hrana kao brez cukra je polna škodljive maščobe, kar spet lepo zamolčijo. Zdaj pa živi zdravo. Moj pogled na tole je čisto preprost: jej čim pogosteje, pa manjše obroke, čim bolj lokalno pridelano hrano in čim bolj pestro, veliko zelenjave, bolj rodo meso, ne kupuj predelane hrane in je tudi ne jej, zmerno se giblji. Predvsem pa ne kupuj hrane, ki jo oglašujejo, da je brez sladkorja (ker je polna maščobe) ali hrane brez maščobe (ker je polna sladkorja). Tako, kot so kuhale stare mame, je čisto dobro, na to smo navajeni, temu prilagojeni. Včasih je bilo meso na mizi 1-2 krat tedensko in je bilo čisto dovolj. Meni osebno je nerešljiv problem, kako jesti večkrat na dan, oz. kako se ne prenažirati z enim do dvema obrokoma na dan. Tisti, ki hodite v službo, to razumete. Vseh nas namreč ne čaka kosilo doma, ki ga je skuhala mama, stara mama, in kot je nekdo tukaj že napisal, ko od doma odideš ob 7. uri zjutraj in se nato lahko naješ šele ob 6h zvečer (ali pa si takrat lahko šele začneš pripravljati topel obrok), posledice tega ne morejo biti pozitivne. Da bi tako sestradan in crknjen ob 7h zvečer še telovadil, pa je itak znanstvena fantastika. Razen za tiste morda, ki so na kokainu ali drugih različnih poživilih ter pijačah a la redbull.


Dobre novice zate - nažiranje v dveh obrokih je sedaj zelo trendi in sveti gral zdrave prehrane :)


Spet neki fensi larifari. Vsaj 3, idealno 5 obrokov na dan, to je čarobna palica in kdor trdi drugače, laže in zavaja. Pa seveda upoštevati velikost obrokov ter da je hrana nepredelana in čim bolj raznovrstna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hebiga ()

Hebiga ::

krneki0001 je izjavil:

Špeh, mast, zaseka, maščobe iz mesa niso problematične, dokler so v mejah normale.
Pa za zajtrk je en kos kruha, par koščkov špeha ali zaseke namazane na kruh in posuto s česnom, odličen.


Točno to so nam govorili na tečaju zdrave prehrane. Moraš pa pazit na količine, pa kdaj to ješ (ne pred spanjem, npr.). Moja generacija je na masti in špehu odrasla, saj v Jugi drugega ni bilo, mule in mulci smo jedli mast na kruhu pa cuker gor. In bili suhi in preklavi, da je bilo joj. Smo se pa veliko gibali....

Glugy ::

Suhost sama po seb še ne pomen da se zdravo prehranjuješ. Pa tud gibanje ne izniči slabega prehranjevanja; tud če si suh ne; zadevo zgolj malo ublaži . Človek rabi in zdravo prehrano in zdravo mero gibanja. Sej ne rabš bit 100% norc na zdravo prehrano ; sej ni panike da se kdaj pogrešiš enkrat na teden/dva tedna. Najtežje se je držat če si preveč striktn do sebe in hočš iti na 100% to najslabš narediš tako pri prehrani kot pri gibanju. Potem si tud več v stresu ker se preveč ukvarjaš s sabo pa kako bi sebe odvrnil od hrane. Stres pa spet ni zdrav. Tak da ja res uravnotežt in stres in hrano in gibanje čim bolj optimalno in to je to.

k--p ::

Ni važno stevilo obrokov itd. Vazno, da si ozaveščen glede svoje prehrane - tisti ki so, v povpvrečju jedo boljšo hrano in dosegajo boljše zdravniške izvide in zato so različni vzorci dokazano uspešni.

c3p0 ::

Hebiga je izjavil:


Spet neki fensi larifari. Vsaj 3, idealno 5 obrokov na dan, to je čarobna palica in kdor trdi drugače, laže in zavaja. Pa seveda upoštevati velikost obrokov ter da je hrana nepredelana in čim bolj raznovrstna.


Torej ti poznaš resnico glede št. obrokov in vsi ostali se motijo?

Slopek ::

c3p0 je izjavil:

Hebiga je izjavil:


Spet neki fensi larifari. Vsaj 3, idealno 5 obrokov na dan, to je čarobna palica in kdor trdi drugače, laže in zavaja. Pa seveda upoštevati velikost obrokov ter da je hrana nepredelana in čim bolj raznovrstna.


Torej ti poznaš resnico glede št. obrokov in vsi ostali se motijo?


A so se vsi, do zdaj motili, pa naj si gre za 3 ali 5,6 obrokov na dan. Pred leti je bil posnet film o tistem usa generalu, ki je vsak dan navsezgodaj odtekel 10milj, zivel nasplosno asketsko a vojasko zivljenje, ampak jedel je samo 1x na dan in bil ocitno zdrav. Verjeno je se najbolj casovno ekonomicno, ce ti to zadostuje in ne predstavlja nobenih problemov. Vsak ima svoj ritem, samo uskladit moras vse s svojim lifom, tako, da ne ogrozas zdravja. Se najslabse so večkratne spremembe, šok za šokom. Tako za telo, kot um. Ustaljen ritem hranjenja, pa je. Sam nisem jabolka nikoli štel za obrok, kar pri tistih 5 x na dan moras.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Slopek ()

Pika na i ::

Jaz upam, da nihče ne jemlje, zdravo za gotovo, slotechovskih jedilniškozdravniških nasvetov.

p1nky ::

Glede zdrave prehrane, različnih diet in raznoraznih teorij sem prebrala kar veliko, pametnega in neumnega :)

Kar bi izpostavila najprej: prosim, pozabite raznorazne brez OH diete, ker je to za telo groza. Dejansko se ta dieta izvaja, vendar v zelo specifičnih primerih za zdravljenje določene bolezni, če drugače res ne gre. Je pa daleč od tega, da bi bilo to zdravo in to škodi našemu telesu. Povezava je iz KCLJ:
https://www.kclj.si/dokumenti/Ketogena-...
Na hitro: Ketogena dieta kot dodatna možnost zdravljenja trdovratne epilepsije

Npr piše:
Ketogena dieta je uveljavljen način zdravljenja trdovratnih epilepsij tako pri otrocih kot pri
odraslih. Uporablja se pri zdravljenju nekaterih redkih metabolnih obolenj, zlasti pri bolnikih
s pomanjkanjem piruvatne dehidrogenaze (PDH) in pomanjkanjem transporterja za glukozo
(GLUT1). Čeprav je dieta zapletena in v popolnem nasprotju z zdravo uravnoteženo prehrano,
jo je vredno preizkusiti kot dodatno zdravljenje pri bolnikih s trdovratno epilepsijo.

in še:
Ketogena dieta je restriktiven način prehrane z visoko vsebnostjo maščob in nizko vsebnostjo ogljikovih hidratov. Na ta način povzroči, da telo za svoje energetske potrebe razgrajuje maščobe namesto ogljikovih hidratov. To stanje imenujemo ketoza. Znanstveniki so ugotovili, da imajo nekateri bolniki z epilepsijo ob ketozi manj krčev

Ta način ti torej spremeni tvoj metabolizem...


Osnova za naše telo so OH, in če jih telesu primanjkuje, jih je prisiljeno izdelati iz druge hrane.

Sicer mislim, da je zdrava prehrana precej logična: jesti je treba čimbolj raznovrstno hrano, paziti, da je, kot je že zapisala hebiga, sveža, po možnosti lokalno pridelana (najboljše ekološko), čim manj procesirane hrane, vsega belega, ter kruha in testenin na splošno (preveč glutena, ki tudi v priemru, da nimaš celiakije, ni najboljši za nas, saj se lepi po črevesju in slabša presnovo).
Cvrtje ni ok, čim manj olja pri pečenju, boljše pa je za to uporabljati kar kokosovo mast, ki na visokih temperaturah ne razpade na transmaščobe (ja, je nasičena maščoba, venar je nasičena maščoba veliko manj slaba od trans maščob).
Priporočljivo pa je jesti tudi kakšna hladno stiskana olja (olivno, laneno, konopljino itd), vendar se le-teh ne sme segrevati, saj bodo na visoki temperaturi razpadla in ne bodo več koristna temveč škodljiva.
Transmaščobe:
http://www.nijz.si/sl/znizujemo-trans-m...
http://zasrce.si/clanek/transmascobe-ci... (npr: Leta 1994 so prvič ugotovili, da imajo trans-maščobe bistveno večji vpliv na razvoj ateroskleroze kot nasičene maščobne kisline, saj se zaradi svojih strukturnih lastnosti lažje nalagajo na stene žil. Dokazano je, da trans-maščobne kisline najbolj zmanjšujejo dobri HDL-holesterol in povečujejo slabi LDL-holesterol)

Rdeče meso žal ni priporočljivo (za tiste, ki ga radi jeste), boljše je lahko piščančje, puranje meso in ribe (preveč za napisat zakaj vse ne, malo si pobrskajte sami če ne veste pa vas zanima, saj piše veliko). Najslabša možna izbira so raznorazne salame, klobase in ostalo, ki imajo ogromno škodljivih dodatkov.

Aja seveda se je tem dodatkom treba na splošno zelo izogibati (niso sicer vsi enako škodljivi, je več seznamov na netu). Če želite sicer vedeti, kaj je dejansko v hrani, bo potrebno obrnit embalažo in prebrati dejanske sestavine, napis brez konzervansov na prvi strani ne pomeni nič (sestavine so napisane po vrsti, prva je tista, ki je je največ in tako naprej).
Enako velja za vso kozmetiko. In ne, "naravno milo" in olivno olje namesto kreme nista vedno najboljši izbiri. Resnica ni tako enostavna.

Pri mleku so tudi že omenili, da homogenizirano mleko ni priporočljivo, ker se mlečne maščobe razbijejo na manjše kose in so slabše prebavljive (sicer se na tem področju ne strinjajo kaj preveč, tako da mogoče tudi ni tako pomembno to). Alpsko mleko je še slabše, staro prekuhano mleko....

Raznorazni soke in gazirane pijače pozabite, pijte vodo in čaje (nesladkane), če pa ste presebeli, boste še presenečeni, koliko kalorij s tem pridobite. No saj sok če nima kaj slabega notri ni škodljiv, vendar pa ima ponavadi vsaj precej sladkorja. Sploh pa pijte dosti tekočine, ker se na ta način telo tudi lažje čisti (cca 70% telesa je voda se mi zdi...)

Mesa ne jejte vsak dan (ok, to je tudi precej individualno glede na presnovo posameznika), če pa ga, pa naj, kot omenjeno, vsaj ne bo svinjsko ali goveje. Btw, če želite shujšat, tudi zmanjšajte meso (namig: ste že videli debelega vegetarijanca?)

Sladkarij pa seveda tudi ne preveč

In kot je omenila hebiga, JE zdravo več obrokov na dan, sploh v priemru prebavnih težav (vprašajte svojega zdravnika če ne verjamete). Telo lažje prebavi manjše obroke, poleg tega pa mu ne ustreza, če je predolgo brez hrane, zato je idealno dejansko 5 manjših obrokov na dan. Saj ni niti logičino, kako bi bilo lahko boljše, če 1x na dan natlačimo želodec do skrajnosti, preostali čas dneva pa je prazen, že sam občutek je slab, poleg tega pa imaš lahko, če predolgo ne ješ, še težave z želodčno kislino. Nismo kače, da se bomo nažrli 1x na mesec.

Še najbolj zdrava je preprosta hrana, ki pa seveda zdaj v poplavi raznoraznih fensi in posebnih diet ni več zanimiva... riž, kaša, stročnice, zelenjava, sadje, nekaj sladkorja, nekaj mesa, nekaj maščob, vse v mejah normale, pa boste zdravi
Pa kot omenjeno, izbira zdravih živil, ne pa bel kruh, salama, itd... 16000 aditivov v različnih pijačah, namazih, trikotnih sirih, čipsih, jogurtih itd
Je pa težava, ker to ni neka hrana, ko nam ob njej začnejo teči sline, vsaj ponavadi ne :D

Vsak si lahko pogleda tisto znano piramido, česa telo največ rabi, in največji delež tega so OH (ni vidim da sta zdaj 2, bolj novodobna priporoča največ zelenjave: https://www.google.com/search?q=piramid....
Dandanašnji problem je, da ne jemo zdravih OH, ampak nezdrave, zato so nekateri pogruntali, da je pa boljše živeti brez OH, kar še zdaleč ni res, kot že omenjeno.

So pa seveda pri vsakem tudi individualne razlike, ki naj jih vsak upošteva glede na sebe. Npr. skuta je zdrava, samo če ti je po njej slabo, ko jo ješ, za tebe pač ni, najdi neka drugega. Npr pomfri pa za nikogar ni zdrav, kakorkoli že obrnemo :D

Aja pa ne jesti ful soli, ker jo že tako ali tako pojemo preveč in je to kar pomemben dejavnik. Poglejte si še seznam glikemičnega indeksa živil. Malo sem raziskovala okoli tega in odkrila, da je poleg s sladkorjem to pomojem lahko povezano tudi s stopnjo trigliceridov, s tem pa verjetno tudi holesterola ? ok, to je že bolj le razmišljanje, vendar vseeno...

Veliko naredite že s tem, da pravilno kombinirate tudi živila glede na glikemični index. Ker se tam računa aritmetična sredina, boste glikemični index svojega obroka zmanjšali že v primeru, da poleg živila z višjim glikemičnim indexom pojeste še takega z nižjim in s tem zadevo uravnate v normalo.
Primer (na strani so 3 povezate glede na višino indexa živil):
https://sladkorna.si/ogljikovi-hidrati-...

Sem naredila tudi preizkus.... v telesu imamo 2 ravni sladkorja v krvi, min in max (če pade pod min je seveda še veliko bolj nevarno), in v glavnem je idealno, da se naš sladkor nahaja med tema ravnema. Če pa recimo pojemo veliko sladkorja, gre le-ta (momentalno) čez max raven. Ker ga zaradi zelo hitrega dviga (hitrost dviga je lahko še bolj pomembna kot sama količina) telo prične panično uravnavati, le ta lahko pade proti minimumu in mi spet imamo željo po sladkem (tako po domače povedano). Po logičnem razmisleku torej, če bi nam uspelo, da bi sladkor vsaj nekaj časa nihal v ravni normale, bi bilo ok in ne bi več čutila take potrebe po sladkem.
Ker sem res vsak dan pojedla ogromno sladkarij, sem sprobala dieto ene 3 mesece čisto brez sladkorja (ko sem čutila, da rabim sladkor, sem pač ali pojedla sadje ali malo medu)... Učinek je super, sicer mi sedaj spet zapašejo sladkarije, samo ne vsak dan v neomejenih količinah. Je pa bilo prva dva tedna kar težko, ampak je bilo potem dalo vedno lažje.

Res sem se razpisala, samo ko berem določene prispevke se mi je zdelo smiselno, pa upam da sem s tem komu kaj pomagala :)

kingsix ::

p1nky.. Za prebrat še imaš res veliko.
Zaenkrat kar si brala le ponavlja zmote izpred več desetletij.

p1nky ::

no pa povej katero, če boš povedal kaj pametnega bom z veseljem prebrala

FormerUser ::

p1nky je izjavil:


Kar bi izpostavila najprej: prosim, pozabite raznorazne brez OH diete, ker je to za telo groza.

V bistvu nihče ne govori o tem, da bi bilo treba OH popolnoma izločiti iz prehrane, zgolj to, da jih je dobro omejiti, sploh za tiste, ki bi radi shujšali, ker je to eden najbolj zdravih in enostavnih načinov izgube kilogramov in vzdrževanja telesne teže. Poleg tega ima lahko to tudi blagodejne učinke za organizem, saj vpliva na inzulinsko rezistenco, vnetne procese, kandido.... Idealen krožnik za kosilo naj bi bil sestavljen iz polovice zelenjavne priloge, četrt beljakovin in četrt OH.

p1nky je izjavil:

Osnova za naše telo so OH, in če jih telesu primanjkuje, jih je prisiljeno izdelati iz druge hrane.

Glede na to, da se čisto vsaka hrana v našem telesu v končni fazi spremeni v glukozo, ki je osnovno gorivo za celice, res ne vidim problema. Pomoje gre bolj za to, da razna zrna, stročnice, semena, oreščki.... vsebujejo organizmu koristne minerale/vitamine, predvsem pa balastne snovi, ki poganjajo črevesno peristaltiko, ki je nujna za redno izločanje blata in s tem škodljivih snovi iz telesa.

p1nky je izjavil:

Rdeče meso žal ni priporočljivo (za tiste, ki ga radi jeste)....

V bistvu je čisto priporočljivo vendar v precej manjših količinah, kot ga povprečen človek uživa. Rdeče meso, predvsem govedina, na vsakih 14 dni je pa dobra za zdravje. Zelo koristno je tudi uživanje jetrc, z veliko čebule, sploh za ženske, ker so odličen vir železa. Morajo biti pa iz eko pridelave sicer je notri preveč raznih neželenih dodatkov...

p1nky je izjavil:

ste že videli debelega vegetarijanca?

Že, pa kakšnega, ki si je z veganstvom nakopal hude zdravstvene težave, tudi.

p1nky je izjavil:

In kot je omenila hebiga, JE zdravo več obrokov na dan, sploh v priemru prebavnih težav (vprašajte svojega zdravnika če ne verjamete). Telo lažje prebavi manjše obroke, poleg tega pa mu ne ustreza, če je predolgo brez hrane, zato je idealno dejansko 5 manjših obrokov na dan.

V bistvu debata na to temo še ni zaključena in tudi verjetno nikoli ne bo, ker smo si pač zelo različni in vse ne ustreza vsem. Nekatere dietetične teorije prisegajo na 5 manjših obrokov dnevno, druge na 3 obroke dnevno, to naj bi bilo koristno zato, da je med obroki dovolj vmesnega časa in "smetarji" v našem prebavnem traktu lahko temeljito opravijo svoje delo.
Univerzalnega čudežnega recepta pa na žalost ni. Najbolje je sprobati različne stvari in nato prisluhniti svojemu telesu, ki s svojim odzivom pove, kaj je prav in kaj ne.

kuall ::

Ena ki je umirala za rakom je rekla neko modro stvar: pojej tisto torto brez slabega občutka.
Ne živimo zato, da jemo otrobe, ampak da uživamo.
Jest bi šel bolj v smer intenzivne fizične vadbe, ki ti zmanjša apetiti, ne pa v smer mučenja z odrekanjem. Vsak dan je treba odlaufat 20 šprintov pa ne bo lakote in ne holesterola, pol pa jej kar ti paše, saj ti ne bo prav veliko po 20 šprintih. :)

p1nky ::

Hipatija
marsikatera novodobna dieta omenja prehrano brez OH, kar pa je škodljivo, zato sem to izpostavila. Kot sem tudi omenila, sem opazila, da zdaj obstaja še bolj novodobna piramida hranil, kjer naj bi bilo največč zelenjave, ampak ko človek malo bolj premisli, to težko sprovede (v tem primeru bi moral pojesti veliko večje količini hrane za zadosten vnos kalorij, no spet odvisno od posameznika, koliko rabi). Definitivno pa manj beljakovin kot OH.

Vsa živila se niti pod razno ne predelajo v glukozo, res pa je ta osnovna hrana za celice (rabimo pa tudi druge snovi). Če ti je vsaj malo jasna kemija, ti je jasno, zakaj telo to veliko lažje izdela iz OH, kot iz druge hrane. In seveda, najboljše je, da se ne je predelane, procesirane hrane, ki vsebuje izključno OH, ampak polnozrnate in veliko zelenjave ter stročnic, ki vsebujejo vlaknine, ki čistijo naše črevesje in pospešujejo normalno prebavo. Če jemo le procesiran OH, je to za naše telo zelo slabo.

Glede mesa se strinjam s tem, kar si napisala, morajo pa biti količine majhne. Težava nastane, ko se takega mesa poje preveč, kar pa veliko ljudi prakticira.

Kakšen vegetarijanec je mogoče res debel, večina pa jih ni. Veganstvo je čisto druga zadeva in o njem nimam niti malo dobrega mnenja.

Glede obrokov - 3 ali 5 mogoče že, definitivno pa ni zdravo jesti le 1-2x na dan, iz že napisanih razlogov. Kot pa si napisala, je vsak malo individualen in se mora naučiti poslušati tudi sebe, z upoštevanjem splošnih načel zdrave prehrane.
Pa gibanje je seveda zelo pomembno.

No koliko se pa vsega držimo, pa je spet nekaj tretjega :D

kuall - ni se treba zares samo odrekati, ampak delati si iluzije, da lahko ješ samo junk hrano in boš zdrav, pa tudi ni na mestu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: p1nky ()

kuall ::

p1nky je izjavil:


kuall - ni se treba zares samo odrekati, ampak delati si iluzije, da lahko ješ samo junk hrano in boš zdrav, pa tudi ni na mestu.

Sožalje, če lahko ješ junk food ves čas in se ti ne upre.

Aquafriend ::

GreenT je izjavil:

Če pač že neki sestavlamo skupej lahko navedem še dejstvo, da mi je med gradnjo bajte holesterol narastu. Hrana in workout enak kot prej. Razlog: konstanten stres, zivciranje in natempiran dan.

lp


Sej zato je tist modrec, internetna zvezda, izjavil, da je pomembna ne samo pravilna prehrana in gibanje ampak tudi pozitivno razmisljanje.

harmony ::

@p1nky
Sem te nehal brati do stavka, kjer si napisala: Osnova za naše telo so OH, in če jih telesu primanjkuje, jih je prisiljeno izdelati iz druge hrane.

Osnova za nase telo NISO OH in pika z desetimi klicaji!

Kaj pa mislis kako so se nasi predniki prehranjevali? Tako, da so zjutraj ob sedmih vstali in ob pol osmih namazali si na kos kruha margarine in marmelade, zraven pa en slastni kakav?
Pa cez 3ure pojedli banano, pa kosmice z jogurtom?

Prosim, ce ne talas teh bedarij na ta forum, ker nimas pojma niti osnovah, kaj sele da gres v detalje. Cuj osnova za nase telo so OH. OMG.

Hebiga je izjavil:


In obratno, zdrava procesuirana hrana kao brez cukra je polna škodljive maščobe, kar spet lepo zamolčijo.

Kje pa si staknil to zdrava procesuirana hrana? Nastej mi te izdelke prosim.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: harmony ()

trenerkar ::

harmony je izjavil:

Aquafriend je izjavil:

Poslusaj modrost tistega mozakarja. Telesna vadba, zdrava prehrana in pozitivno razmisljanje. Ce boste negativno nastrojeni kot uporabnik harmony, boste dvojno nazaj pokasirali. Evo, jaz pa @logi sva mu ze odbrusila svoje. On pa nam...

Negativno nastrojen? Jaz zivim samo v realnosti in ne v oblakih in nekih sanjah. Realnost je, da moram ob 06:30 vstati, se it dobro posrat, spucat smrdljive zobe, prizgat avtomobil in v guzvo, da pridem do osmih na siht.

In potem pac do 17h bit suzenj in spet nazaj v guzvo, kjer se nahajajo drugi suznji, da pridem do vsaj 17:45 domov. Potem se zdravo nazrem, saj sem imel cel dan casa, da si pripravim zdrav in okusen obrok, in na koncu se 3h treniranja.

Všeč mi je, kako se tvoj nick sklada s tvojo interpretacijo sveta :)

zavajon ::

Slopek je izjavil:

Pred leti je bil posnet film o tistem usa generalu, ki je vsak dan navsezgodaj odtekel 10milj, zivel nasplosno asketsko a vojasko zivljenje, ampak jedel je samo 1x na dan in bil ocitno zdrav.

Uf, ne bi želel biti v koži njegovih vojakov :|

harmony ::

trenerkar je izjavil:

harmony je izjavil:

Aquafriend je izjavil:

Poslusaj modrost tistega mozakarja. Telesna vadba, zdrava prehrana in pozitivno razmisljanje. Ce boste negativno nastrojeni kot uporabnik harmony, boste dvojno nazaj pokasirali. Evo, jaz pa @logi sva mu ze odbrusila svoje. On pa nam...

Negativno nastrojen? Jaz zivim samo v realnosti in ne v oblakih in nekih sanjah. Realnost je, da moram ob 06:30 vstati, se it dobro posrat, spucat smrdljive zobe, prizgat avtomobil in v guzvo, da pridem do osmih na siht.

In potem pac do 17h bit suzenj in spet nazaj v guzvo, kjer se nahajajo drugi suznji, da pridem do vsaj 17:45 domov. Potem se zdravo nazrem, saj sem imel cel dan casa, da si pripravim zdrav in okusen obrok, in na koncu se 3h treniranja.

Všeč mi je, kako se tvoj nick sklada s tvojo interpretacijo sveta :)

Moj nick je bil izmisljen v enem trenutku in ravno na mizi sem imel flaso vode harmony, tako da sem to ukucal.

martincek1 ::

p1nky je izjavil:

Aja pa ne jesti ful soli, ker jo že tako ali tako pojemo preveč in je to kar pomemben dejavnik.


To je pomojem res edino v primeru, če ješ procesirano hrano. Če je ne, potem je treba pazit na zadosten vnos soli!

3p ::

harmony je izjavil:

@p1nky
Sem te nehal brati do stavka, kjer si napisala: Osnova za naše telo so OH, in če jih telesu primanjkuje, jih je prisiljeno izdelati iz druge hrane.

Osnova za nase telo NISO OH in pika z desetimi klicaji!


Folk, tema je zanimiva, zato ker na internetu vsak prehranski guru in holywoodska zvezda piše blog, kjer deli nasvete, ki so se mu/ji utrnili med meditacijo. Vire prosim.

Kdo pa so naši relevantni predniki? Tisti, ki v ledeni dobi lovijo mamute, ali tisti ki na drevesih zobajo banane?

stara mama ::

3p je izjavil:


Folk, tema je zanimiva, zato ker na internetu vsak prehranski guru in holywoodska zvezda piše blog, kjer deli nasvete, ki so se mu/ji utrnili med meditacijo. Vire prosim.

Ravno to je problem! Vsak "influencer" je lahko pameten in v prepad počasi poganja cel kup svojih sledilcev. (nevede)
Ekologija™ in Trajnost™
1 2
3
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Jajca in holesterol (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8813749 (9223) donvito
»

Izguba telesne teže (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
24830376 (8288) janja765
»

Misicna masa in diabetes (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9719929 (1017) Aquinas
»

Zelo sem suh (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13732117 (24963) metikameti
»

Prehrana (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
20648180 (44514) Matev

Več podobnih tem