» »

Pametno stanovanje

Pametno stanovanje

««
48 / 50
»»

DeeJay ::

twom je izjavil:

Kako lahko preberem brightness value iz Shelly Dimmer2?

Shelly Plus I4 SW0 imam za vklop/izklop in povečevanje svetlosti, SW1 pa za vklop/izklop in zmanjševanje svetlosti. Rad bi pa automation scripto prekinil ko doseže določeno svetlost (recimo 20%), ne da gre do 0. Enako bi tudi pri 100% svetlosti požmrkal :)

Svetilnot nastavljam po 1% brez pavze s Call a service 'Light: Turn on' on shellydimmer2-123456789012.


čaki.. kje bi ti rad delal to avtomatiko? v shelly i4 skripti al v homeassistantu?
Don't f with me.

twom ::

DeeJay je izjavil:

čaki.. kje bi ti rad delal to avtomatiko? v shelly i4 skripti al v homeassistantu?
To sem spisal v HA. Ali bi se dalo to spisat na I4 Shellyu?

DeeJay ::

pomojem na i4 direktno od dimmerja ne morš dobit podatka o brightnessu...
lahko pa uporabiš spremenljivko kot virtualni števec za brightness, ki ti šteje pritiske od i4 in glede na to potem delaš pogoje.

če bi delal pa to v HA, pa lahko dobiš podatek o brightnessu od Shelly dimmerja in nardiš avtomatiko, da ko se i4 switcha, upošteva ta dimmer brightness in izvajaš pritiske glede na nastavljene pogoje.
Don't f with me.

twom ::

Kje/kako lahko uporabim
http://<ip-of-shelly>/status:
v scripti/automation-u?
Web link vrne tudi brightness level :).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: twom ()

freesty ::

mmwave senzor za wc in kopalnico al je motion senzor dovolj?

Imam pa v obeh prostorih ventilator. Bral sem, da potem mmwave senzor odpade? Kaj ce pozicioniram senzor tako, da ne "vidi" ventilatorja, je tudi problem?
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

DeeJay ::

Osebno bi dal mmwave. Obrneš ga tako, da ne vidi ventilatorja.
Don't f with me.

dussan ::

Iščem senzor za kvaliteto zraka, vsaj PM10 delci. Možnost integracije v HA, lahko zigbee ali wifi. Gledal sem tole Ikea VINDSTYRKA, mislim, da je zigbee ( HA integracija). Ima kdo izkušnje s tem senzorjem oziroma s kakšnim drugim.

OK.d ::

Cenejša varijanta ima not zelo slišen ventilator, tako da je za premislit kako je pri tem.Uporabljal sem ga samo analogno:)
LPOK.d

freesty ::

Jaz imam za to kar xiaomi air purifier. Sicer stane vec ampak ti se v hkrati cisti zrak.
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

mat xxl ::

Ja 4 pro je odličen čistilec, samo integracije za v HA pa nisem našel.

DeeJay ::

mat xxl je izjavil:

Ja 4 pro je odličen čistilec, samo integracije za v HA pa nisem našel.

zadnji post:
https://community.home-assistant.io/t/s...
Don't f with me.

flameir ::

Iščem senzorje, ki bi jih lahko nadomestil na stik kovinske cevi, da bi lahko na ta način imel na remote dostop do temperatur 15 različnih cevi. Ali je kdo videl kakšne takšne senzorje? Seveda to ni najbolj natančno, ampak gre za poceni začasno implementacijo za spremlanje, dokler ne prenovimo toplotne postaje, ki je v planu čez dve leti.

Npr. nekaj takega, se mi pa zdi malo neumno kupovati 15 takih zadev in to povezovati, če obstaja kaj boljšega...
https://www.amazon.de/-/en/Temperature-...

DeeJay ::

na Shelly Plus releje (1, 1PM, ..) lahko namestiš Shelly Add-On https://www.shelly.com/en-si/products/p... na katerega lahko vežeš do 3 temp senzorje.
To vse skup lahko potem dodaš v Shelly App ali Homeassistant in maš podatke o temperaturah.

Jest na ta način merim temperaturo vode v kombiniranem (elektrika/centralna) bojlerju ter temperaturo vode v centralni peči in vklapljam črpalko samo, ko je temperatura vode v peči višja kot v bojlerju.
Don't f with me.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DeeJay ()

d4vid ::

Na aliexpressu poiščeš DS18B20 v ohišju - npr. https://vi.aliexpress.com/item/10050041...

Te senzorje lahko potem vežeš na Arduino, ESP32, ... karkoli pač podpira One Wire, vključno z zgoraj omenjenim shellyjem. Bereš ga lahko tudi direktno s PCjem in UART vmesnikom (FTDI 232). Vežeš lahko skupaj mislim da 63 senzorjev na en vhod na arduinu, esp32, ... - čeprav ni najbolj pametna ideja, če en crkne, bodo drugi utihnili.

Razdalja do par metrov sploh ni problem.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

matobeli ::

A ima kdo izkušnje glede dolžin kablov pri teh DS18B20? Tam nekje do 10m bi rabil enega. Na netu pravijo da ga podaljšaš z utp kablom pa je zadeva rešena, sam informacije o dejanski dolžini in uporabljeni napravi nikjer niso čisto točne. Bi pa na Shelly addon to obesil.

DeeJay ::

Enga mam podaljšanga z UTP kablom in dela čist ok. Ni sicer 10m ampak okol 5m. Druge dva senzorja sem pa kasneje kupil že s 5m kablom na amazonu.
Don't f with me.

matobeli ::

Tnx. Sej jaz tud ne rabim ravno 10m, ampak malo rezerve ne škodi.

d4vid ::

10m bi moglo it bp, če bi pa nagajalo, ga lahko pa malo s pullup uporom med + in data prepričaš, da dela. V delauftu potrebuje ds18b20 4.7kOhm pullup, če nagaja zaradi razdalje, daš manjši pull up. Vem da sem sam dal 1.5 kOhm in je delalo bp.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

c23po ::

Če se ne motim, bo z daljšim kablom treba DS kalibrirati.
Računalniki nimajo spominov.

matobeli ::

Kolkor vem je to digitalni senzor, tko da, možno da kaže narobe, sam naj to ne bi bilo ravno od dolžine kabla odvisno.

DeeJay ::

Jest sm naredu ice water calibration test pa ni blo nekih odstopanj. +- 0.2C
Don't f with me.

matobeli ::

Enega sem našel na netu k mu je 3stC narobe kazalo. A jebiga, skalibriraš pa je rešeno. Predvidevam da ima Shelly tudi na addonu to direkt možno kot pri ostalih temperaturnih senzorjih?

DeeJay ::

ja imaš možnost nastavit offset
Don't f with me.

freesty ::

Ma kdo narejene notificatione glede na cone?

HA mi lepo spremlja lokacije mojega in od moje telefonov. Naredil sem cono, ki je cca 20km polmera s stanovanjem v sredini. Sem testiral, vendar ne dobim notificationa, ko telefon oddide iz zone-a prav tako, ko pride v zone.
Deluje edino default Home zone.
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

muffliato ::

 Automation

Automation



Tako imam jaz in dela normalno. Preveri tudi ali ima entity "person.ime" ki sproži trigger dodane device trackerje.

aljo558 ::

Zdravo,

se opravičujem že vnaprej za zelo "začetniško vprašanje". Če bi želel imeti in upravljati SONOFF TRVZB radiatorske termostate preko HA, potrebujem nek zigbee 3.0 hub? Recimo https://mi-store.si/products/xiaomi-sma... ?

Ali bi bilo dovolj da kupim nek Raspberry Pi 4 Model B in pa USB Zigbee dongle?

DeeJay ::

A že imaš HA?
Don't f with me.

pierch ::

aljo558 je izjavil:

Ali bi bilo dovolj da kupim nek Raspberry Pi 4 Model B in pa USB Zigbee dongle?

Da, HA z ZHA/Z2MQTT preko SONOFF usb3 dongla. Verzija dongla Plus-E se vsaj zaenkrat ne priporoča.
Pierch

DeeJay ::

Če maš to edine Zigbee naprave, se zna zgodit, da ti dongle ne bo pokrival signala za vse termostate. Razen, če ga boš postavil nekje na sredino stanovanja in nimaš velikih razdalj, drugače pa bo moral dat vmes še kako drugo zigbee napravo, ki se obnaša kot router (žarnica, vtičnica ali še kak dongle flashan kot router)

Drugač pa če še nimaš HA potem vzem Raspberry PI + SSD in gor prklop en zigbee dongle. Lahko vzameš tud Homeassistant Green.
Don't f with me.

aljo558 ::

HA še nimam in bi zaradi tega potem nabavil Raspberry Pi in vse od začetka gradil. Imam sicer nekaj Philipsovih pametnih Wi-Fi luči, to je pa to. Zaenkrat je največja potreba po termostatih.

Sem tudi gledal Homeassistant Green, vendar ne vidim da bi ga kje pri nas prodajali + nima BT niti Wi-Fi, tako da bi raje Raspberry Pi vzel + nek SSD, ker se baje SD kartice nekam pogosto "kurijo"?

Raspberry pa bo v dnevni na sredini stanovanja, tako da bo pokril teh 60m2 mislim da za šalo :)

Hvala vama za pomoč! :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: aljo558 ()

DeeJay ::

aljo558 je izjavil:

HA še nimam in bi zaradi tega potem nabavil Raspberry Pi in vse od začetka gradil. Imam sicer nekaj Philipsovih pametnih Wi-Fi luči, to je pa to. Zaenkrat je največja potreba po termostatih.

Sem tudi gledal Homeassistant Green, vendar ne vidim da bi ga kje pri nas prodajali + nima BT niti Wi-Fi, tako da bi raje Raspberry Pi vzel + nek SSD, ker se baje SD kartice nekam pogosto "kurijo"?

Raspberry pa bo v dnevni na sredini stanovanja, tako da bo pokril teh 60m2 mislim da za šalo :)

Hvala vama za pomoč! :)


no pol pa še tole poglej, da se boš lažje odločil med ZHA in Zigbee2MQTT
Don't f with me.

freesty ::

Jaz imam sonoff dongle-e in mi vse deluje brez problema. Imam tudi te sonoffove TRVje in en kup senzorjev. Ce dam mali senzorcek najdlje kar je mozno, kar je zracne linije cca 15-20m tudi deluje brez problema. Je pa vmes dosti sten.

PS: Kupil sem par napacnih zigbee relayev. Rabijo neutral wire. Če koga zanima, prodam.
- 2x zigbee switch module MINI-Z1-2CH (2 kanala po 5A vsak)
- 1x Mini zigbee switch 16A
- 1x Mini Dimmable switch FS-05R
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

freesty ::

Bolj raziskujem HA sceno vec vprasanj imam.

Zdaj sem iz relejev, ker nimam prostora za stikali presaltal na idejo, da bi kupil kar nova smart stikala.

Moje pobozne zelje(tak zgleda):
- ne rabim vseh smart stikal(na hodniku imam 4 stikala za eno luc), bi pa zelel, da smart in dumb stikala zgledajo enako.
- brez neutral wire
- zigbee (po moznosti router)
- 1,2 in 3 gang stikala
- dodatna moznost obnasanja stikala, ce pritisnes 2x(ali kaksna podobna logika)
- brez hudo glasnega klikanja releja

In pa situacija: stikalo s tremi gumbi, prvi za luc na hodniku, drugi za ventilator na wcju, tretji za luc na wcju(ki bi si zelel, da je dimmable). Verjetno druge moznosti ni kot, da kupim smart 3gang stikalo in potem smart zarnico/luc na wcju? Potem bi lahko verjetno zarnico nastavil, da po doloceni uri sveti samo se 30%. In pa tudi smart stikalo, da ce 2x pritisnes, da prizge luc s 30%, ce pa enkrat pa 100%?
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: freesty ()

PARTyZAN ::

Jaz uporabljam navadna stikala (no ja, tipke namesto preklopnih - TEM Čatež), za stikali v dozi imam pa Philips Hue wall switch module. Ni za vse, se pa za razliko shellyev, ki jih imam ne kvarijo in grejejo.
Pri tem setupu si omejen na to, da morajo žarnice obvezno biti "pametne".

DeeJay ::

freesty je izjavil:

Bolj raziskujem HA sceno vec vprasanj imam.

Zdaj sem iz relejev, ker nimam prostora za stikali presaltal na idejo, da bi kupil kar nova smart stikala.

Moje pobozne zelje(tak zgleda):
- ne rabim vseh smart stikal(na hodniku imam 4 stikala za eno luc), bi pa zelel, da smart in dumb stikala zgledajo enako.
- brez neutral wire
- zigbee (po moznosti router)
- 1,2 in 3 gang stikala
- dodatna moznost obnasanja stikala, ce pritisnes 2x(ali kaksna podobna logika)
- brez hudo glasnega klikanja releja

In pa situacija: stikalo s tremi gumbi, prvi za luc na hodniku, drugi za ventilator na wcju, tretji za luc na wcju(ki bi si zelel, da je dimmable). Verjetno druge moznosti ni kot, da kupim smart 3gang stikalo in potem smart zarnico/luc na wcju? Potem bi lahko verjetno zarnico nastavil, da po doloceni uri sveti samo se 30%. In pa tudi smart stikalo, da ce 2x pritisnes, da prizge luc s 30%, ce pa enkrat pa 100%?


Če nimaš dovolj prostora in nule v dozi, potem pa zveži rele pri sami luči.
Če daš shelly 1 plus mini, potem ti bodo tud vsa 4 stikala ostala taka kot so.
Če bi pa rad dimmal to luč, potem lahko daš tudi shelly dimmer, vendar moraš imet pri luči dovolj prostora.
Druga varjanta je pa pametna žarnica in pametna stikala, vendar boš moral na obstoječih stikalih zvezat tako, da bo imela žarnica konstantno napetost.
Pomojem to kar iščeš boš zelo težko najdu predvsem zato, ker nimaš nule v dozi.
Don't f with me.

aljo558 ::

DeeJay je izjavil:

aljo558 je izjavil:

HA še nimam in bi zaradi tega potem nabavil Raspberry Pi in vse od začetka gradil. Imam sicer nekaj Philipsovih pametnih Wi-Fi luči, to je pa to. Zaenkrat je največja potreba po termostatih.

Sem tudi gledal Homeassistant Green, vendar ne vidim da bi ga kje pri nas prodajali + nima BT niti Wi-Fi, tako da bi raje Raspberry Pi vzel + nek SSD, ker se baje SD kartice nekam pogosto "kurijo"?

Raspberry pa bo v dnevni na sredini stanovanja, tako da bo pokril teh 60m2 mislim da za šalo :)

Hvala vama za pomoč! :)


no pol pa še tole poglej, da se boš lažje odločil med ZHA in Zigbee2MQTT



Hvala za tole. Vidim, da je zadeva res obsežna. Če prav razumem je za uporabo HA bolj smotrno uporabljati ZHA?

darkolord ::

freesty: preveri možnost, da potegneš nulo do stikal. Včasih je zajebano, včasih je pa precej enostavno in imaš nulo direkt v dozi nad stikalom ali pa je do luči dovolj debela cev, da brez težav potegneš še nulo nazaj do stikala.

S tem si odpreš precej možnosti.

freesty ::

Najprej sem odstranil eno samostojno stikalo v otroski sobi. Tam so 3 zice, faza, nula in ozemljitev. Potem pa sem na hodniku odstranil stikalo, tam pa je notri cel kup zic, ki so skup povezana, mozno, da je to glavno stikalo v seriji 4 stikal, ki vsi prizigajo/ugasajo 2 zaporedno vezani luci.

Zakaj to razlagam, zato, ker to bi skoraj rajši poiskal enega stromarja, da pride pogledat.

@DeeJay hvala za odlicen predlog. Bom probal luč ostranit pa da vidim koliko je tam prostora. Če bi lahko moja zigbee stikala porabil bi blo super. Pa zdaj, ko sem malo bolj deep v HA me zelo preseneca zakaj uporabljas wifi zadeve? Zgoraj si pisal, da uporabljas phillipsove luci itd, ki so ene izmed najdrazjih, torej sklepam, da financnih zadrzkov ravno nimas. Ker meni je to pairanje na wifi 10x bolj zoprno kot zigbee, kjer samo das napravo v pair mode in jo samo doda.

EDIT: Ja tudi ta taktika, da dam pri luči stikalo ne bo koristila, če nimam nule(?)
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: freesty ()

DeeJay ::

freesty je izjavil:

Najprej sem odstranil eno samostojno stikalo v otroski sobi. Tam so 3 zice, faza, nula in ozemljitev. Potem pa sem na hodniku odstranil stikalo, tam pa je notri cel kup zic, ki so skup povezana, mozno, da je to glavno stikalo v seriji 4 stikal, ki vsi prizigajo/ugasajo 2 zaporedno vezani luci.

Zakaj to razlagam, zato, ker to bi skoraj rajši poiskal enega stromarja, da pride pogledat.

@DeeJay hvala za odlicen predlog. Bom probal luč ostranit pa da vidim koliko je tam prostora. Če bi lahko moja zigbee stikala porabil bi blo super. Pa zdaj, ko sem malo bolj deep v HA me zelo preseneca zakaj uporabljas wifi zadeve? Zgoraj si pisal, da uporabljas phillipsove luci itd, ki so ene izmed najdrazjih, torej sklepam, da financnih zadrzkov ravno nimas. Ker meni je to pairanje na wifi 10x bolj zoprno kot zigbee, kjer samo das napravo v pair mode in jo samo doda.

EDIT: Ja tudi ta taktika, da dam pri luči stikalo ne bo koristila, če nimam nule(?)


Luč je vedno priklopljena na fazo in nulo, drugače ne more delat.

Res da je dodajanje zigbee naprav v sistem hitrejš, sam tud na wifi spet ni nek zlo zakompliciran postopek.

Ostale stvari mam na wifi, ker mi HUE motion senzorji nikakor ne delujejo stabilno in mi padajo iz zigbee networka, če jih vežem na kateri koli drug koordinator kot HUE bridge. Probal sem na 4ih različnih (sonoff P in E, conbee 2, skyconnect) tako na ZHA kot Z2M in mi vedno čez nek random čas, nek random motion senzor pade dol in ga morm ročno resetirat, kar je pa zelo tečno.
Ker jih mam pa veliko, se mi ne splača menjat za nekaj drugega, prav tako se mi ne splača imet dveh ločenih zigbee omrežij.
Obstaja tud dolga tema na githubu okoli tega problema.

Tako, da mam zigbee samo za HUE na HUE Bridge, ki pa deluje zelo stabilno, vse ostalo imam pa wifi, BT in dve Thread napravici povezani na HA Skyconnect koordinator za Thread network.
Don't f with me.

twom ::

Kje kupujete Shelly-ije?

matobeli ::

Kar na njihovi spletni trgovini. Naši itak nimajo zaloge in je dost vseeno.

aljo558 ::

Je Raspberry Pi 5 že podprt za HA? Kje bi lahko kupil USB dongle za zigbee naprave oziroma kaj priporočate glede na izkušnje?

igorpec ::

aljo558 je izjavil:

Je Raspberry Pi 5 že podprt za HA? Kje bi lahko kupil USB dongle za zigbee naprave oziroma kaj priporočate glede na izkušnje?


HAOS rabi u-boot podporo, te pa še ni.

Brez brez teažav tudi brez njihovega OS-a. Debian + HA supervised, Rpi5 je podprt. Jaz sem ravno par tednov nazaj re-startal HA (poganjam na Odroid N2) in vse lepo dela, update dela in še za kaj drugega lahko uporabim mašino.

DeeJay ::

a ni pol problem z HACS in add-oni, če nimaš HASSOS?
Don't f with me.

aljo558 ::

igorpec je izjavil:

aljo558 je izjavil:

Je Raspberry Pi 5 že podprt za HA? Kje bi lahko kupil USB dongle za zigbee naprave oziroma kaj priporočate glede na izkušnje?


HAOS rabi u-boot podporo, te pa še ni.

Brez brez teažav tudi brez njihovega OS-a. Debian + HA supervised, Rpi5 je podprt. Jaz sem ravno par tednov nazaj re-startal HA (poganjam na Odroid N2) in vse lepo dela, update dela in še za kaj drugega lahko uporabim mašino.


Hvala za odgovor, se pravi bom raje še malo počakal da pride ven novi update, ki bo to pofixal in bo to to. Glede na to da naj bi se SD kartice kmalu pokvarile v primeru stalne uporabe me zanima ali je potem bolje kupiti nek SSD disk ali M.2 in ohišje zanj?

roki11 ::

Definitivno ti priporočam ssd (se pravi ssd boot). Razen, če bo HA bolj eksperiment :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: roki11 ()

muffliato ::

roki11 je izjavil:

Definitivno ti priporočam ssd (se pravi ssd boot).

Za boot niti ne. Uradno je SD za boot (haos) + ločeno SSD za data. Imaš opcijo Move Data v HA, glih za ta namen.

DeeJay ::

muffliato je izjavil:

roki11 je izjavil:

Definitivno ti priporočam ssd (se pravi ssd boot).

Za boot niti ne. Uradno je SD za boot (haos) + ločeno SSD za data. Imaš opcijo Move Data v HA, glih za ta namen.


SD rabš samo na začetku, da pol skonfiguriraš boot na SSD. Kasnej SD ne rabiš več. Imam tud sam tko zrihtan na RPi 4 + SSD v NESPi 4 Caseu
Don't f with me.

muffliato ::

Tudi sam sem imel vse na ssd, dokler mi parkrat (po izpadu elektrike) ni več zaznalo usb-sata. Od takrat imam ločen OS na SD kartici,(ki jo vedno boota), ostalo pa na ssd.

roki11 ::

No, moja izkušnja z SD na RPi4 je bila pa ravno obratna. SD se je po 1,5 letu pokvaril (pa nisem šparal pri kvaliteti SD-ja) in potem sem naredil boot iz SSD-ja in je letelo kot strela. Ampak je bil USB-SSD.
Sedaj pa tudi tega nimam več, ker so zadeve v homelab-u prerastle RPi :)

Če gledaš RPi5 bi vzel https://pineberrypi.com/products/hat-to...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: roki11 ()
««
48 / 50
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Home Assistant vs. KNX

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
152125 (949) Invictus
»

Raspberry Pi + Home Assistant (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Strojna oprema
21833032 (7370) xgeorgex
»

Prenova stanovanja in home automation

Oddelek: Loža
473628 (2247) s1m0n
»

wifi termostat z regulatorji radiatorjev (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7224130 (12430) JanK
»

Sonoff stikalo

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
233572 (2812) joze67

Več podobnih tem