» »

Pametno stanovanje

Pametno stanovanje

««
47 / 50
»»

lambda ::

DeeJay je izjavil:

Problem teh relejev je tudi, da imajo življensko dobo tam okol 3-5 let, potem pa lahko začnejo hecat ali pa crknejo. Mal je tud odvisno kolk kvalitetno električno omrežje imaš.

Je tudi pri tej Shelly PRO seriji (3EM, 4PM idr.) pričakovati precej omejeno življenjsko dobo?

DeeJay ::

lambda je izjavil:

DeeJay je izjavil:

Problem teh relejev je tudi, da imajo življensko dobo tam okol 3-5 let, potem pa lahko začnejo hecat ali pa crknejo. Mal je tud odvisno kolk kvalitetno električno omrežje imaš.

Je tudi pri tej Shelly PRO seriji (3EM, 4PM idr.) pričakovati precej omejeno življenjsko dobo?


za te še nism zasledil, da bi mel kdo take težave. Pomojem majo tud boljše releje notr. Je pa najboljš, da mal preveriš na njihovi FB skupini.
Je pa tud res, da so veliko manj v uporabi kot ostali mali relejčki, ki jih folk tlači vsepovsod in pol jamrajo kako se jim pregrevajo ali zaradi slabe inštalacije zakurjo.
Don't f with me.

Map ::

V eni sobi sem za test namontiral Hue stropno svetilko, zaradi želje po zatemnjevanju glede na del dneva in da jo lahko kaj "naučim". Daljinski upravljalniki delujejo super, so odzivni, ampak imam težave z brezžičnimi moduli pod stikali. In sicer očitno ne zazna spremembe, če stikalo prehitro preklopiš, moraš vmeš za trenutek počakat. Včasih ta preklop zazna šele čez nekaj časa in se zgodi, da se vrneš v sobo in luč sveti itd. Ima še kdo tako izkušnjo?

Glede teh malih relejev za žaluzije, tudi meni Shellyji po 2-4 letih začnejo hecat in sem jih že kar nekaj zamenjal. Verjetno bom probal kako alternativo v upanju, da zdrži dlje, zaenkrat razmišljam o par testnih BleBox.

DeeJay ::

Map je izjavil:

ampak imam težave z brezžičnimi moduli pod stikali


a to so te releji od HUE? Zna bit da majo prešvoh zigbee signal
Don't f with me.

Map ::

So od Hue ja. Bridge je v sosednji sobi in daljinski upravljalniki delujejo odzivno brez vsakih težav, pomoje ni signal problem. Bi jim pisal na support, ampak ne uspem najti kam.

DeeJay ::

hja... so v pokriti dozi zraven elektičnih kablov, ki že po svoje mal motijo signal.
Samo za test probej dat zelo blizu eno zigbee žarnico ali zigbee vtikač (ti delujejo kot ruterji/antene), ki sta povezana v isto zigbee omrežje in čez par ur probej, če je še vedno problem.

Druga stvar pa je, da preveri na katerem zigbee kanalu ti laufa zdej HUE Bridge in če se slučajno tepe s tvojim Wifi omrežjem. Če sta na istem frekvenčnem pasu lahko zelo nagaja.

Don't f with me.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DeeJay ()

Map ::

Sem dal Lightstrip bližje, da vidim.

Bridge je na kanalu 25, Ubiquiti APje imam pa v Radios nastavitvah Channel nastavljen na Auto.

DeeJay ::

Map je izjavil:

Sem dal Lightstrip bližje, da vidim.

Bridge je na kanalu 25, Ubiquiti APje imam pa v Radios nastavitvah Channel nastavljen na Auto.


Nikol ne met kanalov na Auto...
mal si preber okol tega in kako nastavit, da ti bo ustvarjal čim manj motenj. vsak AP bi načeloma mogu bit na svojem kanalu, da se med sabo ne tepejo.

Recimo, če maš dva APja daš enga na 1, druzga na 6, Zigbee pa pustiš na 25.
Fino pa je da v Unifi Network interfejsu poskeniraš mal okolico in preveriš, da ti sosed slučajno s kakim mega oddajnikom ne dela motenj na kakem kanalu.
Don't f with me.

Map ::

Sem zdaj opazil, oba APja sta na 2,4GHz na Channel 6, na 5GHz pa je eden na 40, drugi na 48. Kakšne nastavitve priporočaš oz. imaš kak dober vir, da si preberem?

Sem že hotel pred kratkim poskenirat, pa se mi ni dalo čakat :) Poskeniram enkrat ob priliki, mogoče že danes zvečer.

DeeJay ::

5GHz nima dost veze za Zigbee.

https://www.metageek.com/training/resou...
https://community.home-assistant.io/t/z...

Če maš zdej oba na 6, pol na obeh najprej poskenirej kolk je že kej obremenjen Channel 1 in prestavi tistega, ki ima najmanj motenj na tem kanalu.
S skeniranjem boš tud vidu kok so kej obremenjeni wifi kanali 11 in 13 na katere zdej overlapa tvoj zigbee kanal.
Don't f with me.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DeeJay ()

Map ::

Prvi AP. Kanali 1, 11 in 13 praktično niso zasedeni.

]

DeeJay ::

no super potem pa ta AP prestavi v kanal 1 drugega pa pusti na 6.

Za ojačanje zigbee omrežja je pa en pocen trik ta, da namestiš IKEA tradfri vtikače tam kjer ti peša signal, ker delujejo kot ruterčki/repetitorji in lepo jačajo omrežje, pa še v HUE bridge jih lahko dodaš. Sicer bodo prepoznani kot luči, sam nima veze. Pa še za kako avtomatiko lahko pridejo prav.
Sam mam po dva v vsakem nadstropju na različnih koncih, kjer nimam tolk HUE žarnic, da bi extendal omrežje za HUE motion senzorje.
https://www.ikea.com/si/sl/p/tradfri-br...
Don't f with me.

OK.d ::

Ali obstajajo kakšni repetitorji tudi za BLE signal?
LPOK.d

DeeJay ::

OK.d je izjavil:

Ali obstajajo kakšni repetitorji tudi za BLE signal?


Niso ravno repetitorji... išči Bluetooth Proxy.


Če imaš Shelly Plus serijo releja je tud lahko BT Bridge, ki zna brat BT signale, ne more pa pošiljat. Za kake BT senzorje temperature in vlage je to dovolj.
Don't f with me.

Map ::

To sta zdaj oba APja, na Ch1 in Ch6. Hue moduli žal še vedno delujejo isto.


DeeJay ::

Ja wifi bo zdej ok.

Kolk pa imaš teh modulov? a vsi enak "štekajo"? Pa mal več povej kok maš še kej ostalih HUE zadev. Ker če maš recimo HUE bridge v eni sobi in potem modul dve sobi stran, bo to lahko problem, če nimaš vmes vsaj še ene žarnice ali vtikača.

Še ena težava pa je, da morš bit pri zigbee omrežju dost potrpežljiv, ker lahko traja tud en teden preden kreira neko stabilno mrežo, sploh če dodajaš velik novih stvari.

Tko da, kot zadnji test bi vgradil en od teh modulov ful blizu bridga, da izločim problem s signalom in če ne pomaga kontaktiral support.

Sam sem mel enkrat problem z lightstripom, ker je napajalc grozno piskal. Kontaktiral sem jih tukaj https://www.philips-hue.com/de-de/suppo... ... DHL je zadevo prevzel in čez kak teden sem dobil novega. Vse brezplačno.
Treba bit pa potrpežljiv, ker lahko traja tud 14 dni preden odgovorijo, sam pa pol zelo hitro uredijo.
Don't f with me.

Map ::

V tej sobi imam dvo mudula in oba z istim problemom, Bridge je čez hodnik.
Lightstrip imam nekaj mesecev, stropno in module pa nekaj tednov, tako da bi mreža potem morala bit ok. Imam še nekaj zunanjih žarnic, ampak na drugi strani hiše.

Za test sem na tretji modul zvezal varovalko. Ta je lepo odziven, ne glede na to, kako hitro preklopim varovalko.

DeeJay ::

Še par stvari...
so vsi moduli na zadnjem firmwaru?
je zraven bridga modem ali router. Če je, ga dej mal bolj stran.
Kakšna stikala maš vezana na module?
Don't f with me.

Map ::

Vsi na zadnjem oz. istem, 1.0.5.

Modem je celo v drugem nadstropju.

Stikala so v tem primeru navadna menjalna. Sem pa očitno uspel nekaj rešit - iz stikala sem odklopil ozemljitveno žico, zaenkrat delujeta oba modula odzivno.

DeeJay ::

Zanimivo.... mogoče si s to ozemlitvijo nevede delal faradejevo kletko in blokiral signal.
Don't f with me.

Map ::

Zelo možno, ampak ko sem priklapljal module nisem niti pomislil, da bi jo odklopil, pač zakaj..

Trenutno dela in upam da tako ostane, tebi pa 105x hvala za trud. :)

DeeJay ::

No super, važn da dela :)
ni za kej... zato smo tuki, da si pomagamo ;)
Don't f with me.

twom ::

DeeJay je izjavil:

mogoče si s to ozemlitvijo nevede delal faradejevo kletko in blokiral signal
Prosim ne takih bedarij širit naokoli.

Faradejeva kletka je... tako kot pove ime... kletka, ne žica. Faraday_cage wikipedia
Nula bi kvečjemu lahko naredila kakšen loop ali RF motnje (šum).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: twom ()

DeeJay ::

Hvala za opozorilo in znanstveno razlago
Don't f with me.

mat xxl ::

Kaj je sedaj top za ključavnico, za vstop in nadzor v stanovanje. No kamere, za potem, ko je že vstop že imam in sistem za nadzor, samo, kaj uporabljati za sam nadzor in odklepanje in zaklepanje vrat, jasno moha biti kompatibilno z HA. Škoda, da Shelly tu nima rešitev.....

DeeJay ::

Še vedno mi nobena "pametna" ključavnica ne deluje dovolj praktična in privlačna, da bi nadomestil trenutno stanje.
Moja vhodna vrata se pri zapiranju zapahnejo sama. Noter imam za odpret samo kljuko, na zunanji strani pa prstni odtis ali ključ za backup v primeru, če zmanjka elektrike ali pa če mi vse prste požre kislina :)
Na vratih imam kontaktni senzor, tko da vem kdaj se odprejo ali zaprejo in mi HA tud javi v primeru, da me ni doma.
Don't f with me.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DeeJay ()

Map ::

To imaš verjetno potem tisto elektromagnetno ključavnico? Kaj obstaja pametnega za nadzor take ključavnice? Recimo prstni odtis in NFC preko telefona, koda je plus ni pa nujna, pa da ima recimo kamero.

Se mi zdi, da so na trgu večinoma neki kompromisi, pri vsaki kaj manjka.

OK.d ::

Ko omenjate pametne ključavnice dobim asociacijo na ta video.
LPOK.d

twom ::

DeeJay je izjavil:

Še vedno mi nobena "pametna" ključavnica ne deluje dovolj praktična in privlačna, da bi nadomestil trenutno stanje.
Enako.

Ali obstaja kaj kar bi se vgradilo V vrata, ne NA cilinder? Se pravi da bi mehanizem ključavnice (ne cilinder) zamenjal z motoriziranim.

DeeJay ::

tak sistem majo zdej skor vsa protilomna vrata, katera se večtočkovno zapahnejo.
Ko se vrata odklenejo preko prstnega odtisa, NFC, shelly, ali preko domofona je v vratih motorček, ki te zapahe odmakne. S ključem jih pa odmakneš mehansko.

Da bi sam vgrajeval tak sistem v vrata je pomojem dost nemogoče, razen če imaš primerne stroje in znanje.
Don't f with me.

roki11 ::

Imaš kar nekak izbire "smart" lock-ov.
Pri meni je Nuki že 2 leti v pogonu in razen tega, da je glasen,ko vrti ključ, je super. Integracija v HA, dela preko BT povezave in bridga wifi, možno je odklepanje z apple watch. Za oddaljen dostop pa rabiš še bridge (BT->wifi) da lahko potem na daljavo odkleneš nekomu stanovanje ali hišo. Moj pogoj je bil, da se ne posega v obstoječ cilinder oz. vložek in da lahko takoj (brez orodja snameš zadevo dol, če je sila). Ima pa zraven tudi door sensor, da se vidi kdaj so vrata odprta in kdaj zaprta. Ker je možno integracija v HA se lahko potem važiš še z fingerprint senzorjem zunaj, če pozabiš ključ in mobitel hkrati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: roki11 ()

sirotka ::

Jaz čakam U200 aqara, ker naj bi imela še home key podporo.

flameir ::

Iščem en dober 2mqtt gateway ki bi deloval skupaj z mojim Synologyjem in "smart home" zigbee napravami. Morda bi vzel takega, ki bodpira tudi matter? Sicer imam trenutno samo zigbee naprave, ampak da ne bi kupoval ravno na kratki rok...

Gledam tole:
https://vi.aliexpress.com/item/10050048...

Ali imate kakšno drugo priporočilo? Tega je toliko, da res ne vem, kaj vzet. Če bi se dalo nabavit z Amazona, bi mi bilo morda še bolje.

Hvala za nasvete.

Bellzmet ::

Poglej še na amazon/ebay. Aliexpress je ratal drag.

roki11 ::

@flameir

Ali iščeš za HA ali izven?
Če imaš za HA njihov SkyConnect podpira matter (matter over wifi) medtem ko matter over thread pa še niso tam (mislim, da je bolj beta, ki je precej buggy). Je pa res, da še niso vsi proizvajalci tam. Sploh pri plugsih (za merjenje porabe) je problem, ker čipi sicer podpirajo vse lastnosti za merjenje, ampak implementirane še niso in zakenkrat sem bral, da edino en proizvajalec teh plugov tak, da ga je mogoče v celoti integrirati v HA in prikazuje merjenje energije ipd.
Naj se ti ne mudi z nakupom (jaz bi malo počakal na tvojem mestu, če nimaš HA).

flameir ::

@roki11

Iščem za čisto "osnovni HA". Trenutno imam vsako stvar v svojem appu, luči in te zadeve preko Ikea huba, termostate in termostatske radiatorske glave preko svojega. Sem nabavil mesec dni nazaj in mislil, da je bolje povezljivo, predvsem luči, da če jih prižgem npr. med 00.00-6.00, se mi na max 10%, izven tega časa pa na npr. 80%. Ne gre ne v apple home kitu, ne v ikea appu, ne v alexi. Tako da bi zdaj rad čim prej nastavil te osnove preko HA, pa da zraven povežem še radiatorske glave in termostate. Uglavnem, zigbee bo verjetno ok za nekaj let.

roki11 ::

Čaki mal, imaš Ikea hub? Zigbee hub? Zakaj potem kupuješ še enega?

roki11 ::

Pred časom sem za foro v Lidlu kupil zigbee hub, ki je preko LAN povezan v mrežo, bil je smešno poceni, mislim, da ene 10eur. Tile silvercresovi se lahko flashajo na tasmoto in zadeva je bila zelo dobro delujoča in stabilna. Flashanje je sicer malo tricky ampak je uspelo v prvem poskusu. Potem pa je prišel SkyConnect in sedaj se igram z matter/thread standardom.

Če imaš namen dograditi (dokupovati) zigbee naprave, jih integriraj v home assistant, ker šele tam dobijo steroide za vso igračkanje naprej (avtomatizacija, nadzor, enoten pregled itn.).

Jakkob ::

sirotka ::

Je možno tole poe zadevo uporabit kot router na drugi lokaciji? V hiši imam usb koordinator, bi pa s tem samo povečal omrežje po drugi stavbi. Ali bi bilo bolje tam uporabit ZHA, v hiši pa pustim z2mqtt?

Jakkob ::

freesty ::

Imam novo dilemo.

Gledal sem tutorial na youtubu, da si z duckDNS in nginx odpres dostop do HA od zunaj.
No ni mi delalo tako, da sem trenutno na osnovni ravni, torej kako omogocit dostop do HA, direktno.

Konfiguracija je sledeca. Imam a1 modem/router v bridge mode-u, gor imam priklopljen Xiaomi AX3000 mesh router. Potem pa s kablom na xiomi router povezan qnap. V qnapu imam odprto virtualko v kateri laufa HA.

Ko pogledam na routerju naprave imem QNAP z ipjem *.65 in home assistant z ipjem *.73. Odprl sem port 8123 na routerju(xiaomi mesh) na IP .65 in v browser vpisal url: public_ip:8123 in se ne poveze. Potem sem odstranu nastavljen port forward in sem nastavil ponovno na .73 IP port 8123.
Poskusim se spet povezat na public_ip:8123 no luck..

Nimam vec pojma kaj naj probam, ce ze v osnovi ne morm dostopat do HA externo.
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

Tidule ::

Kolikor vem HA oddaljen dostop ne dela brez https in ustreznega certificate.

DeeJay ::

Zrihti si VPN na svojem routerju pa preko tega dostopej. Najbolj varno in simple.
Don't f with me.

freesty ::

Samo potem rabim tudi vpn tudi na telefonu vedno prizigat.
In pa rad bi si naredil avtomatizacijo glede na geolocation telefona, kar verjetno pomeni, da mora met telefon skoz dostop do HA, da lahko HA dobiva podatke o lokaciji.
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

muffliato ::

Tidule je izjavil:

Kolikor vem HA oddaljen dostop ne dela brez https in ustreznega certificate.


Seveda da dela. Le prave porte rabiš odpret. Seveda pa odpirat porte prosto po prešernu ni ravno varno. Praviloma se HA odpre preko Cloudflare tunela in potem nastaviš firewall direktno v CF konzoli. Če pa ne veš kaj delaš, pa raje uporabi HA (Nabu casa) cloud.

DeeJay ::

freesty je izjavil:

Samo potem rabim tudi vpn tudi na telefonu vedno prizigat.
In pa rad bi si naredil avtomatizacijo glede na geolocation telefona, kar verjetno pomeni, da mora met telefon skoz dostop do HA, da lahko HA dobiva podatke o lokaciji.


če si daš na telefon HA Companion app in mu daš popolni dostop do lokacije ne rabiš odpirat HA serverja na ven in komot delaš geolociranje. Tud notifikacije delajo brez problema.
Za dostop do serverja in naprav maš pa VPN.
Don't f with me.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DeeJay ()

extrex286 ::

freesty je izjavil:

Imam novo dilemo.

Gledal sem tutorial na youtubu, da si z duckDNS in nginx odpres dostop do HA od zunaj.
No ni mi delalo tako, da sem trenutno na osnovni ravni, torej kako omogocit dostop do HA, direktno.

Konfiguracija je sledeca. Imam a1 modem/router v bridge mode-u, gor imam priklopljen Xiaomi AX3000 mesh router. Potem pa s kablom na xiomi router povezan qnap. V qnapu imam odprto virtualko v kateri laufa HA.

Ko pogledam na routerju naprave imem QNAP z ipjem *.65 in home assistant z ipjem *.73. Odprl sem port 8123 na routerju(xiaomi mesh) na IP .65 in v browser vpisal url: public_ip:8123 in se ne poveze. Potem sem odstranu nastavljen port forward in sem nastavil ponovno na .73 IP port 8123.
Poskusim se spet povezat na public_ip:8123 no luck..

Nimam vec pojma kaj naj probam, ce ze v osnovi ne morm dostopat do HA externo.



meni duckDNS in nginx dela od zunaj perfektno. Zunanji fqdn naslov in 443 port pa moraš preko nata preusmeriti na 443 port od HA IP, in ne na 8123
in še v HA config moraš dodati:

http:
use_x_forwarded_for: true
trusted_proxies:
- 172.30.32.0/23
ip_ban_enabled: true
login_attempts_threshold: 5

172.* mreža mora biti enaka, kot jo imaš na HA interno docker kontejnerjih, lahko da je drugačna kot moja.

twom ::

Kako lahko preberem brightness value iz Shelly Dimmer2?

Shelly Plus I4 SW0 imam za vklop/izklop in povečevanje svetlosti, SW1 pa za vklop/izklop in zmanjševanje svetlosti. Rad bi pa automation scripto prekinil ko doseže določeno svetlost (recimo 20%), ne da gre do 0. Enako bi tudi pri 100% svetlosti požmrkal :)

Svetilnot nastavljam po 1% brez pavze s Call a service 'Light: Turn on' on shellydimmer2-123456789012.

matobeli ::

Smo že debatirali višje, ne moreš, razen če nastaviš recimo double click da se ustavi. Lahko nastaviš da se ti ustavi fiksno na 20% oziroma na podobnem poljubnem %
««
47 / 50
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Home Assistant vs. KNX

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
152122 (946) Invictus
»

Raspberry Pi + Home Assistant (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Strojna oprema
21832978 (7316) xgeorgex
»

Prenova stanovanja in home automation

Oddelek: Loža
473625 (2244) s1m0n
»

wifi termostat z regulatorji radiatorjev (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7224128 (12428) JanK
»

Sonoff stikalo

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
233572 (2812) joze67

Več podobnih tem