» »

Toplotna Črpalka Sanitarna Voda

Toplotna Črpalka Sanitarna Voda

AndrejM ::

Pozdravljeni,

povsod vidim da piše glede toplotne črpalke zrak-zrak voda-voda itd itd, nikjer nisem zasledil nek test samo za sanitarno vodo in sicer

1. primer
v hiši nas je 16 na primer, zanima me kje lahko dobim kakšen test glede bojlerja vs toplotna ;) saj bi zamenjali ker jih imamo 4 po 80l z enim od 300l kot naprimer toplotna črpalka za sanitarno vodo.

2. primer
Gostinski objekt z veliko potrošnjo vode tople ki ima vgtajenih 3 bojlerje po 100l, ali se splača da kupi in vgradi toplotno črpalko za sanitarno vodo, in če kje lahko dobim zopet izračun prišparane energije - elektrike na mesečni ravni?

Kje vidim ali se mi splača it v nakup ali ne in če se katera je boljša in zakaj.. :) hvala

lp

FrRoSt ::

Heh, ne razumeš ravno najbolje zadeve. ;)

1. Toplotna črpalka voda-voda samo pomeni, da ti črpalka črpa energijo iz vode, se pravi, da moraš imeti kje v bližini vodni vir, iz katerega naj bi črpal toploto! in ti bi jo (toploto) prenesla v vodo! Se pravi npr. na/v toplo vodo, za sanitarno vodo ali pa za ogrevanje (centralno)!

Zrak-zrak pa pomeni, da ti toploto črpa iz zraka, npr. iz kleti, podstrešja ali zunanjega zraka in ti ga prenaša na zrak, se pravi, bi ga nekako vpihaval v stanovanje. Približno tako, kakor to dela klima naprava, ko se z njo greješ....

2.primer
Če imaš tri boljerje in jih hočeš nadomestiti z enim, potem moraš nekako računati, da bi v objektu že namestil toplovod za sanitarno vodo, kar praktično pomeni, da bi moral imeti po dve cevi povsod, do vsake pipe, na kateri bi hotel imel toplo vodo! Eno z navadno in drugo s toplo vodo. To pomeni, da bi moral dodati cevi za toplo vodo, po domače! Lahko jih dejansko spelješ tudi nadometno....

Toliko za začetek .... RAZMIŠLJANJA. ;)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Dr_M ::

300L toplotna crpalka je ok za 5-6 varcnih ljudi, mogoce kaksen vec, ce ne pomivate posode rocno.
Pa pozimi je bolj problem, ker je zrak hladen. Za naso samostojeco pise, da je minimalna temperatura zraka 7°C, ampak ko je 10°C ali manj, dela cel dan, pa skoraj nic ne segreje, tko da jo moramo ogrevat s centralno pecjo.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Machete ::

Jaz imam toplotno na zrak za sanitarno. Laufa izven kurilne sezone. Zadeva je super. Je pa stara več kot 10 let, tako, da sedaj so gotovo še bolj super. Laufa mi 3-4 ure na dan in segreje vodo do slabih 50° za celo familijo in nekaj posode. Dela super tja do dobrih 10°, če je bolj mraz postane neučinkovita. Seveda rabi še manj laufat, če je zunaj 35°C.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Utk ::

v hiši nas je 16 na primer, zanima me kje lahko dobim kakšen test glede bojlerja vs toplotna ;) saj bi zamenjali ker jih imamo 4 po 80l z enim od 300l kot naprimer toplotna črpalka za sanitarno vodo.

Za tolk ljudi rabiš kakšno švohnejšo (pa tudi ne preveč) "pravo" TČ, ne tisto za sanitarno vodo.

Machete ::

Mislim, da ne. Predvsem rabi dovolj velik bojler, da mu to shrani (oz. več njih).
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Utk ::

Te sanitarne grejejo vse z okoli 2 kw, s tem ne moreš segret 500-600 litrov vode. Mislim, lahko teoretično, ampak ko bojo enkrat porabili vodo in bo padla temperatura na 15 stopinj, se dva dni ne bo nihče tuširal.

Machete ::

Ne vem nisem strokovnjak za inštalacije, mislim, da če poči dve, tri pravilno zvezane, bi moralo bit čisto mogoče.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

SeMiNeSanja ::

Kje pa imate postavljene te svoje črpalke, da pozimi 'gagajo'? Mi jo imamo v kurilnici, tako da pozimi nikoli ni 'ledenice' okoli nje.
Ker se istem prostoru še cunje sušijo, je zadeva idealna, ker še vlago pobira.

Drugače pa 300l zalogovnik je morda za 6 ne preveč potratnih oseb. Mi imamo zaporedno povezano z centralno (ta dela samo pozimi), katera toplotni črpalki pomaga dogrevat, kadar temperatura v zalogovniku pade pod 30 stopinj (kar se sicer redko zgodi).

V gostinskem obratu bi verjetno rabil TČ z možnostjo dogrevanja na elektriko ali plin, da zvečer ne obstaneš samo še na mlačni vodi.

Jaz bi se povezal z različnimi ponudniki toplotnih črpalk in zahteval ustrezne ponudbe. Ti bodo že povedali prednosti in slabosti takšnih in drugačnih variant.

Dr_M ::


Kje pa imate postavljene te svoje črpalke, da pozimi 'gagajo'?


V kurilnici. Ampak je pec tako dobro izolirana, da odda res minimalno toplote v prostor, zato je crpalka povezana s pecjo, da ogreva vodo v kurilni sezoni. Drugace imamo pa hladen zrak speljan ven, drugace je premrzlo not.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Machete ::

Med kurilno sezono kurim peč ali oljni gorilec in zato ne uporabljam toplotne.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

kr3ten ::

Kako dejansko sploh deluje TČ? Zanimajo me detajli ... Če prav razumem je glavna fora TČ v hladivu (antifrizu) ki ima nizko temp. vrelišča, se pravi to hladivo zavre (kok mora biti minimalna temp. da zavre?) in nato kompresor stisne plinasto stanje hladiva, kar posledično segreje to uparjeno hladivo, le-to pa nadalje ogreje bakreno spiralasto cev v kateri teče voda...?
Lp

Miha 333 ::

kr3ten je izjavil:

Kako dejansko sploh deluje TČ? Zanimajo me detajli ... Če prav razumem je glavna fora TČ v hladivu (antifrizu) ki ima nizko temp. vrelišča, se pravi to hladivo zavre (kok mora biti minimalna temp. da zavre?) in nato kompresor stisne plinasto stanje hladiva, kar posledično segreje to uparjeno hladivo, le-to pa nadalje ogreje bakreno spiralasto cev v kateri teče voda...?
Lp

Prenaša toploto iz vira, ki ga s tem hladi (zrak, voda, ...) v drugega, ki ga ob tem segreje (npr. sanitarna voda), pri tem pa uporablja to lastnost plina, da mu ob raztezanju pade temperatura, ob stiskanju pa naraste (PV = nRT). Plin, ki ima neko temperaturo, kompresor stisne, s tem temperatura zraste. To toploto preko izmenjevalca odda npr. sanitarni vodi. S tem temperatura plina pade. Nato se temu plinu spet zmanjša pritisk, s tem pa se ohladi. Ker je toploto oddal, se ohladi na nižjo temperaturo od izhodiščne. V tem stanju se preko izmenjevalca spet ogreje s toploto iz npr. zraka. To prevzeto toploto bo v stisnjenem stanju spet lahko oddal. In tako v nedogled. Toplotna črpalka tako omogoča, da s hladnejšim sredstvom grejemo toplejšega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

SeMiNeSanja ::

V bistvu deluje enako kot hladilnik, le da vse skupaj obrnjeno. Kar je pri hladilniku 'zunaj' je tu 'notri'. Kar je pri hladilniku 'notri', je tu 'zunaj'.

FrRoSt ::

SeMiNeSanja je izjavil:

V bistvu deluje enako kot hladilnik, le da vse skupaj obrnjeno. Kar je pri hladilniku 'zunaj' je tu 'notri'. Kar je pri hladilniku 'notri', je tu 'zunaj'.

Natančno tako! :P

Enkrat gre za levi, drugič pa za desni proces! 8-)

Kakor pri klima napravi, ko se enkrat lahko hladiš, drugič pa greješ. :P

Menda naj bi se take Klima Naprave strokovno imenovale INVERTERSKE. :))
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Utk ::

Ne, inverter nima nič s tem.

fikus_ ::

Inverterske klime/TČ imajo EM za pogon kompresorja z možnostjo spreminjanja vrtljajev glede na potrebno moč hlajenja/gretja. Pred tem so bili kompresorji opremljeni z EM, ki tega niso omogočali, skratka z on/off delovanjem EM. Inverterske klime/TČ imajo zaradi tega boljši izkoristek.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ogrevanje sanitarne vode (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9029118 (15828) energetik
»

Kaj postavit na streho?

Oddelek: Loža
193307 (2399) Baja
»

Pomoč pri izbiri ogrevanja stanovanja

Oddelek: Loža
4017670 (5039) letmein
»

Sončne celice ali toplotna črpalka?

Oddelek: Loža
4816423 (13800) RejZoR
»

Toplotna črpalka za vodo (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
7318872 (16649) mn

Več podobnih tem